Sm MINERVA IN NIEUW GEWAAD Jenoemingen Voor Leids bouwdistrict meer woningen (100) in vrije sector KAMSTEEG'S Jit 1 maart 1860 Zaterdag 9 januari 1965 Tweede blad no. 31481 jNIVERSITAIRE .sluit van Curatoren der Leid- vonden de volgende Ingen plaats: drs. J. H. G. .tfen Berk, wetenschappelijk •H^btenaar in tijdelijke dienst SJonflictspsychologie, voor het ■k-van 1 oktober 1964 tot 1 ok- >65 wederom in deze functie; Beugeling, wetenschappelijk >rhbtenaar in tijdelijke dienst biofysica, voor het tijdvak van iber 1964 tot 1 november 1965 in deze functie; dr. H. L. L. wetenschappelijk hoofdamb- tijdelijke dienst bij de Con- uvchologie, voor het tijdvak van Br 1964 tot 1 oktober 1965 we- 8 n deze functie; dr. R. J. Dja- wetenschappelijk hoofd- aar in tijdelijke dienst bij de |\ge Geneeskunde, voor het van 1 november 1964 tot 14iber 1965 tot wetenschappelijk ajnbtenaar A in tijdelijke dienst Inwendige Geneeskunde; dr. Furth, arts, wetenschappelijk gnbtenaar in tijdelijke dienst „Inwendige Geneeskunde, voor t dvak van 1 januari 1965 tot oofcri 1966 wederom in deze func- 3$. J. F- Jacobs, voor het tijd- januari 1965 tot 1 januari eit wetenschappelijk ambtenaar dienst bij de faculteit der >n; drs. R. H. C. Janssen, we- "kppelijk ambtenaar in tijdelijke bij de Conflictspsychologie, ^et tijdvak van 1 januari 1965 1966 wederom in deze drs. G. H. A. Juynboll, voor rjidvak van 1 januari 1965 tot lanari 1966 tot wetenschappelijk laar in tijdelijke dienst bij de der Letteren; drs. J. P. H. uln, wetenschappelijk ambtenaar 5se in tijdelijke dienst bij de met ingang van 1 jan. ot 1 januari 1966 tot weten- qlelijk ambtenaar le klasse in dienst bij de Bibliotheek; drs. M. C. Kuypers, wetenschap- ambtenaar in tijdelijke dienst g Conflictspsychologie, voor het van 1 januari 1965 tot 1 jan. otPederom in deze functie; drs. jen Laar, wetenschappelijk amb- in tijdelijke dienst bij de Btische Biologie, voor het tijd- 1 januari 1965 tot 1 januari j"wederom in deze functie; drs. J. itlMulder, wetenschappelijk amb- gT le klasse in tijdelijke dienst Theoretische Organische Che- sAoor het tijdvak van 1 januari 1 januari 1966 wederom in aSfunctie; dr. H. W. Pleket, we- e|appelijk ambtenaar le klasse r.ste dienst bij de faculteit der "ten, met ingang van 1 januari wetenschappelijk hoofdamb- ar in vaste dienst bij de facul- ler Letteren; mej. drs. E. Pees, ischappelijk ambtenaar in tij de- dienst bij de Genetica, voor het nik van 1 januari 1965 tot 1 jan. «eiwederom in deze functie; drs. Vestiging van N.V. Scheepvaart Krediet De directeur van N.V. Scheepvaart Krediet, de heer J. van Rijn, is op eigen verzoek met ingang van 1 maart 1965 eervol ontslag verleend. Tot zijn opvolger is benoemd drs. G. Hartstra, zulks met ingang van 1 februari. Het kantoor van Scheepvaart Kre diet zal vanaf 1 maart 1965 in Leiden worden gevestigd. M. N. Spijker, voor het tijdvak van 1 november 1964 tot 1 november 1965 tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij het Centraal Re- keninstituut; drs. J. P. Warns, we tenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Conflictspsychologie, voor het tijdvak van 1 december 1964 tot 1 december 1965 tot wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijde lijke dienst bij de Conflictspsycho logie; drs. M. A. Wes, voor het tijd vak van 1 januari 1965 tot 1 januari 1966 tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der Letteren en mr. J. Wessel, weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid, met ingang van 1 november 1964 tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerheid. men. Enige weken geleden hebben wij reeds uitvoerig over het nieuwe gebouw geschreven: prijzend, met bijzondere waardering voor hetgeen in samenwerking tussen vele instan ties en mensen bot stand is geko men, en met grote hulde voor de zelfwerkzaamheid van de studenten, die dank zij eigen arbeid thans met trots een nieuw tehuis kunnen be trekken. Gistermiddag trok een stoet van ontelbare honderden Corpsleden en reünisten van de tijdelijke behuizing in het voormalige Gulden Vlies via de Breestraat, voorafgegaan door de Koninklijke Militaire Kapel en Pro Patria naar het nieuwe gebouw. Daar vonden, tot ongerief van de weggebruikers die deze storing in hun min of meer dagelijkse gang luchthartig opnamen, allerhande plechtigheden plaats. Er kwamen heel veel knallen en vonken aan te pas, er werden vlaggen en hoogle raren gehesen, en werd gejuicht, ge bruld en gezongen. En na dat alles werd de nieuwe sociëteit bezet, niet alleen als eer ste maar ook als nieuwste en fraai ste sociëteit der Nederlanden. Er wa ren toespraken die niemand heeft kunnen volgen, er waren woorden van lof die iedereen ongehoord on derschreef. De zilveren sociëteitspenning werd door de president van de sociëteit Klementschitsch uitgereikt aan de meest verdienstelijke medewerkers van de nieuwbouw. Woorden van lof werden toegezwaaid aan de architect van het gebouw ir. J. W. C. Boks, de geestelijke vader ven het gebouw en zijn compagnon dhr. W. Eykelenboom, die tijdens de bouw op deskundige wijze het con tact onderhield met de kritische en op zuinigheid ingestelde bouwcom missie. Woorden van lof waren er ook voor de aannemer de heer Voor molen, die er door kundige organi satie in slaagde het gebouw twee maanden eerder op te leveren dan voorzien was. Vervolgens werd hulde gebracht aan mr. P. Heering, de reünisten- praeses, en de voorzitter van de „Vijfschaar", het uitvoerend college inzake de nieuwbouw en de overige leden van de deze Vijfschaar, mr. H. F. van Walsum en mr. E. van Haersma Buma, de bouwkundige ad viseurs jhr. F. E. C. Everts en de heer M. Brandenberg, en de leden van de bouwcommissie. Voorts werd dank gezegd aan al len, die een materiële dan wel finan ciële bijdrage leverden voor de nieu we sociëteit in de eerste plaats de reünisten, die tezamen meer dan acht ton bijeenbrachten. Ter gele genheid van de opening is een pen ning geslagen, die m goud uitge voerd, aan Minerva zal worden op gedragen, in zilver aan de belang- '^Ibare honderden (men zegt duizenden) hebben de officiële in gebruik neming van de Leidse 'ensociëteit Minerva bijgewoond. Uit alle delen land en ook van ver buiten de grenzen waren J;n van het Leidsch Studenten Corps naar de 'jitad gekomen, om tezamen met de bijna ander- l^izend Corpsleden deze historische plechtigheid wonen. ai ïövijf jaar geleden ging de i oudste sociëteit der Nedcr- erijwel geheel in vlammem heeft nog plannen overwo- 1 achter de gespaard geble- van het juist nu negentig nge gebouw tot een herbouw i H, maar op een gegeven mo- ti,>eft men zich gerealiseerd van tradities toch niet de nieuwe tijd in de weg 1963 werd derhalve na af- _jan het resterende gedeelte Op zeer originele wijze met behulp van een heftruck be trad de rectormagnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. D. J. Kuenen, de nieuwe sociëteit. van de oude scoiëteit de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw, die gis teren met zoveel vuurwerk, hijswerk en bombarie in gebruik werd geno- Hoe gezellig en druk het was (Foto L.D./HolvastJ) rijkste medewerkers is uitgereikt en in bronzen uitvoering werd ver kocht op de openingsdag. Verder spraken de heer E. D. Wiersma, praeses collegii van het Leidsche Studenten Corps, de rector magnificus prof. Kuenen, de heer Menken, loco-burgemeester van Leiden en mr. P. Heering, wie in middels door de president van de sociëteit was medegedeeld, dat hij bij acclamatie benoemd is tot erelid van de Sociëteit Minerva, een eerbewijs, dat slechts bij hoge uitzondering wordt toegekend. Het behoeft geen betoog, dat het bijzonder gezellige en wat ongebrui kelijke festijn tot diep in de ochtend voortduurde. De grote societeitszaal. (Foto L.D./Holvast) Minder woningwet- en premiewoningen (Van een onzer redacteuren) Tijdens een gistermiddag in het Provinciehuis in Den Haag ge houden persbijeenkomst heeft het lid van Ged. Staten, onze stad genoot de heer D. van der Kwaak, t.a.v. de toekomstige woning bouw opening van zaken gegeven. Hoewel de heer Van der Kwaak in zijn Zuid-Hollandse positie" gebonden is aan hogere richt lijnen, moest hij toch wel tot de conclusie komen, dat de samen werking in het afgelopen jaar, opgedaan met de regionale (dis tricts) woningbouwcommissies, tot een gunstig resultaat heeft ge leid. Ged. Staten hebben dan ook besloten op de in 1964 inge slagen weg voort te gaan, hetgeen tevens inhoudt dat zij het pro vinciale woningcontingent op dezelfde wijze hebben verdeeld als in 1964. de bouw van ongesubsidieerde woningen door zg. vrije tijdsbouwers; ook voor deze woningbouw is geen bouwvolume nodig, doch wel een rijksgoedkeuring; c. de bouw van woningen met toepassing van arbeids- arende bouwmethoden, waardoor een contingentstoeslag kan worden verkregen en d. de bouw van ge- industrialiseerde woningen; gemeen ten of groepen van samenwerkende gemeenten, die mede naar het oor deel van G. S. qua behoefte of struc tuur hiervoor in aanmerking komen, zullen in 1965 buiten bezwaar van de voor dat jaar vastgestelde gemeente lijke- c.q. districtscontingenten ge- industrialiseerde woningen kunnen bouwen; de minister heeft daartoe een reserve van 10.500 woningen aangehouden. OMBOUW VAN GASTOESTELLEN Aanschaf van speciale pannen niet nodig In sommige gevallen is het moge lijk dat, vooral in het begin, bij de ombouwwerkzaamheden van gastoe- stellen fouten worden gemaakt. De oorzaak hiervan ligt vermoedelijk in een tekort aan geschoold personeel, dat voor dit precisiewerk beschikbaar is. Binnenkort zal dit echter onge twijfeld tot het verleden behoren. Dit zegt het Gas instituut van de Vereniging van exploitanten van gas bedrijven in een vandaag uitgegeven communiqué. De laatste tijd, aldus dit communi qué, zijn in de pers verschillende be richten verschenen over „te hete aard gasvlammen" en over de nood zakelijkheid om anders te leren koken of andere pannen te gebruiken in verband met de komst van aardgas. Met nadruk wordt er van de zijde van het Gasinstituut op gewezen, dat aardgas in verbrandingseigenschap pen volstrekt niet achterstaat bij stadsgas. Nieuwe zowel als op de juis te wijze omgebouwde toestellen zullen dan ook in het gebruik geen verschil van behandeling verlangen en dezelf de resultaten opleveren. Dit sluit niet uit, dat in sommige gevallen in het begin van de ombouw de uitvoering 1 NOVEMBER FATALE DATUM Met nadruk, aldus de heer Van der Kwaak, zijn de gemeentebesturen erop gewezen, dat de minister heeft aid, dat de toegewezen contin genten- c.q. gedeelten daarvan, welke op 1 november as. niet zijn gereali seerd of waarvan vaststaat, dat zij niet gerealiseerd zullen worden, ko- te vervallen. Het daarvoor be schikbaar komende contingent zullen Ged. Staten dan herverdelen over ge meenten, waar wel realiseringsmoge lijkheden aanwezig zijn. Teneinde te voorkomen, dat ook Leiden tot één van deze buiten haar schuld gedupeerde gemeenten be hoort, tekenen wjj hierbij aan. dat het na jaren van wachten toch wel tijd wordt, dat onze gemeente weet waar zij met de grenscorrecties toe is. In Lelden, nog onlangs werd daar van officiële zijde op ge wezen, is voor woningwetbouw op het huidige territoriaal vrijwel geen plaats meer. Een spoedige beslissing klemt te meer, daar de minister heeft be paald, dat bij het opstellen van pro- duktieschema's rekening moet wor den gehouden met de mededeling, dat beschikkingen en rijksgoedkeu ringen niet zullen worden afgegi indien stedebouwkundige belemme ringen bestaan en de eigendom van de grond niet is verkregen. In tegenstelling met voorgaande jaren hebben Ged. Staten gemeend aan de huidige toewijzing voorshands geen voorwaarde tot opruiming van krotwoningen te moeten verbinden, hetgeen niet wegneemt, dat G. S. krotopruiming zeer zeker gewenst achten. Boven contingent uit Ondanks de nog altijd benarde positie in de woningbouw zfjn er tal van mogelijkheden om boven het toe gewezen contingent uit te komen. De heer Van der Kwaak somde er ons gistermiddag enkele op, t.w.: a bouw van woningen met een bouw som beneden f. 16.000.wel is voor deze woningbouw een rijksgoedkeu ring vereist, doch geen bouwvolume Militaire woningeq Hoewel Ged. Staten, uiteraard, geen bezwaar maken tegen de ver plichting van de minister om een groot aantal woningen uit het pro vinciale contingent beschikbaar te stellen voor de huisvesting van mili tairen dit jaar 750 tegen 480 in 1964 oordelen zjj het niet juist, dat de provincie hiervoor geen extra bouwvolume ontvangt. Dit in tegen stelling met de noordelijke en zuide lijke provincies, welke t.b.v. industrie kernen wel een extra bouwvolume ontvangen. Zilveren jubileum M. Derogee Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de heer M. Derogee (werkvoor bereider-calculator) bij de NUM. in dienst trad. De jubilaris werd gistermiddag met echtgenote en kinderen ontvangen in de conferentiekamer, bij welke ont vangst ook de directie en de jubi leumcommissie aanwezig waren. Eén van de nieuwe directeuren, de heer P. Stokman, sprak woorden van waardering en bood de jubilaris een couvert met inhoud aan. Verder spra ken de heer Van Nes namens de ju bileumfonds van de beambten, en de heer Van Es namens het jubileum fonds van de handarbeiders. Ook zij boden een enveloppe met inhoud aan. De heer Peeto:m sprak waarderende woorden als chef van het bedrijf s- kantoor, en bood namens de naaste collag's een geschenk aan. Na afloop van de huldiging werd de jubilaris een diner aangeboden. Concert Leids Toonkunstorkest' Het Leidse Toonkunstorkest onder leiding van Chris Verhoog en het Leids Kamerkoor o.l.v. Willem Mizée geven een gezamelijk concert in de foyer van de Stadsgehoorzaal op 19 januari a.s. Het programma vermeldt: Sym phonic van Thomas Arne, Kantatö „Sagen, Sorgen" van J. S. Bach, originele'onderdelen AUTOMOBIELBEDRIJF N.V* Centraal-Magazijn Geversstraat 21. GEOPEND (ook zaterdags) van 7AO tot 17AO nnr Toewijzing voor Rijn- en Gouwestreek Gebonden evenwel aan hogere richtlijnen moest het totaal aan tal woningwetwoningen voor 1965 met 110 verlaagd worden tot 9.280, het aantal premiewoningen met 320 woningen tot 4.970waar tegen evenwel het aantal wonin gen in de vrije sector werd ver hoogd met 430 woningen tot 3.640. Meer gepreciseerd betekent dit, dat aan het bouwdistrict „Leidse agglomeratie en bollenstreek" voor 1965 werden toegewezen 790 woningwetwoningen, inclusief 190 voor huisvesting militairen (v.j. 750), 440 inclusief 60 militairen) premiewoningen (v.j. 500) en 375 woningen in de vrije sector (v.j. 275). Een toewijzing, welke uit wijst, dat in het Leidse bouwdis- strict dit jaar 100 woningen in de ongesubsidieerde sector meer mo gen worden gebouwd. hiervan wel eens te wensen kan over laten. Voor dit precisiewerk is zeer veel geschoold personeel nodig. Hier aan bestaat nu nog wel eens een te kort, dat binnenkort ongetwijfeld tot het verleden zal behoren. In een toelichting hierop deelde een woordvoerder van het Gasinstituut mee, dat het ombouwen van de gas- en verwarmingstoestellen massawerk is, dat bovendien tot de categorie „presiciewerk moet worden gerekend. De werkzaamheden dienen bijvoor beeld op 1 mm nauwkeurig te worden uitgevoerd. Voor het bouwdistrict Rijn- en Gouwestreek vertonen deze cijfers een vrijwel overeenkomstig beeld. Ook in dit district mogen zestig woningen in de vrije sector (thans 200 bij vorig jaar 140) meer worden gebouwd. Het aantal te bouwen pre mie-woningen is in dit district voor 1965 bepaald op 210 (v. j. op 260). De woningwetwoningen komen er hier iets beter van af. Dit jaar 434, inclu sief 15 militaire woningen, het vorig jaar rond 400. Gemeenten buiten bouwdistrict Na deskundige ombouw, zo werd verklaard, heeft aardgas dezelfde eigenschappen als stadsgas, Met de zelfde pannen kan derhalve worden gekookt. Het aanschaffen van spe ciaal voor aardgas geschikte pannen noemde deze woordvoerder volstrekt overbodig. Naar zijn mening is het bij deskun dig ombouwen eveneens overbodig speciale „sudderplaatjes" te verstrek ken, aangezien de aardgasvlam net zo klein gedraaid kan worden als mo menteel het geval is met stadsgas. Een vereiste is dan wel, dat de om bouw door geschoold personeel is ver richt. Als voorbeeld werd genoemd de gemeente Zwolle, waar de Inwoners eerst na klachten een sudderplaatje wordt verstrekt. In Leiden zou het de bedoeling zijn om dit sudderplaatje „als serviec" aan die inwoners uit te reiken, die een suddercomfoor inleveren dat niet omgebouwd kan worden. Voor onze verschijningsgebied val len vier gemeenten buiten het bouw district, t.w. Ter Aar, Voorschoten, Wassenaar en Zoeterwoude. Ter Aar kreeg voor 1965 een woningbouw- contingent van 26 woningen toege wezen (v. j. 26), premiewoningen 10 (v. j. idem 10), vrije sector 20 (v. j. 10). Voor Voorschoten zijn de cijfers: woningwetwoningen 54 (v.j. 84), pre- miebouw 75 (v. j. 70) en vrije sector 50 (35). Voor Wassenaar liggen de cijfers in de woningsector (36) en premiebouw (30) gelijk aan vorig jaar. In de vrije sector geeft deze ge meente echter een belangrijke ach teruitgang te zien. Kreeg Wassenaar in deze sec tor in 1964 een contingent van 45 woningen, thans zijn dit er 20. De gemeente Zoeterwoude daarentegen zag haar contingent in de vrije sec tor verhoogd van 7 woningen in 1964 naar 20 in dit jaar. Het contingent woningwet- en premiewoningen bleef in deze gemeente ook dit jaar ge handhaafd op resp. 15 en 10.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3