w? SCHEEPS ERICHTEN Transport dor verdoemden pas LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 Dagelijks vervolgverhaal Oorspronkelijke roman door WOLFGANG ALTENDORF 54) Bleckmesser verzamelde de onder officieren in zyn wagon. Hy deelde hun mee, dat hy besloten had de volgende ochtend de nitie uit te reiken. Ook chmegeweren. Zy hadden thans hun eerste vuurdoop ondergaan ren nu als volwaardige soldaten te beschouwen. De benaming gevange ne diende niet meer gebezigd te worden. Tot heden heeft geen van hen een poging te vluchten, hoewel legenheid voor gew< loof niet dat zy aa ken en als zy dat wy toch niet in sta£ deren, zy gaan na! zij moeten er spoed dat hun patronente dat een karabyn ding met munitie waarmee zy hun 1 kunnen. Probeer in uw groep de twee beste schutters te vinden. Feld- webel Steinlein zal hen indelen by het luchtdoelgeschut. Het is zinloos ert en de aan het front alleen op hun buik liggen. Het verwonderde Bleckmesser niet weinig, dat geen van zyn onder officieren bezwaren maakte. Zelfs Steinlein scheen zyn bedenkingen begraven te hebben. Misschien be schouwen zy het ook uitsluitend als een bevel, dacht Bleckmesser. zy niet aan gewend een duide lijk geformuleerd bevel tegen te spreken. Het heeft voor hen abso lute geldigheid, maar belast my met de gehele verantwoordeiykheid. Toen de tocht verder ging, bevon den zich de drie wagons achter de trein. Het leek of ook deze trein de rails kleefde. Hy reed de gehele nacht, zonder eigeniyk vooruit te komen. Seinen zorgden voor veel oponthoud. Ook de sta tions zelf. Telkens werd Bleckmes ser door stoten uit zyn slaap ge wekt. Wagons werden aangehaakt, andere losgemaakt. De duisternis leek een taaie massa, waar de trein zich doorheen wrong. Tegen mid- gehad, voelde hy zich bedreigd. Die dreiging lag over alles wat gebeur de, maar kwam niet van het fonrt. Het kwam er niet op aan op welke wyze deze oorlog af hep. De dreiging betrof hem en met hem ook haar. Hy had haar niet mogen verlaten, hoewel hun ontmoeting juist uit dit afscheid voortgekomen was. Mogelyk zie ik haar nooit terug. Mogelyk, dat ik dit transport, in weerwil van de vele afgestempelde papieren, nooit aan zyn bestemming breng. Waar is die bestemming ei geniyk? Alles zal heel anders af lopen dan ik het nu gissen kan, dacht hy. *af de volgende ochtend toen het schemerde en de trein aan een klein station stilhield, uit. De spoorweg voer door het bekoorlyke dal van de r in de vale ochtend boven de rivier. Ryp dwarsliggers van de Klapproth scheen wakker te n,maar hy verroerde zich niet. Bleckmesser schoof de deur weer Het luchtdoelgeschut werd min- Bleckmesser legde zich weer op Iziln strozak en hulde zich in zyn Beken. I Susanne Pillmann, dacht hy. Hy 'erlangde vurig naar haar, maar het u wel geruime tyd duren, voordat weer by elkaar konden zyn. De ekerheid, dat zy op hem wachtte, i hem dacht, zoals hy ook i »an haar dacht, stelde hem in het ;.;i geheel niet gerust. Sedert het trans- port begonnen was en hy voor het laatst haar hand in de zyne had geval op de Conventie van Genève. Hy bleek er alles vanaf te weten. - - Ik ben arts, luitenanti zei hy op zyn ironische wyze, tenminste voor- ig dit transport zyn doel niet bereikt heeft. Tot zolang zie ik af elke bewapening en stel my er tevreden mee om met myn injec tiespuit angst en schrik te veroor zaken. Hy behandelde thans ook de onderofficier Mahlmann, die last had van een long. Hy had er pe riodiek last van. De schuld daarvan was het uniform, beweerde Brohm. Hy is al lang ryp voor het burger leven. Klapproth, zyn eerste patient mocht weer opstaan en maakte zich in de keuken nuttig. Onder de acht door de onderof ficieren uitgekozen scherpschutters bevond zich ook Kettencharly. Hy dankte zyn merkwaardige bijnaam zyn beroep van boeienkoning, dat hy tot 1935 in een klein curcus had uitgeoefend. De onderneming was toen opgeheven. Men vond dat het circus niet China koopt veel bij 'kapitalisten' Communistisch-China, dat voort durend op 't kabitalisme afgeeft, be gint snel een van de beste klanten van dat zelfde kapitalisme te wor den. Peking is steeds meer afhan kelijk van de Westerse kapitalistische landen voor de levering van dringend noodzakeiyke levensmiddelen, machi nes en voorraden om zyn eigen in dustrie op te bouwen. Dit jaar kwam 60 procent van de Chinese invoer uit het Westeiyke blok. Negen jaar geleden zorgden de communistische landen nog voor 95 procent van de Chinese invoer, waar van alleen al uit Rusland driekwart afkomstig was. Zakenkringen hier verwachten, dat de Chinese handel met het Westen, ondanks politieke schommelingen zal bUjven toenemen. Stewart Ross, secretaris van de Britse zaakgelastigde in Peking, zei de vorige week: „het is redelyk aan te nemen dat de Chinese buitenland se handel zal worden verdeeld tus sen de twee verschillende handels stelsels in de wereld". Deze mening vindt steun in een recent artikel In een Pools handels- tydschrift, dat een overzicht heeft gegeven van de Chinese buitenland se handel. Op grond van de ontwik keling van dit jaar komt het blad tot de conclusie, dat een verdere sty- ging van de handel met het Westen in de komende jaren onvermydelyk lykt. en ook zyn rechtvaardige aandeel in de gevangenisstraf. Elk voorjaar brak hy uit en beging in de vry- held nieuwe delicten waardoor ziin gevangenisstraf steeds zwaar der werd. De schuld van dit alles was zyn geweldige honger. Hy snak te meer naar eten dan naar de vrij heid en die honger bracht hem me nigmaal als een muis in de val. Het schieten had hy op de geheime schietplaats van de bende geleerd; de aanvoerder was ter dood veroor deeld en terechtgesteld, omdat hy by zyn arrestatie een politieman neergeschoten had. (Wordt vervolgd) Nieuwe uitgaven Van beeldenstorm tot pacificatie, door dr. H. A. Enno van Gelder. Uitg. Agon Elsevier, Amsterdam. Hoe bepaal ik myn kans? door prof. dr. P. Schuch. Uitg. Agon Else vier, Amsterdam. Slank blijven „zonder pijn", door prof. J. Yudkin. Uitg. Hollandia, Baarn. De zieke mens in de romanlitera tuur, door S. Vestdyk, Uitg.: Konink- lyke Gist- en Spiritusfabriek N.V., Delft. Bybelse verkenningen, deel II Nleu- e Testament, door dr. H. J. Heering. W. P. ten Kate en dr. J. Sperna' Weiland. Uitg. Boekencentrum, Den Haag. Open kaart over morele herbewape ning, door J. P. Thornton-Duesbery. Uitg.: A. W. Sijthoff N.V., Leiden. Leon Wells „FA 63" A. W. Sythoff's Uitgeversmy - Leiden. Leon Wells is een van de Poolse joden, die de hel van de Duitse con centratiekampen hebben overleefd en PANDA EN DE MEESTER - BALLONIST 382. Met moeite bedwong de ballonnist zijn lachbui Ha-hum", kuchte hij, zijn gezicht in de plooi trekkend. ,,Het spijt me zeer'. Maar Jolliepop nam met deze eenvoudige woorden geen ge noegen. .Het komt niet te pas, meneer!" riep hij verwoed. .Eerst met ankers door huiskamers zwaaien en ons dan nog eens komen uit lachen Dat is het toppunt van onbsechaamdheid!" Jajaeen hinderlijk trekje van me", beaamde de ballonnist. „Dat lachen, bedoel ik. Ik kan me voorstellen, dat ha-hum dat het haha-hum dat het prikkelt". Zijn mondhoek begon weer te trekken. Hij schraapte zijn keel en vervolgde: „Maar ik zal niet meer lachen. Ik begrijp, hoe u zich voelt. Eerst een anker door het raam ha-hum pijnlijk getroffen haha-hum en dan nog eens hahahahahahaha!" Helaas kon hij zich weer niet goed houden. Hij boog dubbel en lachte tot de tranen hem over de wangen biggelden. „Er uit!" riep Jolliepop hees. „Kijk eens!" riep Panda bij het venster. „Er hangt een ballon boven ons huis! Wat een mooie grote!" Maar Jolliepop kon op dat ogenblik niets moois in ballonvaart zien. „Er uit!" herhaalde hij met overslaande stem. RECHTER TIE EN DE TWINTIG GOUDSTUKKEN sy[ w door Robert van Gulik wondering en verontwaardiging over het leed, dat de ene mens de ander kan aandoen, volgen we dan het dra matische relaas van deze willekeurige jood en zyn duizenden lotgenoten, zoals de schrijver het in zyn diepaan grijpend boek zelf zegt „Het woord tragedie is niet sterk genoeg om te omschry ven wat hier is gebeurd", wy zouden het dan ook anders willen formuleren: het is eenvoudig bescha mend en mens- onterend. En helaas moeten we dan nog geloven, dat Leon Wells een voor zyn omstandigheden bewonderenswaardige objectiviteit in acht heeft genomen. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 98. Tutu durfde niet meer kijken. De papegaai was er zeker van. dat het ondanks de kracht van Orak en ondanks het slimme plannetje van Brammetje Fok niet zou lukken om tijdig het goede schip Kokanje onder de rotsen door te trekken. Het water steeg en steeg. Orak trok en trok. En Tutu kreeg het zo benauwd, dat hij plotseling opvloog en de Kokanje ver liet. Voor de rotsopening fladderde hij heen en weer. Een laatste ruk Krakend raakte de rots het hout van de Kokanje en de splinters vlogen in het rond. Bram voelde, hoe de stenen bovenkant van de tunnel over zijn muts schuurde. Maar ze waren er door Orak juichte. Maar Tutu schaamde zich diep. dat hij het schip had verlaten. „Bangerrrrd"riep hij tegen zichzelf, maar Bram troostte hem meteen: „Geloof me maar Tutu, als ik vleugeltjes had gehad, zou ik het misschien ook gedaan hebben Orak werd weer in scheepskat Karo veranderd. En nu ze dit eerste gevaar glansrijk hadden doorstaan, vond Bram wel. dat ze een oorlam verdiend hadden. „Proost jongens ik ben benieuwd, wat ons voor tweede gevaar te wachten staat". Posities Nederlandse schepen Aardenburgh üz-ïr'AV.m'r.:'..:?;:

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 21