BRUID Kousen zijn blikvangers: maak ze zelf Bent u een gehuwde werkende vrouw? DE „INSTANT".ROK Zaterdag 2 januari 196S Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld (W)ETENS WAARD Bent u een gehuwde werkende vrouw? Hoe staat het dan met uw voeding? In vergelijking met andere huisvrouwen hebt u natuurlijk weinig tijd voor het klaarmaken van de maaltijden. Hierdoor kunt u in de verleiding komen, het niet zo nauw te nemen met de keuze van de gerechten en de van opdoen. Ook 's winters zijn er brui den en bruiden. De dame links is onmiskenbaar een echte Bruid. Ze draagt dan ook een bruidsjapon van wit brokaat uit de wintercollectie van de Parijse ontwerper Pierre Car- din. De rok loopt uit in een lange sleep en heeft een grote volant. Het bovenstuk, even eens met volant, is cape-vormig en sluit aan de hals met een grote strik van dezelfde stof. De lange sluier wordt boven op het hoofd vastgehouden door een speld versierd met stenen en een struisveer. De dame bo ven is een beetje een vreemd soortige bruid. Haar kostuum werd getoond aan het eind 1 een badpakkenshow, ook Kousen zijn het grote i van de wintermodeeen onge woon belangrijk onderdeel van menig waarlijk up-to-date te nue. Ze zijn, in al hun leuke, bonte, gedurfde, ongewone in getogen of blikvangende af wisseling een patent middeltje om zonder al te hoge kosten aan de laatste mode mee te doen. De waarlijk modieuze vróuw en vooral de jongere, bezit deze winter dan ook een hele kousenuitzet. Het gaat niet langer op twee, drie paar nylons van verschillende soort te bezitten verschillend van dikte, tint, en één misschien met een bescheiden motiefje) en daarmee voor alle voor komende gelegenheden gedekt te zijn. De moderne garderobe vertoont minstens net zoveel (en mogelijk zelfs meer) va riatie in kousen dan in toilet ten. De moderne fantasiekousen heeft u intussen al rechts en links in bladen en op plaatjes kunnen be wonderen de o, zo bont-gebloem de kousen van Cardin bij een blouse van hetzelfde, de Chantilly- kanten kousen van Castillo onder een heel kort Chantilly-kanten avondjurkje, de pied de poule kou sen bij een pied de poule pakje, de tricot-kousen bij een jurk van het zelfde tricot, de jacquardkousen bij een toilet van identiek materiaal, de Schots geruite kousen by een broekrok van dezelfde ruit Leuk, heeft u misschien gedacht, maar waar, behalve in 't grote mo dehuis, vind je nu kousen van de zelfde imprimé als je bloes, van hetzelfde wollen materiaal als je Een avondtoilet van satijn met een cape van hermelijn uit Moskou jurk? Toch zeker niet op de hoek van de straat. U heeft misschien besloten om het dan maar te doen met de fantasie-nylons die in de winkel voorradig zijn, of met een paar eigenhandig gebreide, wollen kousen, die immers in de nieuwe mode ook hoog aangeschreven staan. Toch is er een uitweg voor haar die de meest onbereikbare van alle modekousen zouden willen bezitten. Die uitweg is eenvoudig: maak ze zelf, van dezelfde stof als de blouse, het pakje, de jurk waarmee u ze wilt combineren. Kies er wollen jer sey voor of tricot van het stuk laat kant of geweven mate riaal, dat schuin genomen moet worden en met het oog op de naden niet van het rafelende soort mag zijn, aan de secure, ervaren en moedige naaister over). Maak het u gemakkelijk en tracht niet de gehele kous, van teen tot boord, uit stof te maken (ook dit is een werkje voor de ge- routineerden). Volg onze suggestie: maak het kousebeen uit jersey, en zet er een gebreide boord en een gebreide voet aan. Deze beide laat ste breit u zelf in contrasterende of bijpassende kleur. Ofwel u gebruikt voor de voet een kant en klaar ge kochte enkelsok, die u in de heren winkel op de kop tikt. U draagt deze kousen met enkellaarsjes of wel met laag schoeisel dat van de zelfde kleur is als de sokvoet van de kous. Een belangrijke conditie is voorts dat de rok boven dergelij ke fantasiekousen kort is, heel kort, kort genoeg om de knieschijf te la ten zien, of zelfs nog korter. An ders is het effect er volkomen naast en helemaal niet van deze mode. Een tweede belangrijke voor waarde die de mode stelt is dat u van uw moderne, blikvangende kousen en uw toilet een harmo nieus geheel maakt. Draag ze niet zomaar bij de rok of jurk die u toevallig aan heeft, beschouw ze niet alleen maar als warme been bedekking: ze zijn meer. Ze zijn een mode-accessoire die voor het geheel even belangrijk is als de met zorg gekozen blouse bij uw beste tailleur en de hoed bij uw geklede japon. Pas wanneer u de kousen ziet als een deel van een modieus tenue is het de moeite waard ze zelf te snijden en te naaien: geen enkel in de winkel voorradig substituut zou immers hetzelfde effect kunnen bereiken. .Voordat u die kousen die nie mand anders heeft en die ieder een u zal benyden maakt, ont werpt u dus eerst het complete tenue. Wat is het uitgangspunt? Een tailleurtje van verleden jaar? Zoek er dan een gepatro neerde wollen jersey bij voor een blouse en de kousen (fig. 2) zoom de tailleurrok wat in, voorzie hem zonodig van een voering en draag er geen onderjurk (of een heel korte) bij. Parijs. Het obligate slotnum mer van elke show is een bruidstoilet, dus men combi neerde het laatste, klassiek wit te, badpak met een bruids sluier. Bovendien brachten de mannequins de modellen schaatsend, zodat deze bruid van ons een prijsje krijgt in de categorie Vreemde Verschij ningen. STEEDS MEER VROUWEN IN BEDRIJFSLEVEN Tien jaar geleden waren er in het Duitse bedrijfsleven 167.000 open plaatsen voor vrouwelijke leerlingen. Thans zijn het er al meer dan 233.000 en men rekent er op, dat tegen Pasen 1965, wanneer de hoog ste klassen van school komen, door de diverse bedrijfstakken wel meer dan 300.000 vrouwe lijke leerlingen worden gezocht. Het vrouwelijke element dringt ook steeds meer door in beroepen die van oudsher als het domein van de man werden beschouwd. Op de 100 mannelijke leerling-technische tekenaars in Duitsland waren 10 jaar geleden slechts 15 meisjes die dit beroep kozen. Vorig jaar was de verhouding al 100 70. Op de 100 mannelijke leerling-kleermakers in 1951 waren 43 meisjes die in dit be roep een goed heenkomen zochten. Thans zijn zij verreweg in de meer derheid: 506 vrouwelijke kleerma kersleerlingen tegenover 100 man nelijke. Het West-Duitse ministerie van arbeid stelde bij een onder zoek vast, dat in het algemeen bij de vrouwelijke werkkrachten weinig belangstelling bestaat om zich verder te bekwamen. Aan de gesubsidieerde cursussen wordt door vrouwen slechts in zeer ge ringe mate deelgenomen, even min vragen veel vrouwelijke werknemers een regerings-bjj- drage in de kosten verbonden aan verdere beroepsopleiding en bekwaming aan. Het lijkt er op alsof de meeste vrouwelijke werknemers van mening zijn, Als u uw toevlucht neemt tot blik jes en pakjes kunt u wel gauw klaar zijn, zodat u nog een lange avond over houdt. Maar als de voeding daardoor eentonig wordt, doet u uw gezin en uzelf toch tekort, niet al leen wat de smaak, ook wat de voe dingswaarde betreft. Eten moet u namelijk niet alleen' omdat uw maag knort of omdat het er nu eenmaal bij hoort. Het voedsel moet u de voedingsstoffen leveren, die u nodig hebt om gezond te blijven, uw werk te kunnen doen en nog genoeg fut over te houden voor een gezellige vrijetijdsbeste ding. De tijd, die u aan het klaar maken en opeten van de maaltijd besteedt, is dus werkelijk geen „ver loren tijd". Het is meestal niet mogelijk, maar ook niet nodig, dat u uitge breide maaltijden of ingewikkelde gerechten op tafel brengt. Het is voldoende, dat u veel afwisseling aanbrengt met eenvoudige spijzen, die goed op smaak zijn afgemaakt en gezellig zijn opgediend. Neem vooral ook de tijd om ze rustig op te eten, u zult merken, dat het ver orberen van zo'n maaltijd met recht een genot kan zijn en natuurlijk heel wat prettiger dan eten met de pan op tafel. Het is het beste elke dag een vers-klaargemaakt warm maal te gebruiken. De bereiding daarvan is geen probleem als u meer dan twee kookpitten heeft. Heeft u er maar twee, dan vraagt het klaarmaken van de warme maaltijd meer over leg. Een stapelring is gemakkelijk als u gerechten even wilt warm- houden of opwarmen (soep b.v.). Als u over weinig kookpitten be schikt kan een hogedrukpan goede diensten bewijzen. De kooktijd van de gerechten is korter en u kunt aardappelen of rijst met de meeste groenten sa men in één pan gaarmaken. Maar ook zonder hogedrukpan hoeft het klaarmaken van een lekker maal niet veel tijd te kos ten. Groente kunt u zeker een paar maal in de week rauw eten. Bladgroenten b.v. is geschikt om fijngesneden rauw door aardap pelpuree te worden geroerd. De ze stamppot kunt u afmaken met geraspte kaas of blokjes kaas of dobbelsteentjes uitge bakken spek. dat een afgesloten leertijd na de school welletjes is, omdat zij toch niet eeuwig in het gekozen be roep blijven werken, maar wel dra denken te trouwen. Gezien de krappe arbeidsmarkt wordt het echter van het grootste belang geacht om ook bij de vrou welijke werkkrachten meer belang stelling voor verbetering der be roepsopleiding te wekken. Door een nieuw onderzoek wil men de rede nen van de vrouwelijke afzijdigheid en geringe belangstelling trachten op te sporen om aan de hand daar van de opleiding te herzien of te verbeteren. Zoals voor andere kleding wordt ook voor de kous eerst een papieren patroon gemaakt. In- plaats van een papieren patroon en velen vinden dit misschien wel gemakkelijker kan een stoffen patroon worden gemaakt uit een oud stuk machinaal gebreid mate riaal, bijvoorbeeld een stuk van een oude charmeuze of nylon on derjurk, een versleten cardi gan. Dit wordt eenvoudig om het been gelegd en van achteren (waar ae naad moet komen) dichtgespeld of geregen. Hulp van een vriendin is bij dit werkje niet te versmaden, maar wie lenig is kan het alleen af. Is de voor het patroon gebruik te scharmeuse van het soort dat meteen oprolt zodra de schaar er in wordt gezet, plak er dan, na dat u het patroon om het been heeft afgemeten, maar voordat u de stof precies op maat afknipt, een reep plakband tegen en knip door de charmeuse en het plak band op maat. Voor het maken van een pa pieren patroon wordt de omvang van het been op verschillende plaatsen opgemeten. Bindt daartoe, goed horizontaal, een aantal bandjes of elastiekjes om het been: één ter hoogte van de boord (A), één precies boven de knie (B), één om de knie (C) en één precies onder de knie (D), één om de kuit Een één pre cies onder de kuit (F), en tot slot één om de enkel (G). Meet. op kousenvoeten en geheel recht staande, met een meetlat of een metalen centimeter de afstand van ieder bandje tot de grond, alsook (met een gewone naai ster scentimet er) de omvang van het been ter hoogte van elk bandje. Trek door alle punten, van A tot en met G een horizontale lijn en zet daarop de gemeten beenomvang in het corresponderende punt af zo dat de lijn AG precies in het mid den van het patroon komt te lig gen. Bijvoorbeeld: stel dat de beenomvang ter hoogte van de boord (A) 44 cm is, dan zet u aan weerskanten van het punt A de helft van 44 cm is 22 cm af. Te ken de contouren van het patroon en knip het voltooide patroon uit het papier. Knip het tweemaal uit de wollen jersey na, rondom ongeveer 1 cm groter dan het pa pieren patroon. Rijg de achternaad van de kous dicht, rijg de gebreide kousevoet of de kant en klaar ge kochte sok er aan en pas. Stik de naad dicht (ervoor zorgen dat de spanning van de machine vrij los is). Knip de stof tot op 2 mm van de naad af en naai de naad met een kleine, regelmatige overhandse steek van boord tot enkel om. Naai de voet en de gebreide boord aan. En maak de tweede kous van het paar op dezelfde wijze. Bewaar het patroon zorgvuldig, want als deze eerste zelfgenaaide kousen u beval len, zou best de lust u kunnen be kruipen er nog een paar te bezitten en te maken. len. Eigenlijk is dit eerste succes zo verwonderlijk niet, want al is der gelijk „instant skirt" materiaal lang niet voor alle volwassen figu ren geschikt, het is ideaal voor jonge meisjes en vooral voor kin derrokken. We durven zelfs te voor spellen dat het een nieuwtje is, be stemd om te blijven, net als tights en de lange pantalon-voor-het- zwakke-geslacht. J. V. Na „instant koffie" nu de instant rok". Het verschil tus sen beide is niet alleen dat tus sen koffie en rok, maar schuilt vooral in de gebruiksaanwij zing: terwijl je op poederkoffie alleen maar water of melk hoeft te gieten om binnen een minuut van het kant en klare goedje te kunnen genieten, daar hoef je maar één naad te, stikken en een zoom te zomen om in (sommigen zeggen:) vijf minuten in een voltooide rok te kunnen wegstappen. De „instant rok" is, voordat hij rok is. eerst een lap en als lap wordt hij over de toonbank ver kocht. in 75 cm breedte voor vol wassenen, in 50 cm breedte voor kleine meisjes. Er is keus uit tweeds, effen wollen weefsels en Schotse ruiten. Wat zo'n lap echter tot een „onmiddellijke rok" maakt is het feit dat in één zelfkant van de stof elastiek werd meegeweven en die elastische zelfkant is u heeft het al geraden de taille band van de toekomstige rok. die geheel van figuurnaadjes is ver stoken. Ergo: U hoeft dus maar zoveel centimeter van de stof te kopen als uw heupomvang of de gewenste wijdte van de rok nodig maakt, daarna de twee korte kan ten van de lap dicht stikken en de gladde zelfkant om te zomen Klaar is Kees! Wie na dit nieuwtje nog durft beweren dat ze geen rok in elkaar kan zetten De stof voor deze „instant" rok wordt door een Engelse fabrikant gemaakt en is sinds augustus 1964 op de makrt in Engeland en de meeste landen van Europa, net zo goed als in Zuid-Afrika en Japan, IJsland en Rhodesia, De Verenigde Staten en Australië. En zelfs in Rusland. Het succes was even on middellijk als de rok zelf en over trof de rooskleurige verwachtingen zodanig dat de fabrikant binnen maal- Bij „rauw" denkt u natuurlijk da delijk aan slaatjes. Die van kropsla, tomaat en komkommer zijn over bekend. maar eigenlijk kunnen bijna alle groentesoorten, ook de winter groenten. voor slaatjes gebruikt worden. U kunt ze klaarmaken zo als u kropsla altijd aanmaakt. Ver werkt u in de slasaus eens tuinkrui den en/of tomatenketchup. Maak ook eens een „gemengd gerecht", waarbij Ude aardappelen en een stevige groentesoort (worteltjes, prei, savooiekool, koolraap) in één pan kookt. Als u er op 't laatst blokjes vlees, worst of kaas door roert, heeft u in een wip een volle dig maal klaar en niet veel afwas! Natuurlijk kunt u af en toe in plaats van de gewone i tijd nasi goreng of ee schotal eten. Verwerk er dan verse (soep)groente in of geef er een slaatje bij. Als u in de gelegenheid bent eten koel te bewaren, kunt u vlees voor enkele dagen tegelijk klaarmaken. Anders kunt u vleessoorten <of vervangingen daarvan) kiezen, die gauw klaar zyn, zoals gebakken plakken worst, biefstuk, koude plakken ham, tartaar, karbonade, gebak ken vis, nieuwe of zure haring, gekookt of gebakken ei. omme- let, gebakken kaasplakken. Ook soep en diverse toetjes kimt u van te voren klaarmaken of kant en klaar kopen. Fruit is lekker na de warme maaltijd. i maal- champignonsoep sperziebonen, gebakken lever, gekookte aardappe len yoghurt met stukjes gember. slaatje van bloemkoolroosjes en wortel, blokjes oude kaas en/of ham. gebakken aardappelen cho coladevla. kerriesoep stampot van sa vooiekool met geraspte kaas yoghurt. met verse soepgroente en balletjes gehakt (hiervoor kun nen soepballetjes uit blik gebruikt worden) vrucht. sla van bieten, selderijknol (en desgewenst andijvie), gebakken vis, gekookte aardappelen haver moutpap. rijst met veel gebakken uien, to matenpuree en blokjes worst vrucht. HUISVROUWEN VINDEN SPELLETJES UIT Volgens de directie van een Ame rikaanse speelgoedfabriek worden de meeste nieuwe spelen uitgevon den door huisvrouwen, die een ding gemeen hebben: kinderen. De dames proberen de spelen op haar kinderen en sturen dan een model aan de een of andere speel goedfabriek. Slechts weinig van de modellen bereiken evenwel de markt. Een nieuw idee voor een spel gaat door vele handen, alvorens op de markt te worden gebracht. Het nieuwe spel wordt na een eerste be oordeling aan groepen van zes tot acht vrouwen gegeven, die het in de fabriek spelen. Zij doen niets anders dan nieuwe spelen proberen en een spel moet dus wel interessant zijn om indruk op haar te maken", zeide de direc teur van de fabriek. Later wordt zo'n spel dan door verkoopdeskundigen geprobeerd op meer dan 500 mannen, vrouwen en kinderen. Al deze moeite zal niemand ver wonderen, die bedenkt, dat het lan ceren van een nieuw spel bij de huidige felle concurrentie op de markt ongeveer 100.000 dollar kost. Een japon uit de wintercol lectie van Cardin. Borduur werk van veelkleurige lovertjes is gebruikt als afzetting voor de zoom en het zeer diepe dé colleté. Een grote strik met clip maakt deze creatie net niet top loos.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9