LEIDSCH illllf DAGBLAD nieuwe Saragat van Italiaanse president republiek Woningnood duurt veel langer dan tot 1970 NA VERKIEZINGSMARATHON VAN 13 DAGEN EN 21 STEMMINGEN Nenni trok zich terug BESLISSING Dooi-aanval met en sneeuw Nog 80 gijzelaars zijn in het noorden van Kongo in leven C.D.U. Grensincidenten Jordanië-Israël Vijfdaagse werkweek nog maar voor deel van winkelpersoneel r~~IM Opgericht I maart 1860 DINSDAG 29 DECEMBER 1964 No. 31452 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Romeinse correspondent) Eindelijk heeft Italië dan zijn nieuwe president! Eenentwintig stemmingen en dertien dagen zijn nodig geweest om de 66-jarige Giuseppe Saragat, de leider van de sociaal-democraten, aan de vereiste meerderheid te helpen. Een droeve noot bij deze keuze is overigens, dat Italië stellig een uitstekende president krijgt, maar dat het in hem de beste minister van Buitenlandse Zaken verliest, die het sinds vele jaren heeft gehad. democraten hebben wel degelijk de fascistische steun voor hun eigen kandidaat, Leone, geslikt. Gisterochtend was men nog altijd niet tot overeenstemming gekomen. Nenni kreeg toen 387 stemmen en Saragat liep terug tot 323. Maar al stond de oude-socialistenleider toen sterke, men wist dat hij het ambt niet ambieerde, omdat hu te veel partij-man is. De beslissing viel toen de socialis tische leider, Nenni, die zich in feite tegen zijn zin kandidaat had ge steld, zich ten behoeve van Saragat terugtrok. Bij de laatste ronden had Nenni (73) de meeste stemmen ver gaard zonder ooit dicht by de nor male meerderheid van 482 stemmen te kunnen komen. Hij was echter in de verkiezingsstrijd gebleven, om dat hij het niet eens was met de ideeën van de christen-democra- dat hun kandidaat (Saragat) moeten worden gekozen zonder steun van communistische zijde. Nenni heeft altijd volgehouden, dat een president het gehele volk moet vertegenwoordigen en dat men niet de stemmen kan afwijzen van de partij, waarop een kwart van het volk heeft gestemd. De christen-de mocraten hebben zich lang tegen die opvatting verzet, omdat zij de communistische partij als een niet- democratische partij beschouwen, evengoed als zij dat de fascisten doen. De fascisten echter kennelijk in mindere mate, want de christen- (Van weerkundige medewerker) De afgelopen nacht is in deze korte vorstperiode de koudste geweest, met op de vliegvelden Soesterberg Woensdrecht 13 graden vorst, Eelde 12 graden en in Zuid-Holland 10 gra den vorst. Overdag bleek het kwik in Limburg 7 graden onder nul en in Twente viel nog een centimeter verse sneeuw in de afgelopen nacht. Een diepe stormaepressie, afkom- ig van IJsland, nadert Schotland en ïn regenfront was vanmorgen al tot boven Engeland gevorderd. Morgen zal die depressie, met een toenemende wind tussen zuid en zuidwest, een aanval op de vorst inzetten, waarbij en sneeuw is te verwachten, in de kustprovincies gevolgd door regen, Of de vorst zich elders in ons land tot oudejaarsavond nog zal weten te handhaven, is niet zeker. De kans groot dat de zachte oceaanlucht het voor nieuwjaarsdag gaat winnen, doordat boven Scandinavië en mid den-Europa geen hogedrukgebieden aanwezig zijn, zodat de winter West-Europa zonder het defensief moet. Advertentie Keuze uit 5000 pantalons in elke maat - model of prijs r/0 BROEKEN- SPECIALIST HAARLEMMERSTRAAT 195—197 OPROEP Tenslotte hebben de christen-de mocraten toen goed gevonden, dat Saragat een oproep richtte tot alle „democratische en anti-fascistische partijen" om zijn kandidatuur te steunen. Nenni trok zich toen groot- moecig terug. Terwijl hij zich voor de laatste stemming in zijn kamer bevond, werd hij er telefonisch van in kennis gesteld, dat zijn vrouw door een hartaanval was getroffen. De liberalen wilden aanvankelijk, dat de christendemocratische partij een nieuwe kandidaat in de strijd zou brengen, daar Saragat naar hun mening een gevaarlijke communis ten-vriend zou zijn. De oproep van de liberalen heeft echter geen enkel gevolg gehad. De communis ten stelde zich tevreden met de op roep van Saragat, die wel degelijk ook de communistische partij in sluit en zo kon de huidige minister van Buitenlandse Zaken tot presi dent worden gekozen met de over weldigende meerderheid van 646 stemmen. Deze waren afkomstig van de volgende partyen: ongeveer 250 van de communisten, 95 van de so cialisten, 48 van de sociaal-democra ten, 5 van de republiekeinen en on geveer 250 van de christen-demo craten. Er werden by de laatste ron de. 150 blanco-stemmen uitgebracht, afkomstig van de Proletarische Een heidspartij en van de rechts-geori- ënleerde christen-democraten. ONTSLAG Saragat heeft gisteravond direct ontslag genomen als minister van Buitenlandse Zaken. De functie wordt ti.idelyk waargenomen door premier Moro. Verwacht wordt dat binnen een week een nieuwe minister van Buitenlandse Zaken zal worden be noemd. Saragat, die, zoals de grondwet voorschrijft, voor zeven jaar is geko zen. volgt de om gezondheidsrede nen afgetreden Segni op. Hij is de vijfde "sident van de Italiaanse Een beeld van de verwoestin gen in Calijorniëwaar grote ge bieden overstroomd zijn. republiek. Zijn voorgangers waren De Nicola, Einaudi, Gronchi en Segni. De functie van Italiaans presi dent wordt hoofdzakelijk als repre sentatief beschouwd. Niettemin kan hij by een regeringscrisis het parle ment ontbinden er mateur aanwijzen. De uitslag van de presidents verkiezing wordt als een grote ne derlaag gezien van de Christendemo- ciatische party, sinds de tweede we reldoorlog de grootste van Italië. Voor een levensbeschrijving van kabinetsfor- I de nieuwe president zie men elders I in dit Ivoorkust en Marokko, de twee Afrikaanse leden van de (uit elf leden bestaande) Veiligheidsraad hebben een compromis ter tafel gebracht, dat ten doel heeft haast te makenmet het stichten van vrede in Kongo. In de resolutie wordt de nadruk gelegd op de eis, dat de Organisatie voor Afrikaanse eenheid (OAE) een gro tere rol moet spelen bij het totstand- brengen van een verzoening tussen de politieke groeperingen in Kongo. Oe Thant, die gisteren voor het eerst terug was in de Ver. Naties sinds hij op 4 december last kreeg van een maagzweer, nam tijdens het debat plaats aan de tafel. Terwijl de raad debatteerde ove rigens in heel wat minder harde be woordingen dan in de dertien voor gaande zitingen werd een brief van premier Moise Tsjombe als officieel document gedistribueerd, waarin de Kongolese premier protesteert tegen de steun van Algerije en de Ver. Ara bische Republiek (Egypte) aan de op standelingen. In bovengenoemde brief van Tsjombe spreekt de regering in Leo- poldstad van „een ware oorlogsver klaring" aan het adres van Kongo door openlijk de Kongolese rebellen te helpen. Op zijn minst veertig Ara bische officieren waarschijnlijk in hoofdzaak Algerijnen helpen op het ogenblik bij de organisatie van de eenheden rebellen, die naar Soedan gevlucht zijn, aldus de brief van Tsjombe. Deze officieren hebben een basis gevestigd in Juba, een Soeda- nese plaats op ongeveer 250 km van de noordoostelijke grens van Kongo. Juba is ook het beginpunt van een luchtbrug, waarlangs Russische vrachtvliegtuigen wapens naar de re bellen vervoeren. Deze wapens en munitie zijn van Russische, Chinese en Tsjechische makelij. Er zouden reeds meer dan 200 ton via deze luchtbrug vervoerd zijn. Tsjombe zegt in zijn brief verder, dat de woorden en daden van Ben Bella (Algerije) en Nasser (VAR) een openlijke schending betekenen van de resoluties welke in september op de buitengewone vergadering van de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid zijn aangenomen. Verder zijn zij een schending van de resolutie van 20 juli 1960 van de Veiligheidsraad. Vrijwilligers in noord-Kongo heb ben per radio gemeld, dat 80 van de 160 blanke gijzelaars in handen van de rebellen in het gebied tussen Pau- lis en Wamba nog in leven zouden zyn. Maar het lot van de overigen (zendelingen en kooplieden) is nog steeds onbekend. Een medicus van de V.N. zou door de opstandelingen ver moord zijn. Wamba ligt 100 km ver der dan Paulis, de hoofdstad van de provincie Oeële. De vrijwilligers zijn erin geslaagd een groep van tien Griekse kooplieden in Metchi, een stadje ten zuiden van Paulis, te red den. Nieuwe partij Nederland is weer een nieuwe partij rijker: de Christen Demo craten Unie. Het is een beginsel- partij, die, zo wordt in een com muniqué gezegd, zich vooral richt tot diegenen, ,,die veront rust zijn over de linkse koers in van huis uit niet socialistische partijen". De CDU is tegen toenemende staatsmacht, die zy het grote gevaar van deze tijd noemt, en wil krachtig opkomen voor de economische vrij heid, zonder welke geestelijke en po litieke vrijheid, volgens haar, op den duur niet kunnen standhouden. Voorzitter van de CDU is de heer J. J. M. Smits in Waalwijk. Het secretariaat van de partij is geves tigd in Hilversum. Gisteren hebben zich aan de Jor daansIsraëlische grens vijf inci denten voorgedaan, aldus wordt van Israëlische zijde bericht. In al deze gevallen schoten Jordaanse grens wachten op Israëlische patrouilles, die het vuur beantwoordden. In één geval maakten de Jordaniërs van mortieren gebruik. Aan Israëlische zijde zijn geen doden of gewonden gevallen. Israël heeft naar aanleiding van deze gebeurtenissen klachten inge diend bij de gemengde Jordaans- Israëlische bestandcommissie en om een spoedbijeenkomst van deze com missie gevraagd. PROF. DR.1R. H. G. VAN BEUSEKOM „Het Is bij voortzetting van het tegenwoordige systeem wel zeker, dat wij de door de minister beoogde aanbouw van 125.000 woningen per jaar op geen stukken na halen en dat ons volk veel langer dan tot 1970 onder het woningtekort te lijden zal hebben". Dit schrijft prof. dr. ir. H. G. van Beusekom uit Hilversum in het jongste nummer van Economisch-statistische berichten naar aanleiding van de recente uitspraak van de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, dat het woningtekort in 1970 kan zijn overwonnen. grotefe produktie zou kunnen worden bereikt. Deze ontwikkeling voltrekt zich ihter maar uiterst langzaam, ener zijds door de bijzondere structuur het bouwbedrijf, die veel minder plaats laat voor grote experimenten, anderzijds door het tegenwoordige systeem van contingentering, dat een behoorlijke „planning" van de produ tie onmogelijk maakt. „Zal de woningnood in 1970 voor bij zijn?" is de titel van de bijdrage, waarin prof. Van Beusekom de uit spraak van de minister wil toetsen aan de objectieve statistische cijfers. Daaruit kan zijns inziens worden af geleid, dat de produktiestijging in de bouwnijverheid de laatste jaren nog maar uiterst klein is. Waarom, zo vraagt prof. Van Beu sekom zich af, blyft de produktie in de woningbouw in een dergelijke ma te achter by de produktie in de in dustrie? Deze laatste geeft sedert 1948 een fabelachtische expansie te zien, die te danken is aan de tech nische vooruitgang en aan de toe nemende investeringen. Van een der gelijke ontwikkeling is bij de grote meerderheid van de bouwbedrijven nog uitermate weinig te bemerken. Dit betreurt prof. Van Beusekom omdat door industrialisatie, rationali satie en standaardisatie, en door verplaatsing van een groter deel van de bouwarbeid naar de fabriek, zeker WEERBERICHT Invallende dooi Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond half tot zwaar be wolkt met sneeuwval, gevolgd door ijzel of regerl. Matige tot krachtige, aan de kust tot hard toenemende zuidelijke tot zuidwestelijke wind. Vanavond en vannacht nog matige lichte vorst, morgen overdag van het westen uit invallende dooi. (Opgemaakt om 11.15 uur). 30 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.37 uur. Maan op: 5.31 uur; onder: 14.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.03 en 13.24 uur, laagwater te 9.02 en 21.17 uur. bestaat ulv 12 pagina's Vrijheid een grotere en meer efficiënte pro duktie te geraken, maar deze zul len van het bedrijfsleven moeten ko men. Het gaat hier niet om de grote en kleine aannemers, maar om grote en kleine bouwondernemers, die el- gen initiatieven tot uitvoering willen brengen en daarvoor een niet onbe langrijk risico willen dragen. Het is deze groep die voor een belangrijke opvoering van de produk tie zou kunnen zorgen, als haar slechts de vrijheid werd gelaten be neden een grens van bijv. f 35.000 bouwsom. Deze vrijheid is een abso lute noodzaak om tot de door de minister beoogde grotere woningpro- duktie te komen, en zelfs met deze vrijheid is het nog lang niet zeker, dat bet mogelijk zal zyn de voorge nomen aanbouw van 125.000 wonin gen per jaar te bereiken, aldus prof. Van Beusekom. (Van onze Haagse correspondent) De vijfdaagse werkweek mag nu al jaren in Nederland gemeen goed lijken, in een aantal bedrijfstakken staan praktische moeilijk heden nog steeds de invoering ervan in de weg. Die moeilijkheden gelden zeer sterk voor het winkelbedrijf. Een fabriek of kantoor kan zaterdags gesloten blijven en de produktie over de rest van de week uitstrijken. Een winkelier kan echter niet een dermate belang rijke koopdag afstoten en zijn personeel vrij geven. Toch is men ook in het winkelbe drijf steeds meer gedwongen zich naar de algemene werkweekverkor ting te richten. De wijze waarop en de mate waarin dit wordt gedaan, alsmede de resultaten hiervan, vor men het onderwerp van een beperkte steekproef door het Economisch In stituut voor het Midden- en Klein bedrijf. Helft In iets meer dan de helft (57 pro cent) van de bij de steekproef be trokken zaken heeft het personeel een vijfdaagse werkweek. Het meest is de verkorte werkweek ingevoerd in branches, die duurzame gebruiksgoe deren verkopen. Het minst in zaken met dagelijkse consumptiegoederen. Om tot een werkweekverkorting te komen, die enigszins vergelijkbaar is met de vijfdaagse-met-lang-week- einde in andere bedrijfstakken, heeft het winkelbedrijf in hoofdzaak keuze uit twee mogelijkheden. Men kan overgaan tot winkelsluiting op een bepaalde dag (meestal maandag), of de werktijden van het personeel laten rouleren, waardoor dit op wisselende dagen soms op zaterdag een vrije middag heeft. Daarbij komt dan nog de vrije tijd van de halve-dag- sluiting op een andere werkdag. Roulering In 77 van de 100 gevallen waarin de werktijd is verkort, wordt thans het rouleringssysteem toegepast. In de overige gevallen komt men tot vijfdaagse door een gehele dag win kelsluiting. De roulering is echter vaak kennelijk een noodsprong, want 30 procent van de zaken die dit sy steem toepassen, is er niet voldaan over. Bij de minderheid die een hele dag sluit, gaat het veel beter. Slechts 5 procent is daar ontevreden. Hele-dagsluiting wordt nog het meest toegepast door slagers 20 pro cent van de 34. Kruideniers, bloemis ten, drogisten, groentewinkels, bak kers, zuivelzaken en slijterijen komen daar maar voor 2 tot 13 procent aan toe. Herten in een bos ergens in Nederlandt een zeldzaam ver schijnsel, dat zich alleen voor doet als de dieren door honger wat vrijmoediger worden. Maar het zijn niet de herten alleen, die gebrek aan voedsel hebben. Denk ook eens aan de vogel* Misschien hebt u nog een boter* hammetje over (Advertentie) vraagt per 1 februari EERSTE VERKOOPSTER voor de DAMES-AFDELING, Moet gewend zijn om gegoede clien tèle te bedienen. Aanmelden *8 avonds na 6 uu» MAARSMANSSTEEG 2— TELEFOON 21678. het grote, onafhankelijke televisie- radioen familieblad. VERSCHIJNT PER WEEK GROEIT PER DAG Per 1 Januari 1964 255.000 1 April 321.000 1 September» 380.000 1 November 420.000 12 December 450.000 19 December 458.000 NU OP NAAR DE 500.000 Doe wat honderdduizenden deden, neem óók een abonnement f. 6,50 per kwartaal f. 0,50 per week. Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Postbus 2 - Leiden I Uit het Leidsch Dagblad van 30 Dec. 1864: J De eenbenige danser Do- nato is te Londen aangeko- men en is voornemens zijn kunsten in de Royal English 1 Opera te vertoonen. Te Lyon is een proces tot i echtscheiding aanhangig, dat i veel opgang maakt, omdat de i man, een hercules, zich be- i klaagt dat zijn vrouw hem i geslagen heeft. Toch is de i klagt gegrond. i

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1