et „Labyrint" van Peter Schat Veek voor v. Vlijmens Gruppi kunst kalei öoscqqp «Toch geen garantie Jor muzikale waarde Waar is Brodski? Autoverkeer in Parijs werkt zelfs rustige mensen op de zenuwen Weer vaandels voor Westduitse leger Kamercommissies vragen opheldering over Breedband DERTIENDE TOURNEE N.S.O.: PRINS BERNHARD DITMAAL DE BESCHERMHEER CONCERTEERT 27 JANUARI IN DE PIETERSKERK VOOR DE V.V.SJ.. LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 12 JANUARI 1965 AAR ENGELAND? oor vakantie of zaken A PER ARWICH-BOOT VAART R WEL BIJ Per Dagboot: Voordelige Off Season tarieven voor begeleide auto's 5- en 8 daagse Privéreizen naar Londen vanaf f 142,- f Vertrek dagelijks 12.00 uur. Experimenteel concert te Amsterdam slechts weinigen zijn geweest die deze compositie hebben kunnen leren verstaan via de grammofoonplaat of de partituur. Qua kwaliteit had Anton Webern het hoogste aantal stemmen mogen verwerven, maar dat het publiek hem dat onthield mag niet als enig venvijt gelden. Daarom was de ge houden stemming amusant. Maar bij zuiver muzikale beschouwing on juist bij deze gestelde interpretaties. Men had een verwrongen uitslag kunnen vermoeden maar veronder stelde stellig niet dat Peter Schat zonder de eerste prijs zou uitkomen. Dat is een curieus beeld van een experimenteel concert, dat allerwege gesprekstof zal geven. Overigens, er is door het Concertgebouworkest onder leiding van Pierre Boulez uit nemend gespeeld. We mogen dit bij de hier zo moeilijk te realiseren par tituur niet onderschatten. Hl, (Bijzondere medewerking) 1 was gisteravond in het Concertgebouw in Amsterdam wei- foor menigeen een verrassende uitslag van de onder de con- zoekers gehouden stemming, dat niet Peter Schat, met zijn In uit het Labyrint het hoogste aantal stemmen kreeg, maar fen Vlijmen met zijn „Gruppi". Van de in totaal 1767 uit- chte stemmen kreeg van Vlijmen er 827 en Peter Schat bleef >p4. De symphonie van Anton Webern, waarmede de Parijse nt Pierre Boulez het concert opende, verwierf slechts 286 vfen. 'erbeide verrassing was geba- op de publiciteit, die rond lüschats Labyrint v/as gegroeid op dit experimenteel concert Uk daartoe als finale op het jpma was geplaatst. Toch heeft yicertpubliek, onder wie zeer ngeren, maar evenzeer opmer- vele ervaren concertbezoekers, jjet laten inpalmen door Peter rll ferme paukenforti, die hij in der vijf dansen reeds deed .j, want de opgewekte stemming e klankexplosie verslapte wei- maakte het voor degenen die cibels van applaus kunnen 1 uiterst dubieus of het hoog- Jptal stemmen op zijn muziek uitgebracht. De publici- Peter Schats Labyrint heeft oncertpubliek dus kennelijk vloed en dat waar de be niet viel te ge- .tten. Ie eerste uitvoering van deze i op 13 september 1963 in de jjamus Muziekweek" onder 3 van Erneste Bour, werd |pt werk algemeen opgemerkt hantering van het klankma- d een zekere vaardigheid ver- Ij, maar dat Peter Schat zich |ps boven het experimentele kweten te plaatsen. "Wordt weldra 30 jaar en dan „jht men van een kunstenaar met iets tevoorschijn komt, tair artistiek de aandacht zonder voorafgaande publi- avourstukjes als kwesties ^et „Holland Festival", vragen 'eede Kamer en radiogesprek met duidelijker essentiële igen voor het muzikaal be- van het door hem zo veel- gebezigde woord „desoriën- t Schat wil zo graag contact de moderne kunstenaar en bliek, zoals hü eens zeide. Of dan moet hij ons met zijn frijzing van desoriëntering niet jiüzikale spoor bijster doen wor- j^itegendeel wij en met ons _elen van het concertpubliek een akkoord tussen schepper f hoorder verlangen. Dan eerst de concertbezoeker deelgenoot zin zoals de M.E.S. (Mood kleering Sciety), dat in 1960 de- irfeerde in Rotterdam en in Jt, waar in beide steden hila- jUtibrak en later in den Haag '"fwege bleef, omdat Peter Schat A liet gaan. Wij willen met "Schat en alle jonge kunste- t progressief zijn, omdat dit Zakelijk is voor het voortbestaan fe kunst, maar dan constructief iV. bij Kees van Baarens mu- Ul begrijpen wij deze ook niet ibij een eerste auditie. De mu lle wij gisteravond onder mu zikale leiding van Pierre Boulez hoorden, gaf ons met de z.g. „klank velden" visueel in de partituur waarneembaar geen houvast voor het luisteren, al zagen we fagottis- ten en hoornisten, resp 32ste noten, triolen en kwintolen spelen en al namen we waar dat de harpen pizzi cato tremolo's en de celli tone- lusters maakten. We moesten ons daarbij neerleg gen, omdat als eenmaal deze totaal, opera met film, dans, décorschilde- ring en commentariërende tekst is gecompleteerd, wellicht de artistieke openbaring kan komen die Peter Schat tot de beroemdste toondichter van deze tijd zal kunnen maken. Maar dat zal eerst in juni 1966 in Carré geschieden als de gevraagde subsidie wordt verleend en dan is BRITS FILOLOOG - 91 - OVERLEDEN Dr. Charles Talbut Onions, de be kende Britse filoloog dit heeft mee gewerkt aan de Oxford English Dic tionary is op 91-jarige leeftijd overle den. Hg heeft bijna 70 jaar aan dic tionaires gewerkt. Behalve aan de of ficiële Oxford ook aan een etymolo gisch woordenboek, voor de afstam ming van woorden. Er was een modern woord „beatnik" waarmee bij In de knoop zat. On langs zei hij dat hij niet achter de oorsprong is kunnen komen. Hij zou graag een goede definitie gevonden hebben, maar als dat niet kon, moest het woord maar met rust gelaten worden Pornografie of niet? Voor de Hoge Raad dient op 26 ja nuari de zaak tegen de Haagse uitge ver-auteur J. van Keulen over het uitgeven van de roman „Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne". Het gerechtshof in Den Haag heeft hem op 16 oktober veroordeeld tot f 25 boete of vyf dagen hechtenis on voorwaardelijk wegens het versprei den van een pornografisch geschrift. De officier van Justitie bij de arron dissementsrechtbank was in beroep gegaan tegen het vonnis van de recht bank, waarbij de uitgever werd vrij gesproken. Volgens de rechtbank kon het boek in het huidige moderne tijdsbestek niet als pornografisch worden aangemerkt. De uitgever-auteur tekende beroep in cassatie aan tegen het arrest van het Gerechtshof. De procedures over „Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne" duren al meer dan vijf jaar. In het Amsterdamse Concert- gebouw werd gisteravond een experimenteel concert gegeven door het Concertgebouworkest o.l.v. Pierre Boulez. De componist Jan van Vlij- men (l.) dankt dirigent Pierre Boulez na de uitvoering van zijn compositie „Gruppi". Peter Schat een jaartje ouder ge worden en naar we hopen óók wijzer! Hij is nu reeds verstandig genoeg om te beseffen tegen die tijdwijzer te zijn en overigens mag de uitslag van de gehouden stemming hem wel enigermate tot bezinning bren gen. Met dit al willen wij allerminst onderstrepen dat Jan van Vlijmens eerste prijs reden geeft tot muzikale extase. Want al werden zijn .Gruppi' uitmuntender gespeeld dan wij voor dien hoorden, toch geeft deze per fectie van instrumentatie door het Concertgebouworkest onder leiding van Pierre Boulez geen garantie voor de muzikale waarde. Het werk komt niet boven een oppervlakkig ex- peiiment van klankvelden uit, die in details wel van variatie zijn voor zien doch in te geringe mate om het muzikaal verstand te boeien. In dit opzicht was de symfonie van Anton Webern de overtuigendste en het allermoeilijkst om te volgen. Het was een eerste uitvoering door het Concertgebouw van deze sym fonie uit 1928 en het zullen er Waar de 24-jarige Russische dich ter Jozef Brodski die tot 5 jaar dwangarbeid is veroordeeld, zich thans bevindt, is in zijn vaderstad Leningrad een zorgvuldig bewaard geheim. Deze joodse intellectueel is in maart van het vorige jaar uit Le ningrad verbannen na door een hem duidelijk vijandig gezinde rechtbank te zijn berecht op beschuldiging van „parasitisme" en niet geregeld wer ken,, De rechtbank heeft getuigenver klaringen van literaire specialisten, volgens welke Brodski met zeldzame toewijding werkte om hoogst zorg vuldig gepolijste poëzie en vertalin gen te produceren, kennelijk naast zich neergelegd. „Brodski woonde bij zijn bejaarde ouders, aan wie hij zijn magere ver diensten afdroeg en leefde als een asceet", aldus getuigen. De Officier van Justitie noemde Brodski „een parasiet, een proleet, een landloper, een moreel bedorven persoon". Hij citeerde uit aan Brodski toegeschreven gedichten, waarin deze uiting zou hebben gege ven aan gevoelens als: „Ik houd van een ander vaderland". In andere geschriften, voor het grootste deel geschreven toen hij 16 jaar was, noemde hij Marx „een oude gulzigaard" en verklaarde hy: „Ik zou Moskou willen bespuwen" aldus de Officier. Volgens mededelingen van zyn vrienden leeft Brodski in een hut er gens in het noorden van Archanelsk. Men zegt, dat hy te ziek is om te werken, zelfs aan gedichten. Naar verluidt doen verscheidene intellec tuelen in Moskou en Leningrad moei te om zijn vrijlating te bewerken. Culturele adviesraad voor het Koninkrijk In het gebouw van de raad van ministers in Willemstad is gistermid dag de vyfde bijeenkomst geopend van de adviesraad voor culturele sa menwerking tussen de landen van het Koninkrijk. Daarby heeft mr. H. J. Reinink het voorzitterschap overgedragen aan het Antilliaanse lid, de heer J. H. Beaujon, van Aruba. De aanwezigen, o.w. de voltallige raad van ministers gouverneur mr. N. Debrot en gezaghebber M. P. Gorsira van het eilandgebied Curasao, wer den verwelkomd door de Antilliaanse minister van cultuur en opvoeding, E. O. Petronia. Mr. Reinink, merkte o.a. op, dat minder bekend blijkbaar het feit is, dat alle drie regeringen zich met het denkbeeld om op Curasao 'n schouw burg en in Suriname 'n wetenschap pelijk instituut tot stand te bren gen, hebben verenigd en dat bijdra gen van de Nederlandse regering de uitvoering van beide projecten mo gelijk maakt. Voorzitter Beaujon sprak om. over „daadwerkelijk steunen waar zulks nodig is". Schot na lichte aanrijding 'Van onze Parijse correspondent) Het Parijse transportprobleem waarvan de uitzichtloosheid steeds heftiger op de zenuwen van alle au- tomolibisten werkt, heeft sinds kort een graad bereikt die nu toch wel onrustbarend genoemd mag worden. Kortgeleden deed zich een ruzie voor tussen twee keurige Parijze- naars om een parkeerplaats, een re detwist, die de dood, veroorzaakt door hartverlamming, van een der auto- mibilisten tot gevolg had en die de ancier achter de tralies zal brengen. Afgelopen weekeinde is er weer een dode gevallen, maar niet als slacht offer van een verkeersongeluk, waar van de cijfers nauwelijks meer zijn bij te houden. (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse leger mag zich (zoals reeds met een enkel woord gemeld) zeer binnenkort achter zwart-rood-gouden vaandels scha ren. Vorige week reikte Bondspre sident Heinrich Lübke het eerste van de 597 te verdelen vaandels uit aan het wachtbataljon in Bonn. De De voorzitters van de vaste com missies voor Economische Zaken en voor Financiën uit de Tweede Kamer hebben de ministers van Economi sche Zaken en Finanoiën schriftelijk gevraagd op korte termijn een nadere mondelinge toeliohting te geven op de overdracht van het zioh in het bezit van de Staat bevindende pakket aandelen Breedband N.V. aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. Violist Lou Biloen - 52 - overleden In de ouderdom van 52 jaar is on verwacht in Amsterdam overleden de violist Lou Biloen, die van 1950 deel uitmaakte van de eerste violen van het Concertgebouworkest. Ook was hij lid van het Sweelinckkwartet, waar van hij de primarius was. Ned. Hoornkwartet naar Berlijn Het Nederlands Hoorakwartet zal in de laatste week van januari een aantal radio-opnamen maken in West-Berlijn. Onder meer voor de zender Freies Berlin zullen werken opgenomen worden van o.a. Marius Flothuis, Anton Reicha en Paul Hindemith. Op 16 januari begint de jaarlijkse tournee van het Ned. Stu denten Orkest met het traditioneel geworden openingsconcert in de gastvrije Noordhollandse gemeente Bergen. Daar zijn op 4 jan. na de eveneens traditioneel geworden intocht de repetities voor de 13de tournee van het N.S.O. begonnen. In de Ruïne-kerk wordt door 87 enthousiaste musici (dirigent Jan Brussen en solist Klaas Boon. altviool, hierbij inbegrepen) dagelijks negen uren gerepe teerd. Er wordt alles op alles gezet om een muzikale zegetocht langs Haar lem, Arnhem, Groningen, Nijmegen, Heerlen, Den Haag, Eindhoven, Lei den, Utrecht en Amsterdam voor te bereiden. Dit neemt niet weg dat er nog tijd overblijft om buiten de repetities om gezellig samen kamermuziek te spe len. De sfeer in het orkest is ook dit jaar weer bijzonder genoegelijk on danks het feit dat driekwart van het aantal orkestleden nieuwelingen zijn, die het terrein altijd eerst even moe ten verkennen. Het proefspel heeft tot resultaat gehad dat Jan Brussen uiteindelijk 33 gegadigden uit Am sterdam, 17 uit Utrecht en uit Gro ningen, 9 uit Leiden, 4 uit Delft, 2 uit Nijmegen en uit Rotterdam en Enschede elk één heeft gekozen. Het strijkorkest is bijzonder groot (65), de rest bespeelt een blaas- of slaginstrument en de harp, die in handen is van Ada Brussen, dochter van de dirigent. Het buitenlandse concert wordt dit jaar in Brussel gegeven, waar de aula van de Vrije Universiteit gratis voor dit doel beschikbaar werd gesteld. De baten komen n.l. weer ten gunste van het Universitair Asylfonds en het bu reau voor studiehulp aan gehandi capte studenten, dat in de plaats is getreden van het inmiddels opgehe ven Nederlands Studentensanatorium. Het programma van de dertiende tournee, die onder beschermheerschap staat van Prins Bernhard ziet er als volgs uit: Tweede Suite van J. S. Bach, Concert in d voor altviool en orkest van C. Stamitz, Dona Montana (in opdracht van de gemeente Bergen vóór het NSO geschreven) van Hans Henkemans en de 99ste symphonie in es van Joseph Haydn. Op 25 januari komt het orkest naar de Kurzaal en twee dagen later speelt het NSO ter gelegenheid van het lus trum van de VVSL in de Pieterskerk in Leiden. president herinnerde er aan dat op 17 juli 1953 de zwart-rood-gouden vlag door de opstandige arbeiders van Oost-Berlijn op de Branden burger Tor was geplaats. „Voor deze daad hebben zij moe ten lijden en sterven", zei Lübke, die verkondigde dat de nieuwe vaan dels blijk zullen geven van het stre ven van het Duitse volk naair een heid, recht en vrijheid. Men was er destijds, bij de oprichting van de Bimdeswehr van uitgegaan, dat het nieuwe leger geen vaandels zou kennen, omdat „het jongste verle den geen waardige traditie kon zijn". Men geloofde, dat het beter was moderne soldaten op te leiden, dan valse begrippen en traditie te handhaven die meer schade dan nut zouden opleveren". Nog bij de afscheidsparade voor de aftredende bondskanselier Adenauer in oktober 1963 werd geen enkel vaandel voor de troepen uitgedragen. In die jaren legden de officieren en de troepen eenheden de eed af op de zogenaam de „Bumdesdienstflagge". De naar Duitse begrippen kil-zakelijke atmosfeer bij deze plechtigheden wordt veraangenaamd door ze te doen houden in het duister van de nacht, die alleen door (traditioneel Duitse) fakkels wordt verdreven. De ombudsman Heye en zijn voorgan ger hadden In hun jaarlijks rapport aan de Bondsdag al herhaaldelijk gepleit voor wederinvoering van de vaandels, als noodzakelijk symbool van de „verbondenheid tussen de soldaten en de troep". De nieuwe vaandels worden in een fabriek in Bonn vervaardigd. Ze kosten 450 gulden per stuk en zijn van zware zijde. Ze zijn versierd met het eike- loof en het ijzeren bruis. Vierhon- derdvyftig vaandels zijn voor de landmacht, de andere 147 gaan naar marine en luchtmacht. De gebrui ken, die men rond de vaandels in het leven zal roepen, zullen zijn ge baseerd op de tradities van de Reichswehr en het keizerlijke leger. Na een lichte aanrijding op een der toegangswegen naar Parys, wond een automobilist zich zo erg op, dat hij tenslotte niets beters wist te doen dan zyn tegenstander een kogel door het hoofd te jagen. De man, een Al gerijn die vroeger een rol gespeeld srhijnt te hebben in de Algerynse verzetsbeweging F.L.N., zou zich be ledigd hebben gevoeld door een op merking van de tegenparty. Voldoen de reden blijkbaar om zyn revolver te trekken en om op die andere au tomobilist te vuren. Wonder boven wonder werd het slachtoffer, een reiziger in auto-on derdelen, wiens hoofd door de kogel werd doorboord, nog niet eens op slag gedood. HU wist terwUl het bloed aan twee kanten uit zyn hoofd gutste, zelfs nog plaats te nemen achter zyn stuur, met de bedoeling zelf naar een ziekenhuis te ryden. Pas anderhalf uur later werd hij in bewusteloze toestand en in zee van bloed in zyn eigen auto, die hy langs dc weg had weten te parkeren, door voetgangers aangetroffen. Geen enkele auto had voor hem gestopt. Dankzij onmiddellyke bloedtrans fusie heeft men het slachtoffer tot dusver nog in leven kunnen hou den. Zyn levenskansen worden door de geneesheren echter niet hoog aan geslagen. De Algeryn, die na zyn wandaad eerst was weggereden, heeft zich later zelf by de politie aange meld. Hy riskeert nu een gevange nisstraf van tenminste 20 jaar. Het griezeligste van deze voorval len is misschien nog wel, dat de lie den die een agressieve rol hebben gespeeld in deze drama's, bekend staan als rustige mensen, die nog nooit een vlieg kwaad hadden ge daan en nooit met de politie in aan raking zyn geweest. Ook over de Algerijn kreeg de politie by zyn vrienden, kennissen en buren, niets dan de gunstigste informaties. Het gaat dus niet om driftkoppen, laat staan om psychopaten. Men moet de oorzaak klaarblykelyk eer der zoeken in de steeds abnormalere omstandigheden. Parijs en de toe gangswegen tot de hoofdstad zyn te genwoordig zo vol gestouwd met auto's, die niet of nauwelyks meer vooruit komen, dat men zenuwen als stalen kabels moet hebben om zyn kalmte en geduld te bewaren. En in die geladen toestand is er dan soms maar een heel klein vonkje nodig om kortsluiting te veroorzaken. In het alarmerende licht van deze situatie heeft de grootste krant van Frankrijk^ ..France Soir", nu een na tionale campagne ontketend om de automobilisten voor dit nieuwe ge vaar van het verkeersprobleem te waarschuwen. Elke dag drukt de „France Soir" in vette letters slag zinnen af: houd u kalm, denk aan uw kinderen, laat geweld achterwege, met het verzoek aan de lezers-auto mobilisten die leuzen of adviezen uit te knippen en op de ruiten van hun auto's te plakken. Men mag vurig hopen, dat de actie vruchten zal af werpen, maar te vrezen valt, dat er radicalere maatregelen nodig zullen zijn, om het exploisieve Parijse ver- keerevraagstuk weer in wat redelijker banen te kunnen leiden. In de Rotterdamse Waal haven ligt het Philippijnse schip Mindanao Logger aan de ket ting. wegens financiële moeilijk heden van de rederij. De voed selvoorraad aan boord is zo goed als op De chef-steward bij het schamele stuk vlees, dat nog in de koelruimte is overgebleven: daarmee moeten 34 opvarenden worden gevoed Reizen per Harwich-boot is een modern genoegen. U arri veert op tijd - een prettige zekerheid. Ook uw auto kan mee. Neem de boot - U vaart er wel bijl Boek vla DE HOEK betrouwbaar

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9