LEIDSCH DAGBLAD releurstelling in Amerika over Soekarno s houding DANSEN Crisis in Zuid-Vietnam schijnt nu doorbroken S^ir IE MC O NV CALEX Dagbladen hekelen de onrijpheid van Djakarta's besluit 10% KORTING F 0,00 niet betaald HONDEBROOD alles Vlieland (Sur/ tvs VRIJDAG 8 JANUARI 1965 No. 31460 recteur: EL A. El van Dlshoeck jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 (Van onze correspondent in Washington) )e Amerikaanse regering in Washington en V.N.-kringen in ;w York zijn beide diep teleurgesteld over de rede van president rkarno, waarin hij gisteren in Djakarta meedeelde, dat besluit van Indonesië de V.N. te verlaten onherroepelijk is dat alle speciale afdelingen van de V.N., zoals de Unesco, de .0 (voedsel- en landbouworganisatie) en de WHO (wereld- sondheidsorganisatie) hun activiteit zullen moeten staken en t land verlaten. Alle hoop, dat Djakarta van zijn voornemen i terugkeren, is daarmee de bodem ingeslagen. Het uitblijven n een schriftelijke bevestiging aan secretaris-generaal Oe Thant d n.l. de hoop doen postvatten, dat de bui zou overdrijven, te er omdat de V.N.-gedelegeerde Palar zich diep ongelukkig :ek te gevoelen over de kwestie. Diens vertrek naar Indonesië rsterkte de verwachting, dat er toch nog een omkeer mogelijk Zal Cambodja ook uittreden loekarno's aankondiging betekent, j htf alle dringende verzoeken tot rziening van zijn besluit van Wes- (Jke, Afro-Aziatische en zelfs com- inistische landen naast zich heeft «•gelegd. De belangrijke neutrale idcn hebben dit als een belediging jevat en hun vertegenwoordigers bben trouwens in de afgelopen da- a reeds duidelijk laten blijken, dat genoeg hebben van de onbere- nbaarheid van Soekarno en van n zoeken naar steeds weer nieuwe jecten om er zijn gramschap op te elen. De Russen hebben de moeite nomen de Indonesiërs erop te wij- i, dat zij meer dan eens hun on- Igevallige leden in de Veiligheids- id hadden geaccepteerd, zodat het donesische argument, dat het lid- tatschap van Maleisië Djakarta eft gedwongen de VN te verlaten, en hout snijdt. Het is voorts wel typerend, dat akarta totnutoe alleen van Peking «in voor zijn houding heeft ge- egen, hetgeen zowel in Washing- n als in VN-kringen onrustbarend >rdt gevonden. Dit betekent im- ers niet alleen een afdrijven van sdonesië naar China, maar ook dat idere landen onder Pekings in- oed eveneens gedwongen zouden innen worden de volkerenorganisa- i, waarin communistisch-China im- ers nog altijd niet is toegelaten, te verlaten. Groot is de vrees, dat Cam bodja de Indonesische aftocht uit het volkerenpaleis zou kunnen vol gen, aangezien de Chinese invloed daar steeds sterker wordt en de on vrede van Cambodja met de Verenig de Naties geen geheim is. In Ame rikaanse regeringskringen is men op alle pantalons, col berts, kostuums, winter en regenjassen. LIDO - NOORDWIJK j ZATERDAG ZONDAG Aanvang 8 uur. WEER BERICHT OPKLARINGEN Het KNMI verwacht van heden tot morgenavond: opklaringen, met later enkele verspreid voorkomende buien. Aanvankelijk matige, later krachtige, aan de kust harde weste lijke wind. Lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 9 JANUARI Zon oP: 8.46 uur; onder: 16.49 uur. Maan op: 12.02 uur; onder: 23.55 u Hoogwater te Katwijk te 7.20 e~ 19.40 uur, laagwater te 2.57 en 15.20 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) overigens over Indonesië hoogst ge- ergerd, vooral omdat de huidige VN- crisis reeds werd voorafgegaan door anti-Amerikaanse daden, zoals de verbranding van een bibliotheek, enz. De Amerikaanse pers is scherp en kritisch tegenover de jongste poli tiek van Djakarta. De Washington Post noemde de uittreding van In donesië uit de Verenigde Naties „on gelooflijk onrjjp, zelfs voor Soekar- terwijl de New York Times schreef, dat Indonesië bezig is zich zelf te brengen onder een juk van ideologisch extremisme, tirannie, corruptie en ondoelmatigheid. Prijsstijgingen Stark Is het vermoeden, dat het gedrag van president Soekarno in belangrijke mate veroorzaakt wordt door de binnenlandse toestand, die niet al te rooskleurig is. Tweedui zend Indonesische studenten en leerlingen van middelbare scholen hebben dinsdag voor het ministerie van Handel in Djakarta geprotes teerd tegen de gestegen prijzen voor boeken en ander leermateriaal. Voorts meldt Antara, dat een stu dent, die gezegd zou hebben, dat de economische toestand in Indonesië niet verbeteren zal voordat president Soekarno is overleden of vermoord, in Djokjakarta tot vijftien maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Mocht de bevestiging door Soekar no van Indonesië's uittreden inder daad leiden tot een aanval op Ma leisië, dan zal Indonesië wel te doen krijgen met een grote Britse strijd macht. Premier Wilson heeft gister avond meegedeeld, dat thans vijf tigduizend Britse militairen in de Maleisische Federatie verblijven. In dit getal zijn geen Australische of Nieuwzeelandse troepen begrepen. De sterkte van de Britse vloot in het Verre Oosten bedraagt ongeveer ze ventig schepen en vijftienduizend manschappen. Voorts zijn er tal van V-bommenwerpers (Victor en Va liant) in Maleisië en er worden nog parachutisten en infanterisen over gebracht. Europees primeur: Aardgas voor wisselverwarming De Nederlandse Spoorwegen heeft op het emplacement in Hilversum een Europese primeur gelanceerd. Daar worden sinds kort vijftien wis sels met aardgas verwarmd in plaats van met propaangas. Het resultaat ervan is, dat bij deze wissels voortaan niet meer de propaangas- trein langs komt, maar de meterop- nemer. Het zal bij deze vijftien wissels met aardgasverwarming overigens niet blijven. NS wil er uitbreiding aan geven, maar voorwaarde is dat de betrokken gemeente aardgas le vert. Het spoorwegbedrijf zal over de volgorde overleg plegen met de Gas unie, zodat een ombouwplan kan worden gemaakt. Belangrijke vooruitgang in gesprek Bij het overleg tussen Zuidvietnamese en Amerikaanse functio narissen ter oplossing van de al enkele weken durende politieke crisis in Zuid-Vietnam schijnt belangrijke vooruitgang te zijn ge boekt, zo deelden welingelichte kringen in Saigon gisteren mee. Aangestuurd wordt op een regeling, die gebaseerd is op de vol gende voorwaarden: vrijlating van de leden van de hoge nationale raad die op 20 december bij de beperkte staatsgreep van de generaals werden gearresteerd, 9 bevestiging van het gezag van de burgerregering en erken ning daarvan door de militai ren, voorbereiding van de spoedige verkiezing van een wetgevende vergadering die in de plaats moet komen van de ontbonden hoge nationale raad en meer leden zal tellen. Volgens genoemde kringen is ver leden week een uit vijf leden be staande werkgroep gevormd van ver tegenwoordigers van de burgerrege ring^ de militaire raad en de Ame rikaanse ambassade, nadat de be sprekingen waren vastgelopen. De Amerikanen, die het overleg met Zuid-Vietnam over uitbreiding van hun hulp hebben geschorst in ver band met de politieke onstabiliteit in dat land, staan op krachtige waar borgen, dat de militairen niet op nieuw hun gezag over de burgerre gering zullen laten gelden. Naar ver luidt zijn de Amerikanen bereid op dit punt genoegen te nemen met een Instructies Uit buitgemaakte documenten is gebleken, dat de Vietcong-rebellen nieuwe instructies hebben gekregen voor de oorlogvoering tegen de rege ring. Deze houden een offensief op drie fronten in: a( de agenten moe ten de bevolking aanzetten tot rel letjes, b) zij moeten nog meer ver deeldheid zaaien tussen regering en leger en c) te velde zouden grotere aanvallen worden begonnen ter on dersteuning van de ondermijnende activiteiten. Bij een groot gevecht in de buitenwijken van Hue, in cen traal Zuid-Vietnam, hebben rege ringstroepen gisteravond vijftig re bellen gedood. Een tegen de regering gerichte staking heeft in Hue het economisch leven tot stilstand ge bracht. Zuidvietnamese bommenwerpers zijn gisteren in actie gekomen tegen wat naar wordt aangenomen een concentratie van Vietcong-rebellen is, ten noordwesten van Binh Ghia, onlangs het toneel van verbitterde gevechten tussen regeringstroepen en communisten. De sterkte van de (Van onze Bredase correspondent). Het rondzenden van aanslagen door de belastingdienst is in ons land een weinig gewaardeerde, maar niettemin noodzakelijke folklore. De reacties zijn zelden •positief, en zeker niet die van een student in de omgeving van Bergen op Zoom, die met een beurs aan een universiteit stu deert. Cver een studiebeurs behoeft geen belasting te worden betaald, maar om administratieve rede nen schijnt het eenvoudiger te zijn, dat men wel een aanslag verstuurt, waaraan de ontvan ger zich niet behoeft te storen. Zeker niet als de aanslag 0,00 gulden vermeldt. De student legde het ambtelijk document naast zich neer. Maar hij werd er later aan herinnerd, toen hij een aanmaning kreeg, dat hij nog 0,00 gulden aan de Staat schuldig was. Ook dit ver oorzaakte nog geen paniek. Maar kort daarna kwam een dwangbevel, waarin van de student werd geëist, dat hij bin nen de kortste tijd 0,00 gulden diende te betalen, wilde hij voorkomen dat de deurwaarder op bezoek kwam. Een wat opstandig telefoontje aan de belastingdienst bleek de uitkomst. De computer, waar mee de aanslagen werden bere kend, had nog steeds de kaart van de student bij zich. Men had vergeten deze er uit te ha len. Het administratietuig had zich niet gestoord aan de groot te van het bedrag, maar was onvervaard doorgegaan met de produktie van aanslagen, aan maningen en dwangbevelen. De kaart van de student is er nu uitgelicht. Verliezen Het Noordvietnamese persbureau heefc gemeld, dat Amerikaanse en Zuidvietnamese oorlogsschepen gis teren het eiland Con Co met grana ten hebben beschoten en daarna de vlucht hebben genomen. Het persbu reau zei ook dat vorig jaar „230.000 vijandelijke soldaten, onder wie 2.111 Amerikanen in 1964 door de Viet- cong buiten gevecht zijn gesteld". Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft gisteren bekendgemaakt, dat sinds 1 januari 196) de verlie zen van de VS in Zuid-Vietnam be dragen: 356 doden, 1546 gewonden en 19 vermisten. Zwitserse televisie met reclame De Zwitserse televisie zal met in gang van de volgende maand over gaan tot het opnemen van reclame in haar uitzendingen. Twaalf minu ten per dag zullen aan reclames worden gewijd, waaruit een op brengst van 12,5 miljoen gulden per jaar wordt verwacht. Deze gelden zullen worden besteed aan verbete ring en uitbreiding van de t.v.-pro- gramma's. Man bekent twaalf brandstichtingen Met de arrestatie van een 34- jarige Apeldoorner heeft de Apel- doornse politie klaarheid gebracht in de grote serie branden, die sinds 1961 in Apeldoorn ontstonden en waarvoor tot nu toe geen oorzaak was ge vonden. De man werd aang( houden bij een filiaal van een levensmiddelen- bedrijf aan de Talingweg, waar hij op heterdaad werd betrapt bij een hoeveelheid zeer brandbaar mate riaal, dat hij had aangesleept en waarin hij de brand wilde steken. H(j heeft toegegeven de hand te heb ben gehad in minstens 12 branden. De man verklaarde tijdens zijn verhoor, dat hij tot deze activiteiten was gekomen wegens rancune tegen de grote winkelbedrijven, die hem grote concurrentie zouden aandoen. Alvorens zijn branden te stichten dronk de man zich moed in. In min of meer beschonken toestand kwam hij er ook wel eens toe brand te stichten bij kleinere bedrijven. Gisteren zijn tijdens een dich te mist twee garnalenkotters uit Arnemuiden ten noorden van Scheveningen op het strand lopen. Prinses Beatrix heeft gister middag in de Stadsschouwburg in Utrecht een uitvoering bijge woond van het Nationaal Ballet. De Prinses in de pauze in ge sprek met (v.l.n.r) Sonia Gas- kell, directrice van het ballet, so liste Olga de Haas. solist Ro nald Snijders en de muzikale di recteur. André Presser. Kwaad voorteken In officiële kringen in Nieuw-Delhl worden de jongste beschuldigingen van Peking, volgens welke Indiase troepen via de grens van Sikkim op Chinees grondgebied waren doorge drongen, als „ongegrond" en „pure verzinsels" verworpen. De bedoeling van de Chinezen is wel duidelijk, zo wordt gezegd. De regen van protesten en tegenprotesten tussen beide lan den is weer even sterk geworden als in 1962 aan de vooravond van de in val van Chinese troepen in India. 2x per week vers Vijftien verschillende soorten: 50% vlees (1.20 •aer kilo) of 10% vlees. Fijn, middel of grof. Extra gevitamineerd voor jonge honden. Voermout als complete maaltijd. Zes verschillende soorten koekjes, w.o. merg- pijpjes en leverkluifjes. Op u na is Vlieland de beste vriend van uw hond weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (01710) '^y-v - -r .V, i v;. Advertentie ■inininiiuii VOLAUTOMATISCHE liiiDiinimiiiiii Zie advertentie pag. 2 van het derde blad van deze courant CADEAU f 1500.- AUTOBEDRIJF N.Y. Kort Galgewater 14-16 Leiden - Tel. 33355 De minne van Keizer Na poleon, vrouw Bure, is dezer dagen overleden in den ouderdom van 85 jaren. Door 's Keizers toedoen had tij een onbezorgd leven. Volgens waarnemingen gedaan op het Kon. Ned. Me teorologisch observatorium te Utrecht, was Zaterdagnacht i te half 1 uur een windstoot geweest van 63 Ned. pond f drukking op de vierkante el.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1