LEIDSCH DAGBLAD Op 1 januari geen nieuwe C.A.O. metaalindustrie éw ^yiïëuws Doodstraf in Engeland eindelijk afgeschaft EEN NIEUW GELUID MEI DE KERST alles Vlieland Ernstige breuk in overleg Ziektekostenpremie en 'openingen'zwaar ivegende punten Europese adel jaagt op (kerst)fazanten Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 22 DECEMBER 1964 No. 31443 Prins Bernhardt is benoemd tot ere-luchtmaarschalk van de R.A.F. Sir Peter Gar ran. Brits ambasadeur in Den Haag. heeft het bij deze benoeming behoren de certificaat gistermiddag in zijn ambtswoning aan de Prins overhandigd. BEVELHEBBER ZUÏD-VIETNAM AFGEZET? Een groep vooraanstaande Vietna mese generaals is verwikkeld in een intensieve strijd om de macht en er zijn aanwijzingen dat luitenant-ge neraal Ngoeyen Khanh is afgezet als bevelhebber van de Zuidvietna- mese strijdkrachten. Volgens be trouwbare zegslieden vertrekt zjjn echtgenote binnenkort uit het land, mogelijk in gezelschap van haar man. Khanh, die van 30 januari j.l. tot drie maanden geleden militaire pre mier van zijn land was, voert een strijd om zijn gezag te handhaven, maar zou niet opgewassen zijn te gen de jonge officieren achter de zuivering in de burgerregering welke zich afgelopen zondag heeft voorge daan. In verscheidene delen van Saigon worden geheime vergaderingen ge houden. Generaals, burgerleiders en vertegenwoordigers van de Ameri kaanse ambassade spoeden zich van het ene hoofdkwartier naar het an dere. Dit jaar een orgineel, onverwacht geschenk uit de onuitputtelijke voor raad leuke, nuttige, gezellige, goed kope- en dure geschenken. Alles voor vogels, honden, poezen, duiven en konijnen; voor de tuin, het balkon of de kamerplanten. Van amaryllis ("geheel compleet met sierpot en aarde 5,90) tot kooien; van poezemand tot grasmachine en weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 0824 (01710) Uit het Leidsch Dagblad van l 23 Dec. 1864: i Bij de op heden plaats ge- j had hébbende verpachting a van de tolgelden van de i Trekvaart en het Jaagpad op j Haarlem, is het oogste bod j tot 1353,50 's jaars gedaan door PTibboel, wonende te i Leiden. Dezer dagen zullen te Pa- i rijs proeven genomen worden i met een nieuw soort van ka- i rabijn, waarmede men 5 i schoten in de minuut kan i doen, en die veel beter moet 1 zijn dan de fameuse Pruissi- sche karabijn. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 (Van onze Haagse correspondent) Voor de metaal- en elektrotechnische industrie zal op 1 januari, als de oude C.A.O. afloopt, geen nieuwe C.A.O. ingaan. In de onderhandelingen hierover is het gisteren tussen vakbonden en werkgevers tot een breuk gekomen op twee zwaar wegende hoofdpunten. De werkgevers weigerdeyi in te gaan op de vakbondsvoorstellen een groter deel van de ziektekostenpremie voor werkgevers-rekening te laten tomen. Voorts stondeyi zij afwijzend tegenover de eis openingenin de CAO's te creëren, die o.m. moesten leiden tot de vervaging van de ver- tchillen in behandeling tussen handarbeiders en beambten in de onder- lemingen. De werknemers-vertegenwoordigers wilden op hun beurt deze zaken niet buiten beschouwing laten en verder praten binnen de strikte be- grenzing van het 5-proceyits loonakkoord. De werknemers-onderhandelaars zouden vandaag hun bondsbesturen Inlichten en de werkgevers-delegatie heeft morgen een vergadering met ïtfn achterban. Uit deze besprekingen VERSCHIJNT PER WEEK GROEIT PER DAG Per 1 Januari 1964 255.000 1 April 321000 1 September,, 380.000 1 November 420000 „12 December 450.000 „19 December 458000 NU OP NAAR DE 500.000 Doe wat honderdduizenden deden, neem óók een abonnement, f. 6,50 per kwartaal - f. 0,50 per week. Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Postbus 2 - Leiden Keuze uit 5000 pantalons in elke maat - model of prijs BROEKEN- SPECIALIST HAARLEMMERSTRAAT 196—197 KWAKKEL-KERST (Van onze correspondent) De voorlopige vooruitzichten voor Kerstmis blijven op een beetje kwak kelig weer wijzen. Een hogedrukcen- trum bij Schotland komt iets dichter bij, Maar verliest enigszins aan bete- 'nis. Een storingsfront trekt via orwegen naar het zuiden en dat zal morgen plaatselijk weer wat lichte 'en- of sneeuwval veroorzaken. Strenge vorst in Rusland en Noord- 8candinavië aanwezig, kan ons niet bereiken. Hierdoor blijft het 's nachts Ücht vriezen, terwijl overdag de tem peraturen om het vriespunt schom melen. De kerstreizigers doen er goed hn met gladde wegen rekening te bouden. De kans dat hét drukke luchtverkeer voor kerst in grote delen feil West- en Midden-Europa door wordt lamgelegd zoals verleden Ifer is voorgekomen, is klein te noe men, evenals die op een witte kerst. WEERBERICHT DROOG WEER Het KNMI verwacht van heden- bit morgenavond: droog weer met Wolkenvelden, plaatselijk ook opkla ren. Kans oP enkele mistbanken. Matige tot zwakke oostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 DECEMBER op; 08.47 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 22.08 uur; onder: 12.17 uur. Hoogwater in Katwijk te 6.18 en 18.42 r laag water te 2.00 en 14.26 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's worden door de werknemersafgevaar digden geen veranderingen van standpunten verwacht, die op korte termijn tot vruchtbaarder onder handelingen zouden kunnen leiden. Van werkgeverszijde wenste men zich niet nader over de situatie uit te laten. Delegatie-voorzitter ir. K. v.d. Pols zei slechts: „Het is nog niet zeker, dat wij een contractloze pe riode tegemoet gaan. Er zijn nog veel dagen tussen nu en 1 januari". Hij liet in hét midden van welke zijde de wijsheid in die dagen zou moeten komen. Wel bestaat de regel, dat de Stich ting van de Arbeid zich nu met de zaak moet bemoeien. De stichting heeft tot taak bij het vastlopen van C.A.O.-besprekingen de partijen bij zich te roepen voor een gesprek. PER BEDRIJF Thans ziet het er naar uit, dat ook via de stichting geen oplossing zal worden gevonden. De werknemers organisaties zullen dan zeer waar schijnlijk aansturen op onderhande lingen per bedrijf en zodoende de hechtheid van de ondernemerswe reld in het metaal, waar toch nogal eens uit de band wordt gesprongen, op de proef te stellen. Na afloop van de korte besprekin gen van gisteren waren de werkne mersvertegenwoordigers wel bereid tot nadere uitleg. Zij hadden het werknemersaandeel in de ziektekos tenpremie, waaraan werknemers en -erkgevers in de metaal ieder 3.56 procent betalen, willen terugbren gen tot 1 procent. De bonden wilden dit niet zien als een loonsverhoging van 5 plus 2,65 procent, maar als aanpassing aan de situatie in andere bedrijfstakken en de bepalin- van de wettelijke regeling op dit punt. Het tweede breekpunt, de „openin- ;n" in de C.A.O.'s, woog volgens de heer Baart van de A.N.W.B. zo ir, omdat de werknemers-ver tegenwoordigers voor de toekomst moeilijkheden zien als er niet nu begin wordt gemaakt met een ontwikkeling ,die buiten de geldelijke beloning staat. Zonder deze is er geen modern beleid te voeren, aldus de heer Baart. Hij dacht hierbij met name aan beloningssystemen en in deling in functies en werkklassen die op de lange duur een „in elkaar schuiven" van de arbeidsvoorwaar den van arbeiders en beambten mo gelijk maken. Van het overleg van morgen in werkgeverskring verwachten de werknemers-vertegenwoordigers ech ter niets. Zoals de zaken nu staan, hebben de werknemers in de me taal op 1 januari slechts recht op de 2 procents loonronde. Daar kan per vergunning 3 procent bij worden ge daan. Ook kunnen rijksbemiddelaars een bindende loonregeling voorschrij ven, maar dit middel zal wel niet worden gehanteerd. De C.A.O.-crisis in de zo belang rijke metaalbedrijfstak zal in elk ge val niet nalaten van invloed te zijn op de komende onderhandelingen in andere branches. BEAMBTEN In de centrale beambten in metaalindustrie is gis teravond van werkgeverszijde mee gedeeld, dat werkgevers geen aan leiding hadden op hun eerder inge nomen standpunt ten aanzien van de wensen van de werknemersorga nisaties terug te komen. Van werk geverskant is op nagenoeg alle voor stellen van werknemers „neen" ge zegd. Initiatief ontwerp-Silverman goedgekeurd Engeland heeft, na meer dan een eeuw geaarzeld te hebben, gisteren het historische besluit genomen de doodstraf, welke zo typisch bij het oertraditionele Britse bestaan scheen te beho ren, radicaal op te doeken. Het Lagerhuis heeft maandagavond met grote meerderheid, n.l. 355 tegen 170 stemmen, het initia- tiefontwerp van het bekende Labourlid Sydney Silverman tot algehele afschaffing van de dood voor moord, in tweede le zing (dit zijn de algemene be schouwingen) goedgekeurd. Sil verman is reeds jarenlang grote voorvechter voor de afschaffing van de doodstraf in Engeland. Terwjjl het Lagerhuis beraadslaag de, ontvluchtte uit een Londense ge vangenis een 38-jarige moordenaar, die 17 jaar geleden wegens moord op twee kinderen ter dood werd veroor deeld en daarna gratie kreeg. Deze ontvluchting vormde een overduide lijke demonstratie van het moeilijke probleem waarmee de Britten al zo lang worstelen Weer instorting in Peruaanse kolenmijn In de steenkoolmijn op 200 km van Lima (Peru) heeft zich gisteren op nieuw een instorting voorgedaan, die vermoedelijk wederom door een ex plosie werd veroorzaakt. Als gevolg hiervan zitten 18 redders opgesloten naar eventuele overlevenden van de instorting van zondag. Daarbij vie len 57 doden en 34 gewonden. Twin tig mijnwerkers werden vermist. Er zijn nieuwe reddingsploegen inge schakeld. Tegelijkertijd werd bekend, dat er in de federale bondsrepubliek wegens een lange reeks moorden op taxi chauffeurs, thans aangedrongen wordt op herinvoering van de daar in 1949 afgeschafte doodstraf. In oude tijden stond er ook ln Engeland op andere misdaden dan moorden, zoals het stelen van voedsel of vee, de doodstraf. De Britten kon den echter heel erg moeilijk afstap pen van hetgeen Silverman noemde het „groteske barbarisme" van de middeleeuwse galg. Het ergste was misschien wel, dat er voor de execu tie van bepaalde misdadigers, wier persoonlijkheid of wier misdaden tot de verbeelding van de massa spra ken, soms een weerzinwekkende be langstelling bestond. Tegelijkertijd kan worden gezegd, dat het geweten van miljoenen, uit wier naam de moordenaar van het leven werd be roofd, knaagde. Velen brachten sla peloze nachten door, voorafgaande aan het vroege uur van de schavot bestijging. Vooral op schoolkinderen hadden deze executies een ongezonde invloed. Het hele ritueel van de ter doodveroordeling was weerzinwek kend: de bepruikte rechter, die voor het uitspreken van het doodvonnis de zwarte kap op het hoofd zette, de vele martelende weken die een moordenaar in de dodencel moest doorbrengen om vaak op het laatste ogenblik toch nog gratie te krijgen. Dan zijn er de gevallen, dat on- sckuldigen ter dood werden gebracht. Dit gebeurde bijv. vijftien jaar gele den toen een zekere Evans werd opgehangen voor een moord welke later door de massamoor denaar Christie bleek te zijn ge pleegd. De doodstraf betekende ook een bovenmenselijke last voor de En gelse minister van Binnenlandse Za- ktn, bij wie de eindbeslissing berust of iemand moet worden opgehangen of niet. Het was gisteravond daarom een bewogen moment toen Henry Broo ke de pas afgetreden conserva tieve minister van Binnenlandse Za ken, die bekend stond als een tra ditionalist, op grond van zijn per soonlijke ervaringen als minis ter verantwoordelijk voor de uitvoe ring van de doodstraf verklaarde tot de slotsom te zijn gekomen, dat deze in de praktijk onverdedigbaar is. Hii baseerde zich hoofdzakelijk op zakelijke gegevens. Hoewel voor een bepaald type moorden de doodstraf reeds in 1957 werd opgeheven was het aantal daarvan zoals voorstan ders van het behoud van de doodstraf vreesden sindsdien niet toegenomen. Slot pag. 2 RAF onderscheidt Prins Bernhard De Britse ambassadeur in Neder land, Sir P. Garran, heeft in zjjn ambtswoning aan Prins Bernhard het certificaat, waarin diens benoe ming tot ereluchtvaartmaarschalk van de Royal Air Force" staat, aan geboden. In zijn toespraak herinnerde de Britse ambassadeur eraan, dat de prins in de Royal Air Force heeft leren vliegen. Eén van de bijzondere prestaties van de prins was de op richting van een geheel Nederlands squadron met de medewerking van de toenmalige luchtmaarschalk, Sir William Sholto Douglas. Het 322ste squadron werd in juni 1943 gevormd. Het heeft bijzondere successen ge boekt in de strijd tegen de V-bom men. Het squadron nam ook deel aan de landingen in Normandië en latere operaties. In zijn dankwoord zei prins Bern hard onder meer, dat deze onder scheiding een eerbetoon betekent aan „onze mannen die tijdens de oorlog in het Nederlandse squadron van de R.A.F. hebben gevochten". Op uitnodiging koninklijk gezin (Van onze Haagse correspondent) Een jachtpartij op fazanten heeft gisteren vele prominenten uit de internationale society bijeengebracht op het koninklijk jacht gebied bij het Wassenaarseslag. Zij zijn de gast van de koninklijke familie, die deze jeugd jachtpartij" waaraan ongeveer dertig jon gelui deelnemen heeft georganiseerd. Dergelijke jachtpartijen worden elk jaar in de week voor Kerstmis georganiseerd. Onder de gasten is de zoon van een schatrijke Engelse bierbrouwer, Nicolas Tollemache. Ook de Franse adel is vertegenwoordigd: op Schip hol arriveerden met een lijntoestel uit Parijs de markies De Belville en de baron De Rotschild. Het gezelschap begon gisterochtend omstreeks tien uur aan de jachtpartij. Ook prins Bernhard nam daaraan deel. De buit was aanzienlijk. Terwijl de drijvers met honden, witte vlaggen en hoorns in de weer waren, klonken vrijwel onafgebroken schoten uit de dubbel loopsgeweren. Na de jachtpartij be gaf het gezelschap zich naar het ko ninklijk verblijf. Omstreeks 11 uur in de ochtend kwamen daar ook de prinsessen Beatrix en Margriet met een aantal vriendinnen aan. De jachtpartij zal vandaag in 't Loo worden voortgezet. De gasten logeren niet op Paleis Soestdijk. Het is de bedoeling, dat zij voor Kerstmis weer zullen vertrekken. Gisteravond heeft het gezelschap een sfeervolle avond in kasteel Drakesteyn meegemaakt waar een stralende burchtvrouwe Beatrix gastvrouw was. Ondanks muur twintigduizend vluchtelingen Sinds de bouw van de muur in Berlijn in augustus 1961 zijn bij de muur en langs de zone- grens 121 vluchtelingen door de Oostduitsers doodgeschoten. Ongeveer 19.700 mensen zijn L. die periode met levensgevaar uit Oost-Duitsland en Oost-Berlijn naar het Westen gekomen, zo is in Bonn meegedeeld. In het Haagse gemeentehuis zijn gisteravond door burge meester Kolfschoten litteraire prijzen uitgereikt. V l.n r. Mr. Abel Herzberg winnaar Constant Hinjgens- prijs), burgemeester Kolfscho ten. mevrouw Gertie Evenhuis (Nienke van Hichtumprijs)G. J. E. Dinaux (Essayprijs 1964) en L. Th. Lehmann (Jan Cam per tpvijs).

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1