„Cyprus" beste plaat Cabaret Pepijn speelde in eigen Haags theater Engelsman maakte met Jan Steen: kunst kalei öoscoqp Mccullin: „Eigenlijk een slechte foto"... 29.000 Met wat slagroom doet u wonderen! VISSER-NEERLANDIAPRIJZEN TOEGEKEND VOOR f 50.000 Paul van Vliet ziet ideaal nlijkt verweze KOORZANG VAN PROTESTANTEN EN ROOMS-KATHOLIEKEN Paneeltje Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 18 december 1964 Vierde blad no. 31443 correspondent .Cyprus", uitgebeeld door de ellende van een juist weduwe geworden Turkse vrouw, is de beste foto van "World Press Pho to". De maker ervan, de 29-jarige Engelsman Donald Mccullin, heeft gistermiddag in de Ridderzaal uit handen van Prins Bern- hard de prijzen gekregen. Deze prijsuitreiking betekende tevens de officiële opening van de ruim 2000 foto's uit 50 landen omvattende tentoonstelling, die tot eind januari in het Haagse Gemeente museum te zien zal zijn. Prins Bernhard had in de loop in deze dag de expositie bezichtigd i werd in de Bidderzaal opnieuw geconfronteerd met de 60 beste fo to's. Leden van regering, corps diplo matique, erecomité, Haags gemeen tebestuur en vertegenwoordigers van 4e Staten-Generaal en van de natio nale en internationale perswereld n aanwezig bij de plechtigheid, die opnieuw bewees, dat World Press Photo een manifestatie geworden is. Hoofdprijswinnaar Donald McCul- lin, een bescheiden Londenaar, is blij, maar ook verbaasd dat het deze foto geworden is. „Eigenlijk is het een slechte foto", vertelt hij. „want rechts onderaan is het te donker". En Donald McCullin wijst op andere exemplaren uit zijn Cyprus-serie, die in de rubriek „Photo stories" boven dien de derde prijs kreeg. Soldaat in Kongo Donald McCullin is een free-lance- foto-journalist („Ik heb het vak zelf geleerd, zonder speciale opleiding"), die fotografeert voor de Engelse krant „The Observer", het Duitse „Quick" en het Amerikaanse „Life". Drie dagen geleden was hij nog als soldaat in Kongo. Met de comman dant van de huurlingen trok hij op om 47 nonnen uit de handen van de opstandelingen te bevrijden. „Tij dens het oprukken van de troep was ik soldaat, eenmaal op de plaats waar we moesten zijn. was ik weer fotograaf". In het afgelopen jaar heeft Mc Cullin 70.000 mijl afgelegd: Ameri ka, Afrika, India. Over die reizen «egt hij: „ik heb in mijn leven heel wat doden en gewonden gezien en steeds weer schaam ik me als ik die of hun naasten moet fotograferen. Maar het is mijn werk. het is no dig". Hij stuurde dit jaar voor het eerst in naar World Press Photo. Prijzen voor Nederlanders lie Haagse foto-journalist Walter de Maar heeft met zijn foto „Koets op hol" (Prinsjesdag 1963) voor de beste Nederlandse inzending gezorgd. Uit handen van Prins Bernhard kreeg hij de zilveren camera, de wis- selprijs van de Nederlandse Vereni ging van foto-journalisten -en voorts 200 dollar en f500 voor fotografische materialen. John de Rooü uit Amsterdam werd tweede met „Prinses Margriet kust haar zuster Irene ten afscheid" en A. H. W. Heijn uit Maastricht derde met zjjn plaat „Stakende Belgische •risen in Valkenburg" Eervolle meldingen waren er voor H. J Nieuwenhuijs, W. Bont, John de Rooij en Bert Sprenkeling, allen uit Amsterdam. In de rubriek „Nieuws" werd de eerste prijs toegekend aan Jaime Guerrero Castrillon uit Columbia, de tweede aan Edward T. Adams uit New York, de derde aan Stig Naess Uit Oslo. In de groep „Features' won de Rus G. Koposow de eerste prijs. De tweede ging naar de En gelsman Ribald G. Bell en de derde naar T. Adams, New York. In de rubriek „Photo stories' kreeg Ulrich Mach uit München de eerste prijs en Fritz Peyer uit Ham burg de tweede. De eerste prijs in de categorie „Meest artistieke pers foto" wordt gedeeld door de West duitsers Peter Thomann en Ulrich Mach. De eerste prijzen bestaan uit geldsbedragen van totaal per rubriek 1500 plus fototoestellen of ma terialen. Tijdens het door het gemeentebe stuur van Den Haag aangeboden di- aan de juryleden werd de voor zitter van de Stichting World Press Photo, de heer P. van Breukelen, ens de Spaanse vereniging van fotojournalisten, door de heer v. Tri- baldos, een gouden draag-medaille aangeboden. De voorzitter van de Organisation internationale des journalistes, section journalistes pho- Het duurste van de meer dan 300 stukken op de schilderijen veiling. die gisteren door Van Marie en Bignell in Den Haag werd gehouden bleek het pa neeltje „Interieur met figuren" van fan Havicksz Steen. Het werd gekocht door een particu lier en blijft in ons land. Het pa neeltje. dat 25 bij 21 cm groot is. ging van de hand voor f 29.000. Veilingmeester D. J. Bahnert had de Jan Steen getaxeerd op ongeveer 30 mille waarbij hij liet doorscheme ren. dat'het misschien een beetje aan de hoge kant was. Zijn indruk van de veiling was, dat er goed gekocht werd. De prijzen waren niet laag. Voor een klein werkje van J. C. K. Klinkenberg (Haagse School) werd f 4.700,— be taald. Een Elias van de Velde bracht f 16.000 op, evenals een Riviergezicht van Salomon van Ruijsdael. Een vis- stilleven van Abraham van Beyeren ging voor f 13.000,in andere han den over. Voor deze volgens de vei linghouder eerste na-oorlogse grote veiling in ons land, waarop alleen moderne en oude schilderwerken, aquarellen en tekeningen werden ge veild, bestond zeer grote belangstel ling, niet alleen uit ons land, maar ook van daar buiten, voornamelijk uit Duitsland. De beste foto van dit jaar werd gemaakt door Donald Mc cullin uit Londen van de ellende op Cyprus. Deze ontving de prijs uit handen van Prins Bern hard. tographes, de Tsjech Vilem Kropp, bood een camera aan als prijs voor een Nederlandse persfotograaf. Betere foto's dan vroeger In haar verslag merkt de jury op, dat dr 2126 inzendingen uit 51 lan den dit jaar een grotere verschei denheid aan onderwerpen laat zien. De foto's geven een dwarsdoorsne de van het leven zoals het in de fo tografie is gezien. In het algemeen is de hoge kwaliteit van de inzen dingen gehandhaafd. De winnende foto's zijn evenwel veel beter dan in voorgaande jaren. Dit is volgens de jury een aanwijzing, dat de beste fotografen van Europa en van de overige werelddelen zich de belang rijkheid van deze fotowedstrijd be wust zijn. De tentoonstelling, welke tot einde januari duurt, gaat dan naar Ham burg en misschien ook naar Berlijn en Dusseldorf. Ook uit Spanje en Italië zijn verzoeken binnengekomen om „Warld Press" te exposeren. Jongen bij stoeipartij uit trein gevallen De elfjarige V. de Bruin, zoon van een N.S.-beambte uit Dronrijp, is gisteravond toen hij met zijn twee broertjes aan het stoeien was. tus sen Deinum en Dronrijp (in Fries land) uit de trein gevallen. De twee broertjes hebben pas in Dronrijp verteld wat er was gebeurd. De jon gen is in een sloot langs de rails gerold. Met een hersenschudding en lichte veirwoningen ligt hij thans in het ziekenhuis in Harlingen. Albert van Dalsum heeft tijdens een galavoorstelling van Koning Lear door de „Haagse Comedie in de Stadsschouwburg te Tilburg af scheid genomen van zijn Tilburgse publiek, waarmee de acteur bijzon der nauwe banden onderhoudt. Het was immers Van Dalsum die in 1960 naar Tilburg kwam om op de toen nog in aanbouw -zijnde schouwburg de vlag te hijsen bij het bereiken van het hoogste punt. Na afloop van de voorstelling werd hij gehuldigd en o.a. toegesproken door prof. dr. F. J. H. M. van der Ven die hem het geschenk van het Tilburgse schouwburgpubliek over handigde: een retourbiljet voor een vliegreis naar Israel, zodat een lang gekoesterde wens van Van Dalsum in vervulling kan gaan. Burgemees ter C. J. G. Becht vertolkte de ge voelens van het gemeentebestuur on der aanbieding van een bloemstuk. Mr. J. F. M. Molkenboer bracht de dank over van het Schouwburgbe stuur en bood Van Dalsum de z.g. „schouwburgkandelaar" aan, een kunstprodukt van Henk Potters, dat slechts tweemaal eerder werd toege kend. Voorts werd het woord ge voerd namens de culturele raad van de Tilburgse studenten en door schouwburgdirecteur de heer W. Bary. De voorstelling werd o.a. bij gewoond door dr. C. N. M. Kort- mann. Commissaris der Koningin in Noordbrabant en oud-premier prof. dr. J. E. de Quay. Mgr. M. w. Bek kers, bisschop van 's Hertogenbosch, was verhinderd, doch had telegra fisch Van Dalsum bedankt voor de vele schone uren hem bezorgd. Koffie, cake, pudding, vla-flip, vruchten alles wordt nóg lekkerder en nög gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! Het hoofdbestuur van het Alge een Nederlands Verbond heeft de Visser-Neerlandiaprijzen van 1964 toegekend aan 11 personen 9 instellingen. Het totale be- g van de prijzen is bijna 50.000 gulden. De toekenning geschiedde op voorstel van een viertal com missies. Dit jaar ivorden er geen muziekprijzen uitgereikt. De prijs uitreiking geschiedt op 20 febru- in de Rolzaal aan het Binnen hof in Den Haag. Tentoonstellingen in museum Boymans De tentoonstelling van schilderijen, tekeningen en gouaches van Marino Marini in het Museum Boymans van Beuningen in Rotterdam zal worden verlengd tot en met 10 januari 1965. Gedurende de kerstdagen zullen vier tentoonstellingen in het museum te zien zijn: Marino Marini, verzame ling Hulton, Dodeigne, beeldhouw werken en tekeningen, en in het Prentenkabinet 18de- en 19de-eeuwse Duitse tekeningen uit eigen bezit. Wim Sonneveld weer naar Amsterdam Wim Sonneveld zal van 1 t/m. 31 januari in De Kleine Komedie en van 1 t/m. 28 februari in het Centraal Theater in Amsterdam de laatste 50 voorstellingen geven van „Een avond met Wim Sonneveld". Met hem treedt op Marijke Merckens, terwijl de muzi kale begeleiding wordt verzorgd door Harry Bannink (piano) Jan Blok (gi taar), Cees Rosbergen (bas) en Paul LagaSy (slagwerk) behalve door Wim Sonneveld zelf geschreven teksten omvat het programma tevens teksten van Annie M. G. Schmidt, Michel der Pals, Hugo Verhage, Jean Senn en Simon Carmiggelt. De decors zijn van Friso Wiegersma. De prijzen voor aanmoediging en beloning van personen ter aankwe king van goede karaktereigenschap pen zy'n toegekend aan: Frits Boom kamp, Enschede, Wim Decoodt, St.- Amandsberg (bij Gent), Hans Heit- kamp, Enschede, Rudolf Korver, Am sterdam; mevr. S. M. H. Hoof f-Van Dijck, Abeele (Frans-Vlaanderen) Luc Verbeke, Waregem (België) en aan R. Victoor, Kapelle Frans- Vlaanderen De prijzen voor steun aan culturele en wetenschappelijk-technische on derzoekingen gaan naar: Stichting „Het Hof", Rotterdam; stichting de Werkgemeenschap, Huis ter Heide; vereniging „De Vrienden van Veere', Veere; het Dominiek-Savio-Instituut, Gits (België) en „De Blankaart", Woumen (België). Een prijs voor steun aan werk zaamheden ter bevordering van de geestelijke volksgezondheid krijgen Stichting „Ruimte voor de jeugd", Rotterdam: Stichting „Casa cuna villa Maria", CurasaoVereniging „Openlucht opvoeding", Brasschaat (België) en Vereniging „De Wiek slag", Hasselt (België). Prijzen voor toneelstukken zijn toe gekend aan: prof. dr. Libbe van der Wal, Delft; drs. M. van Loggem, Am sterdam en mr. H. A. Keuls. Humoristisch programma (Van onze kunstredactie) Het nieuwe cabaret Pepijn heeft gisteravond in Den Haag onder leiding van -Paul van Vliet uit Leiden de première gegeven van het programma „Oh, pardon". Met dit woord wil Paul van Vliet de Haagse sfeer weergeven. Het programma is ten dele op Den Haag georiënteerd .onder meer met de „meezinger" „Lege paleizen" en enkele persiflages op het accent van de Residentie. Gisteravond werd met de première het nieuwe theater Pepijn geopend, dat is gesitueerd in een pand dat vroeger tot pakhuis diende. „Oh, pardon" bevat vrijwel uit sluitend „tijdloze", niet- actue le nummers. Het is niet politiek, zo als het Haags Studentencabaret, of sociaal-satirisch, zoals Lurelei. Het programma bevat vele fijne humo ristische trekjes, is nooit grof, en trapt nergens op lange tenen. De toeschouwer slaat het gehele pro gramma welwillend en met een glimlach gade. Een enkele keer is er een uitschieter, die tot schate ren verplicht. De nummers worden gebracht door Liselore Gerritsen, Paul van Vliet en Ferd Hugas. Judith Bos Concert te Voorschoten Prachtige zang der Dominicanessen De muziek-,.wereld" is bij uitstek een terrein, waar het bewust instandhouden van scheidsmuren tussen protestanten en rooms- katholieken realiteitszin mist. De hoeveelheid muziek van r.-k.- componisten afkomstig en die de koren en kerkorganisten van protestantsen huize concerterend to klinken brengen, is dermate uitgebreid, dat niemand hie rtot enige schatting in saat zou zijn. Het is gelukkig ook niet eens meer iets heel bijzonders dat, zoals gisteren in de Voorschotense Dorpskerk, rooms-katholieken en protestanten samen een kerkmuziekavond verzorgen. Wel was voor ons een noviteit het daaraan meewerken door een r.-k. zusterkoor. as het koor van de Dominica- oJ.v. zuster Rosaria. Deze hebben een prachtvoorbeeld gesteld van geacheveerd zingen in een heldere stemvoering, met een bepaald mooi registercontrast, zacht-sonoor zonder ook maar de geringste zwaar te, zuiver uitgewogen in een glanzen de egaliteit. Kortom rein selectieve, totaal beheerste zang. Hun bijdrage behelsde psalmen van Meinders, een Gloria op een gregoriaanse 13de eeuwse melodie en het superieure res- ponsoriale „Rorate Coeli" uit de li turgie voor de 4de Adventszondag. Van de andere zijde kwam de „openheid" van de KinderkantorU ol.v. Cantor Walvaart, een wel 70 hoofden tellende jeugdgroep. De gro te muziekliteratuur speelde hier geen rol. Men zong o.a. geestelijke liede ren door Vogel en Walvaart bewerkt en een kantate van een componist Boxbergwaar enkele jeugdige vio- listjes konden worden ingeschakeld), materiaal door de cantor pedagogisch geschikt geoordeeld en passend in de Adventsgedachte. Het orgel gaf on dersteuning, soms deden wat blok fluiten mee. De zang zelf verliep op merkelijk ordelijk en met edel klank gehalte. Mevrouw Walvaart-van Engeldorp Gastelaars was het, die begeleidde en bovendien in vijf orgelwerken solieer- de. Van Bach: het prachtige Prelu dium in b, het Trio over het orgel- koraal „Herr Jesu Christ" en „Nun Komm der Heiden Heiland". Verder het orgelkoraal Ps. 24 van de Neder lander Anthoni van Noordt uit de 17de eeuw en Preludium, Fuga en Ciaconna in C van Buxtehude. Mevrouw Walvaart bleek dit alles goed onder de knie te hebben, zodat ae stemmenloop steeds gegarandeerd de gewenste doorzichtigheid mee kreeg. Haar opvattingen zijn sterk aan de objectieve kant, d.w.z. dat zij zich dichterlijke vrijheden in de in terpretatie ontzegt. Dit betreft dan ook de registratie, die in de drie Bach-werken wat eenzijdig en uni form aandeed. Men versta ons wel: stilistisch bleef alles volkomen ver dedigbaar. Een probleem is alleen (met het oog op de luisteraar), dat in deze kerk een nagalm in de hoog te totaal ontbreekt en daardoor een wat droog en star klankbeeld kan ontstaan. De belangstelling was verheugend voor dit concert, dat is uitgegaan van de Culturele Commissie van de Herv. Jeugdraad. Paul van Vliet. Liselore Ger ritsen en Ferd. Hugas tijdens de semble (geboren in Leiden» treedt op als het mannetje Pepijn en „praat" de nummers aan elkaar met kleine, subtiel gebrachte gedichtjes. Rob van Kreeveld bespeelt de piano. An- nemarie Prins gaf regie-adviezen. „Pepijn" treedt voorlopig alleen op vrijdag, zaterdag en zondag op. Op andere avonden wordt het theater voor diverse culturele manifestaties gebruikt. Paul van Vliet (met zijn vrouw Liselore Gerritsen bekend van het Leids Studenten Cabaret) zingt de moeilijkheden van de verwezenlij king van zijn ideaal in het num mer „Theatertje". Maar dit theater in de Nieuwe Schoolstraat mag er dan ook zijn! De entree is tegelijk foyer, met een bar en een balkon, die plaats biedt aan 60 personen. In de zaal staan 98 boerenstoeltjes. De toneelopening bevindt zich aan de rechterkant van een fel rood ge schilderde muur. Onmiddellijk na binnenkomst valt de intieme sfeer op, die deze jonge, idealistische ca baretgroep heeft weten te scheppen. Het is de bedoeling, dat men na af loop van het vrij korte programma in de foyer nog wat nababbelt. Alle teksten zijn geschreven door Paul van Vliet, die hiermee zijn ta lent weer eens heeft bewezen. En kele woordspelingen: „De REM. een Verolmde zaak" en „Nederland, het land met de oudste van dagen". Volgend jaar viering eeuw Vondelpark Honderdduizenden (776.000) bloei ende bollen in velerlei kleurschake ring. fonteinen met verlichting in de avonduren, een internationale openluchttentoonstelling van werken van thans levende beeldhouwers en een foto-expositie zullen in 1965 zeer velen naar de hoofdstad lokken om met de Amsterdammers het eeuw feest te vieren van hun Vondelpark. Op de grote speelweide zullen van 15 april tot 1 oktober 25 beeldbouwwerken van meer dan 3 meter hoogte zijn opgericht. Het grootste, een betonplastiek van meer dan 4 meter hoogte, zal volgens een ontwerp van Picasso door de Deense beeldhouwer Nesjar ter plaatse worden uitgevoerd De ge meente Amsterdam zal dit werk aankopen. Tot de beeldhouwers, van werken op deze tentoonstelling te zien zullen zijn, behoren Lipchitz. Moore, Zadkine en AppeL Het ligt in de bedoeling kleinere beeldhouw werken elders in het park op te richten. WORLD PRESS PHOTO '64' Afscheid v. Dalsum te Tilburg Aanbieding reis naar Israël

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7