Latwijks Zeehospitium ireeg elektrisch busje Zij deden mijn was waar ik bij Voor het vervoer van patiënten 3c!it 1 maart 1860 Donderdag 7 Januari 1968 Tweede blad no. Ï1460 Iet is voor mij een mooie dag, een dag waarop ik dank zij ulp van vele anderen iets terug mag doen voor de goede bi in medisch en ander opzicht, die ik gedurende mijn ver van vier-en-een-halve maand heb mogen ontvangen. Daar- ben ik zeer dankbaar, niet alleen aan degenen, die mij ver- |den en behandelden, maar bovenal aan God". Deze woorden a gistermiddag ds. J. Poot, hervormd predikant in Woerden, e overdracht van het elektrisch busje aan de directeur van het srdams Zeehospitium in Katwijk aan Zee, dr. E. H. J. Warns. ITIATIEF VAN POOT WERD BELOOND de periode, dat ds. Poot in het tspitum werd verpleegd, werden itiënten namelijk van de pavil- met een (overdekte) brancard erd naar het hoofdgebouw, de behandelkamers zijn. Dat In de zomermaanden geen be- r, maar in de tijd waarin ze iwester fel op onze kusten was het heus geen pretje. Dat ds. Poot, na zijn herstel, tot iken. Hij was ervan overtuigd, ir iets gedaan moest en kon Poot schreef een stukje in de ode van de hervormde ge- te van Woerden, die hij toen ileohts kort diende. Er kwamen .es. Niet alleen uit Woerden, ook uit zijn vorige gemeente öe en uit de gemeente van een i, Reeuwyk. Zonder iemand te- te doen een totaal bedrag van f 2300. Katwijk hielp ar voor die f 2300 had men nog elektrisch busje. Er meest nog 6000 bij komen. Ds. Poot deed Deroep op de Katwijkers en hij gistermiddag zelf getuigde inneer men een beroep doet op awoners van deze vissers- laats, dan is dat zeker niet te- efs: als men in Katwijk wat doet. doet men het goed! Ook uit Leiden en omgeving kwamen bedra gen binnen. Het eindresultaat van de inzameling was dan ook f 9800 daarvan kon men ruimschoots sn elektrisch busje bekostigen. De wethouder van Sociale Zaken m Katwijk, de heer C. van der Plas, die als voorzitter van het co mité fungeerde, waarin vertegen woordigers van de plaatselijke ker en enige particulieren zitting hadden, was zeer dankbaar voor het bereikte resultaat. Hy noemde ds. Poot de geestelijke vader van deze actie en was zeer erkentelijk voor het door hem geno- initiatief, want ook naar zijn mening vormde het vervoer van de patiënten voor de direotie en personeel van het Zeehospitum groot probleem. [ficiële publikaties VERKEER rgemeester en Wethouders i de Vrouwensteeg en perceel imarkt nr. 17, aan de zijde van het een wachtverbod voor langer ,i/2 uur, met verplicht gebruik van ?arkeerschljf vast te stellen. Nog over Het elektrisch busje is belangrijke aanwinst voor het Rotterdams Zeehospitium. Het zal worden gebruikt voor het ervoer van de patiënten van de paviljoens naar het hoofdge bouw, waar de behandelkamers zijn. (Foto L.D./J. van Duijn, Katwijk a/z:) dcor de gemeente, die hij. toen hij ziek werd, nog maar zo kort diende, toch gesteund werd om het door hem beoogde doel te realiseren. Hierna begaf men zich naar bul- n voor de overdracht. Dat ge schiedde door ds. Poot, die als be stuurder van het busje met de ge nodigden een rondrit over het ter rein maakte. Het was begrijpelijk, dat men daarbij een ritje langs het paviljoen voor longziekten niet gat.... Ds. Poot, hervormd predikant in Woerden, die het initiatief nam voor de actie van het élek~ trisch busje, achter het stuur voor het begin van de rondrit over het terrein van het Rotter dams Zeehospitium. (Foto L.D./J. van Duijn. Katwijk a/Z.) ZILVEREN K. VAN K.-MEDAILLE C. D. LIGTVOET EN G. SCHRAMA Aan de gistermiddag in ,,De Lakenhal" gehouden nieuwjaars bijeenkomst van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijn land, met de daarop aansluitende druk bezochte en geanimeerde receptie, ging een gewone werkvergadering van de Kamer vooraf. HOGERE SUBSIDIE VOOR V.V.V.'s Tijdens deze vergadering heeft de voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek de zilveren medaille van de Kamer uitgereikt aan de heren heren C. D. Ligtvoet alhier en G. Schrama in Voorschoten. Beiden maakten zeer vele jaren deel der Kamer uit en hadden zitting in tal van Kamercommis sies. In de vacature van de heer H. L. van der Horst werd tot lid van de voor de Makelaardij be noemd de heer F. C. de Ridder in Hil- legom. Besloten werd om in 1965 de subsi die voor een aantal VW's, de Ver, Ned. Fabrikaat en het Econ. Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf in Den Haag te verhogen. De subsidies werden als volgt vast gesteld: VVV Leiden, f 200,— (v.j. f 175,—)VW Noordwijk f 120,— (v.j. f 100,V-VV Sassenheim Vooruit f 60,— (v.j. f 50,—); VW Voorhout f 60,(v.j. f 50,Ver. Alphens Be lang f 60.— (v.j. f 50,—)VVV Kat wijk f 120,(v.j. f 100,Vereni ging Nederlands Fabrikaat f 30, (v.j. f 25,Genootschap Kennis Macht Leiden f 200,(v.j. f 200, Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf te 's-Graven- hage f 120,— (v.j. f 100,—); VW Lisse f 60— (v.J. f 50.—)De VW' in Nieuwkoop en Warmond hadden geen aanvragen voor subsidie inge diend. JRGERLIJKE STAND VAN LEIDEN 1. Svlvatn B., z.v. A. J. M. Wan- J. J. Janseü. Adriaan L., z.v. van den Broek en A. van Elk. l„ d.v. D. P. den Baars en J. D. Jacqueline F. C. M., d.v. T. J. oorden en F. C. Duivenvoor- \Xëthouder C. van der Plas deelde mede, dat het busje f 8250 heeft gekost. Het resterende bedrag f 1500 wilde hij bestemmen als bijdrage voor de bouw van een r het busje of voor een strument of gebruiksartikel, dat in het Zeehospitium dringend nodig heeft. Nadat dr. Warns zijn dank had betuigd aan het comité voor de ge slaagde actie wees ds. Poot erop, dat enige weken na zijn ontslag uit de inrichting op 8 februari 1964 be gonnen was met de actie. Na een stukje in de Woerdense hervormde kerkbode kwam begin maart de eer ste gift binnen, Ameide droeg bij, uit Reeuwijk kwam een gift en tenslotte zoigden de Katwijkers voor het res tant. In juli was de zaak rond! Dat nu het elektrisch busje kon worden overgedragen noemde ds. Poot een daad om God dankbaar voor te zyn. Hij stelde voor het een naam te geven, waaruit de eendracht van de inzameling blijkt; „Concordia" of afgekort „Conny". Tenslotte wenste ds. Poot het busje een behouden vaart en sprak hij de hoop uit, dat het spoedig opgelegd zal kunnen worden, omdat er dan in het paviljoen voor longziekten geen patiënten meer zouden zijn. Ds. Poot overhandigde aan dr. Warns nog een gift van een Bode graver van f 25 en ds. Hagen voegde daar nog f 10 aan toe van een bekende Katwijker. Wanneer het terende bedrag niet voor een garage gebruikt wordt, zei ds. Poot, dan a er onder andere eer kast voor het paviljoen van hunnen aanschaffen. Koele dronk Tijdens mijn verblijf in het Zee hospitium, zo merkte de predikant op, had namelijk een patiënt behoefte aan een ijskoude dronk. Die kreeg hij natuurlijk, maar toen de limona de van het hoofdgebouw naar het paviljoen werd gebracht, was deze, door de hoge temperatuur buiten reeds lauw! Dr. Warns merkte in zijn dank woord op, dat het een goede dag was voor het Rotterdams Zeehospitium. In het bijzonder is het echter een feestdag voor ds. Poot, omdat deze dochter. A. E. Teeuwen, 69 Jr., an N. Bloemen daal. H. Zoethout, man. J. van Meurs, 94 Jr.. man. n Zanten, 64 jr„ wed. van, K. BUSVERKEER IN BREESTRAAT In verband met de opening van nieuwe studentensociëteit aan Breestraat zal morgenmiddag tussen 4 en 6 um* rekening gehouden moeten worden met vertragingen in de Bree straat. De mogelijkheid bestaat dat gedurende deze tijd enkele NZH- diensten over de Witte Singel moeten rijden. Vietcong wijzigt strijdmethode in Vietnam Amerika heeft bij de strijd in Zuid- Vietnam in 1964 tweemaal zoveel manschappen verloren als in alle ja ren daarvoor tezamen, aldus een of ficiële mededeling in Saigon. De to tale verliezen voor 1964 worden ge geven als 1173 van wie 136 gesneuveld. De gecombineerde cijfers voor 1961, 1962 en 1963 zijn 615 man van wie 105 gesneuveld. Er zijn tekenen, die erop wijzen dat de Vietoong bij de strijd in Zuid' Vietnam anders te werk gaat dan tot vorig jaar zomer het geval was, aldus een Amerikaanse militaire woord voerder in Saigon. Vroeger ontweken de Vietcong- rebellen meestal de strijd met vangryke regeringseenheden sinds april vorig jaar zijn er vier grote veldslagen geleverd, die scheidene dagen duurden. Volgens Amerikaanse statistieken amen de verliezen aan regerings zijde vorig jaar aanzienlijk toe, ter wijl de Vietcong-verliezen minder werden. Aan regeringszijde vielen 7.000 doden, 16.700 gewonden, terwijl militairen worden vermist; 17.000 Vietcong-rebellen sneuvelden en 4.200 rebellen vielen in handen van de regeringstroepen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft met klem een Noord - Vietnamese beschuldiging tegenge sproken. Het Noordvietnamese pers bureau maakte gisteren melding van een incident, waarbij drie schepen van de Amerikaanse marine en hun Zuidvietnamese „handlangers" in de voorafgaande nacht de Noordvietna mese territoriale wateren waren bin nengevaren en Moei Boe bombar deerden. Voor het vuur van het Noordviet namese leger hadden de schepen zich teruggetrokken. Het was het tweede incident in drie dagen waarvan Noord-Vietnam melding maakte. In de nacht van zondag op maandag zouden drie Amerikaanse en Zuid vietnamese schepen het dorp Vinh Thach hebben beschoten. Signaal Hengelo werkt mee aan NAVO-defensie correspondent) Onlangs deed een Sunil w as-team de was voor mevrouw C. J. Keizer, Eerste Eeldepad 18, Den Haag. "Mijn was is absoluut witter ge- De N.V. Hollandschie Signaal Apparatenfabriek in Hengelo Is een van de zes grote industrieën, die in Parijs volledige overeenstemming hebben bereikt over een nieuw inter nationaal consortium op het gebied van de elektronische industrie. Deze combinatie zal meedingen naar contract voor een nieuw NAVO- luohtverdedigingssyisteem ter w de van 110 miljoen pond sterling. Dit Nadge-systeem (NATO air defense ground environment. NAVO-lucht- verdediging op en bij de grond) zal de modernste voorzieningen omvat ten op het gebied van radar, ver binding en verwerking van gegevens. Hierdoor zal het mogelijk worden zeer vroegtijdig waarschuwingen te krijgen en op de snelste manier op aanvallen van supersonische vlieg tuigen te reageren. Naast een ver snelling in het binnenkomen van de gegevens zal er in NAVO-verband een uitgebreide integratie ontstaan tussen de NAVO-waarschuwings keten, de Hawk en Nike geleide projectielen en de Starfighters- squadrons. De deelnemende industrieën heb ben grote ervaring op het gebied van het zeer snel verwerken van gege vens, gecombineerd met de verschei denheid aan nieuwe typen radar, speciaal ontworpen om storingen te weerstaan. Naast signaal zijn deze industrieën de Amerikaanse Hughes Aircraft Corporation, de Franse Compagnie Fran^aise Thomson Houston, de Britse Marconi Company Ltd, de Italiaanse Seienla en de Westduitse Telefunken AC. Ver wacht wordt dat de contracten voor dit grote luchtverdedigingssysteem dit jaar zullen worden afgesloten. Protesten tegen Russische rede in Turks parlement Nikolai Podgorny, een lid van het presidium van de Opperste Sowjet, is gisteren tijdens een toespraak voor het Turkse parlement tweemaal in de rede gevallen. Toen hij sprak over de kwestie-Cyprus werd geïnterrum peerd dat Rusland nog steeds wapens naar Cyprus stuurt. Er volgde een nieuwe interruptie, toen hij gewag maakte van de traditionele Turks- Russische vriendschap sinds Lenin en Ataturk. Reeds 23 jaar liggen de twee landen met elkaar overhoop en pas de laatste tijd wordt geprobeerd de betrekkingen te verbeteren. Na de rede dienden vier leden van de partij van het Recht en 'n senator motie in, waarin werd betoogd dat de rede van Podgorny commu nistische propaganda bevatte en dat derhalve publikatie ervan verbonden diente te worden. De voorzitter van de Assemblee weigerde hierop in te gaan. Hij wees er op, dat de rede was gehouden op een openbare zit ting van het parlement en dat krach tens de grondwet alles wat daar ge zegd wordt voor het publiek is be stemd. Verscheidene leden van de party van het Recht verlieten daar op uit protest de zaaL Een der sena toren had al bezwaar gehad dat Podgorny zyn rede in het Turkse parlement hield. Hy zei, dat het Turkse parlement slechts was be stemd voor het Turkse volk. Toen hierover werd gestemd onthielden zich slechts enige parlementsleden, hoofdzakelijk leden van de Party van het Recht, van stemming. Podgorny, de tweede man in de communistische party, staat aai hoofd van een uit tien leden be staande Russische parlementaire te- legatie, welke een bezoek van negen dagen aan Turkye brengt Mr. B. W. Biesheuvel naar de West De vice-minister-president, mr. B. W. Biesheuvel, is gistermiddag van Schiphol via New York en Curacao naar Suriname vertrokken. Hy gaat daar met de regering-Pengel in de eerste plaats de reeds lang hangende kwestie bespreken, wie de in septem ber met pensioen vertrokken heer A. Currie als gouverneur van Suri name zal opvolgen. Ook staan o.m. besprekingen op het programma over het dringende vraagstuk van deskundige Neder landse hulp voor de ontwikkelings projecten, die in Suriname in een stadium van uitvoering zyn en over financieel-economische onderwerpen, waarbij op de achtergrond de ren teloze lening van 60 miljoen gulden een rol speelt, die Nederland voor de komende drie jaar aan Suriname heeft verleend. De minister verwacht reeds zater dag van Paramaribo naar Curasao te vertrekken. Een belangrijk onder werp zal daar het Kaiser-project vor- Het is een groot industrieel project tot vestiging van een Ameri kaanse aluminiumf abriek op Cura- waarmee in één slag de aldaar heersende werkloosheid zou kunnen worden beëindigd. Midden volgende week wordt de minister terugver wacht. Twee gezinnen door brand dakloos Een woonhuis, dat boven de zoge naamde Boter hal in Zaltïbommel lag, ls de afgelopen nacht uitgebrand. Het huis werd bewoond door een gezin met vyf kinderen en een echtpaar zonder kinderen. De vlammen grepen zo snel om zich heen, dat het tweede echtpaar via het dak van de Boter - hal moest vluchten. De twee getrof fen gezinnen waren niet verzekerd. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Onderscheiding voor ir. Kooy De Franse vereniging voor ruimte onderzoek Aera heeft de voorzitter van de Nederlandse Vereniging Ruimtevaart dr. ir. J. M. Kooy uit Breda, de „medaille d'astronautique" toegekend. Deze onderscheiding zal de heer Kooy zaterdag worden over handigd door de voorzitter van Aera, de heer J. Dominique Ventu ring Dit zal geschieden tydens een die dag in Esplanade te Utrecht te houden symposium over lucht ruim tevaart. MET VOORJAAR IN NIEUW GEBOUW Aangezien de levering van enkele onderdelen (o.a. glas) op zich heeft laten wachten, is enige vertraging ontstaan in de afbouw van het nieu we gebouw van de Kamer. De voorzit ter verwachtte, dat het gebouw in het voorjaar (maart-april) in gebruik kan worden genomen. De nieuwjaarsrede van de voorzit ter werd gistel-middag beantwoord door mr. P. de Clercq, die dit deed by verhindering van de voorzitter van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Ny verheid en Handel, ir. E. Ruempol. Spreker, die een dergelyke by eenkomst als zeer nuttig beschouwde: een uiteenzetting over belangryke vraagstukken en een nieuwjaarsreceptie waren op geluk kige wijze aan elkander gekoppeld, bood wederkerig het bestuur der Ka mer de beste wensen voor 1965 aan. Nieuwe fabriek zou kankerverwekkende gassen verspreiden Een molybdeenf abriek. die men volgens geruchten van plan is op Rozenburg te bouwen, zou rookgas sen verspreiden, die ernstige geva ren kunnen opleveren voor de volks gezondheid. Sommige planten nemen deze stof op en kunnen daardoor gif tig worden. Er zouden reeds proeven met ratten en konynen zijn geno men, die aantoonden, dat er groei vertraging optrad. Zelfs zouden er kankerverschynselen zyn geconsta teerd. De statenleden, die in het verslag van Provinciale Staten van Zuid- Holland over de begroting voor 1965 met hun vragen uiting geven aan hun vrees voor de vestiging van een dergelyke fabriek, vestigen ook de aandacht op de grote hinder, die volgens hen de in de laatste twee jaar gebouwde installaties van de Gulf Oil in Europoort veroorzaken. worden", zei mevrouw Keizer. "Nu begrijp ik wat ze bedoelen als ze zeggen: Sunil geeft het hoogste wit" Ook de K.LM. vliegt goedkoop over de oceaan Naar aanleiding van persberich ten over goedkoop chartervervoer naar de Verenigde Staten met de Amerikaanse c harte rmaatsc happy Capitol Airlines, deelt de KLM mee dat ook zy voor chartervluchten tarieven kan noteren, die zeer be langrijk lager liggen dan de norma le. Er is een groot onderscheid tus sen tarieven voor chartervluchten en die voor normale lijnvluchten vol gens IATA-tarieven. De prijs per persoon wordt hier nl. bepaald door het aantal zitplaat sen en de totale huurprijs van heft vliegtuig. Met DC-8-vliegtuigen, die plaats bieden aan 144 personen, heeft de KLM reeds talloze charter vluchten met normale service over het noordeiyke gedeelte van de At lantische oceaan uitgevoerd voor groepen die door de IATA zyn toe-* gelaten. Voor 1965 staan er nog vele op het programma. Ook hier kun nen prijzen worden genoteerd die beneden de f700 per persoon ko- Overigens zyn de goedkope vlieg reizen naar de Ver. Staten en Ca nada, die „Co-op Nederland" ln de komende zomer organiseert niet voor iedereen bestemd. Alleen leden van de „Co-op Nederland" kunnen van dit aanbod gebruik maken. Men moet minstens zee maanden lid zyn en dan moeten er ook nog „waarde- coupons" worden ingeleverd. Huidinfectie bij apen in Blijdorp (Van onze Rotterdamse correspondent) Het lubileppilaar dit Jaar be staat detuiA25 jaar is voor dier* gaarde Blijdorp niet zo gunstig be gonnen. In het grote apenhuis doetj zich namelijk een tropische huid infectie voor, waarvan de jongste in de Rotterdamse diergaarde geboren Oerang Oetan, Geert, het slachtoffer ls geworden. De directie van de diergaarde is er allerminst gerust op. dat de ziekte zich niet tot meer apen zal uitbrei den. Militairen van het eerste ba taljon van de Schotse garde gaan in Singapore aan boord voor verscheping naar Noord- Borneo. De spanning tussen Maleisië, waartoe Noord-Bor- neo behoort, en Indonesië maakt versterking van de troepen in dit gebied noodzakelijk. Dank zij eendrachtige samenwerking

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9