Leidse raad nam begroting - ruim 53 miljoen - aan tal van B.enW. nemen suggesties in studie Ondanks kritiek: geen dozen naast vuilnisemmer Onder elke Kerstboom Raad zet zich weer aan begroting Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 22 december 1964 Tweede blad no. 31448 Na werkweekvan 45 uur Zoekt U een gouden armband of collier voor f70.- en f 100.- of f300.- en f800.-. heeft ze. Grote keuze ln alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. Na twaalf ifttingen (zes dagen) is de Leidse begroting voor het jaar 1965, met een eindbe drag van ruim 53 miljoen gulden, gisteravond om klokslag half twaalf zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De P.S.P.-fractie en het communistische raadslid, mevr. J. v. d. Blom— Vijlbrief, vroegen echter aantekening om tegen de post voor de B.B. te hebben gestemd. In tijd uitgedrukt had de raad op dit moment een Vrachtauto achter vuilniswagen vergt jaarlijkse uitgave van f128.000 De wethouder ,die met de raad grote waardering had voor het harde werken van het personeel, was het niet eens met de mening van enkele raadsleden, dat de onlangs ingestelde Verordening een nutteloos effect had. „WU hanteren haar eerst kort en reeds nu zyn de resultaten merkbaar. B. en W. zijn dan ook niet van plan 't verbod om gebundelde pakjes en dozen naast de vuilnisemmer te deponeren, in te trekken. Het ligt in de bedoeling van het College om de Verordening in de eerstkomende weken nog soepel toe te passen". SUGGESTIE VAN HAND GEWEZEN De suggestie van de heer Van Aken om eenmaal per week een vrachtauto achter de vuilniswa gen te laten aanrijden om over tollig huisvuil gratis op te halen, wijst het College van de hand. Een dergelijke maatregel vergt een jaarlijkse uitgave van circa f128.000. Bovendien is het dan niet uitgesloten, dat vele ingeze tenen weer van twee op één em mer terugvallen. Dit zou nog eens een inkomstenderving van pl.m. f48.000 betekenen. In afwachting van het pre-advies op het voor stel Van Aken, dat handelt over de huidige woensdagse ophaal dienst (tegen betalingblijft het College naarstig naar oplossingen zoeken, wélke de service en de reinheid van de stad in de hand kunnen werken. Gelet op het personeelstekort bij 'de reinigingsdienst, is het onmoge lijk van het personeel te verlan gen dat vuil of rommel uit achter tuinen of van zolders wordt gehaald. 'Vóór het aantrekken van vrou welijke hulpkrachten voelt het Col lege niets. In Breda is dit op een mislukking uitgelopen. De mogelijk heid zal nog worden onderzocht om op plaatsen, welke veel publiek aan trekken, papierbakken te plaatsen. Buurtmarkten Met de marktverplaatsing zijn volgens de wethouder bevredigende resultaten bereikt. Zo mogelijk zul len nog meerdere verbeteringen wor den aangebracht. Spreker voelde er niets voor om nu weer tot verplaat sing over te gaan. Een open oog heeft het College echter voor z.g. buurtmarkten (b.v. in zuid-west). Nu de rijksgoedkeuring voor de bouw van een veemarkt (met sport hal) is afgekomen, wordt aan de voorbereiding van deze bouw ge werkt. Een verhoging van het le ningsplafond (Leiden mag tot 17 miljoen gulden gaan) zou daarbij goed van pas komen. In het ontwikkelingsplan van En degeest geniet de inrichting van een afdeling van geestelijk zieke bejaar den voorrang. In financieel opzicht zal dit echter geen gemakkelijke taak zijn. Dienstencentrum voor bejaarden Wethouder S. Menken, die vervol gens inging op de gestelde vragen in de sector van de maatschappe lijke zorg, de volksgezondheid en de personeelszaken, zeide, dat in 1965 zal worden begonnen met de restau ratie van het Hof van Zessen en het Elisabethhof en de inrichting daar- tot een verpleeghuis van chro nisch zieke bejaarden. In hetzelf de jaar zal ook een bescheiden aan vang worden gemaakt met de inrich ting van een dienstencentrum voor bejaarden. Het College is van oor deel, dat in een dergelijk centrum alle richtingen kunnen samenwer ken. Met het oog op de vele hofjes in de binnenstad, is de eerste ves tiging in het centrum gedacht. „werkweek" van 45 uur achter de rug. Tegen veler verwachting in is het in de laatste zitting vrij vlot gegaan. In het middelpunt van de laat ste avondzitting stond de verdediging van het beleid van het College inzake de reinigings dienst, waarop van de zijde van de raad nogal kritiek was geuit. De wethouder -van de bedrij ven, ir. J. J. G. van Hoek, trad als woordvoerder van B. en W. op. kan echter geen sprake zijn. Dit laten de financien niet toe. Zoals de zaken er thans voorstaan ziet het er naar uit, dat het maat schappelijk contactorgaan spoedig van de grond komt Teneinde ambtenaren en leer krachten in de toekomst aan Leiden te binden, worden twee bouwplannen uitgewerkt. Een aantal gegadigden kan dan straks aan een woning ge holpen worden. Ir. J. J. G. VAN HOEK geen dozen bij vuilnisemmer Tijdens een contact met de be jaardenbonden was het de heer Menken gebleken, dat men in deze kring niet zo warm loopt om in aan merking te komen voor goedkoop vervoer voor bejaarden. Ten aanzien van een nieuwe huis vesting voor de Stichting Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting (momen teel gevestigd aan het Levendaal hoek Garenmarkt) deelde de wet- houden mede, dat het College bezig is hiervoor een oplossing te zoeken. Vermoedelijk brengt 1965 de oplos sing. Van een geheel nieuw gebouw REINHEID VAN DE STAD Na Kerstmis weer extra service Nu het enige weken geleden is, dat de nieuwe bepalingen tegen de stads vet ontreiniging van kracht werden, is naar de mening van B en W. ge bleken, dat de naleving van de be palingen over het buiten zetten van dc vuilnisemmers nog wel wat te wensen overlaat. Zo wordt er nog vrij veel gezon digd tegen het voorschrift, dat de emmers tussen 19.00 's avonds en 6 uur 's morgens niet op straat mogen staan. Omdat juist dit voorschrift van groot belang is voor de reinheid van de stad, hebben de gemeentelijke diensten en ook de politie thans opdracht gekregen op de naleving hiervan extra nauwkeurig toe te zien Gedurende de eerstkomende weken zullen eventuele overtreders een waarschuwing ontvangen; daar na zal, zo nodig, tot verbalisering worden overgegaan. Voor het overige valt, naar de me ning van B. en W., gelukkig te con stateren, dat de burgerij in toene mende mate medewerking verleent aan de pogingen om van Leiden een schone stad te maken. Het aantal aanvragen van een tweede emmer stügt nog steeds, ter wijl de aanbieding van los huisvuil naast de vuilnisemmers de laatste tijd duidelijk is afgenomen. Wel wordt de bepaling, dat men de em mers niet zonder noodzaak vóór of na de komst van de vuilnisauto's op straat mag laten staan, onvol doende nageleefd. De op 7 en 8 de cember j.l. gehouden proef, waarbij het bij uitzondering was toegestaan gebruikt verpakkingsmateriaal naast de emmers aan te bieden, is goed ge slaagd. In het algemeen heeft men gehoor gegeven aan het verzoek deze pakjes goed te bundelen en stevig te binden. Met het oog op de kerstdagen heb ben B. en W. besloten ook op 28 en 29 december a.s., wederom bü wijze van uitzondering, toe te staan, dat gebruikt verpakkingsmateriaal naast de emmers wordt aangeboden, mits het goed gebundeld Is. Promoties niet voor Kerstmis bekend Uitvoerig ging de wethouder ten slotte in op de rdbriek personeels zaken. Het College streeft ernaar, dat een sollicitatie binnen een maand rond is. Helaas wethouder Menken drukte er zijn spijt over- uit was het dit jaar niet mogelijk om de promoties voor Kerstmis be kend te maken. Dit wordt nu in het eerste begin van volgend jaar. Met voorrang zal deze zaak behan deld worden. Het ligt in het voornemen van het College om de overgang van week- op maandloon opnienw te be kijken. Een vorig College had hier tegen overwegend financieel bezwaar. Begroting afgedaan Bjj de replieken waren het voor al de heren Lamers en Van Aken, die hun mening t.a.v. het overtol lige huisvuil handhaafden, terwijl de heer Portheine aandrong op een spoedig pre-advies. Na dupliek van beide wethouders, waarbij geen nieuwe gezichtspunten naar voren traden, was het aannemen van de begroting nog een kwestie van mi nuten. Aan het einde van de zitting dankte de heer Woudstra namens de raad het College en de ambte naren voor de goede voorbereiding en de prettige sfeer, waarin de de batten waren gehouden. Hij schreef dit voor een belangrijk deel toe aan de leiding van de waarnemend voor zitter. Ook het personeel van de huis houdelijke dienst, dat van tijd tot tijd zorgde voor een kop koffie, werd in deze hulde betrokken. Wethou der Menken sloot zich bij dit dank woord aan. Na sluiting van deze begrotingsbehandeling vonden de raadsleden elkaar in de Burgerzaal terug voor het gebruiken van een eenvoudige koude schotel. Toonkunst zingt Verdi's „Requiem" Dinsdag 12 januari brengt het Toonikunsbkoor onder leiding van Iskar Aribo een uitvoering van Giuseppe Verdd's „Requiem". Mede werking verlenen de solisten Gré van Swol-Brouwenstijn (sopraan), Annie Delorie (alt), en Willy Caron (te nor) de naam van de bassolist wordt nader bekend gemaakt. De begeleiding is toevertrouwd aan het Nederlands Symphonic Orkest. Bijzonder Kerkewerk Kerstfeest voor alleenstaanden Bijzonder Kerkewerk (Open Deur- werk) van de Hervormde Gemeente Leiden heeft ook dit jaar weer een bijeenkomst speciaal voor alleen staanden en logementbewoners, aa. zondagmiddag om drie uur in gebouw „Prediker", Janvossensteeg 17. Wie mee wil helpen deze alleen staanden een paar uur uit hun tonige dagelijkse sleur te halen kan aan ds. P. L. Schoonheim. die met zijn medewerksters en medewerkers deze middag a.s. zondag voorbereidt, een bedrag in geld sturen (giro 36 33 34) of een gedeelte van de trak tatie verzorgen in de vorm van een cake of een doos sigaartjes. Het spreekt vanzelf dat Bijzonder Kerkewerk vooral de persoonlijke en geestelijke betekenis van kerstfeest naar voren wil brengen, maar de ma teriële verzorging wordt zeker ook niet vergeten. Het adres van ds. Schoonheim is: Hoge Rijndijk 14a (tel. 30284). Ook aanmeldingen voor autovervoer zijn zeer welkom. Rapport over verkeerslichten bij de DE GIJSELAARSBANK De wethouder van de Bedrijven, ir. J. J. G. van Hoek',- die tijdens deze laatste begrotingsdag enkele belangrijke paragrafen, o.a. verkeer en reinigingsdienst, te verdedigen had, kon de raad op tal van aangeroerde kwesties tevreden stellen. Een aantal sugges ties zal door B. en W. in overweging genomen worden. Tijdens de middagzitting schonk de wethouder aandacht aan de vele vragen, welke in de groep verkeer waren gesteld. PARKEERTERREIN IN DE CAMP Teri aanzien van de niet-auto- matische verkeerslichteninstalla tie bij de De Gijsélaarsbank, merkte de wethouder op, dat aan de verkeersadviseur, ir. J. van Dijk, is verzocht over dit ver keersknooppunt een rapport uit te brengen. Het is niet uitgeslo ten, dat op het traject De Gijsé laarsbankTurfmarkt een cen traal geregeld verkeerslichten schema wordt aangebracht. De voorsorteringsvakken op de Plantage in de richting Wilhel- minabrug zouden wellicht ver lengd kunnen worden. Dit is mo menteel in studie. Ook zal de uit mondingssituatie in de omgeving van de Utrechtsebrug nog eens bekeken worden. Overwogen wordt om de verkeerslichten bij het kruispunt RijnsburgersingelSchuttersveld op zondagen meer ingebruik te stellen. In de Camp komt in de toekomst :n parkeerterrein. Met enkele raadsleden is ook de wethouder over tuigd, dat het parkeren in de om geving van het Station moeilijkhe den oplevert. Na de reconstructie van het Stationsplein zal hier een geheel nieuwe situatie ontstaan. Er zal- dan echter op deze plaats minder par keerruimte komen. Ten dele wordt dit opgevangen door achter de uni versitaire flat een parkeerplaats aan te leggen. By de reconstructie van dit plein worden de oversteekplaat voor voetgangers van lichten voorzien. Met het oog op de toename van autowrakken zal het noodzake lijk zijn, dat daarvoor een speciaal opslagterrein wordt aangewezen. Een dergelijk terrein is echter nog niet gevonden. Geen rijwielen neerzetten doen. college, dat met de NZH lijk contaot onderhoudt wensen en ook klachten i brengt, kan moeilijk iets Terwijl andere gemeenten veelal ka pitalen moeten opbrengen om een openbaar vervoersbedrijf draaiende te houden, komt op de Leidse begro ting vrijwel geen post voor openbaar In overweging is nog de halte bij C. en A. te ver- ir de Vismarkt. Meer bromfietsen voor politie Wejhouder S. Menken, die In zijn kwaliteit van wnd. voorzitter in deze middagzitting inging op enkele vra gen, welke over de politie waren ge steld, zei, dat B. en W. waardering hebben voor de wijze, waarop de po litie, veelal onder moeilijke omstan digheden, haar taak verricht. De wandelende agent en ook de agent, die zich van een rijwiel bedient, zijn veelal beter in staat om op een over treding te letten dan de gemotori seerde patrouille. Om de patrouillewagens met één man te bemannen is uitgesloten. Ter wijl de bestuurder rijdt, let de tweede man op overtredingen. Hoewel er reeds twee agenten op een bromfiets rijden, overweegt het college om dit aantal nog uit te breiden. Tiental len bromfietsen, waarvan de berij ders de snelheid overtreden, worden per week voor 2 of 3 maal 24 uur in beslag genomen. Technisch worden deze bromfietsen ook op overtredin gen onderzocht. In de toekomst zal de politie wellicht tot het aanschaf- den vermeld. DOKTERSASSISTENT Het voortgezette examen dokters assistente werd afgenomen in het gebouw van de Leidsche Onderwijs instellingen te Leiden, onder toezicht de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Hiervoor slaagden: mej. J. M. van Gent in Voorschoten; mej. J. Hogen- bosch in Leiden en mej. A. Mannaert in Hulst. Poolse spionage in Denemarken Een ,miliüfLire attaché en twee an dere functionarissen van de Poolse ambassade in Kopenhagen zijn in alle stilte het land uitgewezen op beschuldiging van spionage. De drie Polen zijn vorige maand al vertrok ken. Van de zijde van de Poolse am bassade werd gisteren verklaard, dat de militaire attaché kolonel Kuckow- ;n twee van zijn assistenten op verzoek van de Deense regering De nemarken kortgeleden hebben verla ten. Het ministerie van Buitenland- Zaken en de Poolse ambasade wil den geen nadere inlichtingen geven. Een woordvoerder van het ministe rie zei het te betreuren, dat deze zaak in de openbaarheid was geko- geluidscontrole-meters over gaan. De wethouder zegde de heer Kuijt toe, dat in Groningen geinformeerd zal worden naar de resultaten van het gebruik van snelbrommers bij de politie. Een campagne onder ulo-scholie- !n heeft vijf adspiranten voor de politie-school opgeleverd. Men zal met deze wervingscampagne voort gaan. Het punt voorlichting civiele ver dediging heeft de aandacht van B. W. Alvorens hierover een beslis sing te nemen, leek het de wethou der verstandig om eerst het rapport de civiele verdediging „door te praten". Een centraal nummer voor de po litie, brandweer en GG en GD komt niet. Duidelijk zullen op de regio nale gidsen de telefoonnummers wor- Het neerzetten van rijwielen in straten of bij gebouwen komt ook het college zeer ongewenst voor. Er komt een verbod om rijwielen op woensdag- en zaterdagmiddag neer te zetten in de Maarsmanssteeg. Een dergelijke maatregel zal vermoede lijk ook genomen worden voor o.a. het Prytaneum en het gebouw van de VVSL. De suggestie van een voetgangers oversteekplaats bij de Pelikaanstraat wordt door B. en W. in studie geno- evenals het plaatsen van waar schuwingsborden by de school van de Eerste Leidse Schoolvereniging in het Noordeinde. Voorts overwegen B. V. om voor de Kanaalweg en de Voorschoterweg een maximum snel heid van 50 km toe te staan. Hoewel de wethouder persoonlijk een voorstander is van het invoeren S. MENKEN snelbrommers bij de politie van eenrichtingsverkeer in bepaalde straten, zijn hieraan grote conse quenties verbonden. De problemen zijn niet gering. Met de rijschool houders zal contact worden opgeno men om de binnenstad in de spits uren te mijden. Als één van de eerste projecten, welke zal worden aan gepakt, is de verbetering van het wegdek van de Morsweg tussen Mors- poort en spoorwegovergang. Verlichting van singelroute De uitvoering van het verlichtings plan van de singelroute staat voor de deur. Met het plaatsen van de eerste verlichtingsmasten zal op 28 december worden begonnen. Taxi-ondernemingen zijn ge bonden aan wettelijke voorschriften. Indien zij hiervan afwijken, kan een verleende vergunning worden in getrokken. Voor vervoer van patiën ten naar en van het Acad. Zieken huis bestaat een centrale meldings- post. Van klachten over Leidse taxi ondernemingen, welke niet ingescha keld worden, is de laatste tijd niets gebleken. Ir. Van Hoek, die er niets voor voelde om de binnenstad voor auto verkeer af te sluiten, was er met sommige raadsleden van overtuigd, dat het openbare busvervoer nog wel wat te wensen overlaat. Er zijn soms lange wachttijden. Het is voor de NZH zeer moeilijk om binnen eco nomisch verantwoorde grenzen hier voor een oplossing te vinden.. Het de normale zitting, stelde de wnd. voorzitter de in groep V (Sociale Zaken en Volksgezondheid) Direct na sluiting va geschorste behandeling aan de orde. De heer M. G. J. Ham (KVP) die als eerste spreker de beschouwingen over deze groep voortzette, vroeg oa. of het College de promotie-procedure nog eens onder ogen wilde zien AFVALBAKKEN De heer F. Portheine (V.V.D.) be lichtte nog eens de betekenis van een dienstencentrum voor de bejaarden. Ook hij achtte de reinheid van de stad zeer belangrijk. Plaatsen van afvalbakken op punten, welke ver keer tot zich trekken, is aan te be velen. De heer P. Fakkel (P.v.d.A.) sprak over het z.i. trage bevorderingsbeleid, de langzame vervulling van vacatu res (o.a. van .chef van de Plantsoen dienst) en deed om efficiënte rede nen de suggestie om de weeklonen in maandlonen om te zetten. De huidige wijze van uitbetaling achtte spreker verouderd. Er vanuit gaande, dat er bij de gemeente 800 weekloners zijn, komt dit op een bezuiniging van plm. f 144.000 per jaar te staan. Het P.v.dA.-raadslid, de heer S. J. Roorda, die mede het woord voerde voor zfjn deze middag afwezige frac tiegenoot, de heer Kuyt, zeide, dat de bouw van de veemarkt hoe be langrijk ook afgewogen dient te worden in het totaal van objecten, dat in Leiden verwezenlijkt moet worden. Warenmarkt Hoewel de verplaatsing van de wa renmarkt z.i. het niveau niet heeft aangetast, valt te overwegen of niet naar een meer centrale (aaneenge sloten) plaats moet worden gezocht. Gezin moet van vuil af Ook de heer G. J. de Bruyn (P.SP.) brak een lans voor de plaatsing van afvalbakken. Nu de luchtverontrei niging o.a. uitlaatgassen van bus sen toeneemt, dienen ook daar tegen maatregelen genomen te wor den. Het vuil en dit is begrijpelijk mogen wij niet weggooien, maar dan moet er ook een dienst zyn, die al dit vuil ophaalt. Een gezin produceert afval en daarvan moet dat gezin af. Een verruiming uit de algemene mid delen t.a.v. de reinigingsdienst kwam spreker gewenst voor. LEIDSE RAAD VLOT DOOR AGENDA HEEN Met nog een uitgebreide begro tingsbehandeling in het vooruitzicht, heeft de Leidse raad gistermiddag maar kort over de behandeling van de agenda voor de normale zitting gedaan. Byna veertig agenda-pun ten, waarvan reeds de voorlezing lange tyd in beslag nam, werden binnen het uur afgehandeld. Slechts één punt vergde een korte discussie. Daarvoor zorgde de heer L. F. Molle (P. v. d. A.). Bij de be handeling van het voorstel inzake het tijdelijke volkstuincomplex in de Oostvlletpolder wees hij op de slech te toestand waarin de paden van dit complex verkeren. Kunnen deze paden, zo was zijn vraag, niet van steenslag worden aangelegd. Wet houder Pienia maakte hem duidelijk, dat dit niet mogelijk is, omdat heb complex, althans op dit moment, nog maar een tijdelijk karakter draagt. De Plantsoenendienst zal nagaan of hier met het aanbrengen van koolas ieta te bereiken is. Tegenvaller Hoewel de behandeling van het voorstel om bij te dragen in de kosten van een brug over de Zijl geen discussie opleverde, had de wnd. voorzitter bü dit punt toch nog minder plezierige mededeling. Het onderhoud en de bediening van de brug (door Leiden te betalen), welke in 1960 op resp. f. 18.000 en f. 2.500 waren geraamd, komen bü nadere berekening thans op circa f. 40.000 en f. 5.000 te liggen. Bij de benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op heb M.O. (vacature-mr. C. J. Woudstra) sprak de heer J. G. Lamers (Prot, Chr.) er zfjn bevreemding averuit, t mevr. mr. I. Geelkerken—Brus- op de aanbeveling nummer 2 was geplaatst. Wethouder Menken, die de capaciteiten van beide kan didaten de hoogste achting had, bracht de heer Lamers onder heb oog, dat de thans Ingediende aan beveling door de Commissie van Toezicht terdege was overwogen. Bij de hierna volgende stemming werd J. P. Duyverman met veertien stemmen gekozen. Tien stemmen werden uitgebracht op mevr. Geel kerken, terwijl er vier blanco stem biljetten waren. Voorts werden be noemd drs. W. Jager tot tijdelijk leraar aan het Rembrandit-lyceum, de heren J. J. J. van Beek en C. E. Oort tot vakonderwijzer in de lichamelijke oefening en mej. R M. der Weele tot hoofdleidster aan de kleuterschool „De Boterbloem" aan de Rijnsburgersingel. STATUTENWIJZIGING BIJ ZAALBERG Aan een op 29 december te houden buitengewone aandeelhou dersvergadering van de N.V. Konink lijke Nederlandse Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaal berg en Zoon zal worden voorgesteld de statuten te wijzigen. De be langrijkste wijziging is de verhoging het maatschappij lijk kapitaal f2.5 min tot f 10 min. Van dit kapitaal was op 31 december 1963 f2 min geplaatst. Verder wordt wijziging voorgesteld in de winstverdeling, die het primaire di vidend van zes procent brengt op vijf procent. Het aandeel van de directie in de overwinst is voorts gesteld op 15 tot 25 procent, (voorheen 20 procent) te bepalen door commissarissen. De raad van commissarissen ontvangt tot zes procent, afhankelijk van het aantal leden van de raad (voor heen tien procent). Commissarissen kunnen aandeelhouders claimrecht toekennen bü een aandelenuitgifte. Ingekochte eigen aandelen blijven voortaan buiten beschouwing bü winstverdeling en liquidatie, terwül commissarissen in het voorstel leeftijdsgrens is gesteld van 75 jaar.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3