LEIDSCH DAGBLAD Krachtiger aanvallen op rode sluipwegen in Laos BEMANDE RUIMTEVAART VOLSLAGEN MISLUKKING Geen intrekken van Amerika's steun aan bewind in Saigon Loonronde 2 procent over gehele linie Astronauten zijn dood na meer dan 5 dagen gewichtloosheid Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 23 DECEMBER 1964 No. 31449 Directeur: E. A El. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De regering van Laos heeft ingestemd in verscherping van de aanvallen op communistische aanvoerwegen in Laos door Ame- rikaanse vliegtuigen, aldus een bericht in de „New York Times". De aanvoerwegen, die bekend staan onder de naam „sluippaden van Ho Tsji-minh" (de Noordvietnamese communistenleider), worden gebruikt om de guerrillastrijders van de Vietcong in Zuid- Vietnam en de Pathet Lao in Laos te bevoorraden. Vliegtuigen van de Laotiaanse luchtmacht, die geleverd zijn door de Ver. Sta ten, ondernemen in beperkte mate, maar bijna dagelijks aanvallen op de aanvoerwegen. Amerikaanse vliegtuigen met begeleiding van straaljagers voeren verkenningen uit en zouden met instem ming van premier Soevanna Phoema het vuur van luchtdoelge schut beantwoorden. Phoemi Nosavan Negen generaals in Zuid-Vietnam De Laotiaanse minister van Voor lichting Phoemi Vongvichit heeft het Franse persbureau AFP meegedeeld, dat de Amerikanen Zuidvietnamese acteurs hebben gebruikt om te bewy- i, dat er communistische guerrilla strijders uit Noord-Vietnam in Laos rijn. De Laotiaanse vice-premier, gene raal Phoemi Nosavan, is gisteren in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon langekomen voor een particulier be an vier dagen. De (rechtse) ge- 1, die ook minister van Finan- 5, is vergezeld door de inspec- ;eur-generaal van de Laotiaanse itrijdkrachten generaal Sanitsjan, lid de Nationale Vergadering. Gene Phoemi Nosavan heeft een reis ioor Europa en Amerika gemaakt en op weg naar huis. Verwacht wordt, it hij vooraanstaande regeringlei- militaire leiders zal spreken. de onderwerpen is de coördi- ,n de Zuidvietnamese en Lao- operaties tegen communisti- :he aanvoerwegen door Laos naar iuid-Vietnam. De Sowjetrussische regering heeft i nota aan premier Soevanna jthoema van Laos de waarschuwing litgesproken, dat de oorlog in Zuid- Vietnam tot Laos zou kunnen worden uitgebreid indien de Amerikaanse i de strijdkrachten van Laos fclfift voortduren. In de nota wordt Beweerd, dat Amerika van plan is het rondgebied van Laos te gebruiken de uitbreiding van de oorlog in Euid-Vietnam en voor militaire pro vocatie tegen Noord-Vietnam". „Als e gevaarlijke plannen en bedoelin gen niet oP beslissende wijze tegenge- worden zou de oorlog, die de merikanen in Zuid-Vietnam voeren frlch kunnen uitbreiden tot Laos". Oil tslag en Het Zuidvietnamese staatshoofd Phan Kac-soe heeft vandaag inegem generaals ontslagen, onder wie gene raal Doeong Van-minh. Zoals bekend heeft een aantal jonge generaals op dit ontslag van hun oudere collega's aangedrongen. De jonge generaals, die ,de Turken" worden genoemd, hebben drie dagen geleden de Hoge Nationale Raad ontbonden en de strijdkrachten onder hun toezicht ge plaatst. Luitenant-generaal Doeong Van-minh en nog drie ontslagen ge neraals hebben de leiding gehad van de staatsgreep, die leidde tot de val van de regering-Djem. Men heeft hen beschuldigd van plannen om het be wind in Zuid-Vietnam over te dragen aan een groep neutralisten. In Washington is een verklaring namens president Johnson afgelegd, waarin gezegd wordt dat „een wettig gevormde regering, die volledig haar bevoegdheden uitoefent op basis van nationale eenheid en zonder onge paste inmenging van welke groep dan ook, een essentiële voorwaarde is voor de succesvolle voortzetting van de in spanningen om de Vietcong te ver- Prins Philip van Engeland brengt op het ogenblik een offi cieel bezoek aan Marokko. Op de markt in Rabat maakte hij een praatje met een kleine Marok kaanse jongen. slaan". Een dergelijke regering is de basis van de Amerikaanse steun voor de strijd in Zuid-Vietnam. Een woordvoerder van de Amerikaanse regering wilde niet ingaan op een vraag van een journalist, of de Ver enigde Staten hun steun aan Zuid- Vietnam zouden stopzetten indien de regering aldaar niet meer aan boven genoemde voorwaarde voldoet. De Amerikaanse verklaring kan niet als een ultimatum gezien worden. Niette min heeft men de indruk, dat er sprake is van een nauwelijks verhulde waarschuwing van Washington aan Saigon. De Zuidvietnamese generaal Ngoe- jen Khanh heeft voor de radio een militaire dagorder voorgelezen, waar in in bedekte termen kritiek werd ge leverd op de Amerikaanse politiek in Vietnam. Compensatie voor verhoging premiegrens (Van onze correspondent) Aan loontrekkenden met een inkomen boven de oude AOW/ AWW-premiegrens (f 10.900 per jaar), die dus nadeel hebben van de verhoging van de premiegrens tot f 12.000,- mogen de werkgevers voor dit nadeel een compensatie geven. Deze compen satie mag 6.6 pet van het inkomen boven de f 10.900 bedragen, tot een maximum van f 72.60 per jaar. Bovendien mogen de werk gevers de 2 pct-loonronde van 1 januari ook boven de f 12.000 toepassen. Aldus luidt het advies van de Stichting van de Arbeid over de loonronde aan het College van Rijks- bemiddelaars, dat hierover een alge mene loonmaatregel moet uitvaardi gen. Bovengenoemde extra-compen saties knabbelen formeel een fractie af van de 3 pcts-contractruimte voor Onenigheid In de brief van de stichting minister Veldkamp, die thans is publiceerd, blijkt onenigheid tussen werkgevers en werknemers over de volgende punten: Ondernemingsgewijze differen tiatie. De werknemers menen, dat de 4 pet van vorig jaar alsnog benut mag worden in bedrijfstaken waar dit nog niet is gedaan. De werkgevers zijn hier tegen. Wel willen zij toe staan, dat ondernemingen in be drijfstakken waar de differentiatie al geldt, de andere bedrijven in die branches mogen inhalen. Werkgevers en werknemers staan tegenover elkaar voor wat be treft de doorvoering van het beginsel van gelijke beloning van mannen en vrouwen. Rijksbemiddelaars zullen hierover moeten gaan beslisen. Tenslotte is in de Stichting van de Arbeid overeengekomen, dat als er midden volgend jaar reden blijkt te Jeugdige gasten vandaag naar huis? (Van onze Hilversumse correspondent) De jeugdige gasten van de konink- ijke familie hebben gisteren een achtpartij gehouden op het land- oed 't Loo in Apeldoorn. De jacht partij werd 's avonds besloten met 32 een diner in 't Loo, waaraan ook B Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Margriet aanzaten. Te Verwachten is, dat de gasten van- g afreizen, als de koninklijke familie in Den Haag het kerstfeest Met het personeel viert. VEER BERICHT VORST De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond: droog weer met van- Dacht lichte tot matige vorst. Mor- rerdag zonnig en temperaturen oplopend tot om het vriespunt. Overwegend zwakke wind tussen oost i zuidoost. (Opgemaakt om 11.15 uur). 24 DECEMBER Zon op: 8.47 uur; onder: 16.32 uur. op' 23.28 uur; onder: 12.39 uur. Hoogwater te Katwijk tc 7.14 en 19.41 Uur, laagwater te 2.49 en 15.18 uur. bestaat nit 14 pagina's) zijn voor een uitkering ineens, deze bij volgende CAO-herzieningen in de contracten zal worden verwerkt, waarschijnlijk als een verhoging van de vakantiebijslag. Zodat de werk- nemerswens op dit punt met vertra ging zal worden ingewilligd. Kleindochter van Franco verloofd met een Bourbon (Van onze Parijse correspondent) In het probleem van de Spaanse troonopvolging, dat een aantal Euro pese prinsen al zovele slapeloze nachten bezorgde, heeft zich, sinds enkele dagen, weer een nieuw ele ment gevoegd. Een der vele preten denten, Don Alfonso de Bourbon, dia een eigen neef is van Irene's echt genoot, maakt aanstalten door een huwelijk zijn kansen op de Spaanse troon te verbeteren. Don Alfonso heeft in Madrid zijn vrienden toe vertrouwd, dat hij zich in het geheim verloofd heeft met Maria del Car men de Villaverde, een kleindochter van generaal Franco. In politieke kringen in Madrid ziet men het toekomstige huwelijk als een meesterzet van generaal Franco, die langs deze weg een eigen nazaat aan een koninklijke dynastie zou kunnen verbinden. De troonopvol ging zou dan zowel wat de grondwet als de familie Franco betreft voor de Spaanse dictator ideaal geregeld Veelzeggend noemt men in dit verband nog de menigvuldige be zoeken, die de oudste zoon van de graaf van Segovia de laatste dagen bij de caudillo heeft afgelegd. En voorts de spectaculaire zwijgzaam heid waarin een andere concurrent, prins Hugo van Bourbon, zich sinds kort blijkt te hullen. In de Tweede Kamer werd gisteren weer het radio- en tele visiedebat gehouden. Op de foto minister-president Marijnen tij dens zijn toespraak tot de Ka mer. Naast hem minister Bot van OnderwijsKunsten en Weten- .:j schappen. Belgische hoogleraar Florkia meent: Het zenden van mensen in de ruimte is een volslagen mislukking. De Russen en de Ameri kanen weten dat, maar ze zwijgen erover. Men weet tegenwoordig zeker dat de mens niet lan ger dan vijf dagen kan leven zonder zwaarte kracht. Na die vijf dagen sterft hij. Er is geen sprake van dat mensen morgen naar de maan kunnen gaan, ook niet over een jaar of over vijf tig jaar. De ruimtevaarders die in de ruimte zijn geweest (record: Bykovski met bijna vijf da gen) zijn abnormaal teruggekomen. Zij hebben allen geestelijke storingen opgelopen. Aldus de Luikse professor Marcel Florkin in een speech voor de Luikse Rotary Club. Medische balans in voorjaar Deze thans 64-jarige hoogleraar, biochemicus en historicus van naam, is vice-voorzitter van de nationale commissie voor de Unesco, voorzitter van de Internationale Unie van Biochemisten en van de Internationale Unie voor Biologische Wetenschappen. Hij heeft bovendien van de SowjetUnie en van de V.S. de opdracht in Buenos Aires in het voorjaar een congres te organiseren waar de balans zal worden opgemaakt van de verschillende me dische observaties welke men op ruimtevaarders heeft gedaan. Psychische stoornissen Al degenen die in de ruimte zijn geweest zijn ernstig ziek teruggeko men, aldus prof. Florkin. Zij hebben allen hersenstoornissen en psychische afwijkingen. De Russische vrouwe lijke astronaut Teresjkowa is thans in een uiterst abnormale toestand. De zwaarteloosheid heeft dus ern stige gevolgen voor het hersenstelsel. Het is best mogelijk dat op een dag WEER LANDING IN MALEISIË Zeker 20 bewapende Irdonesiërs :ijn vanochtend in zuidwest-Ma- lcisië aan land gegaan. Dit werd door de Maleisische regering bekendge maakt. De Indonesiërs zetten voet aan wal bij Pontian, dat enkele honder den kilometers ten zuiden ven Koea- la Loempoer ligt en waar in augus- is de eerste Indonesische infiltran- n aan land werden gezet. Manschappen van politie en leger zijn naar het landingsgebied overge bracht Tot dusverre zijn geen be richten over gevechten bmnengeko- Volgens de regering zijn de In donesiërs met twee boten naar Ma- lakka gevaren. Een dorpsbewoner heeft hun aankomst gemeld. De guer rilla's hebben twee jongens meege nomen. de astronaut toch een werkelijkheid zal worden maar dat kan nog wel vijftig jaar duren. Voor morgen is het zeker niet. Het zou bijvoorbeeld kunnen dat men in de ruimtevaar tuigen cabines gaat monteren waar in de wetten van de zwaartekracht wel gelden. Toen men begon met het zenden van mensen in de ruimte (Gagarin op 12 april 1961) wist men nog niets af van die moeilijkheden. AKKOORD OVER MLF IN '65? De Amerikaanse autoriteiten, een vaste datum vermijdend, hebben vandaag het vertrouwen uitgespro ken, dat over de MLF in 1965 over eenstemming kan worden bereikt. De Amerikaanse regering denkt tegen eind januari een grondige be studering van het plan, voorgesteld door de Britse regering, voltooid te hebben. Dat plan omvat het ge bruik van bommenwerpers en duik boten met raketten, die in Enge land worden gebouwd als aanvul ling op de oppervlakteschepen met Polaris-raketten uit het oorspronke lijke plan. Andere belanghebbende regerin gen bestuderen eveneens het plan. Verwacht wordt, dat de onderhan delingen dan worden voortgezet ge deeltelijk op bilaterale basis en ge deeltelijk in de permanente uit 8 landen bestaande studiegroep van de NAVO in Parijs. Vijf dagen blijkt thans het absolute maximum. Prof. Florkin heeft ge zegd dat het volkomen onmogelijk is dat de mens naar de maan gaat. Zij die beweren dat het wel kan, zei hij, zijn gekken of bedriegers. Het zou echter verkeer zijn niet door te gaan met het ruimte-onderzoek door middel van automatische instrumen ten. Sterk overdreven, geen enkel bewijs De uitlatingen van prof. Florkin zijn naar ons oordeel veel te kras. Er hebben zich inderdaad als gevolg van de schijnbare gewichtsloosheid psychische problemen voorgedaan bij verschillende ruimtevaarders, doch voor zover bekend zijn deze niet van ernstige aard. Weliswaar zijn deze moeilijkheden het sterkst ij de Rus Bykowski, die in juni 1963 een re- cord-ruimtevlucht van bijna vijf et malen maakte, maar van ernstige geestelijke stoornissen is ook bij hem geen sprake. Deze moeilijkheden vloeien voort uit het feit, dat men tijdens een ruimtevlucht steeds het gevoel heeft te vallen, hetgeen ook letterlijk juist is. Een ruimtevaartuig in een baan om de aarde valt inder daad steeds naar de aarde toe, maar door zijn grote snelheid wordt de baan van deze val een cirkel of een ellips om de aarde. Overigens worden de uitlatingen van prof. Florkin reeds gelogenstraft door het feit, dat Amerika onvermin derd zijn Apollo-maanproject voort zet, evenals de voorbereidingen voor langdurige vluchten in een Gemini- tweelingscapsule. Deze p ojecten ver gen ontelbare miljarden, welke uit gaven men zeker niet zou voortzet ten wanneer er sterke aanwijzingen waren dat de projecten niet zouden kunnen worden uitgevoerd. De Utrechtse fysioloog prof. dr. J. Jongbloed, die zich in het bijzonder voor de medische aspecten van de ruimtevaart interesseert en op dat terrein ook internationaal een goede naam heeft, verklaarde desgevraagd, de uitlatingen van prof. Florkin sterk overdreven te achten. Ook prof. Jongbloed meende, dat de gewichts loosheid nog wel moeilijkheden met zich mee zal brengen, maar dat er vooralsnog geen enkele aanwijzing is dat deze moeilijkheden de bemande ruimtevaart zullen beperken tot kor» te vluchten. Advertentie DANSEN 2de KERSTDAG LIDO - NOORDWIJK Orkest BLUE MOON COMBO Winterprijzen I Jfrfj VERSCHIJNT PER WEEK GROEIT PER DAG Per 1 Januari 1964 255.000 1 April 321.000 1 September 380.000 1 November 420.000 „12 December 450.000 „19 December 458.000 NU 0P NAAR DE 500.000 Doe wat honderdduizenden deden, neem óók een abonnement. 1.6,50 per kwartaal f. 0,50 per week. Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Posthus 2 - Leiden tmtvs CJit het Leidsch Dagblad van 24 Dec. 1864: (Advertentie) - Beste haard en kachelkolen te verkrijgen tegen f 1,10 en 90 cents het j Nederl. mud, te Koudekerk 1 a. d. Rijn, bij schipper W. van Wijk i (Advertentie) - J. Bux te Ley den heeft aangekregen: versche Gespeende Zeeuw- sche, Texelsche en Kor-oes- ters: Kastanjes en Aard- I Akers 15 ct. en 20 ct. de 5 I onsenz.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1