DWS loot zeer gelukkig Tiemen Groen: geen platvoeten maar wel 'gevaarlijke' knieën Icholte in rote vorm Toch hard fietsen EERSTE VERLIES VAN VVS: 3-2 KREYMBORG-TIP OVERHEMDEN 2 STUKS 1075 Zevenklapper op foto eerste in de finale Itn kwartfinale tegen Vasas Gyoer igericht 1 maart 1860 Vrijdag 18 december 1964 Friese temporijder komt alleen nog tijdens wereldkampioenschappen op de baan uit Vijfde blad no. 3144S kampioenschap 47/2 kaarten zijn geschud en de eer roeven op tafel gelegd in het ooi om het Nederlandse kam- jschap ereklasse anker kader dat gistermiddag in de Friesche in Leeuwarden is begonnen. De en zijn de twee kadristen, die i verscheidene jaren toonaange- zjjn in de biljartwereld: Henk lte en Tini Wijnen. Ook de se- van het achttal deelnemers, de rige Piet van de Pol, kwam zege door de eerste twee ronden, optreden was echter niet impo- ud genoeg om hem daarmee on- de favorieten te kunnen rang- rken. Hij won, maar daarmee is alles gezegd, uitslagen luiden: link 400 14 78 28.57 iNynatten 198 14 79 14.14 denburg 395 22 98 17.95 de Pol 400 22 103 18.18 b 63 7 17 9.— lte 400 7 148 57.14 Leur 287 8 166 35.87 m 400 8 263 50.— Leur 362 21 140 17.23 Pol 400 21 93 19.04 lenburg 400 25 75 16.— lil tok 147 25 25 5.88 jlte 400 3 219 133.33 Nynatten 25 3 24 8.33 lbs 335 12 141 27.91 ïen 400 12 136 33.53 III land na de eerste dag is: 1 m.p. h. gem. ilte 4 219 80.— 4 263 40.— le Pol 4 103 18.60 lenburg 2 9t l 16.91 nk 2 78 14.02 Leur 0 16f 22.37 bs 0 136 20.94 Nij natten 0 79 13.11 aterpolonieuws r de Leidse teams in de win- npetitie waterpolo van de staan er deze week drie wed- op het programma. De Leid- Zwemclub krijgt zaterdagavond Overdekte het Eindhovense i bezoek, terwijl de LZC-da- ïet Heemsteedse HPC ontvan- Wedstrijden zonder veel winst er de Leidse dames: Het s-zevental van De Sleutelstad dinsdagavond tegen NVA weer [punten in de wacht slepen, programma ziet er als volgt ste-klasse B: LZCPSV. de-klasse B: (dames) LZC— I De Sleutelstad—NVA. (Van onze correspondent) Tiemen Groen heeft geen platvoeten, maar „gevaarlijke knieën", zoals hij zelf zegt. „Er is niemand, die zulke knieën heeft'', vertelde de achttienjarige wereldkampioen achtervolging, „Mijn benen zijn helemaal los als ik val. Als ik op mijn hurken ga zitten, schieten ze er wel zo'n eind naast". Met de vingers geeft Tiemen de afstand (ongeveer drie centimeter) aan, die zijn bovenbenen en het kniegewricht van zijn onderbenen wijken. De jonge wielrenner lacht, want met die afwijkende knieën van hem kan hij dan toch maar heel Hard fietsen. Misschien is het juist dóór die knieën, dat hij zo'n succesvol wielrenner is. Wie zal het zeggen? Tiemen niet. SENSATIE Tiemen is ontstemd omdat de kran ten hebben geschreven, dat hy we gens platvoeten en iets aan zijn rug is afgekeurd voor de militaire dienst. „Er is helemaal niets van waar, dat ik afgekeurd ben om mijn voeten. Het is allemaal sensatie", zegt de wereldkampioen achteryolging bij de amateurs. Hij zit tegenover ons met overel- kaar geslagen benen en toont zonder t een voet, gehuld in kous en dikke sok, die wel groot is, maar niet plat. Onder de voet is een duidelijke holte te zien. „Ik heb wel een grote maat, maar verder mankeert er niets mijn voeten. Welke maat? Ik heb maat 48 van klompen en 46 van Noren (schaatsen), maar er zijn er wel, die ze groter hebben". Onbegrijpelijk Tiemen begrijpt niet hoe de kran- n aan het „nieuws" zijn gekomen. „Dat ik afgekeurd ben op mijn voe ten kunnen ze niet weten, omdat i'n keuring niet openbaar wordt ge maakt". Waarop hij dan wel afge keurd is? De wielrenner houdt eerst koppig vol dat hij 't niet weet, maar later komt hij met de knieën aan dragen, die wel eens iets met. het afkeuren te maken zouden kunnen hebben. Tiemen Groen uit het Friese dorp Follega is beslist geen spraakzame jongen. Hij fiets en hij schildert voor zijn baas maar hij laat het praten Ook wielerbaan in Alkmaar Tot blijdschap van alle wielrenners in Noord-Holland en speciaal die van Alcfnaria Victrix krijgt Alkmaar bin- afzienbare tijd de beschikking een wielerbaan. Nadat het ge meentebestuur van Breda woensdag avond besloot tot het geven van een lening voor een dergelijk project, heeft het gemeentebestuur van Alk- r donderdag zijn fiat gegeven de bouw van een betonnen wie lerbaan van 250 meter lengte. Het gemeentebestuur stelde zich trant voor f150.000 en de Neder landse Sport Federatie gaf een ren teloos voorschot van f25.000. Vol leybalcompetitie (t hebben de zege In handen nar we konden niet door- Aanvoerder Henk Klein- vertelde het na de nederlaag „zün" VVS tegen HVS 2 in het lagehuis in Haarlem. „HVS net een veel sterkere formatie de lijnen, dan in het Gym- ium. Vooral defensief waren ze goed. Daarbij komt, dat we onze ral niet op toeren konden hou- VS zonder Dick Oudshoorn, heeft stuk in Haarlem dus niet kun- redden. Wel zijn onze stadgeno- heel dicht bij de zege geweest, cijfers wijzen dit duidelijk uit. von met 7—15, 15—8, 10-15, i 15—13 na 3—10! Met elke de HVS-reserves in de laat- Set scorend in het VVS-veld lie- 1! neerkomen, nam de nervositeit ^VVS-zijde merkbaar toe. Daar- verdween geleidelijk ook de cekerfieid op de smash. De twee len, die de arbiter bij de stand ■13 in het nadeel van VVS ikte, viermaal spelen van de bal een technische fout die op zijn s „scherp&lyperig" moet den gekwalificeerd, gaven de Al is de nederlaag teleur- 'end, het is voor aanvoerder Henk gemakkelijker spelen. De prik- Toor de niet in leidende positie ende formaties om juist tegen eens extra uit te pakken, ls nu wel voor een belangrijk deel Ivenen. Bovendien is er geen en tot ongerustheid over de kam- fiskansen. Die zitten èr nog dik in. De voorsprong fvP de He concurrenten, VHH en HVS bedraagt nog stëeds 4 punten. Het is in de ontmoeting met HVS echter duidelijk geworden, dat de defensieve kwaliteiten van VVS adhter liggen bij de offensieve, Dapper SVL heeft in Zaandam haar meer dere moeten erkennen in De Molen wiek. De roodwitten hebben zich dap per geweerd, maar technisch waren de gastheren duidelijk in de meer derheid. Drie sets lang wisten de Leide- naars met enthousiasme te compen seren wat zij technisch tekort scho ten: 15—11, 12—15 en 15—12. Toen drukte De Molenwiek met beheerst royaal gegeven derhands stoppen i set-ups, door naar .159 setwinst. Alleen in de eerste set heeft Argos het tegen de laag geklasseerde Die Raeckse-reserves moeilijk gehad. De 03 zege is echter niet in gevaar geweest. De gastvrouwen kwamen in de eerste set met opportunistisch vol leybal op 128. Coach Henk Klein geld wisselde toen Joke Selier voor zuster Magda en Lucy Peet voor Helleen van Steenwijk. Dit bleek een gelukkige ingreep. Argos kwam ge lijk en ging in een ruk door naar de setwinst, 12—12 en 15—12. Vooral Magda Selier en Josien Jonker waren in deze fase van de strijd steunpilaren van hun team. In de volgende sets speelde Argos zich onbedreigd naar de zege: 15—8 en .15—1. graag aan een ander over. Soms komt hij echter los. „Ik heb nergens last van", verzekerde Tiemen. „Met het fietsen heb ik helemaal geen last van mijn knieën. Dat ik verleden jaar in juni-juli niet gereden heb, kwam doordat ik pijn in een knie had. Normaal merk ik er echter niets „Ik kan alleen niet lang staan. Als ik vijf minuten .sta, gaat het mis. Neen, bij het schilderen gaat het wel goed: dan ga je op en neer. Als ik bezig ben, kan ik er wel tegen. Het ergste is het, als ik op mijn hurken ga zitten. Dan schiet het been er helemaal naast, zo overdwars. Doe ik mijn benen dan recht dan knap pen ze en schieten er weer in. Het is met allebei mijn benen precies het zelfde. Maar ik ben blij dat ik ze heb, niet dan?" lacht Tiemen Groen. Van opereren wil Tiemen Groen niets weten. Daar heeft de dokter ook al met hem over gesproken. Hy vindt dat hij zo heel best vooruit kan, zeker op de fiets. Als laatste nieuws vertelt de jeugdige wielren ner plotseling, dat hij volgend jaar niet meer op de baan zal rijden, maar op de weg. Dat besluit heeft hy al in Tokio genomen, toen hy daar op de Olympische Spelen uit kwam. Wel zal hy nog aan de we reldkampioenschappen achtervolging op de baan meedoen. „Ik vind het leuker om op de weg te rijden, zo ben ik ook begonnen", aldus Tiemen Groen. „Op de baan ryden is verschrikkelijk saai. Na To kio heb ik ook niet meer getraind op de baan in het Olympisch stadion in Amsterdam. Als je nou sprinter bent, is zo'n baan wel belangrijk, maar als achtervolger moet je het toch wel van de weg hebben". Op de weg Voer de wereldkampioenschappen achtervolging van volgend jaar zal Tiemen dus uitsluitend op de weg TIEMEN GROEN geen platvoeten trainen. Hij zegt er zelf van: „mijn toekomst ligt op de weg". Na de teleurstelling van Tokio en na vier weken thuis op vaders boer- dery de boel te hebben opgeknapt en opgeschilderd, wierp de Friese tempo- beul zich weer op de weg. Een week lang stoof hy over de Friese wegen en toen klopte hy in Zürich de we reldkampioen amateurs op de weg, de Belg Eddy Merckx. Dat is. nu ruim een maand geleden. Sinds Zü rich heeft Tiemen Groen geen race fiets meer aangeraakt en hy zal het deze winter ook niet meer dien. Pas omstreeks maart denkt hy weer met de training te beginnen. Ondertus sen wordt er in Amsterdam een spe ciale racefiets voor hem gebouwd. „Alles wordt uitgeboord om de fiets heel licht te maken", zegt Tiemen. „Er worden zelfs gaatjes in de rem- stangen geboord. Wat zal Tiemen er het volgend jaar van terecht brengen? Over het wielrennen maakt Tiemen zich nog geen zorgen. Voorlopig heeft hy ge noeg aan de oude werkfiets met zyn „gevaarlijke knieën, waarmee hy da gelijks 15 kilometer aftrapt van de ouderlijke boerderij naar zyn werk. Bel-O-Fast in pasteltinten. Ook in uni wit met boordmodel rondo of punt. Triootnylon in uni en streepdessins. Diverse mouwlengten. Per stuk 11.90 2 st._23£CTnü 19.75 Stille Rijn, tegenover de Hartebrugskerk SERIEDRAVERIJ IN HILVERSUM (Van i medewerker). Bijzonder enerverend was gister avond de finale van de seriedraverij. Zevenklapper (Vergay) was snel van start en leidde, vergezeld van zyn entrainementgenoot Alida W, met enige voorsprong het veld. In de rechte lyn ontspon zich een hevig ge vecht met de achtervolgers. Op één lyn stormden vier paarden door de finish en na ontwikkeling van de foto werd Zevenklapper overwinnaar verklaard vóór Axworthy B, Alida W i Zany. De eerste serie was een onver wachte zege geworden voor Ax worthy B (B. Leeuwenhamp)die Alida W kort voor de streep naar de tweede plaats venoees. In de tweede serie had Zevenklapper vrij grote voorsprong geno- doch deze had iets teveel gegeven en werd in de eindstrijd vierde achter de verrassende Ba rones Julia H, die Zelda's Happi- nes en Zany achter zich liet. Het trio gaf 1423,60. Koppejan won met Barke ET de eerste koers. Ch. van Rood en Noot, die fel, aanviel, fouteerde en Boy van Forges maakte daarvan dankbaar gebruik door het tweede geld te in- van de favoriet Deary Hollandia tri omfeerde hy met deze veelbelovende tweejarige in 1.33.2, gevolgd door haar stalgenoot Duchesse Mac en Doorloopster G. Wagenaar jr. zegevierde in de vijfde koers overtuigend met de favoriet Cherie Spencer voor Zoon van Quinta en Azalea B. Een surprise was de overwinning van Jan van Dooyeweerd met Zee (w f 15.50), die de slotaanval van Ydolius met succes pareerde, X Ha nover werd derde, Astvanax, die veel vertrouwen genoot, pakte niet aan en was by de start al kansloos. Eigenaar Gerwig, die met zyn paard Bravour S bijzonder goed c weg kan, verwees in de Prijs van rys met een magistrale eindspurt Bromelia naar de tweede plaats, Bond, die lang het commando had, werd derde. Een knappe koers reed W. Hauber met Cheri de Kinley, die kort vo< streep Alarik overmeesterde. Boyke Hollandia sprong door het stek en Arnoldus bezette nu de derde plaats. Alida W; 3. Zélé Toreador.. Tot.: f 11.20, pl. 2.90, 2.90, 4.20, cov. 13.30, koppel 27.50. 2de serie: 1. Barones Julia H (A. Haarselhorst Jr.) (1.26.0); 2. Zelda's Happiness; 3. Zany. Tot.: wi. f 13.70. 1.33.2); 2. Duchesse 't.: wl. f2.20 11.20, kop- Vagenaar Jr.) 1 f2.10. pl. 1.60, 2.3 Hanover. Tot.: 2.50, cov. 8.80. Prijs Gerwig) (1.25.1); Bond. Tot.: wi. f4 2. Ydolius; 3. X '5.50, pl. 3.50. 4, Bromelia; 3. X Hauber) (1.30.3); Kinley (V Alarik; 3. Arnoidus. Tot.': 1.50, 1.60, 3, cov. 3.60, koppel 7.3o'. Uitslagen Prijs Forges; 3.' "2.30 (stal), koppel 6.6 Op het bureau van de Oostenrijkse Voetbalbond is er donderdag een schok van vreugde gegaan door de DWS-afvaardiging. Uit de zilveren bokaal, waarin de lootjes waren ge schud voor de kwartfinales van de Europese voetbalbeker voor lands kampioenen, viste de president van de Europese Voetbal Unie (UEFA), de Zwitser Gustav Wiederkehr, twee witte papiertjes met de namen van DWS-Amsterdam en het Hon gaarse Vasa Gyoer. Het lot had be slist en de Nederlandse kampioenen hadden precies gekregen waarop zy gehoopt hadden. Er heerste dan ook vreugde by de DWS-spelers en trainer Frank Les ley Talbot, die juist oP het moment dat de loting plaats vond aan de Jan van Galenstraat met de dage lijkse training bezig waren. Toen zij na afloop van de training het goede nieuws hoorden ging er een kreet van plezier op. „Beter hadden wy het niet kunnen wensen, wat een geluk, op naar de volgende ronde". Dat waren zo de uitingen van de spelers. Frank Talbot wist niet veel van dit provinciale Hongaarse team, dat verrassend kampioen van Hongarije werd in een competitie waarin de Hongaarse ploegen elkaar maar eenmaal ontmoetten. „Het enige wat ik weet is dat de beroemde ex- international Hidegkuti trainer is van deze ploeg en dan begrijp je wel dat deze man er heus wel wat van kan maken", zei de DWS-trai ner, die het uitermate gunstig vond en blij was dat de eerste wedstrijd in Amsterdam zou worden gespeeld. Ook secretaris A. Luikinga vond het goed nieuws. „Dat midden-Euro- pese spel ligt ons Nederlanders wel", zei hy met voldoening. Bekende klank Sinds de bekerdagen van Feijenoord heeft de naam Vasas een bekende klank in Nederland. De Rotterdam se kampioensploeg vocht twee jaar geleden een drietal heroïsche wed strijden uit tegen Vasa Boedapest. Twee ervan eindigden in een gelijk spel. De derde in Antwerpen werd met 10 door de Neder'-ndse club gewonnen. Het Vasas van DWS is echter niet dat van Feijen oord. Vasas Gyoer, of zoals de Hon garen zeggen Gyori Postas, is een plattelandsclub die onder leiding van de beroemde Hidegkutti ver rassend het landskampioenschap inpalmde. Dat gebeurde overigens in een com petitie, waarin de clubs slechts een maal tegen elkaar kwamen. De vol ledige competitie was pas half ok tober afgewerkt en daarin eindigde Gyoer met 34 punten uit 26 wed strijden op de vierde plaats achter Ferencvaros, Honved en Tatabanya. Sindsdien nam Gyoer aan het Hon gaarse bekerkampioenschap deel en bereikte daarin de finale: een 01 nederlaag tegen Honved. Overvleugeld Hoewel dus Vasa Gyoer niet de allure bezit van het Vasas Boedapest van enkele jaren terug, heeft het deze naamgenoot de laatste tyd over vleugeld. In de Europese bekercompetitie werd Gyoer bekend om de volledige in zet waarmee elke wedstrijd werd gesne*!'1. In de eerste ronde won nen de Hongaren met 20 en 42 LOTING De loting ziet er als volgt uit: DWS Amsterdam—Vasas Gyoer (Hongarije)Inter Milaan (Italië)Glasgow Rangers (Schotland)F. C. Keulen (Duitsland)Liverpool (Enge land) Benfica (Portugal) -Real Madrid (Spanje). De loting voor de Europese beker voor bekerwinnaars luidt: Lausanne of Slavia Sofia- West Ham United; Cardiff City of Sporting Lissabon—Real Sa- ragossa; FC TorinoDynamo Agram; Legia WarschauMün- chen 1960. van het Oostduitse Chemie Leipzig. Daarna werd het moeilijk: de Bul gaarse kampioensploeg Lokomotief Sofia was de tweede tegenstander. Gyoer plaatste zich door de eerste wedstrijd (uit) met 5—3 te winnen en de tweede met 34 te verliezen. Met een doelgemiddelde van 87 oromoreerde Gyoer naar de kwart finales. Frits Flinkevleugel is al hele maal in de stemming Het was een dubbeltje op zijn kant, want in beide wedstrijden ware kritieke momenten. In de eerste ontmoeting vochten de Hongaren zich uit een achterstand van 23 naar 53 en in de tweede ontmoe ting kwamen ze met 13 en 24 achter, zodat een beslissingswed strijd onvermijdelijk leek. Uit deze gegevens blijkt duidelijk het grote uithoudingsvermogen van de Hon garen. Aanvallers Goed seizoen voor de volbloeds Hoewel de dravers nog volop bezig zijn, staan de volbloeds al enige we ken op rust. De draverijen buiten be schouwing gelaten, haalde Dulndigt in 134 rennen (vorig jaar 122) een totalisator-omzet van f 1.826.532,50 tegen f 1.678.829,50 in 1963, hetgeen een vermeerdering is van f 147.703,-. De gemiddelde omzetten op de zon dagen stegen, die op de werkdagen In de 134 rennen werd een totaal bedrag verreden van f335.995,- welk bedrag f 47.000,- hoger is dan in het voorafgaande Jaar. Stal de Bloemert uit Wassenaar met twintig overwin ningen won het leeuwedeel met f44.695,- gevolgd door de heren j. Smolders dank zij Derby- en St Leger-winnaar Nikatou met f31.073, F. j. Frowein met f 24.447,- en de Rotterdamse stal Mar ja met f 21,316. De driejarige Nikatou eindigde het renseizoen met een gewonnen bedrag van ruim f 19.000,- op de voet gevolgd door de tweejarige crack Right Royal, met ruim f 16.000,- en Miss Willy met f 12.371,-. Bij de trainers was het de nestor Bertus Riem, die 28 winnaars liet za delen, welke ruim f66.945,- bijeen ga loppeerden; tweede werd J. M. A. Dekkers met 26 winnaars en f 63.020,- en derde W. A. van Dijk met 25 eer ste prijzen en f 64.390,-. De gebruikelijke nek-aan-nek-race tussen de jockey's A. W. van Dijk en Henk van der Kraats kreeg dit jaar een abrupt einde door het ernstige ongeval dat de meervoudige Neder landse kampioen enkele weken voor het einde van het seizoen overkwam. Onbedreigd haalde Andries van Dijk nu de eerste plaats met 34 winnaars en een gewonnen bedrag van f 74.240 gevolgd door Frans Vandeuren met 22 gewonnen ritten en f49.614, goede derde werd toch nog Henk van der Kraats door twintig maal als eerste door de finish te gaan en daarmee bijna f40.000 op zyn naam schrij vend. BU de amateurs en amatrices moest het sterke geslacht het hoofd buigen voor het zwakke, want Marion Coe- bergh boekte uit zeven starts drie overwinningen, tegenover e. L. van Dyk uit acht maar twee. Zaalhandbalcompetitie De Leidse zaalhandballers staan bijzonder2 belangrijke wedstrijden te wachten. Koploper SVL moet het zondagmiddag in de Haagse Houtrusthal opnemer tegen het nog ongeslagen Wings. Bij overwinning doen de roodwitte Leidenaars weer een grote stap in de richting van het zo fel begeerde kampioenschap. LZC, dat verleden week tegen het derde team van landskampioen Operatie '55 de eerste winstpunten veroverde, kan zich door zege op hekkesluiter Rohda defi nitief uit de onderste regionen wer ken.- Hun gevaarlijkste aanvallers zyn rechtsbinnen Gyoerfy en midvoor Povazsai. Twee leden var het team werden geselecteerd voor het Hon gaarse Olympische voetbalelftal, dat in Tokio Olympisch kampioen werd. Het zyn de 26-jarige spil Ar- pad Orban, die zyn carrière begon als aanvalsspeler en de 29-jarige rechtshalf Karoly Polotai. Laatst genoemde is één van de oudste spe- Iers van Vasas Gyoer maar is vrij- I 2—LZC 2. Vlerde-klasse C: SVl'S— wel onmisbaar als architect van de CWP 2. Vierde-klasse A: (dames) aanval. Athene 3—SVL. Het programma luidt: Eerste-klasse: SVL—Wings; LZC- Rohda. Vierde-klasse A: Olympia

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9