BOHEMEN Komt er meer vertier op Engelse zondag? -ZWART- Nieuwe Staatsloterij begint op 11 januari Voordelige bij kunkemollerloas WILD EN GEVOGEL1 ADMINISTRATIEVE KRACHT (VI Scheveningse vissers monsteren nog niet SLAGERIJ JOH. 'S LOS EN ZOON 1. net meisje 2. flinke slagersbediende 3. aank. slager of leerling Voor moderne verwarming: Gas- Kolen en Oliehaarden Wij staan woensdag a.s. weer op de HOOGSTRAAT met Ook Uw poel lllllllllllllllllllWWIII!lllllllll!lllll!lllllllll!!llll!l!lllillllllllil!lllil Tsricf „SLEUTELTJES 1—20 woorden f 1.35 130 woorden f2.10 en woord hoogstens 12 letters. Bewijsnummers f 0.15 exü Toezending nummerbrieven f 0.30 meer. „Sleuteltjes" worden behoudens gebrek aan plaaüsrui dagelijks opgenomen. KOELTECHNISCH BEDRIJF NiJSSEN KOELING UITERSTEGRACHT 86 LEIt vraagt voor spoedige indiensttreding een Liefst met enige boekhoudkundige ervaring. Sollicitaties te richten aan bovenstaand adres. TELEFOON 33077. Mooi tule elastiek, kanten u. Fantasie elastiek, gekruist voorpandje met nylon voe- voorpand, wit en zwart rlng 4.50 5.95 B. „Lycra" elastiek, gebloemd D. Mooie tule elastiek, extra ver nylon voorpandje zorgde coupe, wit en zwart 4.95 5.95 Leiden, Breestr. 99-101, tel. 21770 Stevige tule elastiek, elas tisch band boven en onder 5.95 „Lycra" elastiek, mooi model, elegant versierd voorpand 7.95 VERNIEUWINGSDRANG VAN DE B RITTEN (Van onze Lohdense correspondent) De door vernieuwingsdrang aangetaste Britten gaan thans ook een poging doen om de nogal saaie Engelse zondag iets plezieriger te maken en het gebrek aan logica in de verbodsbepalingen op te heffen. Toneel mag op zondag niet, bioscoop wel. Ballet niet, con- certen wel. Het aantal artikelen dat op zondag in winkels mag worden gekocht is uitermate beperkt. Aanbevelingen In dit alles zal waarschijnlijk bin nenkort verandering komen indien regering en parlement gevolg geven aan de aanbevelingen van een zo juist verschenen officieel rapport over dit vraagstuk. De Engelse zondagswetten berus ten voor een belangrijk deel nog op volkomen verouderde 17 de en 18de eeuwse bepalingen. Een voorschrift dateert zelfs uit 1448. De commissie stelt voor toneelspel en ballet, variété en circusvoorstel lingen op zondag toe te staan, maar wil vasthouden aan het verbod van commerciële massasport: professio nal voetbal, cricket, paarde- en windhonderaces. Zoals men weet wordt de voetbal competitie in Engeland op woensdag en zaterdag gespeeld. Vooral het woensdagvoetbal veroorzaakt vaak absenties in de industrie. Ook trek ken duizenden door de week naar de paarderennen voornamelijk om te wedden. Amateurwedstrijden, waarvoor, lang niet zoveel belangstelling be staat als voor andere sport, mogen zondag wel worden gehouden. Dit is dan ook de uitgelezen dag voor een genoeglijk partijtje plaatselijk cricket dat vaak in de schilderachtige dorps streken wordt gespeeld. De commissie vindt dat grote druk te, veroorzaakt door massasport die bovendien veel zondagsarbeid vereist vermeden moet worden. Folkje van Siamese tweeling gewond (Van onze correspondent). Folkje de Vries uit Bergum, één van de bekende Siamese tweeling, is gistermiddag na een val op het ijs met een zware hersenschudding op genomen in het kinderziekenhuis van het Diaconessenhuis in Leeuwarden. De toestand van het 11-jarige meisje werd gisteravond naar omstandighe den redelijk wel genoemd. Ze ligt in het ziekenhuis, waarvoor ze vijf jaar geleden samen met haar zusje de j eerste steen heeft gelegd. Op grote rivieren nog weinig ijs Volgens de Nederlandse ijsberich- tendiemst van de Rijkswaterstaat in Den Haag komt er op de grote rivie ren en de Zeeuwse stromen op het moment nog weinig ijs voor. Op het IJsselmeer bevindt zich vooral tussen Amsterdam en Marken en aan de zuidelijke.oever vrij veel ijs, dat de vaart bemoeilijkt. Op de route Lem mer—Marken—Kampen is nog maar weinig ijs. Gezien de vorst moet er echter rekening mee worden gehou den, dat de vaart op het IJsselmeer en via het Krabbersgat voor schepen met een machinevermogen beneden 250 pk spoedig zeer moeilijk, zo niet onmogelijk zal zijn. Op de meeste kanalen komt thans ijs voor. In het westen levert het ijs op de kanalen in het algemeen nog maar weinig hinder op. In het zuiden begint reeds hinder op te treden. Een van de oorzaken van de wilde jeugduitbarstingen is de naargeestig heid van de Engelse zondag, wanneer er in vele neerdrukkende industrie steden niets te beleven valt. Drinkgelegenheden zijn zondags slechts enkele uren geopend, in Schotland, dat de commissie buiten beschouwing heeft gelaten, zijn deze zelfs op zondag potdicht. Wie dan een glaasje bier wil drinken, kan alleen in bepaalde hotels terecht maar slechts wanneer hij kan aan tonen een „bonafide" reiziger te zijn. Dit betekent, dat men alleen alcohol mag nuttigen in een gelegenheid, die minstens op vijf mijl (8 km) van zijn woonplaats is gelegen. Er ligt daartoe in de gelagkamer een door de politie gecontroleerd lijvig registratieboek, waarin de adspirant drinker zijn naam en adres moet zet ten! Dit drinken op de lange afstand v/as een voorschrift uit de dagen van de postkoets. De auto heeft ook deze wet belachelijk gemaakt. Maar nie mand weet of Schotland met zijn tijd wil meegaan. De drankwetten kunnen in Groot- Brittannië echter gemakkelijk worden omzeild door besloten clubs, die ook in de.dansbehoefte kunnen voorzien, terwijl toneel in besloten theaterclubs kan worden gespeeld. Onzinnigheden Vernieuwing van de zondagswetten is vooral nodig, omdat er op alle mogelijke manier de hand mee wordt gelicht Er bestaan talrijke zondagse onzinnigheden. Op zondag mag b.v. een zanger geen valse snor of een koddig hoofddeksel gebruiken en hij mag zelfs geen geruit rokje dragen, tenzij hij een onvervalste Schot is en bovendien bewijzen kan dat dit zijn normale kleding is. Maar hij mag het weer niet als het een Theaterkostuum is. Een apotheker In een ledenvergadering van de Bedrijfsorganisatie Voor Zeevaren den, aangesloten bij het niet-erkende onafhankelijk verbond van bedrijfs organisaties, hebben de aanwezige vissers besloten, niet opnieuw te monsteren voordat er een nieuwe loonregeling voor 1965 is. Wij verna men dit van de voorzitter van de B.V.Z.. de heer J. Koning, in het begin van dit jaar bekend geworden als leider van de Scheveningse vis sersstaking. Die staking eindigde ermee dat de reders akkoord gingen met een ga rantieloon van f 125 per week en af rekenen per reis, voorwaarden die niet voorkwamen in de C.A.O. die de reders met de erkende vakbonden hadden afgesloten. Het dispensatie- verzoek, dat de reders bij de Stich ting van de Arbeid indienden om andere dan de in de C.A.O. voorko mende bepalingen te mogen hante ren, werd echter door de stichting, wegens strijdigheid met de in Neder land geldende orde, niet in behan deling genomen. Daaruit leidt de B.V.Z. nu af dat er op het ogenblik geen regeling is en dat dus ook niet kan worden vastgehouden aan de mag op zondag geen scheermesjes verkopen als deze gebruikt worden om zich te scheren, maar wel om een likdoorn mee weg te snijden. Want toiletartikelen mogen op zon dag niet, doch chirurgische instru menten wel worden verkocht! De hoge raad besliste onlangs dat een kipper, de' gerookte Engelse de licatesse, op zondag wel mag worden genuttigd. De rechters streken de hand over het hart en bepaalden dat deze vis als een „verversing" is te beschouwen. De commissie wil ook het zondags verbod van in het openbaar wedden en gokken handhaven, maar is niet consequent want Bingo (een soort lotto om geldprijzen in grote zalen) wil het op zondag wel bestaan. Bij 't onderzoek is gebleken; dat Engeland in het algemeen het speciale karak ter van de zondag wenst te behou den. Zoals vaak is ook hier de gul den middenweg gekozen. K.O.V.-voorzitter heeft kritiek op ministerie Tijdens de in Amsterdam gehouden verbondsvergadering van het Katho lieke Onderwijs Verbond (KOV) heeft voorzitter Th. M. Knippen ern stige kritiek geleverd op het beleid van staatssecretaris Grosheide (On derwijs) „De achterstand in vele zaken van het ulo-onderwijs .bij de overige tak ken van voortgezet onderwijs is door de staatssecretaris Grosheide geba gatelliseerd", aldus de heer Knippen, die kritiek had op de trage gang van zaken bij het ministerie. In zijn openingsrede wees de heer Knippen er o.m. op, dat tegenwoordig het beleid op het gebied van onder wijsplanning, salariëring en rechts positie alleen dan nog gevoerd kan worden, als men het geheel kan over zien en in het oog kan houden. „Daarvan uitgaande is één organisa tie van onderwijsgevenden een eis van deze tijd", aldus de KOV-voor zitter. gëwöonte op de voorwaarden van de oude regeling te monsteren zolang de regeling voor het nieuwe Jaar er nog niet is. De vergadering van gisteren was besloten. Er waren volgens medede lingen van de heer Koning ongeveer vijfhonderd Scheveningse leden aan wezig. Uit Katwijk was een delegatie van twintig man gekomen. De B.V.Z. wil een vaste gage van f 400 per maand plus een aandeel in de besomming van een procent der matrozendeel voor verse en 1,35 pro cent per matrozendeel voor zoute haring. Volgens de heer Koning is tien weken geleden op de vloot een referendum gehouden, waarbij bleek dat 92 procent van de opvarenden het met deze voorwaarden eens was. Als de nieuwe loonregeling komt is het mogelijk dat de B.V.Z. een openbare vergadering gaat beleggen om haar te bespreken. De redersor ganisatie en de erkende vakorgani saties hebben wel contact met elkaar gehad over een nieuwe CA.O., maar aan beide zijden is men van mening dat men nog niet in oen stadium is, waarin mededelingen kunnen wor den gedaan. raagt voor begin of half januari Liefst met enige iaren mulo. Voor al deze vacatures geldt een 5-daagse werk week, terwijl voor goede krachten een heel goede salariëring gewaarborgd wordt; lEMPENAERSTRAAT 1 - OEGSTGEEST - TEL. 53958 BRONCO PASJA - E. M. JAARSMA CINEY - ETNA - DAVONETTE EFEL - BECKERS - SIEGLER Vakkundige plaatsing. Hooigracht 18 - Leiden - Telefoon 23951 PAKKEN OUDE COURANTEN f 0.75 PER 5 KG. 1 Ï-GEHAALD AAN ONS BUREAU WITTE N51NGEL 1 Honderdduizend loten - twintig gulden per lot - hoofdprijs een ton schoon Contactgroep van werkgevers metaal: Duizend hutten weggespoeld Alle 300 dorp op het eiland Dhanusjkodi (In dia) zijn meegesleurd en waarschijn lijk verdronken in de reusachtige vloedgolf, die zuid-India en Ceylon vorige week woensdag heeft getrof fen, zo is in Madras door een lid van de wetgevende vergadering meege deeld. De minister van Binnenlandse Za ken van de staat Madras zei dat er „kolossale vernielingen" op het eiland z(jn aangericht. Ongeveer duizend vissershutten zijn weggespoeld. De omvang van de schade kan nog niet worden vastgesteld. Vermoedelijk zijn 1.500 Ceylonezen bij de ramp omge komen. Overwinning en nederlaag van Zuidvietnamezen Zuidvietnamese troepen hebben zondag een van hun grootste over winningen in de Mekong-delta be haald en een kleine negentig Viet- con-guerrillastrijders gedood, 150 km ten zuidwesten van Saigon. De rege ringsstrijdkrachten maakten een groot aantal wapens buit. Andere re geringstroepen leden echter zware verliezen toen zij een door de Viet- cong aangevallen post wilden ontzet ten, op tachtig km ten zuidwesten van de Zuidvietnamese hoofdstad: 43 man werden gedood en 36 gewond, 32 worden vermist. By diverse operaties werden zes tien Amerikaanse militairen en een Amerikaanse persfotograaf gewond. Een Siamese autoriteit heelt in Bangkok meegedeeld dat de Noord- vietnamese communisten hun be voorrading van de Zuidvietnamese V ietcong-rebellen hebben moeten staken als gevolg van het bombarde ren en beschieten van de zogenaam de over Laotiaans gebied lopende „Ho Tsje minh-aanvoersweg" door Laotiaanse T-28-vliegtuigen. De woordvoerder verklaarde voorts dat thans in de door de Laotiaanse communisten bezette provincie Phong Saly troepen uit communistisch- China en Noord-Vietnam worden sa mengetrokken voor een aanval op de Laotiaanse regeringstroepen. Ondanks de koude gaat op enkele plaatsen in ons land de bouw nog door. In de Prins Alexander polder, de nieuwe stad bij Rotterdam, werd giste ren gewoon gewerkt. Het „Bouwcentrum" in de Maasstad heeft n.l. speciale pak ken laten maken en uitreikent een broek, een jasje en een ge watteerd vest van een grijze dik ke stof beschermen de bouwvak kers. De man links heeft nog geen pak, die doet het nog op dp oude manier, maar gezien zijn belangstelling zal hij er wel gauw een gaan halen. 'Morgen lanceert Indonesië een geleid projectiel' De Indonesische legervoorlich- tingsdienst heeft meegedeeld, dat het Indonesische leger morgen een ge leid projectiel en in Indonesië ver vaardigde raketten zal afvuren van een lanceerbasis in West-Java. President Soekamo heeft ver klaard, dat „vreedzaam samengaan met de imperialisten" onmogelijk is en voorts wederom beloofd de Fede ratie van Maleisië te zullen vernie tigen. Soekarno sprak gisteravond tij dens een conferentie van een Indo nesische organisatie voor immigra tie van de bewoners van verschil lende eilanden. Hij noemde de woor den „vreedzaam samengaan" een „nietszeggende leuzè van neo-ko- lonisten om jonge, onafhankelijke landen te bedriegen". Wat het bevolkingsprobleem be treft, zei president Soekarno, dat on geveer 5000 Javanen per dag on geveer anderhalf miljoen per jaar naar minder dicht bevolkte eilan den moeten worden overgebracht, wil men een betere verdeling van de bevolking over het gehele land ver krijgen. „De verdeling is een zaak van leven of dood", aldus de presi dent.' Het inwonertal heeft de 104 miljoen bereikt en stijgt met 2 Vz miljoen per jaar. Gratie van Peking aan „oorlogsmisdadigers" De president van communlstisch- Ohina Lioe Sjau-tsjl, heeft gratie verleend aan 53 „oorlogsmisdadi gers" en hun vrijlating gelast. Vol gens het persbureau „Nieuw China" gaat het om gevangenen „die waariijk veranderd zijn en een nieuwe bladErijde hebben omgesla gen". Tot die vrijgelatenen behoren 45 volgelingen van Tsjang Kai- sjek, o.a. Wang Ding-tsji, een Vroe gere nationalistische gouverneur. Zeven zijn onderdanen van de door de Japanners gesteunde staat Mantsjoekwo, o.a. generaal Tsjl- Hsing, grootzegelbewaarder van de keizer van Mantsjoekwo, Henry Poe-Jl. VIJF PROCENT HOGERE LONEN De 566ste staatsloterij, waarvoor de verkoop van de loten op 11 januari begint, terwijl de trekking in februari plaats heeft, is de eerste, die volgens de nieuwe opzet zal worden gehouden. De nieu we opzet is uitvloeisel van de aanvaarding van de wet op de kans spelen door de Staten-Generaal. lot moet betalen brengt echter mee, dat öe kans op de hoofdprijs kleiner wordt. Tot dusver had 1 op 21.000 nummers kans op de ton. Dat wordt nu 1 op 100.000. Een groot bezwaar tegen het oude systeem was, dat de speler, die een voor alle klassen geldig lot gekocht had, waarvan het nummer in een van de eerste drie klassen uitlootte, van zijn prijs, veelal eigen geld, een nieuw lot moest gaan kopen om een kans te behouden op één van de gro te prijzen, die pas in de vierde klas uit de bus komen. Voortaan behoudt men zijn kan sen op een prijs in de volgende klas- het lot in een eerdere klasse reeds is uitgekomen, mits men voor die volgende klassen ook beeft betaald. Men behoeft een nummer, waarop een prijs is gevallen, dus niet 1 tegen een nieuw nummer om te wis selen. Het blijft echter ook mogelijk dat menklassikaal koopt, dus door het bet-alen van f 1 in de eerste klas voor een deel van een lot en bijbe taling telkens voor een volgende klas, zodat men met een minimale storting een kans op een prijs koopt. In plaats van de tegenwoordige series van 21.000 loten komen series van 100.000 loten. In dit nieuwe systeem wordt het mogelijk, dat men op eenzelfde lot meer dan één pry's krijgt. De prijs van de loten, die nu f 80 bedraagt, wordt verlaagd tot f 20 voor een geheel lot De verlaging van het bedrag, dat men voor een In plaats van premies op 21.000 serie, komen er n 100.000 nummers, ruim 74.5 procent 8002 pryzen i 44.471 prijzen op Werd tot dusver /an dc som die de spelers hadden ingelegd, in de vorm van prijzen en 7 procent als terug gaven op de inleg aan hen uitge keerd, in het nieuwe schema komt daarvoor 80.75 procent aan pryzen in de plaats. Bovendien wordt de hoofdprijs van f 100.000 zonder af trek van kansspelbelasting uitge keerd. 1965 vijf lo- De contactgroep van werkge in de metaalnijverheid in Rotter dam heeft het College van Rijks bemiddelaars en de Stichting vaj Arbeid verzocht goed te keuren dat haar leden lonen betalen, die 5 pro cent hoger, liggen dan de maximum gemiddelde uurlonen en uurverdien sten genoemd in de c.a.o. 1964. Hier bij worden de loonsverhogingen als gevolg van de op 24 december gekondigde algemene loonmaatregel ingecalculeerd. De gevraagde toe stemming zou moeten gelden tot de datum waarop een eventuele nieuwing van de c.a.o.-metaal wordt goedgekeurd. De contactgroep werkgevers in de metaalnijverheid in Rotterdam is niet vertegenwoordigd in de Vakraad voor de Metaalindustrie. Ziekenfondspremie voor bejaarden Voor de premiebetaling voor de zi kenfondsverzekering bejaarden zul len met ingang van 1 januari 1965. drie categorieën van inkomens gel-' den, in plaats van twee, zoals thans. De premiebedragen zijn als volgt vastgesteld: inkomen niet hoger dan f 3954 per jaar: premie f 1,93 per week; inkomen niet hoger dan f per jaar: premie f 3,86 per week; inkomen niet hoger dan f 5648 per jaar: premie f 5,79 er week.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4