LEIDSCH DAGBLAD Nederland twee jaar lid de Veiligheidsraad van Voor ambtenaren 3 pet. Stemming werd een onwaardig vertoon Bejaarde man (68) in Alplieii geslagen, ontvoerd en Beroofd (9ud Qït'eu ivs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 No. 31453 Directeur: A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Washington) Nederland, Maleisië en Uruguay zijn gisteravond gekozen tot lid van de Veiligheidsraad, als opvolgers van Noorwegen, Tsjecho-Slowakije en Brazilië. Maleisië zal een jaar zitting nemen, Nederland en Uruguay maken twee jaar deel uit van de Raad. Aangezien Amerika tengevolge van de wanbetaling van de Rus sen stemming in de Algemene Vergadering had doen verbieden de kwestie van de financiën is nog steeds niet geregeld werd gestemd in het kantoor van de voorzitter van de Algemene Ver gadering, de Ghanees Quaison Sackey. Het vertrek was in twee stemhokjes verdeeld, waarin de afgevaardigden in twee rijen om de beurt hun stembiljet invulden. Het merendeel van de afge vaardigden vond deze vreemde gang van zaken een droevig be wijs van de ongrondwettige toestand, waarin de Verenigde Naties door de Russische wanbetaling moeten werken. derheid. Quaison Sackey heeft de Assemblee echter medegedeeld, dat hij vandaag in zijn bureau een nieu- „enquête" zou laten houden om deze impasse te doorbreken. Vanmiddag zou de Algemene Ver gadering om 3 uur bijeenkomen om te proberen de voor dit jaar nog lopende zaken af te handelen zonder het op een beslissing te laten aan komen over de achterstallige bij dragen van de Sowjet-Unie. Indien dit lukt zal de Assemblee tot 11 januari op reces gaan. Secretaris-generaal Oe Thant zou vandaag of morgen een beroep doen op alle leden van de Ver. Naties bij te dragen aan een hulpfonds, dat bestemd is om de financiële crisis te Wanbetaling van Russen nog steeds niet opgelost Zoals bekend kan de Russen, nu zÜ nog steeds weigeren mee te be talen aan de V N.-operaties in het Midden-Oosten en in de Kongo, op grond van artikel 19 van het Hand vest het stemrecht ontzegd worden. nu te voorkomen, dat een der gelijke precaire kwestie zich inder- 1 zou aandienen, werkt de Alge- ie Vergadering thans zonder stemmen, in afwachting van een compromis over de Russische schul den. De bovengenoemde verkiezing Nederland, Maleisië en Uruguay geschiedde bij acclamatie, nadat dus tevoren alle delegatiehoofden van de 115 V.N.-leden schriftelijk maar anoniem hun voorkeur voor nieuwe leden hadden kenbaar gemaakt. In feite werd er dus werkelijk gestemd, Advertentie IVAV>V lm man VERSCHIJNT PER WEEK GROEIT PER DAG Per 1 Januari 1964 255.000 1 April 321.000 1 September,, 380.000 1 November 420.000 „12 December 450.000 „19 December 458.000 HU OP NAAR DE 500.000 Doe wat honderdduizenden deden, neem óók een abonnement, f. 6,50 per kwartaal - f. 0,50 per week. Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Postbus 2 - Leiden dit geschiedde dus niet in de an de Algemene Vergadering, maar in de kamer van Quaison Sackey. Vandaag zou worden beslist een vierde open plaats in de Veilig heidsraad, waarvoor twee kandida ten zijn, namelijk Jordanië en Mali. Het schijnt, dat Jordanië meer stemmen dan Mali heeft gekregen, maar niet de nodige tweederde meer- NIEUWE GOLF VAN-GEWELD OVER LONDEN (Van onze Londense correspondent) Scotland Yard verkeert in alarm- toestand door een nieuwe golf geweld en wetteloosheid, welke Lon den heeft aangetast en waarbij het schietwapen heer en meester is. Gis teren vuurde een jongen een revol ver af op een politieman, die nog juist niet werd geraakt. Dit was vijfde schietincident in Noord-Lon- den in elf dagen tyds. Vandaag den de chefs van Scotland Yard in een spoedconferentie bjjeenko- men om over de toestand te be raadslagen. Rechercheurs hebben gisteravond leden van jeugdbenden, die in bil jartzalen, koffiestalletjes en café': waren opgepikt, voor ondervraging meegenomen. De jongelui werden ontdaan van een groot aantal i sen, bijlen en andere wapens schietpartijen vonden plaats ir zogenaamde „moordgordel" tussen Islington en Dalston. Gedurende het weekeinde werden, zoals gemeld, jonge journalist en een kleermaker uit Jamaica gedood. Ook buiten Londen kwamen incidenten met ge weld voor, waarbij verscheidene per sonen werden neergeschoten. Deze go!f van gewelddaden zal w schü'nlijk niet nalaten het Hoger huis te beïnvloeden bij de beslif over eventuele afschaffing var doodstraf. Deze afschaffing is reeds goedgekeurd door het Lagerhuis. Advertentie (Advertentie) NIEUWJAARSBAL LIDO-NOORDWUK ZATERDAG 2 JANUARI Orkest BLUE MOON COMBO Winterpryzen. WEERBERICHT Af en toe regen Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Veel bewolking en aanvankelijk regen, later enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot stormachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudende dooi. (Opgemaakt om 11.15 uur). 31 DECEMBER Zon op: 8.48 u.; onder: 16.38 uur. Maan op: 6.39 uur; onder: 14.51 u. Hoogwater te Katwijk te 1.50 en 14.03 uur. Laagwater te 8.54 en 22.05 uur. DU bestaat uit 12 pagina's Storm blaast wieter iVan c weerkundige medewerker). De koude stormachtige zuiden wind had tot vanmorgen in de oostelijke helft van ons land op tal van plaatsen al sneeuwduinen van meer dan een halve meter hoogte veroorzaakt. Op tal van plaatsen viel ijzel, die de wegen glad maakte. Om acht uur van morgen begon tussen Den Helder en Vlissingen de temperatuur tot een graad boven het vriespunt te stijgen. Morgenochtend zal de vorst vrijwel uit het gehele land zijn verdreven, waarbij de tempe ratuur tot 5 a 6 graden boven nul gaat stijgen, gevolgd door een on bestendige jaarwisseling. Drie jaar geleden verdween de strenge kou op 29 december ook met ijzel en regen, op het moment dat honderden deelnemers aan de. de volgende dag te houden elfstedentocht al op weg naar Friesland waren. Deze elfsteden tocht viel daarbij in het water. te overwinnen. Dit „hulpfonds" is een middel om de Russen te bewe gen tot betaling van hun schuld zonder dat zij officieel toegeven een bijdrage te hebben gegeven aan de V.N.-acties in het Midden-Oosten en Kongo, waarvoor zij geen geld be schikbaar willen stellen. Slaagt deze opzet, dan zou de Algemene Ver gadering bij de voortzetting van haar bijeenkomsten op 11 januari kunnen terugkeren tot de normale procedu re, d.w.z. er zou dan weer openlijk gestemd kunnen worden inplaats van het clandestiene gedoe, dat gisteren ten beste werd gegeven. Er bestaat op het ogenblik contact tus sen Amerika en de Sowjet-Unie over deze oplossing voor de betalings moeilijkheden. Tikfout leidde tot grensincident Een tikfout van een typist van het hoofdkwartier van het waar nemerskorps der V.N. in Jeruza lem zou als de naaste aanleiding gezien moeten worden van het Israëlisch-Jordaanse incident op kerstavond op de berg Scopus en een serie andere incidenten, die daarop langs de Israëlisch-Jor daanse grens zijn gevolgd. Een woordvoerder van het korps heeft namelijk gezegd, dat in een brief aan de Jordaanse autoriteiten met aanwijzingen omtrent de standplaatsen voor de Israëlische politie, die de wacht moest hou den bij het oogsten van olijven door Jordaanse vrouwen een fou tief cijfer was getypt. De Israëli sche politiemannen namen de hun toegewezen plaatsen in, maar de Jordaniërs, die bemerk ten dat dit niet klopte met de ge gevens in de brief van het waar nemerskorps, openden het vuur ivaardoor drie Israëliërs gewond werden. Daarop volgde een ket ting-reactie van incidenten langs de grens. Drie overvallers aangehouden (Van één onzer redacteuren) i de Raadhuisstraat. Plotseling doken uit het duister twee mannen op. ZÜ Drie gemaskerde en met een j sloegen de heer Vis met een ijzeren automatische vuurbuks gewa pende mannen hebben gister avond de 68-jarige A. Vis, fir mant van het expeditiebedrijf Vis en De Jong, in Alphen aan den Rijn neergeslagen, ontvoerd en beroofd. De buit bedroeg f 972,50. De daders zijn gister avond nog door de politie ge arresteerd. Om kwart 01 Vis op weg va Hofzichtstraat x acht was de heer zijn kantoor in de laar zijn woning in Gevangen genomen Indone sische infiltranten worden door Maleisische militairen door een rivier gevoerd op weg naar een gevangenkamp. Half jaar voor oplichter De rechtbank in Dordrecht heeft een 52-jarige elektricien uit die plaats veroordeeld tot 10 maanden gevan genisstraf met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering, eveneens met een proeftijd De man had op grote schaal op lichtingen bedreven o.m. door kleine fabrikanten wijs te maken, dat hij in Frankrijk grote afzetmogelijkhe den had voor stalen broeikassen. Ook had hij geparasiteerd op een Dordts muziekensemble, dat hij naar Frank rijk had gelokt om in restaurants en clubs op te treden. De musici kwa men in grote moeilijkheden te verke ren, toen de elektricien plotseling bleek te zijn verdwenen. Overstelpend druk is het in de winkels waar vuurwerk wordt verkocht. Het ziet er naar uit, dat het een rumoerig nachtje gaat worden, wanneer het nieu we jaar wordt ingeluid. Weer geen verbetering voor het lager en middelbaar personeel Alle ambtenaren bij het rijk, provincie, de politie en het onder wijzend personeel, krijgen 1 januari drie procent salarisverhoging en een minimum-weekloon van f 110,-. Hiertoe heeft minister Toxopeus gisteren besloten, toen in de centrale commissie voor ge organiseerd overleg geen overeenstemming kon worden be reikt met de ambtenarenorganisaties. >r verbetering open. Hjj wil, dit volgend jaar ook voor het bedrijfsleven gebeurt, nog wel bekijken of er ruimte is voor een uit kering ineens. Voorts heeft de minister zich be reid verklaard het overleg in de loop van het eerste kwartaal van volgend jaar omtrent enige secundaire maat regelen voort te zetten. Later worden tevens nog eventuele maatregelen be keken naar aanleiding van de ont wikkeling van de ondernemingsge wijze differentiatie. Minister Toxopeus kwam tot zijn heden 3 procent met de volgende redene ring: voor het particuliere bedrijfs leven is 5 procent toegestaan. Daarin zit 1.5 procent AOW/A WW-premie compensatie. Maar deze premie wordt voor het rijkspersoneel ten las te van het Rijk genomen. Blijft over 3.5 procent. Maar, aldus de minister, gezien de spreiding van de c.a.o.-data kan dit op jaarbasis neerkomen op 3 procent. Mogelijkheden Minister Toxopeus, die kennelijk bijzonder beducht is de krappe gren zen die in het loonakkoord voor het bedrijfsleven zijn gesteld, te doorbre ken,. laat nog wel enkele mogelijk- Teleurstellend teleurstellend. Eén van de belang rijkste daarvan is wel, dat de verbe tering van de positie van de lagere en middelbare ambtenaren weer niet aan bod is gekomen. Vorig jaar wilde de minister hier ook al niet aan. In het beste geval wilde hij er een deel van de aanpassingsruimte voor gebruiken. De bonden hielden toen dit ijzer liever in het vuur, maar ook ditmaal zonder resultaat. Een ander punt, dat de ambtena renorganisaties en bloc afwijzend deed staan tegen de redenering van de bewindsman, was diens aftrek van de 1.5 procent AOW/AWW-premie- compensatie. De ambtenaren betalen weliswaar geen AOW/AWW-premie meer, maar hebben een pensioen met ingebouwde AOW, waarvoor 7.9 pro cent premie wordt betaald. De bon den vonden het niet meer dan billijk dat de 1.5 procent compensatie nu van deze premie in mindering zou worden gebracht. Ook dit wees de minister af. Manoeuvres Verder konden de ambtenaren- organisaties in geen geval mee gaan met de manoeuvres, die de minister zich voorstelde met een deel van de overgebleven ruimte. Hij wil namelijk een verbetering voor BLO-onderwijs- personeel en verdere afschaffing van de gemeenteclassificatie óók putten uit de 3.5 procent, mogelijk uit de halve procent die daar op jaarbasis af is geredeneerd. Buiten het mislukte overleg staat de zogenaamde gedifferentieerde ver hoging Deze loopt op van 2 procent voor lagere ambtenaren tot 10 pro cent voor de allerhoogste groepen. De vierde en laatste ronde van de ver wezenlijking hiervan gebeurt in januari. staaf op het hoofd en sleurden hem in een Volkswagenbusje, dat in de Hofzichtstraat klaar stond. Hierin bevond zich een derde man Daarna reden zij snel in de richting van Ter Aar, terwijl de heer Vis op de bodem van het busje in bedwang werd gehouden. Eén van de mannen bedreigde de heer Vis met een automatische vuur buks en sommeerde hem zijn geld af te geven. Reeds eerder had de heer Vis de overvallers duizend gul den geboden als zij hem lieten gaan. gingen hier echter niet op in. Uit auto geworpen Op de Aardamseweg in Ter Aar werd het bloedende slachtoffer uit de auto geworpen. Terwijl de wagen snel uit het gezicht verdween, liep de heer Vis, die niet wist waar hij zich bevond, terug. Het eerste huis dat hij tegenkwam, was het gemeen tehuis van Ter Aar. Hij klopte aan vertelde een verbaasde gemeente ambtenaar wat hem was overkomen. ambtenaar waarschuwde wachtmeester Weisenbroek van de Rijkspolitie in Ter Aar. Deze lichtte de Alphense politie in en riep me dische hulp in voor het slachtoffer. De heer Vis had een gapende hoofd wonde van 7 a 8 centimeter. Dokter Quartel verbond hem en bracht hem huis. Tegenover de politie ver klaarde de heer Vis, dat er in zijn portefeuille 6 700 gulden had ge zeten. Aangifte nltussen had de heer Ph. Vis, zoon in het slachtoffer, bij de Alphense politie aangifte gedaan van de spoor loze verdwijning van zijn vader. In de Hofzichtstraat had hij de hoed zijn vader, een ijzeren staaf en bloedsporen aangetroffen. De politie begon het onderzoek met het controleren van de plaatse lijke autoverhuurbedrijven. Om streeks 10 uur werd een 24-jarige Al- phenaar gearresteerd, die in het be- busje waarin bloed sporen werden aangetroffen. Nog de zelfde avond werden een 21-jarige inwoner van Bodegraven en diens broer, een 33-jarige inwoner van Woerden gearresteerd. In de auto de Bodegraver werd de buit, f 972.50 gevonden. Werknemer Uit het onderzoek is gebleken, dat de Alphenaar als chauffeur heeft gefungeerd. De jongste van de twee anderen heeft de slagen met de ij ze- staaf toegebracht. De Alphenaar bij het expeditiebedrijf Vis en De Jong in dienst. De Bodegraver heeft er vroeger ook gewerkt. De heer Vis heeft de politie verteld, dat de overvallers aanvankelijk Duits hadden gesproken, maar later toch op Nederlands waren overgegaan. Postkantoor De Alphense politie heeft met de arrestatie van de drie mannen een goede greep gedaan. Uit het verhoor is namelijk gebleken, dat ditzelfde drietal op 1 december een overval heeft gepleegd op het postkantoor in Alphen Deze mislukte echter. Zowel tijdens de overval op het postkan toor als die van gisteravond waren de mannen gemaskerd met een ny lonkous. Tijdens de overval op het postkantoor hadden zij eveneens de vuurbuks, die zij klandestien hadden gekocht, bij zich. ,De toestand van de heer Vis, die zich na de overval zeer kordaat ge droeg, Is redelijk. Advertentie Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 Helmondse Koerier in moeilijkheden (Van onze Helmondse correspondent) De Helmondse Koerier, het blad dat de oud-hoofdredacteur van Helmondse Courant in januari dit jaar oprichtte, nadat hij ontslagen omdat zijn directie dit blad had verkocht aan het Teulingscon- cern, verkeert in grote financiële moeilijkheden. Als gevolg hiervan kan de heer Kuypers de N.V. Lumax in Utrecht die voor het drukken van de krant zorg droeg, niet meer betalen. De drukkerij heeft daarom besloten vanaf vandaag niet meer voor hem te werkeui. Onder de gemeente Hoen- ierloo bevindt zich een bende Hroopers, op grofwild. Wan- 1 neer zij gelukkig op de jagt zijn geweest, geven zij uit dankbaarheid een kwartje in armenzakje, benevens den kogel waarmede het hert is geschoten. Bij een juwelier in het Pa- 'ais-Royal te Parijs is een houten horologie ten toon ge- 4 Held, geheel van hout behal- t ie de veer. De prijs is 500 frs. U

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1