Snelheid en lawaai van bromfietsen tegen gaan BITTERE PIL VOOR COLLEGE VAN B. EN W. In LEIDEN is geen plaats meer voor woningwetwoningen t Binnen huidige grenzen nog ruimte voor circa 900 woningen in vrije sector „Het tekort aan gymnastieklokalen is zorgwekkend" KOSTBARE BEGROTINGSTIJD Nog vele wensen bij Leids onderwijs Bouw van scholen, w.o. ZES kleuterscholen wil niet erg vlotten POSITIE VAN SCHOOLHOOFD „WANDELENDE AGENT HEEFT WEINIG NET" Controle-activiteit van politie opvoeren DE CIVIELE VERDEDIGING ONDERWIJS EN JEUGDZORG Vijfduizend gulden voor CEYLON Zélf pompen Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 18 december 1964 Tweede blad no. 31445 „Het is voor het College een bittere pil, dat voor de in 1965 te bouwen 221 woningwetwo ningen in Leiden geen plaats meer is. Wonin gen, waaraan wij volgens de chef van het huis vestingsbureau juist zulk een grote behoefte hebben om uit de misère van de woningnood te komen. In de premiebouwsector kunnen wij nog even vooruit, maar dan moeten ook bouwers ge vonden worden, die in deze sector woningen willen bouwen. In de vrfle sector kan de bouw doorgaan, doch dan moeten geen finan ciële problemen om de hoek komen kijken. Naast de reeds door de minister goedgekeurde plannen kunnen thans nog binnen onze grenzen circa 900 woningen in de ongesubsidieerde sector worden gebouwd", aldus wethouder C. J. Plena toen hij gistermiddag bU de begrotingsbehandeling het bouw en woningbeleld van B. en W. verdedigde. Met nadruk gaf spreker de raad de verzekering, dat hij er in de bouw sector uit zal halen wat er uit te halen valt. De heer Piena zei te zullen be vorderen, dat in nieuwe uitbreidings plannen geen vierlagenbouw (zonder lift) wordt opgenomen. De consequen ties hiervan zijn, dat uit econo misch oogpunt in feite alleen een ge zinshuizen en galerijflats van ten minste zes-hoog moeten worden ge bouwd. Driehoog zonder lift en vier hoog met lift is economisch niet haalbaar. Met de beplanting van de in aan- legzijnde Lammenschansweg zal in begin 1965 een aanvang worden ge maakt. Dit dan nog altijd vc werkzaamheden het toelaten. IN AANBOUW 1417 WONINGEN De heer Piena, die voor deze verdediging pl.m. iy2 uur nodig \had, maakte de raad aan de hand lvan vele cijfers duidelijk, dat op 10 december j.l. in aanbouw wa ren 728 woningwetwoningen, 256 upremiewoningen en 433 woningen jn de ongesubsidieerde sector. Goedgekeurd, doch nog niet \begonnen met de bouw, zijn de plannen voor 128 premiewonin- pren en 106 in de ongesubsidieerde 'sector. Voorts zijn plannen inge diend voor de bouw van 424 wo ningwetwoningen, 30 in de pre- miebouw en 550 in de vrije sector. I Dat binnen de huidige grenzen voor de 221 woningwetwoningen geen plaats is, is een keihard feit, 'dat de spreker de raad niet wen ste te onthouden. Bestond er vorig jaar nog een uit wijkmogelijkheid door verande ring van de bestemming van be paalde gronden, Leiden is thans op een punt aangekomen, dat dit niet meer mogelijk is. Voor premiebouw, aldus de heer Piena, is binnen de huidige grenzen nog plaats voor plm. ,340 woningen. Bouwen in Leiderdorp Hoewel Leiderdorp bereid was om Hóf 100 woningwetwoningen van het Lei- se contingent voor 1964 over te ne- I men, bleek dit thans nog niet nood- Miakelijk. Het aanbod blijft echter van kracht. Tijdens een zeer recent gesprek, met begrip voor elkanders belangen, bleek, dat Leiderdorp ook I in 1965 de woningen wil bouwen, doch dan in een verhouding van 40 wo- ningwetwoningen, 40 premiewoningen inlen 20 woningen in de vrije sector. m Het College, aldus de wethouder, heeft hierover nog geen beslissing ;.s| genomen omdat hier een principiële kwestie aan de orde is gesteld, n.L het verschuiven van vrije sectorwo- 'j nuigen, waarvoor Leiden zelf grond 1 heeft. Uithalen wat er in zit Naar aanleiding van de opmerking de heer Woudstra „dat Lelden moet vechten voor de bouw in de premie- en vrije sector", merkte de W'| wethouder op, dat het een illusie is 'Itfte menen, dat binnen het raam van J het bouwdistrict er meer kan wor- er|] den uitgehaald dan er in zit. gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft se. Haarlemmerstraat 181.- Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. Officiële publikaties OPENING BRUGGEN Burgemeester ep. Wethouders v« >iden brengen ter openbare kenni lat de van gemeentewege bediende GEMEENTELIJKE BUREAUS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dienst voor Kasbeheer met ultzom Meuwsteeg, op voor het publiek gesloten zullen zijn Burgemeester en Wethouders het oversteekpad op ./eg ten noordwest Johan de Wlttstraat ln steekpla de Rijnsburgerweg ten noordwesten van de mm trekken; n. aan te wijzen als voetgangerso steekplaats het aangelegde o steekpad op de Rijnsburgerweg zuidoosten van de Lijsterstraat de oversteekp straat, respec van de Surln Fonteinen in de stad Aan de directeur van de L.D.M. heeft het College advies gevraagd In zake het spuiten van de fontein op de Vismarkt. In principe heeft het College reeds besloten tot het tref- van enige voorzieningen. Voorts heeft de directeur van Gemeentewer ken het College geadviseerd over het plaatsen van fonteinen elders in de stad. De af te breken krotten zijn in de regel niet van zulk een kwali teit, dat gebruik voor verenigingen mogelijk is. In verband met sane ringsplannen verdient het geen aan beveling om krotten voor bedrijfs doeleinden af te staan. Monumentenzorg, aldus deelde de wethouder mede, verzet zich ernstig tegen de aantasting van het karak- ran het Rapenburg. Stoepen zul- ?r dan ook wel niet komen. Een absoluut „neen" wilde de wethouder echter nog niet laten horen. De zaak zal in de verkeerscommissie nog eens bekeken worden. Dat ir. Drost naar Eindhoven ver trekt, betreurt ook het College. Gelet op de plannen, welke nog op stapel staan, betekent zijn verstrek uit Lei den voor de gemeente een groot ver lies. De woonblokken langs de Zijl zul len straks het stedelijk karakter van deze wijk accentueren. Bovendien zal de bouw van een brug hier een geheel nieuwe situatie doen ontstaan. Demping Langegracht Tenslotte deelde de wethouder mede, dat de aanbesteding van de verdere werkzaamheden aan de Langegracht nog deze maand kan geschieden. Een werk, dat echter be keken zal moeten worden in het a van de financiële mogelijk heden. Volledige steun Wethouder Ir. J. J. G. van Hoek, die in het College van B. en W. on der meer voor de woningverdeling verantwoordelijk Is, verzekerde de raad, dat de te vormen huisvestings studiecommissie de volledige steun van het gemeentelijke bureau huis vesting zal krijgen. Dat het Leidse huisvestingsbureau het overigens nog niet zo „gek" heeft gedaan, blijkt wel uit het feit, dat Amsterdam nu ook urgentiegroepen gaat instellen. De wethouder meende, dat het niet primair is, in welke sectoren woningen worden gebouwd; als er maar wordt gebouwd. Voor de toewij zing der beschikbare woning wordt niet in de eerste plants gelet op de woningzoekenden maar op de in-wo- recteur van de Rijkswaterstaat Zuid- Holland, aan de door Ce minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen ver- deputeerde Staten van Zuid-Holland. TAFELSETS voor de feestdagen, in een mooie sortering vanaf - 8.90 - NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA #- ning nood-verkerenden. Een onder zoek naar de woningbehoeften acht te wethouder Van Hoek zeker van belang. re-en dupliek, waarbij geen nieuwe gezichtspunten naar voren traden, werd groep II (openbare wer en volkshuisvesting) als afge handeld beschouwd. Vereniging leraren lichamelijke opvoeding: Het hoofdbestuur van de „Konink lijke vereniging van leraren en on derwijzers in de lichamelijke opvoe ding" heeft er in een brief aai minister van O.K. en W. met klem op aangedrongen, dat maatregelen wor den getroffen die ertoe zullen leiden, dat op zo kort mogelijke termijn de achterstand in de bouw van gymnas tieklokalen zal zijn ingehaald. Het hoofdbestuur acht dit in het belang van de Nederlandse burger een dwingende eis. Gewezen wordt op de „beginselverklaring" in de nota van februari 1960 van het ministerie van O., K. en W.: „De gedachte dat 'j school welke daarover (over accom modatie voor lichamelijke vorming en sportbeoefening) niet beschikt, niet als een complete school kan worden beschouwd, dient, voorz dit nog niet het geval is gemeen goed te worden. „Er wordt gespro ken van een zorgwekkende situatie, waardoor de geestelijk-lichamelijke gezondheid van het kind en daarmee van het gehele Nederlandse volk wordt bedreigd. Volgens het C.B.S. waren op 1 sep tember 1963 in Nederland 3991 gym nastieklokalen, 185 waren in aanbouw en 21 zouden worden opgeheven. Het hoofdbestuur komt bij 25 gebruiks- uren per week tot een gewenst aan tal lokalen van 5632. Daarbij is de kwaliteit van de ter beschikking staande lokalen buiten beschouwing gelaten. Teneinde geen kostbare begrotingstijd verloren te laten gaan besloten is om ook maandagavond te vergaderen begon de wet houder van Onderwijs, de heer S. Sannes, gisteravond om half elf nog aan zijn verdediging. Terwijl de culturele en sport- en jeugd zaken bleven rusten tot de zitting van hedenmiddag, behandelde de wethouder in drie kwartier de vragen, die hem bij de onderwijs- paragraaf waren gesteld. Na een opsomming te hebben gegeven van de projecten, welke verwezenlijkt konden worden of in aanbouw zijn, moest ook spre ker constateren, dat het met de bouw van de tweede serie systeem scholen, de zes kleuterscholen en de Mytylschool niet erg vlotten wil. Steeds ontstaan er nieuwe moeilijkheden. Het is nog niet te zeggen wanneer met de bouw van de eerste school begonnen kan worden. Binnenkort hoopt de wethouder evenwel een oplossing te vinden voor de grote lokalen- nood in zuid-west. Met de heer Wiertz is de wethou- >r van mening, dat een schoolhoofd vrijwel geen tijd beschikbaar heeft de leiding van vooral jonge en varen docenten. De portie van de hoofden van scholen is echter in eerste plaats een rijksaan gelegenheid. Met dit te constateren wil niet gezegd zijn, aldus de heer Sannes, dat het college in principe dit probleem in de toekomst niets zou willen doen. Het Rijk schiet z.L in dit opzicht tekort in haar taak. Het verwijt van de heer Wiertz, dat in het bijzonder de wethouder Onderwijs financieel belang laat j prevaleren, wees spreker van de hand. Inbraak in scholen In verband met de veelvuldige in braken in scholen, wordt thans een circulaire opgesteld, waarbij het be- n van gelden in scholen uit drukkelijk wordt verboden. Mevr. Geelkerken-Brusse vindt de wethouder aan haar zijde wat be treft een compromisvoorziening (geen zuilen) voor gehandicapte kleuters. Een commissie, die deze materie moet bekijken, is reeds ge vormd, terwijl het Medisch Opvoed kundig Bureau is gestart met een groepje psychisch gehandicapte kleu ters. De plannen om deze zaak aan Mammoetwet Om kwart voor negen stelde gisteravond de wnd. voorzitter, wethouder S. Menken de behandeling van groep IV (openbare veiligheid) aan de orde. De heer J. Lijten (KVP) opende de beschouwingen. Hij achtte een strengere controle op de voorschriften voor bromfietsberijders noodzakelijk. De rege ling met de verkeerslichten bij de Utrechtsebrug is nog verre van ideaal. De heer G. J. de Bruyn (PSP) zeide, dat zijn fractie tegen de post van de B.B. is. Een tegen stander is spreker ook van de ci viele verdediging. Voor de gevol gen van een kernoorlog klopt men, volgens spreker, aan bij een struisvogel. Men komt er niet met een discussie van ,,'t is welles, 't is nietes". Laat het College zich voor inlichtingen eens wenden tot het Pomologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen. Hoewel spreker, zoals gezegd, een tegenstander is van de civiele verdediging, zal hij toch voor deze post in de begroting stem men omdat hij overtuigd is van het kritisch inzicht van de be treffende adviseur. De hr J. C. J. Lambermont was even als z'n partijgenoot, de hr Lij ten, sterk geporteerd voor een strenge controle op de snelheid en het lawaai van bromfietsen. Nieuwe parkeerplaatsen dienen duidelijk aangegeven te wor den. Het duurt echter wel lang „gelukkig is nu het eind in zicht" met de aanleg van een terrein tus sen de Geregracht en de Kraaier- straat. Een voetgangersoversteekplaats op de Haarlemmerstraat bij de Peli kaansstraat en een klein trottoir voor de Stadhuistrap kwamen spreker ge wenst voor. In de vroege ochtenduren moet z.i. ook de straatverlichting op volle sterkte branden. Lang parkeren j voor Stadhuisambtenaren op het Stadhuisplein moest z.i. verboden worden. Race-baan De heer B. de Kier (Prot. Chr.) sprak over het grote aantal moeilijk te vervullen vacatures bij de politie waardoor de dienst niet zo goed func tioneert. Zo is er o.a. onvoldoende controle op de Rijnsburgerweg, racebaanEen „wandelende agent" heeft weinig nut meer. Z.i moet de politie nog meer gemotori seerd worden o.a. met bromfietsen) De huidige situatie op het Rapenburg tussen Nonnensteeg en Noordeinde achtte spreker, vooral voor een voet ganger, uitermate gevaarlijk. Overweegt het College de instelling van een centraal telefoonnummer van brandweer, politie en EHBO, zo wilde de heer M. L. Kuyt (PvdA) weten. Politie op snelbrommer Teneinde de vele bromfietsexcessen tegen te gaan wees spreker op de maatregelen, welke de politie in Gro ningen hiertegen en met succes heeft genonien. De aldaar genomen proef met poltie op snelbrommers heeft zeer gunstige resultaten (in eei korte periode plm 1400 processenver baal) opgeleverd. Voorts kantte spreker zich tegen de lange wachttijden, welke bij het openbare lokale vervoer optreden. Geen stoepen langs Rapenburg De heer F. Portheine (VVD) onder streepte de opmerkingen, welke over de bromfietsexcessen zijn gemaakt. Periodieke acties op elk gebied blijven geboden. Leiden, een moeilijke stad voor het verkeer, zal in de toekomst zeer gebaat zijn met de realisering van het wegenschema. Aandacht vroeg ook spreker voor de verkeerssi tuatie op het Stationsplein en het Rapenburg, hoewel hij zich geen voorstander toonde van stoepen langs deze karakteristieke gracht. Nu er meer abri's komen, zag spreker ook gaarne een abri op de Botermarkt. Maatregelen treffen De heer J. van Baaren (PvdA) sprak over een onstuimige verkeers- ontwlkkeling, welke eerst ln goede banen kan worden geleid op het mo ment, dat het wegenschema groten deels is gerealiseerd. Als direct te ne men maatregelen zag spreker o.a. uit breiding van het eenrichtingsverkeer, het toezien op het overschrijden van de maximum snelheid, het opvoeren van de controle-activiteit van de ge motoriseerde politie en het weren van lesauto's tijdens de spitsuren op de verkeersroutes. In tegenstelling met de heer Por theine voelde de heer Van Baaren wel voor stoepen langs een gedeelte van het Rapenburg, waar de rijwielen voor het gebouw van o.a. de WSL, groot gevaar voor de voetganger op leveren. Zijn fractiegenoot, de heer S. J. Roorda, pleitte voor een openbare voorlichting t.a.v. de civiele verdedi ging. Mevr. J. v. d. Blom-Vijlbrief (CPN) drong aan op het treffen van ver- keersvoorzieningen aan de Herensin gel tegenover de Julianastraat en op de hoek Churchilllaan—Telderskade, De heer M. van Aken (PvdA) ten slotte vroeg naar de aansprakelijk heid van taxi-chauffeurs bij overtre dingen. Is het juist, dat er in het Acad. Ziekenhuis een centrale be staat, die het taxi-verkeer regelt? Nu er vacatures bij de politie zijn, vraagt spreker zich af of de dubbele beman ning niet kan vervallen. Indien dit vanwege de controle niet mogelijk is, zou men wellicht zijn toevlucht kun nen nemen tot de chauffeur-niet- politieagent. Enkele besprekingen hebben reeds plaats gehad tussen de hoofden van scholen voor VHMO en de inspectie van het Middelbaar Hoger Onder wijs met de bedoeling na te gaan, welke voorzieningen er in verband met de invoering van de Mammoet wet dienen te worden getroffen. Uit de MMS van de Louise de Coligny hbs zal automatisch een Havo groeien. Indien er jongens tot deze hbs worden toegelaten een maatregel, welke in overweging is zal de Louise de Coligny hbs onge twijfeld verschillende Havo-afde lingen krijgen. Er zijn echter nog tal van onzekere factoren, welke eerst in de loop van de komende jaren ge stalte zullen krijgen. Een nauwe sa menwerking zal hiervoor in de toe komst ook tot stand dienen te ko men tussen de Louise de Colygny hbs en het Rembrandt-lyceum. Leermoeilijkheden Een onderzoek naar de leermoei lijkheden ln het eerste jaar van de lagere school is in volle gang. Het ligt in de bedoeling om de 3-jarige een bovenbouw te geven. Aan z.g. huiswerkcursus wordt op di- middelbare scholen reeds aan dacht besteed. Het is niet zo zeer een huiswerkcursus, doch meer een cur- om de kinderen te leren leren. Zij Is bedoeld om die leerlingen, die de mening van de docenten een goede intelligentie beschik ken, doch hun studie niet juist or ganiseren en daardoor achter drei gen te raken, te helpen. Het boeken- en studiefonds Indien de proef met het boeken fonds slaagt, zal de werking van het fonds verder worden uitgebreid. Ook de waarde van het Leids Studiefonds it het college hoog aan. De subsi die is reeds tot f 22.000 opgetrok ken. Rekening is zelfs al gehouden met een extra budgetverhoging met plm. f5.000. Voordat de wethouder zijn verde diging afbrak, deelde hij mee, dat het college een rapport heeft be reikt, waarin wordt voorgesteld om met medewerking van de Stichting Natuur en Jeugd een consulent aan te stellen, die de activiteiten van deze Stichting met de schooljeugd kan leiden. De Stichting is bereid de helft het salaris te vergoeden. De Leidse raad, welke gistermiddag aan zijn vierde begrotingsdag (zeven de zitting) begon, heeft allereerst nog korte tijd gesproken over enkele onderwijszaken. De heer H. Zunder- man (PvdA) opende de discussie. Na een uitvoerige inleiding, waarin spreker vele overheidsmaatregelen bekritiseerde en daarbij tot de con clusie kwam, dat de hedendaagse geldschaarste geen economische, doch politieke oorzaken heeft de VVD en de KVP moesten het nog al eens ontgelden Red. drong aan op het instellen van een onderzoek hoeveel kinderen uit een arbeidersmilieu in de lagere school moeilijk kunnen meekomen. Meer aandacht vroeg spreker met name voor de gehandicapte kleuter. Gymnastiekonderwijs wordt in loka len gegeven (o.a. in het Rembrandt- lyceum), die voor dit onderwijs no dig moesten worden afgekeurd. De instelling van een boekenfonds voor alle middelbare scholen, waar mede thans een proef wordt geno men in de brugklas van het Renv- brandtlyceum, kwam de heer Zun- derman wenselijk voor, eveneens, dat B. en W. huiswerkcursussen in de scholen stimuleren en overgaan tot de invoering van een cultureel jeugd- paspoort. Voorts hield spreker een krachtig pleidooi voor meerdere re creatiemogelijkheden (ook voor oude ren in de vakantietijd), verhoging van de bijdrage aan het Leids Studie fonds en volledige inrichting van het openluchttheater. Te gemakkelijk, aldus spreker» wordt door velen ln de raad gespro ken over „het tegen de gemeents aanleunen van particuliere jeugd zorginstellingen". Weet men wel, wat il van organisaties en ook kerken jor het jeugdzorgwerk doen? Spreker bracht het bedrijfsleven hulde voor hetgeen in deze kring wordt gedaan voor het werk onder de vrouwelijke en mannelijke bedrijfs- jeugd. Molenmuseum Zijn partijgenoot, de heer M. L» Kuyt drong er op aan om het Molen- museum (in ,De Valk") nog voor het toeristenstroom begint, te openen Uitbreiding van de tentoonstellings ruimte van „De Lakenhal" is zeer ge wenst. Ook laten de huisvesting van het personeel en de educatieve dienst en de verlichting van het museum nog veel te wensen over. Jubileumconcert „De stem des volks" Op dinsdag 5 januari vindt fa» de Stadsgehoorzaal in verband met het 50"'jarig bestaan van „De stem des volks" afd. Leiden een groot Jubi- leumconoert plaats. Uitgevoerd wor den de cantate „Singet dem Heim ïeues Lied" van J. S. Bach „Na- nle" en „Schicksals lied" van Joh, Brahms, de kantate „Dir, Seel des Weltalls" van Mozart en de Chorfan- tasie van Beethoven. Solisten zijn Leny Stevens—Rid derhof (sopraan), Diet Kloos (alt), David Hollestelle (bas), Jan van der Meer (piano en orgel). De begeleiding wordt verzorgd door het Utrechts Stedelijk Orkest. Het geheel staat onder leiding van Henk Briër. Kerstkaartenactie van de Bedrijfstechnische School In d« gymnastiekzaal van de Gem. Bedrijfstechnische School had gistermiddag de sluitings plechtigheid plaats van een ac tie, die alleszins geslaagd kan worden genoemd. De jongens van deze Leids, school hebben namelijk met hun kerstkaarten- actit f 5.000.- bijeen gebracht, van welk bedrag twee pompen voor het droogtrekken van moerasgronden op Ceylon gekocht zullen worden. Het geld werd nog juist voor het begin van de kerstvakantie overge dragen aan de vertegenwoor diger van de Novib, de heer G.! J. van Vlijmen in Dén Haag. Pit De leerlingen, die de meeste kaar ten aan de man hadden gebracht, kregen op deze sluitingsmiddag waardebonnen als blfjk van waarde ring voor al hun activiteit. Twee Jongens presteerden het zelfs om ieder bijna vierhonderd kaarten te verkopen. De heer K. H. de Bruin, die als leraar deze kerstkaartenactie leidde, bracht echter duidelijk tot uit drukking, dat de jongens het geza menlijk hebben geklaard. „Jullie heb ben getoond kerels met pit te zUn", zei leraar de Bruin. Pompen Trouwens, ook de directeur van de Gem. Bedrijfstechnische school, de heer F. C. Mabesoone, was door het resultaat van deze aotte verrast. HIJ twijfelde er niet aan of de jongens zullen zich ln hun verdere leven voor andere mensen blijven inspan nen. De directeur vestigde er nog maals de aandacht op, dat van het bijeengebrachte geld twee pompen zullen worden aangeschaft, waarmee de Ceylonezen zelf aan het werk zul. len gaan. De heer J. G. Fokkema tenslotte droeg als penningmeester van het actiecomité het geld aan de Novlb- venegenwoordlger over. Deze kon met zoveel geld ln zijn banden eigen lijk weinig zeggen. „Dt ben overrom peld door dit geweldige resultaat", zei de heer Van Vlijmen in zijn dankwoord. Advertentie HENKES JONGE JENEVER eA

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3