kaleiöoscoQp OPENBAAR KUNSTBEZIT BRENGT KUNSTGENOT Edelsmid Leo Brom - 68 jaar - overleden Waarom rijdt deze auto zo prettig? BENDER Oude tempel van god van de geneeskunde? Donderdag 7 januari 1965 Vierde blad no. 31459 VANGEN WEER AAN féén al het Rijksmuseum in Amsterdam telt meer dan 4000 schilderijen om niet te spreken van de beeldhouwwerken, >ls tekeningenprenten enz. waaronder zeker een duizend en uitzonderlijke betekenis en schoonheid. En nu spreken wij eens van de duizenden kunstwerken die er nog in andere in ons land te zien zijn. Hoeveel daarvan kent U er? f 11,75 op postgiro 4180, ten name van Openbaar Kunstbezit, Televisie te Amsterdam. De radiocursus begint met de be spreking door dr. J. A. Emmens van het schilderij de „Tekenacademie" uit het Frans Hals Museum in Haar lem, van de 17e eeuwse schilder Mi- chiel Sweerts. De televisiecursus vangt aan met n uitzending over het thema „Ju gendstil", de stijl die omstreeks 1900 vernieuwing betekende in de Europese kunst. En uiteindelijk nog dit: De Stich ting Openbaar Kunstbezit is het niet te doen om winst te maken. Zij le vert u alles voor de kostende prijs; de vreugde en het kunstgenot zelfs ss5 u gerust, niemand kent ze aal. Trouwens, ze zijn niet alle inent tentoongesteld. Maar de «.-.gTijkste wel. Daarvan zijn er de jQe acht jaar in de radio cursus Openbaar Kunstbezit en daar- in de sinds twee jaar lopende sie cursus een kleine 400 be- en. Men is dus pas aan het be- andag 11 januari vangt de ne- 5 jaargang van de radiocursus _e derde van de televisiecursus _™fDan worden er wekelijks Ca. -jgjlO enveloppen aan de deelnemers ie radiocursus verzonden met de 4 pradhtige kleurenreproduc- van de kunstwerken die in dat aan de beurt zijn en ongeveer met twee kleurenplaten en pagina's kleine zwart/wit af ingen aan de televisieabonnees. elk beoogt de Stichting Openbaar erpïtbezit hiermee? rst de doelstelling: het Neder- volk in alle geledingen zijn ^igrijkste cultuurbezit beter te le- iJtennen en daardoor de vreugde te doen beileven die een verrij- 'van het leven is. m de praktijk: in de radiocursus u elke maandagavond van 10 J 7 tot 7 uur met een reproductie u zittend, luisteren naar deskun- die u ovei' het afgebeelde Werken vertellen. Iets ovej- de stelling, over de vorm en kleur- —^inaties, over de bedoelingen er leven van de schilder, etser, te- lar, of beeldhouwer. Zij wijzen Ie compositie, de details, effecten idie het werk tot iets bijzonders J4n verloting plaats van enige honderden werken van Nederlandse, levende kunstenaars onder de abonnees die zich tijdig voor het volgende jaar aanmelden. Wie in 1965 nog wil meedoen, kan nog terecht. Ook zij die, nadat de cursus is begonnen inschrijven, ka-ij - gen al het reeds tot zolang versche nen materiaal toegezonden. Het tal inschrijvingen op beide cursus sen stygt op dit ogenblik nog elke dag met vele honderden. Om abonnee te worden, behoeft en slechts een bedrag van f 11,75 te storten, d.w.z. voor de radiocursus op postgiro 1665 van Openbaar Kunstbezit, Amsterdam. Wie de keur geeft aan de televisiecursus stort Expositie bij Heuff om vier uut wordt door dr. V. M. Oppers ir Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 in Was senaar een expositie geopend var schilderijen, aquarellen en tekenin gen van Jan den Hengst en van plastieken van Peter van der Meer, Amsterdam verleent Twee miljoen subsidie voor Ned. Opera De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag besloten de Stichting De Nederlandse Opera in liquidatie voor het seizoen 1964/65 een subsidie van ten hoogste 2 mil joen gulden te verlenen. Dit onder nader door B. en W. vast te stellen voorwaarden. Met dit bedrag wordt de helft van het tekort gedekt, dat de begroting van de Stichting, die nog een beperkt speelplan heeft, voor dit seizoen vertoont. De tweede subsidiant van de Stichting is, zoals [bekend, het Rijk. Internationale vermaardheid In Arnhem is gisteren op 68-jarige leeftijd overleden de bekende edelsmid Leo Brom. Leo Brom heeft vele jaren lang samen met zijn broer Jan-Eloy in Utrecht Brom's Edel-smidse gedreven, een unieke werkplaats, die in 1856 door zijn vader, Gerard Bartel Brom, werd gesticht en internationaal vermaardheid heeft ver worven. De smidse vervaardigt o.a. kerkelijke gebruiksvoorwerpen Het werk van de beide broers vormt ;n zeer grote reeks. Van hun hand jn o.a. grote ciboriumaltaren voor de St.-Thomaskerk in Zwolle, de St.- Gerardus Majella in Amsterdam, de Heilig Hart kerk in Breda, de St.- Agneskerk in Amsterdam, „De goede herder" in Wassenaar, de St.-Pa- schaliskerk in Den Haag. Voor het buitenland maakten zij o.a. een groot altaar voor een kerk in La Paz (Boli via), een hoogaltaar in de kerk van Onze Lieve Vrouw van Carmel te El Agrado, een kostbaar bewerkt taber nakel versierd met drijfwerk en email voor de kapel te Springfield, Illinois en vele miskelken. Sinds 1931 hebben de gebroeders Brom veel in de metaalplastiek ge werkt. Sedert vele jaren wordt Brom's Edelsmidse belast met de res tauratie van historische en antieke kunstwerken. Talrijke werken op het gebied van kerkelijke sieraden werden door hen uitgevoerd. Het gouden zwaard, dat Koningin Wilhelmina na de oorlog aan gene raal Eisenhower bij gelegenheid van diens bezoek aan ons land heeft ge schonken als blijk van dankbaarheid van de Koningin en het Nederlandse volk voor de bevrijding van Neder land, is door Brom's Edelsmidse ver vaardigd. Aan dit erezwaard is des tijds door prof. W. Vogelsang een boekje gewijd. Over de werkplaats van de Gebrs. Bron verschenen arti kelen in diverse buitenlandse tijd schriften. Leo Brom was Officier in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in de Orde van Gregorius de Grote en dra ger van de erering van het Interna tionaal Genootschap voor Goud smeedkunst. De heer Brom woonde de laatste tijd in Oosterbeek. Voordat hij op 1 januari 1962 zijn werkzaam heden neerlegde, was de restauratie n de schrijn in de St.-Servaaskerk Maastricht de laatste opdracht, die hij uitvoerde. Itg^ids twee jaar geschiedt iets der ks in de televisie, d.w.z. 2 maal maand, dan wordt in dit bewe- le medium meestal niet één een aantal werken bespro- waarbij een ruimer terrein wordt hetreken, zoals bijv. ook oude en 1 a<!erne architectuur, de ontwikke- Igang in het werk van een enkel stenaar of van een groep, de de- n<jftieve kunsten enz. idere abonnee op beide cursussen Vmgt in het begin van het jaar stevige linnen opbergband met [systeem om de reproducties in te unen bewaren mèt de teksten der °rdrachten die men tevens krügt {ezonden; deze laatste bij de ra- ïursus na de uitzending om het rassingselement te bewaren; bij televisiecursus te voren omdat op het ogenblik van de uitzen- niet tegelijk naar het beeld- erm en het lesmateriaal kan koj- Trouwens, dank .zij platen en sten kan men de schade inhalen, aneer men toevallig op een be- chtlde maandagavond niet heeft men luisteren of kijken, bla flaar nog meer verrassingen wach- de abonnees op de beide cursus- MB. Zij krijgen allen een gratis door land toegangbewijs toegezonden, .jj geldt voor alle Rijksmusea i td en voor de meeste gemeente- wel haast 60 in getal. Te- ïs staat voor elke abonnee het kos- oos lidmaatschap van de Kunst- ïkenclub open. De Stichting Open- ar Kunstbezit heeft namelijk in ghenwerking met het Prins Bern- jfrd Fonds een boekenclub gesticht, het mogelijk maakt om tegen stprijs jaarlijks een prachtig ge- boekwerk te verwerven Q voorrecht dat alléén aan de onnees van Openbaar Kunstbezit voorbehouden. Deze boeken zijn :n 4s niet in de handel verkrijgbaar, sch Ten slotte vindt er jaarlijks een Gewoon omdat deze automobilist zich meer fit voelt dan andere. En zijn geheim schuilt in het dashboardkastjeDaar ligt altijd een rol King. Heerlijk frisse King-pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Natuurzuivere King hoort in uw wagen als uw papieren. Advertentie Uw mu2lkale kinderen hebben een piano nodig. Ook U kunt Uw gezin verrijken met zo'n nobel instrument... desnoods een half jaar op proef. Komt U daarover eens met ons praten. Wij advise ren U graag over onze vele merken (w.o. enkele exclusief voor Bender) en mogelijkheden. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam deskundig in klank Arnhem Breda - Rotterdam Adviesraad culturele samenwerking Van 11 t/m 21 januari wordt op de Ned. Antillen de vijfde zitting de adviesraad voor culturele sa menwerking tussen de landen van het Koninkrijk gehouden. In die ad viesraad zjjn Nederland, Suriname de Ned. Antillen ieder vertegen woordigd door drie leden. De Nederlandse leden zijn: mr. H. J. Reinink, directeur-generaal van de Kunsten en de internationale cul turele betrekkingen, mr. J. M. L. Th. Cals, lid van de Tweede Kamer en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. De raad houdt zijn vergaderingen afwisselend in de drie Rijksdelen. De voorzitter wordt tel kens aangewezen door het land. waar de raad bijeen is. Mr. H. J. Reinink, die thans het voorzitter schap bekleedt, zal deze functie der halve op 11 januari overdragen aan een van de Antilliaanse leden. De raad zal een groot aantal on derwerpen bespreken betreffende de culturele uitwisseling tussen de drie landen van het Koninkrijk, alsmede de bevordering van het culturele le ven, dt wetenschapsbeoefening en de monumentenzorg in Suriname en de Ned. Antillen. Ook het onderwijs zal aan de orde komen. De raad zal aan de regeringen van Nederland, Suriname en de Ned. Antillen aan bevelingen doen over de wijze waar op zij hun onderlinge samenwerking op deze gebieden kunnen versterken. Mr. Reinink is gisteren naar Cu rasao vertrokken. De komende zit ting wordt geleid door de heer J. H. Beaujon. Nel Oosthout heeft succes in New Delhi De Nederlandse voordrachtskunste nares Nel Oosthout wordt geprezen in de „Times of India" voor haar dracht v himself". „Het was werkelijk een wonder baarlijk staal van veelzijdige voor drachtskunst", vond de criticus van het blad. „Het was verbazingwek kend". Nel Oosthout droeg he tv erhaal voor tijdens een receptie die haar in New Delhi bereid werd. Zij zal ver schillende voorstellingen in de hoofd stad geven. Harkarvy's „I gelosi' in première De première van een nieuw ballet van Benjamin Harkarvy, „I gelosi", wordt op 18 januari door het Neder lands Dans Theater in de Kon. „The cat who wolks by I Schouwburg in Den Haag gegeven. Rarharvy gebruikte hiervoor de Pul- cinellesuite van Igor Strawinsky, die zal worden uitgevoerd door het Resi dentie-Orkest onder leiding van Louis Stotjjn. Verder zullen worden uitgevoerd van dezelfde choreograaf „Recital voor cello en acht dansers" (Bach) en van Hans van Manen „Repetitie" Andriessen) en „Opus twaalf" (Bax- tók). Belangrijke historische ontdekking DUIZENDEN STROOMDEN ER 5000 JAAR GELEDEN HEEN Prof. Walter Emery, hoogleraar in de Egyptologie aan de Universiteit van Londen, heeft gisteren verklaard ervan overtuigd te zijn. dat hij de 5000 jaar oude tempel van Aesculapius (Askle- pios) heeft ontdekt, de Griekse god van de geneeskunde. Prof. Emery zei te hopen dat deze ontdekking hem tot de graf tombe van Imhotep (heilig verklaarde wijsgeer) zou leiden, waar naar door oudheidkundigen reeds tientallen jaren lang is gezocht. Hij heeft opgravingen verricht bij Sakkara, de grote begraafplaats van Egyptische koningen, op ongeveer 27 km ten zuiden van Cairo gelegen. Hij begon de opgravingen in de jaren'30, deze werden door de crisis Suez hi 1956 onderbroken. Het vorig jaar is hij opnieuw begonnen. Toen hij een paar dagen geleden het graven was, ongeveer 10 me ter beneden een graftombe van de derde dynastie bij Sakkara, ontdekte hij een enorm labyrint van onder grondse gangen waarvan hij denkt dat het zich uitstrekt over een ge bied van ongeveer twee kilometer in het vierkant. De gangen zijn aange bracht in rotsachtige bodem en zijn Beroemde saffier „Star of India" terecht Een van de drie mannen die er- an worden beschuldigd de „Star of India"saffier te hebben gesto len uit een Newyorks museum probeert de steen terug te bezor gen in een poging een lichtere straf te krijgen, zo meldt de „New York Daily News". Volgens het blad is de beschul digde, de 26-jarige Allen Ktihn, door vier rechercheurs naar zijn woonplaats Miami overgebracht, vaar hij contact zou hebben ge had met de huidige bezitter van de 563.35 karaat wegende edel steen. „Als alles goed gaat, zal de Star of India vandaag donderdag weer veilig in de stad zijn", aldus de New York Daily Neios. De di-ie mannen worden ervan schuldigd samen niet de „Star of In dia", die van onschatbare waarde is, nog 21 andere edelstenen te hebben gestolen. Twee van hen, Kuhn Jack Murphy, wordt ook ten laste ge legd de actrice Eva Gabor vorig jaar In Miami te hebben beroofd van sieraden ter waarde van 50.000 dollar. De actrice werd toen geslagen. Tenslotte worden Murphy en de derde man, Roger Clagk, er nog van beschuldigd vorige week zaterdag in een juwelierszaak in Miami, voor 2000 dollar aan sieraden te hebben ge stolen. van de vloer tot bijna aan het pla fond vol met mummies van ibissen, de heilige vogel uit het oude Egypte. „Ik ben ervan overtuigd, dat ik de legendarische tempel van Asklepios heb ontdekt", zei Emery, en vol gens alle oude documenten bevindt de graftombe van Imhotep zich hier ergens zeer dichtbij. De tempel van Asklepios die tijdens Grieks-Romeinse periode van Egypte tot zijn eer werd opgericht, werd het sanatorium waar duizen den mensen naar toe stroomden van uit alle delen van Egypte. De ontdekking van deze tempel zou op zichzelf reeds een belangrijke oud heidkundige vondst zijn. Imhotep was de architect van de grote trap-piramide van Sakkara, het oudste stenen bouwwerk ter wereld, [ij was tevens wijsgeer, astronoom raadsman van Koning Zoser die regeerde in 2.800 voor Christus, Im hotep werd 2.000 jaar na zijn dood god van de geneeskunde uitge roepen. Sakkara bevindt zich in de woes tijn bij de ruïnes van Memphis, de hoofdstad van het oude Egypte. Muziekweek Caudeamus Van 18 tot 25 september 1965 zal door de Stichting Gaudeamus de 17e Internationale Muziekweek 1965 worden georganiseerd. Aan deze mu ziekweek zijn verbonden: a. een internationale prijsvraag voor koor-, kamermuziek-, orke6t- en elektronische werken, waaraan kan worden deelgenomen door componis ten die na 1 januari 1928 geboren zijn; b. een internationale prijsvraag voor een muziek-dramatisch werk voor televisie, hieraan kan worden deelgenomen door componisten en tekstdichters die na 1 januari 1924 geboren zijn. De werken dienen te worden inge zonden voor 31 januari 1965. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de Stichting Gaudeamus te Bilt- hoven, Gerard Doulaan 21 (tel. 03402 —2660). Rectificatie Tiepolo In ons overzicht betreffende de Italiaanse schilder is een verschrij - vingsfout geslopen. Deze is namelijk niet geboren op 5 maart 1963, doch op 5 maart 1693. Grafkelder Graaf v. Nassau ontdekt In de oude Ned. Herv. Kerk aan de Utrechtseweg in Zeist, waar me- dio-september tijdens restauratie werkzaamheden een kolossale graf steen werd gevonden met daarop de ii van Lodewfik Adriaan Grave Nassau, vrijheer van Zeijst, die 4 maart 1742 in Zeist overleed, is thans ook de grafkelder waarin het stoffelijk overschot van de graaf ruim twee eeuwen geleden werd ge borgen, ontdekt. De fundamenten van deze graf kelder, die ruim 2 meter lang is en 2 meter breed, werden gevonden on der de houten vloer in de consisto riezaal of in de consistoriekamer in het achterste gedeelte van het kerk gebouw waar vroeger het koor moet zijn geweest. De grafkelder werd ontdekt op circa 10 meter van de plaats waar de grafsteen onder het zand lag. De kelder bleek volgestort met zand en van een stoffelijk over schot werd in deze ruimte niets ge vonden. Men vermoedt, dat dit bij erbouwing van de kerk in 1840, toen de grafkelder gedeeltelijk werd gesloopt, naar een andere plaats in het kerkgebouw, dan wel naar elders Is overgebracht. Om de restauratie van de kerk niet verder te stagne- Is het zoeken thans stopgezet. Hamburgs plan voor verlenging verjaringstermijn De Hamburgse senaat heeft giste ren besloten in de bondsraad eer initiatief-voorstel te doen voor eer wet tot verlenging van de verjarings termijn van moord en groepsmoord. Het is volgens de Hamburgse se naat moeilijk te verdragen dat schul digen aan moord of groepsmoord verloop van 20 jaar niet meer kun nen worden vervolgd. Dit geldt in het bijzonder voor tot nu toe onbe- Op verschillende plaatsen in Amsterdam wordt hard gewerkt aan de vervaardiging van de nieuwe decors voor de Snip en Snaprevue. De oorspronkelijke decors gingen verloren tijdens de brand in het Haagse Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen. Koningin haalde dochter af Koningin Juliana heeft gisteren op het Centraal Station in Rotter dam haar dochter Christina afge haald van de trein, waarmee zij terugkeerde van haar winter sportvakantie in Oostenrijk. De Koningin, die met een perron kaartje in het station was geko men en enige tijd in de wacht kamer moest wachten, bleef vrij- wel onopgemerkt door het pu bliek. Groningse moord Schilder geeft schuld toe maar zegt verder niets (Van onze Groningse correspondent) De jongeman, die eergisteren da 50-jarige wijnhandelaar F. P. Mak in de Poelestraat ln Groningen heeft doodgestoken, blUkt een 23-jaiiga Groningse schilder te zijn. De schilder Is destijds bij het slachtoffer ln dienst geweest. Toen zou er onenig heid zijn geweest over een loonsver hoging, die het slachtoffer aan de schilder had beloofd. De schilder bedreigde het slachtoffer toen reeds. In 1960 werd de jongen in het hervormde psychiatrische ziekenhuis Port Natal in Assen opgenomen, waar hij na een verpleging van en kele maanden weer werd ontslagen. De jongen was sinds kort op vrije voeten, nadat hij een gevangenisstraf had uitgezeten wegens diefstal. Het verhoor van de politie heeft maar kende nazi-misdadigers. Naar het weinig opgeleverd, omdat de moor- oordeel van de Hamburgse senaat zal de schade voor het aanzien van de Bondsrepubliek niet te overzien zijn, indien de verjaringstermijn niet wordt verlengd. denaar weigert iets te vertellen. Wel geeft hij toe dat hij schuldig is. Sectie op het stoffelijk overschot heeft uitgewezen, dat de heer Mak tien keer gestoken is.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11