LEIDSCH DAGBLAD Nieuw! FORD TAUNUS 20 M Einde Veronica in zicht Betere verhouding van Washington en Parijs WÉÉS# Regering bevordert vakantiespreiding OVERWINNING VOOR WILSON Westelijke landen gaan spreken over Duitse hereniging M alles Vlieland Delicate situatie in metaal Iedere medewerking wordt dan strafbaar Grote brand in verpleeginrichting: HIGH SEAS ZAL PROTESTEREN twintig doden Weer treinstaking in Frankrijk lEMCOiv CALEX (§üc/ ^ïfteuivs Opgericht I maart 1860 VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 No. 31445 Maak een proefrit bij de Official Ford Dealer! Welke vlag Veronica wel voert is niet bekend. De Nederlandse regering stelt daarnaar een onderzoek in via de Nederlandse vertegenwoordigin gen in het buitenland. Omdat de Straatsburgse conventie optreden mogelijk maakt tegen piratenzenders, ongeacht de vraag welke vlag de be trokken schepen (of vliegtuigen) voeren, zijn er straks geen diploma tieke moeilijkheden te verwachten met de vlagstaat van Radio Veronica. OOK ENGELAND Ook Engeland wacht op stemming met andere Europese lan den voor een gezamenlijk optreden alvorens iets te doen tegen piraten zenders op schepen, die buiten de Engelse kusten opereren. De woord voerder van de Britse P.T.T. ver klaarde in het Hogerhuis: „Wij me nen, dat het probleem van de pira tenzenders niet door unilateraal op treden kan worden opgelost, omdat dan de storing zou voortduren". De regering heeft enige beslissingen genomen, die de vakantie- spreiding kunnen bevorderen. Zij hebben betrekking op de voor lichting, het onderwijs en het bedrijfsleven. De beslissingen zijn grotendeels in overeenstemming met de voorstellen in het advies van de Sociaal Economische Raad. Zowel bij de Nederlandse als bij de buitenlandse vakantiegangers ligt de topdrukte in de tweede helft van juli en de eerste drie weken van augustus. Uit een opinie-onderzoek bleek de S.E.R. echter, dat de meer derheid van de volwassen vakantie gangers het topseizoen wenst te ver mijden. Dit gaat echter zeer moei lijk, door de sterke gebondenheid aan bedrijfs- en schoolvakanties. Schoolvakanties Er zal daarom naar gestreefd worden, dat met ingang van 1966 over de gehele linie 1 juli als begin datum voor de schoolvakanties wordt aangehouden. In 1965 zal 'n dergelij ke regeling nog niet gemakkelijk te verwezenlijken zijn, maar waar mo gelijk zal de aanvangsdatum van de schoolvakanties in '65 op 7 juli worden gesteld. Voor twee andere aanbevelingen van de S.E.R. op het gebied van de schoolvakanties een verlenging van de schoolvakanties of het in voeren van een aaneengesloten Het plan van de Britse premier Harold Wilson om een Atlantische kernmacht (ANP) te organiseren is gisteren in het lagerhuis goedgekeurd Zoals kon worden verwacht stemde de conservatieve oppositie tegen het plan met de bewering, dat het stra tegisch waardeloos zou zijn. De klei ne liberale partij stemde voor de regering. De uitslag was 311 voor en 291 tegen, een veilige marge van twintig stemmen voor Wilson. schoolvakantie van Hemelvaartsdag tot en met Pinksteren —ziet de regering op korte termijn geen mo gelijkheden. De regering heeft ook de medewer king van de Stichting van de Arbeid ingeroepen, om zoveel mogelijk sprei ding in bedrijfsvakanties te bevorde ren. De stichting is verzocht na te gaan of hèt collectief sluiten van bedrijven kan worden beperkt. Voorlichting Gedurende de eerstkomende jaren -al'verder nog een voorlichtingscam pagne worden gevoerd, die gericht is op de niet aan het topseizoen ge bonden vakantiegangers. In 1963 be droeg het aantal volwassen vakantie gangers van deze categorie 1 1/4 mil joen of 28 procent van het totaal. Het ministerie van Economische Za ken heeft voor .dit doei voor 1965 een subsidie van f 100.000 uitgetrok ken. „Uiterst delicaat", noemde de voorzitter van de Vakraad voor de Metaalindustrie, ir. K. van der Pols (tevens werkgeversvoorzitter) de situatie die is ontstaan, nadat de onderhandelingen over de nieuwe C.A.O. voor handarbeiders gister avond waren afgebroken. En de heer I. Baart, werknemersvoorzitter van de vakraad, zei dat hy zich in een pijnlijke situatie bevond. De vergadering heeft maar kort geduurd en geen van beide partijen wilde er veel over vertellen. Maan dag vergadert de vakraad weer. De heer Baart zei over de uitkomst van maandag pessimistisch te zijn. Hy herinnerde eraan, dat hij nog onlangs zijn bezwaren heeft uiteen gezet tegen het huidige loonpolitieke systeem. En men kan de werknemers vertegenwoordigers niet dwingen hun handtekening te zetten onder een C.A.O., die ze niet wensen. De drie samenwerkende werkne mersorganisaties in de metaalindus trie hebben midden november hun wensen voor de nieuwe C.A.O. voor handarbeiders, die 1 januari zou moeten ingaan, aan de werkgevers federatie bekendgemaakt. Het eisen pakket van vyftien punten omvatte o.m. een loonsverhoging van zeven procent, afschaffing van de gemeen- tegroepenindeling. invoering van een ondernemingsgewijze differentiatie die vijf procent van de loonsom kan bedragen en gelijke beloning voor Het onlangs tot stand gekomen loonakkoord geeft nu botsingen op enkele punten uit dit pakket. Vijf Indonesische infiltranten gedood Bij een gevecht in Serawak tus sen Maleisische veiligheidstroepen en Indonesische guerrilla-stryders zijn vijf Indonesiërs gedood en evenveel gewond. De gewonden wer den door de overlevenden meegeno men in het zeer dicht begroeide ter rein. Aan Maleisische zijde werd één militair licht gewond. Prinses Armgard, die vandaag haar 81-ste verjaardag viert. Hedenavond zal zij in haar kas- teel in Diepenheim een diner geven. lyke landen inzake de Duitse een heid dat, volgens Schroder, de Fran sen niet hadden willen tekenen. De Fransen zelf beweren daarentegen dat ze niets geweigerd hebben en bereid waren de onderhandelingen over het communiqué voort te zet ten. 9 Slot pag. 2 Met gespaarde stuivers veel of weinig zakgeld een gevulde portefeuille CADEAUTJES in OVERVLOED en LEUKE... kooien en vogels, poeze- en honde manden, halsbanden en riemen, boeken, marmotten, duivemanden, bloembollenglazen en -schalen, tuin- voederhuisjes, bloembakken en -stan daards, tuingereedschap van harkje tot en met motorgrasmaaier. Voor de KERST eerst kyken by heeft De Kroon op de Taunus traditie nuleverbaar! Directeur: E A. E. van Dlsnoecï DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 loofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per Kwartaal, t. 3.35 per maand, 10.78 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 IN STRAATSBURG IS LAATSTE HAND GELEGD AAN MAATREGELEN TEGEN PIRATENZENDERS (Van onze Amsterdamse correspondent) Ook het einde van de piratenzender Radio Veronica is nu in dcht. De ministeriële commissie van de Raad van Europa in jtraatsburg heeft gisteren de laatste hand gelegd aan een inter- jationale conventie ter bestrijding van piratenzenders. Het verdrag zal op 20 januari door de raad van ministers van Je Raad van Europa worden ondertekend, waarna het reeds van jracht zal worden als het door drie landen is geratificeerd. Op basis van dit verdrag zullen de iKlnemende landen dan wettelijke ïaatregelen kunnen nemen, die ike vorm van samenwerking met Ie piratenzenders onmogeiyk zullen aaken. Hieronder wordt begrepen de iroviandering van schepen en even- ueel ook vliegtuigen, die piratenzen- ers voeren, het leveren van onder- «udsmateriaal en het steunen van [(zendingen met advertentieop- rachten. Ook het vestigen en exploi- eren van piratenzenders zal op rond van het verdrag strafbaar unnen worden gesteld. i SPOED Men mag aannemen, dat de Ne- rlandse regering na ondertekening 11 het verdrag met spoed zal be duiten om gebruik te maken van de «tgevende mogeiykheden, die het «drag biedt. Daardoor zal een eind lemaakt kunnen worden aan het Merkwaardige verschil in juridische lehandeling tussen de R.E.M. en Ra ti |io Veronica. Tydens de parlemen- aire behandeling van de anti-RE.M. 1 ret heeft de regering steeds betoogd net een optreden tegen Radio Vero- lica te willen wachten op het gereed omen van een internationale over- enkomst. Hoewel verschillende lan- Èn reeds op deze overeenkomst zyn ooruitgelopen België, Denemar en en Zweden vaardigden wetten uit ter bestryding van piratenzenders op schepen oordeelde de Neder landse overheid het wenseiyk te wachten, vooral omdat het radio- (Van onze Londense correspondent) De 55-jarige Eric Bent uit Wey- bridge in Surrey is de enige direc teur „U kunt my voorzitter, direc teur of commissaris noemen" van High Seas Television Ltd. Hij is ook directeur van twee drukkersen. Hij verklaarde, dat er van buitenlands kapitaal in zyn maatschappy geen sprake is. „Natuurlijk zit er geld achter deze onderneming, maar ik ben niet be reid te zeggen wiens geld. Het is al lemaal Engels". Volgens een officiële verklaring is High Seas Television zes weken ge leden opgericht met het doel om etheruitzendingen over te nemen. Een Nederlandse maatschappy droeg haar tot voor kort uitgeoefende rechten aan High Seas Television over. Volgens andere berichten is High Seas television echter pas vori ge week opgericht. De heer Bent weigerde vanochtend terug te komen op een eerder afge legde verklaring, dat hy via zijn Ne derlandse advocaten een „officieel protest" tegen de Nederlandse rege ring heeft ingediend. „Onze advocaten zyn van mening, dat onder het internationale recht de Nederlandse actie tegen het eiland geen wetskracht bezit". WEERBERICHT KOUDER Het KNMI verwacht van heden- Mi morgenavond: vannacht nog hier A daar een bui, in de nacht en och- pd op enkele plaatsen mist. Mor in overdag nu en dan opklaringen, pakke tot matige wind tussen pordwest en noordoost. Kouder, met tanacht plaatseiyk in het binnen- tt»d temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 19 DECEMBER Zon op: 8.45 uur; onder: 16.29 uur; Maan op: 16.51 uur; onder: 9.11 uur Hoogwater in Katwyk te 259 en 15.16 uur; laagwater te 11.05 en 23.31 uur. Kt nummer bestaat uit 34 pagina's. n een verpleeginrichting in 'ountaintown, in de Amerikaanse laat Indiana, is vanochtend brand jtgebroken. De politie slaagde er in jjftien personen uit het brandende ïbouw te redden. Vier anderen die iar buiten werden gebracht, bleken I te zjjn overleden. De politie vreest, lat de overige zestien patiënten ns in de brand zijn omge- De verpleeginrichting werd lotaal vernield. Advertentie KERSTDINER 8feervol in 't Oude Jachthuis van Koning Willem III. Edward aan de vleugel. OUDE KONINGSHUYS Sassenheim - Telefoon 8240 (Van onze Parfjse correspondent) In Frankrijk zouden vandaag en morgen opnieuw heel wa/t treinen uitvallen aldus verwachtte men gis teravond. Vooral de forensen uit de Parüse voorsteden werden gewaar schuwd deze dagen maar niet al te zeker op hun elektrische buurttrei- nen te rekenen. Die onaangename verrassing is het gevolg van het feit, dat de spoorweglieden in meerder heid hun vakbonden niet gevolgd zyn. Die bonden hadden geweigerd aan een nieuwe staking deel te nemen, zoals door de communisten was voorgesteld. Maar de leden dachten er anders over. Aan de basis heerst namelijk grote ontevreden heid over de loonpolitiek van regering, waardoor het personeel blykbaar met de communistische CGT van mening is, dat alleen door nieuwe staking hun positie misschien zal kunnen verbeteren. Advertentie iedenavond laatste grote meubelshow In „AVONDRUST", VLIET N.Z. 36 van 7—10 uur. Woninginrichting VERDUIJN jUNSBURG - TEL. 01718—3036 Prof. ir. W. Schermerhorn, oud-minister-president, nam gis teren bij zijn zeventigste verjaar dag afscheid als directeur van het Instituut voor Luchtkar- tering in Delft. Prof. Schermer horn tijdens de afscheidsrecep tie met zijn opvolger, prof. H. J. v. d. Weele. Amerika, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland zijn voornemens nieuwe bespre kingen op hoog niveau te hou den over het vraagstuk van de Duitse hereniging alsmede over de geallieerde kernstrijdmacht. Laatstgenoemden bevinden zich overigens nog in een beginsta dium. Of zij aan de orde zullen komen hangt af van Engels- Duits overleg. Op de zojuist af gesloten ministerraad van de NAVO in Parijs besloten de ministers van Buitenlandse Za ken de mogelijkheid te verken nen van een of ander nieuw ini tiatief om de kwestie van de Duitse hereniging met de Rus sen op te nemen. De vier mi nisters van Buitenlandse Zaken van de in de aanhef genoemde landen zullen in januari vermoe delijk in Washington of New York bijeenkomen. De Amerikaanse pers heeft Intus sen veel plaats ingeruimd voor be richten uit Parys over een duide- lyke verbetering van het klimaat tussen Amerika en Frankryk. De gesprekken, die de Amerikaanse mi- nisier van Buitenlandse Zaken, De an Rusk, in de afgelopen dagen met president De Gaulle heeft gehad, hebben kenneiyk tot een aanzien lyke verbetering in de onderlinge verstandhouding bygedragen. Met een communiqué, waarvan de lengte weer omgekeerd evenredig was aan het soorteiy* gewicht, zijn de veertig ministers der vyf tien NAVO-landen gisteren in Pa rys uiteengegaan. Ofschoon de of- officiële vruchten van hun driedaags beraad bepaald „zuinig" waren, werden (achter de coulissen) toch wel enkele belangwekkende resulta ten geboekt, zowel in positieve als in negatieve richting. Zo heeft een incident over de hereniging van West-Duitsland de persoonlyke be trekkingen tussen de Westduitse mi nister van Buitenlandse zaken dr. Schroder en de Franse bewindslie den nog weer wat slechter gemaakt. Daarentegen hebben de diverse con tacten die tussen de verschillende Amerikaanse en Franse ministers en zelfs president De Gaulle werden gelegd een zekere ontspanning te weeggebracht die enkele waarne mers gisteren al de uitdrukking „di plomatieke dooi" in de mond heeft gegeven. Het lykt trouwens niet helemaal onwaarschynlyk dat tussen die bei de resultaten een oorzakelyk ver bena kan worden gelegd. De chef van de buitenlandse politiek in Bonn Schroder, stond al lang bekend als de man wiens hart veel warmer voor de Amerikanen dan voor de Fransen, althans voor president De Gaulle, klopte. En uit de voorzichti ge toenadering, die zich dezer da- i gen in Washington en Parys lykt af te tekenen, mag men misschien ook de nervositeit verklaren, waar door het hongste Frans-Duitse in cident werd veroorzaakt. Een inci dent over een gemeenschappelyk communiqué der vier grote Weste- Advertentle IHH^HHlIlllllllllllllllllllDlllllflllllllllllllllllllllin VOLAUTOMATISCHE Zie advertentie pag. 2 van het 3de blad van deze courant CADEAU f 1500.- AUTOBEDRIJF N.V. Kort Galgewater 14-16 Leiden - Tel. 33355 Uit het Leidsch Dagblad van 'i 20 Dec. 1864: J Uit Nunspeet wordt ge- 4 J meld: De strenge vorst heeft i J de Zuiderzee met ijs bedektJ zoodat die reeds Zaterdag J met schaatsen bereden werd. »1 f Bij de heden op het J Raadhuis plaats gehad héb- A bende aanbesteding van het bouwen van een schoollokaal ,J J is als minste inschrijver voor ij J f 15658 aannemer geworden i C. J. v. Vliet te AlphenJ

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1