Transport d©r verdoemden MS ELE LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 JANUARI 1965 Dagelijks vervolgverhaal Oorspronkelijke romen door WOLFGANG ALTENDORF 89) De majoor lachte. U zult eens 1 zien hoe eenvoudig dat kan. Toeval- lig maakte hij een beweging en Bleckmesser zag 't ridderkruis schit teren. Hij kwam er van onder de in druk. Men zag dat ook tegenwoordig nog niet vaak. Het ridderkruis was iets zeldzaams. Hier neem ik be sluiten, zei de majoor. De comman- 5 danfc van het station heeft alleen de overname van uw troep door mij ambtelijk te bevestigen. B Het ridderkruis herinnerde Bleck- messer echter aan zijn eigen dro- q men. Moest hij halverwege omkeren? Wederom keek hij naar zijn man- I nen. In weerwil van zijn byziend- J heid herkende hij vertrouwde ge zichten. Schmitt, de kok, Wirbel, de oppasser. Kettencharly, kreeg juist zijn extra rantsoen, dat hy met een goedkeurend gemompel aanvaardde, n Was zijn vlucht uit het politiebureau ii niet op een of andere wijze symbo lisch? Hij was uitgebroken, om op tijd weer terug te kunnen zijn. Hij wilde mij niet teleurstellen, dacht Bleckmesser. Ik heb hun verlof gegeven. Geen van hen is gevlucht. Ik mag hen thans niet in de steek laten, wij behoren bij elkaar. [Maar was dit geen waanzin? De komende dagen zou hü hen in elk geval weer kwijtraken. Niemand kon voorspellen wat in de tussentijd nog ir gebeuren zou. De majoor was be- gi reid de last der verantwoordelijk- heid op zijn brede schouders te ne men. Moest hij dat beletten? En zou hij tegen de majoor kunnen op- 01 tornen? Gelooft u niet, dat de kerels - zullen vliegen wanneer zij het sie- i( raad om mijn nek zien? ging de 1 majoor voort. Zijn ironie was zonder zelfverheffing, ja het was zelfs of er E enige schaamte in zijn woorden lag. Ik heb driehonderd kilometer in twee dagen afgelegd en daarbij de f hele spoorweg op zijn kop gezet. In y een paar dagen ben ik aan het 3l front. Dat garandeer ik u. Bleckmesser twijfelde er niet aan. IDe vitaliteit van de majoor boeide hem en hij volgde hem gewillig naar de Kommandantur. Deze stond Ionder bevel van een eerste luitenant, die met een merkwaardige vlugheid I achter zijn bureau opsprong, toen hij het kruis op de borst van de majoor gewaar werd en hij had nog wel een verwonding aan zijn j been. y Ik ben van plan het transport a, van deze luitenant hoe was ook 51 weer uw naam? Bleckmesser, majoor. De groep-Bleckmesser dus bij mijn bataljon te voegen. Het front heeft mannen nodig en ik ben om zo te zeggen er verantwoordelijk voor, dat dit gauw gebeurt. U wilt de luitenant een en ander wel be vestigen. Natuurlijk, majoor, zei de eer- Bte luitenant onderdanig. Bleckmesser bekwam langzamer- f hand van zyn verbijstering. De geest k der oppositie werd over hem vaar- Ii dig. De majoor vond hij wat al te 15 fiink Bovendien kon hij niet dicht genoeg bij hem komen. Zelfs het rid derkruis verdween in de nevelen van zijn bijziendheid. Daar ga ik niet mee akkoord, hij. ga. Hoor hem eens! riep de majoor en lachte. Of u ermee akkoord gaat of niet doet hier niets terzake. Ik heb mannen nodig. En daarmee is de kous af. Geef uw papieren! Ook de eerste luitenant grinnikte. Ik ga er niet mee akkoord, majoor, omdat ik aanneem, dat uzelf er ook niet mee akkoord gaat. Wilt u mij voor de mal hou den? Pas op! Ik kan ook onvrien delijk worden. Hij keerde zich naar de commandant van het station. En zo iemand vertrouwt men de beste soldaten toe! Schijn bedriegt, merkte Bleckmes ser op. Mijn mensen zijn geen ge wone soldaten. Wat kletst u? vroeg de majoor verwonderd. Wat zijn ze dan wel? Tuchthuisboeven! Wat? De majoor slikte. De ee ste luitenant leek te verstijven. Tuchthuisboeven, majoor, her haalde Bleckmesser. Op weg n B 500. Ik moet u daarop wel op merkzaam maken. B 500, mompelde de majoor. Zijn hoog opgerichte gestalte leek wat kleiner te worden. Bleckmesser knikte. Zware jon gens majoor. zy worden by wyze van begenadiging aan het front in gezet. Zy komen rechtstreeks uit de militaire gevangenis. Het is my tuuriyk best, wanneer u de mannen van my overneemt. Bent u gek geworden? maar ik voelde my toch ver plicht u te vertellen, dat myn trans port een by zonder transport is. De bepalingen van het militaire straf recht staan dit helaas niet toe. Dan is alles van oe baan! riep de majoor. U wilde me een groep boeven overdoen! Dat zou makke- lyk voor u geweest zyn. Ongelofeiyk, zei de eerste lui tenent. Tuchthuisboeven! En die laat u zo maar vry op en om het station rondwandelen? Nog nooit voorgeko- Bleckmesser glimlachte, nam zyn bril af en draaide deze in de hand om. Hoeveel zijn er al weggelopen? Geen enkele. Dan hebt u geluk gehad. Geluk? vroeg Bleckmesser en keek met zyn halfblinde ogen de ma joor onderzoekend aan. Wy heb ben onze byzondere methoden. De mannen weten, dat zy geen kans hebben. De voltrekking van de straf fen by het leger ziet op een la traditie terug. Wy hebben een gron dige opleiding gehad. Wy weten by- voorbeeld zeer nauwkeurig hoe wy een transport als dit naar zyn eind doel moeten brengen. Hy wendde zich tot de eerste luitenant. U kunt volkomen onbezorgd zyn. Geen van deze mannen zal op het idee komen uw stad een bezoek te bren gen. Zy weten dat wy hun streken kennen. Het dagelykse omgaan met dergelyke lieden veroorlooft ons de grenzen nauwkeurig te trekken. Bleckmesser stelde tot zijn genoegen vast, dat hy door deze officier, en in het byzonder door de hoog gedeco reerde majoor, thans met het nodige respect behandeld werd. Zullen we niet gaan zitten? vroeg de eerste luitenant. Zy namen plaats. Natuurlyk komt het af en voor, dat er iemand uitknypt. Maar het zal u interesseren, dat zolang de gevangenis bestaat nog steeds elke vluchteling achterhaald werd. Dit weten de gevangenen. Met andere v/oorden: de poging om te ontvluch ten loont niet. Ja, ja, zei de majoor. Bleckmesser zette zyn bril weer op. Zelfs majoor Trassenstein geluk te het niet te ontvluchten, hoewel hy de beste verbindingen had, ook met het buitenland, Majoor Trassenstein? vroeg de majoor. U hebt er ook officieren by? zyn stem daalde. Vroegere officieren, verhelder de Bleckmesser zakelyk. Voor zy by ons komen, zyn zy gedegradeerd. (Wordt vervolgd) PANDA EN DE MEESTER - BALLONIST In de HOBAHO-HALLEN te LISSE Militaire hulp voor Spanje Karo. de Scheepskatkeek eens om zich heenZe konden toch ook moeilijk blijven liggen, tot de ijsberg gesmolten was. Dat kon wel een paar honderd jaar duren! Juist wilde hij daarover een opmerking maken, toen zijn oog getrokken werd door een klein figuurtje op het water. „Bram kijk eens even verzocht Karo dringend en toen zag Brammet je Fok het ook. In een kajak dobberde een kleine Eskimo-jongen op het water recht in de richting van de gevaarlijke ijsberg! ACROBAAT De 26-jarige acrobaat Rod Pack is het nieuwe jaar op ongewone wyze begonnen. In de buurt van Los An geles is hij op nieuwjaarsdag zonder parachute op grote hoogte uit een vliegtuig gesprongen. Een valscherm werd hem tijdens de val aangereikt door een collega, die... na hem uit het toestel sprong. Pack heeft zyn val zoveel mogeiyk vertraagd door zyn lichaam horizon taal te houden, armen en benen ge spreid. Zyn maat, die wel een para chute bij zich had, heeft zich tydens de val zo klein mogelyk gemaakt, zodat hjj Pack inhaalde. Samen kwa- i zij in goede welstand op de grond, ieder aan zyn eigen scherm. Pack verdient zyn brood als acro baat in theaters. De laatste tijd was hij nogal eens zonder werk en hy vond dat een beetje reclame geen kwaad kon. 882. Jolliepop voelde zich als iemand, die een roltrap de verkeerde kant op gaat. Hoezeer hij zich ook langs de touwladder omhoog repte, toch bleef hij op dezelfde plaats; binnen bereik van de mattenklopper, die door de boze boerin krachtig werd ge zwaaid. Maar gelukkig kwam er nu eindelijk uitkomst voor de geplaag de knecht. De ballonnist had zijn mandje bereikt en gooide vlug ballast uit, zodat de dalende beweging van de ballon in een op waartse overging. Nog een laatste maal plaatste de mattenklopper een treffer, toen schoot Jolliepop omhoog aan het slingerende touwwerk. „Een uiterst onaangename ervaring", mompelde hij. „Foei! Zelden heb ik zoveel ruwheden moeten doorstaan. En dat alles door het onverantwoordelijk ballonvaren van die roekeloze lucht reiziger! Ik zal hem eens ernstig onderhouden!" Hij wierp rillend een blik in de diepte en beklom met knikkende knieën het zwaaiende geval. Maar toen hij eindelijk de mand bereikte, wachtte hem daar een nieuwe ergernis: daar stond de ballonnist weer te schudden ten prooi aan een van zijn onbedaarlijke lachbuien. .Nu is het genoeg, meneer!" riep Jolliepop met trillende stem. „Ik eis, dat u ons dadelijk omlaag voert! Onmiddellijk!" RECHTER TIE EN DE TWINTIG GOUDSTUKKEN door Robert van Gulik De V.S. zullen Spanje helpen vyf fregatten, die raketten kunnen ver voeren, te bouwen en Frankrijk zal hulp verlenen by de bouw van twee onderzeeboten. Dit heeft een woordvoerder van het Spaanse ministerie van Marine don derdagavond in Madrid verklaard. De fregatten en de duikboten, die bin nen de komende aoht jaar gebouwd zullen worden, zullen in totaal rond 600 miljoen gulden kosten. Enorme brand DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK bij Oporto By een enorme brand in de Portu gese haven Leixoes, bij Oporto, die donderdagochtend was uitgebroken,, zijn voorraden katoen, gebouwen en machines ter waarde van ongeveer 3.5 miljoen dollar vernield. Drieduizend ton katoen die pas waren uitgeladen uit het Nederlandse vrachtschip „Laarderkerk" verbrand den op de kade. Hevige windvlagen dreven de brandende katoen over ge bouwen in de omgeving van de haven en honderden inwoners moesten wor den geëvacueerd. De „Laarderkerk" werd door deze windvlagen aan de grond gedreven, toen het de haven probeerde te ver laten. Vier sleepboten hebben het la ter weer vlot gekregen De bevolking van de plaats Matosinhos, rond de haven Leixoes gelegen, heeft oude jaarsavond in paniekstemming door gebracht. Zevenhonderd brandweerlieden, ge holpen door honderden vrijwilligers, bestreden het vuur, dat gisterochtend werd geblust. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Advertentie WASAUTOMATEN A. de Wit's Handelshuis Oude eVst 111 - Leiden - Jel. 25328 103. Het was geen wonder, dat de vorm van de wonderlijke ijsberg Bram erg bekend voorkwam. Want op de tekening stond, als derde en laatste gevaar, een ijsberg aangegeven, die precies dezelfde vorm vertoonde als de ijsberg op de tekening. Maar op de tekening stond nog iets meer. „Volgens mij", zei Brammet je, lijkt het nog steeds op een scharnier. Een scharnierende ijsberg dat bestaat toch niet? En toch zijn de vorige voorspellingen ook uitgekomen. Ik voel er weinig voor om door te varen". „Niet varrrren". riep Tutu bangelijk.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15