LEIDSCH DAGBLAD Vliegtuig met Turken mag niet landen in Ankara Demonstratie in Londen van vliegtuigtechnici Einde van Belgische staking METAAL: TOCH NOG KANS OP C.A.O. Toestel stond al klaar op startbaan TURKEN TOCH TERUG GROEIENDE ONRUST IN HAVEN VAN AMSTERDAM (§ud Qlieuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 14 JANUARI 1963 No. 31463 ecteur: E. A. E. van Dlshoeck jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f.0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Op allerlaatste moment kwam het bericht: Wat moet er gebeuren met de 57 Turkse arbeiders, die dinsdag wegens staking en onredelijk hoge looneisen door de directie van een Zaanse woningfabriek werden ontslagen? Zij zaten vannacht jal in de DC-4 Skymaster die hen naar Ankara zou brengen, toen op het allerlaatste moment een telexbericht binnenkwam met de [(mededeling, dat de Turkse luchtvaartdienst aan Martin's Air Charter geen landingsvergunnnig voor de chartervlucht naar Ankara wenste te verlenen. De directie van MAC heeft daarna nieuwe en steeds uitvoerigere bood behappen naar Ankara gezonden, maar het resultaat was telkens weer megatief en tenslotte bleef het ant woord zelfs uit. Vanochtend tracht ten de 57 Turken zo goed en zo kwaad als dat ging zich te vermaken ;in de marechaussee-kazerne in Bad- fcoevedorp. I In de via de Rijksluchtvaardienst Schiphol per telex naar Ankara irzonden aanvrage had onderdirec- Block van MAC in de vroege ivonduren van gisteren een lan- igsvergunning aangevraagd voor jn DC-4 Skymaster met de mede- leling, dat daarin een groep Turkse •beiders zou worden gerepatrieerd, itreeks middernacht arriveerden twee bussen de 57 Turken onder waking van hoofdinspecteur J. D. van de Zandvoortse gemeente- ilitie, die geassisteerd werd door ;waalf agenten van dit korps. Het tijdstip van vertrek was be- jpaald op half drie. Hoewel tegen die lyd de gevraagde vergunning nog piet was binnengekomen, besloot men |om drie uur toch maar te vertrekken jn de stellige overtuiging dat het ant woord uit Ankara niet lang meer op fcch zou laten wachten. Onder bewaking van de politie fcerden de Turken in de bussen naar de Skymaster gereden. Vier agenten yan de Rijkspolitie zouden hen op ifle reis begeleiden teneinde de orde |le handhaven voor het geval de Tur ken opstandig zouden worden. Mar tin's Air Charter had voor twee Ne derlandse stewardessen gezorgd, die de Turkse taal machtig zijn en dus als tolken konden fungeren. Ontsteltenis Reeds stond het toestel met ron kende motoren aan de startbaan ge reed voor zijn aanloop, toen in het kantoor van MAC de telex aansloeg en het antwoord uit Ankara begon kit te typen. Tot onsteltenis van het aanwezige personeel 'verscheen er: „Landingpermit not granted" (lan dingsvergunning wordt niet ver leend). Als enige motivering stond er bij, dat het hier geen commerciële vlucht zou gelden. Op het allerlaat- ite moment wist men toen nog via de verkeerstoren gezagvoerder K. Dijkstra van een start te weerhou den en naar het platform terug te roepen. Tot vermaak van de Turken werd hun daar opgedragen weer uit te stappen en terug te keren naar de filmzaal. Ook hoofdinspecteur Ma- ris, die met zijn mannen alweer per auto op weg was naar Zandvoort, Advertentie Tijdens de OPRUIMING 10% korting op alle niet afgeprijsde goederen. WEERBERICHT Opklaringen Het KNMI verwacht van heden tot tot morgenavond: opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige aan de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en west. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 u.) 15 JANUARI Zon op: 8.41 uur; onder: 16.58 uur Maan op: 14.32 uur; onder: 6.39 uur Hoogwater te Katwijk t° 0.53 uur en 13.15 uur, laagwater te 8.59 uur en 21.23 uur. Dank zy het Ingrijpen van de Turk se ambassade zijn de Turkse lucht vaartautoriteiten er kort na het mid daguur toe overgegaan toch de lan dingsvergunning te verlenen voor het vliegtuig van Martin's Air Charter, waarin de 57 Turken die ons land moeten verlaten omdat hun verblijfs vergunning is ingetrokken naar hun vaderland terugkeren. De vergunning werd zonder verder commentaar per telex uit Ankara via de Rijksluchtvaartdienst aan MAC doorgeseind. MAC bepaalde daarop het vertrek op vanmiddag half drie. werd ijlings per mobilofoon naar Schiphol teruggeroepen. Na kort gezamenlijk overleg zond MAC een tweede dringende telex- boodschap naar Ankara, waarin nu werd gemeld, dat de Turkse arbei ders op bevel van de Nederlandse re- Enkele Turken lieten zich niet als makke schapen naar het chartervliegtuig brengen. Drie politiemannen kwamen er gister avond op Schiphol aan te pas om deze staker in het vliegtuig te werken. Intussen is het vertrek uitgesteld. gering naar huis terugmoesten. Er kwam geen antwoord. Een uur later werd een derde dringende aanvrage verzonden, waarin uitvoeriger mede deling werd gedaan over de gebeur tenissen met de Turken. Nog geen antwoord Toen om half zes vanochtend nog geen antwoord was teruggekomen en alle pogingen telefonische verbindig tot stand te brengen vruchteloos wa ren gebleven, besloot hoofd inspecteur Maris de Turken over te geven aan de koninklijke marechaussee, wier taak het immers is de ongewenste vreemdelingen uit te geleiden. In dezelfde twee bussen waarin ze uit Zandvoort naar Schiphol waren gebracht, werden de Turken nu naar Badhoevedorp gereden, waar ze voor lopig onderdak kregen in de mare chaussee-kazerne. Hoofdinspecteur Van Maris rukte met zijn twaalf po litiemannen in en keerde terug naar Zandvoort. Vanmorgen om half acht heeft Martin's Air Charter opnieuw een telex naar Ankara gezonden met het verzoek om landingvergunning voor de chartervlucht te verlenen. De tekst van de aanvraag is dan zo danig „dat een klein kind dat kan begrijpen", zo deelde men ons op het kantoor van de luchtvaartmaat schappij mee. Er is echter al weer geen antwoord gekomen, zo bleek vanmorgen om half tien. De marechaussee-kazerne van Badhoevedorp is niet ingesteld op de ontvangst van groepen personen. De Turken zijn bijeengebracht in de kantine waar zij tegen dezelfde ge reduceerde prijzen als welke voor de marechaussee geldt, koffie en koek kunnen kopen. Martin's Air Charter heeft zich vanmorgen ook gewend tot de Rijks luchtvaartdienst in Den Haag, met het verzoek pogingen in het werk te stellen om de landingsvergunning in Turkije te krijgen. Bij de RLD zei men ons: „W(j moeten deze kwestie eerst bestuderen. Dit is geen commer ciële zaak maar politieke. Vermoede lijk hoort een en ander thuis op het ministerie van Sociale Zaken". In Long Beach in Californië zijn de eerste DC-9 straalver- keersvliegtuigen uit de hangar gereden. Deze toestellen kunnen 90 passagiers vervoeren met een snelheid van 900 km per uur. Vele van deze toestellen zijn reeds door luchtvaartmaatschap pijen van allerlei landen besteld. Uit protest tegen regeringsbesluit s om TSR-project te laten vallen: Dit nummer bestaat alt 18 pagina's (Van onze Londense correspondent) Arbeiders en technici van de British Aircraft Corporation, de groep vliegtuigfabrieken welke het Engelse supersonische „boom- top"-slagvliegtuig TSR-II bouwt, hebben vandaag in Londen op massale wijze geprotesteerd tegen het plan van de regering om dit uiterst kostbare project te laten vallen. De regering probeert waarschijnlijk een bedrag van 800 miljoen pond (acht miljard) op defensie te besparen en staat op het punt er de bijl in te zetten. Onder vakbonden en personeel heerst de vrees, dat dit de dood steek zal betekenen voor de Briitse vliegtuigindustrie. Opschudding Het was de zoveelste opschud dingwelke de Labour-regering, die de zware erfenis van haar voorganger in snel tempo tracht te liquideren, heeft veroorzaakt. Overbodige ballast gaat over boord, om het met zinken be dreigde schip te redden. Ditmaal krijgt zij als één blok een kwart miljoen arbeiders en technici, werkzaam in de Britse vliegtuig industrie, tegen zich. Tienduizend hunner marcheerden vandaag door Londen voor betogingen in Hyde Park en vergaderingen el ders in de stad. Het parlement is nog niet van vakantie terug. Anders was dat het middelpunt van de actie ge weest. Voor de Labour-regering is de si tuatie extra moeilyk, omdat de par tij tijdens de verkiezingscampagne, de vliegtuigindustrie precies het te genovergestelde heeft beloofd van haar tegenwoordige plan, namelijk dat hun baan onder Labour zou zyn gewaarborgd en dat er onder een socialistische regering een grote toekomst zou zijn weggelegd voor de Britse vliegtuigindutsrie. Positieve beloften in verkiezingstijd zijn altyd gevaarlijk. Brits pakket Het ls merkwaardig, dat de in hoog tempo werkende dynamische Wilson, de dingen op een dergelijke manier aanpakt, dat ze in Engeland en daar buiten steeds weer de grootst moge lijke beroering verwekken, in plaats dat de regering zich de tijd gunt eerst het voor en tegen van haar beslissingen binnenskamers rustig af te wegen. Zodoende maakt zy zich 't maximum aan vyanden en volgt, gezien de Labour-meerderheid van vier zetels niets anders dan wat als een roekeloze gedragslijn kan wor den beschouwd. Maar kennelyk vindt de regering het belangrijker om steeds weer op nieuw van de daken te bazuinen, dat de conservatieven alles in de soep hebben gereden en dat Labour werd geroepen om als redder des va derlands op te treden. Burgerluchtvaart De voorstanders van een achter stelling van de TSR-II voeren aan dat het niet aangaat dat de Britse vliegtuigindustrie, van de 600 mil- joeD pond welke deze jaarlyks uit geeft, slechts een bedrag van 20 mil joen pond voor de burgerluchtvaart uittrekt. Verder zeggen zy, dat op deze manier te veel talent wordt ver knoeid, dat beter voor de export- industrie in het algemeen zou kun nen worden gebruikt, en dat Enge land er goed aan zal doen. de goed kopere Amerikaanse vliegtuigen aan te schaffen. 9 Slot pag. 2 De Belgische regering heeft vannacht nieuwe voorstellen ge daan aan de oliemaatschappijen en de vakbonden om een einde te maken aan de staking in de olie-industrie. Beide partijen moeten vóór vrijdag 12 uur antwoorden of zij het compromis aanvaarden. De voorstellen werden gedaan tijdens een vergadering, die gis teravond om zeven uur begon en pas vanochtend om half zeven eindigde. De Belgische regering was vertegenwoordigd door de ministers Spinoy (Economische Zaken) en Servais (Arbeid). Minister Spinoy verklaarde na afloop optimistisch te zijn over het resultaat van het over leg, dat de afgevaardigden van oliemaatschappijen en vakbon den nu in eigen kring gaan voortzetten. De twee minister deden een op roep voor het bewaren van kalmte rondom het arbeidsconflict, dat zich ■woensdag heeft toegespitst, nadat particuliere firma's zich in de Ant werpse raffinaderijen onder bewa king van de marechaussee hadden kunnen bevoorraden met benzine en stookolie. De vakbonden zien hierin een poging de staking te breken en hebben met tegenmaatregelen ge dreigd. (Van onze Haagse correspondent) De kans bestaat dat de grote metaal- en elektrotechnische in dustrie met zijn honderdduizen den werknemers toch nog via centraal overleg uit de c.a.o.- impasse komt. De werkgevers- afgevaardigden hebben gisteren in de Vakraad Metaal aan de vertegenwoordigers der vak bonden compromis-voorstellen Naar verluidt willen de werkgevers de bonden ten dele tegemoet komen op wat vorig jaar het belangTykste breekpunt was by de mislukte c.a.o.- onderhandelingen, namelijk de ver mindering van het werknemersaan deel in de ziektekostenpremie van 3,6 tot 1 procent. De werkgevers zouden de „afbraak" van dit werk nemersaandeel in etappes willen doen plaatsvinden. Voorts hebben zü zich bereid verklaard regelingen te treffen die in een niet al te verre toekomst kunnen leiden tot gelyk- schakeling van arbeidsvoorwaarden voor handarbeiders en beambten. Deze gegevens over het compro mis-voorstel zyn evenwel onbeves tigd. Want van werkgevers zowel als werknemerszijde wenst men thans nog geen enkele openbaarheid te geven aan wat gisteren in de Vakraad is besproken. De Vakraad was gisteren bijeen gekomen ter regeling van de afwik keling van zyn werkzaamheden. Na het mislukte c.a,o.-overleg hadden de vakbonden laten weten dat zy ook niet meer wensten mee te werken aan de beoordeling van differentia ties, beloningen voor werk onder bezwarende omstandigheden enz. Het compromis-voorstel van de werkgevers kwam op deze vergade ring als een verrassing. Er was wel tevoren gezinspeeld op een poging van werkgeverszyde om het c.a.o.- o ver leg weer te openen, maar ook voor de bonden waren de voorstellen dermate nieuw, dat him afgevaar digden een uur nodig hadden om ze te bestuderen, alvorens zy lieten weten dat zij ze interessant genoeg vonden om er in eigen kring nader over te praten. Besloten werd dat de Vakraad vol gende week woensdag opnieuw byeen zal komen. In de Amsterdamse haven heerst op het ogenblik als gevolg van het uitblyven van een nieuwe c.a.o. voor het havenbedrijf een groeiende on rust. Behalve bij het Amsterdams havenbedrijf, waar ongeveer tachtig man om drie uur het werk neerleg den, is gistermiddag in de hoofdste delijke haven gestaakt door circa honderd man bij de Koninklijke Hollandse Lloyd werkzame arbeiders. By de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel, waarvan de bedrijfs groep havenarbeiders deel uitmaakt, ziet men wanneer besprekingen van de NBV met de scheepvaartvereni gingen Noord en Zuid vandaag geen resultaat opleveren, voor maandag een algehele staking in de hoofdste delijke haven in het vooruitzicht. Slechts met verwyzing naar deze besprekingen heeft men de haven arbeiders tot nu toe van een grotere actie om hun argumenten kracht bij te zetten weten te weerhouden. A.N.M.B.-voorzitter Baart, thans Vakraadsvoorzitter, zei overigens na drukkelijk, dat de kans nog niet is uitgesloten dat de bonden by nader inzien toch by him standpunt zullen blijven het c.a.o.-overleg als afgelo pen te beschouwen. F.M.E.-voorzitter ir. Van der Pols zei: „Wij zijn natuurlijk met voor stellen gekomen waarvan wij hopen dat de andere partij er iets aan heeft". Herhaaldelijk zei hij liever over „gedachten" dan van „voorstel len" te willen spreken. Vraag proefrit bO een van de 200 Simca dealers. Advertentie VERLOVINGSRINGEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden teL2077B Te Sneek mag zich geen i kapper vestigen, zonder ver- gunning van het stedelijke bestuur. Dit is welligt de zenige gemeente in ons land, 'Xiaar zoodanige politiebepa- i '.ing bestaat. In België bevindt zich de gemeente Zoutenaey, de minst bevolkte gemeente van J dat rijk daar zij slechts 27 in- J woners telt. Het jaarlijksche budget beloopt in ontvang- J sten 358 frs. en in uitgaven 312 frs.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1