Hoog bezoek" in het j Oudeliedenhuis PROF. MR. G. DE GROOTH op 72 jarige leeftijd overleden Leidse nozem bekent schunnige beroving Eenzijdige ontwapening brengt internationale vrede in gevaar Twee maanden geeisl tegen twee Leidenaars Vrijdag 8 januari 1965 Tweede blad no. 31469 pud-hoogleraar in Leiden en oud-lid van driemanschap voor nieuw B.W. Op 72-jarige leeftijd is in zijn woonplaats Wassenaar over een prof. dr. G. de Grooth, oud-hoogleraar in het burgerlijk ^cht en het internationaal privaatrecht en voormalig buitengewoon eids hoogleraar in het Engels privaatrecht, en oud-lid van het iriemanschap, dat het werk van prof. Meijers tot opstelling van zn nieuw Burgerlijk Wetboek voortzette, toen deze grote Leidse jurist overleed. I Prof. De Grooth, die in mei vorig jaar zijn afscheidscollege aeld, was een leerling van prof. Meijers, en werd diens opvolger *p zijn Leidse leerstoel en voor een belangrijk deel ook opvolger diens wetsvoorbereiding. Voor zijn benoeming in Leiden heeft grof. De Grooth een dertigtal jaren de advocatuur beoefend in [otterdam. Hij is voorts voor de VVD lid geweest van de Eerste der Staten Generaal. De crematie van het stoffelijk overschot zal maandag in Driehuis Westerveld 3.33 uur. iDERTIG JAAR ADVOCAAT Geert de Grooth werd op 8 oktober in Winschoten geboren, waar j enkele jaren het gymnasium be ticht om deze opleiding daarna voort P zetten aan het Gymnasium Eras- Hanum in R'dam. In 1912 ving hy rechtenstudie in Leiden aan. Hij tide in 1915 het doctoraal examen en promoveerde cum laude op 24 1918 tot doctor in de rechtswe- Promotor was prof. mr. M. Meyers. Zijn dissertatie han over „De schuldbekentenis". (gCnmiddellijk daarna vestigde hij iiph als advocaat en procureur in gptterdam, waar hij bijna dertig jaar ]$el heeft uitgemaakt van het advo- ttenkantoor Mrs. De Grooth, Schuur Jansen. Van 1940 tot 1948 was daarnaast eerst lid en later se- van de Raad van Toezicht l Discipline. In zyn Rotterdamse zijn enige belangrijke weten— tfiappelijke publikaties van zijn r^nd verschenen. i< Hoogleraar 16 septemner 1947 werd hij be- pemd tot gewoon hoogleraar aan de Universiteit voor het burger- recht en het internationaal pri- ,trecht. Deze functie heeft hij tot 5 uitgeoefend toen zij op zijn ver- k in verband met zijn benoeming lid van de Eerste Kamer voor de D werd omgezet in een buitenge in hoogleraai'schap in het Engel- gj privaatrecht. aanvaardde zijn leerstoel op 21 ivember 1947 met een oratie onder titel „Enige beschouwingen over 5 conflicten tussen rechtszekerheid i levend recht". Hy sprak er in die •atie zijn vreugde over uit, dat de srziening van het meer dan een luw oude Burgerlijk Wetboek ter 1 and was genomen, omdat dit de Wachting rechtvaardigde dat ngs de juiste weg de spanningen jouden kunnen worden opgeheven geleidelijk tussen recht en wet aren ontstaan. Twaalf jaar later Qiu hij geroepen worden om deze fcrziening voort te zetten. In oktober 1955 werd prof. De rooth benoemd tot plaatsvervan lid van het College van Beroep g.)or het Bedrijfsleven. s; Driemanschap iTezamen met prof. mr. J. Drion "lt Leiden en mr. F. de Jong, lid van ne Hoge Raad, werd hij in 1959 be- doemd in het driemanschap, dat het 5aeik van prof. Meijers voor de her- van het Burgerlijk Wetboek »u voortzetten. 1961 werd dit driemanschap ont- Tbnden Prof. De Grooth had bij de knvaarding van het lidmaatschap in deze commissie zijn zetel in de erste Kamer ter beschikking gesteld, lij hield wel zijn buitengewoon Leids iristen Vereniging. irll Publikaties (Van zijn hand zijn verschillende 'ublikaties verschenen, waarvan wij l' lemen „Koop en verkoop op afbe- i.Aling", „Het pachtrecht", „De reke- ing-courant en de compensatie", sn pre-advies voor de Ned. Juris- Kn Vereniging over de commandi- ire vennootschap, later een tweede r)re-advies voor deze vereniging en ports verschillende tijdschriftartike- Veelzijdige arbeid ,In zijn zeer gevarieerde juridische rbeid op theoretisch en praktisch Irrein heeft prof. De Grooth door ie tren heen een opmerkelijke helder- pid en sierende eenvouw van denken epaard aan de gave. tot in de kern bn een zaak te kunnen doordringen _p zijn gedachten daarover ook voor na aankomst van de trein niet-juristen begrijpelijk te kunnen formuleren. Zijn werkkracht was fenomenaal, zijn belangstelling breed waardoor de vruchten van zijn arbeid velen ten deel zijn gevallen. Dit geldt zeker niet alleen zijn hoogle- aarsperiode in Leiden, die hij bij het bereiken van de pensioenverplichte leeftijd slechts zeer node afsloot, maar tevens zijn Rotterdamse perio de als advocaat, zijn politieke perio de aan het Binnenhof en zijn om vangrijke bijdrage tot de vorming van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Fnkele opzienbarende activiteiten, die hem meer dan voor een jurist gebruikelijk is in het licht der pu blieke belangstelling brachten waren zijn spectaculaire pleidooien in de strijd om de „wilde bussen" in 1938 en zijn lidmaatschap van het Comi té Schrootfraude. In de Eerste Ka mer kruiste hij dikwijls op briljante wijze de degen met zijn politieke te genstanders, zoals bv met minister Samkalden tijdens de behandeling van de nieuwe Pachtwet. Als mens was prof. De Grooth geliefd bij velen, die hem grote waar dering toedroegen voor de loyale en van groot begrip getuigende wijze waarop hij een scherp oordeel ook op zuiver menselijk terrein kon for muleren in een charmant-vriendely- ke stijl. ,Oer-Spartaan' Het heengaan van prof. De Grooth zal zeker ook in de gelederen vaj oudere garde van de voetbalclub Sparta als een groot verlies worden gevoeld: aan de voetbalsport ei het bijzonder aan deze Rotterdam se club had deze „oer-Spartaan" zijn hart verpand. Wijlen prof. mr. G. de Grooth Voor de Haagse rechtbank i Officiële publikaties "jDe Burgemeester nbare kennis.. der provide Zuid-Holland bij «siuit van 16 december 1964, G.S. no. .30, hebben goedgekeurd het besluit .,an de raad dezer gemeente d.d "4 september 1964, no. 280, tot vast stelling van een nieuwe bijzondere Joorgevelrooilljn voor het noordelijke Jedeelte van de Maresingel, gelegen jussen de Haarlemmerweg en de Pas- «urstraat. JiEIDEN 8 januari 1965. De Burgemeester voornoemd. Toen ik het dossier las wat U gedaan hebt. keek ik onmiddel lijk hoe oud U was", zei de pre sident van de Haagse rechtbank gistermiddag. „Twintig jaar en dan zo'n schunnige beroving. Een beroving van iemand, die door aanleg of verkeerde neigin gen kwetsbaar is". De verdachte was een flink uit de kluiten gewassen Leidse jonge van twaalf ambachten en dertien ongelukken. Een jongen van wie uit het dossier bleek, dat hij avond en avond met gelijk soortige vriendjes in snackbars en cafetaria's rondhangt en wiens enige interesse een knet terende bromfiets is. Op 1 augustus vorig jaar zat de jongeman zonder geld en hij besloot op de Lammermarkt een slachtoffer te gaan uitzoeken om te beroven. Zo bekende hij het later aan de politie en zo bevestigde hij het gisteren ook zonder omhaal tegenover de Haagse rechtbank. De president memoreerde dat de Lammermarkt in Leiden een plaats is, waar jongelieden elkaar plegen te ontmoeten. „Uit hen koos u uw slachtoffer, omdat u wist dat deze mensen niet zo gauw naar de politie lopen", aldus de president. Verdachte bevestigde ook dit. Hij had een 19-jarige bankbetbakker als zijn toekomstig slachtoffer „uitverkoren". Willig genoeg nam de bankbetbakker achter op verdaohtes brommer plaats. Nabij de Maredijk („duister en eenzaam, precies geschikt voor uw doel", wist de president) greep ver dachte de bankbetbakker wurgend bij de keel: hij wilde al diens geld heb ben en bovendien diens horloge. Hij kreeg het. De verdachte bekende gisteren tot in alle bijzonderheden. De banket bakker bevestigde de essentiële pun ten als getuige met een timide stem, De officier van Justitie eiste, dat de verdachte, die hij een „straatfiguur" noemde, zal worden veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht weken, waarvan zes weken voorwaardelijk, met reclasseringstoezicht gedurende de drie jaar lange proeütyd. Uit spraak 21 januari. WEEK VAN GEBED Van 18-25 januari Onder het thema „Zie Ik maak alle dingen nieuw" wordt ook in onze stad van 18-25 januari een „Week gebed" voor de eenheid van de christenen gehouden. De Oecumenische Raad van Ker ken in Leiden, tezamen met het De kenaat van de R.-K. Kerk, heeft de volgende samenkomsten belegd maandag 18 januari, 7.30 uur, Oud- Katholieke Kerk, Zoeterwoudsesingel dinsdag 19 januari, 7.30 uur, St. Jo- zefskerk, Herensingel: woensdag 20 januari, 7.30 uur, Lutherse Kerk, Hooglandse Kerkgracht; donderdag 21 januari, 7.30 uur. Remonstrantse Kerk, Hooglandse Kerkgracht; vrij dag 22 januari, 7.30 uur. Bevrijdings kerk, Arent Bruunstraat; zaterdag 23 januari, 7.30 uur, Pieterskerk, Pieters kerkhof en maandag 25 januari, 7.30 ir, Lodewijkskerk, Steensohuur. Zondag 24 januari, 7.30 uur is een oecumenische samenkomst belegd in de Remonstrantse Kerk, waarin naast dr. K. Dronkert (geref. predikant) en ds. Joh. Poort (hervormd predikant) ook een rooms-katholieke geestelijke zal voorgaan. Leidenaar in de cel Geld gestolen om af te betalen Een 23-jarige straatmaker uit Lei den had een auto gekocht. Dan was er in huis nog het een en ander op afbetaling gekocht en de schulden stapelden zich steeds meer op. Om zijn inkomen aan te vullen, ging hij op 25 november op inbraak uit vergezeld van een 16-jarige jon gen, die reeds onder toezicht is ge steld. Het plan was in de r.k. kerk te Oegstgeest geld te stelen, doch omdat men in deze kerk aan het werk was, ging dat niet door. In plaats daarvan werd inbraak ge pleegd in een woning aan de Ryns- burgerweg. waar om. f 121,- buit werd gemaakt. De officier van Justitie vond het feit, dat verdachte nog een jongen meenam op het inbrekerspad, al heel kwaad en eiste zes maanden gevan- nisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De verdediger wees erop, dat de omgeving, waarin verdachte opgroei de, niet zo gunstig is geweest en be pleitte een straf gelijk aan het voor arrest. Een verzoek om verdachte ter zitting in vrijheid te stellen, werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak op 21 januari. Lezers schrijven H. Zundernian NIET in MLF-comité In uw blad van woensdag 6 januari j.l. komt een artikel voor, ingezonden door het plaatselijk comité tegen de MLF, waaronder mede mijn naam staat. Tijdens de voorbereiding van dit comité werd ondergetekende door enige personen benaderd met het ver zoek, of hij in dit comité zitting zou willen nemen. Hij heeft er toen op ge wezen, dat hij hiertoe slechts bereid zou zijn, indien uit de samenstelling duidelijk zou blijken, dat dit comité geen politiek karakter zou dragen en zou zijn samengesteld uit personen van alle levensrichtingen. Zonder enig verder beraad of overleg heeft men het bewuste stuk en de adver tentie geplaatst en hieronder enige namen geplaatst. Ondergetekende wist in het geheel niet wie zijn mede leden uiteindelijk zouden zijn. Onder deze omstandigheden wenst hij geen deel uit te maken van het comité hij verklaart verder daarmee geen enkele relatie te onderhouden. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend. H. Zunderman, Van 't Hof f straat 3a Leiden. V.I.R.O.-rapport over ontwapening Ontwapening vereist allereerst voorkomen uitbreiding bewapening Een studiecommissie onder voorzitterschap van prof. jhr. mr. H. F. van Panhuys, hoogleraar in het volkenrecht aan de Leidse Universiteit, is van mening dat eenzijdige ontwapening geen doel matige maatregel is om te komen tot een ontwapende wereld. Een zijdige ontwapening zal integendeel de internationale vrede en veiligheid in gevaar brengen daar het wederzijds belang bij alge mene ontwapening dan zou verdwijnen. digheid van de gedane stappen, zo als het verminderen van de defen siebegroting. Aantal atoomniachten niet uitbreiden Ontwapening, aldus „Slaaf of mees ter?", zal slechts geleidelijk kunnen worden verwerkelijkt. Zij vereist al lereerst het voorkomen van uitbrei ding van de bewapening. Daarom mag het aantal atoommachten niet worden uitgebreid en is het wense lijk dat gebieden waar nog geen wa pens zyn, ook geen wapens komen. Op deze gedachte berust het ver drag tot het gedemilitariseerd hou den van het Zuidpoolgebied, alsme de de Russische en de Amerikaanse toezegging geen kernwapens in de kosmische ruimte te zullen brengen. In het geleidelijke proces van ont- Slaaf of meester De verstoring van het machts evenwicht kan de sterkste -partij er zelfs toebrengen zijn politieke doelen te verwerkelijken door middel van een agressief beleid ivat weer tot herbewapening of een preventieve oorlog ter voor koming van herbewapening kan leiden. Dit staat in het rapport „Slaar of meester?" dat de studiecommissie op verzoek van het hoofdbestuur van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde (V.I.R.O.) neeft opgesteld. Prof. Van Panhuys heeft het rapport gistermiddag in Den Haag aangebo den aan de voorzitter van het V.LR.O.-hoofdbestuur, prof. mr. P. J. G. Ka-teyn. Het rapport, dat de ondertitel „De mensheid en haar bewapening", draagt, is in de eerste plaats bedoeld om inlichtingen over de ontwape- ningsproblematiek te verstrekken. Men wil me£ dit rapport het Neder landse publiek onder de aandacht brengen, dat het direct betrokken is bij (ie kwestie van kernbewapening en ontwapening. De V.I.R.O. zal 6 februari in Den Haag een confe rentie houden over deze vraagstuk ken waarvoor het rapport de basis zal zyn. Ook al is eenzijdige ontwapening niet doelmatig, dat wil niet zeggen dat eenzijdige stappen van wapen vermindering steeds ondoelmatig zijn. Zij kunnen de enige weg zijn daar waar een verdrag zou stuiten op on bereikbare inspectie-eisen of op be- betreffende de gelijkwaar- POLITIE-AGENTEN BELEDIGD „In oude tijden zaten de leden der magistratuur met pruiken op het hoofd achter de rechterlijke tafeltegenwoordig staan ver dachten met een pruik met haar in de verdachtenbank en bezitten de rechters meestal geen zware haardos", zo constateerde donder dagmiddag de officier van Justi tie bij de Haagse rechtbank, mr. J de Lint. Er was aanleiding tot die op merking, want de beide jongelie den, die terecht stonden, waren voorzien van een haardos, xoelke de president der rechtbank reeds eerder verband had doen leggen met een weinig te ivaarderen gen re straatjeugd. ..Als groep dan, wel te begrij pen", voegde de president aan zijn opmerking toe. En ook daar was aanleiding toe. De beide verdachten, een 19-jarige straatmaker en een 18-jarige bijrij der, beiden uit Leiden, stonden te recht wegens belediging van het openbaar gezag. Het tweetal had zich geamuseerd in een danszaal in Noord wijk en was op weg naar huis. Doch men had gesignaleerd, dat de bestuurder van de auto, waarin het tweetal zat, niet bepaald nuchter wapening kunnen het doen verwij deren van kernwapens en het demi litariseren van beperkte gebieden van belang zijn. De meningen in de commissie over de desbetreffende Poolse plannen voor Midden-Europa van de minister van buitenlandse Zaken, Rapacki, en de leider van de communistische party, Gomulka, zijn verdeeld. Blijkens het rapport meent een deel van de commissie, dat de vrees voor Duitsland in Oost-Europa zo groot is, dat het de moeite waard zou zyn in onderhandelingen af te tasten of het Sowjetrussischeblok be reid zou zijn aan bijzondere voor waarden te voldoen, die het Westen nodig zou achten. Huisvrouwen en reuma In de grote bijzaal van de Petra- kerk heeft dokter G. J. Smeets, ver bonden aan het Centraal Adviesbu reau voor Reumabestrijding te Den Haag, gisteravond voor de leden van de Christen Vrouwenbond, afdeling Leiden Noord, een lezing gehouden over het onderwerp: „Huisvrouw en reuma". Aan deze lezing ging onder leiding van de vice-présidente, me vrouw A. BanningDe Ruiter, een kort huishoudelijk gedeelte vooraf. Ter inleiding wees dokter Smeets op het feit, dat een huisvrouw, per dag gemiddeld 13 km loopt en dus bij een lichaamsgewicht van 80 kg dage lijks b.v. één kniegewricht 13 duizend maal 80 kg moet torsen. Hieruit volgt uiteraard dat een huisvrouw, die zwaar gehandicapt is en veel van haar huishoudelijk werk anders zal moeten indelen. Uitvoerig ging hij hierna in op het begrip reuma, een verzamelwoord voor een groot aantal ziekten, die alle iets met ontstekin gen van spieren en gewrichten te ma ken hebben. Naar de plaatsen waar reuma voorkomt onderscheidt men deze volksvijand nummer één (waar aan circa 20% van de bevolking lijdt), in twee hoofdgroepen t.w. de weke delen-reuma (stijve nek, spit, ischias) en de gewrichtsreuma, de gevaarlijk ste vorm, die niet alleen in een enkel gewricht, doch in alle gewrichten ontstekingen teweeg brengt en bij een niet tijdige behandeling een algehele invaliditeit tot gevolg heeft. Na met tal van voorbeelden uitvoe rig te zijn ingegaan op de verschijn - j selen, waardoor men in de meeste ge- vallen vroegtijdig genoeg de reuma kan onderkennen, legde dokter Smeets er de nadruk op, dat de me dische wetenschap hoewel de oorzaak reuma nog onbekend is, toch wel enige goede geneesmiddelen ter be schikking heeft en waarmee primair de ontstekingen zelf tot stilstand worden gebracht om vervolgens een algehele genezing tot stand te bren gen. Met volslagen rust. toediening van extra warmte en injecties werden reeds goede resultaten bereikt. Na de pauze kregen de dames over dit on derwerp een film te zien. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN L N. J. C. H. "Hendriks en M. van Strater; Harold Jan. zn van L. Massink en J. Mohamad; Elisabeth Petronella, dr van W. F. Brouwer en A. Boom; Willem Frederlk, zn van H. van den Broek en C. van Dijk: Joyce, dr van T. Sanders en A. M. de la Rle; Enri van H. W. Bott Thomas Leonardus, Bellen en E. C. Gdddijn. OVERLEDEN M. Ouwehand; Mader, 68 Jr. i l Stralen, 69 jr, i Voedseltekort in Mali In Mali dreigt een tekort aan rysfc en gerst, die het volksvoedsel vormen. Dit tekort laat zich des te erger aanzien, omdat het mohammedaanse feest Ramadan pas is begonnen. Tij dens dit feest plegen de gelovigen de gehele dag te vasten en 's nachts feest te vieren. De mensen staan lang voor ope ningstijd in lange rijen te wachten voor de levensmiddelenzaken en bakkerijen om aardappels en brood te krijgen, nu de goedkopere rijst en gerst niet te krijgen zijn. President Keita heeft in zijn nieuw jaarsrede gewag gemaakt van het tekort en gezegd dat de „kooplieden en speculanten" de schuld van da huidige toestand zijn. Hij heeft aan gedrongen op strengere maatregelen tegen de schuldigen. Meteen begon het tweetal te ver tellen, hoe het over de politie dacht. Onnodig is het de scheldwoorden te herhalen, doch het kwam er op neer, dat wie in dienst van het politiekorps treedt, niet direct respectabel is. Al thans, volgens het haarbos-tweetaL „Ik heb in het algemeen gespro ken en niemand beledigd," probeerde de straatmaker snugger te zijn, maar dat pakte precies averechts uit. „Dus beledigde u het hele politie korps en dat is nog erger," stelde de president vast-. Overigens betoogden verdachten. I dat zij het meer op de Leidse- dan j op de rijkspolitie hadden voorzien, maar om welke reden, kon niet wor den duidelijk gemaakt. „Hebt jullie je weieens voorgesteld wat ons land zonder politie zou zijn?" probeerde de president. „Kan me niet schelen." repliceerde de bijrijder. „Dan zou het in ons land nog groter bende zyn, dan het soms is door kwajongen als jullie, in het al gemeen gesproken dan," verduidelijk te de president. De officier van Justitie stelde vast, dat dit soort gezagsbelediging geluk kig weinig voorkomt. Rekening hou dend met Let nog blanco strafblad van het tweetal, luidde de eis tegen ieder vangenisstraf. Uitspraak op 21 januari. Aan de Herengracht, veilig beschut achter een zwart smeedijzeren hek. staat een groot huis met een karakteristieke, oud-Hollandse gevel. Het is ongeveer zo oud als zijn oudste be woners. En deze zijn de negentig al gepasseerd. De geveltop vermeldt het jaar van herbouw: 1886. Het Oudeliedenhuis dateert dus uit een lang vervlogen tijd. Het biedt niettemin nog steeds een goed onderkomen aan bejaarde lid maten van de Ned. Herv. Kerk. Er verblijven op het ogenblik ruim veertig mannen en vrou wen, van wie de meesten ouder zijn dan tachtig jaar. Voor deze bejaarden was er gistermiddaq weetai, miaae ae eis regen i i -7 i j i l verdachten twee weken ge- -.hoog bezoek Zowel de loco-burgemeester, de heer o. Menken, als wethouder C. I. Piena en gemeentesecretaris, dr. J. van der Poel. maakten een rondwandeling door het gebouw, waartoe zij door het college van regenten werden ont vangen. Het drietal heeft zich tijdens dit oriën- tatiebezoek onder meer op de hoogte kunnen stellen van de vele verbeteringen, die sinds 1957 in het Oudeliedenhuis zijn aangebracht. Het be zichtigde de gemoderniseerde slaapzalen, be steedde veel aandacht aan de ziekenafdeling en begaf zich tenslotte naar de conversatiekamers. De bezoekers bleven daar geruime tijd, omdat zij met enkele bejaarde huisbewoners een praat je wilden maken. Op de foto staande van links naar rechts gemeente-secretaris dr. Van der Poel loco-burgemeester Menken en wethouder Piena. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3