cheveningse pier heeft beperkte levensduur Voormalige nazi-jurist maakte snel carriere Breuk van Erliard met minister Schroder •richt 1 maart 1860 Dinsdag 12 januari 1963 Derde blad no. 31463 (Van onze Haagse correspondent) ^Scheveningse pier heeft een beperkte levensduur, niet alleen •jhnisch opzicht, maar ook als attractie. De technische levens- ejwordt geraamd op tien tot dertig jaar, terwijl reparatie niet 5 mogelijk blijft. „economisch" is de levensduur van de pier beperkt, ook al pier in de eerste jaren een „raak schot" gebleken: De bezoe- overtreffen die van de Eifeltoren in Parijs. j>leek gistermiddag toen getui- aan het woord kwa- het proces over de pierprijs, werd voor het College p-oep voor het bedrijfsleven m (laag. Gisterochtend was mr. -jpleiter voor de E.M.S. aan het h geweest. •J de technische levensduur van =r zei ir. P. C. Kreijger van het ut T.N.O., dat het beton van ijen, waarop de pier rust, het Jftig tot honderd jaar kan uit- Er zijn evenwel scheuren in het beton. Daardoor j-de wapening van het beton t lijden en de technische le- lang blyft de pier aantrek- v Dat is een zeer moeilijk te roorden vraag. De heer Maas rees op „Avifauna" in Alphen Ttijn, dat het eerst zeer goed maar na enkele jaren weinig ie betekenen had. De „econo- y' levensduur zal zeker niet lan 25 jaar zijn. Verlies rband met de omstandigheid, E.M.S. heeft aangevoerd, dat van de toegangs- financiële gronden noodza- Er is een. verlies van vijf Icijferd, maar daar is de minis- h Economische Zaken het hele- Wt mee eens. In dit kader bok gesproken over de prijs den. Volgens architect Maas- 'Is de grote prijsstijging in de %'verheid, de verminderde ar restatie, waarmee een deskun- het ministerie, ir. P. J. Al- dit zondere project, nog afgezien ijsstijgingen, thans niet r ,7d kunnen worden. |co gaat Loeki vervangen r staat nu vast dat de film 4n van morgen" weer in rou- rsal worden gebracht. Onder togen van Kees Brusse met llers van Loekie over een her- toig van de film zijn op niets Ipen, maar gisteren is in de een begin gemaakt Voefopnamen van Nico, een lan die men Loeki wil laten ,gen. Trans-Russich takkoord op >elevisie-gebied onze Parijse correspondent), rjjl in Parijs een nieuw cultu- ikkoord tussen Frankrijk en linië werd gesloten, keerde de I minister van Voorlichting, itte, terug van een verblijf in waar hij de weg voor re samenwerking op het gebied televisie had gebaand, zal de Franse televisie (kort een eigen bureau openen fendien heeft de minister aan- itigd, dat de Fransen de komen steeds meer Russische pro- vooral van cultureel en ifek karakter, krijgen te zien. Stte heeft in Moskou ook be uling trachten te wekken voor tose kleurentelevisie, maar die 'I schijnt nog geen definitieve Aten te hebben opgeleverd.. Frans-Russische televisie-ak- is, op het moment dat ook de ijarse minister van Buitenlandse in Parijs over nauwere sar is komen spreken, niettemin |euw en nog duidelijker bewijs, De Gaulle nu zijn blik doelbewuster naar het oosten "inden. n van AVRO en >k van Rijn: VOLKSCROSS IN HET GOOI fvan onze correspondent) -de AVRO (Dick van Rijn) en i KNAU (Atletiekunie) bestaan en voor een veldcross zoals de inde cross „Le Soir" in België, massale veldloop zal in het in de loop van dit jaar worden pen. ihijnlijk zullen de Hilver- atletiekclubs G.A.C. en V.I.F. uitgenodigd samen met de de organisatie op zich te Jaarlijks (in december) ne- luizenden atleten dee1 aan de in België. Niet minder dan Nederlanders trokken vorig lecember naar Brussel voor de van het dagblad „Le Soir". Dit J succes heeft bij de heer Van idee versterkt, dat een der- Ie massale volkscross ook in ons kans van slagen heeft. „Olievlek" Mr. E. Droogleever Fortuyn, lands advocaat, zei in zijn pleidooi, dat de gespannen conjunctuursituatie in juli en augustus van hetafgelopen jaar een direct ingrijpen eiste tegen de 100 procent prijsverhoging voor de pier. In de eerste plaats vreesde de minister een „olievlek-werking" van deze verhoging. Er was toen slechts een kleinigheid nodig om de betrek kelijke rust in de prijzenbeweging te verstoren. Eén ondernemer, die de prijs verhoogt, kon veel kwaad doen. in de publiciteit en wanneer de mi nister hem zijn gang had laten gaan, was de reactie ongetwijfeld geweest: Zwolsman wel, waarom wij niet? Overigens zou dat ook „discrimina tie" hebben betekend. Gesteld wordt nu, aldus pleiter, dat de financiële omstandigheden de prijsverhoging van 100 procent recht vaardigden. Maar de summiere cij fers, die de onderneming heeft ver strekt, wijzen helemaal niet op een noodsituatie. En zelfs al zou dit nu worden bewezen, dan nog is dat irre levant. De gefundeerde cijfers hadden bij het gesprek met de minister op tafel moeten komen. Ten slotte zei mr. Drooglever For tuyn dat de mogelijkheid om een in dividuele beschikking te treffen, ge zien moeten worden als een instru ment van de overheid voor een slag vaardig prijzenbeleid. NEDERLAND I KRO 7.00 uur NTS-week journaal voor gehoorgestoorden 7.30 uur Engelse les 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Kropacabana, amusementsprogramma 8.50 uur Brandpunt-post 9.20 uur Hazel, tv-film 9.45 uur Documentaire over Afrikaans ontwikkelingswerk 10.25 uur NTS-journaal. NEDERLAND II NTS 8.00 uur Nieuws in het kort NTS 8.01 uur Getrouwd ongetrouwd, film 8.25 uur Dat is revue, documentaire 9.10 uur De vijfde colonne, speelfilm 10.10 uur Interview met Paul Tillieh. West-Duitsland begreep' het verkeerd j Anneke Grönloh met haar echtgenoot Wim Jaap van der Laan, bij hun aankomst uit Dja karta op Schiphol, na een tour nee door Indonesië. (Van onze correspondent in Bonn) De 62-jarige procureur-gene raal Leon Drach uit Frankenthal in de Pfalz is een oorlogsmisda diger. Dit staat te lezen in een officiële verklaring van het Lu xemburgse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Drach was in Luxemburg in 1949 tot 15 jaar en in 1951 nog eens tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld we gens zijn rol in een zogenaamd „Standgerecht" in dit land. Vele doodstraffen Naar het ministerie meedeelt was dr. Drach in deze functie verant woordelijk voor talrijke doodstraffen, die door dit Duitse gerechtshof in Luxemburg tijdens de tweede wereld oorlog werden uitgesproken en ten uitvoer gelegd. Luxemburg werd door nazi-Duitsland niet als bezet gebied beschouwd, maar het was bij het Duitse rijk ingelijfd. Oorlogsmisda diger Drach werd in 1954, als een vriendschappelijke daad jegens de Bondsrepubliek, door de Luxemburg se regering naar huis gestuurd. Daar nam men het gebaar anders op. Twee jaar later was Drach weer in de rechterlijke macht opgenomen en in 1961 had hij het al tot procu reur-generaal gebracht. Het Luxem burgse ministerie zegt nu over dit opzienbarende eerherstel: „Het bete kent een volledig voorbijgaan aan de onmenselijke vervolgingsmaatre gelen die gedurende de oorlog in Luremburg werden genomen". De zaak kwam niet aan het rollen als uiting van een gekrenkt Duits rechts gevoel, maar als een manoeuvre van dr. Wilhelm Nowck, de vroegere minister van Financiën van Rijn land Pfalz, die tot zes maanden De uit twee helften bestaan de koepel van gewapend polyes ter voor de sterrenwacht van de Groningse Universiteit in Ro denis gisteren in Hoogkerk van een schip op een vrachtwagen geladen en naar Roden overge bracht. De nieuwe sterrenwacht moet midden april in dienst wor den genomen. gevangenisstraf was veroordeeld en hoopte door zich te beroepen op het verleden van zijn aanklager, Drach, de zaak te kunnen afleiden. Nowack had met de effecten gezwendeld van een fabriek, waarvan hij in de be heersraad zat. Na het bekend wor den van Nowacks aantijgingen nam de minister van justitie van Rijn- land-Pfalz, de FDP-er Fritz Schnei der, procureur-generaal Drach in be scherming, hoewel hij van diens mis dadig verleden op de hoogte was. Minister Schneider is nu door de of ficiële stellingneming van de Luxem burgse regering dan ook in grote moeilijkheden geraakt. Gevraagd naar zijn mening gaf Schneider het klassieke standpunt, dat hij eerst „de stukken moest bestuderen" Dr. Lucas Verscheidene getuigen, onder wie een Poolse arts en een r.k. kloos terzuster, hebben gisteren in het Auschwitzproces in Frankfort ont lastende getuigenissen afgelegd voor de gewezen SS-arts Bemhard Lucas. „Wij hebben door Lucas het ge loof in de Duitse mens teruggevon den", zo zei de 59-jarige geneesheer dr. Szymanski uit Krakau als getui ge. Lucas zou, in tegenstelling tot de beruchte dr. Josef Mengele, altijd aanvullende medicijnen hebben ver schaft. „Het verbaasde ons. dat hij zulke grote risico's nam", aldus Szy manski, die in 1941 naar Auschwitz was vervoerd. De Westduitse journalist Geissler (58) gaf een verslag van de vlucht van dr. Lucas in het voorjaar van 1945 uit het concentratiekamp Sach- senhausen. Hij schetste de opwin ding in het kamp na de geslaagde vlucht en zei dat de overige SS-art- sen Lucas als een verrader hadden beschouwd. Lucas wist naar Noor wegen te ontkomen en bij beken den van een geinterneerde in Oslo onder te duiken. De 50-jarige zuster Margaretha Armbruster, die de beklaagde in 1944 in Ravensbruck had leren kennen, noemde Lucas een dokter „die ons als mens en niet als een nummer be handelde". Documenten De V.S. hebben de Westduitse re gering uitgenodigd in het nationale archief in Washington te laten zoe ken naar materiaal dat gebruikt zou kunnen worden voor de vervolging van nazi-oorlogsmisdadigers. De uitnodiging was het antwoord op een Westduits verzoek om hulp bij het verzamelen van bewijsmateriaal over misdaden tijdens het Hitler-regime bedreven. In het Amerikaanse antwoord wordt tevens gezegd, dat meer dan 80 van de Duitse documenten, die tfjdens de oorlog werden buitgemaakt reeds aan Bonn is teruggegeven. „Egyptische volk is Nasser moe" Een Egyptische geheime agent, Abdoel Ghadlir Owdeh, heeft asiel gevraagd in Perzië. Op een perscon ferentie in Teheran verklaarde hij dat het Egyptische volk president Nasser moe is en dat de Egyptena- ren verbolgen zijn over het feit dat de Amerikaanse regering Nasser steunt. Volgens Owdeh zou Nasser het voedsel, dat hij van de Verenigde Staten als deel van een hulppro gramma ontvangt van de hand doen en het geld dat hij ervoor ontvangt gebruiken voor militaire doeleinden Owdeh zegde toe, dat hij op een volgende persconferentie onthullin gen zou doen van de werkzaamheden van de geheime politie in Egypte. Advertentie Horloger - Juwelier F. W. FLESSEN Bevrijdingsplein 12 - Leiden Z.-AV. Telefoon 26670 Geen sprakevan Amerikaanse winst op Ver. Naties Van Amerikaanse zijde is de Rus sische beschuldiging tegengesproken, dat de VS meer dan 67 miljoen dol lar per jaar krijgen aan belasting van de VN doordat het hoofdkwar tier van de VN in New York ge vestigd is. Het orgaan van de com munistische partij in de Sow jet- Unie, de Prawda, had dit zondag ge schreven. Het blad was van mening, dat genoemd bedrag veel meer is dan de Amerikaanse contributie aan de VN. Hiertegenover wordt van Amerikaanse zijde gesteld, dat de Amerikaanse contributie weliswaar ongeveer 32 miljoen dollar bedraagt, maar dat de Amerikaanse bijdragen aan alle programs van de VN in het geheel bijna 200 miljoen dollar per jaar belopen. Verder is het waar, dat New York indirecte belasting krijgt door uitgaven van de VN-or- ganisatie en haar personeel, maar hier staan tegenover uitgaven van New York voor politiebescherming en andere diensten aan de VN. Ook derft New York door de aanwezig heid van de VN belangrijke objec ten voor belastinginkomsten. Vroege Bergnianfilm Op Nederland 1 vervulde de NTS de mooie rol van film museum, door van Ingmar Berg man de film „Sommarlek" te vertonen, niet zijn eerste film (dat was „Iris" uit 1945), maar wel zijn vroegste, in Nederland vertoonde film. De Bergman rage is hier (en trouwens ook el ders) begonnen na „Glimlach van een zomernacht" uit 1955. Daarna kwamen in snel tempo „Het zevende zegel", Wilde aard beien", „Op de drempel van het leven", „Het gezicht", „De maag denbron", „Het oog van de dui vel", Als in een donkere spiegel". „De avondmaalgasten", en „De grote stilte". Op het ogenblik draait zijn laatste film, „Betreffende de vrouwen Halverwege deze reeds indrukwekkende reeks be gon men terug te blikken, over de schouder van „Glimlach van een zomernacht" heen, waardoor we ook nog konden kennismaken met „Vrouwendromen" (1955), „Lessen in liefde* (1954), „De spullenbaas" (1953), als eerste Bergman-film hier vertoond, maar vrijwel onopgemerkt geble ven en „Monika". Deze laatste film, uit 1952, was tot nu toe Bergmans vroegste fTim die we in de bioscoop te zien hebben ge kregen. Daarom zal het vele filmliefhebbers deugd hebben ge daan dat de NTS een nóg vroe gere film, „Sommarlek" uit 1950 op het beeldscherm bracht, vol gens Bergmans eigen zeggen de eerste film waarin hij zichzelf „vond" als de filmer die hij ten slotte geworden is. Inderdaad kon men de latere Bergman al in vele fragmenten herkennen. We zagen hem zowel op „Het gezicht" als zelfs op „Als in een donkere spiegel" vooruit lopen. Ook zagen we Bergman zelf even op het doek, toen hij de ballet-danseressen drilde. De NTS, die al vele kijkers aan zich verplicht heeft door be faamde films uit vroegere jaren Met de aankomst van bondskan selier Erhard is gisteren in West- Berlyn een week van politieke gebeu- tenissen begonnen. Erhard zou van daag in het grote Sportpaleis een re de houden over het thema „Duits land in de internationale poli tiek Voorts vergaderen in Berlijn de volledige parlementaire delegaties van de drie partijen (christen-demo craten, socialisten en liberalen). Ver der is een flink aantal gebouwen als vergaderruimte beschikbaar ge steld voor vijftien commissies uit de bondsdag, die West-Berljjn hebben uitgekozen om hun werkprogram ma's voor het zo juist begonnen jaar te bespreken. Het is gewoonte geworden met dergelijke politieke ge beurtenissen er nog eens de aan dacht op te vestigen, dat West-Eer lijn nog steeds tot de Westelijke we reld behoort, hetgeen steevast tot Oostduitse protesten aanleiding geeft. Het zou wel eens spoedig tot een breuk tussen bondskanselier Erhard en zijn minister van Buitenlandse Zaken, dr. Gerhard Schroder kunnen komen naar aanleiding van de vraag of Bonn zich op Parijs (Erhard) of op Washington (Schroder) moet orienteren, aldus schrijft de „Rhei- nische Post". Het blad schrijft, dat de persoon lijke verhouding tussen de twee staatslieden zeer bekoeld is en dat dit zou kunnen leiden tot een rege ringscrisis daar Schroder de steun heeft van de minister van Defensie Kai-Uwe von Hassel. ,Ket besluit president De Gaulle (op 19 jan.) te ontmoeten vóórdat premiei Harold Wilson haar Bonn komt (22 jan.) is door Erhard ge nomen tegen het advies van Schro der in", aldus het blad. „In de omgeving van Erhard doet men geen moeite zijn voldoening te verbergen over het feit dat Schroder grotendeels uitgeschakeld is van de a.s. besprekingen met De Gaulle". De sociaal-democraten hebben snel geprobeerd politieke munt te slaan uit de verwarring welke er, vol gens hen, nu in regeringskringen heerst. In een verklaring vroeg de socialistische perschef Franz Barsig de christen-democratische afgevaar digden in de bondsdag, die nu ii west-Berlijn vergaderen, of het ar tikel in deRheinische Post juist is „Nu de Westduitse politiek zich ir een beslissend stadium bevindt i een dergelijke rampzalige verwarring in het regeringskamp volkomen duldbaar", aldus de socialistische woordvoerder. terug te halen, zou zich nog ver dienstelijker maken als ze af en toe ook zo'n film, oud of nieuw, die door de filmdistributeurs uit zakelijk oogpunt niet geïmpor teerd wordt maar uit artistiek oogpunt bijzonder waardevol is, op het scherm zou vertonen. Muziek- en literair feest Op Nederland 2 een aantrek kelijk „highbrow"-programma van de VPRO. Maar wat heet highbrow? Het „Concert voor jonge mensen" was een feest voor oog en oor, dankzij dirigent Leonard Bernstein, een kruising tussen Carmiggelt en Danny Kaye, die aanstekelijk over mu ziek weet te vertellen. „Villon vervolgd" het derde en laatste programma over de middeleeu wer Villon die door de 20ste eeuwer Ernst van Altena weer zo tastbaar naderbij is gehaald, dankte zijn aantrekkelijkheid in de eerste plaats aan de voortref felijke vertalingen van Van Al tena (het wordt hoog tijd dat hij eens een prijs krijgt), en in de tweede plaats aan de vertolkin gen door Henk van Ulsen, Ram ses Shaffy en Kitty Courbois, maar de meester van deze is Henk van Ulsen" Kijken achter (voorden", hét programma van Hella Haasse, had het dier in de literatuur tot onderwerp. Een gedicht van Vasalis, fragmenten uit „De dierenhater" van Wil lem G. van Maanen, twee frag menten zonder een onvertogen woord uit „Op weg naar het ein de", door G. K. van het Reve zelf gelezen, en een fragment uit Koolhaas „Dierenverhalen" vormden de belangrijkste be standdelen van het programma. Aardigste moment was het slot van Buddings bijdrage toen zijn zoontje hem begon uit te lachen en te stompen. Maar een zoontje is natuurlijk geen dier. In de nuttige en interessante reeks „Wat zegt zo'n naam u nog?", werd tenslotte Thomas Kempis onder de loep genomen. UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIill!IIIIIIIIIIIII|]!l!IIIIIIIIIII!ll|ii WOENSDAG 13 JANUARI 1965 Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte grinuz. (Om 7.30 Van de voorpag 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8 13 Lichte gr.muz. 8.50 Ochtendgymn. voor de vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Mod. gr. 11.02 Voor de 11.40 Oude i 12.00 Licht ensemble. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Meded. t.b.v. land- en nb. 12.30 Orgelkwartet: lichte muz. Kamerorkklas 5.00 Voor de 3.50 Voor de a-ark. 17.50 Boeren Partij spectrum, dooi Klaas A. Posthiuna. 19.00 Voor de kin- n. 19.10 Jazz. 19 30 Artistieke lkaart. 20.00 Nws. 20.05 Dansork. iangsolisten. 20.40 De boom van Te- hoorspel. 21.25 Operettemuz. 22,05 it ork. 22.30 Nws. 22.40 Chansons. 5 Tussen stilstand en beweging, lez. (VIII). 23.10 Planorecital: klas. muz. 10 Nws. um II. 298 m. 7.00 Dagopening. 7.1 "~s. en herh. 7.55 Lichte 8.30 Nws. 8.40 "Lichte 12.05 Lichte ork.muz. 12.27 Meded b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.4( Lichte muz. en reportages. 13.30 Me- tropole-ork.: amusementsmuz 14.00 Boeren en burgers ln Buitenveen. hoorspelherh. van 7 Jan. Jl.)14.30 Oude kamermuz. 14.50 Fragmenten uit de opera: La Travlata. 15.50 Bijbelver- telling voor de Jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.15 Jazzperspectief. 17.45 Country and Western Music. 18.10 Heldendaad van een Amerikaanse piloot Piloot Henry T. Stanley van de Amerikaanse Marine heeft in zijn vliegtuig de dood gevonden, omdat hij anderen geen gevaar wilde laten lopen. Hij zette gisteren met zijn vliegtuig koers naar een braakliggend terrem in het hartje van een deftige wijk in Fremont, waar het is ont ploft. De tweede piloot kreeg van Stanley opdracht te springen en kon met zijn parachute veilig de grond bereiken. Honderden kinderen van twee scholen, die net uit waren, liepen in de omgeving op het moment dat het vliegtuig neerstortte. IBMÉ Koorzang: geestelijke liederen. 18.30 Het Spektrum: nieuws uit de prot. christelijke organisaties. 18.45 Nieuwe gr.platen. 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muz. van Het Le ger des Heils. 19.45 Op de man af. pr. 19.50 Amusementsmuz. 20.15 Radio Ka merork. en solisten: mod. muz. 21.00 Albert Schweitzer. 90 Jaar. klankbeeld. 21.20 Orkestengala. 21.50 Sportreporta- ges en -nabeschouwingen. 22.00 Zang- Bariton en piano: klas. 23.35 Amusementsmuz. 23.55- Nederland It NTS: 17.00 De Verrekijker. Internat, jeugdjournaal. VARA: 17.10-17.45 Voer sluiting. NTS: 22.25-22.30 Journaal. Televisieprogramma's - Nederland IIt spel en zangsoliste. 20.20 Meneer Jaagt: filmireportage over Jagen en stropers in Nederland. 20.50 Het huis waarin ik woon, Russische speelfilm (alle leef tij- GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e HJn van 18-20 uur) Ouverture „Dichter und Bauer" (Suppé). Orkest Hermann Hagestedt; Zwel Marchenaugen (Kélm&n). Sandor Kónya; Leise erklingen Glocken von Campanile (Kattnigg). id.; Ich bin mu cin armer Wandergesell (Künneke), ld.; Leichtes Blut (Strauss). Berlijns Pro- Horst Wende; Blues 1 - i). Lionel Hampton; Voi.„ (Béart), Guy Béart; Love for sale (Por ter), Orkest Pee Wee Hunt; I've got you under my skin (Porter), Orkest Ray Conniff; I don't know enough about you (Lee). Peggy Lee; Blue again (McHugh), André Prévin. David Rose; La violetera (Padllla), Orkest Ramon Argueso; Tipitin (Grever), Orkest Ed win Halletz; Florecita de cl clelo (Ca- ceres). Trio Los Paraguayos; Cascade (Garcia), id.; Siete leguas (Olmos), Los Cuatro de Ruff; Carry me back to old Virginia (Bland). Orkest Werner Müller; Uber alle sieben Meere (Sch<"-- fenberger). Lolita; Baby, it's cold i Kurt Edelhagen; When you're smiling (Fischer). Doris Day; Whlstlln' Rufus (Mills), Orkest Chris Barber; Luna do Wanting you (Friml/Romberg)Orkest Jordan; La vie (Wilen). id,; Blues de 1'attente"(Wilen")", ld.; All of me (Simons), id.; Erroll Gar ner Trio; St. Louis blues (Handy). Id.; e„.« biues tOQ (Gee/ ld.; Villes ville is the place, i

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5