Cor Rutgers bewijst kracht in Katerkoers Oud-oranje's techniek dwong HFC op knieen I J oe i ai Us wint in Sao Panlo Nederlaag TomOkker Quicksilver S geklopt door Walter Hollandia KAMSTEEG'S Vervoersbedrijven staken nog altijd in deel van België Stanley Matthews is nu „Sir Stanley" LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 JANUARI 1965 De Belg: Gaston Roelants heeft n: zijn Olympisch kampioenschap op de 3000 meter steeple met een indruk wekkende zege in de Sylvesterloop in Sao Paulo afscheid genomen van het jaar 1964 en begon meteen goed 1965. Het was voor de 40ste maal dat deze „corrida van Saint Sylvester" werd gehouden en als zovele jaren tevoren hadden zich ook nu duizen den mensen op straat begeven on toch maar vooral niets van he fraaie schouwspel te missen. De kleine Belg liep een prachtige wedstrijd. Bij de finish viel een fetti^regen op hem neer en wtu stormachtig huldebetoon zijn deel. Gaston Roelants noteerde over het 7400 meter lange parkoers een tijd van 21 min. 37,7 sec. Een hoogtepunt was het deetoeme: van de drie indianen „Vis", „Water- het Traditionele strijd in Haarlemmer Hout Campbell slaagt „op valreep" Op de valreep is de Amerikaan Donald Campbell er donderdag in geslaagd in één jaar zowel het we reldsnelheidsrecord op het water als dat ter land te verbeteren. Op het Dumbledung Meer in West-Australië bereikte hij met zijn Bluebird een snelheid van 444,18 km/u., waarmee hjj zijn oude record van 418,91 km/u ruimschoots overtrof. Zuid-Afrika 252 voor één Zuid-Afrika heeft op de eerste dag van de derde testmatch tegen Enge land een fraaie prestatie geleverd met een score van 252 voor slechts één wicket. In een briljante vorm stak de 24- Jarige batsman Eddie Barlow, die, toen 15 minuten voor het vastgestel de einde de regen verder spelen on mogelijk maakte, nog steeds overeind was gebleven en met 138 zyn eerste century tegen Engeland scoorde. Het was de vierde century van Barlow, die tezamen met zijn cap tain Trevor Goddard tot 80 kwam voor het eerste wicket en met zijn partner Tony Piitfhey (172) het terrein verliet, zonder ook maar een moment in gevaar te zijn geweest. Amazonegebied. Barrevoets lopend- kwamen deze indianen, die de 150 km van hun woonplaats naar Sao Paulo te voet hadden afgelegd, langs de dichte mensenhaag. Vis en Water bloem eindigden op de 310de en 349ste plaats. Sprinkhaan deed zUn naam geen eer aan, want hij verliet na een eerste „trainingsronde" het parkoers. De uitslag luidt: 1. Gaston Roe lants (België) 21.37.7; 2. Mariano Cismeros (Spanje) 21.46.3; 3. Thor Heiland (Noorw.) 21.52.3; 4. Manoel Oliveira (Port.) 21.52,4; 5. Anibonio Ambu (It.) 21.56.5; 6. Mike Wiggs (Gr. Br.) 22.03.0; 7. Nogueira Azevedo (Braz.) 22.05; 8. Nedo Frasic (J.-Sla- vië) 22.07.0; 9. Kokilüi Tsurburaya (Jap.) 22.09.0; 10. Hamoud Ameur (Algerije) 22.10.0 TENNIS Onze landgenoot Tom Okker is sa men met zijn Australische partner Gail Sherriff in Adelaide uitgescha keld in de finales van het gemengd dubbelspel van de Zuidaustralische kampioenschappen. Het Nederlands- Australische paar verloor van de Australische combinatie Fhillips- Moore/Schacht met 46 75 911. Gail Sherriff bereikte overigens wel en dat tot veler verrassing de finale van het dames enkelspel door een 2—6 6—4 6—1 zege op Robyn Ebbern, éen van Australië's vooraan staande speelsters. In deze eind strijd zorgde zij opnieuw voor een surprise. Met 2—6, 6-4, 6—1 bleef zij de baas over de Amerikaanse Billie Jean Moffitt. (Van onze correspondent) Piet Kraak zat na afloop van de wedstrijd HFC-oud-interna- tionals, die traditiegetrouw op nieuwjaarsdag in Haarlem werd gespeeld, nog na te denken over de gemakkelijke bal die hij na twee minuten had laten glippen. Dat doelpunt voor de tweede klasser, was de ouverture ge weest tot een produktieve voet balshow op het veld aan de rand van het Haarlemmer Hout. De oud-internationals wonnen de wedstrijd met 3-5, nadat zij tot drie keer toe een achterstand hadden moeten inlopen. De oude oranje-garde gemiddeld bijna 40 jaar zat na afloop nog wait na te 'hijgen want de meeste spe lers zijn niet meer ails voetballer ac tief. Theo Timmermans bekende het ruiterlijk. „Ik had van te voren wil len gaan trainen, maar ik had er de moed niet toe." Van Schijndel was voortijdag van het' veld gestapt oir zijn plaats aan Roozen af te staan de oudste van het gezelschap (46 jaar). Hans Boskamp mompelde: „toch wel weer lekker zo'n voetbalwed strijd. Het is een goede afleiding voor het toneelspelen. Ja, ik had gelukkig vrij bij de Nederlandse Comedie. Van daag geen voorstelling van „de dag van morgen". Woensdag wip ik er ook weer even tussen uit. Dan ga ik naar Engeland voor een tv-opname. Ik zing daar drie liedjes. Leuk werk die show-business." Show Geen business, wel show, was de wedstrijd, die door 7500 kijkers werd gevolgd. De beloning voor de oud-in ternationals was een luisterrijk diner met HFC. HFC was op het uitstekend be speelbare veld goed van start ge gaan, want na twee minuten al had Kraak de blunder gemaakt, w over hü na afloop even zat ns kaarten. Bouwman schoot niet, r rolde de bal naar hém toe. Kraak liet de bal schieten, grabbelde nog wait, maar toen was het te laat (1-0). Maar Wiersma nam wraak. Na een combinatie met Van Melis schoot hij hard in (1-1). HFC, vol strijdlust, sloeg door Bouwman opnieuw tc (2-1). Maar nu toonde Biesbrouck Koersen te Hilversum (Van medewerker). Het was sneu voor de thans 16- jarige Quicksilver S, dat hjj kort voor de streep door de uitstekend gaande Walter Hollandia met gering verschil werd geklopt. De drie koppaarden William Z, Xuthus T en Xanthos Narciso bleven tot de laatste bocht steeds op het eerste plan. Quicksilver S was uit de achterhoede de leiders zeer dicht genaderd, ging vier dik de laatste bocht door en kreeg halver wege de rechte lijn een klein voor deel.. Toen leek de zaak bekeken, doch Vergay zette met Walter Hol landia een felle eindspurt in en klop te op de streep de koning der Neder landse dravers. Xanthos Narciso werd derde, gevolgd door William Z. Vergay was deze eerste dag in het nieuwe jaar wel de meest succesvolle pikeur. Hij zegevierde in totaal vier maal, n.l. met Walter Hollandia, Blanchefloor, Barbarossa W en Axel Hollandia, werd derde met Black Hollandia, vierde met Caty Hollan dia en moest met Zevenklapper kort voor de streep zwichten voor de slot- aanval van Carlos Pluto (A. Side- rius), die echter alles moest geven en niet in beste draf eindigde. Jaap Zuyderduin had met Buer- mann B de openingskoers gewonnen voor Blauwe Reiger S. Ook Klaas Woudstra ging met een groot deel van de buit strijken. Hij triomfeerde zelf met Bing Parisien, werd tweede met Yvonne Magowan achter Axel Hollandia en zijn leerling Niemeyer liet met Ziganita een beste verrich ting zien, door in de slotdraverij de gecombineerde slotaanval van de entrainementgenoten Zahir B en Xy- lander V met succes te weerstaan. Piet Smit zegevierde in de Voor- spoedprijs met Corna M, die in de laatste fase van de strijd met veel moeite de leidende C. Prednison Ma gowan overmeesterde. De uitslagen lulden: (J. Zuyderduin) Blauwe 1.30, 1.90, koppel Blanchefloor (M. Vergay) (1.31.7); 2 4.20. Heil en Zegen-prijs: 1. Barbarossa W (M. Vergay) (1.30.3); 2. Zambonl; Adelaar S. Tot.: wl. f2.30, pl. 1.50 2.80, koppel 7.40, cov. 8.10, trio 203 Beste Wensen-prJJs, 2e afd.: 1. Blng venhof. Tot.: wl. f5, pl. 1.60, 1.60, 2,50, koppel 23.60, cov. 4.10. Voorspoed-prijs: 1. Corna M (P, Smit) (1.30.7); 2. C Prednison Mago wan; 3. Caroline. T 3, 2.50, koppel 9.90, Gezondheldsprjjs: 1. Walter Hollan ds (M. Vergay) (1.24.2); 2. Quicksilver S; 3. Xanthos Narciso. Tot.: wl pl. 2, 1.20, 1.40, koppel 9.10, koppel 4.40, Goede Zaken-prijs: 1. Axel Hollandia (M. Vergay) (1.30.-): 2. Yvonne Mago- Nlemeyer) (1.28.3); 2. Zahlr B; J lander V. Tot.: wl. f9.50, pl. 3.20 koppel 13.10, cov. 4. Totalisator-omzet f 165.579,50. zijn goede conditie. Met een reeks flitsende schijnbewegingen schoof hij door de Haarlemse defensie heen om daarna raak te schieten (2-2). HFC wilde voor de rust het laatste woord hebben en het lukte ook, omdat de oud-oranje mannen nog even op el kaar ingespeeld moesten raken. Tul- lenaar zorgde voor een tikje dat Kraak verschalkte. (3-2). Beter Na de pauze begonnen de oud-in ternationals steeds beter te spelen en de techniek van oud-oranje dwong HFC tenslotte op de knieën. Een schitterend schot van Groeneveld le verde die gelijkmaker op. En daarna Roel Wiersma brengt voor de oud-internationals de stand op 1-1. kwam Lenstra aan de beurt. Abe deed weer onnavolgbaar knappe dingen. Maar hij wilde meer. Hij wilde een doelpunt. En in de 22-ste minuut was het zovea*. Timmermans gaf een voorzet en Lenstra schoot de bal on houdbaar langs Van Buchen; 3-4. Wim Roozen, die voor de vermoeide Van Schijndel was ingevallen, bracht de eindstand op 3-5. HFC kreeg nog wel kansen, maar Kraak stond nu zijn mannetje. Bovendien was Roel Wiersma, de enige actieve semi-prof in het gezelschap, een groot strui kelblok voor de HFC-ers. Sportsplinters Bij de Internationale voetbal federatie (FIFA), in Zürioh zijn ver klaringen binnengekomen dat zowel Libië als Algerije zich terugtrekken uit de voorronden voor het wereld kampioenschap voetbal, dat in 1966 in Engeland zal worden gehouden. Daarmee hebben alle Afrikaanse staten duidelijk htm protest uitge sproken tegen de indeling. De Zuid- af rikaanse staten zijn van mening dat tenminste één Afrikaans land de eindronde moet uitkomen. Ton van der Valk lieer en meester bij de nieuwelingen (Van een or Moeiteloos heeft Ton van der Valk zijn zesde cycle-cross over winning behaald. De 18-jarige Voorschotenaar was gistermid dag op het Wassenaarse Duin horst heer en meester in de Ka terkoers voor nieuwelingen. Met een voorsprong van ruim twee COR RUTGERS Centrale training Voor de eerstkomende centrale training van het Nederlands elftal, die op 6 januari a.s. in Zeist wordt gehouden, zqn de volgende spelers uitgenodigd: Pieters Graafland, Veld hoen, Berghoïtz, Bouwmeester, Mou- ljjn, Haak (allen Feijenoord), Flinke- vleugel, Israel, Schrijvers (allen DWS), Muller, Nuninga (beiden Ajax)Fransen (GVAV), Van Nee (Heracles), Clavan (Holl. Sport) Kemper (PSV) en Koerver (MVV). Jim Clark wint G.P. Zuid Afrika De Grote Prijs van Zuid-Afrika, de eerste race voor het wereldkampioen schap 1965 voor coureurs is op nieuw jaarsdag gewonnen door de Brit Jim my Clark. De uitslag luidt: 1. Jim Clark (GB) met Lotus Climax; 2 John Surtees (GB) met Ferrari; 3. Graham Hill (GB) met BRM; 4. Mike Spence (GB) met BRM; 5. Bruce McLaren (NZ) met Cooper; 6. Jackie Stewart (GB) met BRM. minuten op zijn clubgenoot Joop Zoetemelk ging Van der Valk zegevierend door de finish. De Nederlandse kampioen Cor Rut gers was bij de profs en ama teurs veruit de sterkste. Cock van, der Hulst legde op de twee de plaats beslag. Veel twijfel heeft Ton van der Valk er niet over laten bestaan wie op het „vette" Wassenaarse Duin horst de sterkste nieuweling was. Al direct na de start ging de veelbelo vende Voorschotenaar aan de haal en alleen zijn goed rijdende clubge noot Joop Zoetemelk zag kans enigs zins in zijn buurt.te blijven. Over de slingerende en bemodder- de bospaadjes, de glibberige „brug getjes", langs de steile, verraderlijke hellingen en dwars door de vele modderpoelen, bouwde de sterke Van der Valk in zes ronden van 3 km een grote voorsprong op. Een voorsprong, d:e op de streep meer dan twee mi nuten bedroeg. De verdienstelijk crossende Zoetemelk finishte als tweede, terwijl Brouwer de derde plaats voor zich opeiste. Peter de Jong kwam na een wat aarzelende start sterk opzetten en eindnigde als vierde. 3.38; 4. P. de Jong (Roelofarends veen); 5. J. Brouwer (Zeist); 6. W. Zijlmans (Liedhout); 16. J. Zoons (Voorschoten)18. P. Akerboom (Roelof arendsveen) fótctC SNEUÈVSÉRVICE! AUTOMOBIELBEDRIJF N.V, De staking bij tram- en bus bedrijven in de zuidelijke pro vincies van België, welke de dag voor oudejaar begon, duurt nog altijd voort. Vooral bij de jaar wisseling zette zij veel kwaad bloed bij het publiekdat ernstig werd belemmerd in zijn reis mogelijkheden. De trambestuur ders in andere plaatsen (Brussel, Antwerpen, Gent) hebben aan gekondigd begin volgende week het werk te zullen neerleggen. De stakers eisen hogere lonen. Ook in andere bedrijfstakken in België heerst arbeidsonrust. In de Antwerpse haven is een wil de staking uitgebroken onder het personeel van sleepboten, bruggen en sluizen. Vijftig schepen liggen in de haven te wachten om te worden ge lost en twintig andere om te worden binnengeloodst. De staking begon oudejaarsdag en was uitgeroepen door de christendemocratische vak bonden voor havenpersoneel, die een extra-premie eisen voor overuren. Het gaat hier om 500 man, maar de haven is zo goed als geheel verlamd. Verwacht wordt, dat de staking, tot maandag zal duren. Een van de bonden van de Lon den s e havenarbeiders, waarbij 6 060 van de 15.000 werknemers zijn aangesloten, heeft gisteren be sloten op de weekeinden niet te wer ken en nog hoogstens twee uur per dag overwerk te verrichten. De werkgevers hadden de ar beiders via een briefje in hun loon zakje verzocht zich te melden voor werk op zaterdag of zondag, opdat de achterstand bij het havenwerk kan worden ingehaald. Sinds juli van het vorige jaar is er een vijf daagse werkweek van 40 uur. In Liverpool hebben 8.500 haven arbeiders op nieuwjaarsdag vrijaf ge nomen zonder toestemming van de werkgevers. ïn enkele Britse auto- fabrieken was het absentisme giste- eveneens groot. Bij een fabriek Morris is een derde van het per soneel weggebleven om het nieuwe jaar te vieren. De leiders van de twee miljoen an personeel van de openbare dienst en genationaliseerde indu strieën in Frankrijk hebben be sloten in januari in geheel het land stakingen te doen houden. >n communiqué na bespre kingen van leiders der onder com munistische controle staande CGT (Algemeen Vakverbond) en CFDT. (Federatie van Democratische Ar beiders) wordit gezegd dat datum en type der stakingen nader zullen wor- aangekondigd na bespreking met Socialistische Vakbond. een vakbondsfunctionaria het echter al eens over de data 18 en 19 januari. Deze zegsman verder dat de vakbonden tot een krachtiger actie dan op elf december jl. besloten waren ter ondersteuning eisen om een loonsverhoging vijf procent, waardoor de lo- van de in staatsdienst zijnde werkers gelijk zouden komen met die bil de particuliere ondernemingen. In adelstand verheven Kracht De Nederlandse kampioen Cor Rutgers heeft bij de profs en ama teurs, die 24 km moesten afleggen zijn kracht nog eens duidelijk bewe zen. De Naardense crosser had er gis termiddag echt ziin in. Slechts de sterke Harings zou in staat zijn ge weest Rutgers-in-vorm te kloppen. Onmiddellijk na het startschot trok Rutgers er tussen uit. Wel slaagden Van Dijk, Brinkman, Van der Hulst en Van der Geest erin de achtersand te beperken tot ongeveer één mi nuut, maar toen de Naardense ren ner er in de laatste kilometers nog eens even aanging trekken, liep de voorsprong tot ruim twee minuten op. Cock van der Hulst zag in de Slot fase kans zijn achterstand iets te verkleinen en de tweede plaats vei lig te stellen, terwijl de oude rot Manus Brinkman vóór de moegestre den Jan van der Geest op de derde plaats beslag legde. De door pech geplaagde Lissenaar Jan van Dijk eindigde als vijfde. Cor van Tol ging als zesde door de finish. Uitslag Amateurs, onafhankelijken en pro fessionals: 1. C. Rutgers (Naarden) de 24 km in 1.13.34; 2. C. van der der Hulst (Zoeterwoude) op 2.21; 3. M. Brinkman (Rotterdam) op 2.46; 4. J. van der Geest (Maasland) op 2.54; 5 J. van Dijk (Lisse) op 4.35; 6. C. van Tol (Alphen aan den Rijn) op 6.06; 7. W. Vermetten (Rotterdam); 8. G. van Dorp (Rotterdam)9. H. Willemse (Kranenburg); 10. P. Ket- tenis (Den Haag). Nieuwelingen: 1. A. van der Valk (Voorschoten) de 18 km in 56.54; 2. J. Zoetemelk (Rijpwptering op 2.25. 3. Th. de Nijs (Warmenhuizen) op Voor het eerst in de geschiedenis van koning voetbal is een van zijn onderdanen in de Engelse adelstand verheven. Stanley Matthews, een van de grootste voetbalspelers, die de wereld ooit heeft gekend, is op de drempel van het nieuwe jaar tot „Knight" verheven en zal dus voortaan „Sir Stanley" heten. Matthews, die volgende maand 50 jaar wordt en pas aan het eind van dit seizoen afscheid van het beroeps- voetbal zal nemen, was een van de gelukkigen, die op de nieuwjaars-ere lijst van Koningin Elizabeth was ge- Onmiddellijk nadat het nieuws over Engeland bekend werd, stroomden de gelukwensen Matthews' woning in Blackpool binnen. „Sir Stanley" was zichtbaar geluk kig met de hoge eer, die hem te beurt was gevallen, maar hij bleef er toch de lakonieke Brit bij. Hij sloeg zijn loop- en conditietraining op het ver laten strand van Blackpool niet Sir Stanley Matthews met zijn vrouw Betty en kinderen Jean en Stanley. genomen begon hij pas aan het door nemen van de stapels telegrammen, die hem om het uur in postzakken vol werden voorgezet. Gevraagd naar zijn commentaar, zei hij: „Ik zie deze eer niet alleen voor mij bedoeld, maar voor het voet bal in het algemeen". Het was dubbel feest in huize Matthews, want doch ter Jean vierde op nieuwjaarsdag haar 26ste verjaardag. De Fin Erkki Pukka won in Garmisch Partenkirchen de tweede wedstrijd van het Vierschansentoer- nooi. 1. Erkki Pukka (Finl.) 83 en 81 meter, waarderingscijfer 216,-; 2. Heine Ihle (Did) 81 en 86,5 meter, 215,9; 3. Helmuth Kurz (Did) 83,5 en 83,5 meter, 214,5; 4. Pjotr Kowa- een (koude) douche te hebben lenki (Rusl.) 80 en 82,5 meter, 213,3. Weer schietpartij tussen Syriërs en Israëliërs Een Israëlische legerwoordvoerder heeft donderdag gezegd, dat aan de Syrisch-Israëlische grens uit Syri sche versterkte posities geschoten ia op Israëlische tractoren die in de Hoeleh-vallei aan het werk waren. Wat later begon ook een Syrische tank te schieten en werden 82-mm mortiergranaten van Russische ma kelij op de tractoren afgeschoten, zei de woordvoerder. Bij de schietpartij kwam een Is raëlische boer om het leven. In de middag werd opnieuw het vuur ge opend op de landbouwers, die nu met gepantserde tractors werken. Het mi- trailleurvuur werd door Israëlische militairen beantwoord. De schoten wisseling duurde een uur. In Damascus zei een woordvoerder van de Syrische regering, dat de Is raëliërs een gepantserde tractor en een kraan hadden verloren in een artillerieduel, dat vijf uur had ge duurd. De Israëliërs waren een ge demilitariseerde zone binnengedron gen met drie gepantserde tractors om daar het land te ploegen Nadat zij een waarschuwing hadden gekre gen, hadden zij gevuurd op Syrische stellingen. De Syriërs hadden terug geschoten. Na ingrijpen van de V.N. was het vuren gestaakt. De Israëliërs waren daarna weer verder gaan ploegen. De Syrische strijdkrachten hadden de tractors toen gedwongen naar Israël terug te keren. Arnhem schenkt sudderplaatjes (Van onze correspondent) Arnhem heeft een landelijke pri meur: een cadeautje in de vorm van een sudidierplaatje van het gemeen telijk gasbedrijf aan de 36.000 huis houdelijke verbruikers van gas. Het komt de gemeente te staan op een uitgave van ongeveer f. 100.000. De reden van deze vrijgevigheid is, dat men de klein-stand van gas-kook- toestéllen voor aardgas niet zo fijn kan regelen als met bijvoorbeeld stadsgas. Om nu te voorkomen dat bij de huisvrouwen, die nog geen ervaring hebben met aardgas, de zaak aanbrandt b« het „sudderen", schenkt het gasbedrijf de suddér- plaatjes. Het is niet uitgesloten dat ook andere gemeenten, die zullen overgaan op aardgas, deze geste ten gerieve van de gasverbruikers zullen overwegen. Nederlands schip liep tweemaal aan de grond Het ruim 8.500 ton metende Ne derlandse vrachtschip Laarderkerk (N.V. Ver. Ned. Scheepvaartmaat schappij), dat donderdagavond twee maal in de haven van Leixoes bij Oporto in Portugal aan de grond liep, is gisteren definitief door sleepboten vlot getrokken. Het sohip, dat op weg is van Izmir (Smyrna) naar Antwerpen, liep de eerste keer door slecht zicht aan de grond. Nadat het vlot was getrokken, raakte het op drift en kwam het in aanraking met de Nederlandse kustvaarder Gerry-S die echter geen schade opliep. Daar na liep de Laarderkerk weer aan de grond. Nu is het schip op weg naar Antwerpen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4