Een van vier Amerikanen heeft sigaret afgezworen Kerkeraad van Elburg valt uiteen Cultuurondernemiiigeii van V.S. en België wacht NAASTING MET EEN ENKEL WOORD LEÏDSCH DAGBLAD DINSDAG 12 JANUARI 1963 EEN JAAR NA HET BEFAAMDE RAPPORT OVER SIGARETTEN ROKEN EN LONGKANKER Eén van de vier Amerikaanse volwassenen heeft sinds 1962 de sigaret afgezworen, zo blijkt uit een rapport dat gisteren door dr. Luther Terry is ingediend bij de Amerikaanse Raad voor Tabak en Gezondheid (NICSH). Dr. Terry heeft het befaamde rapport van januari-1964 over sigaretten en longkanker opgesteld. De NICSH is een niet-officieel orgaan, gevormd uit genees heren en vertegenwoordigers van zestien Amerikaanse instellingen. 99 Nationale ramp In zijn nieuwe rapport zegt dr. Terry dat het tabaksverbruik door vrouwen het eerst daalde, zij het in mindere mate, tussen 1962 en 1964. Het sigarettenverbruik is nog steeds een „nationale ramp, verantwoorde' lijk voor de dood van minstens 125.000 Amerikanen (mogelijk 300.000) per jaar", zo werd gisteren door een woordvoerder van NICSH meegedeeld. Het nieuwe rapport van dr. Terry somt de volgende feiten op: Sinds 1962 roken ongeveer 18 mil joen Amerikanen geen sigaretten meer. Van de ondervraagde personen beschouwt 69 procent de sigaret als een der oorzaken van kanker. 0 Zeven van de tien ondervraagden menen dat de sigaret zoveel ge vaar oplevert, dat er maatregelen tegen moeten worden genomen. Eén op de negen mensen is een andere mening toegedaan. Voor openbare voorlichting inzake tabak sprak 90 procent der onder vraagden zich uit. Tachtig procent van de onder vraagden zou op elk pakje siga- 1 retten het gehalte aan nicotine en f teer vermeld willen zien. Opzienbarend Het te nu een jaar en een dag ge leden, dat de commissie van Volks gezondheid, bestaande uit uitgelezen geleerden, de sigaretten heeft ge brandmerkt als verkorters van het leven en als belangrijke oorzaak van kanker en andere ziekten. De eerste indruk, een jaar geleden, was opzien barend. De verkoop van sigaretten zakte met een klap, maar de vraag was of de angst zou blijven, of een dier bare gewoonte zou uitsterven. Dat is niet gebeurd, doch er zijn wel' teke nen van verzwakking. In 1964 hebben Amerikaanse rokers vijftien miljard sigaretten minder gerookt dan in 1963. Een groot gedeelte van het ver lies viel in de eerste, bange dagen na publikatie van het rapport. De jaarlijkse stijging, d'ie de verkoop van sigaretten lange tijd heeft vertoond, is er in elk geval door tot staan ge bracht althans voor het ogenblik. Een van de gevolgen van het rapport is ook geweest, dat bezorgde rokers veel meer met koolfilters zijn gaan werken. Herleving Dr. Terry gaf toe, dat zyn „voor lopig" bewijsmateriaal over de ver mindering van het sigarettenverbruik niet klopt met hetgeen schijnt te moeten worden afgeleid uit de leve ringen van de tabaksindustrie en de belastingsinkomsten, die na een uit gesproken achteruitgang in de lente van het vorig jaar wijzen op een herleving van het roken van sigaret ten. De Amerikaanse arts bleef echter bij zijn bewering, dat wanneer de rookgewoonten in de V.S. dezelfde waren gebleven als drie jaar geleden er thans 3% miljoen rokers meer zouden moeten zijn dan er inderdaad zijn. Terry heeft onder meer in de herfst van vorig jaar steekproeven genomen bij 3500 Amerikaanse gezin nen. De directeur-generaal voor de Volksgezondheid in Californië heeft terzelfdiertijd verklaard, dat het ver bazingwekkend is hoezeer dokters zelf het roken hebben verminderd. Bij een recent onderzoek is gebleken, dat nog geen 30% van de dokters in Florida nog rookt. Fijf en-zeventig procent heeft gerookt, maar meer dan de helft daarvan is ermee op gehouden. Een soortgelijke tendens kwam naar voren bij een onderzoek, dat van de zomer werd gehouden onder 5.000 ouderejaarsstudenten Opvoeding publiek gedaan. Het Amerikaanse Kankergenootsohap heeft het initia tief genomen tot een reeks reclames via t.v. en radio; de sigaretten!abri- kan ten hebben in New York een eigen advertentiebureau geopend met de uitdrukkelijke opdracht er voor te zorgen dat in geen enkele adverten tie een aansporing tot minderjarigen wordt gericht. Sommigen deskundigen zijn echter van mening, dat degenen, bjj wie men het meest kan bereiken met de bestrijding van het roken, de huis vaders van achter in de dertig en veertig zijn. Zij zouden zich, met het oog op hun gezin, schuldiger dan anderen voelen bij het roken van sigaretten en daarom vaak ernstige pogingen doen er van af te komen. Het tabaksimstituut, dat de voor naamste firma's vertegenwoordigt, zag de toesband tegen het einde van het jaar als ongewijzigd, maar gaf toe dat de industrie opnieuw een jaar van strijd tegemoet gaat. Vol gens het instituut is nog altijd meer wetenschappelijk onderzoek nodig. Hiervoor heeft het bijna veertig miljoen guldien. ter beschikking ge steld van het Amerikaans Medisch Genootschap. NIET EENS MET BESLISSING De samenwerking tussen gerefor meerde bonders en confessionelen binnen de hervormde gemeente in Elburg dreigt volledig verbroken te worden, nu de commissie van op zicht van het breed moderamen van de NH-Kerk in Gelderland heeft be- paard, dat ds. Van der Wiel binnen kort de kansel weer mag bestijgen. Ds. Van der Wiel, die in het nieuws kwam omdat hij op aandrang van de kerkeraad eind vorig jaar tijdens een kerkdienst bekende dat hij het zevendegebod heeft overtreden, weet overigens officieel nog niet dat deze beslissing is genomen. Drie leden van de kerkeraad ge reformeerde bonders hebben als lid van de kerkeraad bedankt. Zes andere leden van deze groepering, die overwegen hetzelfde te doen, hebben gisteravond in Elberg langdurig met 2 leden van de commissie van op- Bouwers in staking WEER MIJN IN FRANEKER (Van onze Groningse correspondent) Bij graafwerkzaamheden in Fra- neker werd gisteren een landmijn ge vonden. Dit is de tweede myn die sinds korte tijd op dezelfde plaats werd aangetroffen. In de tweede we reldoorlog stond op deze plek een Duitse barak. De bouwvakkers die de mijn hebben gevonden zijn in sta king gedaan. Ze willen eerst het ter rein van mijnen gezuiverd zien, voor dat ze weer aan het werk gaan.De hulpverleningsdienst in Den Haag si gewaarschuwd en zal het te bebou wen gebied met mijndetectors afzoe ken. Handelsuitwisseling Nederland-Frankrijk neemt nog steeds toe „De handelsuitwisselingen tussen Nederland en Frankrijk nemen steeds toe. In de eerste tien maan den van 1964 heeft de Nederlandse handel met Frankrijk zich op op vallende wijze ontwikkeld. Zowel bij de in- als de uitvoer steeg de han del van Nederland met Frankrijk met ongeveer 37 procent, terwijl de gemiddelde toeneming van de Ne derlandse in- en uitvoer minder was dan 20 procent". Aldus de heer F. Peter, handels- raad van de Franse ambassade, tij dens de gisteren ter gelegenheid van de Horecava gehouden „Franse dag" in de glazen zaal van het RAI-ge- bouw in Amsterdam. Volgens Franse statistieken staat Nederland als leverancier op de zes de plaats en als afnemer op de ze vende. In het algemeen valt de handelsbalans tussen beide landen ten gunste van Nederland uit. In 1963 bedroeg het winstsaldo 300 mil joen gulden en volgens een schat ting, zal dit voor 1964 op ongeveer 480 miljoen gulden neerkomen. Spelende kinderen: vaart verminderen Maakt een automobilist die geen snelheid mindert, als hy bij goed uitzicht in de verte kinderen ziet spelen naast de rijweg, waardoor hy niet tijdig kan stoppen als een kind ovcrhoeds de weg oploopt, zich schul dig aan roekeloos rijden? Volgens de officier van Justitie bij de Bredase rechtbank mr. G. Temmink is dit wel het gevaL De officier vroeg in zijn requi sitoir tegen een 40-jarige inwoner van Soesterberg die voor de Bredase rechtbank terecht moest staan zo mogelijk een gemotiveerd vonnis als antwoord op zijn vraag. De verdach te had op 4 februari in Tilbrug op de ringbaanweg met een snelheid van zeventig kilometer gereden, terwijl ter plaatse de maximum snelheid 50 km. Een kind was uit een groep kinderen onverhoeds de rijbaan op gelopen. Het kind kwam onder de auto en overleed. Volgens de officier die primair hoogst roekeloos rijden ten laste had gelegd, had de verdachte de kinde ren eerder kunnen en moeten zien en zijn snelheid tijdig moeten aan passen aan de mogelijkheid dat één van de kinderen de weg zou over steken. Iedere automobilist moet daarop steeds bedacht zijn en snel heid verminderen als hij kinderen langs de weg ziet, aldus de officier. De eis luidde f250,- boete en een jaar niet rijden. De uitspraak van de rechtbank is op 25 januari. De Indonesische Bond van Ondernemingsarbeiders heeft besloten tot overneming van Amerikaanse en Belgische cul tuurondernemingen, aldus meldt Antara. Voorts heeft de bond bij de regering aangedrongen op het Onmiddellijk nemen van maatregelen om een einde te ma ken aan de huidige inflatie en het toestaan van een loonsverho ging van 15%. De Maleisische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Ramani, heeft de Veiligheidsraad schriftelijk meegedeeld, dat zeer sterke Indone sische strijdkrachten bjj de grenzen Amsterdam verjoeg illegale bewoners (Van onze A'damse correspondent) De voor sloop bestemde huizen in de Generaal Vetterstraat in Amster dam, die vorige week door 9 jonge gezinnen illegaal werden betrokken, staan weer leeg. Nadat B. en W. van Amsterdam het tijdstip van ontruiming van vrij dagmiddag hadden verschoven naar gistermiddag, hebben 6 echtparen de aftocht geblazen. Zij vonden ergens inwoning, of keerden terug op hun dure huurkamertjes. Enkele ge zinnen hebben door de publiciteit die de „huizenbestorming" kreeg, aantrekkelijke aanbiedingen voor in woning gekregen. Gistermorgen ver bleven in de Generaal Vetterstraat nog drie echtparen, van wie twee met een kind. Twee van de vrouwen zijn in venvachting. De jonge gezin nen bleken nergens onderdak te hebben kunnen vinden. Ze zijn voor lopig ondergebracht in een tehuis van de „Stichting hulp voor onbe- huisden", welke instelling zich ook over de inboedels heeft ontfermd. Om herhaling van het illegaal be trekken van de woningen te voor komen, zijn gemeente-arbeiders on middellijk begonnen met het on klaar maken van de huizen, waar van Maleisië worden samengetrok ken. Ramani zegt in zjjn brief, dat zjjn regering de hulp zal vragen van de V.N. bü de verdediging van Ma leisië, indien het door Indonesië op gr<»te schaal zou worden aangeval len. H(j heeft echter niet om onver wijlde bespreking van de toestand door de Veiligheidsraad gevraagd. Indonesië was gisteren niet aan wezig op de bijeenkomst van de be stuursraad van het speciale fonds voor economische ontwikkeling het hoofdkwartier van de V.N. in New York. De Indonesische afge vaardigde was vice-voorzitter van raad en is bij de bestuursverkiezin gen gewoon in zijn functie gehand- BAKKER WIJST BURENHULP AF (Van onze A'damse correspondent) De Nederlandse Bakkerij stich ting zal nagaan, op welke wijze steun kan worden verleend aan de Amsterdamse hakker Vander- veldt, wiens winkel in de Kinker straat aanzienlijke schade heeft opgelopen, toen deze in december door een tramwagen werd ge ramd. Het ongeval werd veroor zaakt door een automobilist, die niet was verzekerd. Buurtgenoten van de heer Vander- veldt hadden een comité opgericht, dat al was begonnen met het inzame len van geld. De bakker heeft echter gezegd, geen geld van de buurtbewo ners te zullen accepteren. Het geld is nu teruggestort en het comité heeft zijn bemoeienissen overgedragen aan de Bakkerijstichting. Aanvankelijk had bakker Vanderveldt hoop, dat de gemeente de schade voor haar reke ning zou nemen, omdat het een tram van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf was, die de gevel vernielde. De ge meente stelt zich op het standpunt, dat de automobilist voor de schade aan de winkel en aan de tramwagen aansprakelijk is. Deze, een arbeider, is niet in staat enige vergoeding te betalen. De bakker begroot de schade op 15.000 gulden. Hij heeft zijn winkel enkele jaren geleden geopend en had zich juist een bestaan opgebouwd. Te- door zij voor bewoning niet meer ge- gen deze schadepost is zijn financiële schikt zijn. positie niet opgewassen. haafd. De V.N. hebben het vertrek van Indonesië nog altijd niet geac cepteerd. Er is nog geen schriftelijke bevestiging uit Djakarta gekomen. De vlag van Indonesië wappert ook nog steeds naast die van de 114 an dere V.N.-leden voor het hoofdkwar tier van de wereldorganisatie. Unesco Ook de functionarissen van de Unesco in Parijs hebben nog geen formele bekendmaking ontvangen over de uittreding van Indonesië. Vol gens hen zou het besluit van Indo nesië in elk geval pas op 31 decem ber 1966 van kracht kunnen worden, daar de bepalingen van het Hand vest van de Unesco 'n dergelijke ter mijn eisen. President Soekarno zal persoonlijk brieven doen toekomen aan een aantal Afrikaanse staats hoofden, waarin hij zijn redenen uit eenzet die hebben geleid tot het ver trek van Indonesië uit de VN. Soe karno onderneemt deze stap vermoe delijk in een poging de slechte in druk, die zijn besluit bij vele landen heeft gemaakt, weg te nemen, vooral ook in verband met de Afro-Azia- tiscne conferentie, die in maart in Algiers wordt gehouden. Het Indonesische Verbond voor Mohanlmedaanse Vakverenigingen heeft besloten zich terug te trekken uit het Internationale Verbond voor Vrije Vakverenigingen, omdat dii laatste geen begrip zou hebben ge toond voor het Indonesische stand punt inzake Maleisië, aldus meldt Antara. zicht over de moeilijkheden gespro ken. Vast staat dat zij ernstige beden kingen hebben tegen de beslissing van do- commissie dat ds. Van der Wiel binnenkort de kerkdiensten weer mag leiden en vooral tegen de motivering van dit besluit. De drie overige confessionele leden van de kerkeraad leggen zich bij de gang van zaken neer. Kerkelijk Leven Goddelijke rechter laat zich niet bedriegen Faus Paulus heeft er bij de leden van de „Rota", de kerkelijke recht bank, op de traditionele nieuwjaars ontvangst op aangedrongen waak zaam te zjjn tegen mogelyke on rechtvaardigheden, welke op het ter rein van hun „edel ambt" begaan zouden kunnen worden. De Paus zei in het bijzonder de indruk te willen wegnemen, dat de rechtsbedeling duur zou zjjn en wees er daarbij op dat de Rota in veertig procent der gevallen kosteloze by- stand toewees. „Het zou een onrecht zijn, ontoelaatbaar in de schoot van de kerk", als iemand zou kunnen denken dat hij slechts voor hoge prijs recht gedaan zou kunnen krij gen", aldus de Paus. Om-echt noemde Paus Paulus ook de „kuiperijen van onscrupuleuze mensen die verzoeken indienen be rustend op ongegronde motieven, on deugdelijke bewijzen, omgekochte ge tuigen, valse of vervalste documen ten". De Rota-leden moeten tegen dergelijke praktijken waken en er op wijzen, dat de goddelijke rech ter zich niet laat bedriegen. NED. HERV. KERK Beroepen te Huizen (N.-H.) Boer) P. J. Bos te Sprang. Aar naar Leimulden (toez.) P. L. 1 te Grijpskerke (Zld.), die beda Ternaard. Bedankt voor Ma beke (Belg.) L. J. Geluk te 1 GEREF. KERKEN Beroepen te Noord-Schary Borreman, kand. te A'dam sluis (vac. C. Mak) J. Henj Gouda. Bedankt voor Sexbiei Rowaan te Westmaas. GEREF. GEMEENTE» Oudemirdum. VRIJE EVANG. GEMEEN: BAPTISTEN GEMEENTI Meer veilighi voor Amerikaj kernonderzeei De Amerikaanse marine zal ligheid van haar kernonderzed groten met het doel een h| van het vergaan van de „Thre voorkomen, zo heeft de Ama minister van Marine, Paul E gisteren bekendgemaakt. Na 1 gaan van de „Thresher" op j 1963, met 129 man aan boord,, reeds onmiddellijk enige verl gen toegepast. Alles is en zal, gedaan om fouten in het g< materiaal, de bouw van het 5 het gebruik van het schip te i ren aldus de verklaring. Tijd, weekeinde is in een rapport j Congres kritiek geoefend op standigheden en de regels <j tijde van de ramp van de T( golden. Kon. onderscheiding voor ds. Hellemans Met ingang van 1 januari jl. is aan ds. A. H. Hellemans, sedert 14 september 1963 hoofdpredikant by de im-ichtingen van Justitie, in ver band met het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd- eervol ontslag verleend. Tijdens een gisteren gehou den afscheid in besloten kring heeft de minister van Justitie zyn benoe ming tot officier in de orde van Oranje-Nassau bekend gemaakt en hem de versierselen daarvan uitge reikt. Ds. Hellemans is met ingang van 1 Januari opgevolgd door drs. Bruesewitz. BINNENLAND Harriet van Sloten overleden MeJ. Harriet van Slooten, het eerste hoofd van de Marva, is afgelopen zaterdag in een ziekenhuis in Winnipeg in Canada overleden. Zij is 55 jaar geworden. MeJ. Van Slooten werd in het ziekenhuis opgenomen met ernstige brandwonden armen, benen en borst, na een id in haar flat in zuid-Winnlpeg. Zij is in 1952 naar Canada gegaan als directrice van de Young Women's Christian Association in Bradford On tario, waar zij vijf jaar heeft gewerkt, voordat zij in dezelfde functie werd geplaatst naar Sr. Catherine, On tario. In 1945 werd zij directrice van de Marva. Dodelijke val De 61-jarlge W. van der Ende uit Schiedam is gisteren om gekomen bij een val van het dak van de in aanbouw zijnde zuivelfabriek in Bleskensgraaf. Hij was voor reparatie werkzaamheden op het dak en is daar bij gestruikeld. Smokkelaar veroordeeld Een 32- „irige man uit Breda Is gisteren door de Antwerpse correctionele rechtbank bij verstek veroordeeld tot een Jaar ge vangenisstraf en f 6000 of 80.000 Bel gische franken boete, wegens boter smokkel. De man verdween op 10 de cember uit de Sint Jozefkllniek In het Belgische Brasschaet. Hij werd daar verpleegd omdat hij zwaar gewond was bij een botsing tegen een lichtmast. Hij vluchtte toen voor de vliegende tol- brlgade van Antwerpen. De Brodanaar had 500 kg boter in zijn wagen. Hans Strassburger t In het win terkwartier van het Duitse circuB Strassburger in Hannover in Duitsland is Hans Strassburger overleden. HIJ werd dood op zijn bed gevonden. ,Rita Corita" In samenwerking mét de Rijkspolitie ln Ruurlo hebben opsporingsambtenaren van PTT de klandestiene zender „Rlta Corita" op gespoord en inbeslag genomen. Daarbij is proces-verbaal opgemaakt tegen een 23-jarlge metselaar uit Marlenvelde. Baconprijs verlaagd In verband met een sterke daling van de opbrengst van de bacon ln Engeland heeft het Produktschap voor Vee en Vlees be sloten de prijs voor baconvarkens in gaande 11 jan. 1965 met 2 cent per kg te verlagen. Dientengevolge geldt m.l.v. genoemde datum voor baconvarkens in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 een prijs van resp. f2.58. f2.46, f2.41 en f2.36 per kg koud geslacht gewicht. Nog meer arrestaties Als mede verdachten ln de zaak van de dood slag op de Turkse arbeider, heeft de Venlose recherche weer arrestaties ver richt. Zes Venlonaren ln de leeftijd van 16 tot 21 jaar zijn aangehouden. De twee Jongsten zijn broers van de ver dachte, die inmiddels heeft bekend de dodelijke klap te hebben gegeven. Tori brandschade Een felle en hardnekkige brand in een broodbak kerij ln Helmond, bljjkt een directe schade van ongeveer 100.000 gulden te hebben veroorzaakt. Aanvankelijk dacht men dat de schade wel zou meevallen, maar vrijwel alle machinerieën blijken door het vuur ernstig te zijn aangetast. De eigenaar van de bakkerij, is tegen brand verzekerd. Omtrent de brand oorzaak tast men in het duister. Varkens in vlammen Tijdens een korte felle brand in een zeer grote schuur van de landbouwer F. Lammers in Deurne. zijn 93 varkens in de vlam men omgekomen. Alleen al deze dieren vertegenwoordigden een waarde van 16.000 gulden. De eigenaar ls tegen brand verzekerd. De oorzaak van de brand wordt gezocht in een te fel brandende kachel. VlissingenAustralië Uit Vlissin- gen vertrekt vandaag het 28.000 ton metende passagiersschip Orcades van de P. en O.-Orient Lines naar Australië, met aan boord 270 Nederlandse passa giers. Met deze eerste afvaart uit Vlis singen opent de P. en O. officieel een geregelde dienst van Vlissingen op Australië en Nieuw-Zeeland. BUITENLAND Duidelijke taal Kolonel C. G. Schoeller van de Deense genie heeft ge weigerd zijn woorden terug te nemen, dat elke Deen die zich tegen de NAVO verzet „een verrader en een misdadi ger" ls. Schoeller zal zich voor het ge recht moeten verantwoorden voor deze woorden, welke hij uitgesproken heeft tijdens een bijeenkomst met ouders en andere bloedverwanten van militairen ln de kazerne te Randers, Jutland, hij commandant is. De zaak is bij de Justitie aanhangig gemaakt door leden van de jeugdllga van de Socia listische Volkspartij, welke zich verzet tegen het Deense lidmaatschap van de Sterke groei Vredeskorps Het Ame rikaanse Vredeskorps, dat ln 1961 door wijlen president Kennedy in het leven werd geroepen en bij de aanvang 120 vrijwilligers telde, is uitgegroeid tot een organisatie van tienduizend mannen en vrouwen. Het korps had eind 1964 programma's in uitvoering ln zeventien Latijnsamerikaanse en negentien Afri kaanse ontwikkelingslanden, verder in zes landen ln het Nabije Oosten en Zuld-Azië en vier landen ln het Verre Oosten. De projecten liggen op het vlak van de volksgezondheid, het onderwijs, de bosbouw en de veeteelt. Diplomaten zingen voor Skolpje De diplomatieke kolonie in de Joego slavische hoofdstad Belgrado heeft gis teravond een musical opgevoerd waar van de recette ten goede komt aan de slachtoffers van de aardbeving in Skolpje. „Mountain" werd door Britse diplomaten geschreven, op muziek ge zet en geregisseerd. Alle rollen werden vervuld door leden van de diplomatieke kolonie. De première van de reeks van voorstellingen ging gistere: een uitverkocht huls. De Joegoslavische regering was door hoge functionarissen vertegenwoordigd. Ieren veroordeeld Drie Ieren, die gegrepen werden toen zij bezig waren slagzinnen tegen het bezoek van prin ses Margaret en lord Snowdon te schil deren ,zijn gisteren in Dublin tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld F-5 zal bouwen in samenwerking met de Amerikaanse „Northrop Aviation Company". Meer Engelse handel met Cuba 2 Engelse uitvoer naar Cuba ls het vorig jaar meer dan verdriedubbeld. Deze stijging was de grootste in de zich algemeen uitbreidende Britse handel met Latijns Amerika. De Engelse uit voer naar Cuba beliep 1.8 miljoen pond in 1963 en 6.2 miljoen pond in 1964. De uitgevoerde goederen, bestonden grotendeels uit motorvoertuigen, ma chinerieën en metaalprodukten. Italiaanse emigranten Volgens cij fers van de Italiaanse regering werken thans in totaal meer dan 2.4 Italianen in Westeuropese landen: ln Frankrijk uit een Chinese lening Fransen tegen marihuana Nadat de Franse politie zondag een overval had gedaan op een villa bij Verdun vier Amerikanen wegens handel ln rihuana had gearresteerd, nam zij gis teren opnieuw twee Amerikanen in ar rest i.v.m. een marihuana-organisatie, die de Amerikaanse troepen in oostelijk Frankrijk bevoorraadt. Er wordt nog gezocht naar een Amerikaan, een tal Fransen en een drietal meisjes. Polio teruggedrongen Dank zij de Salk- en Sabln-vaccins is de polio myelitis (kinderverlamming) in Ame rika bijna volledig teruggedrongen. Telde men in 1952 toen er een ern stige polio-epidemie woedde 57.000 zieken, 3000 doden en bijna 20.000 lamden, het afgelopen jaar warenei polio-lijders en nog geen 10 sterfgeval len. Ontmaskerd Het tienjarige doch tertje van een barbier in Metz heeft een overvaller verjaagd door plotseling zijn masker af te rukken. Volgens de politie was Marie-France Dellion alleen met haar moeder thuis toen de gemas kerde man binnenkwam en van mevr. Dellion onder bedreiging met een mes het geld ln de kas eiste. Marie-France sprong op en rukte het masker af waar na de man er als een haas vandoor ging. Explosies op Cyprus Twee myste rieuze bomontploffingen hebben giste ren de nerveuze spanning op het ver deelde Cyprus nog doen toenemen. Een van de bommen veroorzaakte paniek ln een bioscoop, de andere bom explo deerde in een urinoir. Er is niemand bij de ontploffingen omgekomen. Wel "'el er één gewonde. Protest in de Braziliaanse staat Pernambuco hebben arbeiders suiker plantages I11 brand gestoken omdat zij geen kerstuitkering hebben ontvangen. Er dreigt een grote staking in de sui kerindustrie omdat de planters wegens hun slechte financiële positie perso neel moeten ontslaan. China en Afrika Tanzania (Tan- ganjika/Zanzlbar) en China hebben overeenkomst gesloten over de ves tiging van een staatslandbouwbedrijf tweeduizend hectaren bij Dar-es- Salaam. De eerste kapitaalsinvestering van 4 tot 5 miljoen gulden en alle verdere kosten zullen betaald worden 1.508.000, Zwitserland 547.000, Duits- mnjoengulden, land 409.000, België 208.000, Engeland in Peking eei cjencla Gebouw Chr. Soc. Belangen: Leden vergadering Leldse Chr. Besturenbond. Spr. dhr. G. Gerritsen over de E.M.S. 8 uur n.m. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-8 uur n.m. StadsgehoorzaalToonkunstkoor zingt' Requiem van Verdi. 8.15 u. nm. Hogèwoerd 175: Dlenstvergaderlng van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nm. WOENSDAG w(jk. 7.30-10 uur n.m. Geref. Jeugdhuis (Breestraat 19)Ds. J A. Smlnk. 8 uur n.m. Rapenburg 61: K. en O.-cursus bij belse verkenningen o.l.v. ds. B. van Gelder. 8 uur nm. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond (afd. centrum). Spr. ds J. v. d. Blink over „Ik en God of God en ik". 8 uur Antonlusclubhuls: Filmavond Chr. Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid. uur n.m. (filmmiddag voor kinderen Stadsgehoorzaal: Jeugd concert Mij. oor Toonkunst. Quintette vent f rangals. 2.30 uur nm. Stadsgehoorzaal: Mij. voor Toon kunst. Quintette h vent frangals. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing R. A. M. van Zantwijk over „De Soetale organisatie in het Tarasklsche dorp Ihuatzlo, Mexico". 8 uur nm. W. de Zwijgerlaan 105: Bahaï-ge- l. 8 uur n Bevrijdingskerk (bovenzaal)Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Z.W. Spr. Ir. W. Herstel over christelijk Jeugdwerk. Hogewoerd 175Dlenstvergaderlng in Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nm. VRIJDAG De Doelen: Ledenvergadering 3 Octo ber Vereenlglng. 8 uur nm. Den Burcht (Jacoba-zaal)Nieuw jaarsbijeenkomst „Ons Grunneger- laand". 8 uur n.m. Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur nm. sgstgeest (Irene): K. en O.- filmlezing mevrouw drs. O. L. Bouma, ,Een kunstreis naar Rome". 8 uur ZATERDAG Antonlus-clubhuls: Feestavond Smit Röntgen Ontspanningsver. 8 uur n.m. Rapenburg 61: Herdenking 30-jarlg bestaan Stichting Leids Papyrologisch Instituut. 10.45 uur v.m. issenaarseweg: Excursie K. en O. naar nieuwe kliniek Interne Genees kunde. 10 uur v.m. ZONDAG Dr. Van Voorthuijzenschool (aula) Pinkstergemeente. 3 uur nm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur n.m. Openbare/lezing. 2.45 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG Rest. Van der Heijden: Chr. Hist. Jongerengroepen. Spr. ds. A. de Boo over de binnen- en buitenlandse poli tiek van Indonesië. 8 uur nm. Stadsgehoorzaal (koffiekamer)Re ceptie 45-jarig bestaan L.P.M.G. 7-9 uur n.m. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur n.m. 4.45, 7.15 en 9.15 Studio: „Les amants" 18 Jr. Df 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.<ï 9.15 uur. r Trianon: „De man van Rio". 14, 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2 7 en 9.15 uur. 1 Astra-theater - Wassenaar: 8 uur, zat. 7 en 9.15 uur „ft bloed". 14 Jr. Zond. 7 en 04 dinsdag en woensdag 8 uur „Ij 18 Jr. Zondag en woensdag 2, „Het zwaard van Robin Hooc TENTOONSTELLINGEN^ LakenhalTentoonstelling daagse Italiaanse grafiek en Chris Stapels. Werkd. 10-4 uut 1-4 uur; (t/m 24 Januari). De Lakenhal: Dag. 10-4 uur, 1-4 uur. Legermuseum (Pesthulslaan f uitzondering van zaterdag van" (zondag 1-4 uur). 1 De Ruif (Janvossensteeg 59 ri £lnSen: grafiek en schllderijfl René de Korte, tot middernach 29 Januari) Ryksmuseum voor Volkef (Steenstraat 1): Dag. 10-17 uuri dags 13-17 uur. Ryksmuseum voor de gesctF der natuurwetenschappen: Da uur; zond. 1-4 uur Avond- en nachtdienst der apc Geopend voor spoedeisende g< Doeza Apotheek, Doezastraat 21313 en Haven Apotheek, Hall tel. 20085. De dienst van apoth, van Breest Smallenburg te Lel^ De Oegstgeestse Apotheek ls gij By geen gehoor van nw hols specialist lof diens waarnemer op dokterstelefoon 22222. HOEVEEL SNEEl LIGT ER BIOSCOPEN Camera: „Sunday ln New York". 18 jr. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 5, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hogeschool der Onderwereld". 14 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. ruim 160 in juni j.l. 1 akkoord is gesloten. I Lldo: De man met de geheime formule, gedeelte van de ultrus- 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Zwitserland cm. sneeuw in skigebied Adelboden 80 Arosa m. d.. 1 m. Davos m. d. 1 m. Engelberg m.d. 1 m'. Grlndelw. m.d. lm. Gstaad 80 Leysin 100 Mürren 100 St.Morltzm. d. 1 m. Saas-Fee 80 Zermatt 80 Chamonlx Val d'Isere Oostemf Innsbr. Kltzbüh. n St.Anton n Seefeld Zeil a. S. m, weerrapportei (Van hedenmorgen 7 uur Amsterdam licht bew. Den Helder zwaar bew. Ypenburg zwaar bew. Vlissingen geh. bew. Eelde zwaar bew. De Bilt swaar bew. rwente half bew. Eindhoven geh. bew. Zuld-Limb. geh. bew. Helsinki IJzel Stockholm zwaar bew. Dslo licht bew. Kopenhager zwaar bew. Aberdeen regen Londen regen Brussel zwaar bew. Luxemburg half bew. Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Tankfort München lürlch ïenêve .ocarno ^enen Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon geh. bew. zwaar bew. geh. bew. swaar bew. zwaar bew. geh. bew. half bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. zwaar bew.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 2