EIDSCH DAGBLAD lAntwerpse stakers door egering „gemobiliseerd" Vakbonden willen eind maken aanklaploper ij" Arbeid geleidelijk \hervat - Opluchting bij alle partijen Britse legerminister in Koeala Loempoer Weggebruiker moet binnenkort bewijzen dat hij verzekerd is (&uc/ gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 7 JANUARI 1965 No. 31459 leur: E. A. E. van Dlsüoeck Ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, 1.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 (Van onze Brusselse correspondent) inds gisteravond is het werk in de haven van Antwerpen ge- lelijk hervat, nadat de regering de „burgerlijke mobilisatie" van 600 stakende arbeiders had afgekondigd en de christelijke iond, die de staking vorige week donderdag had afgekondigd brug- en sluiswachters en de sleepbootbemanningen had opge- igen het bevel van de regering op te volgen. Het zal overigens g wel enige tijd duren voordat de achterstand van zeven dagen zijn ingehaald: honderd schepen moeten de haven binnenvaren ongeveer 110 schepen moeten de haven via de sluizen verlaten. den proberen incidenten uit te lok ken. Bij het ter perse gaan van dit r was daarvan echter niets bekend. Volgens de laatste berich- heden omstreeks het middag- 5 de opluchting in Antwerpen algemeen. Vooral de meer dan vijf duizend havenarbeiders, die zelf niet staakten, maar zonder werk w als gevolg van de staking van kleine groep, zaten reikhalzend te wachten dat zij weer aan de konden gaan. Het vorderingsbesluit de regering kwam gisteren nadat vijf leden van het Belgische kabinet vergeefs hadden getracht een o lossing te vinden. De schade c overigens nog niet in haar geheel zien beloopt in elk geval in de miljoenen. Schade loopt in de miljoenen ;r is intussen nog geen datum tgesteld voor nieuwe besprekingen de eisen van het personeel van i.g. „kapiteinsdienst" (de hierbo- i genoemde groepen), die een pre mie verlangen voor onregelmatige Hiermee is een bedrag van 30 miljoen franken per jaar Het opnieuw mislukken van onderhandelingen ondanks de be- Ideling van de regering leidde gis- ivond tot het besluit het stakende Isoneel te vorderen. feet bevel tot werkhervatting door regering betekende, dat werkne- die zouden weigeren, gevangen t kunnen worden. Deze straf kan van acht dagen tot drie nden. Sommige waarnemers in werpen zijn van mening, dat de al lang blij zijn, dat er op de- wij ze een uitweg uit de moeilijke latie is gevonden, maar anderen lenden, dat heethoofden nog zou- F.M.E. adviseert pet. verhoging onze parlementaire redactie). i „Federatie van metaal- en elek- Itechnische industrieën" (F.M.E.), lartoe de meeste ondernemingen in metaal behoren, heeft haar leden idviseerd de metaalarbeiders niet te geven dan de 2 procent ïsverhoging, die verplicht moet uitgekeerd ter compensatie i de gestegen AOW-premie. federatie heeft de aangesloten dringend gevraagd geen Jlernemingsgewijze regelingen met Imetaalbonden af te sluiten nu het jnoverleg op centraal niveau is af- giroken. Naar bekend hebben enkele Ij ven, zoals de Hoogovens laten "lken toch te willen onderhandelen iv een nieuw contract. De vakbon- i zijn inmiddels bezig hun kader de districten te instrueren voor het iren van ondernemingsgewijze on- :handelingen. Volgende week komt vakraad voor de laatste keer bij- om bepaalde taken aan andere itanties over te dragen. leuze uit 5000 pantalons in elke maat - model of prijs BROEKEN- SPECIALIST ÏAARLEMMERSTRAAT 195—197 WEERBERICHT Nieuwe depressie Het KNMI verwacht van heden- morgenavond: zwaar bewolkt en velig met tijdelijk motregen of eni- regen later gevolgd door enkele •klaringen. Aanvankelijk matige la- r krachtige en aan de kust wellicht 3de wind tussen zuidwest en west. zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon op: 8.46 uur; onder: 16.48 uur. g^aan op: 11.46 uur; onder: 22.42 uur. ^■iogwater te Katwijk te 6.37 en 18.55 ir, laagwater te 2.21 en 14.41 8 JANUARI Nog twee kwesties In Brussel zouden vandaag beslis sende onderhandelingen worden ge voerd over de eisen van een andere groep werknemers, namelijk de mijn werkers. Het overleg vindt plaats in de „gemengde mijncommissie", waar in de regering, de mijndirecties en de werknemers zijn vertegenwoordigd. In dit geval gaat het om de uitkering Bouwprijzen stegen met 12 a 15 pet. De bouwprijzen zijn in het afge lopen jaar met 12 a 15 procent ge stegen; een grotere stijging dan in het voorgaande jaar. Dit heeft de heer J. P. A. Nelissen, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf in zijn jaarrede bekend gemaakt. Hij merkte echter op, dat deze belangrijke prijsstijging gepaard ging met een nog grotere toeneming van het volume van de produktie, die eveneens groter was dan de pro- duktiestijging in 1963. De produktie van de gehele bouwnijverheid steeg in het algelopen jaar in volume met 20 a 25 procent en in geld met onge veer 40 procent, namelijk van 7 miljard gulden in 1963 tot 9.8 miljard gulden. De produktie volgens het bouwprogramma steeg van 4,628 mil joen gulden in 1963 tot naar raming 6,6 miljard gulden in 1964. De Britse minister voor het leger, Mulley, is "vandaag in de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer aange komen voor besprekingen met de re gering aldaar. Tegenover journalisten verklaarde hjj dat Engeland elke In- Concorde-project gaat door, maar langzamer (Van onze Londense correspondent) De Britse regering heeft besloten het Frans-Britse project voor de bouw het supersonische verkeersvlieg tuig „Concorde" voort te zetten. Wel wil Engeland het aanvankelijke pro gramma drastisch beperken. Deze kostenbesparing wordt gezocht in be perking van de maximale snelheid het toestel en in de voorlopige bouw van slechts twee prototypes in plaats van de aanvankelijk gepro grammeerde vier. De Britse regering zou van plan zijn Frankrijk voor te stellen voorlo pig elk slechts één prototype te ver vaardigen en dan nog met de hand, zodat de peperdure produktie-appa- ratuur kan worden uitgespaard. „The Sun" weet daaraan nog toe te voegen dat Engeland de ontwikkeling van het vliegtuig met twee jaar wil ver tragen. Het toestel zal dan ook niet in 1971. maar niet eerder dan in 1973 voor geregelde lijndiensten ter be schikking van de luchtvaartmaat schappijen komen. Als dit waar is gaat veel van de kostbare voorsprong, die de Engelsen en Fransen op de Amerikanen hadden, verloren, met de kwade kans dat dan toch het veel snellere en technisch meer geavan ceerde Amerikaanse produkt op de wereldmarkt de voorkeur gaat genie ten. donesische aanslag op de „Federatie Maleisië" op gepaste wijze zal beant woorden. Hy zei dat de Britse regering ech' ter hoopt dat president Soekarno „tenslotte genoeg verstand zal bezit ten en de druk van de „confrontatie politiek" niet zal uitbreiden". Een Britse mijnenveger heeft van ochtend een Indonesische boot aan gehouden, die gebruikt zou zijn bij het aanbrengen van een springlading in een uitlaatpijp van het Liberiaanse vrachtschip „Oceanic Pride" ii haven van Singapore. Door de ont ploffing werd het schip beschadigd. Een opvarende van de Indonesische boot werd gevangen genomen, ee tweede is waarschijnlijk verdronken. Een Britse militaire woordvoerder deelde mee dat binnenkort kustpa- trouilles kunnen worden uitgevoerd, als zes schepen van de marinereserve in Singapore weer in dienst zijn steld. van een nieuwjaarspremie en over de verbetering van de secundaire ar beidsvoorwaarden. De vakbonden ver langen, dat hun leden f 47,50 meer loon krijgen dan de arbeiders, die niet bij een vakbond zijn aangesloten. Wordt deze wens niet ingewilligd, dan begint er maandag een staking, waarbij in Wallonië vijfduizend en in Vlaanderen 35.000 arbeiders betrok ken zouden zijn. Voorts is er nog een geschil tussen de oliemaatschappijen en de arbei ders in die industrie. Deze week is een poging tot oplossing voor de loon eisen mislukt, waarna een staking is aangekondigd, die eveneens maandag zal beginnen. Bij deze actie zijn vijf duizend arbeiders betrokken. WENS VAN UNIT AS: TOEKENNEN VAN VOORDELEN AAN GEORGANISEERDEN (Van onze correspondent) In het C.A.O.-overleg tussen de werkgevers en werknemers in de textielindustrie heeft de r.-k. vakbond Unitas een wens op tafel gelegd, die zeer zwaar weegt: het toekennen van voordelen aan georganiseerde werknemers. Het is een wens die al jaren leeft bij de vakbonden, die ook meermalen is uitgesproken, maar die tot nu toe geen onderwerp van bespreking is geweest. Ook bij de eerste besprekingen over de C.A.O.-1966 nog niet. Het wachten is op een gemeenschappe lijk standpunt van de bonden. De mogelijkheid bestaat echter, dat er tussen de bonden nog geen volkomen overeenstemming is bereikt. De voor zitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eiber gen schreef bijvoorbeeld in juni vorig jaar in het orgaan van het C.N.V. „De Gids", dat de voordelen van de georganiseerden niet mag leiden tot een verkapt verplicht lidmaatschap en dat bovendien geen onderscheid mag worden gemaakt in de directe en andere arbeidsvoorwaarden. Met deze laatste opvatting is de tweede voorzitter, de heer A. H. Kloos van het N.V.V. het eens. In het laatste nummer van de „Eendracht" schrijft hij: „Men moet wel uitkij ken, dat ongeorganiseerden geen goedkope arbeidskrachten voor de ondernemer worden, want dat zou kunnen betekenen dat in een tijd van slapte de georganiseerde en dus duurdere werknemers het eerst wor den ontslagen". De werkgevers voelen evenmin iets voor het instituut van eerste en twee de rang arbeiders. De bonden zijn wel van oordeel, dat het met de „klaploperü" van de ongeorganiseer den uit moet zijn. Ze profiteren van het vele werk dat de vakbeweging verricht door het verbeteren van de primaire en de secondaire arbeids voorwaarden en geven daarvoor geen enkele contra-prestatie in de vorm contributie. Deze contributie f 1,50 per week. Een in de ogen van de werknemers hoog bedrag. Van de van de vakbonden wordt ge wezen op de „vele manieren die er bestaan om de ongeorganiseerden te laten weten, dat zij zich inmaat- schappelijk gedragen". Daarbij wordt de aandacht gevestigd op het systeem in vele landen met name in En geland, de V.S. en Canada gebrui kelijk is, namelijk het verplichte lid maatschap: wie wil werken in een onderneming van een werkgever die zich bij de C.A.O. heeft aangesloten dient lid van een vakorganisatie te zijn. In de grafische industrie in ons land kent men een vorm van dit systeem ook, in die zin dat het lid maatschap niet verplicht is, maar men wel contributie moet be talen. Aangenomen mag worden dat eventueel voorstel tot medewer king aan een verplicht lidmaatschap reinig supporters zal aantrekken. Het vraagstuk heeft verschillende t nummer bestaat uit 14 pagina's) Duizenden bij de begrafenis van de kinderen Green Gisteren zijn de vijf kinderen (van negen tot drie jaar) van het echt paar Green, die bij een brand in een huisje in de Italiaanse Alpen om kwamen, begraven. Inwoners van Ranco, waar het Britse gezin tijdelijk verbleef, bedolven de vijf kistjes onder witte bloemen en er was een krans van „de moeders van Ranco". Tweeduizend personen woonden de teraardebestelling bij. ,Het wordt tijd dat ze op schieten" merkte de nieuwe ka pitein van de ..Willem Ruys" op tijdens een gesprek met zijn voorganger. De overdracht van het schip aan een Italiaanse re derij vond gisteren eerst na een langdurig uitstel plaats als ge volg van een geschil over de uit rusting van het schip. Links d( oude kapitein H. van den Heu vel. rechts zijn Italiaanse opvol ger, Leopolds Cafiero. Hoog bedrag Koning Olav kon niet landen rare sneeuwval en uitermate slecht zicht in P e r z i hebben gisteren in Iran de landing verhin derd van het speciale vliegtuig van Koning Olav, nadat het 65 minuten uwslopende" pogingen had ge daan om op het vliegveld Mehrabad te landen. De sjah van Iran, die 80 minuten op het vliegveld had gewacht, gaf daarna de verkeerstoren opdracht het Noorse vliegtuig naar Beiroet te dirigeren. Alav, die naar Teheran op weg was voor een staatsbezoek van zeven dagen zal in Beiroet blijven, totdat het weer beter zal zijn en hfj in Teheran kan landen. De rivieren in Noord-C a 1 i f o r- n i opnieuw gevoed door zeer zwa re regens en smeltende sneeuw van de bergen bedreigen wederom do zijnen gemeenten, ook de gebieden die het zwaarst werden getroffen door de rampzalige zondvloed van Kerstmis. Gisteren hebben helikopters van het leger bijna 200 personen geëva cueerd in twee gebieden bij de ge zwollen rivieren Eel en Mad. Verder hebben legerhelikopters duizenden uitgehongerde schapen ten zuiden van Eureka van voedsel Nieuwe komeet Astronomen in communistisch China hebben meegedeeld, dat zij een nieuwe komeet ontdekt hebben. De komeet werd het eerst waarge nomen in de nacht van 1 januari in het sterrenbeeld Tweelingen. kanten, met name principiële. De vrijheid van organisatie komt hier- j om de hoek kijken. Er zijn mensen die per sé geen 1 van de organisatie willen zijn. Anderen die zich wel willen orga niseren, voelen zich niet thuis bij de bestaande organisaties. Welke moge lijkheden zitten er nu in voor de werknemers bij de komende C.A.O.- onderhandelingen Slot pag. 2 Uitgeleide gedaan door dr. Einaar. directeur van het kabinet van de gevolmachtigd minister van Suriname en de heer Lampe, gevolmachtigd minister van de Antillen is minister mr. Biesheu vel rechtsgisteren van Schip hol naar de West vertrokken om daar onder meer het komende bezoek van Prinses Beatrix te bespreken. Duitse antraciet wordt duurder Wegens de prijsverhoging van de Westfaalse antraciet en van de bruinkoolbriketten zullen de prijzen van de verschillende afmetingen van deze soort in Nederland verhoogd worden met 30 tot 35 cent per een heid. De prijzen, van alle overige soorten vaste brandstoffen blijven ongewijzigd. Dit heeft de Federatie voor de Nederlandse Brandstoffen- handel meegedeeld. NUMMERPLAAT VOOR BROMFIETS (Van onze parlementaire redactie) Minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) zal op korte termijn een algemene maatregel van bestuur afkondigen, die de weggebruiker de verplichting oplegt een document bij zich te dragen, waaruit blijkt dat men zich heeft verzekerd tegen wette lijke aansprakelijkheid. De bromfietser zal waarschijnlijk een nummerplaat moeten voeren, waaruit blijkt dat men verzekerd is. Hoewel de verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid op januari van kracht is geworden, blijft de controle daarop voorlopig nog moeilijk. Zolang de algemene maatregel van bestuur niet is ver schenen, behoeft de weggebruiker geen document (polis of betalings bewijs* bij zich te voeren. Dat neemt niet weg dat hij wel degelijk moet kunnen bewijzen verzekerd te zijn. Indien hij betrokken raakt bij een aanrijding en zich niet verzekerd blijkt te hebben, wacht hem een e van f 1.000 of drie maanden Maart 1966 Ook wanneer de bestuursmaatre gel is uitgevaardigd, zal het nog wel enige tijd duren alvorens een regel rechte controle mogelijk wordt. Met de uitgifte van de speciale verzeke ringsbewijzen en de bromfietsplaten zal nog wel enige tijd gemoeid zijn. De verwachting bestaat dat de bromfietsplaten, die eerst nog moe ten worden aangemaakt, niet voor 1 maart 1966 door de verzekerings maatschappijen zullen zijn uitgege- Inmiddels is wel aan degenen, die gemoedsbezwaren tegen de wettelijke verzekering hebben aangevoerd, een document uitgereikt, waarmee zij kunnen aantonen van de verplich ting ontheven te zijn. Zij hebben daartoe hun bijdrage moeten storten in het Waarborgfonds, dat eveneens al van de grond is gekomen en dat dient als reservepot in gevallen waar op geen verhaal op de weggebruiker mogelijk is. niet langer te worden geweigerd, i als de laatste dagen hier en di aan de Duitse grens is gebeurd. Advertentie Aan grens Inmiddels heeft de A.N.W.B. de grenswisselkantoren al voorzien van W.A -polissen. Buitenlanders, die nog niet in eigen land verzekerd zijn, kunnen nu aan de grens een ver zekering afsluiten en behoeven dus VERLOVINGSRINGEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden teL20778 r Uit het Leidsch Dagblad van t 9 Jan. 1865: Donderdag l.l. mogt de persoon Jac. van 't Hof te Giessen-Nieuwkerk het voor recht smaken zijn 103den verjaardag in goede gezond heid te beleven. Bij den H. Raad der Ne derlanden werd Vrijdag be pleit de zaak van de N.V. der bierbromuerij ..de Posthoorn" gevestigd te Leiden, eische- resse, tegen J. Lammerse be treffende schadevergoeding door het instorten van zol ders op het Galgewater.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1