LEIDSCH DAGBLAD Den Haag over Indonesië: onaangename verrassing Vietnamese hoofdstad door militairen bezet Soekarno wil naast Peking blok vormen van Afro-Aziaten Weerbericht j STIJGING VAN TEMPERATUUR Denkt Turkije over vertrek uit NAVO? Groninger studenten in Oostenrijk onder lawine bedolven (Sue/ jgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 JANUARI 1965 No. 31456 Directeur: E. A. E. vac Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Een pijnlijke verrassing dat is zo ongeveer het gevoel, dat In Den Haag overheerst na het bekend worden van Indonesië's besluit, de Ver. Naties te verlaten, aldus onze parlementaire re dactie. De stap legt een zware hypotheek op de pas herstelde betrekkingen. Een van de gevolgen zal ongetwijfeld zijn, dat Indonesië zal weigeren de afspraak na te komen om voor 1969 een volksstemming te doen houden op westelijk Nieuw-Guinea. Hoewel Nederland volgens het akkoord van augustus 1962 geen directe verantwoordelijkheid meer draagt, zal het een flagrante verdragsschending niet zonder meer kunnen negeren. In Den Haag overheerst het gevoel, dat het politieke beleid in Djakarta plotseling in een stroomversnelling is geraakt en dat krachten, die tot nu toe op de achtergrond bleven, een greep hebben ge kregen op het politieke roer. Nederland in een lastig parket Een ernstige complicatie in de be trekkingen tussen Den Haag en Dja karta dreigt ook het Nederlandse lid maatschap van de Veiligheidsraad te worden. Nederland heeft in de afge lopen jaren tot tweemaal toe be dankt, o.m. omdat het een uitspraak in problemen als de Zuidafrikaanse apartheid en de kwestie Indonesië Maleisië wilde vermijden. Tot voor enkele maanden schjjnt er zelfs een zekere verdeeldheid in het kabinet te zijn geweest over de vraag of het wel of niet juist was zich afzijdig te hou den. De overweging echter, dat afzij digheid nu zou kunnen leiden tot vermindering van ons internationale aanzien, heeft tenslotte geleid tot aanvaarding van een tweejarig lid maatschap van de Veiligheidsraad. Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe lontwikkeling in het conflict tussen Djakarta en Koeala Loempoer van bnze vertegenwoordiger de grootste .tact zal eisen. Elke anti-Indonesische uitspraak zal rechtstreeks van in vloed zjjn op de verhouding tussen IDen Haag en Djakarta. De officiële reden voor Indonesië's uittreden uit de Ver. Natiesde eer ste keer dat zoiets gebeurt sinds de oprichting van de volkerenorganisatie i— is Djakarta's boosheid over het lidmaatschap van Maleisië van de Veiligheidsraad. Malesië wordt door Soekarno immers beschouwd als een fagade, waarachter zich Brits kolo- (Advertentle) VERSCHIJNT PER WEEK GROEIT PER DAG Per 1 januari 1964 255.000 PER 1 JANUARI 1965 480.000 NU OP NAAR DE 500.000 Doe wat honderdduizenden deden, neem óók een abonnement, f. 6,50 per kwartaal - f. 0,50 per week. Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Postbus 2 - Lelden Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk nog opklaringen met In het binnenland lichte vorst. Mor een meer bewolking met plaatselijk wat motregen. Tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende wind tussen zuidwest en noordwest. Ge leidelijk stijging van temperatuur. 11.15 uur). 5 JANUARI Zon op: 8.48 u.; onder: 16.44 uur. Maan op: 10.43 u.; onder: 19.10 u. Hoogwater in Katwijk te 4.53 en 17.03 uur. Laagwater te 0.43 en 22.59 uur. nialisme verschuilt. In Washington gelooft men echter, dat Djakarta's motieven gecompliceerder zijn. Men vermoedt dat Soekarno erop uit is de Ver. Naties, nog meer dan hjj in het verleden al gedaan heeft, voor te stellen als een semi-kolonia- listische organisatie, beheerst door de rijke landen, waarin de nieuw opko mende Afro-Aziatische naties niets te zoeken hebben. Soekarno's persoon lijke ambitie zou dan uiteraard zijn, de leiding van de niet-communistische Afro-Aziatische staten aan zich te trekken, om zo van Indonesië het be langrijkste machtscentrum naast Pe king in de Afro-Aziatische wereld te maken. Men vraagt zich echter af, of deze politiek enig succes zal hebben. De meeste jonge staten in Azië en Afrika beminnen het wereldforum der Verenigde Naties vurig en zijn ook niet afkerig van de vele vormen van financiële steun, die de volkeren organisatie afscheidt. Afgezien van dit alles staat ook wel vast, dat Soekarno zag aankomen dat hij in de komende jaren meer last dan plezier van de VN zou heb ben. Zijn politiek om Maleisië door militaire infiltratie van de kaart te vegen, dreigt uiteraard in de veilig heidsraad, waarin Maleisië nu zelf zit, ter sprake te komen en ook al zou een Russisch veto Djakarta te hulp komen, prettige vooruitzichten zijn het niet. Ook veronderstellen Amerikaanse kringen, dat Indonesië de volksstemming in Nieuw-Guinea in 1969 onder VN-auspiciën poogt te ontlopen. Daartengenin brengen kenners van de situatie echter, dat Djakarta bü die volksstemming geen enkel gevaar zou lopen, daar de Papoea's tegen die tjjd wel met een overweldigende meerderheid voor definitieve aanslui ting bij Indonesië zullen stemmen. En daarnaast is nog niet duidelijk of de volksstemming in Nieuw-Guinea zonder meer afgelast wordt door In donesië's uittreding, net zoals nie mand in New-York het afgelopen weekeinde nog wist te zeggen of de ontwikkelingsprogramma's der vol kerenorganisatie, waaraan Djakarta deelneemt, zonder meer zullen wor den beëindigd. Herinnering aan de Volkenbond Zonder enige twijfel is Indonesië's aftocht uit de VN een ernstige slag voor de organisatie, die toch al in een crisis is door de weigering van Rusland en een aantal andere landen mee te betalen aan de militaire ope raties in de Kongo en het Midden- Oosten. Omdat communistisch-China ook al geen lid is. is de vertegen woordiging der Aziatische landen in de VN door Soekarno's nieuwste ma noeuvre er nog gebrekkiger op gewor den. Bovendien herinneren velen zich, hoe de vooroorlogse volkenbond zyn effectiviteit en levensvatbaar heid ook verloor door uittreding van leden, wie iets niet beviel. Mocht Soe karno's stap navolging krijgen, dan is een soortgelijke uitholling van de VN uiteraard het onvermijdelijke ge volg. Vooral ook om die redenen leek ook de Amerikaanse gedelegeerde bij de Ver. Naties Stevenson, zeer bezorgd over de kwestie. Hij deed gisteren een klemmend beroep op Djakarta de be slissing te herzien, erop wijzend dat geen land belang kan hebben bij een wetteloze wereld, waarin elke staat alleen maar aan zijn nationale ambi ties denkt. In de Amerikaanse pers wordt er ook nog alom aan herinnerd, wat Indo nesië in de afgelopen twintig jaren meer dan welk land ook aan de VN De „Prawda", het orgaan van de communistische partij in de Sowjet-Unie, meldt vandaag, dat Turkije erover denkt uit de NAVO te treden. Het blad uitte deze bewering voor Podgorny zou vertrekken voor be sprekingen met Turkse autoriteiten in Ankara. Podgorny is als tweede secretaris van de communistische partij in de Sowjet-Unie de tweede man in de partij-hiërarchie. Deze drie mannen zijn de voornaamste vertegenwoordi- gets van Indonesië bij de Ver enigde Naties, die het uittreden van hun land uit de organisatie bekend hebben gemaakt. Van links naar rechts L. NPalar. S. Sosrowardono en E. Mirtalo- Volgens de „Prawda" vinden recente pogingen om de handels- en andere betrekkingen met de Sowjet- Unie te verbeteren veel steun in Turkije, maar het blad merkt op, dat de banden van Turkije met de NAVO daarvoor een grootb eletsel vormden. „In geheel Turkije", aldus de „Prawda", „realiseert men zich meer en meer, dat de politiek van de mili taire kringen van de NAVO ten opzichte van Turkije erop is gericht, het land afgezonderd te houden van zijn buren en zich op grove wijze mengt in de binnenlandse aangele genheden van dat land. Maar de dictatoriale politiek van de zijde der sterkere geallieerden is in strijd met de nationale belangen van Turkije en raakt de trots van het Turkse volk. Het is niet zonder reden, dat in het land in toenemende mate druk wordt gelegd op de noodzakelijkheid, een einde te maken aan de rol van „soldaat in dienst van de NAVO", schrijft de „Prawda". te danken heeft gehad. In de jaren na de oorlog bereikten de Ver. Na ties dat de Nederlanders tot tweemaal toe hun vijandelijkheden tegen Soe karno's republiek stopzetten, zo schrijven diverse bladen, zorgde de volkerenorganisatie ervoor dat Soe karno en zün mannen uit Nederland se gevangenschap werden bevrijd en wist zij te bereiken dat Nieuw-Guinea aan Djakarta werd overgedragen. Tot zover onze correspondent in Washington. Slot pag. 2 Grote afdelingen militairen en bur ger- en militaire politie hebben van ochtend bü het aanbreken van de dag de belangrijke punten van de bezet. De wyk waar generaal Khanh bezet, de wijk waar generaal Khanh woont en waar de marinekazerne ligt is voor verkeer verboden. In welinge lichte kringen werd gezegd dat de maatregelen zijn genomen om de monstraties van de boeddhisten te voorkomen, die het plan hadden van uit een veertigtal verzamelpunten naar één punt te marcheren, hoogst- waarschünlijk het militaire gerechts hof, waar verscheidene studenten, die tijdens de betogingen van november waren gearresteerd, terecht zouden staan. De president van het hof deel de vanochtend bij de opening van de ■zitting mee, dat het proces voor onbe paalde tijd is verdaagd. De strijd om Binh Ghia, ten zuid oosten van Saigon, is in een overwin ning voor de regeringstroepen geëin digd. De communisten trokken zich gis teren In het oerwoud terug. Er vond Vijf arrestaties Fraude van f60.000 bij restaurant In de loop van vorige week zijn vüf personeelsleden van hotel-café restaurant Kruispunt in Hoevelaken (bü Amersfoort) gearresteerd. Zü worden ervan verdacht hun werk gever voor tienduizenden guldens te hebben benadeeld. De Rükspolitie van de post Hoevelaken raamt het bedrag, dat met de fraude is ge moeid voorlopig op 60.000 gulden. Men acht de kans echter groot, dat uit het verder verloop van het onder zoek zal blijken dat dit bedrag nog aan de lage kant is. Het vüftal is inmiddels al voorgeleid voor de Utrechtse officier van Justitie mr R. W. H. Pitlo. De rijf gearresteerden worden ervan verdacht gedurende de laatste zes jaar de opbrengst van consump ties voor een deel in eigen zak te hebben gestoken. Zü sloegen de be dragen niet aan op de kassa. Dit kon omdat een buffetchef ook bij de fraude was betrokken. De zaak kwam aan het rollen, toen de nieuwe bedrijfsleider al snel na zijn indiensttreding vorig jaar argwaan kreeg. Hij slaagde er ech ter zelf niet in bewijzen te vinden, die zün wantrouwen konden staven. Dat kon de politie, die later werd ingeschakeld, wel. gisteren slechts één actie plaats hal verwege Saigon en Binh Ghia, dat op 28 december in handen van de Viet- cong viel, doch enkele dagen later werd heroverd. Een bewüs van de he vige strüd om de door zesduizend r.-k. vluchtelingen bevolkte plaats leverde een van de rubberplantages, waar terdag de lichamen van negentig sneuvelde regeringsmilitairen werden geborgen. Minister Rusk over Zuid-Vietnam De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dean Rusk deelde gisteren mee, dat de Verenigde Staten bereid zün hun troepen uit Zuid- Vietnam terug te trekken op v waarde evenwel dat Noord-Vietnam en China hun agressie staken. KERKSTORT IN: BIJNA 60 DODEN Bij de inwijding van een nieuwe kerk in het Mexicaanse dorp Rijo, op 150 km van Mexico City, zijn minstens 58 personen omgekomen en 63 gewond, toen het da kinstortte. Tot degenen die zijn omgekomen, behoort de priester die de mis celebreerde. Zijn broer had het toezicht ge had bij de bouw van de kerk. Doordat het dorp niet in telefo nische verbinding met de buiten wereld staat en de weg naar de gro te verkeersweg in zeer slechte staat verkeert, duurde het uren voordat van buiten het dorp hulp kon den geboden. Brandweer, politie en dorpelingen hebben bü het licht van schynwer- pers de gehele nacht gezocht naar slachtoffers. Men vreest dat het do- dencyfer nog zal stijgen. Overlevenden vertelden dat het drama zich zo snel had voltrokken, dat niemand er in was geslaagt de kerk tijdig te verlaten. Een po litie-officier uit een naburige plaats deelde mee, dat vrijwel de gehele dorpsbevolking (300) zich in de kerk bevond toen het dak instortte. Vol gende autoriteiten wijzen de resul taten van een onderzoek in de rich ting van slechte constructie als oor zaak van de ramp. (Dit bestaat uit 14 pagina's) In beginsel hebben de Verenigde Staten geen bezwaar tegen een poli tieke oplossing van de kwestie Zuid- Vietnam, al hebben de politieke over eenkomsten welke in 1954 en 1962 met betrekking tot Indo-China werden gesloten, niet doeltreffend gewerkt, omdat de communistische regeringen in Hanoi en Peking er nog steeds niet toe zijn overgegaan Zuid-Vietnam en Laos met rust te laten. Minister Rusk verklaarde onder de huidige situatie volkomen afwijzend te staan tegenover volledige terug trekking der Amerikaanse strijd krachten uit Zuid-Vietnam of uit breiding van de oorlog aldaar. Terug trekking zou by de Vietcong-rebel- len de gedachte wekken, dat zij voor hun agressie worden beloond. Uit breiding van de oorlog sloot minister Rusk uit, omdat daarmee geen snelle oplossing wordt bereikt. Wel liet mi nister Rusk de mogelykheid open, dat de Verenigde Staten gaan optreden om een einde te maken aan de infil tratie en bevoorrading der opstande lingen van uit Noord-Vietnam via Laos. De Nederlandse sleepboot Jadiwelke in het Amster dam-Rijnkanaal gezonken is na een aanvaring van een sleep door een Duits kustvaartuig. Meisje gestikt in caravan Een 18-jarig meisje uit Berkel en Rodenrüs heeft zaterdagnacht de dood gevonden in een caravan, die als verblüf diende voor de bedien den van een benzinepomp. Zü had haar 24-jarige verloofde, die 's avonds dienst had, gezelschap gehouden en nadat de pomp was ge sloten, hadden zy zich in de cara van teruggetrokken. Toen het meisje diep in de nacht nog niet thuis was gekomen, is haar vader haar gaan zoeken. Deze trof zyn dochter en haar verloofde bewusteloos in de caravan achter de benzinepomp aan. Er brandde een gasstel in de caravan en door ge brek aan ventilatie was de zuurstof opgeraakt. Het meisje overleed tij dens het vervoer naar een ziekenhuis in Rotterdam. De jongeman is nog steeds bewusteloos. DRIE PERSONEN GEDOOD (Van onze correspondent) Drie Groninger studenten van de „Akademie voor lichamelijke opvoeding" zijn om het leven gekomen, toen gisteravond in Oos tenrijk een lawine op hen stortte. Vijf studenten konden zichzelf bevrijden en vier werden door anderen gered. De drie omge komenen zijn Els Astrego, Jan Helenius en Hink Meekers, allen uit Groningen. De slachtoffers zün door helpers uit gegraven, maar pogingen van art sen om de levensgeesten weer op te wekken bleven vruchteloos. Het ongeluk gebeurde gisteravond om 20.15 uur op de Radstaedter Tau- ernstrasse in de gemeente Tweng waar een enorme lawine neer kwam, en de weg over een lengte van rijf tig meter bedolf. Op som mige plaatsen tot acht meter hoogte. De studenten maakten deel uit van een groep van het derde studie jaar, in welk jaar altijd ski-cursus wordt gevolgd. Vijfentwintig stu denten van de Groninger akademie reisden vrijdag 1 Januari af. Op 14 januari zou het gezelschap te rugkomen. De studenten maakten na het eten een wandeling door de dorpsstraat in Obertauern ten zuiden van Salzburg. Tüdens deze wandeling werden de studenten door massa's sneeuw getroffen. Onmiddellük na de ramp snelden talrijke redders te hulp. Uit het gebied wordt on afgebroken zware sneeuwval ge meld. De lawine viel van de Her- Ad verten tte Prinses Sophie verwacht tweede kind in zomer Prinses Sophie van Grieken land, de gemalin van prins Juan Carlos de Bourbon van Spanje, verwacht in de zomer haar twee de kind. Dit is meegedeeld door zegslieden, die in nauwe verbinding staan met het prinselyk paar. Binnenkort wordt een officiële bekendmaking verwacht. Prins Juan Carlos is de vermoede- lyke erfgenaam van de Spaanse troon indien en ten tüde dat Franco be sluit de monarchie in Spanje te her stellen. tetnvs (Advertentie) Aan belang- stellenden wordt bij deze ter kennisse gebracht, dat de iongelings-vereeniging Pred. s 12 v. la is verplaatst uit de 1 Spilsteeg naar de Hoogl.- kerkgr. naast het Weeshuis. N. v. Rossen Jr. Secretaris Blijkens een statistiek van f het politiewezen nemen de aanhoudingen wegens dron- I kenschap hier te lande steeds toeZij bedroegen in 1863 8524.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1