WP&t-Agpu~» kunst kalei öosQggp Jeugd koos bijna unaniem voor de lichte sector ENTHOUSIASME IS ALGEMEEN Produktie is sterk gaskachels gestegen Prins Hugo onder Spaanse censuur LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 DECEMBER 1961 Haarlems Hartewens Festival (Bijzondere medewerking) Eigenlijk is het helemaal ongelofelijk wat er in Haarlem gebeurd is: twaalfhonderd jongens en meisjes uit het hele land konden kie zen uit talloze muzikale evenementen die hun in een twaalftal zalen werden aangeboden. Wat zij ook gekozen hadden, waar zij kwamen lagen keurig gedrukte programma's gereed, stonden leeftijdsge noten klaar om hen plaatsen te wijzen. Om twaalf uur kregen zij een uitstekende lunch aangeboden, om zes uur een warme maaltijd en voor ieder was er s avonds een bed in een warme omgeving. Om twaalf uur 's nachts stond vast wat de hele dag door ge bleken was: de eerste dag van het Hartewens Festival was een enorm succes geworden! Wie bedenkt dat de meeste Festi valgangers al méér zalen in Haar lem hebben bezocht dan het meren- an Haarlems jeugd ooit heeft gedaan, is met dit Festival al buiten gewoon ingenomen. Op een allerple zierigste wijze maakte de Nederlandse jeugd kennis met Teylers Museum, het Frans Hals museum, de Grote Kerk, de Jozefkerk, de binnenstad Haarlem, De Vleeshal, de Hoofdwacht, De Waag, het stadhuis Dit is niet te onderschatten. Zo'n eerste kennismaking is bepalend en plezierig was staat vast. Wat dat betreft was bijv', de uitvoering van de opera „De Snoek" een mis greep, want de jongeren, die hier hun eerste ontmoeting met opera hebben beleefd, waren „te hoog" Raadsels rond een schilderij (Van onze correspondent) Berichten, die de ronde deden omtrent het vinden van de schil- van het door de Engelsman George Kimpson gekochte schil derij ..Polderlandschap" (ge tekend J. Kruit) hebben een 53- jarige uitvoerder/schilder uit Deventer voor een raadsel ge plaatst. Deze in zijn vrije tijd een ver dienstelijk amateur-schilder wiens verken gretig aftrek vinden en on dertekend zijn met J. Kruit is van mening dat het bewuste schil derij naar alle waarschijnlijkheid hem is en niet van de oud ver- »ster J. Kruit uit Rotterdam, zo- jerneld werd. Hij is gesterkt in 'zijn overtuiging doordat zijn direc te afnemer een handelaar in Rot- jterdam, onmiddellijk contact met hem heeft opgenomen en verklaard dat deze de maker van het ihilderstuk moet zijn. De 82-jarige Brit Kimpson kocht het bewuste schilderij in een plaat- ilijke zaak en wenste koste wat contact te treden met de schilder-schilderes. Hij schreef l. brieven naar de Brit- ambassade in Den Haag en naar Nederlandse amabassade in Lon- den. Bovendien stuurde hij Prinses Beatrix een kleurenfoto van het schilderij en een brief om ophelde- ïrevijring. De Prinses stuurde de foto door Paar het Rijksmuseum. Een Am sterdams ochtendblad kwam toen op .het spoor van de schilderes. Jans iade Kniit, die evenwel niet zeker is of dj de maakster van het schilderstuk is. Het bewuste schilderij zou de schilder uit Deventer twee tot drie jaar geleden hebben vervaardigd. Hij is onmiddellijk in contact ge- heden met de Engelsman. Veel van 'Ün schilderijen worden via de Rot terdamse tussenhandelaar naar ^^root Brittannie uitgevoerd. Tijdens het HartewensFes tival in de Grote of Sint Bavo- kerk in Haarlem was de Israë lische zangeres Aviva Semadar zo verstandig om een voeten kruik te nemen. Zo was zij ver zekerd van warme voeten tijdens haar optreden in de kille kerk. aangeslagen. Niet voor niets waren er bij deze uitvoering vele autoritei ten: het was meer een evenement voor hen dan voor de jeugd. Ook het Radio Philharmonisch Sextet geldt dit bezwaar, zij het in mindere ma te. Het Aulos Blaaskwintet zou de jeugd meer in haar eigen sfeer heb ben aangesproken. En de opzet van het Festival is nu eenmaal: de jeugd in haar eigen voorkeuren aanspre ken om aldus hun drempelvrees naar de hogere cultuur weg te nemen. Het belangrijkste dat het Festival kon opleveren was dan ook de voor keur van de Festivalgangers. Zy kon den immers vrij kiezen uit de evene menten en in die keuze zou een be langrijke indicatie liggen voor de op zet van een volgend Festival. Maar de vluchtige bezoeker van vrijwel al le evenementen trof vrijwel steeds volle zalen. Had de jeugd door een toeval zo gekozen dat het overal even druk was? Nee, velen bezoch ten evenementen die hun als tweede keus waren overgebleven nadat de kaartjes voor het door hen gekozene weg waren. In plaats van een vrij voorkeurssysteem was er dus een soort sluissysteem ontstaan, dat hoewel misschien niet in eerste opzet zo beoogd toch tot gevolg had dat velen hebben kennis gemaakt met muziek die ze niet zouden hebben gehoord als ze alleen hun „harte- wensen" hadden gevolgd. Een aardig detail hierbij is dat voor het optreden van Aviva Se madar (liederen uit Israël) weinig belangstelling was tot de jeugd deze zangeres bij de Festivalopening in de Bavo had horen zingen Er was een „run" op de kaartjes die in drie minuten alle vergeven waren. De meeste vraag was er naar Boy's Big Band, Stefan Askenase, het Pim Jacobs-Trio, het Tiener-uur (optreden van tienersterren), bijzon der geliefd bleek Pierre Janssen (beeldende kunst), de Hartewenscon- certen, en vooral ook Het Nationale Ballet (waarbij vele honderden moesten worden teleurgesteld). Dit was dus de voorkeur van de jeugd. Hierna kwam een tweede cate gorie: die. waar wel vraag naar was maar niet een uitbundige. Bij deze categorie vielen Marie-Cécile Moer dijk (volksliedjes), de Philippynse violiste Carmencita Lozada, het Ra dio Philharmonisch Sextet, „De Snoek" van Landré, Dick Visser en Anneke van Setten („rondom de gi taar") Frans Brüggen en Gustav Leonhardt (bijna uitverkocht), en Aafje Heynis en Piet Kee (bijna uit verkocht). In de weinig gevraagde categorie komen topartiesten voor als Ingrid Haebler, het Danzi Kwin- Piet Kee als solist. De hier tendens wordt doorbroken door de grote vraag naar het con cert dat Theo Olof geeft. Men kan concluderen dat de „toppers" toch te vinden zijn tussen hen die via tele visie en radio de nieeste publiciteit hebben gehad (Pim Jacobs, Pierre Janssen, Stefan Askenase, Denise Maes en tiener-sterren). De jeugd komt er nu gelukkig toe evenementen te bezoeken die ze an ders niet bezocht zou hebben. En het gebeurt in dezelfde prettige en on gedwongen atmosfeer alsof het een „hartewens" was. Zo heeft de prak tijk een corrigerende accentsver schuiving aan 't Festival gegeven; een gelukkige. Want niet één der Festivalgangers hebben wij horen klagen: de honderden die wij vluch tige vragen hebben gesteld bleken allen enthousiast. Dat enthousiasme is de basis waar op het volgende Festival (over twee jaar) kan worden opgebouwd. Dit eerste Festival is een tour de force geweest die niet gering is. Eigenlijk is het hele Festival in een paar maanden gemaakt. Terecht hebben de organisatoren gedacht: als het er maar eenmaal is, hebben wij het pleit gewonnen. Dat van harte geno men risico verdubbelt de winst. Hen ri Arends en de zijnen hebben met hun opzet een deel der jeugd aan gesproken dat uitmunt door zaaldis cipline en beschaving. Wie de reac ties van dit jonge publiek tydens de evenementen heeft kunnen gade slaan zal er zich vooral over verba zen dat het zo terzake kundig rea geert en waar die ter zake kun digheid er niet is toch de juiste mentaliteit blykt te hebben die het voor de kunstenaars zo heerlijk maakt in dit Festival op te treden. Een kloof tussen kunst en publiek? Niet in het Hartewens Festival! „Geschiedenis van de Hongaarse muziek" Extra lening voor Rotterdam: 60 miljoen De ministers Witteveen (Finan ciën) en Toxopeus (Binnenlandse Za ken) zijn tot de conclusie gekomen, dat de gemeente Rotterdam in ver band met de bestaande toestand van conjuncturele overspanning zijn voor 1965 voorgenomen kapitaalsuitgaven voor een belangrijk deel achterwege moet laten of moet uitstellen. De mi nisters erkennen echter dat Rotter dam zich in een uitzonderlijke situa tie bevindt l.v.m. de voltooiing van een aantal belangrijke vóór de „pla fondperiode" begonnen werken, zoals het Europoort-complex. Het is zo zeggen zy in een uitvoerig communi qué noodzakelijk dat hieraan in het komende jaar nog belangrijke be dragen moeten worden besteed. Daar om hebben de twee ministers besloten Rotterdam toe te staan in de periode november 1964november 1965 boven het reeds toegestane bedrag van f 30 miljoen nog tot een bedrag van f 60 miljoen kapitaalsuitgaven te doen zonder dat daarvoor de vaste finan ciering is verzekerd. Verolme Fonds Gisteren is in Rotterdam opgericht de stichting Cornells Verolme Fonds. Het doel van deze stichting ls „de be vordering van de wetenschap binnen het grondgebied van het Rijk in Europa in het bijzonder met betrek king tot de scheepsbouw, de scheep vaart de machinebouw en aanver wante onderwerpen. (Van onze Haagse correspondent) De haarden- en kachelindustrie heeft zich het afgelopen jaar moeten instellen op de komst van het aardgas. De produktie van gashaarden, gaskachels en gasfornuizen is met sprongen toege nomen. terwijl het aantal kolenhaarden en haardkachels zeer sterk is geslonken. In het tijdvak januari/oktober heeft de Nederlandse industrie van huishoudelijke verwarmingsappara ten in totaal 127 000 kolenhaarden en kolenhaardkachels verkocht tegen 296.900 in het overeenkomstige tijd vak van 1963. Met de produktie en de afzet van oliehaarden en olieka chels is het in de eerste tien maan den van het jaar beter gelopen dan in 1963. De afzet van de Neder landse industrie beliep 148.300 stuks (89.400 in 1963). Orde van Lenin voor Kabalewsky Op maandag 11 januari wordt de Openbare Bibliotheek, Bilderdijk- Dimitry Kabalewsky, de Russische straat 1, om 20.00 uur de tentoon stelling „Geschiedenis van de Hon gaarse Muziek" geopend door Ge- za Frid, president van het Bartok Genootschap. Na de opening bren gen Geza Frid, Janos Gyors, Ist- van Hajdu, Thomas Magyar en Ga- bor Radnai moderne Hongaarse mu ziek ten gehore. componist die lang een leidende fi guur is geweest in de federatie van componisten in de Sowjet-Unie, is op zijn 60ste verjaardag de Orde van. Lenin verleend. Sinds 1952 is Kabalewsky algemeen secretaris van de federatie. Hij ont ving reeds eerder driemaal de Stalin- prijs in 1947, 1949 en 1951. Protest tegen Russische „My fair lady" De Amerikaanse eigenaars van My fair lady hebben de opvoe ring van het zangspel in Moskou ongeoorloofd en onwettig ge noemd. Michael Burke, de vice-president van Columbia Broadcasting System (CBS), welke maatschappij de rech ten op het zangspel in het buitenland heeft, heeft meegedeeld, dat de Sow- jetautoriteiten geen vergunning heb ben gevraagd of verkregen om het spel voor het voetlicht te brengen. Burke zei dat de advocaten van CBS een protest aan Moskou hebben opgesteld en dat zij elke juridische actie zullen instellen, die mogelijk is, teneinde de belangen van de maat schappij te beschermen. Neivyorkse critici: My fair lady beste film van 1964 De Newyorkse filmcritici hebben de filmversie van de musical My fair lady uitgeroepen tot de beste film van 1964. Bovendien werd Rex Har rison uitgekozen als de beste acteur »n het jaar voor zyn rol van profes- •r Higgins in deze film. Andere onderscheidingen van de critici: Kim Stanley als de beste ac trice (in "Seance on a wet after noon") Stanley Kubrick als de beste regisseur (voor „Dr. Strangelove") „De man van Rio" als de beste bui- j hebben tenlandse film; en „De butler" voor het beste scenario (van de Britse to neelschrijver Harold Pinter). Veiling van Japanse schilderingen Op de kunstveiling van Sotheby in Londen worden zaterdag 16 januari 54 Japanse schilderingen verkocht uit de collectie van wijlen dr. Josiah Conder. Dertig werken zijn van de hand van Kyosai (1831-1889), van wie weinig in veiling komt Verder is er in deze groep van 54 werken een schilderij dat aan de ver maarde kunstenaar Hokusai wordt toegeschreven. Dit werk: „De oude man die dorre bomen tot bloei brengt", is het bezit geweest van Kyosai. Dr. Conder is hoogleraar geweest aan de universiteit van Tokio. Hij verzamelde niet alleen tekeningen en schilderijen, hij heeft bovendien en kele jaren zelf geschilderd, als leer ling van Kyosai. De grote vooruitgang had plaats in de sector gasverwarmingsappara- ten. Er werden door de industrie 122.500 gashaarden, gaskachels en gasradiatoren afgezet. In de eerste tien maanden van 1963 kwam het aantal niet boven de 29.700 stuks uit. Door de binnenlandse markt wer den hiervan 107.800 stuks opgeno men (17.000 in 1963). De afzet van gaskomforen kwam uit op 251.800 stuks tegen 167.300 en tezamen met de geimporteerde apparaten nam de binnenlandse markt 267.400 stuks op, tegen 173.100. Aan gasfornuizen en gasovens kon de industrie 133.600 apparaten verkopen tegen 102.400 in 1963. Expositie van 18tle eeuwse interieurs In het Amsterdamse gemeente museum Willet Holthuysen zal in de maanden februari t/m april een expositie worden gehouden van 18e eouwse interieurs waarvoor schilde rijen van interieurs als uitgangs punt zullen dienen. De interieurs zullen worden samengesteld met restauranteigenaar triest. Musici staken in Noorwegen In de meeste Noorse hotels, restaurants en café's zullen op Oudejaarsavond geen musici op treden en muziekminnende gas ten. die als plaatsvervangers op treden, zullen als ..stakingsbre kers" worden beschouwd. De musici zijn n.l. voor onbe paalde tijd in staking gegaan en blokkade van alle hotels, restaurants en café's af gekondigd. Oorzaak van de staking: de musici hebben met de eigenaars van de restaurants enz. geen overeenstem ming kunnen bereiken over het aan tal werkuren per week en alle be middelingspogingen hebben totdus- verre gefaald. „We zullen ons moeten behelpen met muziek-automaten en op de band gezette dansmuziek" zei een Levenslang geëist tegen handlangers van Eichmann De officier van Justitie heeft giste ren in Frankfurt levenslange gevan genisstraf geëist tegen twee voor malige handlangers van Eichmann, Herman Krumey (59) en Otto Hun- scbe (53), in verband met de moord op minstens 300.000 Hongaarse joden. De officier hield ie gezworenen voor. dat de verhoren en getuige - verklaringen in het proces, dat 8 maanden heeft geduurd, hun schuld overvloedig hadden bewezen. Krumey was de eerste assistent op Eichmanns bureau „voor de afdoen de oplossing van het joodse vraag stuk" en Hunsche zyn voornaamste juridische adviseur. Beiden waren van mei tot juli 1944 belast met een speciale taak bij de deportatie van joden uit Hongarije. In die periode werden 437.402 joodse mannen, vrou wen en kinderen naar Auschwitz ge deporteerd en minder dan tien pro cent van hen is aan de gaskamers en ovens van dit vernietigingskamp ontsnapt. De officier betoogde, dat beide mannen wezenlijk tot de moord op deze mensen hadden bijgedragen door van achter hun bureaus onder handelingen te voeren en orders te geven Hij voegde hieraan toe, dat hij nog geen rekening had gehouden met getuigenverklaringen betreffen de het persoonlijk aandeel van Kru mey in het doodschieten en tot doodschieten veroordelen van joden en zei dat dit onderwerp zou zijn van een later te voeren afzonderlijk proces. Hij betoogde dat Hunsche en Kru mey, op grond van hun hoge posities zelfstandig hadden kunnen hande len en zich er dus niet op konden beroepen, dat zij slechts bevelen hadden uitgevoerd. (Van onze correspondent) Het orgaan van de Spaanse Carlisten, „Montejurra", heeft per brief zijn abonnees meege deeld. de verschijning voorlopig te zullen staken. Als reden geeft de directie op de maatregelen van censuur, die de regering van generaal Franco heeft uitge vaardigd jegens prins Hugo en zijn echtgenote prinses Irene. Dc namen mogen, zo heeft de persdienst van het ministerie de hoofdredacteur dezer dagen voorge schreven, niet meer in de kolom men van zijn eigen orgaan verschij nen. In de brief, die trilt van ver ontwaardiging, wordt herinnerd aan recente woorden van de minister van Voorlichting, die onlangs nog e en verheven loflied op de Spaanse pers vrijheid moet hebben gezongen. Bo vendien protesteert de Carlistische pennevoerder dan nog krachtig te gen het achterstellende karakter van de beslissing „wanneer men rekening houdt met de behandeling die an- Nieuw onderzoek moord op Gandhi De regering van India heeft een nieuw onderzoek gelast naar de moord op Gandhi, 17 jaar geleden gepleegd. Aanleiding daartoe is de verering onder de Hindoes van Gandhi's moor denaar en de verklaring van een jour nalist, dat hij de overheid destijds van het bestaan van een komplot tegen Gandhi op de hoogte heeft gesteld. Gandhi's secretaris heeft ge zegd, dat er ten tyde van de aan slag zoveel Hindoe-fanatici bij de overheidsdiensten waren, dat de autoriteiten de moord eenvoudig niet konden voorkomen. Twee medeplichtigen aan de moord, die na vijftien jaar te hebben uit gezeten, in vrijheid waren gesteld, alsmede de genoemde Journalist, zijn inmiddels aangehouden op grond van de wet tot bescherming van de staat. De medeplichtigen is indertijd na hun vrijlating een uitbundige ont vangst van de kant van extremisti sche Hindoes ten deel gevallen. Vele fanatieke Hindoes zijn nog steeds niet verzoend met de splitsing van Voor-Indië in India en het islamiti sche Pakistan. Vuil in Delhi stapelt zich op Het vuil in de straten van de Indiase hoofdstad New Delhi stapelt zich op als gevolg van de staking van de vuilopruimers, welke nu al bijna een week duurt. By gevechten tussen stakers en werkwilligen, die van buiten New Delhi waren aan gevoerd, vielen verscheidene gewon den. De ongeveer 2.500 vuilopruimers, die tot de kaste der „onaanraakba- ren" behoren, eisen betere betalings voorwaarden en goede behuizing. De stakers hebben de toestand nog ver ergerd door in sommige delen van de stad opzettelijk vuil over de stra ten te verspreiden. By een gevecht met de politie werden twaalf politie mannen en een onbekend aantal sta kers gewond. De burgemeester en zijn vrouw hebben inmiddels het goe de voorbeeld gegeven door met be zems de straat aan te vegen. dere personen genieten". Een duide lijke toespeling op de concurrerende troonpretendent Juan Carlos en zijn vrouw Sofia van Griekenland, wier namen niet alleen dagelijks in de Spaanse krantenkolommen prijken, maar die ook kind aan huis in Franco's paleis, het „Pardo" zyn. Wanneer prins Hugo zich dus be klaagt over een gebrek aan publici teit in Spanje, dan kan hij zich misschien troosten met de belangstel ling, die de Parijs boulevardbladen zyn persoon nog altijd bewyzen. Zo had gisteren de „France-Dimanche" weer zyn hele geïllustreerde voorpa gina's aan foto's van Hugo en Irene en ook van Koningin Juliana gewijd. Zonder op de meer intieme details van het verhaal in te gaan, kan wel ver band worden gelegd met het voor noemde bericht over de jongste Car listische tegenslagen. Volgens France- Dimanche" moet prinses Irene nu geen enkel vertrouwen meer hebben in de kroonambities van haar man. Jongen (2) gewond door vuurwerk De twee-jarige Raymond Pen uit Emmeloord heeft gisteren in een zelf!>edieningszaak in zijn woonplaats brandwonden in het gezicht opgelo pen. toen daar een doos vuurwerk ontplofte. Winkelmeisjes demonstreer den klanten een staafje koud vuur. Er vielen vonken in een doos vuur werk, dat met luide knallen ontplof te. Het jongtje werd in het ziekenhuis opgenomen. Ds. Niemöller „Boycot Westduitse verkiezingen" Dominee Martin Niemöller heeft de Westduitsers geadviseerd de parle mentsverkiezingen van september volgend Jaar te boycotten. HU sprak de verwachting uit dat deze kunnen lelden tot een dictatuur welke erger zou zUn dan die van Adolf Hitler. Niemöller, één van de voorzitters van de Wereldraad van Kerken pu bliceerde zijn advies in het protes tantse maandblad „Stimme der Ge- me inde". Hij voorspelde een coalitie van de sterkste politieke partijen in het par lement, welke zou kunnen leiden „tot een dictatuur waarbij vergeleken Hit- Ier een kleine jongen zal blijken". Hij verklaarde met nadruk, dat het enige wat de Westduitse democratie ge meen heeft met hetgeen eens onder democratie verstaan werd alleen een kwestie van naam is geworden .„De communistische partij is verboden en andere partijen krijgen niet de kans zich te ontwikkelen". Niemöller beschuldigde de christen democraten, sociaal-democraten en vrije democraten naar macht te hon geren en geen werkelijke belangstel ling te hebben oplossingen te vinden voor de belangrijkste kwesties, zoals oorlog of vrede en bewapening of ont wapening. Niemöller schrijft, dat het volk slechts mag stemmen, belasting betalen en zich rustig moet houden tot volgende verkiezingen. „Wie zUn mond open doet. zal het zwijgen wor den opgelegd. Er zijn genoeg midde len om dit te doen". De nieuwe Italiaanse president Saragat rechtswordt na zijn verkiezing geluk gewenst door premier Aldo Moro. meubels, kostuums, zilver, porse lein en kinderspeelgoed. Het ligt in de bedoeling van de directeur der Amsterdamse historische gemeente- H. Levie, om gedurende Toch zijn in de meeste restaurants alle tafels besproken. De staking is van kracht voor alle hotels, restaurants en café's in Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Kris- dc expositie eens per week ook 18e tiansand en Drammen, in Oslo alleen eeuwse muziek, voorlopig nog door bedraagt het aantal openbare gele- amateurs, ten gehore te laten bren- I genheden, dat er door wordt getrof- gen. fen, ongeveer 60.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7