Nog geen sprake van ELFSTEDENTOCHT Italië verzot op vuurwerk Het zal hard moeten vriezen Kolonel Wennerström was een dubbelspion Totalisator brak in 1964 alle records Dit jaar zijn 225.000 auto's verkocht LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 29 DECEMBER 1964 Schaatskalender De schaatskalender van de KNSB et er als volgt uit 30 DECEMBER AlblasserdamMolentochten Al- ilasserwaard 30, 45 en 65 km. Start- ilaatsen: Alblasserdam, Bleskens- raaf Giessenburg, Goudriaan en itreefkerk. Midwoldenationale langebaan- edstryd heren. Den Hoorn (bij Delft)nationale fvalwedstrijden heren. Nieuwe Niedorp: nationale lange- aanwedstrijd junioren a en b. Wieringen: nationale korte baan- edstrijd heren. Albergen: gewestelijk kampioen- chap langebaan dames. Hommerths-Jutrijp: nationale lan- ebaanwedstrijden heren. Sint-Pancrasgewestelijk kani- ioenschap langebaan dames. Spaarndam: gewestelijk kampioen- langebaan heren. 31 DECEMBER Middenbeemsternationale lange aan wedstrijd heren. Tijntje: nationale langebaanwed- rijden heren. Jan Hajer wint in Adelaide; Okker verliest In de eerste ronde van de Zuid- ustralische tenniskampioenschappen, Adelaide worden gehouden, eeft Jan Hajer de Fransman Govin iet 6-3, 6-3 verslagen. Tom Okker ging zonder te spelen ,ar de tweede ronde, doordat Ü'n tegenstander, de Australiër J. iharpe, zich terugtrok. In de tweede ronde van het heren nkelspel werd de Nederlandse kam- ioen uitgeschakeld door de Austra- ër John Newcombe. De setstanden iren 6-3 en 8-6. het herendubbelspel verloren onze indgenoten Tom Okker en Jan Ha- met 3-6, 7-9 van de Australiërs hillips en Stone. De enige verrassing op de eerste j as de overwinning van de reed Christer Holm met 7-5, 8-6. j de Australiër Peter McPherson. als zevende was geplaatst. Jeugdkampioenschap Leidse Schaakbond Het jaarlijkse kerstschaaktoernooi ^sor de jeugd, waarbij tevens in de V logste groepen het jeugdkampioen- hap van Leiden op het spel staat, gisteren begonnen. De winnaar van jeugdschaakkampioenschap heeft recht (en de plicht) de Leidse ihaakbond te vertegenwoordigen E dens de nationale jeugdkampioen- ïappen, die omstreeks Pasen wor- gehouden. ^Kampioen Toorman is wegens het erschrijden van de maximumleef- d niet meer in staat zijn titel te tiedigen. Ook oud-kampioen Jan ine, hoewel nog jong genoeg, be- ort niet tot de deelnemers, het- d* en de strijd dit jaar een volkomen en aanzien geeft. •ai De eerste ronde bracht al dadelijk 1 1 kele verrassingen. De jonge Scher- p nisse klopte Bolhuis, die toch wel ge aspiraties koesterde. De Alphe- n Loon kon tegen Ruit tot et verder dan remise komen. s| Jitslagen kampioensgroepen(le A; K. VerbeeC. J. Freeke afgebr.; HilariusP. Raumann 01. Bolhuis—K. Scherpenisse -1; M. MenkenR. J. Brunda 01. H. Ruit—H. v. Loon V±—Vz\ K. I Wilde—S. Ruysenaars afgebr. D. Samkalden—E. Bongers 10; LincewitzZ. Rotteveel 10. I Jeugdschaaktoernooi 1 een verrassingen in eerste ronde h de eerste ronde van het derde pa ernationale jeugdschaaktoernooi in eJj oningen hebben alle favorieten ge- innen. De Westduitser Hübner ver leg Noor da en de Israëliër Bleijman onze landgenoot Ree bleven even- de goede kant van de score De uitslagen van de eerste ronde Kölbaek (Den.)—Hölzl ost) 1—0; Woodcock (GB)—Ver- aeten (B) 1—0; Hübner (W.-Dld) Br? ioorda (Ned.) 1—0; Ree (Ned.) J5i ie (Zweden) 1—0; Glauser (Zwit- 1.)—De Haseth (Ned. Antillen) (Van onze correspondent) Zodra het flink vriest denken vele schaatsliefhebbers ook weer meteen aan de elfstedentocht. Volgens de voorzitter van de vereniging de Frie- sche Elf Steden de heer J. L. Hoog land, is op het ogenblik echter nog geen sprake van deze tocht. Het ijs is overal bedekt met een laagje sneeuw, waardoor het vriezen te veel wordt belemmerd. Verlies voor Roodenburg L. Geuke verhuist naar Enschede de heer Hoogland. „Wij slaan de ge dragingen van het weer natuurlijk met grote belangstelling gade en het is wat die sneeuw betreft, niet be paald nodig, dat het eerst gaat dooien en dan weer gaat vriezen om de elf stedentocht te kunnen organiseren, maar wij zullen in elk geval het ge hele traject van 200 km moeten vegen en dat is een heel karwei. Ik heb nog niet alle inlichtingen binnen, maar ik veronderstel dat de meren hier en daar nog wel open plekken vertonen. Daarom: we zullen nog wel even geduld moeten hebben". Andere plaatsen De start en de finish van de elf stedentocht zullen in ieder geval op andere plaatsen komen te liggen dan vorige keer. De organisatoren hebben het plan de Zwette even buiten Leeuwarden, als startplaats te ge bruiken. In 1963 vertrokken de rijders bij de Overijsselse brug, maar het water daar moet in verband met de scheepvaart zolang mogelijk open blijven. De laatste keer was de finish op de Wielen, maar deze plaats lag nogal een flink eind buiten Leeuwar den, zodat men naar een andere plaats heeft uitgekeken. De organisa- LEO GEUKE Roodenburg-voorzitter Leo Geuke gaat onze stad verlaten. Verandering van werkkring brengt hem naar En schede. Eind volgende maand zal hij de voorzittershamer voor het laatst hanteren. Een gevoelig verlies, niet alleen voor de blauwzwarte vereni ging, maar voor de gehele Leidse voetbalgemeenschap, want de heer Geuke was alom zeer gezien. Hy werd in 1956 voorzitter van Rooden burg. Tijdens zijn „bewind" kwam het sportcomplex Noord gereed. Dagvaarding gaat na de deur uit GEEN schikking in zaak Beltman (Van onze correspondent) Van mr. H. G. P. H. Keune in Am sterdam, de raadsman van manager Beltman van Go Ahead, vernamen we gisteren, dat de onderhandelingen over de door de heer Beltman ver langde schadevergoeding als gevolg iaag gespeeld, terwijl ook IJmuidcn I van de klacht, die Sportclub Ensche- het niet kon redden tegen de snellere de indertijd tegen zijn v.ijze van coachen indiende, zijn mislukt. Zoals bekend had de heer Beltman een minnelijke schikking van in to taal f 110.000,voorgesteld. Over en kele dagen, aldus mr. Kuene, gaat nu de dagvaarding de deur uit. Gedag vaard zullen worden Sportclub En schede als vereniging en de heren Piet Bakkenes en Hendrik Olijve in privé. Wanneer de zaak voor zal ko men is nog niet bekend. toren willen de rijders nu laten aan komen achter de Prinsentuin, ten minste als de elektrische centrale zijn warme water daar voorlopig dan niet spuit. De gemeente Leeuwarden heeft wat dat betreft reeds alle mogelijke medewerking toegezegd. Keuring De heer Hoogland herinnerde ons er nog aan dat de wedstrijdrijders voortaan niet alleen lid moeten zijn van de vereniging de Friesche Elf Steden, maar dat zij ook een bewijs van keuring door een sportkeurings arts moeten kunnen overleggen. „Wij hebben deze bepalingen zoals u weet gemaakt", aldus de heer Hoog land, „om enigermate een selectie te krijgen en mensen te weren, die geen echte wedstrijdrijders zijn. Er waren in het verleden te veel toerrijders die voor de wedstrijd inschreven teneinde vroeg te kunnen starten. Zij reden de echte wedstrijdrijders dan voor de voeten". Hoeveel wedstrijdrijders zich reeds als lid hadden opgegeven wilde de heer Hoogland op dit moment nog niet zeggen. Watervrienden Het waterpolozevental van de Leid se Watervrienden heeft in het IJ- muidense Sportfondsenbad verras send het nationale NCS-toernooi ge wonnen. In de finale moest Amster dam na een meer spannende dan fraaie wedstrijd met 2-1 verdiend het onderspit delven. Veel twijfel hebben de roodwitte Leidenaars er niet over laten bestaan wie de sterksten waren. Arnhem werd naar een kansloze 5-0 neder- technisch betere LWV-ploeg: 3-1. De IJWV-reserves werden zonder veel moeite met 0-4 verslagen. Alleen in de finale tegen het eveneens nog ongeslagen Amsterdam ondervond LWV tegenstand. Door twee doel punten van Piet Pijnaken en dank zij doelman Peter Boom, die een straf- worp stopte, trokken de Leidenaars na een meer spannende dan fraaie wedstrijd verdiend met 2-1 aan het langste eind. Voetbal in Engeland Tottenham loopt op leiders in Tottenham Hotspur heeft gisteren opnieuw een punt op de leidende elf tallen ingelopen. Onder aanvoering van de uitstekend spelende Jimmy Greaves wonnen de Spurs met 4-0 j Wennerström, die enkele maan- KX1 den geleden wegens spionage wedstrijd tegen Sheffield United niet1 tot levenslang is veroordeeld, verder dan een gelijkspel: 1-1. was een dubbelspion, zo blijkt Begonnen met een grap? l!n De Zweedse kolonel Stig Moskou en kwam na acht weken te- rug. Het geld werd in een pakje over handigd terwijl Wrennerström en Ri- batsjenko elkaar de hand gaven na een avondje uit. „Ik werd door een soort paniek overvallen en lag een halve nacht wakker", verklaarde uitverkocht; White Hart j uit het rapport van de politie Wennerström. Hij bestoet de Russen Lane-stadion hebben 56.000 toeschou wers gezien hoe Jimmy Greaves de Spurs binnen vyf minuten naar een comfortabele 3-0 voorsprong leidde. Greaves scoorde zelf de eerste tref fer, waarna hij Jimmy Robertson en Terry Dyson niet te missen kansen bood. Dit gebeurde allemaal van de 26ste tot de 30ste minuut in de eer ste helft. Na de wisseling bracht Alan Gilzean de eindstand op 4-0. De uitslagen luiden: zijn verhoor. Dit rapport is gisteren in Stockholm gepu bliceerd. Wennerström zou tot spionage zijn gekomen door een voorval dat hij aanvankelijk als een grap opvatte. Omdat hij goed Russisch sprak werd hem dikwijls verzocht bij of ficiële partjjen de zorg voor kolonel de eerste divisie Ribatsjenko van de Sowjetrussische ambassade op zich te ste divisie ziet er als volgt uit: Man chester United 1537; Leeds 1737; I waarom ik om het geld vroeg, n Chelsea 1535; Tottenham Hotspur i ik beschouwde de hele zaak als 12>30. grap". Ribatsjenko vertrok i Later in dat jaar vroeg Ribatsjenko meer gegevens over een nieuw hand boek voor de luchtmacht. Wenner ström zei dat hij er 3.000 kronen voor vroeg, hoewel de publikatie te koop was. Uit nieuwsgierigheid aanvaard de hij een uitnodiging later in 1948 leden van de Russische spionage te ontmoeten, hoewel hij)zich realiseer de dat dit een poging was hem voor spionagewerk over te halen, aldus het rapport. Wennerström zei tegen de politie dat een van zijn eerste taken toen hij in 1949 in Moskou kwam, bestond uit het opzoeken van het personeel van de Amerikaanse ambassade. -1 nanoiëte positie"is altjjd'goed geweest vooral de militaire staf. en te tract»- Blackburn RoversLeeds United tolk voor hem op te treden. Toen 0-2; FulhamBurnley 0-1; Liverpool j Ribatsjenko by hem bleef aandrin- Sunderland 0-0; Manchester Uni- j gen om gegevens over een nieuw tedSheffield United 1-1; SheffieldZweeds vliegveld besloot Wenner- WednesdayLeicester City 0-0Stoke ström hem een absurd antwoord te CityArsenal 4-1; Tottenham Hot- geven en hem te zeggen dat hij de spurNottingham Forest 4-0; West gegevens zou verschaffen wanneer hy Ham UnitedBirmingham City 2-1. 5.000 kronen zou ontvangen. „Mijn fi- De stand aan de kop van de dan ook niet de reden 'en erachter te komen nat hun werk inhield. Hij kreeg 10.000 dollar om de kosten daarvoor te dekken. Er was een speciale manier ont worpen om bijeen te komen, waarbij een auto met gordijntjes ter beschik king stond. „Wanneer er iets spe ciaals gebeurde kon ik een telefoon nummer draaien dat uitsluitend voor mijn eigen gebruik was en dat dag en nacht bewaakt werd. Ik hoefde mijn naam over die telefoonlijn nooit te noemen", aldus Wennerström vol gens het rapport. Later zei hij de Russen, dat een lid van de Amerikaanse ambassade op reis zou gaan met een kaart met doelen voor de Amerikaanse strate- De gunstige ontwikkeling van de j voor het eerst sinds het herstel van draf- en rensport in ons land heeft de paardesport totalisator de één mil- zich ook in het afgelopen jaar voort- j joen gulden en kwam met elf meetings gezet. Op een totaal van 205 gehou- op een totaal van f 1.429.780,50 tegen gische luchtmacht. Dit stelde de Rus den meetings steeg de totalisatorom zet van f 21.211.140,50 tot een bedrag van f 26.819.022,een vermeerdering van f 5.607.881,50. Deze vermeerdering is voornamelijk ontstaan door de uitbreiding van het aantal draverijen en rennen, welke tenopzichte van vorig jaar resp. steeg met 168 tot 1369 en met 11 tot 133. De baan te Hilversum droeg met 59 meetings het leeuwedeel bij met een totale omzet van f 10.331.553,50 (v.j. f 7.383.018,—) Hierop volgt Duindigt, dat op 50 wedstrijddagen een omzet bereikte van f 8.020.314,50 tegen f 6.814.437,50 in 1963. De Utrechtse baan Mereveld zag op dertien meet ings f 2.659.360,50 (v.j. f 2.530.250,—) door de kassa's gaan, Alkmaar met negen dagen f 1.704.704,(vorig jaar f 1.358.143,50). Groningen passeerde HOGE EISEN: mooi spectaculair kleurrijk zéér luidruchtig f 981.809.50 in het voorgaande jaar. Opvallend is ook de stijging van de omzet op de kleine banen, welke op 48 gehouden wedstrijddagen hun omzet vermeerderd zagen met f 532.617, tot een totaal van f 2.584.989,De zgn. 300-meterbanen, waarvan er nog een 15-tal in ons land bestaan, zorg den voor een omzet van f 88.320, hetgeen bijna f 2.000 meer is dan in 1963. Van de ingezette bedragen gaat tachtig procent terug naar het pu bliek. Hoewel de overige cijfers uit geloofde bedragen, fokpremies enz., nog niet definitief bekend zijn, staat nu wel reeds vast, dat zij alle be staande records hebben gebroken. Lidiya Skoblikova sportvrouw van jaar in Rusland (Van Romeinse correspondent) Een der meest opvallende eigenschappen van onze Italiaanse vrienden is, dat zij nogal luidruchtig zijn. Wanneer een stad niet davert van het lawaai, dan voelt de Italiaan zich kennelijk tekort gedaan. Wie als niet-Italiaan tussen hen woont, zal bemerken dat men op den duur aan alles went. (erstklaverjassen De uitslag van de jaarlijkse kerst- i tverjaswedstrijd van de biljartver- n< Iging Carambole luidt; 1. J. Leue- ,vl 5451 pnt2. W. de Gunst 5269; 3 de Roo 5259; 4. K. Distelveld 5195 B. Bekkering 5164; 6. B. Prins 5015; T. de Roo 5008 8. B. Lagas 4871; oaW. Snijders 4755; 10. P. v. d. Burg l' 17. FEESTEN Het spreekt vanzelf, dat het la waai dient te worden opgevoerd bij feestelijke gelegenheden en in Italië, tenminste zuidelyk van Flo rence, ontbreekt het aan veel din gen maar beslist niet aan feesten. Wat leent zich daar beter toe dan vuurwerk? Het zou verdienen een Italiaanse uitvinding te zyn, maar ook in dit geval waren de Chinezen Europa een flinke duizend jaar voor uit. Europa schynt pas omstreeks de dertiende eeuw een vrij eenvoudig soort vuurwerk te hebben gekend. De grote tijd kwam pas veel later en toen waren er twee „scholen", die van Neurenberg, die technisch op een hoger peü stond en de Italiaan se, die kunstrijker effect wist te be reiken. In de achttiende eeuw was vuurwerk vrijwel identiek met de naam der familie Ruggieri uit Bo logna, die een halve eeuw lang ge heel Europa voorzag en in het bij zonder luister bijzette aan de hof feesten van Lode wijk XV. Vuurwerk was toen steeds kleurloos. Pas een honderdvijftig jaar geleden werden allerleid chemische preparaten aan het buskruit toegevoegd, waardoor men de fraaie kleuren verwekte, die tegenwoordig, althans in Italië, bijna even belangrijk zijn als de oorverdo vende ontploffingen. Wij weten dat elders in Europa geluidloos vuurwerk bestaat en wij zagen in Parijs vuur werk gekoppeld aan een concert van klassieke muziek. Voor onze verita- liaanste ziel is dat niet Je ware: vuurwerk moet zo erg zijn, dat het lijkt, of de huizen zullen Instorten en dat het trommelvlies gevaar loopt te scheuren. OMVANGRIJK Wie maakt nu dat vuurwerk en waar? Het is een vrij omvangrijke industrie, maar hoezeer men ook heeft gepoogd er een echt fabrieks- artikel van te maken, dit blijkt, al thans voor zover het werkelijk mooi, groot vuurwerk betreft, onmogelijk. verwarmd, andere niet. Voor het goede welslagen is het nodig, alles heel voorzichtig en steeds met de hand, in de verschillende buisjes te doen, die al of niet en geheel of ge deeltelijk ontbrandbaar moeten wor den gemaakt. Het is en blijft dus een huisindustrie, maar dan ook in de meest letterlijke zin van het woord, zoals we zullen zien. Elk Italiaans dorp om over de steden niet te spreken heeft per jaar ettelijke keren, een feest, dat met vuurwerk moet worden opgeluis terd. In Napels gaat er nooit een volle week voorbij, zonder dat er in een of andere wijk vuurwerk wordt afgestoken. Er zijn zoveel patroonsfeesten en verenigingen, die een of vijfhonderd jaar bestaan, oudjes, die honderd jaar worden en illustere stadsgeno ten, die Kamerlid worden of een litteraire prys winnen, of na eerst tot levenslange gevangenisstraf te zijn veroordeeld door het staatshoofd worden begenadigd en na dertig jaar weer in de schoot van hun (lichte lijk gewijzigd) gezin terugkeren. Dat alles zijn redenen voor een flink vuurwerk. De werkelijk grote „pyrotechnische spektakels" door de gemeente georganiseerd, maken van een handig systeem gebruik. WIJDVERMAARD Er worden twee, drie of meer „wijdvermaarde en door vele pre- miën onderscheiden, illustere fir ma's (zo staat het doorgaans op de aankondigingen) uitgenodigd. zy krygen elk een niet al te groot be drag, dat maar net hun kosten dekt, al zullen zy, door ervaring wys ge worden, die kosten wel een beetje afronden. Maar daarnaast en daar boven is er de „premie" en dat is een vry behoorlyk bedrag, dat toegekend wordt aan die illustere firma, die by het bewuste festyn de burgerij het meest voldoening schenkt door de mooiste kleuren, de hardste knallen, of in grotere steden, door een wel overwogen opeenvolging der ver schillende „stukken", die het geheel De verschillende poeders moeten met tot een schouwspel van esthetische de hand worden gemengd, sommige waarde maken. Natuurlijk doen de verschillende firma's hun best die premie te bemachtigen en dus heeft men voor een redelyk bedrag een zeer gevarieerd en byzonder ryk en langdurig programma. Dat alles speelt zich af in de zomermaanden, tussen april en oktober. LAGER PEIL Oudejaarsavond heeft ook zyn vuurwerk, zy het op een veel lager peü. Dan komen de voetzoekers, ze venklappers. gillende keukenmeiden en dergelyke zaken aan hun trek ken. Dat ook die in Italië oneindig veel harder knallen dan elders spreekt vanzelf. Gedurende de hele maand december zyn vele honder- de politiemannen op pad, by dag en vooral by nacht, om alle vracht wagens, die uit het zuiden naar Ro me komen te onderzoeken. De om geving van Napels is de moestuin van midden-Italië. Vooral Rome kan niet zonder de frisse sla, de artisjok ken, de tomaten, de nieuwe aard appeltjes, de sappige appelen, de bloemkool en zo al meer, die de hele winter door uit het Napolitaanse ko- Maar de politie weet heel goed, dat onder een paar lagen bloemkool niet zelden een flinke hoeveelheid „knallen" verborgen zitten en daar de nacht van oudejaar in Rome toch al een levensgevaarlyk geval is, pro beert m enzoveel mogelyk van die springstof in beslag te nemen. Er komen triomf an telyke persberichten uiv en meestal weten wjj zo om streeks 29 december, dat er een drie tot vierduizend kilo vuurwerk aan de klandestiene handel is onttrok ken. Die handel heeft daar kenneiyk niet veel last van, want op oude jaarsnacht is het of Rome een uren lang durend fel luchtbombarde ment doorstaat. Waar dan natuur- iyk nog by komt, dat men tussen twaalf en een uur alles wat in de loop van het jaar kapot ging (pot kacheltjes, badkuipen, leunstoe len die een poot verloren, enz.) uit het raam smyt, zodat geen sterve ling zich op dat uur op straat zal wagen. CENTRA De vuurwerkindustrie is dus een echte huisindustrie, vaak klande- stien beoefend en wel by na uitslui tend in zuid-Italië, met Napels en Palermo als voornaamste centra. Er vier, vyf man, omdat het nu een maal een handwerk is en even ge- vaariyk als moeüyk), dat zyn dan de „wydvermaarde, illustere firma's" en zy leveren de grote stukken, het echte feesteiyke vuurwerk. Er be staan voorschriften voor deze rüj- verheid en daaraan wordt in de ene gemeente strikt, hi de andere met wat meer soepelheid, de hand ge houden. Hoofdzaak is, dat de werk plaatsen alleenstaande panden bui ten de kom der gemeente moeten zyn. Maar die erkende firma's zyn vermoedelyk minder in getal dan de klandestiene en daar schuüt het gevaar. In Zuiditaliaanse steden, laat ons zeggen van Rome af zuidwaarts, is men nooit helemaal zeker of de boven- of benedenburen niet een klein vuurwerkbedryfje er op na houden. Het is nu eenmaal erg aan trekkelijk, niet alleen omdat er een redeiyke verdienste in zit, maar om dat voor de Italiaan alles wat met vuurwerk te maken heeft ongeveer even populair is als in Spanje de stieren vechtery. GEVAREN Zoals dat nu eenmaal gaat by een huisindustrie, al gauw gaan ook de kinderen meedoen en dan de vriend jes van die kinderen. Daar schuilt i doorgaans het gevaar. Zy zijn er na enkele jaren zo aan gewend, dat zy voortdurend allerlei dubieuze poeders hanteren, dat zy het ge vaar gaan onderschatten: mengsels, die heel even worden moeten ver warmd, zet men nog wat langer dicht bU het vuur om betere resul taten te bereiken, of men vergeet ze doodeenvoudig. En dan gebeuren de ongelukken. Byna altyd zeer ernstige ongeluk ken, waarby vaak niet alleen de werkplaats maar het gehele appar tement en soms het gehele „paleis" (al zyn ze nog zo armoedig, in Italië heten huurkazernes steeds „palei zen") in een ommezien uiteenspat. Er vallen doden en gewonden en by onderzoek biykt dan altyd weer, dat de betrokken vuurwerkfabriek tot de groep der klandestiene behoor de. Ongelukken gebeuren er ook, vooral in Napels en In Rome, in de dagen die onmiddellyk voorafgaan aan nieuwjaar. Overal staan, alweer klandestiene, verkopers van vaak uiterst gevaariyk vuurwerk. Een jonge staat op de uitkyk, om te zien of er geen agent in de buurt is. Geeft hy het sein van gevaar, dan zet de LIDIYA SKOBLIKOVA Voor de eerste keer in de geschie denis heeft de Russische sportpers een vrouw aangewezen als de sportfi- guur van het jaar. Lidiya Skoblikova, de wereldkampioene hardrijden op de schaats en winnares van vier gouden medailles op de Olympische Winter spelen in Innsbruck, staat bovenaan de ïyst van de beste sportfiguren, aangewezen door sportjournalisten van pers, radio en tv. Valer y Brum el, Olympisch kam pioen hoogspringen en de laatste drie staat foto's van deze kaart te krygen. Daarna ontving hy minstens 5.000 roebel per maand. „Maar de Russische autoriteiten moesten ook betalen voor de gegevens die ik aan de Amerikaanse spionagedienst door gaf", zei Wennerström. De Amerika nen hadden moeite met het krygen van vergunningen voor reizen in de Sowjet-Unie, maar waren te weten gekomen dat het lynvliegtuig van Moskou naar Swerdlowsk in de Oeral zo nu en dan landde op een vlieg veld waarvan zy vermoedden, dat het een basis voor strategische bommen werpers was. Wennerström kreeg toe stemming voor deze reis, kwam alles te weten over de luchtmachtbasis en over twee vliegvelden die daar dicht bij lagen, maar wilde voor deze ge gevens geen betaling aannemen. Hy zei tegen de politie nog eens voor de Amerikanen gespioneerd te heb ben, waarbij hy gegevens over een nieuw type vliegtuig verschafte tij dens een bezoek aan Tiflis in de Kaukasus, aldus het rapport. Russell neemt het op voor de Russische joden De Britse füosoof Bertrand Russell heeft er by de Russische regering op aangedrongen „waardigheid en rechtvaardigheid toe te kennen aan de Russische joden, die te kampen hebben met onrecht en voorwaarden tot aanpassing, „waarby zy vry wel geen andere keus hebben dan onder werping". Deze commentaren heeft de 91-jarige pacifist gegeven in een briefwisseling met Aron Vergelis, re dacteur van het blad „Heimland", het enige in het Jiddisch verschy- nende blad in de Sowjet-Unie. Rus sell noemt zich in zyn brief „een oprecht vriend van de Sowjet-Unie en haar politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan". Hy is echter van mening, dat het lot van de Russische joden „veel schade kan berokkenen aan de reputatie van de Sowjet-Unie" De brieven zyn opgenomen in het januari-nummer van het blad „Com mentary", een tydschrift van het Amerikaanse Joodse Comité. De briefwisseling was een uitvloeisel van een brief, die dit voorjaar aan Russell was gezonden door een Rus sische jood, die een opsomming gaf van de discriminerende maatregelen tegen joden. „Wy wülen niet meer dan de rechten die zyn verleend aan de joden in Polen, Roemenië en Tsj echo/Slowakije", aldus de brief. zyn natuurlyk erkende vuurwerkfa- I verkoper het op een lopen brieken (vrij klein, nooit meer dan hy valt, ontploft zyn koopwaar. Dit jaar zijn er in ons land ruim 225.000 personenauto's ver kocht. De verkoopstijging (circa 25 procent) ligt percentueel nog iets hoger dan in de voorafgaande jaren, sedert in 1960 de auto hausse in ons land begon, aldus een artikel in het jongste nummer van het orgaan van de vereniging de ..Rijwiel- en automobiel industrie" (RAI), waarin 1964 „een goed jaar" wordt genoemd. Ook de gehele bedryfswagensec- tor. met de bestelauto's (verkoop stijging van ruim 30 pet) voorop, heeft betere resultaten te zien ge geven dan ooit tevoren. In 1963 wer den aan vracht- en bestelauto's e.d. nog geen 30.000 wagens verkocht. Dit jaar zullen het er ruimschoots 35.000 zijn. Opgemerkt wordt, dat de grote concurrentie op de auto markt geen prijsverhoging veroor loofde, terwyl het algemene prys- peil met meer dan 5 pet is geste gen. In wezen een prijsdaling dus, die ten laste van de winstmarges komt. Er zyn dit jaar 240.000 bromfiet sen verkocht, een sty ging met by na 20 pet, en ruim 600.000 fietsen, een styging met byna 10 pet. Maar die verkoopstyging kwam in belang rijke mate ten goede aan de im port. By df> rijwielen was de im- portstyging niet veelzeggend (nog geen 10 pet), maar de Nederlandse bromfietsproduktie die steeg met 14 pet is minder toegenomen dan de import, die wei zeer sterk steeg De uitvoer is oij de rywielen en bromfietsen by welke laat ste groep de export overigens zeer gering is met zo'n 15 pet ge daald.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7