DAGBLAD Johnson nodigt de Russische leiders uit Indonesië heeft vertrek uit YN nog niet schriftelijk bevestigd Groots programma mi het Amerikaanse leven te verbeteren De regering schiet voortdurend tekort (9«</ >gericht 1 maart 1860 DINSDAG 5 JANUARI 1965 No. 31457 E. A. B. van Dishoeck ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Washington) „Ik hoop, dat de nieuwe Russische leiders de Verenigde Staten llen bezoeken", aldus verklaarde president Johnson gisteren in „State of the Union", de presidentiële „troonrede" in een vergadering van het Huis van Afgevaardigden en de Johnson zei verder, dat het Amerikaanse volk graag in gelegenheid zal zijn de Russische leiders via de televisie te „zoals ik ook ed wens koester dat het Russische volk leiders zou kunnen horen". Met deze laatste opmerking sug- :reerde Johnson, dat hij eenzelfde soort reis door de Sowjet-Unie maken als die welke Chroesjtsjow in 1959 door Amerika aakte. President Eisenhower zou toen in 1960 een tegenbezoek engen, maar de mislukte topconferentie in dat jaar na het ind met de U-2, deed dit plan in het water vallen. In Washing- in zd men niet verrast te zullen zijn indien de Russen op uitnodiging zouden reageren met het verzoek, dat de merikaanse president eerst naar Moskou komt. Reizen naar Europa en Zuid-Amerika Het zal aan de Russische leiders )rden overgelaten te beslissen wie Ui hen naar Amerika zal komen, remier Kosigin noch partijsecreta- t Brezjnew zijn ooit in Amerika ge- Best. President Mikojan kent de erenigde Staten wèl. Volgens func- Miarissen in Washington is John- ns invitatie ingegeven door zijn 'ertuiging, dat Chroesjtsjows reis lar Amerika van bijzonder veel nut geweest. Chroesjtsjow kreeg daar- >or meer begrip van de Ver. Staten, i industriële hulpbronnen van dat nd en het vredesverlangen van het merikaanse volk en zijn leiders. President Johnson heeft verder in |n „State of the Union" gesproken 'er het voornemen reizen te maken ïar Europa en Latijns Amerika. lOver de verhouding tussen de V.S. 1 de communistische landen zei >hnson: „Wij leven nog steeds in sn geplaagde en gevaarlijke wereld, r bestaat niet meer een enkelvou- ge dreiging, maar er zijn er vele. verschillen in intensiteit en graad in gevaarlijkheid. Met de Sowjet- 'tiie streven wij naar vreedzaam on- irling begrip, dat het gevaar voor vrijheid kan doen afnemen. In de Jgelopen herfst heb ik het Ameri- lanse volk gevraagd die koers te ezen. Ik zal zijn beslissing uitvoe- m. Als wij in vrede willen leven neten wij elkaar beter leren ken- ïn. In Oost-Europa beginnen ruste- ze landen langzaam weer zichzelf i worden. Uw regering, geholpen >or leiders in de vakbondswereld en ;t zakenleven, onderzoekt manieren n de vreedzame handel met deze nden op te voeren en ook die met Sowjet-Unie. Ik zal onze conclu- es hieromtrent ter kennis van het Dngres brengen". Tegen isolationisme Over Vietnam zei hij: „Een be- riend volk heeft ons gevraagd te elpen in de strijd tegen-, communis- sche agressie. Drie presidenten heb- »n die hulp beloofd en gegeven. Advertentie Keuze uit 5000 pantalons in elke maat - model of prijs ^BROEKEN- SPECfAUST HAARLEMMERSTRAAT 195—197 VEER BERICHT GEEN VORST Het KNMI verwacht van heden- et morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met later oornamelijk in de noordelijke pro- incies kans op enige regen Van- acht geen vorst, morgen hgeveer dezelfde temperaturen als andaag. Matige, aan de kust nu en an krachtige wind tussen noordwest n zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). 6 JANUARI Zon op: 8.47 u.; onder: 16.45 uur. Maan op: 11.08 u.; onder: 20.20 u. Hoogwater in Katwijk te 5.26 en 17.39 uur. Laagwater te 1.17 en 13.33 uur. Dit blad bestaat uit 10 pagina's Daaraan zal nu geen einde komen' Johnson duidde daarbij aan, dat i Vietnam, waar het communisme ee agressiever gezicht toont dan in de Sowjet-Unie en de Oosteuropee lan den, de vrijheid van heel Azië op het spel staat en dat daarom ook een Amerikaanse belang gediend wordt in Indo-China. Isolationistische klan ken, die sinds enige tijd weer duide lijker te horen zijn, overstemde hij door op te merken, dat Amerika geen oase wil zijn van vrijheid en welvaart in een wereld, waarin onwetendheid, ellende en tirannie overheersen. Elk hoekje van de aardbol is van belang voor de vrije wereld, aldus Johnson. In dit verband beloofde hij voortzet ting en uitbreiding van Kennedy's „Alliantie voor de vooruitgang" in Zuid-Amerika. Over het Westelijke bondgenootschap sprak de president in vage termen: de Duitse deling noemde hij een groot probleem en de vrije Euroupeanen schreef hij een be langrijke rol toe in het streven naar vrede en vrijheid. Interessant was voorts, dat hij Amerika's sympathie voor de Ver enigde Naties onderstreepte. De te leurstellingen in de V.N. zijn niet de schuld van de volkerenorganisatie, aldus Johnson, maar zij zyn een deel van de wereldsituatie. „Great society' Uitvoerig schetste Amerika's staats hoofd zjjn plannen ter verwezenlij king van wat hij al sinds enige tijd „een grootse samenleving" („great society") pleegt te noemen. Beter onderwijs, meer medisch onderzoek, verbetering van het leven in de grote steden, verfraaiing van het Ameri kaanse landschap en zuivering van rivieren en de lucht, bestrijding van de misdaad, bescherming van het stemrecht der negerburgers, stimule ring van kunsten tegengaan van ver spilling en ondoelmatigheid staan op zijn lijstje. Voor al deze thema's bereidt het Witte Huis wetsvoorstellen voor. Bo vendien is Johnson van plan op alle mogelijke manieren de huidige eco nomische bloei te laten voortduren. Voor 1965 staat een nieuwe injectie voor het economische leven op het programma in de vorm van een ver laging van de accijnzen. Verder wil de president aan het parlement machtiging vragen om in tijden van economische teruggang de inkoms tenbelasting te verlagen en openbare programma's uit te laten voeren. De inspanning tegen de armoede wil Johnson dit jaar verdubbelen. Daar toe zullen betere ouderdomsvoorzie ningen en werkeloosheidsuitkeringen aan het parlement worden voorge steld, terwijl speciaal hulp beloofd wordt aan de in het nauw gebrachte kleinq boeren. „Niet anders maar beter" Johnsons „troonrede" bracht met al deze punten wat het al beloofde te worden: een gematigd, maar toch ambitieus programma, tot voortzet ting van de huidige buitenlandse po litiek en vooral tot verbetering van de kwaliteit van het leven in Ame rika. Een typerende zin in de rede was, dat de grootse samenleving (great society) niet vraagt naar het hoeveel, maar naar het hoe goed. Met andere woorden: Johnsons pro gramma gaat uit van de juistheid, waarheid en gezondheid der huidige VERWIJT VAN SENAAT OVER Gisteren is het Ned. Studen ten Orkest traditiegetrouw naar Bergen in Noord-Holland ge- trokken om te repeteren voor de ACHTERSTAND IN WEGENBOUW komende tournee. De voorzitter van het orkest WSchatborn (midden) en de dirigent Brus- sen (rechts) boden burgemees ter L. J. de Ruiter bij hun aan komst een zwarte kat aan. Amerikaanse samenleving en wat hjj voorstelt zijn verbeteringen en ver fraaiingen. Niet hervormen of Ame rika in beweging krijgen in een spe ciale richting is Johnsons ambitie. „Niet anders maar beter", zou de titel kunnen luiden boven zijn ken nelijk voor de hele generatie be doelde politieke credo. schriftelijke bevestiging van het aangekondigde Indonesische vertrek uit de Verenigde Naties. In diplomatieke kringen bleef men daarom nog enige hoop koesteren, dat men in Djakarta als nog van gedachten zou veranderen na de beroepen, die van ver schillende zijden op president Soekarno zijn gedaan, o.a. door Oe Thant namens de V.N. zelf. Op het V.N.-plein wappert de Indonesische vlag nog naast die van de overige 114 leden. Een V.N.-woordvoerder heeft gezegd, dat Indonesië lid blijft totdat het schriftelijk heeft opgezegd. NAAR HUIS De Indonesische ambassadeur bij de VN, Palar, zei in een radio-ge sprek, dat zijn land zich nu niet langer aan de VN-besluiten gebon den acht. Hij zei ook, dat er geen sprake was van enige beinvloeding door Peking, zoals vele waarnemers denken. Het beroep van Oe Thant zou volgens hem geen enkel effect sorteren, want „wij hebben onze in structies al gekregen". Hij zou deze week nog de Indonesische missie opheffen en naar huis gaan. In Djakarta verklaarde de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken in een rede, dat 1965 een kri tiek jaar voor zyn land bou worden „vanwege het alom heersende neo kolonialisme en de terugtrekking van Indonesië uit de VN". Ook zei Soebandrio: „Weest niet verbaasd, als ik zeg dat dit jaar mo gelijk onze wapenbroeders verdwij nen, omdat zij niet langer het pad van de nationale revolutie kunnen volgen. De tegenstelling tussen de wapenbroeders zal wellicht het peil van confrontatie bereiken". Hij zei niet welke groepen hem voor ogen zweefden. Tenslotte zinspeelde hij er op, dat de regering haar politiek jegens de dagbladen zal wijzigen. De regering zou de dagbladen „van de rijken" willen annuleren. Voor miljoenen Een woordvoerder van de VN heeft opgemerkt dat Indonesië voor miljoe nen dollars aan hulp van de VN heeft ontvangen en o.a. lid is van de bestuursraad van het speciale fonds van de Verenigde Naties. Indonesië zou hieruit in de komende vijf jaar 5.7 miljoen dollar ontvangen. Ontvangende landen hoeven niet noodzakelyk lid van de VN te zijn om hulp van de volkerenorganisatie te ontvangen, aldus de woordvoerder. Maar het grootste enkelvoudige fonds is het speciale fonds voor West-Irian van 30 miljoen dollar, waarin Nederland voor 10 miljoen dollar heeft bijgedragen en 20 mil joen heeft beloofd voor de komende twee jaar. Maar dit fonds, dat is be doeld om te voorzien in technische bijstand aan het voormalige Neder lands Nieuw-Guinea. zou, naar alge meen werd verondersteld, door de VN worden beheerd krachtens een In- aonesisch-Nederlandse overeenkomst, die door de Algemene Vergadering is geratificeerd. Het lot van dit fonds, in het bij zonder de manier waarop Nederland op de huidige toestand zal reageren en het lot van de belofte van Indo nesië om in 1969 een volksstemming onder de Papoea's te houden om vast te stellen of zij onder Indonesisch bestuur wensen te blijven leven, zijn nu speculatieve zaken geworden. Het Kindernoodfonds van de VN heeft Indonesië reeds voor vijf tien miljoen dollar hulp verleend. Verder is er twee miljoen dollar ter beschikking gesteld voor hulp aan de slachtoffers van de vulkaanuit barsting van 1963 op Bali. Niet dramatisch In Parijs neemt men het besluit van president Soekarno niet al te drama tisch op. De Franse regeringskrin gen herkennen in Soekarno's gebaar een zekere gaullistische tendens en getje" heeft omschreven, staat in de vijfde republiek nu eenmaal niet in de reuk van heiligheid. Over de achtergrond van Soe karno's initiatief gelooft men in Parijs dat de sleutel wel weer in de Indonesische binnenlandse politiek moet worden gezocht. Met het grote gebaar dat hem lief is, heeft Soe karno beloofd dat de kwestie-Malei- sië voor het eind van 1964 geliqui deerd zou zijn. Om de indruk van dit echec voor het binnenlandse forum op te heffen heeft hij nu op het buitenlandse front rumoer moeten maken. Het staat, volgens Parijs, echter nog te bezien, of Indonesië, dat zo veel financieel profijt van de VN heeft gehad en nog heeft, nu al zijn schepen achter zich wil verbran den. Alarmsignaal Het belangrijkste alarmsignaal voor Engelands besluit om verster kingen naar Maleisië te zenden was de overbrenging van een volledige Indonesische divisie van tussen de tien- en vijftienduizend man uit West-Java naar de grens van Sera- 350.000 man bestaande Indonesische leger bestaat grotendeels uit infante rie gewapend met Amerikaans en Russisch materiaal. Het omvat 30000 geoefende parachutisten. De Indo nesische marine van 35.000 man be zit een vroegere Russische zware kruiser, de „Irian". Eind 1963 werd een tweede Russische kruiser klaar gemaakt voor Indonesië, die waar schijnlijk over geleide projectielen .1 beschikken. Een belangrijke factor welke de oorlogscapaciteit vermindert is dat het Indonesische leger tenslotte over een zeer groot gebied is verspreid om de binnenlandse orde te hand haven. Er bestaat ook weinig twijfel dat het moeilijk voor Indonesië is om zijn moderne materiaal te han teren en te onderhouden. Prijsverhoging baconvarkens Wegens een stijging van de prijzen op de varkensmarkt heeft het Pro- duktschap voor Vee en Vlees besloten de prijs voor baconvarkens met in gang van gisteren met 7 ct per kg te verhogen. De prijs wordt voor bacon varkens in de kwaliteitsklassen 1 t/m. 4 respectievelijk f 2,60, f 2.48, f 2.43 en f 2,38 per kg koud geslacht gewicht. 9? Verwijten krijgt de regering uit de senaat te horen over de achterstand in de wegenbouw. Blijkens het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de voorgestelde wet op het Rijkswegen fonds zijn vele senatoren van oordeel, dat gesproken moetworden van een voortdurend tekortschieten in het zorgvuldig analyseren van de ontwikkelingstendenzen in het verkeer". Verder vraagt een groot aantaltuigenbelasting als voedingsbron matoren zich af, hoe de bestaande achterstand heeft kunnen ontstaan, zonder dat van regeringszijde daarop eerder was gereageerd. Immers deze achterstand is niet van het laatste jaar en was eerder te voorzien ge weest en ook eerder voorspeld. Deze Eerste-Kamerleden zouden hieromtrent „toch nog wel" gaarne een nadere toelichting van de rege ring ontvangen. Weer vele andere le den wezen erop, dat men reeds ja renlang de stormachtige ontwikke ling van het verkeer heeft kunnen waarnemen. De regering heeft er zelf op gewezen, dat de cijfers over de in gebruik zijnde auto's over een aan tal jaren wijzen op een verdubbe ling in elke periode van vijf jaar. De regering komt echter nu pas met een plan om de rijkswegenaanleg te ver snellen, nu meer dan een miljoen personenauto's aan het verkeer deel- Grondige motivering Wat het voorgestelde Rijkswegen. het Rijkswegenfonds. Alleen zeer sprekende en dwingen de omstandigheden mogen, volgens hen, ertoe leiden om bepaalde lasten van de verwezenlijking van het rijks wegenbouwprogramma te doen druk ken op een bepaalde groep als de weggebruikers. Turken klagen Athene aan De leider van de Turkse delegatie bij de Verenigde Naties, Orhan Eralp, heeft In een brief aan secretaris-ge neraal Oe Thant Griekenland be schuldigd van het zenden van troe pen en wapens naar Cyprus. Eralp beschuldigt de Griekse Cyprioten er van een aanval op de Turkse ge meenschap voor te bereiden. In de brief, die gisteren is gepubliceerd, zegt de Turkse afgevaardigde dat de Griekse Cyprioten ernstige inciden ten willen veroorzaken en de schuld fonds betreft, menen vele senatoren daarvan op de Turkse Cyprioten wil- dat de toenemende algemene midde- len werpen. len met hoge prioriteit moeten wor- Hij verzoekt Oe Thant de VN-au- den besteed in het belang van de uit- j toriteiten op Cyprus maatregelen te breiding van het net van rijkswegen, laten nemen om opnieuw bloedver- Zij wensen, dat de regering haar standpunt ten aanzien van deze kwestie uitvoerig en gefundeerd uit eenzet en daarmee ook een grondige motivering geeft van de noodzake lijkheid van de nu voorgestelde hef fing van opcenten op de motor-rij - Een staking in de haven van Antwerpen heeft meer dan hon derd schepen verplicht hun an ker op de Schelde te laten val len. Een deel van de wachtende schepen, welke het drukke vaar water een ongewoon aanzien - ■Mo gieten te voorkomen. NEDERLANDERS ROKEN MINDER SIGARETTEN De schrik zit er bij de Neder landse sigarettenrokers nog steeds in. Althans er worden In ons land nog steeds minder sigaretten gerookt, dan in 1963 het geval was. Dit blijkt uit de accijnsopbrengst, die het minis terie van Financien gisteren heeft gepubliceerd. Op 1 april 1964 werd de accijns op sigaretten verhoogd en wanneer het verbruik gelijk zou zijn geble ven of zou zijn gestegen, zou de ac cijnsopbrengst in het afgelopen jaar hoger zijn geweest dan in 1963. On danks de accijnsverhoging werd even wel in de periode van januari tot en met november (over december zijn nog geen cijfers beschikbaar) even veel door de fiscus geïnd, als in het zelfde tijdvak van 1963 (nl.-514 mil joen). Ook de ontvangst over novem ber ten bedrage van 48 miljoen gulden was even groot als in novem ber 1963. teuws Vóór eenige dagen is te Weenen een gepensioneerd officier overleden, die zijn neef tot universelen erfge naam heeft gemaakt, onder voorwaarde, dat hij nim mermeer een courant mag le zen. Men schrijft uit Melbour ne, dat men weder een reus achtig ei van den N.-Zee- landschen vogel Moa gevon den heeft: het ei is 10 duim lang en 5 duim dik.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1