LEIDSCH DAGBLAD Militaire Raad" sterkste macht in thans de Saigon Amerikaans vliegtuig in Egypte neergehaald Sleeswijk wil op 20 januari weer draaien Amerika ontevreden: vrees voor verdere verstoring balans VS-KUNSTMAAN TWEE PILOTEN GEDOOD Vorstelijke vrienden jagen in Wassenaar PETER HEKEN l/EER BERICHT temperaturen om het vriespunt EXPLOSIE IN MIJN: 57 DODEN Treinramp in Mexico ©m/ temvs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 21 DECEMBER 1964 No. 31447 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Zuidvietnamese militaire leiders hebben gisterochtend vroeg Je .»Hoge Nationale Raad" van zeventien leden, die de politieke oekomst van het land moeten uitstippelen, ontbonden en een lantal leden ervan gearresteerd. Ook werden boeddhistische en itudentenleiders opgepakt, echter geen boeddhistische geestelij- ;en. Het betreft hier een soort interne staatsgroep, die niet ge- icht is tegen het staatshoofd of premier Tran Van-hoeong. De uilitairen hebben uitdrukkelijk verklaard, dat zij de regering Üc uit burgers is samengesteld zullen blijven steunen. Toestand is gevaarlijk De staatsgreep is uitgegaan van de Raad voor de militaire strijdkrach- i", die vrijdag jL is gevormd om adviseren in belangrijke besluiten ingaande militaire zaken. Bevel- ebbers van belangrijke gevechtseen- eden hadden op de vorming aan- tdrongen om enige controle uit te efenen op de opperbevelhebber lui- tnant-generaal Ngoeyen Khanh. De aad wil o.m. streven naar grotere iscipline en vechtlust in het leger zich verzetten tegen diegenen in strijdkrachten, die uit zjjn op het ehalcn van persoonlijk aanzien. De Hoge Nationale Raad", waartegen militairen in verzet zyn gekomen, erd op 26 september gevormd en nvatten leidende geestelijken en nrgers, maar geen polici of mili- airen. Er heersen in Saigon al wekenlang nlitieke spanningen als gevolg van oeddhistische oppositie tegen de re- ering van Tran Van-hoeong. De oeddhisten zijn van mening, dat niet beter is dan het regime le r.-k. Djem,. dat van achter - itzetting van de boeddhisten werd eschuldigd. Zoals bekend heeft Ijem de actie tegen zijn regering iet de dood moeten bekopen. Van. ivloed op de staatsgreep van zon- zeker geweest, dat de Hoge iationale Raad enkele dagen gele- Overladen niet J kerstpakkettenJ De 14-jarige dochter van j een boerenknecht in een a dorpje in Hessen had aan een a groot blad geschreven dat i haar vader te iveinig ver- dient om zijn kinderen, en zijn zieke vrouw met Kerst- q mis een cadeautje te geven j De gevolgen zijn niet uitge- f hieven: de ivoning bleek te j klein om alle paketten te be- i vatten! er waren er zondag j al 1500 binnen gekomen en de j stroom duurt nog voort. De vader heeft de posterijen ver zocht om de pakjes die nu nog komen maar meteen on der andere behoeftigen te verdelen. Alleen al met het uitpakken zal het gezin nog f dagen lang zoet zijn. j| den voorstellen van een machtige groep jeugdige generaals verwierp, die de gedwongen pensionering van ongeveer veertig generaals en kolo nels wensen. Uit de recente gang van zaken blijkt intussen wel, dat de „Raad voor de militaire strijdkrach ten" thans de sterkste macht in Zuid-Vietnam vormt. Onze correspondent in Washing ton meldde vanochtend: De Amerikanen zijn niet te spre ken over de jongste gebeurtenissen in Vietnam. Dat bleek gisteren o.a. uit het dreigement aan het adres van de jonge militaire bevelhebbers, dat Washington zijn economische hulp zal stopzetten als de omverge worpen Hoge Nationale Raad niet in ere wordt hersteld. Het regime van de 62-jarige voor malige onderwijzer Tran Van hoeong, die de volledige sympathie van Washington lijkt te hebben, is er door de staatsgreep bepaald niet sta bieler op geworden. De Amerikanen zijn vooral bang dat het toch al er ger dan wankele evenwicht tussen boeddhisten, communisten, mili tairen en regeringsgezinden nu he lemaal verstoord is. Zij achten het gevaar verre van denkbeeldig, dat de boeddhisten wellicht met behulp van een deel van het leger onder leiding van hun fanatieke monnik Tri Koeang weldra aan de macht zullen komen en dat die niet zullen aarze len de Amerikanen nauwelijks be leefd en zeker heel dringend te ver zoeken hun biezen te pakken. In feite zou dat natuurlijk bete kenen, dat de Amerikanen hun machtspositie in de Stille Oceaan, waarvoor zij, aldus de bekende com mentator Joseph Alsop, „twee grote en kostbare oorlogen gevochten heb ben", verliezen. Iedereen in Wash ington is ervan overtuigd dat de si tuatie ernstig is. Maar overal, ook in Senaat en Huis van Afgevaardigden, hoort men uiteenlopende meningen over wat zou moeten worden gedaan. Er is een groeiend aantal personen, dat zegt: laten wij onmiddellijk uit Vietnam wegtrekken, ook al wordt het communistisch. Een andere gro te groep zegt: Noord-Vietnam moet worden gebombardeerd, hoe eerder des te beter en de Zuidvietnamezen moet worden toegestaan een openlij ke oorlog tegen Hanoi te beginnen. Daartussen klinken dan de stemmen van de voorzichtigen. Zij zeggen: wa tertrappen, pas op de plaats maken en niets veranderen, dat is op dit moment de enige mogelijkheid. De Verenigde Staten hebben van daag een kunstmaan de Explorer 26, gelanceerd om de Van Allen-stra- lingsgordels te onderzoeken. De kunstmaan moet in een ellipsvormige baan terechtkomen, waarvan het verste punt 25.280 km van de aarde verwijderd is van het meest nabije 380 km. Met de elektronische uitrusting zullen tevens de kunstmatige stra lingsgordels die na de Amerikaanse kernproef op het eiland Johnston in 1962 zijn ontstaan, bestudeerd wor den. De kunstmaan is gelanceerd met een dr-'etraps-Thor-Del ta-raket om 10 uur Ned. tijd. De deskundigen ho pen dat de gegevens die ermee ver kregen worden van waarde zullen zijn voor het Apolloproject voor bemande ma an vluchten. De Van Allen-gordels bestaan voor namelijk uit elektronen en protonen en zijn genoemd naar de Amerikaan se geleerde dr. James van Allen, die de gordels ontdekte met behulp van waarnemingen met een van de eerste Amerikaanse kunstmanen. Een vliegtuig, eigendom van een Amerikaanse oliemaatschap pij, is zaterdag in de buurt van Alexandrië neergeschoten door straaljagers van de Egyptische luchtmacht. Twee inzittenden, een Amerikaan en een Scandi- naviër, zijn daarbij om het leven gekomen. De Egyptische regering heeft ver klaard, dat het is neergehaald, na dat het herhaalde waarschuwingen om te landen had genegeerd. Vol gens een zegsman van de Ameri kaanse ambassade in Cairo was het vliegtuig eigendom van een olie maatschappij in Houston (Texas). Prinses Irene en haar echt genoot zijn zaterdag uit Diepen- heim vertrokken. Van het Cen traal Station in Rotterdam reis den zij naar Parijs. Een verblijf in Soestdijk gedurende de kerst dagen lijkt niet waarschijnlijk. Vijf Engelse vrienden van Prinses Beatrix zijn gisteravond uit Londen op Schiphol aangekomen. Zij reis den per auto door naar Soestdijk. Het gezelschap bestond uit lady Eli sabeth Anson. Prins William van Gloucester, de bierbrouwerszoon Ni cholas Tollemache, de honorable Brian Alexander en viscount Chew- ton. De gasten, allen in de leeftijd van 20 tot 25 jaar, werden verwel komd door de eerste stalmeester ma joor W. F. K. Bischoff van Heems- kerck. Het gezelschap kwam naar ons land op uitnodiging van de koninklijke familie. Het zal onder meer deelne men aan een jachtpartij, diè Prins Bernhard vandaag en morgen orga niseert op het koninklijk jachtgoed „Wassenaarsp Slag" De gasten wer- Ook anderen Behalve de Engelse gasten is ook een aantal Duitse en Nederlandse vrienden van de Prinsessen naar Ne derland gekomen. Zij kwamen per auto en zullen ook tot en met mor gen in Soestdijk en Drakesteyn verblijven. Onder hen bevinden zich Prins Michael van Pruisen, Prinses Marie van Pruisen, Prins Friedrich van Pruisen, jonkvrouw Charlotte Ben- tinck, jonkvrouwe Alexandra van Heemstra, de Nederlandse ambassa deur in Mexico, jhr. Teixeira de Mattos, de oud-commissaris van de Koningin in Limburg, dr. Houben en diens echtgenote, de baronnen J. en C. van Boetzelaer ep jonkvrouwe L. Hasselty Kirchner. Dertig gasten zaten gisteravond aan het diner in Soestdijk. De Engelsman Nicholas Tolle mache is vele malen in de buitenlandse pers genoemd als huwe lijkskandidaat voor Prinses Beatrix. De eerste piloot zou een zekere Williams, iemand van Amerikaanse nationaliteit, zijn. De tweede piloot, Krupp of Grubb, een Deen of een Zweed. Zekerheid daaromtrent heeft men nog niet. De machine is in de zoutmoerassen van de kuststrook neergestort. De plek is zeer moeilijk te bereiken. Er zijn in dit gebied slechts enkele we gen en op sommige plaatsen moet men gebruik maken van boten. Ge deelten van de Nijl-delta en de woestijn zijn voor militaire en bur gervliegtuigen verboden. Amerikaan se functionarissen geloven, dat er in deze gebieden raketten worden be proefd, waarmee de Egyptische strijdkrachten worden uitgerust. Verbrand In de loop van de nacht zou het een aantal plaatselijke autoriteiten zijn gelukt de plaats van het inci dent te bereiken. Volgens een door hen doorgegeven bericht zijn de li chamen verkoold en zouden er twee halfverbrande paspoorten zijn ge vonden. Er zouden ook Amerikaanse en Britse munten zijn aangetroffen in de verbrande kleren van de vlie gers. De Amerikaanse ambassade heeft bekendgemaakt, dat de regeringen van de Verenigde Staten en Egypte tezamen een onderzoek iAstellen. De toestand wordt door de Amerikaanse ambassade in Cairo hoogst ernstig geacht. Het vliegtuig, een vrachttoe stel met Amerikaanse kentekens, was zaterdagochtend uit Amman in Jor danië vertrokken voor een vlucht naar Benghazi in Lybië. Een uur voor het vertrek was het vliegplan ingediend. Gewoonlijk vragen de Egyptische autoriteiten een week om een dergelijk plan goed te keuren en Op Schiphol arriveerden gis termiddag enkele gasten van de koninklijke familie voor een jachtpartij. Op de foto begroet opperstalmeester Bischoff van Heemskerck de Engelse gasten Nicolas Tollemache (links) en viscount Chewton (midden). BESTEL VROEGTIJDIG UW alades en hors d'oeuvres voor de KERST en OUDEJAAR. Het KNMI verwacht van heden- at morgenavondhalf- tot zwaar be- 2n slechts hier en daar wat sneeuw of regen. Zwakke tot latige wind tussen noordoost en oost. emperaturen om het vriespunt' tot chte vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). 22 DECEMBER Zon op: 8.46 uur; onder: 16.30 uur. kan op: 20.44 uur; onder: 11.49 uur ■oogwater in Katwijk te 5.27 en 17.48 ir, laagwater te 1.09 en 13.36 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's er bestaat weinig twijfel aan, dat de autoriteiten in Cairo niet onmiddel lijk op de hoogte zijn gesteld van de komst van het toestel boven Egyp tisch grondgebied. Nadat het vliegtuig boven de woestijn van Sinai verscheen, werd het op de Egyptische radar waarge nomen en door twee Egyptische straaljagers onderschept. Het kreeg instructies om naar het vliegveld van Cairo te gaan. Nadat het begon te dalen, hervatte het echter zijn noordwestelijke koers, in de richting van Alexandrië. De straaljagers zet ten daarop wederom de achtervolging in het schoten het toestel neer bij het Idkumeer bij de kust van de Middellandse Zee. AJle bladen van Cairo hebben na inderhaast belegde redactie-vergade ringen besloten niets over het inci dent te publiceren totdat de juiste toedracht bekend is. Egypte maakt op het ogenblik de ergste economische crisis van het 12-jarige regime van Nasser mee. Het land heeft krediet-faciliteiten van het Westen hard nodig en kan zich op het ogenblik geen ernstig incident veroorloven. In het Pantheon in Parijswaar vele grote Fransen hun laatste rustplaats hebben gekregen, het stoffelijk overschot bijgezet In een kolenmijn op 200 km van Lima, de hoofdstad van Peru, heeft zich gisteren een ex plosie voorgedaan, waarbij 57 mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Toen de avond viel was het stoffelijk overschot ge borgen van 32 personen. De ontploffing had plaats in de vroege ochtend, toen een mengsel van kolenstof en mijn- gas tot ontbranding kwam. Op dat ogenblik was een volledige ploeg mannen in de mijn aan het werk. (Van onze Amsterdamse correspondent) Den Haag zal het dit jaar zon der Snip en Snap-revue moeten doen. Het circusgebouwdat de heer R. Zwolsman na de brand in het gebouw voor K. en W. voor de show heeft aangeboden is niet ge schikt voor de revue. Bovendien ontbreken decors en requisieten. René Sleesioijk stond voor de keuze zijn revue te stoppen of er opnieuw mee te beginnen. Hij be sloot het laatste. Op 20 januari wil hij zijn Snip en Snap-revue iveer op poten hebben. Hij zal dan draaien in de Stadsschouwburg in Utrecht. De uitrustingsstukken en de de cors met hun vaak ingewikkelde tech nische apparatuur, die door de vlam men zijn verwoest, vertegenwoordi gen een waarde van f200.000,—. Zij waren verzekerd. Maar niet alleen het materiaal is verloren gegaan. Ook de ervaring die men er de afge lopen vier maanden mee heeft opge daan. Man en macht De komende weken zal met man en macht worden gewerkt om de decors en requisieten te bouwen voor de Utrechtse première. Van diverse schouwburgdirecties heeft Sleeswijk aanbiedingen gekregen van bestaan de décors, maar zij passen meestal niet in het beeld van de show. Onder normale omstandigheden kost de voorbereiding van een nieuwe revue een half jaar. Thans zal men in en kele weken de zaak moeten herbou wen en het is niet te verwachten, dat de revue in Utrecht althans uiter lijk de glans van de afgelopen maanden zal krijgen. Men houdt ech ter rekening met enige clementie van het publiek. „Ze beweren altijd, dat de showbu siness een hard vak is. Nü zullen we bewijzen, dat we het aan kunnen", aldus Sleeswijk, die weliswaar de ma teriële schade van de verzekering vergoed krijgt. Maar een maand lang de inkomsten van zijn bedrijf moet derven. De artiesten blijven namelijk in dienst en zullen dus honorarium ontvangen. Langer verlof De Engelse medewerkers aan de show, die met verlof waren, zijn tele grafisch van de brand op de hoogte gebracht en kunnen nu de kerst dagen thuis vieren. Een van de zwaarst gedupeerde artiesten is de muzikale clown Toby Rix, wiens „toeteriks" in de vlam men verloren is gegaan. Het appa raat is het resuktaat van jarenlang experimenteren. De 25 toeters zijn niet alleen moeilijk te vervangen, de opbouw van het nummer zal vele maanden, zo niet jaren, in beslag Intussen tasten de autoriteiten nog steeds in het duister, wat betreft 'de oorzaak van de brand, die K. en W. verwoestte. Alle personen, die iets met het gebouw te maken hebben ook degenen, die in het gebouw hebben gewerkt om het in orde te brengen voor de voorstellingen van Sleerwijks revue zijn verhoord. Het heeft niets opgeleverd. Brandstich ting acht de politie uitgesloten. Wat betreft de explosie, die omwo nenden even na zeven uur zouden hebben gehoord, meent de r olitie, dat dit zelfbedrog is geweest. In ieder geval gelooft zij niet, dat *e brand door een explosie is veroorzaakt. Toen het explosiegeluid werd gesig naleerd, was de brand al aan de gang. Vermoedelijk is er even over en iets in het gebouw ingestort heeft men toen gemeend een ex plosie te horen. van de verzetsman Jean Moulin die in 19J3 werd doodgemarteld zonder geheimen te hebben prijs gegeven. Moulin was in de be zettingsjaren plaatsvervanger van De Gaulle in Frankrijk. Op de foto wordt de kist het Pan theon binnengedragen. Onder de toeschouwers op de voor grond generaal De Gaulle. Tengevolge van een treinbot sing bij Villahermosa in zuid oost Mexico zijn gisteren 41 personen om het leven gekomen en meer dan 70 gewond. Ook in Italië deden zich dit weekeinde twee treinongelukken voor. Za terdag werden 16 personen ge wond bij een ongeluk ten noor den van Rome en gisteren wer den drie passagiers gedood en zeker honderd gewond bij een botsing nabij het station van Pompei. De botsing in Mexico had plaats tussen een personentrein en een goe derentrein op een stationnetje. De personentrein, die op weg was naar Veracruz, stond daar gedurende tien minuten stil, de normale halte-pauze. De machinist van de goederentrein moet te laat hebben ontdekt, dat de personentrein op het station stil stond en reed er met een snelheid van 80 km van achteren op in. Ten noorden van Rome zijn za terdag drie wagons van een perso nentrein door een door de hevige regens verzwakte stenen brug gezakt en in een rivier gestort. Van de 400 inzittenden werden 16 gewond. Het in het water gestorte trein gedeelte bestond uit de locomotief en de post en bagagewagen. Bjj een onderzoek werd vastgesteld, dat wanneer de trein meer vaart had gehad, de lo comotief reeds óver de brug zou zijn geweest en de personenrijtuigen in hei water zouden zijn gezonken. Een beambte wist een trein uit de tegen overgestelde richting met behulp van een rode lantaarn tijdig tot stil stand te brengen. Beide treinen re den met sterk verminderde snelheid omdat de rails met modder waren overdekt. Geen der gewonden is er ernstig aan toe. f Maandag heeft de ook hier ter stede ivelbekende Ernst !Mahner. de gezondheidsapos tel, gelijk hij aangekondigd had, zich bij Keulen te water begeven, en is te midden der ijsschollen langs de stad ge zwommen. De politie te Londen heeft verboden, dat personen met houten borden waarop adver- tentiën van verschillenden aard te lezen zijn, langs de straten mogen lopen. Een 700 tal personen is van hun j kostwinning daardoor be- i roofd. ver\

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1