Ongevallencijfer Leids verkeer in '64 ruim 10 pet. gestegen Griep...? Benauwende curve voortgezet Relatief minder gewonden en doden 5 5000 in 1969? Maandcijfers over 1964 sigaren uitzonderlijk goed! Leidse jeugd sjouwt met kerstbomen.en levert veldslagen BALANS VAN LEIDS VERKEER OVER DE NAOORLOGSE JAREN AS PRO' Voetgangster (88) aangereden C. DE KONING OVERLEDEN BRAND DOOR VUURWERK? LEIDEN AAR redt kleuter uit de Warmouder Leede BUS IN RIVIER: 27 DODEN Brandstofbonnen eu geld buitgemaakt Prinses Margaret werd bedreigd Opstand verijdeld in BOLIVIA Opgericht 1 maart 1860 Maandag 4 januari 1965 Tweede blad no. 31456 Onheilspellend jaarrecord: meer dan 35001 (Van één onzer redacteuren) Meer dan drieëneenhalfduizend geregis ongevallen, dat is de trieste oogst van *j(het Leidse verkeer over het afgelopen jaar; een 10stijging van meer dan tien procent ten opzichte van 1963. •ai Nauwkeurig gezegd: in 1964 werden 3513 ^ongevallen geregistreerd, waarbij 449 gewon- vielen en 5 doden waren te betreuren. Wanneer wij de eerste maanden na de be vrijding niet meetellen (er was toen nauwelijks .gewoon" verkeer, vrijwel uitsluitend militair) ■aJ Er is slechts één lichtpuntje, hetzelfde als vorig jaar: procentueel neemt ?ahet aantal ongevallen met gewonden en doden af. Terwijl deze (ernstigste) ongevallen de laatste jaren ook in absolute zin daalden, is het aantal daar- 2 van in 1964 vrijwel gelyk gebleven met dat van het vorig jaar (resp. 454 453 waarvan 5 en 6 doden). Deze ontwikkeling van het minder ernstig «worden der ongevallen is in 1959 ingezet. Toen bedroeg het percentage «doden en gewonden op het totaal aantal ongevallen nog 25,0, In het afge lopen jaar was dit byna gehalveerd tot 12,9. lc Elders geven wij in twee tabellen jijde cijfers weer over de na-oorlogse ..Jaren en de maanden van het afge lopen jaar. Enkele van deze en jandere cijfers verdienen bijzondere omdat zij de onheilspel lende ontwikkeling duidelijk illustre- jren. In 1964 kwamen er bijna zoveel ongevallen voor als in de eerste vijf na-oorlogse jaren tezamen! Wanneer wij in ronde getallen de zaak bezien, valt op dat de 500 als jaartotaal het eerst werd gepasseerd in 1947 Vier jaar later, in 1951, werd het duizendtal overschreden, vijf jaar flater de 1500, slechts twee jaar later vain 1958 de 2000, weer twee jaar later reJn 1960 de 2500, drie jaar later in J.963 de 3000 en nu, slechts één enkel later in 1964 de 3500Het dziet er dus nu naar uit, dat in het Jaar of uiterlijk in 1966 eede vierduizend overschreden zal wor den, in 1967 de 4500 en in 1968 of uiterlijk 1969 de 5000. Twee maandrecords 1964 treft U V1( De maandcijfers ovei ™ln een bijgaande tabel aan, die over doorgaande jaren kunnen wij niet :eralle noemen, maar ook in een verge lijking van deze cijfers zit een on- tendens. Het maand-record werd dit jaar tweemaal „verbeterd", en wel in Oktober en november. In mei 1958 kwam dit record met 213 voor het boven de tweehonderd. Sep tember 1959 werd dit record verbe terd tot 234, in oktober van dat jaar jjbot 250, in september 1960 kwam het ®Imaandrecord op 274, in 1961 werd dit aantal in geen enkele maand be- teikt, maar mei 1962 bracht het fecord op 293. Mei vorig jaar werd iet 300. oktober 1963 werd het aan- al van 317 bereikt. In 1964 werd dit antal in september geëvenaard, laar in oktober verhoogd tot 358 en a november tot 365. Evenals vorig aar kwam het maandtotaal in 1964 Miiet onder de 200. een aantal dat in l-4mei 1958 nog een record betekende.. In 1963 lag het maandtotaal slechts ^Weemaal in de driehonderd, in 1964 ^vas dit aantal zwarte maanden zes! Op deze wijze doorgaande kunnen I den. De definitieve cijfers over uurij uiterlijk in 1967 een maandtotaal geheel 1964 met betrekking tot het 1 "Verwachten dat eroter is dan het gehele land zyn nog niet bekend, wel dan gebeurden er in de naoorlogse jaren in de Sleutelstad 33.196 ongevallen, waarbij 7365 ge wonden en 121 doden te betreuren waren. Meer dan tien procent van deze ongevallen in ne gentien jaar kwamen derhalve voor rekening van het éne jaar 1964 Dit is bijzonder triest, en het benauwende daarbij is, dat er door de jaren heen een vaste opgaande lijn in de ongevallencurve zit, zodat we zo langzamerhand kunnen voorspellen welke verbijsterde aantallen er voor de komende ja ren verwacht kunnen worden. zich in het land 188,950 ongevallen waarbij 45.100 gewonden en 1739 doden te betreuren vielen. Het aantal gewonden betekende een stij ging van 17 procent, het aantal doden een stijging van 22 procent ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1963, terwijl in Leiden deze percentages niet onaanzienlijk lager waren en daalden en de abso lute aantallen gewonden en doden nagenoeg gelijk bleven aan die van het voorgaande jaar. Landelijk was het aantal gewon den en doden over de eerste drie kwartalen 24,8 procent van het totaal 1 Jan. Febr. Maart 1 April 1 Mei 1 Juni 1 Juli 1 Aug. 1 Sept. Okt. 1 Nov. 1 Dec. 307 42 1 Totaal 3513 449 Vijf doden Het aantal doden in het afgelopen jaar bedroeg „slechts" 5, dat is min der dan het na-oorlogse jaargemid delde van 6,4, maar hierin spelen allerlei toevalsfactoren een rol. Zo deed zich in het jaar 1959, toen een topscore van 560 gewonden bereikt werd, slechts één enkel dodelijk ongeval in Leiden voor. Bovendien moet niet vergeten worden zoals wij ook voorgaande jaren dikwijls schreven dat zich bij gewonden en hun naaste omgeving dikwijls zeer veel meer leed voordoet, dan by een dodelijk ongeluk, hoe onherroe pelijk en ellendig dit laatste ook kan De dodelijke ongevallen vonden in Leiden plaats op de Hoge Rijndijk (april). Noordeinde (juni), Maresin- gel (juni, Zoeterwoudseweg ("augus tus) en andermaal Maresingel (okto ber). Landelijke cijfers ongunstiger Overigens slaat Leiden geen gek figuur wanneer de landelijke ont wikkeling in het oog wordt gehou- 11 Minder „ernstis" r En toch is er, zoals gezegd, een •njiohtpuntje: in 1964 heeft zich het verschijnsel voortgezet, dat het aan bal ongevallen met gewonden en dioden procentueel daalt. Niet alleen door de stiigine van het totaal aan- ;ettal ongevallen bovendien, maar tot het atfgelopen jaar ook in absolute Aangezien dit verschijnsel nu reeds aanhoudt sinds 1959, mogen concluderen dat het hier niet om een toevalligheid gaat maar om een duidelijke tendens. Er zijn geen over bewiizen voor de oorzaken Van het verschijnsel, wel aanwijzin gen: de maximum snelheid in de bebouwde kom, steeds verdere ver- keersregulering door eenrichtingver- j, freer en verkeerslichten, en bovenal j een oorzaak die niet onverdeeld kan Worden toegejuicht, namelijk een Bteeds hopelozer venstopping van de Leidse verkeerswegen, waardoor met veel lagere snelheid gereden moet Worden en aanrijdingen over het algemeen veel zachter aankomen. Zoals uit bijgaande tabel blijkt, bedroef het aantal gewonden en 1 doden tezamen 561 op een totaal van 1 2333 ongevallen, dat is 24.0 procent. Dat nercentaee (dat een hoogtepunt 4 bereikte in 1954 met 32.0) daalde 2 Bindsdien van 21.0 In 1960 via 20.5 0 18.4 14,2 in de tussenliggende jaren naar 12.9 in 1964, een opmer- 0 keliik laagterecord, vooral wanneer 2 in aanmerking wordt genomen dat 2 het percentage over alle negentien 0 öa-oorlogse jaren op 22,6 ligt. De absolute aantallen gewonden 3 en dodij per jaar daalden van 1959 tot 1 1963 als volgt: 561. 557, 543. 521, 453. q In het afgelopen jaar bedroeg dit 4 aantal één hoger namelijk 454, maar 0 de daling tussen 1962 en 1963 was ook wel bijzonder sterk. Door de sterke regenval in de eerste dagen van het nieuwe jaar is het water in sommige Italiaan se rivieren zo sterk gestegen, dat de uit de Romeinse tijd dateren de Ponte Milvio in Rome het hoofd maar nauwelijks boven water kon houden. aantal ongelukken. In Leiden bedroeg dit percentage als gezegd over het gehele jaar slechts 12,9. Over de eerste negen maanden was het 13,7 dus ook veel lager dan het landelijke percentage van 24,8. Daarbij moet anderszijds niet vergeten worden, dat de ernstigste ongevallen zich afspe len op de grote autowegen, waar hard kan worden gereden. Binnen de grenzen van de gemeente Leiden zijn dergelijke wegen (nog) niet te vinden. Niet rooskleurig Al met al: onheilspellende cijfers: een derde deel van de bevolking van Leiden in de na-oorlogse jaren bij een verkeersongeval betrokken; bijna 7500 gewonden en doden in die jaren; een voortdurende stijging die het ergste doet vrezen voor de nabije toekomst; gelukkig daarbij een relatieve daling van de aanballen doden en gewonden, maar dit laatste gunstige verschijnsel vermoedelijk in hoofdzaak het gevolg van een bij zonder ongunstige omstandigheid, die nodig verbetering behoeft, name lijk de verstopping van de binnenstad door een voortdurend stijgend aantal motorvoertuigen Nee, rooskleurig is het Leidse verkeersbeeld niet, al hebben wij dan ook ons best gedaan één enkel klein lichtpuntje te vinden! Advertentie Jaar 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 1961 1962 1963 1964 489 705 746 821 948 1134 1090 1303 1461 1447 1936 1920 2025 2333 2650 2649 2838 3188 3513 139 187 207 193 261 324 285 397 464 448 438 462 503 560 549 537 513 447 449 Doden Percentage gew. en doden 7 29.9 27.0 28.6 24.4 28.5 28.8 26.9 31.4 32.0 31.6 23.1 24.3 25.0 24.0 21.0 20.5 18.4 14.2 12.9 Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te 22,6 TENTOONSTELLING VAN POSTDUIVEN De postduivenvereniging „De Blauwkras" houdt een tentoonstelling op 9 en 10 januari in het gebouw van de speeltuinvereniging „Jet Oos ten" aan de Bomeostraat. Hiervoor zijn 215 vogels ingeschreven, die ge keurd zullen worden door de heer J. Westerbrink uit Voorschoten. Zilveren jubilaresse bij Leidse Wolspinnerij Voor de Leidse mejuffrouw E. J. van Driesum was het vandaag een bijzondere dag. Zij herdacht namelijk het feit, dat zy een kwart eeuw ge leden als stenotypiste by de Leidse Wolspinnerij in diens trad. De jubi laresse, die op het ogenblik ook cor respondentiewerkzaamheden verricht, werd vanochtend tijdens een bijeen komst met het personeel hartelijk ge huldigd. Mej. Van Driesum kreeg van de directie een enveloppe met inhoud, terwijl zij ook van het personeel een geschenk in ontvangst mocht nemen. Zowel van directie als van perso- neelszijde werd haar bovendien veel lof toegezwaaid. De Leidse jeugd heeft de rei nigingsdienst en de politie het afgelopen weekeinde veel last bezorgd. Baldadige jongens en meisjes sjouwden met kerstbomen over straat, smeten deze bomen overal neer zelfs op het dak van een schoolgebouw en leverden boven dien ware veldslagen met elkaar. In de De Wetstraat bijvoorbeeld ging het zaterdagmiddag bij een vecht partij tussen opgeschoten jeugd zo wild toe. dat een veertienjarige scho lier en een zestienjarige kan toorbediende hoofdwonden opliepen. De politie heeft evenals elders in de stad moeten ingrypen. De gewonde belhamels zyn naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Hoeveel kerst bomen er door de lieve jeugd de warme huiskamer zyn uitgesleept blijkt wel uit de volgende cijfers van de reinigingsdienst. Deze dienst heeft honderd kerstbomen weg moeten ha- Een 88-jarige inwoonster van Lei den werd gistermiddag omstreeks kwart over drie op de Lammen- schansweg by het oversteken van de weg door een personenauto aangere den. De bejaarde vrouw kreeg een gekneusde rechterarm en een rech terbeenfractuur. Zij werd door de E.H.D. naar het Academisch Zieken huis vervoerd. De autobestuurder verklaarde tegenover de politie, dat hjj de voetgangster door de laag staande zon niet had opgemerkt. len van het dak van een school aan de Leuvenstraat, nog eens honderd liit de Vivaldistraat en de Jaques Perkstraat, dertig uit de omgeving van de Petruskerk en vijl tig van een schoolplein aan de Oosterstraat Ook werden op vele plaatsen kerstbomen in het water gegooid, waardoor de stadsverontreiniging nog groter is geworden dan zij toch al was (In verband met het bovenstaan de is het wellicht nuttig nog even te herinneren aan de kerstboomver branding, die vanavond om kwart voor acht op het Schuttersveld be gint.) Op de leeftijd van 62 jaar is giste ren in Leiderdorp plotseling over leden de heer C. de Koning, een in Leiden en omgeving zeer bekende en actieve figuur in Rode Kruiskringen. De heer De Koning, die reeds in 1936 als leerling-helper in dienst trad bij de Rode Kruiscolonne van de afdeling Leiden en later in de rang van serg.-majoor werd benoemd tot groepscommandant, heeft het Rode Kruiswerk op tal van terreinen trouw en met grote toewijding ge diend. Na zijn uittreden uit de colon ne werd hij in de rang van 2de luitenant bij de civiele dienst ge plaatst en tevens belast met de propaganda. De heer De Koning was drager van het Mobilisatiekruis en in het bezit van een Rode Kruis- onderscheiding van langdurige trou we dienst. Nieuwe uitgaven Parijs anno 1842, door P. de Koek. Geïll. Uitg.: W van Hoeve, Den Haag Indonesische volksverhalen, be werkt door C. H. Schaap. Uitg.: W. van Hoeve, Den Haag Horens voor de stier, door L. de Lentdecker. Uitg.: W van Hoeve, Den Haag Kroniek van Sint-Jansoog, door J M. Kom ter. Uitg.: Moussault, Am sterdam Jezus in Magnitogorsk, door A. Koejemans. Uitg.: Moussault, Am sterdam De wereld in kleuren. Een fotoboek van Nederland, door Kees Scherer Jaap Romijn. Uitg.: A. W. Bruna Zoon, Utrecht. In een woning aan de Lombokstraat ontstond gistermiddag omstreeks 2 brand, waarschynlyk doordat onbekenden in de vensterbank vuur werk tot ontbranding brachten. In de voorkamer werden het be hang, de vloerbedekking en een stoel door het vuur vernield. De brand weer heeft de vlammen gedoofd. H. van Duuren 40 jaar bij Venduhuis Een bij kopers en verkopers zeer bekende figuur in het Venduhuis der notarissen aan de Hogewoerd, de heer H. van Duuren, herdacht van daag het feit, dat hij voor veertig jaar als venduknecht in dienst trad. In verband met dit jubileum werd hem vanochtend door de Leidse notarissen een receptie aangeboden. Tijdens deze receptie dankte de voor zitter van de Vereniging van Leidse notarissen, de heer J. C. van Eek, voor de grote trouw en ijver welke de jubilaris bij zijn werk steeds aan de dag legde. Namens de notarissen overhandigde spreker de heer Van Duuren een enveloppe met inhoud. Vele notarissen, directie en personeel sloten zich bij deze woorden van dank en waardering aan. De echtge note van de Jubilaris werd verrat met een prachtig boeket bloemen. De Leidenaar P. Braggard, die voor de Stedelijke Lichtfabrieken werk zaam was by de gashouder op het terrein bij de gemeentehaven in War mond, heeft vanmiddag omstreeks kwart overtwaalf de vyfjarige Mario Lagas van de verdrinkingsdood gered toen het jongetje in de Warmonder Leede was geraakt. Mario stond by een ouder broertje, dat aan het vissen was, te kyken en raakte tydens het spelen in de Leede. Het broertje rende schreeuwend het terrein van de gemeentehaven op. Het hulpgeroep werd door de heer Braggard gehoord. Deze aarzelde niet, toen hjj merkte, dat een kind in de Leede lag. Hij sprong het reeds zinkende knaapje na en smaakte het genoegen hem veilig op het droge te brengen. Zevenentwintig personen verdron ken toen in Peru een bus van meer dan honderd meter hoogte in de rivier de Mantaro stortte. De bus reed tussen Ayachucho en Huancayo I in het Andesgebergte. Bij serie inbraken in LEIDEN Inbrekers zyn omstreeks de jaar wisseling in Leiden druk aan het werk geweest. In de periode tussen donderdag 31 december en zaterdag 2 januari werd ingebroken in het kantoor van de Coöp. „Rynlamd", gelegen op het ter rein van de staatsspoorwegen aan de Haagweg, waar de branöstoffenhan- del van deze coöperatie is gevestigd. Nadat de daders, vermoedelijk met behulp van een valse lseutel, het kantoor waren binnengekomen, for ceerden zy met een braekijzer en een tang een oude brandkast. Hieruit namen de inbrekers een geldtrommel met ongeveer f 1000 aan contant geld en f 3700 aan ingeleverde brand- stofDonnen. In een woonhuis aan de Witte Singel werd in de periode tussen woensdag 30 december en zondag 3 januari een bankbiljet van f 100 weggenomen. De dief heeft zich toe gang tot het huis weten te verschaf fen door aan de voorzyde een raam open te schuiven. Hy doorzocht in de kamer van de hoofdbewoonster alle kasten en stal uit een porte monnee een briefje van honderd. Aangezien de kamer goed was afge sloten kon de boosdoener het overige gedeelte van het huis niet betreden. Voorts werd in de afgelopen week in een pand aan de Oude Singel, waarin een maatschappij voor opper vlak- en metaalbescherming is ge vestigd, een geldsbedrag van onge veer f 60 ontvreemd. In de kantine van de tennisbanen in de Leidse Hout werd tenslotte by een inbraak twee slipovers en een paar schaatssokken weggenomen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Bink en J. H. M. Llgtvoet; Diana Ell- i M. B. Assink; Ja- Adrlana Johanna, dr Hart en J. A. J. W. van Leeuwen en M. C. E. Brou wer; F. J. Hempelmann en R. W. Die- perlng. OVERLEDEN M. Koole. 70 Jr. e.v. A. Gouw: J. Dijkman. 84 Ir. man 58 Jr. 70 Jr. C. A. Dieben, 62 Jr. i Prinses Margaret van Engeland werd gisteren scherp bewaakt in verband met bedreigingen van het verboden Ierse Republikeinse Leger. Er waren twee zware bomen over de weg gelegd, die zy met baar echtge noot, Lord Snowden, gisteravond van Dublin naar Birr Castle, hun Ierse vakantiehuis, zouden hebben gevolgd. Vyf andere bomen waren gedeeltelijk doorgezaagd. De konink- lyke auto's namen evenwel een an dere weg, blijkbaar om gladde we gen te vermyden. Op het vliegveld had de politie aanplakbiljetten afgescheurd met de leuzen: „Margaret, ga naar huis" en „Weg met de Koningin" Zy deelde mee, dat jeugdige extremisten, be horende tot het Ierse Republikeinse Leger (IRA) een campagne tegen het bezoek van de Prinses hadden gevoerd met pamfletten, waarin de burgers van Birr werden aan gespoord, hun „vijandigheid te to nen". Desondanks werd het vorste lijke paar by het binnenrijden nan de gemeente door 200 personen toe gejuicht. Het IRA, dat zowel in Ierland ala in Engeland is verboden, eist hereni ging van de Ierse republiek, met de zes graafschappen van Noord-Ier land. die nog altyd deel uitmaken van het Verenigde Koninkrijk. De Boliviaanse strijdkrachten heb ben een door de politie op touw gezet komplot verijdeld, aldus wordt uit de Boliviaanse hoofdstad gemeld. De Boliviaanse minister van bin nenlandse Zaken, kolonel Teran, zei dat de opstand door het zeer snelle ingrijpen van de strijdkrachten kon worden verydeld, zonder dat een schot gelost behoefde te worden. Achter het komplot hadden politici gestaan die sinds de revolutie van 4 november van hun functies waren ontheven. Militairen bezetten alle politiepos ten in het land en de politieschool by La Paz. Het hoofd van de politie. Mo rales, isg earresteerd evenals 'n vrouw die als verbindingspersoon fun geerde tussen ex-president Es te ris en de samenzweerders. Aan de Boliviaanse-Braziliaanse grens ston den uit ballingen samengestelde, ge wapende groepen klaar die geleid werden door de vroegere minister Binnenlandse Zaken, Ruben Cas tro. Het komplot werd ontdekt, toen de Boliviaanse regering de hand wist te leggen op gecodeerde telegram- President Estenssoro werd op 4 november afgezet. Het land wordt thans geregeerd door een militaire junta.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3