DAGBLAD AAT LUFTHANSA DE OKKER F 28 VALLEN? Maleisie wil VN-macht voor zij ii bescherming Ernstig beraad in luchtvaartkringen Brienenoordbrug bijna gereed Eind 1966 Nederlands aardgas voor Brussel Financiële maatregel van Parijs bedreigt relatie met Amerika (Dad êff&u Jpgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 6 JANUARI 1965 No. 31458 )lrecteur: E A. E. van Dlsüoeck [oofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Li ORDER VAN 260 MILJOEN DM STAAT OP HET SPEL De Fokker Fellowship, de F-28, komt niet langer in aanmer- ng voor een grote Duitse order, waarmee 260 miljoen DM is unoeid. De capaciteit van het toestel, dat alleen nog maar op ipier bestaat, zou te gering zijn om aan het vervoersaanbod te innen voldoen en ook de afleveringsdatum vormt een bezwaar, it heeft de technische directeur van de Westduitse luchtvaart- aatschappij Lufthansa, Gerhard Hoeltje, verklaard. aar een definitieve beslissing er deze zaak is er nog niet. :ze wordt niet voor de vol- nde maand verwacht. Er >rdt over het probleem nog er ernstig beraadslaagd. In moeilijkheden Iet annuleren van de Duitse be lling aan de Fokkerfabrieken zou noodlijdende Duitse luchtvaart- lustrie namelijk in grote moeilijk- len brengen. De F-28 wordt na- lijk in samenwerking met Britse Duitse fabrieken vervaardigd. De itse bedrijven, die 25 procent van Monteur stak twee personen an onze Groningse correspondent) Sen 18-jarige monteur uit Jipsing- ertange (Groningen) heeft, naar st thans is bekend gemaakt, in de ran zaterdag op zondag in tel Beyering in Vlagtwedde twee n met een stiletto gestoken, n de slachtoffers, iemand uit ertange is zwaar gewond, de dere licht gewond. )e beide slachtoffers hebben, naar zich laat aanzien, hun leven te iken aan de hotelhouder J. Beye- g, die de stiletto aan de monteur ;t te ontfutselen, juist toen hij ïieuw zou toesteken. De monteur eg in de dancing van hotel Beye- g onenigheid met een van de chtoffers, die hij na afloop van dansfestijn buiten het hotel wachtte. Er ontstond een vecht- waaraan de hotelhouder een de maakte. Hij nam de monteur naar de keuken om hem daar te laten afkoelen. Maar plotse- g sprong de monteur op en storm de gang op en stak de beide chtoffers, die daar stonden te iten. Na dramatische skivakantie terug in Nederland let de trein van even over twee arriveerde gistermiddag in Gro- igen de groep studenten van de cademie voor lichamelijke opvoe- die na een dramatisch onge in Oostenrijk hun skicursus-win- vakantie afbrak. Het gezelschap am met de Austria-Expres in Ven en reisde regelrecht door naar oningen. )e leider van het gezelschap, de C. Kan, docent praktijk me- »diek en de docenten R. Bijlsma en j. L. Hoven waren evenals de leer den zeer terneergeslagen. )e stoffelijke resten van de drie chtoffers, Els Astrego, J. H Mee- J. Helenius, zullen per auto ir Groningen worden overgebracht vermoedelijk vanavond aankomen, crematie zal waarschijnlijk zater- geschieden in het crematorium oningen. il ER BE RICHT KANS OP MIST Het KNMI verwacht van heden tot l 3 ^irgen avondOverwegend zwaai >lkt met plaatselijk mist of wat )tregen. Tot zwak afnemende wind a ^(hoofdzaak tussen noordwest jjjwldwest. Dezelfde temperaturen als ndaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 31 7 JANUARI in op: 8.47 uur; onder: 16.48 uur. ïan op: 11.28 uur; onder: 21.31 uur. iogwater te Katwijk te 6.02 en 18.15 r, laagwater te 1.48 en 14.04 uu k oa It nummer bestaat uit 14 pagina's) de bouw voor hun rekening hebben genomen, zijn reeds meer dan een jaar met het project bezig, wat on dertussen vele miljoenen heeft opge- Politiek drama in krottenwijk van Karatsji Bij vechtpartijen tussen aanhan gers van maarschalk Ajoeb Chan enerzijds en van mej. Jinnah, ver slagen kandidate van de oppositie bij de recente presidentsverkiezingen in Pakistan anderzijds, zjjn maandag in de noordelijke voorstad van Karatsji mensen om het leven gekomen en m honderdtal gewond. Volgens ooggetuigen waren groepen ensen, daartoe aangezet door de Mohammedaanse Liga van Pakistan, achter president Ajoeb Chan staat, de vluchtelingenwüken in de buitenwijken van Karatsji binnenge drongen. Zij hadden daar de krotten met een lantaarn aan de voordeur het symbool van de volgelingen van mejuffrouw Jinnah in brand ge stoken en geplunderd. Gisteren pa trouilleerden militairen en politie in de getroffen wijken. slokt van de 36 miljoen DM, die West-Duitsland voor haar rekening heeft genomen. De Duitse industrie vreest als ge volg van het annuleren van de or der, massale ontslagen en vindt dat de Lufthansa geen orders overzee mag plaatsen. Een delegatie van de Nederlandse vliegtuigfabriek onder handelt thans met de Duitse maat schappij om de order te behouden. Nog hoop De directie van Fokker heeft, voor wat betreft haai- nieuwste schepping, niet alle hoop verloren. „Wie kan nu al bekijken welke maatschappij over enkele jaren (als de F-28 gereed is) Spoedig luchttaxidienst (Van onze Enschedese correspondent) Indien de plannen van het lucht vaartbedrijf Schreiner Aero Contrac tors N.V. worden verwezenlijkt, zal een nationale lucht-taxidienst in het leven worden geroepen. Eén der lan dingsplaatsen zal de Oldenzaalse kar- tingbaan zijn. Ook de gemeenten RÜssen en Zelhem hebben belangstel ling voor een lucht-taxidienst ge toond. De heer J. C. P. Stuy, hoofd van de helikopterafdeling van Schreiner, ver wacht dat er allengs meer gemeenten zullen volgen, die een landingsterrein voor helikopters aanbieden, zodat men in het komende voorjaar zal kunnen starten met de lucht-taxi dienst. De luchttaxi kan 300 kilogram vracht en 4 personen vervoeren en een snelheid van 170 kilometer berei ken. De kosten bedragen ongeveer 4 gulden per kilometer. Een obstakelvrij terrein van 50 bij 100 meter buiten de bebouwde kom is voldoende als lan dingsterrein. het verkeer op korte afstand, waar voor de F-28 speciaal is ontworpen, in Europa op de schouders zal ne men?", zo vroeg de commercieel di recteur van Fokker, F. J. L. Diepen. Hij doelde op de mogelijkheid dat de grote maatschappijen zich op den duur zouden gaan concentreren cp het intercontinentale verkeer, terwijl aan de kleinere dochtermaatschap pijen het locale Europese verkeer zou toevallen. De Lufthansa had aanvankelijk op haar keuzelijst voor aanvulling van de vloot naast de Fellowship nog de BAC 111, de Caravelle, de DC-9 en de Boeing 737 staan. Volgens de Lufthansa in Amsterdam zijn daar van nu alleen nog de DC-9 en de Boeing 737 over. Zes leden van de Indonesi sche delegatie bij de Ver. Na ties zijn gisteren uit New York definitief naar hun land terug gekeerd. Hun taak is volbracht, zei de Indonesische afgevaar digde bij de V.N., Palar, bij het afscheid. Palar zou vandaag zelf eveneens naar Djakarta gaan, waar hij zal pogen aldus ver klaarden diplomatieke kringen in New York president Soe- karno te weerhouden van een volledige breuk met de volke ren-organisatie. Maleisië heeft gisteren in een brief gevraagd of het enige steun kan ver- De Brienenoordbrug: Komt zjj klaar in januari of niet? Negenen twintig meter hoog boven het water van de Nieuwe Maas, met een uniek uitzicht op Rotterdam, lijkt het er niet op Er ligt nog een wegdek van kaal staal, dat op asfaltering wacht. Nog 1000 en 1 kleine dingen zijn er te doen. Maar een waterstaatsman zegt: „Al die kleine dingen zijn klusjes, vergeleken met dat hele kar wei. waarop we nog geen dag heb ben verloren. Het wachten is op goed weer om het werk af te maken. Eind januari, kom dan maar over de brug". P-om dan maar over de brug. Rot terdam kan het wel juichen tot ieder, die dagelijks de rivier moet kruisen en dat zijn 120.000 automobilisten. Iedereen weet het: er komen meer auto's dan kilometers weg bij en soms lijken we met de wegenbouw nog jaren achterop te lopen. Maar hier, ten oosten ran Rotterdam, heeft Rijkswaterstaat een voor derland uniek verkeersproject afge leverd: een brug, met haar 1306 ter de grootste van ons land, bouwd onder de meest moeilijke standigheden. Brug en wegen op drie niveau's hebben hier een buitenland se allure. Het is maar 2% kilometer Rijksweg, maar de kosten zijn lijk aan de aanleg van veertig kilo meter Rijksweg: bijna 100 milji gulden. wachten van de Veiligheidsraad van de V.N. om een einde te maken aan de Indonesische campagne om de jonge staat te verpletteren. Er is niet een bijeenkomst van de Raad verzocht, maar wel om verspreiding de brief als document van de Veiligheidsraad. Intussen bereidt Maleisië een verzoek voor aan de V.N. om hulp tegen de Indonesische agressie. Vice-premier Abdoel Razak opperde voor de televisie het denk beeld van een vredes-troepenmacht van de V.N. om Maleisië te bescher- Het in Peking verschijnende „Volksdagblad" juichte gisteren het uittreden van Indonesië uit de V.N. toe. Daardoor heeft het pas werkelijk zijn onafhankelijkheid en soeverei niteit bekrachtigd, aldus beweerde het blad, dat het verlenen van een zetel in de Veiligheidsraad aan Ma leisië „een openlijke daad van uit daging en vijandelijkheid" noemde. In Den Haag verluidt, dat presi dent Soekarno meer dan vijfduizend Javanen per maand naar Nieuw- Guinea wil laten emigreren. Centra als Hollandia, Merauke, Manokwari en Soring zouden Javaanse neder zettingen moeten worden. De Pa poea's zouden dan moeten terugkeren naar hun paalwoningen aan de kus ten of in het binnenland. Intussen regent het de laatste tijd klachten uit Nieuw-Guinea, de gezondheids toestand van de Papoea's moet sinds het vertrek van de Nederlanders aan- trkelijk zijn verslechterd. Ook met de voedselvoorziening is het on gunstig gesteld. Veel Papoea's wor den getroffen door een leveringsplicht voedsel aan de 18.000 Indonesi sche militairen, die in West-Irian zijn gelegerd. Daarnaast is voor alle Papoea's, ook voor jonge vrouwen, militaire dienstplicht ingevoerd. Zelfs zjjn Papoea's verplicht tot lidmaat schap van het vroegere vrijwilligers korps op Noord-Borneo in de strijd tegen Maleisië. Israël bezorgd, zegt Esj kol De Israëlische premier Levi Esjkol heeft in een t.v.- uitzending via de zendei „Vrij Berlijn" opnieuw aan gedrongen op terugroeping van Duit se deskundigen en technici, die in Egypte aan de militaire uitrusting van dat land meewerken hetgeen, zoals hij zei, in Israël in brede kring bezorgdheid wekt. Hij noemde beweringen van Arabische zijde, vol gens welke ook in Israël Duitse we tenschapsmensen in de bewapenings industrie werkzaam zouden zijn, „per fide verzinsels". De kwestie van de Duitse deskundigen in Egypte wordt in Israël zwaarder opgenomen dan die van het ontbreken van diploma- matieke betrekkingen, aldus de Is raëlische premier, die overigens mede voor het aanknoppen van dergelijke betrekkingen tussen West-Duitsland en Israël pleitte. ADENAUER 89 fAAR De voormalige Westduitse bondskanselier dr. Konrad Ade- nauer heeft gisteren onder enor me belangstelling zijn 89ste ver jaardag gevierd. Ook zijn op volgerde huidige kanselier prof. Ludwig Erhard links, kwam hem gelukwensen. Wat vliegt daar De Amerikaanse luchtmacht stelt een onderzoek in naar de aard van twee met zeer hoge snelheid vliegen de voorwerpen die onlangs op de radar zijn waargenomen. Een woordvoerder van de Marine deelde mee dat de voorwerpen op 29 december op de radar waren waargenomen toen zij met een snel heid van 7700 km per uur het lucht- verkeersstation van de marine in Patuxent (Maryland) naderden. Toen ze vlak bij waren hadden ze een scherpe bocht beschreven en waren verdwenen. (Van onze Parijse correspondent) Het ziet er naar uit, dat de Franse regering die vandaag onder voor zitterschap van president De Gaulle vergaderen de Amerikaanse president Johnson officieel zal uit nodigen voor een bezoek. Na ruim jaar verstoppertje te hebben ge speeld om zich niet voor de tegen partij te „vernederen" wenst de Franse regering zich blijkbaar toch te rekenen onder de „Europese vrien- aan wie het Amerikaanse staatshoofd dit jaar een bezoek zal brengen. Vorige maand heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Rusk tweemaal het Elysée bezocht om president De Gaulle te polsen over een ontmoe ting. Rusk verklaarde gisteren aan journalisten, dat er geen twijfel over bestaat, dat „president De Gaulle tot de Europese vrienden van de Ver enigde Staten gerekend mag wor den". In de buitenlandse Senaats commissie had Rusk tevoren gezegd, Onder de geweldige over spanning van de Brienenoord brug wordt aan het wegdek ge werkt. Het hangt van het weer af, wanneer de brug opengaat. Voor enkele asfalteringswerk- zaamheden heeft men dooi no dig en voor het belijnen van de wegen droog weer. Rijkswater staat hoopt echter de brug nog deze maand te openen. (Van onze Brusselse correspondent) Eind november 1966 zal het Nederlandse aardgas via een pijpleiding Brussel bereiken. Deze pijpleiding, met een dia meter van 50 centimeter, zal bij Turnhout op Belgisch grondge bied komen en dan via Ant werpen naar Brussel leiden. Overeenkomstig een enige maanden geleden door de Belgische minister van Economische Zaken en Energie genomen besluit, zal het Nederlands aardgas worden aangekocht door een maatschappij, waarin zowel de over heid als de particuliere distributie maatschappijen belang zullen hebben. De reeds bestaande gas- en elektrici teitsmaatschappijen zullen zich be zighouden met de distributie van het aardgas. Het bestaande buizennet en de aansluitingen zullen aan het aard gas worden aangepast. Men houdt er rekening mee, dat SMn om President Charles de Gaul Man gearresteerd die De Gaulle wilde vermoorden De politie in de Argentijnse stad La Plata heeft gisteren de arrestatie bekendgemaakt van de 25-jarige Ar- mand Charpentier, lid van de OAS, het Franse geheime leger, die heeft bekend dat hjj naar Argentinië is ge- daarvoor een periode van tenminste zes jaar nodig zal zijn. Het nieuwe buizennet zal zodanig worden ge maakt, dat de consument naar keuze gas van 9000 calorieën per kubieke meter of gas van 4500 calorieën per kubieke meter kan betrekken. Voor wat betreft de prijs heeft de Belgische regering tot nu toe geen enkele beslissing kunnen nemen. De besprekingen met Nederland zijn nog niet afgesloten. Wel schijnt het zeker, dat het aardgas verkocht zal worden tegen een prijs, die maximum zal overeenkomen met die van de stook olie. Men hoopt dat daardoor de cen trale verwarming op gas zal toene men en dat de verontreiniging van de lucht zal verminderen. Vooral dit laatste punt acht men belangrijk. Ie te vermoorden toen deze in okto ber een bezoek aan Zuid-Amerika bracht. Een woordvoerder van de politie heeft verklaard dat het nieuws van de arrestatie hangende een verder onderzoek tot gisteren voor de pers verborgen is gehouden. Hij zei dat Charpentier heeft verklaard naar Argentinië te zijn gereisd met valse papieren om De Gaulle te vermoor den tijdens het bezoek van de pre sident aan Buenos Aires. De Gaulle heeft het vorig jaar een lange reis door Latijns-Amerika gemaakt. Vol gens de politie heeft Charpentier be kend, dat z\jn plannen zyn belem merd door de buitengewoon scherpe veiligheidsmaatregelen. dat de Franse president tegemoetko mender was inzake de meningsver schillen met Amerika over de NAVO- politiek. Terwijl de hemel van de Ameri kaans-Franse betrekkingen dus weer leek op te klaren, doemen er toch weer nieuwe onweerswolken op e vorm van monetarie maatrege len, die Frankrijk, op persoonlijk be- r&n de president, binnen een ter mijn van drie maanden wil nemen. Parijs wil namelijk een deel van zijn dollarreserves in goud omzetten. In Washington wordt dit voome- uitgelegd als een teken van wantrouwen jegens de dollar, waar van Parijs een devaluatie zou vrezen, indien ook het Engelse pond ten val zou komen. In Parijs ontkent men, dat de maatregel een anti-Amerikaans ka rakter zou dragen. Frankrijk heeft op het ogenblik 300 miljoen dollars te veel in kas en voor het gezonde evenwicht moeten die dus, zo zegt men in de Franse hoofdstad, in goud worden omgezet. Andere landen, als Italië, Zwitserland, Nederland, en zelfs Engeland, hebben nog niet zo lang geleden dergelijke en nog veel ingrijpender transacties ver richt zonder dat Washington er po litieke aanstoot aan heeft genomen. En bovendien zal Frankrijk zich wel wachten de dollar of het pond in gevaar te brengen, aangezien het ge hele Westerse handelsverkeer van een devaluatie de directe en mogelijk zelfs catastrofale gevolgen zou on dervinden. Slot pag. 2 tvs Maandag l.l. is door de Texelsche postschipper een 16-tal miliciens uit een Ur- kerschuit overgenomen daar de schuit aan den grond en in het ijs bezet zat. Voor de Boompjes te Rot terdam nabij de groote Draaisteeg werd de Maas Donderdag nog door vele voetgangers gepasseerd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1