LEIDSCH DAGBLAD OK BOVEN 65 JAAR 'EKKING TEGEN W.A. 'Ster van Indie" teruggevonden Dr. A. Vondeling laakt verkoop van Breedband hans 2000 aanvragen voor vrijstelling Niemand durft eerste te zijn niet de c.a.o. (TEKENAAR „IK BEN VERBAASD ©He/ temvs "^gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 9 JANUARI 1965 No. 31431 recteur: E. A» EL van Dlshoeck tfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 de aanrijding l (Van onze parlementaire redactie) De meeste schadeverzekeraars in ons land, bij wie men zich kan [zekeren tegen wettelijke aansprakelijkheid hebben hun accep- Iïebeleid zodanig verruimd, dat nu ook weggebruikers op geyor- rde leeftijd de sinds 1 januari verplicht gestelde dekking kunnen iden. Bovendien hebben zij nog een pool gevormd, waar de weg- bruikers terecht kunnen die nergens anders onderdak hebben nnen vinden. v iommige maatschappijen, zo is ons Iklachten gebleken, wensen nog al- alleen maar weggebruikers te kekeren, die niet ouder zijn dan jaar. De meeste schade verzek er- b hebben die leeftijdsgrens echter In vallen en accepteren nu ook feen een hogere premie oudere weg- jruikers, die over voldoende rijer ving beschikken en een goede ge ldheid genieten. Bij twijfel wordt aanvrager op kosten van de maat- (appij medisch gekeurd. Die twijfel ihe sneller rijzen, als het gaa.t om jmfietsers dan om automobilisten, 'het laatste geval biedt immers het fewijs al een zekere waarborg. B Laatste instantie het geval een weggebruiker j-dt geweigerd, kan hij in laatste Itantie nog terecht bij de Neder - idse motorrijtuigenverzekerings iep, een pool waarin bijna alle 137 i ladeverzekeraars, die ons land telt, I linemen. Deze pool is gevormd om Kgebruikers, die tevergeefs hebben Iracht zich bij een maatschappij te Bekeren, dekking te bieden. Slechts jnneer de gezondheidstoestand of I jleeftijd van de aanvrager duidelijk li gevaar vormt voor het verkeer, Eat het risico te groot gaat wor- wordt de aanvrager afgewezen. dat geval is het volgens verzeke- 'irokken automobilist of bromfiet- Igskringen ook maar beter dat de [niet meer op de weg komt. pool heeft voor de schadever- aars het voordeel, dat de zwaar - riciso's over de deelnemende atschappjjen worden gespreid, nvragen kunnen alleen worden in ziend via één van de 30.000 tussen- i in ons land, die dezer da- de voorwaarden worden in- Om een grote toeloop te voorkomen worden echter aanvragen alleen in behandeling genomen, indien 25 gul den is gestort. Wordt men geaccep teerd dan wordt die 25 gulden met de premie verrekend. Wordt men afge wezen, dan volgt geen teruggave. De aanvrager moet kunnen aantonen door ten minste vijf maatschappijen te zijn afgewezen. Waarborgfonds Met de in werking treding van de wettelijke aansprakelijkheidsverze kering motorrijtuigen (W.A.M.) is ook het Waarborgfonds Motor verkeer in het leven geroepen. Door middel van dit fonds wordt ervoor gezorgd, dat de benadeelde ook zijn schade vergoed krijgt wan neer die veroorzaakt is door niet- verzekerden, zoals gemoedsbezwaar den. Aangezien er thans nog velen niet verzekerd rondrijden, bestaat de mogelijkheid dat er het eerste jaar een grote toeloop zal zyn by het fonds. Van de verplichting tot het sluiten van een verzekering kunnen ge moedsbezwaarden worden vrijgesteld. Thans zijn circa 2000 aanvragen voor vrijstelling binnengekomen, die ech ter nog onderzocht moeten worden. Deze mensen, die uit godsdienstige overwegingen bezwaren hebben tegen het afsluiten van verzekeringen, zul len een geldelijke bijdrage moeten betalen aan het fonds. Voor het een ste jaar bedraagt deze bijdrage vooi personenauto's f 100 tot f 110,-. Dit bedrag is lager dan de ver' zekeringspremie, omdat de gemoedS' bezwaarden in principe hun eigen ri sico dragen. Slechts wanneer zij niet kunnen betalen, springt het fonds bij Andere gevallen, waarin het waar borgfonds garant staat, doen zich de dader bekend is de schuldige autobestuurder zijn verzekeringsplicht niet is nage- komen; 3. het ongeluk is gebeurd met een gestolen motorrijtuig; 4. de verzekeraar van de schuldige weggebruiker niet in staat is te betalen. Deze laatste mogelijkheid kan ech ter vrijwel uitgesloten worden, omdat er toezicht wordt gehouden op de groep verzekeraars, die gerechtigd zijn de verplichte W.A.-verzekeringen voor motorrijtuigen te accepteren. Wanneer kan de benadeelde het Waarborgfonds aanspreken? Als het gaat om één van de aangeduide ge vallen zal de benadeelde alles onder nomen moeten hebben wat nodig zou zijn indien er geen fonds bestond. Voordat de benadeelde het fonds kan aanspreken, moet hij als de schul dige gemotoriseerde weggebruiker be kend is de aansprakelijke per soon eerst tot betaling manen. Ook moet in de gesignaleerde ge vallen worden aangetoond, dat de gebruiker van het niet verzekerde of gestolen motorrijtuig ligt. In het al gemeen gezegd: de politie moet di rect worden gewaarschuwd en de be nadeelde moet proberen getuigen te vinden. Hij moet volgens de wet aan nemelijk kunnen maken, dat hij alles heeft gedaan om vast te stellen wie aansprakelijk is. Het fonds is niet aansprakelijk voor schadegevallen, die minder dan f 100,- bedragen. In het geval van- schade veroorzaakt door gemoedsbezwaarden is dit bedrag f 50,-. Het fonds gaat wat de maxima van de uitkeringen betreft, niet hoger dan de bedragen van de verzekeringsmaatschappijen voor personenauto's f 250.000, A. DE BOON VAN N.V.V.: Op 1 januari 1965 zijn 69 collectieve arbeidsovereenkomsten af gelopen, die betrekking hadden op ongeveer 900.000 werknemers. Tot dusver is nog geen enkel nieuw contract goedgekeurd, terwijl slechts twee gezien de omvang van de bedrijfstak onbelang rijke c.a.o.'s ter toetsing bij de Stichting van de Arbeid zijn inge diend. Dit deelde de loondeskundige van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen, de heer A. de Boon, gisteren in Utrecht mee op de twee jaarlijkse algemene vergadering van de „Centrale van Zeevarenden ter koopvaardij en visserij". Volgens hem komt de „ruzie" die in sommige bedrijfstakken is ont staan, voornamelijk voort uit het feit dat niemand bij het indienen van de c.a.o. de eerste durft te zijn. In de huidige economische omstandighe den kan men met het loonakkoord niet uit de voeten. Dat geldt ook voor de werkgevers, die in deze tijd van economische expansie graag meer willen betalen om voldoende werkkrachten te kunnen krijgen. Het loonakkoord, zo zei de heer De Boon, maakt onderhandelingen in de be drijfstakken bijna onmogelijk. Hij verklaarde, dat het NVV de overheidsinvloed op deze onderhan- "VEERBERICHT .i ZACHT - Tri' Een storing, welke op de oceaan is ha|tstaan, zal vanavond, met enige dicht langs onze waddenkust Isseren. De wind krimpt daarbij aar zuidwest en zal boven zee waar gedurende enige tijd tot wormachtig aanwakkeren. Een vol- idei^de depressie, ook ontstaan op de Het blijft zacht voor de tijd ,Vran het jaar, aldus het weeroverzicht an het K.N.M.I. van 10 uur. laan op: 12.17; onder. '"'oogwater in Katwijk: 8.07 en -jaagwater: 3.36 en 16.03. jgj: Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel Huizenbestormers kregen uitstel (Van onze Amsterdamse correspondent) De illegale bewoners van de leeg staande huizen in de Generaal de Vetterstraat in Amsterdam moeten voor maandagmorgen 12.00 uur de woningen hebben ontruimd. Dit heb ben B. en W. van Amsterdam beslo ten. Aanvankelijk zou gisteren de ont ruiming met de sterke arm plaats hebben. Maar tegen twaalf uur kwam een deurwaarder vertellen, lat de illegale bewoners uitstel hebben gekregen tot, maandagmorgen twaalf uui. De burgemeester zal dan de uit zetting vorderen op grond van een recht, dat hij kan ontlenen aan de woningwet van 1947. Van de negen jonge gezinnen die zich in de leegstaande huizen had- Gistermiddag om twaalf uur verliep het ultimatum, dat de ge meente Amsterdam had gesteld aan de illegale bewoners van de sloophuizen aan de Generaal de Vetterstraat. Terwijl een grote menigte nieuwsgierigen in de re gen toekeek, heeft een deur waarder in de deuropening van een van de „onverklaarbaar" be woonde woningen een gesprek met „hoofdbewoner" Jan van H often. den geïnstalleerd zijn er gisteren twee geweest die zich hebben terug getrokken. De ruchtbaarheid die aan de „huizenbestorming" is gegeven heeft ertoe geleid, dat er ven diverse kanten aanbiedingen voor inwoning zijn gekomen. delingen wil terugdringen. Het NW staat op het standpunt, dat de loon politiek niet langer kan worden ge baseerd op verkenningen van het Centraal Planbureau, die op hun beurt' weer zijn gebaseerd op uit gangspunten die van tevoren door de regering worden vastgesteld. Na haar aankomst op de Ko- penhaagse luchthaven werd Ko ningin Anne Marie van Grie kenland stevig aan de arm vast genomen door haar moeder Ko ningin Ingrid van Denemarken. Links koning F reder ik, rechts haar oudere zuster prinses Mar- grethe. Het is voor het eerst sinds haar huwelijk, dat Konin gin Anne Marie haar ouders in Denemarken bezoekt. ERGON ELECTRIC vraagt Uiterstegracht 1 b Leiden. In bagagekluis in Miami Rechercheurs uit New York hebben gisteren in een bagage- kluis van een busstation in Mia mi de beroemde „Ster van In- dië", een saffier van onschatbare waarde, teruggevonden. De steen, die 563 karaat weegt 113 gram) en destijds in Ceylon werd gevonden, was onlangs (Van onze correspondent) ,,Ik ben verbaasd over de wijze waarop de Breedband is ver kocht. Geen van de leden of commissies van de Kamer zijn van het voornemen op de hoogte gebracht. Naar mij is gebleken is een aantal commissarisen van Breedband ook pas gisteren van deze verkoop op de hoogte gesteld", aldus dr. ir. A. Vondeling, voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de PvdA, over de verkoop van Breedband staatsaandelen aan de Hoogovens. Hij had de pers in het hoofdkwartier van zijn partij samengeroepen om zijn eerste indrukken te geven. Toch valt niet in te zien waar voor deze geheimzinnigheid nodig was. Voor-wetenschap zou dit geval, aannemende dat de juiste prys voor breedband is vastgesteld, niet be zwaarlijk zijn geweest. Als ik bedenk dat de minister van Financiën en trouwens ook de andere ministers om een gulden te mogen uitgeven van tevoren toestemming van de Kamer ,Wat doe je buiten de ovens Een Londense taxichauffeur Wolfe Busell, is gisteren tot een boete van 30 gulden veroordeeld wegens beledigend optreden en beschadiging van een halsketting van mevr. Jordan, de 32-jarige vrouw van Franse origine van de leider van de Britse nazi-bewe ging, Colin Jordan. Volgens een getuigende politie man zou Busell, toen hij met zijn taxi door mevr. Jordan werd aan geroepen, hebben gestopt en, na dat hij haar had herkend, hebben geweigerd haar te rijden, haar toeschreeuwend: „Ik heb u niet nodig. Ik ben een Jood, smerige Nazi". Mevr. Jordan protesteerde daarop en weigerde weg te gaan. waarop een oploopje ontstond Busell verliet toen zijn taxi, trok een halsketting met swastika van de hals van mevr. Jordan en slin gerde die op straat. Busell op zijn beurt verklaarde zijn zelfbeheersing te hebben ver loren, toen mevr. Jordan hem toevoegde: „Wel, als je een Jood bent wat doe je dan buiten de ovens!" De rechter die chauffeur Busell tot 30 gld. veroordeelde, zei de ge voelens van Busell wel te kunnen begrijpen, maar zijn handelswijze niet te kunnen goedkeuren. nodig hebben dan doet het wel vreemd aan dat zij een bedrijf ter waarde van 435 miljoen gulden zon der voorbehoud mogen verkopen". Minister Witteveen zowel als minis ter Andriessen is in het buitenland en de Kamer is tot 26 januari met vakantie. De Kamerleden zullen pas over enkele weken met de regering over de verkoop kunnen discussiëren. De vraag of deze verkoop nodig en gewenst was beantwoordde de heer Vondeling op de meest stellige wijze met „neen". Dat beide bedrijven vol komen worden samengesmolten ligt z.i. voor de hand, maar hij had de voorkeur gegeven aan een aandelen ruil. „Normaal en vanzelfsprekend zou zijn geweest dat de Staat haar eigen dom zou hebben behouden en in gebracht in de Hoogovens. In het afgelopen jaar zijn er talrijke fu sies op die wijze tot stand gekomen. Het grote voordeel zou dan ook zijn geweest dat de Staat dan de meerderheid zou hebben gehad van het aandelenbezit van de uitgebreide Hoogovens. Op die wijze zou dan de zeggenschap van de overheid in vergroot. Hoogst belangrijk omdat de Hoogovens een basis-industrie is. Als we dan verder nog letten op de deel nemingen van Hoogovens in andere primaire bedrijven zoals bijv. de nieuwe aluminiumfabriek in Delf zijl, dan springt dit belang des te duidelijker in het oog." Een 'tweede bezwaar van de ver koop is volgens de heer Vondeling dat een middel om de inkomens- en vermogensverdeling in ons land die nog zoveel te wensen zou overlaten niet nog slechter te maken uit han den wordt gegeven. Het feit dat ook geen gebruik is gemaakt van de mo gelijkheid om byv. aan de 16.000 werknemers een aandeeltje te ge ven is wel tekenend! Ik ben dan ook benieuwd naar het commentaar van de drie vakbonden die pas een rapport over vermogensaanwasdeling hebben gepubliceerd". Rol van prof. Lieftinck De heer Vondeling had zich ten slotte verbaasd over een mededeling, dat oud-minister Lieftinck „een be middelende rol" heeft gespeeld. Hij belde prof. Lieftinck in Washington op tn kreeg het volgende antwoord: „Het woord bemiddeling is onjuist en ik vind het vervelend dat dit woord is gebruikt. Ik heb op verzoek een technisch advies uitsluitend over de waarde uitgebracht. Aan het slot van dit advies heb ik duidelijkheids halve nog eens vermeld dat het nooit gebruikt kan en mag worden als een ondersteuning van een transac tie als een politieke beslissing. Ik zou het op prjjs hebben gesteld als de regering dit uitdrukkelijk voorbe- hoogst belangrijke bedrijfstak zijnhoud zou hebben vermeld". ontvreemd uit het Amerikaans® Museum van Natuurlijke His torie in New York. In gezelschap van Allen Kuhn een van de drie verdachten van de diefstal, hebben rechercheurs de diepblauwe saffier en andere edelstenen naar New York te ruggebracht. Een anonieme telefonische tip leid de de rechercheurs naar het bus station in het centrum van Miami, waar de „Ster" en enkele van de 21 andere bij de inbraak gestolen ju welen werden gevonden. Gemeld werd, dat de eveneens zeer kostbare Delong-robijn (in 1938 geschonken aan het museum door mevrouw De- long) zich niet in het bagageloket bevond. Het schijnt, dat Kuhn met de re chercheurs is overeengekomen de edelstenen te .zoeken" in ruil voor clementie. De telefonische tip kwam kort na middernacht. Een stem ver telde waar de bagagekluis zich be vond en belde af. De rechercheurs ijlden naar het busstation en von den in de bewuste kluis een kapotte zak, die er uit zag alsof hij begra ven en aan vocht blootgesteld was geweest. Door het weefsel heen zag men iets schitteren. Het was de be roemde „Ster van India". Welke an dere juwelen zijn gevonden is niet bekend gemaakt. Volgens de „New York Times" zou procureur Hogan nu aanbevelen Kuhn en zijn beweerde mede-ver- dachten geen hogere straf dan een een cf twee jaar te geven. Zowel de „Ster" als de nog niet teruggevonden Delong-Robijn verte genwoordigen een waarde van zeker 409.000 gulden. Deze prijzen hebben echter alleen betekenis voor de ver zekering, daar de waarde als on schatbaar wordt beschouwd. Ook schynt de Arendsdiamant nog te worden vermist. i Uit het Leidsch Dagblad van 11 Jan. 1865: Heden is aan het Ministe rie van Justitie aanbesteec het leveren van 11.000 Nee ponden gezwingeld blaauw Z.-Holl. vlas. De minste in schrijver was Albertus van der Meyden voor 80 cent per pond. i Gedurende het jaar 186 zijn binnen deze gemeent 1 geboren 809 zoons en 75 1 dochters, te zamen 1567 kin 1 deren. Overleden zijn 1070 in woners.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1