LEIDSCH DAGBLAD INDONESIË UIT V.N. Oudejaarsavond: vrij rustig in grote steden Britse regering zendt troepen (ruim 1200 man) naar Maleisië President van Nigeria gelast radiorede af De Gaulle wil baas in eigen liuis blijven HoogeHuys (9uc/ Qih 'Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 2 JANUARI 1965 No. 31455 Directeur: E A. El. vaD Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 335 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Reden: Maleisië in Veiligheidsraad Een lid van de Indone sische afvaardiging naar de Ver. Naties heeft van daag in New York mee gedeeld dat Indonesië zich uit de volkerenor ganisatie heeft terugge trokken. President Soekarno had hier mee al gedreigd in een rede op oudejaarsdag in Djakarta, in dien Maleisië zou worden aan vaard als lid van de Veilig heidsraad. Bijna op hetzelfde ogenblik werd dit land inder daad gekozen om de zetel te be zetten, die door Tsjechoslo- wakije was ontruimd. Het Indonesische VN-lid, Arsad, verklaarde tegenover een verslaggever van het persbureau „Reuter", dat de Indonesische regering de secretaris generaal van de VN, Thant, op 31 december, kort voor middernacht, van haar besluit in kennis heeft ge steld. Arsad zei verder, dat alle an dere vragen, die hem in dit verband werden gesteld, moesten worden be antwoord door de permanente verte genwoordiger van zijn land bij de VN, Palar. Deze was zaterdagochtend vroeg echter niet te bereiken. „Voordelen" Het nieuwsblad „Indonesian He rald", dat in de regel het standpunt van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken weergeeft, merkt op, dat de verkiezing van Maleisië tot niet-permanent lid van de Veilig heidsraad niet de enige reden is voor het Indonesische besluit. Het blad betoogt, dat uittreding uit de VN van Indonesië ,,'n groot aantal voordelen" zal verschaffen, o.a. dat Indonesië bevrijd zal zijn van alle onder auspi ciën van de VN aangegane verplich tingen, waarvan het houden van een volksstemming in West-Irian in 1969 er één is". Rede De rede, waarin Soekarno de uit treding van Indonesië eigenlijk voor bereide, werd gehouden in de sport hal van Djakarta. Hij werd langdurig toegejuicht door ongeveer 15.000 aan wezigen. „Wij zijn geen onbetekenen de natie. De kroon van de onafhan kelijkheid is niet het lidmaatschap van de VN, maar het vermogen op eigen benen te staan", aldus Soekar no. Hij herhaalde zijn eis, dat de Ver enigde Naties moeten worden gereor ganiseerd, „zodanig, dat zij een af spiegeling vormen van de huidige po litieke situatie in de wereld. De VN van thans is nog steeds die van 1945. De wereld is sindsdien veranderd, de Verenigde Naties niet. De volkeren organisatie beantwoord totaal niet aan de behoeften van de nieuwe Afrikaanse en Aziatische naties", al dus de Indonesische president. Troepen Een andere zeer belangrijke beslis sing met betrekking tot Maleisië werd tijdens de jaarwisseling door de Brit se regering genomen. Dit weekeinde zal zij een begin maken met het over brengen van twee bataljons infante rie, parachutisten en zeestrijdkrach- WEERBERICHT Weinig verandering De zeer diepe oceaandepressie die in West-Europa de dooi deed inval len, is langzaam naar midden-Scan- dinavië getrokken. De vorst werd daarbij tot ver voorbij Moskou te ruggedrongen. De aanvoer van vrij warme zeelucht, waarin enkele buien maar ook opklaringen voorkomen, zal ook het komende etmaal blijven voortduren. In het temperatuurver- loop komt daardoor nog weinig ver andering. In de nacht dalen tijdens opklaringen de temperaturen tot om het vriespunt, maar overdag lopen zij weer tot 3 5 graden boven nul op. Aldus het weeroverzicht van het K.N.M.I. van 10 uur. 3 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.41 u. Maan op: 9.31 uur; onder: 17.02 u. Hoogwater in Katwijk te 3.43 en 15.54 uur. Laagwater te 11.48 uur. (4/1 hoogwater te 4.19 en 16.29 u.. laagwater te 0.06 en 12.24 uur). i bijvoegsel 12 pagina's Aanvaring op Noordzeekanaal Twee grote zeeschepen zijn donder dagmiddag op het Noordzeekanaal in de nabijheid van de Hembrug met elkaar in aanvaring gekomen. Het waren de Ghanese Otchi River (7407 ton) en het Franse vrachtschip Beyla, dat 6735 ton meet. De Beyla, die van zee kwam, is na de aanvaring doorgevaren naar de Vlothaven. Het schip werd aan de voorzijde aan bakboord ge- schrampt en liep daardoor vrij ern stige schade op aan de voorboeg boven de waterlijn. De brug werd opzij geheel ingedrukt. De schade aan de Otchi River, die onderweg was naar zee, blijkt mee te vallen. Het schip heeft de reis, met een groot gat hoog boven water in de voorsteven, kunnen voortzet ten. Bij de aanvaring was ook de Duit se kustvaarder Augusta betrokken, maar dit schip liep geen schade op. ten (in totaal ruim 1200 man) naar het Verre Oosten met het oog op de toenemende druk van Indonesië op de Federatie Maleisië. Er zullen ook vier mijnenvegers en twee kustverdedigingsvaartuigen wor den ingezet voor het patrouilleren langs de kust van Malakka en Singa pore. Na aankomst van de verster kingen zal de Britse vloot in het verre Oosten ongeveer 80 schepen omvatten, hetgeen sedert de Kore aanse oorlog niet meer het geval is geweest. De parachutisten gaan naar Singa pore, het andere bataljon vertrekt naar Hongkong om daar een batal jon Gurkha's ervaren junglevechters, af te lossen. Naasting De Indonesische journalistenfede ratie heeft bij de regering aange drongen op naasting van het Ameri kaanse kapitaal in Indonesië, zo meldt het persbureau Antara. een verklaring van de federa tie wordt er bij de regering op aan gedrongen stappen te nemen tegen de belangen van landen die Maleisië steunen. Intussen hebben 150 Indo nesiërs donderdag gedemonstreerd de Amerikaanse ambassade in Djakarta, onder meer tegen de aan wezigheid van een Amerikaans mili tair vliegtuig op het vliegveld van Voor de militairen van het tweede Engelse bataljon para chutisten is het nieuwe jaar niet plezierig begonnen. Zij werden van verlof teruggeroepen om zich gereed te maken voor ver voer naar het Verre Oosten in verband met de dreigende toe stand tussen Maleisië en Indo- sië. Op het appèl droegen ver- scheidenen hunner nog hun burgerkleding. Djakarta, De demonstranten dron gen onverwacht de ambassade bin nen, maar werden wat later door In donesische soldaten en politie het ge bouw uit gezet. Indonesië heeft reeds 60 procent van de binnenlandse afzetmogelijk heden van drie grote oliemaatschap pijen genationationaliseerd. De nationalisatie is uitgevoerd krachtens een overeenkomst, die in 1963 werd gesloten tussen de rege ring van Indonesië en Stanvac, Cal- tex en Shell. Volgens een functionaris van Per- tamin, de Indonesische organisatie die belast is* met de verkoop van olie in Indonesië, zal de nationalisa tie in twee jaar volledig worden in plaats van in de vijf jaar die in de overeenkomsten waren genoemd. Rusland steunt Chinees voorstel De Sowjet-Unie steunt volledig het Chinese voorstel om een internatio nale conferentie te houden over de afschaffing van de kernwapens, zo heeft het persbureau Nieuw China gisteren bekendgemaakt. De Russische mening over deze kwestie was vervat in een brief van premier Kosigin van de Sowjet-Unie aan premier Tsjoe En-lai van China. Kosigin had in deze brief gezegd, dat het voorstel van Peking in over eenstemming was met de Russische politiek. Moeilijkheden na verkiezingen President Azikiwe van Nige ria is van plan geweest gisteren over de radio te verklaren liever te willen aftreden dan een nieu we regering te vormen op basis van de uitslag van de federale verkiezingen, die woensdag zijn gehouden. Korte tijd voordat hij de rede zou uitspreken werd echter door een regeringsfunc tionaris bekendgemaakt dat deze niet zou doorgaan. Alle vooraf klaargemaakte tele grammen van buitenlandse pondenten werden in besla.; men. De radiostudio werd door mili tairen bewaakt, evenals de verblijf- I plaats van Sir Aboebakar, de de missionaire premier wiens partij een grote overwinning bij de verkiezin-1 gen heeft behaald. Hij had schijnlijk tot ernstige moeilijkheden zal leiden, want Aboebakars partij, de Nationale Alliantie, is heer en meester in het parlement geworden. President Azikiwe behoort tot de Progressie Alliantie en had de ver kiezingen willen uitstellen. In zijn toespraak had de president o.a. het volgende willen zeggen: „Alle Nigeriaanse patriotten moe ten vandaag beschaamd het hoofd laten hangen. De eerste nationale algemene verkiezingen na het uitroe pen van de onafhankelijkheid zijn het sein geweest voor aanvallen op de grondwet en verschillende daden van wetteloosheid, die in deze hevig- geno- heid in de geschiedenis van dit land nooit voorgekomen zijn." Door het afgelasten van zijn voor genomen rede heeft de president een zeer gespannen toestand weten te voorkomen. Getracht werd hierna voordat ~de ^esident'lÜn Tïïè Hoor overIeS <*n oplossing t* berei- uitspreken een onderhoud ge-1 ken- had met de directeur van de radio- omroep. De Nationale Alliantie heeft in Ni geria de absolute meerderheid in het parlement behaald. De andere grote politieke groepering, de Progressieve Alliantie, krijgt slechts weinig zetels omdat zij in een groot deel van het land de verkiezingen heeft geboycot uit protest tegen het feit, dat zij naar haar mening niet overal in het land kandidaten had kunnen in schrijven. De landspresident, dr. Azikiwe, wil de demissionaire premier, sir Aboe bakar, niet met de vorming van een nieuwe regering belasten, wat waar- Nieu tvj act rsbooclsch appen de wereld van de internationale politiek is 1965 begonnen met een stroom van nieuwjaarsboodschap- en -telegrammen. Het gros bevat de stereotiepe wensen en banvloe ken. De enige uitzondering op dit geükte patroon was eigenlijk de eigenzinnige rede, die president De Gaulle voor radio en televisie heeft gehouden. De generaal verklaarde, dat Frankrijk in 1965 zijn pogingen niet zal opgeven om baas in eigen huis te blijven. Het grootste deel van De Gaulles toespraak was gewijd aan de econo mische en sociale prestaties van Frankrijk. Verder hekelde hij de politieke partijen in eigen land en de Verenigde Staten. De president meende, dat de druk van de Ameri kaanse economische macht ook de Franse onafhankelijkheid bedreigde. Andere zondebokken waren de Euro pese integratie en het Atlantisch verbond. Daarentegen werden China de communistische satellietlan- den met een vriendelijk woord gesig naleerd. Tegen journalisten zei De Gaulle, dat er in 1965 „ongetwijfeld veel zal gebeuren, in elk geval kan verzekeren dat U zich niet zult vervelen." President Johnson van de V.S. heeft de Russische leiders een bood schap gestuurd, waarin hij zegt dat versterking van de grondslagen van de vrede de dringendste taak blijft. Beide landen kunnen en dienen stappen te doen om de verspreiding kernwapens te beperken en een alomvattend verbod op kernproeven tot stand te brengen, aldus Johnson In hun nieuwjaarsboodschap aan HAAGSE POLITIE MET ZWIEPERS het volk hebben de Russische leiders de noodzaak beklemtoond om de banden tussen de landen van het communistische blok te versterken. Het nieuwe regime had zich op de valreep een stuk populairder ge maakt door voor het eerst ter gele genheid van de jaarwisseling de Rus sische arbeiders een betaalde vakan tie van drie dagen te geven. Premier Wilson van Engeland heeft in een nieuwjaarsgroet aan de Labourpartij gezegd, dat 1965 „waar achtige kansen biedt voor het aan halen van nauwe banden tussen de grote wereldmachten". Hij zei voorts vooruitgang te verwachten in de op lossing van de Britse economische problematiek. Dr. L b k e, de Westduitse Bonds president, toonde zich in zijn nieuw jaarstoespraak bezorgd over de „ver ontrustende ontwikkeling die onze parlementaire democratie de laatste jaren heeft doorgemaakt. De vrijheid wordt misbruikt en onze democratie lijdt daardoor schade aan haar prestige." Hij deed een beroep op de Duitsers ook aan hun plichten te denken. E r h a r d stuurde telegrammen naar o.a. Johnson, De Gaulle, Kosygin en de regeringsleiders van de Benelux-landen. De premier van Zuid-Afrika, Ver woerd, zei, dat zijn land in het komende jaa.r de defensie zal ver sterken. President Nasser van Egypte In Amsterdam verliep de jaarwis- heeft wel nieuwjaarsgroeten gezon- selingzonder grote incidenten. De den aan 45 communistische en neu- politie en brandweer hebben het tralistische landen, maar de V.S. en rustiger gehad dan de laatste jaren, diverse Westeuropese landen over- i Bij de brandweer waren om half drie geslagen. I alle manschappen weer binnen na „Van oud op nieuw" is weer ge vierd. In de grote steden is de jaarwisseling over het algemeen rus tiger verlopen dan voorheen, al heb ben nog hier en daar onrustzaaiers de oudejaarsnacht cel doorgebracht. Wel schijnt er meer vuurwerk afgestoken te zijn dan ooit tevoren. De Haagse politie stond met zes honderd man gereed om de orde te handhaven. Zij waren in de oude jaarsnacht uitgerust met „zwiepers". Dit Engels-Amerikaanse politiewa- pen is een twee meter lange met leer omwonden rotan wapenstok. Een klap met de zwieper dient op de bovenarm gericht te zijn en kan hard aankomen. Zo hard zelfs, dat de biceps tijdelijk „verlamd" blijven. In het diepste geheim zijn de politie mannen in het gebruik van dit voor Nederland nog onbekende wapen ge- instrueerd. Maar de zwiepers zijn niet gebruikt. Een stuk of zes personen zijn aan gehouden en zes Hagenaars raakten tijdens de nieuwjaarsviering gewond. Met een klinker werd een brigadier van politie de helm van het hoofd geslagen. Twee auto's werden om gegooid en een autowrak werd in brand gestoken. De jeugd wierp vier fietsen in het vuur. Bij een weduwe in huis ontplofte een doos met vuur werk, nadat daarin een brandend sigarettenpeukje was gevallen. En kele feestvierenden raakten licht ge wond en de inboedel werd vernield. Slechts'één keer moest de politie een charge uitvoeren, waarbij een toeschouwer door een klap met een sabel werd gewond. De charge werd uitgevoerd in de Van Tuyllstraat in Scheveningen. Publiek en politie werden er met stenen en andere pro jectielen bekogeld. Een 18-jarige Ha genaar werd aangehouden, omdat hij met vrienden twintig ruiten van de gemeentelijke reinigingsdienst had vernield. Hij was ook één van de onruststokers in de omgeving van het Newtonplein, waar enkele tien tallen jeugdigen een ongelooflijke herrie schopten en fietsen in de vlammen wierpen. In de omgeving van de Gouverneurlaan werden twee auto's omgekiept. Een twintigjarige illustrator werd hiervoor in de kraag gevat. Ook moest een nozembende van ongeveer veertig jongens met dè gummiknuppel uit elkaar worden ge jaagd. Een Hagenaar heeft op oudejaars dag kennelijk het voornemen uitge voerd, het nieuwe jaar te beginnen zonder een levensgevaarlijk projec tiel. Hij deponeerde een mortiergra naat achteloos naast een vuilnisbak. De politie kreeg het onding tijdig in de gaten en ontfermde zich erover. korte periode, die één van hen kerstbomen en oude fietsen. Een kenschetste als „het hele kleine werk": een aantal straatbrandjes en twee keukenbrandjes die het gevolg waren van ondeskundig aansteken van vuurwerk. In de Ferdinant Bolstraat ging het er nog even heet aan toe. Een tram kon daar niet verder rijden, doordat de weg was gebarricadeerd met Enige stoere liedenleden van de zwemvereniging Njordheb ben het nieuwe jaar wel bijzon der koelbloedig ingezet: zij gin gen zwemmen in de zee bij Zandvoort. Erg opgewekt keken zij overigens niet toen strand weer opzochten. agent, die de bestuurder ducteur te hulp kwam, kon niet di rect orde scheppen. De drie mannen werden door een menigte van onge veer 250 man bestookt met stenen en vuil. Elders in de stad liep een agent een klap met een paraplu op achter het linker oor. Rotterdam Ook in Rotterdam is het er op merkelijk rustig aan toe gegaan. We liswaar moest de brandweer enige malen uitrukken, maar met de schade viel het allemaal erg mee. Er was één incidentje: op de Beukels- weg hadden jongens een geparkeerd staande auto in brand gestoken. De auto werd zwaar beschadigd en van de daders geen spoor. Amsterdam Weer tijd voor prijsvraag Nu de drukke dagen van handen schudden en toosten bij het einde van het oude en het begin van het nieuwe jaar voorbij zijn, hebt U ongetwij feld weer tijd voor andere za ken, bijvoorbeeld onze kerst prijsvraag, waarvoor de in zending stermijn maandag 11 januari om 13 uur afloopt. Wilt U kans maken op een van de veertig prijzen, zorg dan dat Uw oplossing tijdig in ons bezit is. En nog even een verbete ring: er blijken twee oplos singen te zijn van de puzzel met de dominostenen. Van zelfsprekend zullen wij Uw antwoord goed rekenen, wan neer U slechts één van deze oplossingen inzendt, want wij deelden bij de opgave mede, dat er slechts één oplossing mogelijk was. Pro-Chinezen in India de gevangenis in De Indiase minister van Binnen landse Zaken, Nanda, heeft gisteren voor de radio verklaard, dat pro- Chinese communisten een revolutie in de zin hadden die moest samen vallen met een nieuwe aanval van de Chinezen. Vrijwel alle topleiders van de op China georiënteerde groep uit de Indiase communistische party zitten op het ogenblik in de gevan genis. De Indiase premier, Sjastri, heeft de pro-Chinese communistische partij gedecimeerd, in een weergaloze actie waarbij 660 partijleden in het hele land zijn gearresteerd. De communisten beschuldigen Sjastri ervan, dat hij in fascistische stijl heeft getracht zijn grootste politieke tegenstanders te vernieti gen, in een tijd waarin zijn leiders positie in India achteruit gaat en zijn economische programma's spaak dreigen te lopen. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING CiA teuws Gedurende het jaar 1864 i is binnen Leiden ter Beesten- 1 markt voor ongeveer 4 mil- 1 Hoen gulden verhandeld. (Advertentie) Aanbeste- i ding. Op 23 Jan. 1865 zal door B. en W. aanbesteed worden: Het afbreken van de Witte Poort. Op 13 en 20 Jan. i zal aanwijzing in loco plaats 1 hebben.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1