legisseur-producer: 'n hoogst verantwoordelijke hondebaan Een kijkje achter het televisiescherm en aióteren pgericht 1 maart 1860 Donderdag 7 januari 1965 Derde blad no. 31459 L.D. OVER RADIO EN T.V. L D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Anneke Grönloh nodigt Indonesische zangeressen uit De Nederlandse zangeres Anneke Grönloh, die een bezoek brengt aan Indonesië, heeft drie Indonesische zangeressen uitgenodigd naar Neder land te komen om daar op te treden en enige grammofoonplaten te laten maken. De uitnodiging betreft Ernie Djohan, Norma Sanger en Sandra Sanger. NEDERLAND I VARA 7.00 uur Internationaal agrarisch nieuws (NTS) 7.30 uur Venus, poppenfilm (NTS) EE 7.40 uur Van gewest tot gewest, regionaal nieuws (NTS) 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Achter het nieuws, actualiteiten 8.45 uur Uit 9.10 uur Woorden zijn maar woorden, televisiespel Fieta Gitana, Spaanse dansen NTS-journaal. NEDERLAND II NCRV (Van onze rtv-medewerkster) „Weest u toch blij dat u geen regisseur-producer bent, want rlijk gezegd, het is eigenlijk een hoogst verantwoordelijke honde- an. Een regisseur-producer is, zo heet het simpelweg, de man e programma's uitdenkt, de man die moet zorgen dat de televisie- d gevuld is, de man wiens hele leven bestaat uit denken, praten, zeen krijgen en draven". Dit zegt Dick van Bommel, die een \rgelijke junctie bij de NCRV heeft. En hij zegt ook: „Hoe meer \in tijdnood zit, des te beter zijn je ideëen". grote lijnen van een heel pro- imajaar zijn meestal al lang tevoren bedacht, maar de uit- j-king ervan gebeurt pas veel later, eenmaal een idee geboren, dan it de producer contact op met tekstschrijver, een componist, orkestleider en een choreograaf. n zyn de mensen die met het idee eten werken en niet alle invallen Jk te verwezenlijken. Klopt een en *ier, dan wordt zo'n idee op papier et, uitgewerkt en gebudgetteerd. Ongeveer een maand voor de op- wordt de eerste decorbespre- gehouden. De regisseur weet tevoren welke studio en wei camera-accommodatie ter be- oopikking is. De decor-ontwerper rdt nu een belangrijk man. De '°^isseur vertelt aan hem wat de be- sling van het plan is, en meteen ,.,-jakt de decorman zijn eerste schet- i. Op een plattegrond van de stu- «vloer wordt geschikt en gescho- p )m een voorbeeld van de gang zaken te geven: bij de NCRV is opgenomen „Mensen van gisteren" een verhaal rondom de '>:*'sbreght van Aemstel. Deze muzi- ...,e komedie wordt zaterdagavond Nederland 1 uitgezonden ïxander Pola heeft het geschre- 2 D en Dick van Bommel tekent Dr de produktie en de regie. In dit :k, dat opgenomen kon worden in grootste studio, (studio A) wa- 1 heel veel decors nodig :en, 1 ach- vervolgens een burcht, n smidse, een kamer voor de ka- hnierster van Badeloch, een paar- marktplein met een put verrijdbare stadspoort, deze dingen werden door de de- «ntwerper getekend. Daarna. ,t dan de detaillering: de kamer de kamenierster moest een raam iben, want zij zou van daar uit de 1 van de stad gaan zien. De van het vuur moest ook zicht- zyn op haar gelaat, dat vereis- eer speciale lichteffecten, drie dagen, zo wijst de prak- uit, komt de eerste plattegrond- ining op tafel en een paar dagen de verschillende in- exterieurs en op aparte tekenin- hun details. Is dat in orde dan ,t de producer praten met de ge lstechnicus, met de rekwisiteur, scène moet aangekleed worden ït kleden, schilden, hamers en bei en zelfs een stel kippen voor de irkt.) Met de belichter (men moet iten wanneer het in een stuk avond dag is, wie er met lichteffecten Problemen iiedereen weg X I Uincillcu Qphminlr of „Intussen", zegt Dick van Bom mel, „geloof je er zelf niet meer aan. Er doen zich zoveel waanzinnige en onvoorziene problemen voor, came ra's die niet bij een bepaalde scène kunnen komen, hengels die het ge luid net niet kunnen vangen, en je denkt: waar ben ik toch aan begon nen. Je wilt op de generale naar huis, maar bij de opnamen ben je zo geconcentreerd aan de gang, dat je alle ellende vergeet. Is het een maal afgelopen dan ben je meestal wel tevreden, 's Avonds ga je naar huis, moe, lui of soms triest. Je komt even bij en ineens denk je: Oh ja, dat is waar ook, maandag moet ik weer gaan denken over een nieu we produktie". En met een zucht zegt hij: „Als een theatergezelschap len produktie maakt, komt er op een gegeven mo ment een première met applaus, bloemen, een slokje op het succes en schouderklapjes. Weet je wat ik het trieste vind? Dat hebben wij bij de t.v. niet. Als zaterdagsavonds de op namen beëindigd zijn is er ook wel een fijne stemming, maar alleen maar een paar minuten. Daarna rent de kleedkamer. Schmink af, pruik af, kostuum uit, weg, in de auto, naar een beroepsor kest of een beroepstoneel. Want alle werk voor de acteurs en musici bij de t.v. is schnabbel". „Je zou zo graag alles een weekje willen laten bezinken, ook met el kaar praten, ook gaan bijschaven en alles dan nog eens opnemen. Maar dat gaat helaas niet. Het is fascine rend, zo'n grote produktie, maar je hebt nooit de tijd je bedoeling er helemaal uit te laten komen". GERO CASSETTES in Zilvium - Zildura - Zilmeta uitvoering. JUWELIER - HORLOGER F. W. PLESSEN Bevrijdingsplein 12 - Leiden Z.-W. Telefoon 26670. Luifelbaanzegels. Nieuws in het kort (NTS) De Lucy Show (NTS) Zing er eens uit, volksliedjes Picolo en mandolines, ballet (NTS) Alvorada, documentaire Dat ons loflied rijze, samenzang Attentie, actualiteiten. 11 afgehaald" moet worden Ier de namaakbrand komt), met de ycuii"ofdbeeldtechnicus, met de decor- enhstwerper, met de decorbouwer zijiet de costumière. de atioi Steeds het beste h'Je denkt steeds, dat je het beste °ik van je leven maakt. Je denkt zelfs nog na al die produktiebe- rekingen. Al hoor je dat je je moet DE atigen, minder decors, zuiniger met st geld, opstellingen die veranderd neten worden< omdat de hengel et de microfoon er niet bij denken aan de zeer strenge Sr landweervoorschriften", zegt Dick EL ,n Bommel. Langzamerhand, na een eindeloos repeteer in kleine zaaltjes ergens Amsterdam, krijgt de produktie stalte. Men repeteert bij de piano i met stoelen en tafels; met plak- ind op de grond wordt het decor igebouwd. Een trap wordt geimpro- seerd door een stoel op een tafel zetten en het prieel bestaat uit n vOfee rommelige aan elkaar gescho- in tafeltjes, met vuile koffiekopjes i peukjes sigaretten. „Dat is de tijd, DICK VAN BOMMEL die een verantwoordelijke hon debaan in de t.v. heeft. Tien dagen voor de uitzending maakt het orkest bij de NCRV is dat altijd Harrie de Groot die de muzikale leiding heeft van de amu sementsprogramma's opnamen van de muziek, die al eerder naar de ar rangeur en naar de kopieerinrich ting zijn gegaan. Het geluid wordt vastgelegd op banden. Dat is dus al leen de orkestpartij, zonder solisten. Die komen pas een paar dagen later aan bod. Zij zingen bij de orkest band en daarvan wordt een nieuwe opname gemaakt. Intussen is de re gisseur met zijn scriptgirl op pad ge weest om de rekwisieten uit te zoe ken, de titels te bespreken, de draai- rol op te geven, eventuele filminlas sen te maken en daarna te mon teren en te synchroniseren. Drie dagen voor de opnamen komt de technische staf kijken naar op een na laatste „droge" repetitie De generale „droge" is twee dagen de opname. Dan komen camera-repetities. I Weer minder 2 vermaak in 1963 Studentenpartij tegenhanger van Stud. Vakbeweging Onder de naam „Nederlands Stu denten Akkoord" (NSA) is een nieu- landelijke studentenpartij opge richt. Aanleiding tot de oprichting van deze partij was de behoefte om te komen tot een bundeling van ante, meest liberaal getinte ideeën. Essentieel voor het NSA is dan ook „ieders vrijheid zijn verant woordelijkheid op eigen wijze ge stalte te geven". Het NSA wil een tegenhanger zijn van de Studenten Vakbeweging (SVB). Voor het NSA, in welks bestuur irtegenwoordigers zijn opgenomen uit Leiden, Utrecht, Groningen en Rotterdam, staat voorts centraal de democratisering van het weten schappelijk onderwijs. „Het weten- n voor zoveel mogelijk begaaf den, aan zo hoog mogelijk eisen vol doen en een optimaal profijt voor de studenten mogelijk maken", aldus het actieprogramma van het NSA. Naar het oordeel van de nieuwe studen tenorganisatie houdt de democratise ring van het wetenschappelijk onder wijs allereerst in, dat iedereen, die daartoe de capaciteiten bezit, recht heeft op aanvullende Rijksstudie- tcelagen teneinde van het onderwijs ook werkelijk gebruik te kunnen maken. Proefvlucht van TFX was succes Het Amerikaanse militaire vlieg tuig, dat bekend staat als de TFX heeft gisteren een proefvlucht ge maakt van een uur. Tijdens de vlucht werd met groot succes ge demonstreerd, dat de verstelbare vleugels van het supersonische vlieg tuig goed functioneerden. Dit is de eerste keer dat een toestel met ver stelbare vleugels heeft voldaan bij proefnemingen. De piloot van het toestel (maxi mum snelheid 720 km) was van me ning dat de vlucht „een groot suc ces" was geweest. De vleugels werden uitgeschoven en ingetrokken op een hoogte van ongeveer 3000 meter waar bij ze werden versteld van de stand onder een hoek van 16 graden tot de volkomen teruggeschoven stand on der een hoek van 72.5 graden. De verstelbare vleugels stellen het toestel in staat om zeer snel en zeer langzaam te vliegen en te starten en landen op kleine terreinen. Tragisch einde van uitstapje Veertien Indonesische schoolkin deren en hun onderwijzer zijn ver dronken toen de boot waarmee zij op weg waren naar een feestje nabij Bima op het eiland Soembawa, sloeg. Verdwijning van jacht „Christine" voor de rechter De 32-jarige Engelse autohande laar Edward Anderson en de 34- jarige directeur Ronald Verrier, twee van de drie mannen die betrokken waren bij de raadselachtige verdwij ning van het jacht „Christine", vorig jaar ter hoogte van zuidoost-Enge- land, zijn gisteren door een jury in Londen schuldig verklaard aan poging een levensverzekeringsmaat schappij op te lichten. Zij hadden voorgewend, dat Anderson met het jacht ten onder was gegaan, zodat op diens polis ongeveer anderhalf miljoen gulden geïncasseerd zou kunnen worden. Anderson moest dan naar Zuid-Amerika verdwijnen. De derde betrokkene, Denis Basset, is niet meer in leven. Zijn lichaam spoelde op de Belgische kust aan, tien dagen nadat het verzekerde „slachtoffer-" met het jacht veronge lukt heette te zijn. De zaak liep de oplichters uit de hand toen de „Christine" onverwacht veel publici teit kreeg. Het gerucht deed namelijk de ronde dat het jacht een gedeelte van de buit van de Londense fcrein- roof aan boord had. Anderson dook toen maar weer op. De strafmaat zal maandag worden bepaald. Poolse kardinaal g uit kritiek op j werktijden Kardinaal Wyszynski heeft de M Poolse autoriteiten gisteren ervan be- schuldigd, dat zy „terugvallen op de i ergste kapitalistische tradities" van overwerk. In een preek in Warschau oefende de Poolse primaat kritiek j M uit op het feit, dat de scholen in M Polen open waren en alle werkzaam- heden gewoon werden voortgezet op Driekoningendag, het feest waarmee f| de kersttijd wordt afgesloten. g „Onze kinderen, die tot dusverre altijd op deze dag thuisbleven, wer den door een onachtzame opdracht naar school en de werknemers naar het werk gezonden. „Om goed te werken moet de mens zijn rust heb ben en een sfeer van vrijheid en economische stimulansen" aldus de primaat, die daarop liet volgen, dat de progressieve tendens is: beter j werk in minder uren. „Tegenwoordig beladen de autori- j teiten de mensen echter met meer werktijd en zij schijnen terug te vallen op de ergste kapitalistische tradities door de werkuren zonder J te denken op te stapelen. Enkele jaren geleden hebben verstandige au toriteiten het werken op zondag ver boden bij de mijnbouw. Vandaag ver en wij, dat de mijnwerkers weer worden gedwongen op steeds meer en feestdagen te werken", aldus de kardinaal, waannee hij in feite kritiek uitoefende op de campagne de Poolse regering om de steen- koolproduktie op te voeren. „Zelfs in een rijk land als de Ver enigde Staten blijkt uit de statis tieken een toeneming van lichame lijke ziekten, kanker en hartaandoe- ningen wegens te grote inspannmg", aldus de kardinaal Hij zei dat hij het recht heeft over dit onderwerp te spreken, „Want het is de roeping van de geestelijkheid te waken over de rijkdommen van het land en de burgers zijn de rijkdom van het land". Linkse socialist in Griekenland op sleutelpositie De Griekse premier George Papan- dreoe heeft zijn kabinet gerecon strueerd: vier ministers en staatsse cretarissen zijn vervangen. Eén va nieuwe ministers is Elias Tsirmokos, een linkse socialist, die de belangrijke portefeuille van Binnenlandse Zaken krijgt. Hij was een vooraanstaand lid van de grootste partisanen strijd macht tijdens de Duitse bezetting. Deze strijdmacht was communistisch georienteerd. Kort na de bevrijding toen de communisten probeerden met geweld aan de macht te komen, heeft hy een rol gespeeld bjj de mislukte staatsgreep. Van welingelichte zijde werd ver klaard dat Koning Constantijn onte vreden is over de nieuwe reconstruc tie, de tweede in een jaar tijd. Hij ontbood de premier ten paleize, waai de koning opheldering vroeg, speciaal over de benoeming van Tsirimokos. Discussie over liet theater De discussie tussen Ton Lutz, Daniël de Lange en Hans van den Bergh. bewees dat een pittig gesprek over het theater tussen mensen die elkaar begrijpen zonder het met elkaar eens te zijn. tot de boeiendste televisie- ervaringen kan worden gere kend. Ton Lutz vertrekt naar het buitenland om gast-regies te voeren, sedert de huidige toneel constellatie voor kritiek vatbaar is en tot frustratie leidt. Hij verlangt naar het „absoluut artistiek repertoire, waar je vol ledig achter kunt staan", maar omdat het toneel thans zowel kunst- als amusementsbedrijf tegelijk dient te zijn, treedt ge noemde frustratie op. Daarna ontspon zich een zinnig maar loyaal twistgesprek tussen Lutz en Hans van den Bergh over Lutz' „ruimtelijke" opvatting van Cyrano de Bergerac, waarbij de vonken in het rond spatten, zonder tot brand te leiden. In tegendeel. het was een (geeste lijk. maai-) feeëriek schouwspel. Sportpanorania Op Nederland I gaf de AVRO opnieuw gehoor aan de .stem des volks", door te beginnen met mr. Magoo, en na Dick van Dyke (en een tweetal andere pro gramma's) „De verdedigers" te vervangen door Danny Kaye, die voortaan tweemaal per maand op Nederland I zal komen, en niet meer op Neder land II. Een zeer aangename verrassing was, daarvoor sport- panoraima, gepresenteerd door Jean Smits en Koen Verhoeff, geregisseerd door Bob Bremer, en door William Vogler voor zien van voortreffelijk camera werk. Het procédé was eenvou dig (en niet nieuw) maar uit stekend uitgewerkt. We kregen Rainier Paping te zien, bezig aan zyn keiharde training voor de elfstedentocht. Ondertussen werd het geluid afgedraaid van alleen zijn stem in het inter view dat hem tevoren was afge nomen. Hetzelfde was gedaan met de Vlaming René Vinger- hoedt terwijl deze zijn fantasie- stoten over het groene laken liet dwarrelen, en met stayer Jaap Oudkerk. wiens gangmaker Bertus de Graaf voor de ach tergrondvertelling zorgde. Came raman William Vogler was er in geslaagd zowel Paping (in het bos en op de Deventer ijsbaan) als Oudkerk op de wielerbaan, voor te blijven en onafgebroken in het beeld te houden, waar door een zeer werkzaam effect was bereikt. Televizier De aflevering van AVRO's- Televizier was gewijd aan de klandestiene invasie van een drietal jonge gezinnen in de voor sloop bestemde Generaal de Vetterstraat in Amsterdam. Rob Funken was hen gaan in terviewen. Hij deed dat alsof hij de verontwaardigde generaal De Vetter zelf was. Natuurlijk is het een goedkoop succesje zulke jongelui te behandelen als bijv. de stoutmoedige pioniers van het Rem-eiland. en Funken had dus gelijk dat hij deze sentimen tele aanpak vermeed, maar het ging me te ver dat hij deze jon gens en meisjes (mannen en vrouwen zo men wil) kennelijk stekeliger ondervroeg dan hij daarna de heer Meijer deed. die voor sloping en aanverwante zaken de touwtjes in Amster dam in handen heeft. Aan het slot werd weliswaar de harte lijke groeten gedaan aan beide partijen, maar daarmee was de totaalindruk, dat Funke de jon gens m8ar heel brutaal en ge zagsontrouw vond, niet wegge nomen VOOR VRIJDAG 8 JANUARI 1 7.20 Soc. strijdlied.' 7.23 Lichte gram! 1.50 Ochtendgym. kers. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Lichte gram. 11.00 Nieuwe. 11.02 V. d. kleuters. 11.15 V. d. vrouw. 11.55 V. d. vrouw. 11.55 Viool en piano: mo derne muz. 12.17 Overheidsvoorlichting: Uitz. voor de landbouw. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Tentoon- stellmgsagenda. 12.35 Licht orgelspxl. 12.55 Act. AVRO: 13.00 Nieuws 13.10 Meded.. event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Sopraan en piano: mo derne liederen. 13.55 Bij de tijd de thee. gevar. progr. 15.30 Dansork. Een uitgelezen Leger des Heils tegen amoraliteit van James Bond Het Leger des Heils in Engeland heeft zich uitgesproken tegen de schanddaden van de geheime agent James Bond. In het nieuwste num mer van het weekblad van het Leger j de „War Cry" zegt luitenant-kolonel Bernard Watson dat het bezwaar van het Leger des Heils tegen Bond niet zozeer gericht is tegen de immorali teit van de figuur maar tegen de amoraliteit, d.w.z. het volkomen ont- I breken van morele normen. In het artikel wordt o.m. gezegd, dat het gemakkelijker is de mensen te interesseren in de avonturen van Bond dan in de ellende van de dak lozen en van de mensen die niet te eten hebben. Over Bond wordt ge zegd dat hy geen mededogen kent en dat zijn wreedheid voortvloeit uit een lust naar wreedheid, i Het weekblad van het Leger ver wacht dat de James Bond-„industrie" in 1965 alleen reeds in Engeland meer dan 5 miljoen pond (vijftig- miljoen gulden) zal opleveren, terwijl i het Leger des Heils slechts op drie i miljoen pond durft te hopen. Administratief personeel vraagt nabetaling over O 1964 van 3,5 pet De algemene bond „Mercurius", de „Katholieke bond van werknemers in bank- en verzekeringsbedrijf en administratieve kantoren" (B.V.A.) en de „Nederlandse christelijke be- ambtenbond (N.C.B.B.) hebben in een gezamenlijke brief aan de werk gevers in de sector van de admini stratieve kantoren aangedrongen op een nabetaling van 3,5 procent over 1964, voor zover in 1964 slechts 10 procent salarisverhoging is toegekend. Zij motiveren dit verzoek door te wyzen op de gemiddelde salarisstij ging in 1964 (14,2 pet) en op de na betaling van 3,5 procent door o.a. de overheid aan 't administratieve per soneel. Inclusief de 5 procent verho ging voor 1965 en de doorberekening van de 3.5 procent over 1964 in 1965, zouden de salarissen met 9,2 procent moeten stijgen. Voorts wordt ge vraagd om een minimuminkomen van f 477,- per maand voor 23-jari- gen en ouderen, overeenkomstig het 'akkoord in de Stichting van de Ar beid en om een byslag van 6.6 pet. met een maximum van f72,6: ter J compensatie van de verhoging van jde grens van het bedrag waarover A O W.-premie moet worden betaald Ivan f 10.900 tot f12.000. de jeugd. 17.05 Muziekkalender. 17.30 Voor jonge mensen. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Licht instr. trio en solist. 18.30 Sportspiegel. 18.40 Jazz-rondo. 19.00 Kiosk, artikelen uit de weekbladen. 19.10 Muzikale aan winsten. 19.35 Wat mensen scheldt en klankbeeld. 19.55 Eerste schreef, cabaretprogr. 20.50 Boekbespr. VARA: 21.00 Dansmuz. 21.45 De beel dende kunstenaar, klankb. 22.15 Lied jes. 22.30 Nws. 22.40 Weerklank: muz. ziekrevue. 23.10 Lichte gram. 23.45 Soc. nws. in Esperanto. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klass. gram. 7.30 Nws. en herh. SOS-ber. 7 40 Radiokrant. 7.55 Gram. 8.15 Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.40 Licht instr. kwar- 14.05 Schoolradio. 14.25 Accordeonspel. 4.45 Voordr. 15.05 Oude kamermuz. NCRV: 18.00 V. d. twintigers. weggebruikers. ips Regie: Kees van Maasdam. I Rob Maas. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Van horen zeggen en zingen. 19.35 Ned. folkloris- I tische muz 19.50 Klass. pianomuziek. progr. 20.50 Gees- de heilige geest. uoeRoespr zz.au inws. 22.40 Wijd als de wereld: Internat, oriëntatie in kerk. zending en oecumene. 23.00 Kamermuz. en Jazz 23.35 Lichte gram. 23.55-24.00 NPLATENPROCR 18-20 uur) ,1'Enfance du op. 25. 1. Le Egypte; Songe d'Hérode: 2. La Fuite 3. l'Arrlvée a Saïs. Elsie Morison, praan; Peter Pears. Edgar Fleet, John Cameron, bariton; Joseph Rou leau, John Frost, bas: The St.-Anthony Singers: The Goldsbrough Orchestra Colin Davis II. Francois Boieldieu. Concert voor harp en ork. In C gr. t. Mireille Flour, harp, Symphonie Orkest van Radio Luxemburg o.l.v. Henri Pensls. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: KRO/NCRV: 19.30 Ba- Beer. KRO: 19 35 De Fltnt- Brandpunt. 20.50 Duel, wêdstrijdprogr. 21.30 De vogel in de hand. TV-spel. <MnE Zijn Kerk, religieus progr. NTS: 21.20 Act. reportage. 21.50-22.10

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5