EEN BONTJAS KOPEN ZONDER RISICO Worden we te week? Baby is al consument VITAMINES IN DE WINTER m. Moederlijke MAAK IETS GEZELLIGS VAN DE BADKAMER HAUW Zaterdag 9 januari 1965 Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld f Hopelijk is het u zelf niet overkomen maar misschien hebt u wel eens van een vrien* din of kennis gehoord dat ze klachten had over een pas ge kochte bontmantel, klachten ook over de service van de bonthandelaar. nVN/V Een bontmantel van marmotte naturelle de Russe in de stijl van 1900 (Chambevt) Omdat deze klachten steeds veel- vuldiger werden Is er nu een „Stichting Bontwaarbcrg" in het leven geroepen om de belangen van de klanten te beschermen. Tal van te goeder naam en faam bekend staande bontzaken in midden en klein bedrijf zijn reeds toegetreden of kunnen dat na scherpe ballotage alsnog doen. De stichting voert een vignet waaraan u de deelnemers zult kunnen herkennen. Klachten worden behandeld door een geschillencommissie waarin zitting hebben: een jurist, een afgezante van dg Nederland se Huishoudraad en twee beëdig de bontexperts. Bij aankoop van een bont-artikel krijgt u een ga rantiecertificaat, genummerd en op naam gesteld. Daarmee staat de stichting garant voor het bij de deelnemer gekochte artikel. Dat de klachten vaak niet onge grond zijn blijkt uit de brieven en feiten waarover de stichting be schikt, Zo werden er uit Amerika balen gedragen bontmantels als vodden in ons land ingevoerd. De ze werden na een opknapbeurt je ale nieuwe mantels verkocht. En dan zijn er de dubieuze adverten ties: Chinese nerts bijvoorbeeld wordt wel eens aangekondigd als nerts, terwijl het een wezelsoort is. Dergelijke advertenties zijn voor zaken aangesloten bij de „Stichting Bontwaar borg" ontoelaatbaar. De baby die in zijn modieuze kinderwagen ligt en vergenoegd op zijn duim zuigt, is zich van zijn status in het maatschappelijk leven totaal niet bewust. Maar nauwelijks is hij op deze wereld aangeland, of hij is al een „consument", die reeds in zijn eerste levensjaar voor een slordige f 800,- van de detailhandel in voeding en kleding betrekt. Zolang baby nog in de wagen ligt, wordt hij door moeder, oma, tante of door de confectie be-breid of be-haakt. De zachte breispulletjes, die zo elastisch zijn dat ze bij het aankleden geen moeite hebben met een hardnekkig elleboogje of stijfgehouden beentje, lenen Zich wel het beste voor babykleding. Daarbij komt dat gebreide wollen kleertjes goed lucht doorlaten en tegelijk een droge warmte geven. Ook baby's hebben hun eigen rnode. Steeds weer duiken nieuwe modelletjes, kleuren en dessins op. Trappelzakjes met bijpassende jasjes, korte grofge- breide jasjes met dito broekjes, mutsjes, fijngebreide en grofgebreide spulletjes, gehaakte ditjes en datjes, wagen-dekentjes die gemakkelijk zelf te maken zijn en altijd een welkom geschenk zijn, er is variatie genoeg. Baby blijft conservatief wat zijn kleuren betreft. Wit, roze en lichtblauw zijn wel de voornaamste kleuren waaraan hij en zijn ouders de voorkeur blijven geven. Met lindegroen is hij al heel vooruitstrevend. Voor de eerste stapjes aan moeders hand moeten er natuurlijk al een paar schoentjes zijn. Zweert men bij „Spock", die een voortreffelijke „gebruiksaanwijzing" voor kinderen heeft geschreven, dan nog géén leren schoeisel maar gebreide wollen „schoentjes", die baby's voetjes tegen koude vloeren beschermen, In deze tijd verschijnt ook baby's eerste manteltje, Een tergal gastvrouwtoilet dat aan de zijkant geheel is ge knoopt, Toen we jong waren wilden we de wereld vreanderep, Eigenlijk hadden we ons daar niet zo druk over behpe* ven te maken, want de wereld veranderde vnn?elf al. Zodra je je dat realiseert, betrap je je op heimwee naar het verleden. Dat Verleden was echt niet iets om er naar terug te verlan gen. Crisis, oorlog en de na- oorlogsweeën! distributie, avondklok, je mooiste jaren naar de knoppen, angst, hon ger, terreur. Armoede, narig heid, verveling. En toch In die barre jaren bezat je het vermogen bm te genieten: van een plasje water om in rond te ploe teren, zonder meteen te verlangen naar een speedboat en waterski's, zoals mijn kinderen nu doen. Toen was het een féést om in een rammelende autobus te mogen lij den. Wel zestig kilometer ver, dat was zoiets als het einde van de wereld. En je kon ook zien dat je het einde van de wereld was genaderd, want na die zestig kilometer kwam je. m een bos, een écht bos, met bomen! Als je het geluk had zag je zelfs een eekhoprn die je in de havepstad waar je vandaan kwam alleen van horen-zeggen kende. Je benijdde die eekhoorn, omdat hij altijd in een bos mocht wonen, ter wijl je zelf 's avonds terug moest naar de polders en hijskranen en lange grauwe straten waar mensen met hongergezichten woonden. Als wij nu onze kinderen voor stellen naar Zwitserland te rij-, den op vier dubbelgeveerde wie len en op autobanken die zach ter zijn dan fauteuils, zeggen ze knorrig: Waarom gaan we niet vliegen? We vliegen nooit Daaraan kun je dan zien en ho ren dat de wereld veranderd is. De mens en het kind zijn niet meer zo spoedig tevreden. Alles went, zelfs wat wij welvaart plegen te noemen. De kinderen zeggen: „Nou zoveel bijzonders eten we toch niet" terwijl wat dagelijks op tafel komt in. de crisistijd als een grandioos feestmaal gold, dat alleen werd aangericht by een Gouden Brui loft of zoiets. M'n eerste grammofoon moest ik kopen van mijn eigenverdien- de geld en ik had er vele maan-! den voor gespaard. Geld voor dure platen had ik toen niet meer, dus kocht ik ze voor vijf tien cent pp de markt, waar je met enig geluk Caruso nog wel vinden kon. Ik heb ze bewaard, die loodzware platen, aan één kant blanco en op bittergeurende herfstdagen draai ik ze nog wel eens, maar slechts wanneer ik al leen ben, want anders gilt ieder een: „Mams, hoe kun je, die ouwe krasdingen, wat een gekerm!" Maar dezelfde kinderen dip voor de moeizaam bijeengeschraapte Ca- ruso-platen geen respect hebben, klagen steen en been wanneer ze geen twee nieuwe singles in de week kunnen kopen, want dan ra ken ze achter op de hitparade. Êfoms overvalt me een vage angst: hoe zal het gaan wanneer de nieuwe generatie, grootgebracht tussen koelkasten en aircondtio- ping, in warme kamers en met elektrische apparaten, het plotse ling weer slecht krijgt, zoals wij vroeger? Wanneer we eensklaps moeten ophouden met welvarend zijn, er weer op uit moeten trekken om kolen te zoeken, hout te sprok kelen, wanneer we weer op voedsel moeten jagen of bij gaarkeukens in de rij moeten staan? Hoe zullen de verwende wezens zich ooit kunnen handhaven in een harde wereld waarin huizen niet verwarmd kunnen worden, kapotte ruiten niet te vervangep zijn, kle ren niet meer kunnen worden aan geschaft? Ik geloof echter, dat het onze kinderen toch wel zou lukken. Want alle weekheid en verwen nerij zit aan de buitenzijde. Wanneer zij worden weggeno men blijft de jonge mens over die tegen een stootje kan: met een stevig doorvoed lichaam, ge trainde spieren en een sluw hoofd. Met hersens, een flinke portie egoïsme en de verbeten wil om door te zetten en het hoofd boven water te houden. Het zijn niet zulke doetjes, die kinderen van u en van mij, ze we ten hun weetje en zullen stoer om zich heen slaan wanneer hun leven of hun volle maag wordt bedreigd. Ze zullen de moed niet opgeven wanneer ze het opeens zonder hit parade, speedboats of douche-cel len moeten doen. Want al hun ver toon van ontevredenheid is maar schijn. Ze menen het nauwelijks, ze denken dat het van hen ver wacht wordt in een wereld, die overbeschaafd dreigt te worden. Zet een verwend rijkeluiszoontje in een kolenmijn of op een logger en kijk eens, hoe gauw hij van aanpakken weet. Zet een nuffig verwaand meisje acht uur per dag achter de toon bank en let dan op, hoe snel ze zich aanpast en hoe gauw ze zich tot oheffin heeft opgewerkt. Zet een automobilist, met al zijn zitvlees, op een oude rammelfiets en merk op welk een prestatie hij levert! Want ik geloof niet dat wat wij welvaart noemen, of weelde, of luxe, of welke naam we het ook willen geven, al tot de kém van ons wezen is doorgedrongen en dat we zonder comfort hulpe loos ten onder zuilen gaan. Mis schien na yier of vijf generaties, maar pu nog niet. En vier of vijf generaties neen, zo lang zal het niet meer duren. Daarom laat ik mijn kinderen rustig mopperen over het feit, dat we „pooit vliegep" en niet elke dag kalkoen of eend eten. Ze menen het niet. Ze bedoelen: „we leven in een gouden tyd en daar willen we uit halen wat erin zit". Ik kan ze slechts geiyk geven. De narigheid komt altijd vroeg genoeg. THEA BECKMAN door handige moeder uit wollen lapje ge makkelijk te ma ken, of anders ver baar in de winkel. Let er op, dat zo men en naden ruim uitgelegd kupnen worden, want baby groeit als kool. Voor de grotere pukken denken we aan lange broeken in pepitadessins, in ruitjes of van effen grijze stoffen (grijs staat bij alles goed met truitjes te combineren. (W)ETENS WAARD Door moderne teelt- bewaar- en conserveer- methoden hebben veel levensmiddelen die vroe ger alleen in een bepaald Jaargetijde verkrijg baar waren hun seizoen-karakter verloren. Ver se snijbonen, andijvie en sla worden ook in de winter verkocht en wie hartje zomer boerenkool met worst wil eten, kan dat doen. Uit oogpunt van voedingswaarde is het niet nodig om in deze tyd zomergroenten te eten (wilt u het voor de afwisseling in het menu doen, dan is het wat anders). Win tergroenten en -vruchten zyn ryk genoeg aan vitamines en mineralen; by 'n goede keuze behoeven er echt geen vitamine C pillen of tabletten aan te pas komen. De levensmidde len zelf zyn zelfs beter dan prepa raten, omdat in het levensmiddel nog wel meer voorkomt dan een of meer vitamines en mineralen. Ver- geiyken we van de groenten en vruchten nu even alleen het vitami ne C gehalte, dan zien we het vol gende; vitamine C gehalte na het kokfen 2 mg De Londense ontwerper Crawford zet hier een van zijn mannequins (met minkpruik) een bolhoed van leer op. Het hoedje heeft een roodleren bol en een roomkleurige rand. De hoed van de heer Crawford is gemaakt van blauw leer. andijvie bieten boerenkool groene kool rode kool savooie kool spruitjes zuurkool knolraap prei winterwortel witlof 16 mg 23 mg 30 mg 30 mg 16 mg 100 mg 13 mg 30 mg 24 mg 13 mg 2 mg kindermanteltje uit een lichte wollen stof. Midden boven; truitje en mutsje in „mosselsteek". Midden onder: truitje en mutsje van dunne (brei)wol. Rechts boven Jurkje uit een poreus geweven wollen stof, voor koeler en kouder weer beide. De losknoopbare schouderbandjes ma ken het mogelyk het jurkje te ver lengen. Onder mid'len: voor bruiloften en partyen en dus een beetje meer als heer gekleed. Over een witte bloes (die al enige overeen- eenkomst toont met het volwassen overhemd) een vest, daaronder een korte broek. Materiaal: wollen pepita- ruitje. Of u nu een ruime badkamer hebt of een douchecel waar je je net in kunt omdraaien, hij kan er heel gezellig uitzien. De combinatie van handdoek, washandje en badlaken kunt u nu aanvullen met badjas, badmat en zelfs muiltjes van dezelfde stof. Bovendien kunt u badstof per meter kopen zodat uw badkamer bypassende gordynen kan krygen. In de badkamer kunt u naar har telust experimenteren met kleuren en motieven, u maakt het niet gauw te bont. Er zyn een heleboel soorten bad stof: witte met tuiltjes bloemen, ef fen in sprankelende kleuren, bont- geweven in warme Schotse ruiten en jacquard geweven in strepen, noppen en gestyleerde bloem- en reliëf dessins. Of misschien houdt u meer van een effen baddoek met ingeweven motief in een elegant broderie-effect of van een enorme bloem op een witte middenbaan? keus genoeg om van uw badka mer iets persoonlyks te maken. Advertentie C0UTtlM JEAN DAVID Hogewoerd 166 Telefoon 01710—2127 (Gerekend is 250 gram inkoop, nog niet schoongemaakt, de gemid delde aanbevolen portie groente). Als we bedenken, dat 50 75 mg van het vitamine C dageiyks vol doende is en dat 3 flinke aardappe len ook nog een steentje van ca. 10 mg by dragen, slaan de meeste win tergroenten geen gek figuur. Ook al bevatten andyvie en witlof niet veel vitamine C, u behoeft geen schuld gevoel te krygen, wanneer u deze groenten op tafel zet, mits u ze maar niet om de andere dag eet en ze voldoende afwisselt met an dere groenten. Gemiddeld vitamine C gehalte van winterfruit per 100 gram (schoon gewicht vruchtvlees of sap) 10 mg 10 mg 50 mg grapefruit 40 mg manderyn 30 mg In gedroogd fruit komt vrijwel geen vitamine C voor: compote van gedroogde appeltjes, peertjes of pruimen daarom by voorkeur niet in plaats van groente op tafel zet ten. Een sinaasappel (ryk aan vita mine C) kan de levertraan (ryk aan vitamine D) niet vervangen. Heeft de dokter uw kinderen levertraan voorgeschreven (hetzy in de vorm van een capsule, hetzy uit de fles), gééft u ze dan ook die levretraan. Heeft de arts een vitamine D-pre- paraat of hoogtezon voorgeschreven in plaats van levertraan, dan is dat ook goed. Uit welke bron het vita mine D ook moet komen, houdt u zich in ieder geval precies aan de dosering. Te weinig is niet goed, maar teveel ook niet.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11