ouden RAI in februari Bon wil ij verheid deed er een schepje bovenop Washington wenst veiliger auto's Achterstand bij de telefoon was niet nodig geweest gericht 1 maart 1860 Donderdag 14 januari 1965 Vjjfde blad no. 31465 Van wegen, wagens9 wielen en wat - er - zo - bi} - komt VERSTE TENTOONSTELLING IN 1895 WERDE KASTEKORT VAN f277,- OP }e tentooonstelling van personenauto's, die van 18 tot en met februari in het Amsterdamse RAI-gebouw wordt gehouden, irdt de gouden RAI genoemd, omdat het de vijftigste expositie die door de vereniging de „Rijwiel- en Automobiel Industrie" in ar nu ruim zeventigjarig bestaan wordt georganiseerd. Deze janisatie kwam toen nog zonder A tot stand in een riode dat het rijwiel nauwelijks de verachting van de „wel- ïkende" mens te boven was en de automobiel nog de barrière spot en hoon moest nemen. de tweede helft van 1893 tste de rijwielfabrikant W. Bayer oproep in de „Kampioen", waar de rijwielfabrikanten, alsmede importeurs en handelaren uit- igde een organisatie voor de rij- industrie en handel op te rich- merkwaardige is, dat de m van deze initiatiefnemer later edig de mist inging. Hij had ook zitting in het eerste bestuur, na een kwart eeuw dook zijn im weer op uit oude archiefstuk- Niettemin slaagde de oproep de heer Bayer, want op 17 de- iber 1893 kwamen ongeveer twin- %elangstellenden in Utrecht by- die de Nederlandsche vereeniging „Rijwiel-Industrie", afgekort tot letters R.I. in het leven riepen, e eerste tentoonstelling had in uari 1895 plaats in de reeds lang lwenen Militiezaal in Ams ter- Er werden alleen nog maar sen geëxposeerd. Het aantal be ters was echter zo gering, dat de iningmeester, die een tekort van 17 had, verzuchtte, dat die ten- ïstellingen wat hem betrof, ge en konden worden. Grondlegger' )e heer J. Leonard Lang, in 1897 voorzitter benoemd, blies de ver- ijing nieuw leven in en daarom ift men hem wel eens de „grond- van de R.A.I. genoemd. Als jorteur van fietsen kreeg hij reeds streeks de eeuwwisseling belang- lling voor de handel in auto's en 1900, op een tijdstip dat er nog ar enkele tientallen auto's in ons d rondreden, werd aan de initia- R.I. de A. van Automobielin- strie toegevoegd. ftf en toe waren er trouwens op inmiddels weer en met meer - georganiseerde rijwielten- instellingen, ook reeds enkele to's verzeild geraakt. Geleidelijk seg de. R.A.I. meer gezag en in 16 opende voor het eerst een minis- R.A.I.-tentoonstelling. De be- idsman, minister Veegens, werd in Fiat van het station gehaald en fanfares in het (later afgebran- Paleis van Volksvlijt in Amster- in verwelkomd. )e minister verbaasde zich er over zo vroeg op de ochtend reeds nsen aanwezig waren, waarop een bestuursleden antwoordde: „Ja, lellentie, maar wij hebben ook een [actie. n 1914 was de vereniging reeds omvangrijk geworden, dat split- ig in een aantal afdelingen nodig ek, zoals automobielen, motorry- banden enz. De afdelings- imtters vormden tezamen het ofdbestuur. Door het gestadig toe- nen van de verenigingswerkzaam- den ging de R.A.I. in 1921 over het inrichten van een zelfstandig eau, met de heer M. S. Wijnberg bezoldigd secretaris. Van 1925 tot heeft de R.A.I. zich ook op het rein van de detailhandel in auto- bielen bewogen en in 1927 werd lijst van erkende automobiel- en agebedrijven in Nederland uitge- en. )e detailhandelaren voelden zich de R.A.I. echter toch niet thuis, splitsten zich in 1930 af om een en bond, de BOVAG, op te richten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli in t De Opel Kapitein en zijn g luxere uitvoering, de Ad- miral, zullen in het voor- g jaar geleverd kunnen wor- g den met de V8 motor en g de automatische trans- g missie van de Diplomat. Van de Opel Diplomat zal g over enkele maanden g een coupé-uitvoering wor- g den geïntroduceerd, die g een topsnelheid van 205 km per uur kan bereiken. In Engeland zullen de ver- g keersborden met geschre- g ven tekst worden vervan- g gen door borden met sym- g I bolen (tekeningen)net g als op het continentEr zullen 1.6 miljoen borden g worden vernieuwd voor g een bedrag van tweehon- g derd miljoen gulden. g In de maand januari zal de 1 miljoenste BMC-Minicar g (o.a. Austin Seven en Mor- g i ris 810) van de band lo- g Pen. 1 Volkswagen heeft de pro- 1 duktie van de VW 1200 gj standaard gestaakt en g vervangen door een lu- xere VW 1200a. Het stan- daardmodel werd hier zo n goed als niet verkocht en g was hoofdzakelijk bestemd g voor de thuismarkt. g miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 73 automerken uit 11 landen Op de „gouden" RAI-tentoon- stelling van personenauto's die van donderdag 18 tot en met zondag 28 februari in het RAI- gebouw in Amsterdam zal wor den gehouden, zullen 73 auto merken uit 11 'anden worden geëxposeerd. Groot Brittannië wordt vertegenwoordigd door 21 merken, de Verenigde Staten door 15, West-Duitsland door 12, Italië door 9, Frankrijk door 5, Oost-Duitsland door 3, Zweden door 2, de Sowjet-Unie door 2, Japan door 2, Tsjecho-Slowakije door 1 en Nederland ook door 1 Eigen gebouw Maar na jaren van harde strijd werd in 1939 de strijdbijl tussen R.A.I. en BOVAG begraven. Medio juni 1921 besloot de R.A.I. een eigen tentoonstellingsgebouw op te richten en met bekwame spoed werd aan de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam met de bouw begon nen. Na ruim 9 maanden, op 31 maart 1922, kon de eerste tentoonstelling in dat gebouw al worden geopend. Het was dan ook maar een semi permanent gebouw, bestemd om vijf jaar lang dienst te doen. Maar die vijf jaar werden tenslotte 39 jaar, want het zou tot 1961 duren eer het permanente R.A.I.-gebouw aan het Europaplein door Prins Bernhard werd geopend. In dat eerste eigen gebouw werden voor 1939 niet minder dan veertien R.A.I.-tentonstellingen gehouden en toen was de tweede we reldoorlog oorzaak van een aan tal jaren onderbreking in de cyclus van R.A.I.-exposities. Na de moeilijke bezettingstijd volgde de wederopbouw en kon de tentoonstellingsreeks worden hervat- In 1952 overleed de heer Legnard Lang, die inmiddels als voorzitter was opgevolgd door de heer E. F. Erikis- son. Hij heeft zich grote verdienste voor de vereniging verworven als promotor van het nieuwe gebouw, maar de opening vn dit expositie paleis, waarin straks de vijftigste R.A.I.-tentoonstelling wordt gehou- Tien miljoen na deze. Media december bouwde Vauxhall de 10.000.000ste door General Motors buiten de V.S. en Canada geprodu ceerde auto. In 1925 verliet deze Vauxhall van het type „23/60" als nummer 1 de eerste buiten Noordamerikaans gebied ge vestigde G.M.-fabriek. In de navolgende 39 jaren ont wikkelde zich de produktie in de andere buitenlandse fa- bricage-afdelingen: Opel in DuitslandHolden in Australië en fabrieken in Brazilië en Argentinië. den, heeft hij door een vregtijdig overlijden, niet meer mogen beleven. De R.A.I.-tentoonstellingen zijn in ternationaal erkend. Zij komen voor op de lijst van goedgekeurde auto mobieltentoonstellingen, die jaarlijks door het bureau Permanent Inter national des Constructeurs d' Auto mobiles wordt samengesteld, bij wel ke organisatie de R.A.I. sedert het begin der jaren twintig is aangeslo ten. Claxoncacofonie Het is traditie geworden, dat de tentoonstellingen in het R.A.I.-ge bouw worden besloten en op 28 fe bruari kunt u daar weer getuige van zijn met een claxoncacofonie van al de geëxposeerde auto's. Zo is het geweest sinds 1928. Maar dat dit eerste concert niet onverdeeld in de smaak viel, blijkt uit een telegram, dat in de ledenvergadering van 31 januari 1928 binnenkwam. Hierin protesteert een lid heftig tegen het vlegelachtig optreden van de ex posanten, die op de laatste avond der tentoonstelling op beestachtige wijze een claxonade hebben gehou den. Het Amerikaanse parlement heeft de kat de bel aangebonden. Het wil veiliger auto's. De staatsinkoopcentrale heeft al een lijst opgesteld met specificaties, waaraan de veiligheidsauto van Washington moet voldoen. De U.S.A.-regering is van plan geen auto's meer te kopen, die niet over de gestelde veiligheidsvoorzie ningen beschikken. En dat heeft heel wat deining veroorzaakt in Detroits automobielkringen. De regering is namelijk een grote autoklant. Ze beschikt over een wa genpark van bijna 50.000 personen auto's en stationcars en elk jaar wor den er bijna 10.000 nieuwe auto's ge kocht, voor vervanging en uitbreiding. Daarbij komt, dat de autoriteiten van de afzonderlijke staten eveneens voor de overheidsfunctionarissen gro te aantallen auto's inkopen en het is alleszins aannemelijk, dat deze staten de gedragslijn van Washington zullen volgen. En waarom zouden de privé- autokopers dan met minder genoegen nemen, als men de overheden deze veiliger auto's aanbiedt? De autofabrikanten worden dus als het ware wel gedwongen om de re geringsverlangens in te willigen. Ove rigens is men in Detroit wel ge schrokken van het voorlopige ver langlijstje van de verkoopcentrale. Verlanglijstje We doen er de volgende greep uit: alle auto's moeten voorzien zijn van een dikbekleed instru mentenbord, waaruit geen enkele bedieningsknop mag steken. De zetels moeten voorzien worden van hoofdsteunen, zodat bij bot singen het hoofd niet achterover kan „doorknikken". De bumpers moeten voorzien worden van hydraulische schokbrekers. De stuurkolommen moeten onder een bepaalde druk doorbuigen. Voorts staan op het programma aanzien lijk betere banden, remmen met gescheiden vloeistof systemen, zo dat men altijd nog op tivee wielen remkracht kan uitoefenen en voorzieningen, die bij plotseling remmen het blokkeren der wielen onmogelijk maken. Tenslotte is er dan nog de eis, dat bij alle auto's de plaats der handels, knoppen en pedalen overal dezelfde is, zo dat het niet kan voorkomen, dat een bestuurder die in één auto met een bepaalde knop de ruiten wisser inschakelt in een andere auto met een knop, op dezelfde plaatshet licht inschakelt Het zjjn dus lang niet allemaal nieuwe dingen, die de Amerikaanse regering vraagt. Gescheiden rem- systemen vindt men al op enkele, maar helaas nog veel te weinig auto's Aiitiblokkeringsvoorzieningen idem Technisch is het lijstje dan ook zeer goed uitvoerbaar. Het is alleen een kwestie van geld. Nieuwe wegen Staatsleveranties worden geleverd aan de laagste inschrijvers. Het maxi mumbedrag, dat de overheid voor een auto betaald, is echter 1500 dollar. Veel verdienen de fabrikanten nu al niet aan de geleverde wagens, maar de overheid is niet bereid het maxi mumbedrag te verhogen na het aan brengen der gewenste verbeteringen. De technici der concers zoeken echter naar nieuwe wegen om toch tot een lonende exploitatie van de Washington-veiligheidsauto te ko men. De definitieve normen lijst ver wacht men medio 1965, zodat de in voering wel veór 1966 zal komen. Verlichting auto's toont veel gebreken De verlichtingsactie, die de ANWB in de laatste twee maanden van het afgelopen jaar voerde, heeft een groot aantal gebreken aan verlichting van personenauto's te zien gegeven bij ruim 80 procent van de 17000 auto's die ter controle werden afgesteld. Bij 5 procent van deze wagens werden gebreken aan andere verlichtings- punten geconstateerd, zoals stads-, rem- en achterlichten, clignoteurs en nummerplaatverlichting. De drie ANWB-equipes bezochten in totaal negentien kleine- en middel grote steden in Zuid-Holland, Noord- Holland, Zeeland en Brabant. De ac tie zal wegens groot succes, in de ko mende maanden nog worden voort- Austin Balanza is auto van het jaar Op initiatief van het Nederlandse autoweekblad „Auto-Visie" is voor de tweede keer in de geschiedenis een auto van het jaar gekozen. Een jury samengesteld uit 25 prominente hoofdredacteuren, technische redac teuren en correspondenten van auto- vakbladen uit Europa en de Verenig de Staten, koos als de. beste in 1964 op de markt gebrachte auto de Austin 1800, in Nederland bekend als „Ba lanza". De juryleden hadden de opdracht bij hun beoordeling uitsluitend te letten op technische conceptie en vormgeving. De prijs moest buiten beschouwing blijven. De beste in 1964 van de band gelopen wagens waren volgens deze jury: 1. Austin 1800 Ba lanza; 2. Auto Bianchi Primula; 3. Ford Mustang; 4. NSU Wankel Spi der; 5. ex aequo, Ferrari Berlina 275 GTB en BMC Cooper S 1275 cc. ADVERTENTIE Een uitgeleiden: van 37 puf natuurzu,v ^•^loegevoegderome NA BRIEF VAN MINISTER BOGAERS (Van onze parlementaire redacteur) Er zijn het afgelopen jaar in Nederland meer dan honderd duizend huizen gebouwd. Bouwminister Bogaers maakte gisteren tijdens een persconferentie het jaartotaal van 1964 bekend: 100.850 woningen. Dit» jaar hoopt minister Bogaers 105.000 wo ningen te behalen - een verwachting die hem gezien de ervaringen in het afgelopen jaar en het aantal in aanbouw genomen woningen bepaald reëel lijkt. Of deze verwachting zal uitkomen, zal in de eerste plaats afhangen van het bereiken van het nationale econo misch evenwicht. De bewindsman deed in dit verband een drin gend beroep op loyale uitvoering van het loonakkoord tussen de regering en de Stichting van de Arbeid. Drs. Bogaers herinnerde aan de twijfel die in Nederland rees, toen hij begin vorig jaar als streefcijfer het aantal van ruim 90.000 woningen noemde. In de troonrede van septem ber was reeds sprake van een ver wachting van 95.000 huizen. Directeur-generaal van de P.T.T. „Aan het einde van 1964 bestond er by de telefoondienst een wacht- lUst van 130.000 aansluitingen, ter wijl er toch in dat jaar 98.000 nieuwe aansluitingen werden gemaakt. Sinds 1950 is het aantal lokale gesprek ken verdubbeld en het aantal inter lokale verviervoudigd. Er zyn 1,4 miljoen aansluitingen gemaakt. Ge middeld hadden er sinds 1950 10 c/o meer aansluitingen per jaar moeten zyn gemaakt. Dan zou deze achter stand voorkomen zyn en dat zou met slechts enkele procenten meer geld per jaar te verwezeniyken zijn ge- Dit zei prof. ir. G. H. Bast, di recteur-generaal van de P.T.T., gis termiddag tijdens een bijeenkomst van het Contactcentrum op voor- lichtingsgebied in Pulchri in Den Haag. Prof. Bast sprak daar over de huidige P.T.T.-problemen, waarbij hy uitsluitend de vraagstukken by Maffia trekt nog altijd volgelingen op aan De officier van Justitie voor oost- Slcilië heeft er voor gewaarschuwd, dat niettegenstaande het massale op treden van de politie tegen de Maffia, de misdadige methoden van deze organisatie volgelingen maken. De regering, aldus de officier van Justitie „moet enorme resultaten be reiken zonder tyd te verliezen". Hy zei, dat niettegenstaande de intense campagne tegen de Maffia, die sedert. 196'; aan de gang is „deze in 1964 nog auidelyke tekenen van leven en werkzaamheid vertoont". De huidige campagne tegen de Maffia begon in de zomer van '63, nadat twee burgers en zeven politie- manner bij bomaanslagen op auto's om het leven kwamen. Sindsdien zyn honderden personen gearresteerd by razzia's op geheel oost-Sicilië. De politie denkt, dat vele anderen naar het Italiaanse vasteland zyn ge vlucht of naar het buitenland. de postdienst en de telefoondienst be lichtte. Over deze laatste dienst zei hy nog, dat men by het systeem van jaariykse begrotingen nooit pre cies weet waaraan men toe is en min of meer moet gokken op het toegewezen bedrag. Plannen maken op wat langere termyn is daarom moeiiyk. In elk geval moet geld worden gereserveerd voor ver vanging en uitbreiding van centrales om het zich uitbreidende verkeer op te vangen. Over de postdienst zei prof. Bast, dat het dienstbetoon aan het publiek niet meer zo makkeiyk te brengen is door gebrek aan personeel. De leu ze ,,'s avonds gepost, 's morgens be steld" is moeiiyk meer waar te ma ken, maar gelukkig krygt de post dienst veel hulp van mensen, die ge negen zjjn in de avond bestelwerk te doen om wat by te verdienen. Overal ter wereld, zo merkte prof. Bast op, zoekt men bij de post naar mechanisatie, maar de moeilijkhe den zyn vele en het kostbaarste deel van de dienst, de bestelling, kan niet worden gemechaniseerd. De lo ket-bediening moet worden gereor ganiseerd en ook hier zoekt men naar mogeiykheden van mechanisa tie, daarom worden er steeds meer formulieren gratis beschikbaar ge steld. Meer woningen voor bouwvakarbeiders De minister van Volkshuisvesting en Bouwnyverheid heeft, na bespre kingen hierover met vertegenwoordi gers van de organisaties van het bouwbedryf, voor 1965 meer wonin gen ter beschikking gesteld voor bouwvakarbeiders die tenminste twee jaar in de woningbouw werk zaam zyn. Dit aantal was voor 1965 aar.vankeiyk bepaald op rond twee duizend (in 1964 plus minus 1700) maar is nu gebracht op rond drie duizend. De regering heeft tot deze verhoging aanleiding gevonden in de gunstige resultaten, die in het jaar 1964 mede dank zy de inspanning van velen in de bouwnyverheid, in de woningbouw zyn bereikt. Na de brief die de bewindsman eind oktober aan „alle medewerkers in de bedrijfstak bouw" zond, bleek dat de bouwnyverheid er inderdaad een schepje bovenop deed, zoals drs. Bogaers had gevraagd. In het vier de kwartaal van 1964 werden 34.800 huizen voltooid meer dan ooit te voren. Begin deze week kwam tenslotte het verrassend hoge jaartotaal uit de computers rollen. Einde woningnood Drs. Bogaers dankte allen die dit recordcyfer hadden mogelyk ge maakt „uit de grond van zijn hart". Het jaar 1964 leverde het bewys dat het Nederlandse volk van de woning nood af kan, zo zei de minlstef, die zijn prognose in 1970 einde van de woningnood handhaafde. Be- Antisemitisme in Sowjet-Unie Morris Agram, president van de Amerikaanse Joodse Commissie, heeft voorgesteld een inspectie-commissie van de VN in het leven te roepen om een onderzoek in te stellen naar het antisemitisme in de Sowjet-Unie. Abram zei, dat de Russische be richten over deze zaak „misleidend, onvoldoende en onbetrouwbaar zyn" en tot doel hebben de indruk te vesti gen, dat er geen antisemitisme in de Sowjet-Unie bestaat. Hij zei, dat hetzelfde gezegd kon worden van vele rapporten, die an dere regeringen zenden aan de Com missie voor de rechten van de mens van de V.N. „Het een of andere orgaan van de V.N. moet de bevoegdheid worden ge geven een intensieve studie te maken, om indien nodig de feiten naast de beweringen te leggen. Deskundigen moeten de bevoegdheid krygen ter plaatse studies te maken op plaatsen waar de rechten van de wens worden geschonden". Abram verklaarde dit voor een werkgroep van de Commissie voor de rechten van de mens van de V.N., die hier bijeen is om een ontwerp-con ventie te bespreken over beëindiging van godsdienstige onverdraagzaam heid. „Manos", een Israëlische vereni ging die de Russische joden helpt, heeft een verzoekschrift met 100.000 handtekeningen aan de Knesset aan geboden. In dit verzoekschrift wordt een krachtiger en permanent Is raëlisch optreden geëist om het lot van de Russische joden te verbeteren. „Maos" eist een verzoek van de re gering aan de Russische leiders om de emigratie mogelyk te maken van die Russische joden, die zich in Israël willen vestigen. halve de record woningbouw in 1964 noemde de bewindsman nog een paar meevallers. In het afgelopen jaar bleek het aantal voor vervanging in aanmer king komende huizen geen 15.000 te zyn, maar ongeveer 13.500. Ook de toeneming van de behoefte biykt wat lager te zyn, dan werd gedacht. De minister noemde als voornaamste ooizaken voor het resultaat van 1964 persoonlyke inspanning van de bouw vakker, de uitbreiding van de techni sche kennis, de wil tot samenwerking en de extra-inspanning van de toele- veringsbedryven. Veelzeggend vond hy in dit verband de styging van het aantal overuren in de bouw: in 1964 was het percentage overwerkvergun- ningen 326 hoger dan in 1962. Door de sterke expansie van de capaciteit kon een groot aantal wo ningen in aanbouw worden genomen. In 1964 werd nameiyk voor 49.608 woningwetwoningen een machtiging tot gunning verleend; voor 26.265 woningen werd een premie toegezegd het aantal ongesubsidieerde wonin gen. waarvoor een rijksgoedkeuring werd verstrekt, bedroeg 28.794. Onder het laatstgenoemde aantal bevonden zich 2.544 z.g.n. vrij e-tij dswonin- gen. In totaal werden dus in 1964 104.667 woningen „goedgekeurd". Dit aantal staat in redely k verhouding tot het aantal woningen, dat in 1964 is voltooid, aldus de minister. Voorts deelde de minister mee, dat de voorlopige Raad voor de Volkshuis vesting en de Sociaal Economische Raad zich beraden over het huur en subsidiebeleid, dat de minister in de toekomst wil voeren. Drs. Bo gaers hoopt zyn beslissingen binnen kort aan het parlement mee te de len. Utiliteitsbouw De utiliteitsbouw steeg in de eerste tien maanden van het afgelopen jaar nog iets sterker dan de woning bouw. Van de totale bouwproduktie voltrok 53 procent zich in de sec tor woningbouw en 47 procent in de utiliteitsbouw. De minister zei, dat het grote stuwmeer voor aanvragen in de utiliteitsbouw nog zal biyven bestaan. De woningbouw heeft de eerste prioriteit. Het leeglopen van het stuwmeer zal pas kunnen ge schieden, als wy met de woningbouw klaar zyn, aldus de minister. Agrarisch Nederland naar expositie in West-Berlijn Agrarisch Nederland cal op de komende (zesde) „Groene Woche", de grote jaariykse internationale agrarische manifestatie la Weet-Ber lijn, zyn beste beentje voorsetten. Voor het eerst zal Nederland dit jaar zyn produkten in een eigen, 2500 m* grote hal tentoonstellen en voor het eerst heeft het ministerie van land bouw, dat voor het ontwerp en de coördinatie zorgt, bereikt, dat de deelnemende agrarische groepen voor een uniforme aankleding van hun stands hebben gezorgd. Gehoopt wordt, dat de inzending op deze wyze een maximum aan be langstelling zal toevallen. Met de Deense en de Amerikaanse behoort zy tot de grootste drie uit het bui tenland. Aan de Nederlandse inzending voor de „Gruene Woche", die van 29 Janu ari tot 7 februari zal worden ge houden, wordt o.a. meegewerkt door de Promotion Stichting voor de Ex port, het Nederlands Zuivelbureau, de Centrale tuinbouwveilingen en de Ne derlandse bloemistery.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15