LEIDSCH DAGBLAD havenstaking aan de Amerikaanse oostkust Staking van een uur van 350 metaalbewerkers Staking Belgische 'olieindustrie heeft een rustig verloop Installaties blijven op temperatuur MIJNWERKERS ONBEREIKBAAR Ir. Bosma voorstander gedwongen sparen van ongehuwde arbeiders Zuid-Korea door storm geteisterd KOSIGIN NAAR LONDEN, WILSON NAAR MOSKOU (§ucf Qfte Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 12 JANUARI 196S No. 31463 drecteur: E. A E. vaD Dlsüoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67055 (Van onze correspondent in Washington) Een staking van zestigduizend havenarbeiders, welke zondag- pcht is begonnen, verhindert het werk in de havens aan de imerikaanse oostkust en de Golf van Mexico. Alleen al in New 'ork lagen gisteren meer dan honderd schepen op afhandeling wachten. De staking is een gevolg op die van 1 oktober van it vorige jaar, toen een arbeidscontract van de havenarbeiders fliep zonder dat overeenstemming over een nieuw was bereikt, tesident Johnson maakte toen gebruik van de macht, die de jaft-Hartleywet hem verleent en die het mogelijk maakt stakers 'tor tachtig dagen tot werken te dwingen. Gisteren was die „af- pelingsperiode" afgelopen. Daarbij kwam, dat de toonaange- pjende havenarbeidersbond in New York met 8722 tegen 7957 temmen een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst verwierp, je in de ogen van de vakbondsleiders een van de gunstigste is, jrelke ooit werd bereikt. ze bepaling een gevaar voor hun baantje waarbij ze evenwel over hoofd zien dat jaarlijks gemiddeld 1300 collega's van de kaden verdwij nen, door pensionering of verande ring van beroep. De in het nieuwe ar beidscontract door de scheepvaart maatschappijen toegestane beperking ran mankracht zou door deze nor male jaarlijkse afvoer gemakkelijk kunnen worden opgevangen. Volgens sommigen zou de staking m gevolg zjjn van een misvatting: j beduchtheid van de havenarbei- fcrs voor bepalingen inzake inkrim- Ing van werkploegen heeft hen (mpenserende waarborgen en andere tnstige regelingen over het hoofd jen zien. Zowel de regering in fashington als de scheepvaartin- ustrie en het bestuur van de haven- fieidersbond geloven daarom, dat de faking maar een paar dagen zal du- Jn en niet te vergelijken is met die j n de winter '63'64, toen een sta ng van 34 dagen de Amerikaanse tnomie een miljard dollar kostte vele Europese bedrijven dientenge- ge in moeilijkheden kwamen bij de s rscheping van hun produkten naar {Dnerika. Hoewel alleen de Newyorkse afde- tig van de „International Longshore men's Association" de nieuwe ar- kdsovereenkomst heeft afgewezen )n alle havens van Maine tot Texas Bardoor getroffen: volgens traditie tjii alle afdelingen van de ILA soli- Bir bij een staking. Volgens de nieuwe overeenkomst «rdt de havenarbeiders vanaf 1966 en minimufloon van ruim 5800 dol- ir per jaar (naar koopkracht onge ler tienduizend gulden) gewaar- brgd voor een werktijd van 1600 Jprkuren, krijgen zij in de komende Ier jaren 4,6 procent verhogingen Bn het uurloon en gaat het pensioen mhoog van 100 tot 175 dollar per rfaand. Bovendien wordt de pensioen- tltijd verlaagd van 65 tot 62, terwijl jaarlijkse vakantiedagen van ne- tot twaalf worden opgetrokken, teraard hadden de havenarbeiders kje tegen de nieuwe overeenkomst temden, geen bezwaar tegen deze (erhoging. Hun antipathie richtte |ch tegen een onderdeel in het con tact, dat de scheepvaartmaatschap- ttjen toestaat de ploegen van 20 tqt 'Si in te krimpen, hetgeen door auto- ttisering noodzakelijk wordt ge- akt. De havenarbeiders zien in de- SPECIALIST WEERBERICHT ENIGE REGEN KNMI verwacht van heden- ot morgenavondaanvankelijk zwaar volkt met enige regen, morgen op- Saringen met hier en daar een bui. d krachtige tijdelijk echter itige wind ruimende van zuid naar lest. Vannacht iets hogere tempe ruren, morgen iets lagere tempera ren dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Woensdag, 13 januari 08.43 uur; onder: 16.55 uur. op: 13.17 uur; onder: 03.51 uur. cvater in Katwijk 11.09 en 23.47 ir; laagwater: 6.40 en 19.09 uur. i dommer bestaat alt 12 pagina's De eerste dag van de staking in de Belgische petroleumindustrie bijzonder rustig verlopen. Meer dan 5000 man hebben de order tot staken opgevolgd. Ongeveer 60 procent zijn betrokken bij de raffinaderijen Antwerpen. Voor de ingang van bedrijven stonden vanochtend niet meer dan drie of vier Vlaamse rijks wachters om, zoals dat heet, de orde te bewaren. Zjj hadden vrijwel niets te doen. Alleen de ploegen, nodig voor het onderhoud van de installa> ties, waren opgekomen en deden hun werk. Zoals bekend is het nodig, dat bepaalde onderdelen van de kraak installaties een temperatuur van 1000 graden celsius moeten behouden, om dat de afkoeling anders grote scha de tengevolge kan hebben. De in stallaties zouden dan een maand buiten werking blijven. De stakers zijn echter wel zo verstandig het ver niet te laten komen. Ingewijden menen dat de staking niet al te lang zal duren. De werk nemers in de raffinaderijen Brussel, Gent en Brugge waren spronkelijk niet ongenegen de v stellen tot loonsverhoging van werkgevers (ongeveer 10 procent deeld over 2 jaar) te aanvaarden, maar die in Antwerpen hebben geen beslissing genomen. Niet kunnen ne men, hoort men thans, omdat de communisten en elementen van de Volksunie elkaar, tijdens de verga dering van zaterdag waar een beslis sing moest worden genomen, over stemden in lawaai en protest, zodat uiteindelijk niemand meer wist waar men aan toe was. Kleine paniek De bevoorrading van olie voor huis brand is gisteren in geheel België gewoon doorgegaan, omdat de meeste kleinhandelaren over voorraden een maand en langer beschikken. De enigen, die in een soort paniek zijn geraakt, zijn de Belgische automo bilisten geweest, die plotseling vr den dat er een situatie zou ontstaan als tijdens de Suezcrisis van 1956, toen bij koninklijk besluit een verbod werd opgelegd voor de zater dagen en de zondagen. Toen werd ook de levering van stookolie voor huisbrand met 20 procent beperkt. Reeds zondagmiddag begonnen die automobilisten met hamsteren en ve len hebben dat gisteren ook nog ge probeerd. De meeste benzinepomp houders hebben echter alleen hun vaste klanten bediend en sommigen hebben him zelfs bonnen gegeven voor het geval de leveranties beperkt zouden worden. Aan vreemden heb ben zij als regel niet meer dan een liter of acht geleverd. Ook hebben zij in sommige gevallen rondweg de le vering aan de automobilisten, die hun niet bekend waren en die kennelijk hamsterden, geweigerd. De automobilisten, die in de grens streken wonen, zijn uiteraard minder ongerust, want voor hen staat al tijd de mogelijkheid open in het bui tenland te tanken. Daarbij zullen zij wel geen moeilijkheden ondervinden, ook al hebben de vakbonden van de stakers een beroep gedaan op hun collega's in Nederland, Duitsland en Frankrijk geen werkzaamheden te verrichten, die als bijdragen tot het breken van de staking zouden kunnen worden beschouwd. Het besluit dat door die buitenlandse vakbonden zal worden genomen is belangrijk, omdat ongeveer 1/3 van de Belgische be hoefte aan geraffineerde petroleum- prodiukten uit het buitenland wordt ingevoerd. Reeds gisteren zag men zwaargeladen Nederlandse tanklich- ters de Schelde bij Antwerpen opva- Een staking in de Belgische olie-industrie heeft de produktie van stookolie en benzine in Bel gië geheel stilgelegd. Voor alle zekerheid doen velen zoals deze chauffeur in Brussel: jerry-cans met benzine inslaan. Reddingsploegen zijn er nog steeds niet in geslaagd de veertien mijn werkers te bereiken, die sinds zon dagnacht opgesloten zitten in de Ibarski-steenkolenmijn nabij de Joegoslavische plaats Kraljewo. Van ochtend, 36 nur na de ramp, geloof den nog maar weinig leden van de reddingsploeg in de mogelijkheid, dat nog iemand van de ingeslotenen in leven is. Aanvankelijk had men verwacht dat de redders er in de nacht van maandag op dinsdag in zouden sla gen zich een weg naar de rampgang te banen, maar de grote hoeveelhe den giftige gassen beletten dit. Drie redders raakten bewusteloos. Er zal nu getracht worden door het lucht toevoerkanaal in de ingestorte gang te komen terwijl men voortgaat met de pogingen de ingang van de gang vrij te maken. Het rommelt flink in de metaal. Ongeveer 350 werknemers van de N.V. machinefabriek Du Croo en Brauns in Amsterdam hebben gistermiddag hun werk een uur onderbroken. In de kantine hebben zij de moelijkheden besproken die de totstandkoming van een nieuwe c.a.o. nog in de weg staan. Volgens de directie had deze korte staking een demonstratief karakter. De beambten in de metaalindus trie vrezen dat de beambten met een hoger inkomen aan het eind van de maand minder salaris in hun zakje zullen vinden dan een maand te voren. Dit geschiedt als de werkge vers geen gebruik maken van de door het College van Rijksbemiddelaars geboden mogelijkheid tot compensa tie van de hogere A.O.W.-premie bo ven een inkomen van f 12.000. In een gisteren aan 1400 onder nemingen in de metaalindustrie (de vroegere sector „groot metaal") ver zonden circulaire hebben de werk nemersbonden gevraagd, boven de verplichte compensatie van twee pro cent ook gebruik te mogen maken van de compensatiemogelijkheden voor hogere inkomens Dit om te voorkomen dat het reële inkomen van de betrokken beambten door de hogere premies van A.O.W. en A.W.W. zal dalen. Teleurgesteld De „Katholieke federatie van be- ambtenbonden voor industrieële en aanverwante bedrijven" en de „Ne derlandse bond voor middelbare en hogere technici" zijn teleurgesteld over de houding van de werkgevers in de metaalindustrie bij het over- Beruchte inbrekers op heterdaad betrapt De recherche van groep B. in Amsterdam heeft gisteravond een goede slag geslagen, toen zij twee beruchte in brekers op beterdaad betrapte en kon arresteren, juist toen zij de deur hadden geforceerd van de parfumeriezaak „Letty" in de smalle galerij tussen de Kalverstraat en het Rokin. Eén van de gepakten is een 46-jarige Amsterdammer, die sinds juli 1964 werd gezocht nadat hij uit de gevangenis in Leeuwarden was ontvlucht. Daar onderging hij een straf van twee jaar en acht maanden voor zijn aandeel in de destijds geruchtmakende brandkast- kraken in Haarlem, leg de i Het de beambten berustte, volgens de beide bonden, vooral op het feit, dat de werkgevers niet bereid bleken tegemoet te komen aan het verlan gen tot gelijke beloning de verlaging van de leef tijd voor het minimuminkomen tot 23 jaar, een bijdrage in de ziekte kostenregeling aan beambten boven de loongrens en uitbreiding van de vakantie voor de z.g. bazengroep met één dag. „Van werkelijke onderhandelen is geen sprake geweest Wjj hebben zelfs niet duidelijk kunnen maken dat we ten aanrien van de minimum-leef tijd bijvoorbeeld bereid waren tot een compromis", zo verklaarde een bestuurder van de K.F.B.I. Ir. I. Bosma, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, is een voorstander van een gedwongen spaarregeling voor de jonge ongehuwde arbeider. Het principe gelijke beloning voor gelijke arbeid waar hij achter staat, leidt er toe dat de jonge ongehuwde arbeider gewend raakt aan een consumptie, die hij later, eenmaal getrouwd en met een gezin, nooit kan volhouden. Door een dwingend voorgeschre ven spaarregeling moet de jonge man echter zijn consumptie beper ken wat ook gunstig is vooi overspannen arbeidsmarkt en schikt hij, als hij gaat trouwen, een kapitaaltje, dat dan allerlei v delen biedt. Een dergelijk spaarsy steem zou parallel kunnen lopen met de loonbelasting. Ir. Bosma bracht dit denkbeeld gisteren naar voren tijdens een t eenkomst van de Nederlandsche Maatschappu voor Nijverheid Handel in Rotterdam. Hij onthulde ook, dat men van werknemerszijde niet veel voor dit idee voelt. Onbehagen Psycholoog'' kritiseerde zijn directie De recherche in Maastricht heeft een 35-jarige man gearresteerd, die ervan wordt verdacht twee jaar lang als afgestudeerd psy choloog in een groot bedrijf in Maastricht te hebben gewerkt. De man had slechts twee jaar op een hbs gezeten. Als personeelschef lichtte de „psy choloog drs." het bedrijf door. Hij oordeelde dat de chefs van de afdelingen, noch de bedrijfs leiders voldeden. Ook de direc tie kwam in de rapporten in een ongunstig daglicht te staan. Dientengevolge hebben enkele directieleden van de firma bij de „psycholoog" een aanvullen de cursus gevolgd. De man trad in december 1962 bij het bedrijf in dienst als oplei dingsfunctionaris Hij voldeed zo goed, dat de directie hem tot personeelchef bevorderde, deze functie verrichtte hij psy chologische testen. Hij had een gezaghebbende stem bij de be noeming van het personeel. Enkele kleine fouten deden ten slotte argwaan wekken. Na on derzoek bleek het verhaal van de „psycholoog" dat hij aan de Vrije Universiteit in Amsterdam was afgestudeerd, een verzinsel te zijn. Ook bleek dat hij in Am sterdam reeds enkele malen was veroordeeld wegens oplichting en verduistering. „Mijn vrouw naar Spanje te rug ik ook terug". Dit is een verbitterde uitspraak van vele Spanjaarden, die met hun echtgenoten in ons land verblij ven. Wie geen passende woon ruimte heeft, moet zijn vrouw en kinderen naar huis sturen. On geveer tachtig gezinnen in Am sterdam wachten op de beslis sing van de minister van Justitie, om de vreemdelingenpolite op dracht te geven de gezinnen te splijten t Dinsdag komt dit probleem in de Eerste Kamer aan de orde. Het echtpaar Fer nandez Gonzales en zijn dochter Fernandez Fernandez zijn over de afloop van het debat pessi mistisch gestemd: op 24 februari willen ze alle drie weg gaan de medewerking van de regering door zowel de werknemers als werkgevers is aanvaard, met name bij de be- stuurderen van de bedrijfsbonden, een gevoel van onbehagen heeft ge wekt. Aanvankelijk hadden ook de cen trale werknemersvertegenwoordigers hun „onaanvaardbaar" laten horen, maar zij waren hierop na overleg met minister Veldkamp terug geko men. In de diverse bedrijfstakken zyn er echter nog grote moeilijk heden over de contracten, hoewel er toch ook al verscheidene gesloten zijn. Ir. Bosma meende echter, dat de moeilijkheden wel overwonnen zullen worden, omdat de bezwaren van een contractloze periode altijd ernstiger zjjn en de bedrijfsleiders hun heil uiteindelijk bij de rijksbemiddelaars kunnen vinden. Zevenentwintig vissers zijn verdronken en 252 anderen wor den vermist nadat zware sneeuw stormen gedurende de afgelopen twee dagen de kusten van Zuid- Korea hebben getroffen. Vol gens de politie zijn 25 vissers boten gezonken en worden er nog 34 vermist. In de Britse hoofdstad is officieel bekendgemaakt, dat premier Wilson van Engeland een bezoek zal brengen aan de Sowjet-Unie, nadat premier Kosigin van de Sowjet-Unie dit voor jaar Engeland zal hebben bezocht. Over het juiste tijdstip van de bezoe ken zal langs diplomatieke weg over leg gepleegd worden. „Het Huis zal van mening zijn", al dus verklaarde Wilson gisteren in het Engelse Lagerhuis, „dat het wenselijk is dat er nu tussen ons allen, óf in het Westers bondgenootschap óf in breder verband, meer ontmoetingen komen". In de Britse uitnodiging aan Kosi gin staat, dat hij elke functionaris kan meenemen die hij zelf wenst. Van diplomatieke zijde is vernomen dat er geen aanwijzingen zijn voor de sa menstelling van het gezelschap van de Russische premier, maar het is niet uitgesloten dat Leonid Breznjew, eerste secretaris van de Russische communistische partij, wellicht ook zal komen. Verwacht kan worden, dat de Rus sische leiders het voorlopig zeer druk zullen hebben met binnenlandse aan gelegenheden en de voor 1 maart vastgestelde bijeenkomst van commu nistische partijen over de Russisch- Chinese twist. Daarom menen som mige waarnemers in de Russische hoofdstad dat de uitwisseling van be zoeken niet voor de komende lente zal plaatshebben. Peyrefitte, de Franse minister van Voorlichting, die drie dagen in Mos kou is geweest, is gisteren in Parijs teruggekeerd. Voor Radio-Moskou verklaarde hij, dat de besprekingen voornamelijk betrekking hadden op vergroting der samenwerking op het gebied van cultuur en voorlichting. Het overleg, waaraan werd deelgeno men door de directeur van de Franse radio en televisie, vond plaats op ver zoek van de Russische regering. De twee landen zullen radio- en tv-pro- gramma's uitwisselen. ieutvs Door de Gemeenteraad zijn vastgesteld de plannen tot het leggen van nieuwe ijzeren bruggen aan de Don- j kersteeg, Janvossensteeg en op de Mare over de Lange- gracht. De jury voor de Tentoon- 1 stelling van wis- en natuur kundige werktuigen, te hou den in de maand Julij zal o.a. bestaan uit de hoogleeraren 1 F. Kaiser en G. J. Verdam te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1