LEIDSCH DAGBLAD Financiële zorgen van de V.N. zijn nog onopgelost Partijen in „de metaal" houden voet bij stuk Crisissfeer in de volkerenorganisatie Geen reces tot half januari Honderden doden in Madras Een kerstboom op het koof d Drie Indonesiërs in Johore gedood PROF. FLORKIN ONTKENT KRASSE UITLATING OVER RUIMTEVAART WEGENS DOOD DOOR SCHULD Boxtelse hoofdagent wordt vervolgd PUZZEL COCKTAIL IEMCOnv Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 No. 31450 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De twist in de Verenigde Naties over de onbetaalde schulden Van de Sowjet-Unie en enkele andere communistische landen is nog steeds niet opgelost. Men is er gisteren in New York niet in geslaagd een oplossing voor dit vraagstuk te vinden. De Russen hebben namelijk de voornaamste punten afgewezen van een plan van de voorzitter van de Algemene Vergadering, de Ghanees Quaison-Sackey. De Algemene Vergadering zou nu voor het eerst in haar geschiedenis vandaag, de dag voor Kerstmis, vergaderen. Er is intussen een crisistoestand ontstaan die ver- geleken werd met de situatie op de openingsdag van de Assem blee ,toen slechts door een compromis op het laatse ogenblik het werk van de Algemene Vergadering kon worden voortgezet. De toestand zou zo kritiek zijn, dat zelfs op eerste kerstdag doorver gaderd zou moeten worden. Zoals bekend kan de Sowjet-Unie door haar opzettelijke schulden (zij renst geen bijdrage te leveren vooi de vredesoperaties van de V.N. in Kongo) krachtens artikel 19 van het Handvest haar stemrecht verliezen, x Om het Russische stemrecht niet in het geding te brengen besloot de Al- jemene Vergadering enkele weken geleden eventuele stemmingen uit te stellen. Het Russische verzet geldt een Afro-Aziatisch financie ringsplan, waarin vrijwillige bijdra- van de leden worden gevraagd de financiën van de volkerenor ganisatie een „stevige en vaste basis Ie geven". Een ander bezwaar van de Russen het volgende: Zij zijn gekant tegen et voornemen om de Algemene Ver gadering tot 11 januari of mis- chien zelfs tot februari op reces sturen en secretaris-generaal Oe te vragen voor 15 januari lag uit te brengen over de bijdragen, Het eerstvolgende dit Blad zal verschijnen op maandag 28 december a.s. Onze kantoren zullen tot maandag morgen gesloten zijn. Gure /an onze weerkundige medewerker) Het zal vandaag bij één ijswedstrijd ïhet Friese Ter Horne blijven, want erste kerstdag brengt een geheel an- er weertype waarbij de wind tussen n noord minder koude Noord- eelucht gaat aanvoeren. Een sto- ingsfront zal in de ochtend van eer- te kerstdag passeren met meer bewol- ti plaatselijk enkele sneeuw- Een hoge drukgebied bij IJs- rnd gaat voor aanvoer van onsta- i iele poollucht zorgen. Boven de oordzee en langs onze kust kan laarbij de wind tot hard toenemen, aardoor het kerstweer een guur ka- akter krijgt. Het blijft wel koud met nachts nog lichte vorst en plaatse ik gladde wegen, maar overdag komt temperatuur verder boven het lespunt. Keuze uit 5000 pantalons in elke maat - model of prijs SPECIALIST HAARLEMMERSTRAAT 195—197 VEERBERICHT WEEROMSLAG Het K.N.M.I. verwacht van heden- at morgenavond toenemende bewol- ing met later plaatselijk enige neer- in kans op ij zei. Hier en daar Vannacht voornamelijk in het Lüdoosten nog matige vorst. Elders aleidelijke stijging van temperatuur morgen voornamelijk aan de kust chte dooi. Zwakke tot matige wind timend naar richtingen tussen west noord. (Opgemaakt om 11.15 uur). 25 DECEMBER «n op: 8.47 uur; onder: 16.33 uur. kan op: 0,00 uur; onder: 12.56 uur. Oogwater te Katwijk te 8.11 en 20.41 laagwater te 3.44 en 16.13 uur. "t nummer bestaat alt 22 pagina'si die dan geleverd zouden zijn voor het voorgestelde „noodfonds". De Russen willen het reces niet langer laten du ren dan tot 4 januari en wensen een Vijfhonderd personen zouden om het leven zijn gekomen, toen gisteren een hevige wervelstorm en een vloedgolf de plaats Dha- noesjkodi, in bet uiterste zuiden van een schiereiland in de In diase staat Madras, teisterden. Duizenden zouden dakloos zijn geworden. Het getroffen gebied is van de rest van het land afgesloten en reddings werk is tot dusver onmogelijk ge weest, aldus de autoriteiten in Ma dras. De rails van de spoorwegver binding met het schiereiland zijn weggespoeld en de Indiase ïucht- vaartmaatschapp heeft haar vluch ten moeten afgelasten in verband met het noodweer. De bemanning van een Dacota heeft nog getracht een overzicht te krijgen van het rampgebied, maar moest naar Ma dras terugkeren, omdat de weersom standigheden een inspectie volslagen onmogelijk maakten. Als het weer het toelaat zouden vandaag voedsel pakketten worden afgeworpen voor de inwoners van Dhanoesjkodi. De storm is een van de hevigste die ooit in de Indische Oceaan heeft gewoed en zou zijn ontstaan in de Golf van Bengalen. Ook Ceylon heeft het zwaar te verduren gehad. Twee treinen, die uit het noorden en oosten van het eiland op weg naar Colombo waren, worden vermist. Niemand weet waar zij zijn geble ven. Twee vaartuigen van de marine, die in de haven lagen, zijn gezonken. normale procedure, waaronder het stemmen op de gebruikelijke wijze. Zij willen geen genoegen nemen met het eenstemmig laten goedkeuren van de voorlopige begroting en met de verkiezing van nieuwe leden van de Veiligheidsraad en de Economische en Sociale Raad langs dezelfde weg. De amendementen van de Sowjet- Unie zijn voor de Verenigde Staten volkomen onaanvaardbaar. Mevr. Carolyn Emerson, in Albuquerquein de Ameri- kaanse staat Nieuw-Mexico, heeft een kerstboom op haar hoofd. Als men haar 's avonds tegenkomt, biedt zij een ver rassende aanblik: lichtjes schijnen in groen geverfd f haar, dat hoog is gekapt als 4 een kerstboom. Het geheel is versierd met de gebruikelijk f gekleurde ballen en een kerstmannetje in top. aan haar oren bengelen ook kerstversierselen. r De 32-jarige mevrouw f Emerson doet het zo al vier f jaar met de feestdagen. „De mensen hebben dan wat om f over te praten als ze me f zien", zegt zij. „Ze gaan dan naar huis en zeggen, „je zal f nooit geloven wat ik nou ge- f zien heb". „Ik geloof dat iede- f re vrouy) graag hetzelfde zou f doen, maar ze durven ge- f woonweg niet". Troepen van de Maleisische Fede ratie hebben vandaag bjj een gevecht in de oerwouden in het zuidwesten van het schiereiland Malakka drie Indonesische guerrillastrijders gedood. Zij maakten deel uit van een groep van tenminste 24 man, die woensdag ochtend vroeg in het gebied van Pon- tian in de staat Johore aan land is gegaan. Dit gevecht was het eerste sinds leger en politie met de achter volging begonnen zijn van deze zesde groep Indonesiërsf die sinds augustus in Malakka aan land zijn gekomen te liquideren. School journalistiek in Utrecht Er komt een School voor de Jour nalistiek in Utrecht. Dit blijkt uit een brief van de commissie tot instand houding van hoger onderwijs voor journalisten die dezer dagen het ge meentebestuur van Utrecht heeft ver zocht een bereidverklaring af te ge ven in het kader van de Nijverheids onderwijswet. Er waren twee officiële gegadigden voor de school: Den Haag en Utrecht, terwijl Amsterdam ook veel belangstelling had voor dit nieu we opleidingsinstituut. Inmiddels gaat Utrecht zoeken naar een geschikt gebouw voor de nieuwe school. Wel moeilijkheden te verwachten De Luikse hoogleraar Marcel Florkin heeft gistermiddag ontwaardigd verklaard, dat de hem toegeschreven opmerkingen over de gezondheidstoestand van de astronauten „overdre ven" zijn. Prof. Florkin zou op een gadering van de Rotary Club van Seraing hebben gezegd, dat het experiment van de ruimte mens „volledig" was mislukt er dat alle astronauten aan men tale stoornissen leden. Hij verklaarde in een radiogesprek hierover thans, dat er inderdaad nog grote vraagstukken moeten worden a het ruimte-onderzoek en dat men zich er ondermeer reken schap van geeft dat de gewichtloos heid een zeer belangrijke beperkende factor is in de duur van de ruimte- vluchten. Volgens prof. Florkin is men tot de vaststelling gekomen dat de mens niet langer dan vijf dagen gewicht loos kan blijven zonder dat zich „moeilijkheden" gaan voordoen. Voor langere ruimtevluchten zal eerst nieuwe kennis moeten worden het is niet te voorspel- deze kennis zal zijn ver hij tenslotte. Technici van de Unesco zijn begonnen met de constructie van een damwand om de beroemde tempel van Aboe Simbeldie dreigt verloren te gaan door het j tempel geheel verplaatst wor- wassende water van het stuw- den. Op de achtergrond het wa rneer achter de Egyptische As-1 ter van het Nijlmeer. soeandam. Mettertijd zal de Initiatief nu aan Stichting van de Arbeid De drie werknemersverenigingen, die partij zijn bij de afge broken onderhandelingen over de nieuwe metaal-c.a.o., hebben zich gisteren na langdurig vergaderen achter het standpunt van hun onderhandelingsdelegatie geplaatst. Zij willen slechts een c.a.o. binnen hun strikte interpretatie van het 5 procents loon- akkoord. Zij wensen dus niet te spreken over o.m. een andere ver deling van de ziektekostenpremie. Dit heeft de Federale Metaal- en Elektrotechnische industrie (F.M.E.) meegedeeld. De vakbon den van werknemers hebben inmiddels besloten geen c.a.o. af te sluiten op deze voorwaarden. Groot belang Het is thans te verwachten, dat het bestuur van de Stichting van de Arbeid op korte termijn de werkge- en werknemersonderhande- 5 van de metaalbedrijfstak zal uitnodigen voor een gesprek. Het zal echter zeer moeilijk zijn de dreiging een c.a.o.-loos tijdperk in de metaalsector af te wenden. De hoofdagent uit Boxtel, die vorige week in de nacht van maandag op dinsdag in de buurtschap Hal, gemeente Boxtel, de jonge landbouwer Aart Alislagers met een revolverschot do delijk trof, zal worden vervolgd wegens dood door schuld, zo heeft de officier van Justitie, De heer Olistlager werd dodelijk gewond bij een nachtelijke jachtpar tij op eigen terrein op konijnen, die schade toebrachten aan zijn fruit bomen. De agent en de hem verge zellende jachtopziener zagen de heer Olislagers en zijn buurman aan a stropers. De voormalige Nederlandse Miss World, Rina Lodders, is gisteren met haar echtgenoot, de twist-koning Chubby Checker op Schiphol aangekomen. Zij zullen de feestdagen bij haar ouders in Haarlem doorbrengen. Elders in dit blad publi- ceren wij onze traditionele Kerstprijsvraag: ditmaal een i cocktail van vijf gevarieerde „hersenkronkels", waarvoor i wij uitsluitend prijzen per f puzzel uitloven. Wilt U J nauwkeurig de aanwijzin- gen nalezen, die als inlei- ding op de puzzels gegeven worden over de wijze, waar- i op oplossingen moeten wor- den ingezonden. Nauwkeu- f rig opvolgen van die aanwij- zingen bespoedigt de publi- katie van de oplossingen en de namen der prijswinnaars, f Bruigom, meegedeeld Geen huls Ondanks intensieve nasporingen is de Rijksrecherche er nog niet in ge slaagd om de huls te vinden. Mr. Bruigom acht dit negatieve resultaat niettemin van bijzondere betekenis. Aan de verklaring van de betrokken hoofdagent, dat hij gestruikeld zou zijn, wordt weinig waarde meer ge- De officier van Justitie is nog steeds van mening, dat sterke drank geen rol van betekenis heeft ge speeld, maar hij sprak desondanks punt dat ons niet helemaal loslaat". Gisteren is een tussentijds rapport uitgebracht aan de procureur-gene- raad. Mr. Bruigom schat, dat het zeker nog anderhalve maand zal du- deze zaak voor de rechter kan worden gebracht. Men heeft echter nog altijd grote kans, dat te- ;en gerechtelijk vooronderzoek rden bevorderd voor uitbrei ding van gegevens uit getuigenver hoor. Het is van bijzonder groot belang voor het verdere verloop van de on derhandelingen in Nederland, wat er de resterende dagen van dit jaar rondom de metaal c.a.o. gebeurt. Niet alleen het gewicht, van de metaal- en elektrotechnische bedrijfstak (300.000 werknemers), maar ook de scherpe stellingneming van de werk nemersbonden maakt dat de gang van zaken in „De metaal" voor de ontwikkelingen in andere bedrijfs takken vaak toonaangeved is. In het confectiebedrijf zijn bijv. reeds soortgelijke moeilijkheden gerezen. Ook daar hebben de werknemersbon den geen genoegen willen nemen met de krappe onderhandelingsruimte van de werkgevers. Het gesprek van de Stichting van de Arbeid met de me taalonderhandelaars is in hoge ma te belangrijk voor de vraag, wat er in de praktijk terecht komt van het akkoord-Veldkamp. Hoogovens-c.a.o. De directie van de Hoogovens heeft inmiddels bekendgemaakt het vol gend jaar met een eigen (onderne- mings-) c.a.o. te willen beginnen. De vakbondsvoorzitters Peters (C.M.B.) en Baart (A.N.M.B.) heb ben er in commentaren op gewezen, dat Hoogovens dit plan al had voor het mislukken van het c.a.o.-overleg. Wel zien zij in het voornemen van Hoogovens een duidelijke uiting van de wens, die bij de grote industrie leeft, naar een moderner beleid. Hoogovens zal eind dit jaar uit de werkgeversorganisatie treden. Scherpe kritiek In „Metalectro Visie", het orgaan van de Federatie Metaal- en Elek trotechnische industrie wordt door de metaalwerkgevers scherpe kritiek geuit op de houding van de andere betrokkenen bij het loonbeleid, na melijk werknemersorganisaties en regeringsorganisaties en regering. De F.M.E. verwijt de regering o.m. dat buitenlandse ondernemingen, die zich in ons land vestigen, zich ten aanzien van lonen en arbeidsvoor waarden meer vrijheden kunnen Wij wensen U -©zegende Kerstdagen „DE SCHILDER" N. VAN GROENINGEN veroorloven, dan het Nederlandse bedrijfsleven. De metaalwerkgevers- federatie schetst de thans gevoerde loonpolitiek als een kruidenierspoli tiek. De metaalfedratie meent voorts, dat de vakbeweging er op uit is de schaarste aan arbeidskrachten in ons land in stand te houden. HÓL-AUTOMATISCHE VERSCHIJNT PER WEEK GROEIT PER DAG Per 1 Januari 1964 1 April 1 September ff 1 November „12 December „19 December NU 0P NAAR DE 500.000 Doe wat honderdduizenden deden, neem óók een abonnement, f. 6,50 per kwartaal - f. 0,50 per week. Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Postbus 2 - Lelden (9uc/®ÏÏe ieuws Wij vernemen dat door wijlen Mej. G. Coemans de diaconie der Nederl. Herv. Gem. en het armbestuur der Remonstr. Gem. alhier, ieder voor 1/5 gedeelte in haar na latenschap, tot erfgenaam zijn gesteld. Zeker jongmensch te Cuyk was verliefd geworden op een jonge dochter, doch vond geen belangstelling daarvoor bij haar. Op zekeren avond sloeg hij 34 grote glasruiten stuk bij de familie van de jonge dochter en kreeg daar voor f 25 boete en één maand gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1