Kweekschoolmeis j es op stap met kerststukjes Zwerver met moeite de cel in gepraat Rusland schaart zich geheel achter de Afrikaanse landen Een sterk staaltje Films van deze week in Leiden De Vikingen komen! LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 18 DECEMBER 1984 VERRASSING VOOR DE BEJAARDEN De opleidingsschool voor Jeuterleidsters heeft deze hele eek in het teken van het kerst eest geplaatst. Het schoolge- iouw is versierd, er wordt veel lézongen, vanmorgen werd een meelstuk opgevoerd en gister- iicidag hebben de meisjes ook deel van de Leidse bevol- ing in de kerstsfeer gebracht. )it gebeurde in dé vorm van het ondbrengen van kerststukjes >n aantal bejaarden. Bijna onderd bejaarden zijn gister- lag verblijd met de komst enige meisjes, die hen een vakje met fruit, conserven, siga- en e.d. overhandigden en bo- 'cndien kerstliedjes zongen. Twintig meisjes van de kweek- chool hebben zich deze week onder siding van mevrouw A. G. Mak le- didactiek en methodiek, bezig houden met het vervaardigen van kerststukjes. Enkele tientallen tisjes hebben geholpen met het zorgen van de bakjes. jOm de bakjes met zo veel moge- Ik voor bejaarden waardevolle za te kunnen vullen hebben de oeisjes bij de Leidse middenstand angeklopt. Zij kregen niet alleen ruit, koeken en rookgerei, maar ook schoensmeer, enkele batterijen en en paar barömeters. meisjes kwam ook bij een herenio- gement terecht. Nadat het bakje aan oude man was overhandigd, zon gen de meisjes kerstliedjes. Iemand, die het allemaal echter niet zo best begreep, zette een oude radio aan, zodat de klanken van „Veronica" zich mengden met de gewijde zang van de meisjes. Soms bleek een bejaarde de dressen waren verstrekt door Socia le Zaken te zyn overleden. Het had geen zin, het bakje dan Ontroerd De meeste bejaarden, die werden bezocht, bleken niet op de komst van meisjes te hebben gerekend. Zij ren zichtbaar ontroerd. Een groep PROMOTIES MeJ. H. C. van Ingen, geboren te ^feoerabaja Java) en thans wonende Leiden, promoveerde aan de Leid- Universiteit tot doctor in de facul- eit der geneeskunde op een proef' chrift getiteld „Morfologische aspec ten van het sluitingsproces arteriosus". Promotor fprof. dr. J. Dankmeijer. Mejuffrouw J. J. M. Hooymans, ge il boren en wonende in Voorschoten, promoveerde tot doctor in de wis- kunde en natuurwetenschappen op pen proefschrift getiteld „The role of alcium in the absorption of anions end cations by excised barley roots", d Promotor was prof. dr. A. Quispel. De heer P. Hörchner, geboren te Amsterdam, en thans wonende te 1 )egstgee8t, promoveerde tot doctor ln de wiskunde en natuurwete'n- Khappen op een proefschrift getiteld .De invloed van testosteron pronio- it op de fosfolipidesynthese in de aadblaas". Promotor was prof. dr. A. A. H. Kassenaar. Leerlingen van de opleidings school voor kleuterleidsters bezig met het vervaardigen van de kerststukjes. (Foto L.D./Holvast) mee terug te nemen maar school. Daarom werd ter plaatse een oplos sing gezocht. Zieken, die al jaren lang aan het bed gekluisterd bleken te zün maar niet op de lijst hadden gestaan, werden op die manier toch verrast met een kerststukje. Waarschuwing J t van politie Ook 's ochtends met licht rijden j i Niet alleen 's avonds ook 4 i 's morgens vroeg moet men in 4 i deze donkere december dagen 4 i als bestuurder van fiets, brom- 4 i fiets, scooter of auto met licht 4 i rijden. De Leidse politic vestigt 4 i daar in verband met de ver- 4 4 keersveiligheid de aandacht op. 4 4 Bij een controle, die in de afge- 4 4 lopen twee dagen tussen zeven 4 4 en acht uur 's ochtends werd ge- 4 4 houden, heeft de politie niet 4 4 minder dan vijfentwintig proces- r 4 senverbaal moeten uitreiken aan 4 4 weggebruikers-zonder-licht. 4 4 Voor degenen die de desbetref- f 4 fende bepaling niet kennenmen f 4 is verplicht met licht te rijden f 4 van een kwartier na zonsonder- f 4 gang tot een kwartier voor f 4 zonsopgang. 4 Jonge Bodegraver verongelukt De 18-jarige Hendrik Tuis uit Bodegraven is gisteravond omstreeks 7 uur bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij botste met een gehuurde auto in de scherpe bocht by de Witte Wimpel tussen Bode graven en Nieuwerbrug tegen een vrachtwagen met aanhanger uit Zoetermeer. Hendrik Tuis had volgens de politie met grote snelheid gereden. Hij reed niet geheel rechts van de weg. Plotseling doemde in het don ker de vrachtwagen op, die hij niet meer kon ontwijken. De auto botste eerst tegen de voorkant van de vrachtwagen, daarna tegen het lin kerachterwiel en kwam dertig meter verder tot stilstand. De jongeman werd uit de wagen geslingerd en kwam op een dam naar een weiland aan de linkerkant van de weg te recht. Hij overleed ter plaatse. Zonderlinge zaak voor Haagse rechtbank „Ik moet wel vrijspraak eisen. Maar om de verdachte een ple zier te doen, vraag ik u de uit spraak pas over veertien dagen te doen. Dan kan hij de kerst dagen tenminste rustig in het Huis van Bewaring doorbren gen en genieten van de goede gaven van liefdadige instellin gen. Verder kan ik verdachte niet helpen: ik vrees dat hij de jaarwisseling buiten de muren van het Huis van Bewaring moet doorbrengen. Dat spijt me bijzonder voor hem!" Dit was het ongewone requisitoir, dat de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank gistermid dag hield in de zaak tegen een 65-jarige dakloze zwerver, die terechtstond wegens „diefstal" van een fiets. Het was het merkwaardigste requisitoir, dat ooit bij de Haagse rechtbank werd gehoord. Onhandig Het is in ome door sociale voor- zieningen beschermde maat schappij niets buitengewoons, dat een zwerver 's winters een diefstal pleegt om warm opge borgen te worden, maar wèl dat de bewuste zwerver zo onhan dig manupuleert, dat de offi cier van Justitie ondanks zijn goede wil wel gedwongen was vrijspraak te eisen. Ook de president deed nog aller lei goedbedoelde pogingen om de langzaam denkende zwerver achter de tralies te krijgen. Maar vergeefs. Het element van „wederrechtelijke toeëigening" ontbrak namelijk volkomen, doordat de zwerver een fiets al leen maar van de ene kant van een straat naar de overkant had geplaatst, om vervolgens op de politie te gaan staan wach ten. „Wilde u zich die fiets toeëige- nen?" vroeg de officier. Een BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Edwin Johannes Andrles, vliet;' Elisabeth, dr Joha T. W. Ronde M. J. G. F. de j. A. Kerllng; Pieter Johan- i A. P. Slewe r~ - Putter; P. 8. Bek- Renatus 'Cornells Antonlus. zn G. Slobbe en E. G. A. van leeuwen; Franclna. dr van W. T v. d. Berg en M. C. Verver; Gerard Dirk, nu G. Jonker en C. K. dr Bonja. dr van G. C. Perreijn Bplerenburg. GETROUWD H. J. Boetekees en, E.H. M. hulzen; W. van Leeuwen en r; A. C. Kokshoorn i *A. O. C. H. den; J. J. Geenjaar K. B. Heemskerk lus i van Roo- H. Leemans; 1Tn-„,—Overduin; E M. L. Moor; J. L. J. Vogels *n der Rljfi- Dol en Dool; J terdijk; I. Krar Oosten; R. Hellendoorn H. Kuneken; F. Haneveld en G. Bo H. E van Rheenen en G. M. van cl Neut. OVERLEDEN J. H. van Vonderen, 71 Jr, man; k A. Goddljn, 71 jr, man. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij onderscheiden besluiten van cu ratoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: A. Haak, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de inwendige geneeskunde tot we tenschappelijk hoofdambtenaar A in vaste dienst bij de inwendige genees kunde; dr. H. C. Hemker, weten schappelijk hoofdambtenaar in tijde lijke dienst bij de inwendige genees kunde, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst bij de in wendige geneeskunde; drs. P. J. M. Heteren, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse, in tijdelijke dienst bij de fysische chemie II; drs. L. F. W. de Klerk, tot wetenschappe lijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de experimentele psychologie en psy chische statistiek; J. van der Sluys Veer, arts, wetenschappelijk ambte naar le klasse in tijdelijke dienst bij de inwendige geneeskunde, tot we tenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de inwendige genees kunde; drs. J. Wiebes, tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de natuurkunde; dr. J. L. Terpstra, tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar A in vaste dienst bij de heelkunde; drs. W. Baars, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst bij de faculteit der godge leerdheid; drs. H. Hoogenhout tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de biofysica; mr. A. J. W. Huisman, tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij de bibliotheek; L. K. M. H. Lacquet, arts, tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de thorax-ohirurgie; dr. J. W. Riedstra, wetenschappelijk amb tenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de fysiologie, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de fysiologie; dr. G. W. Rougoor, weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de sterrenkunde, tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de sterrenkunde. Kunnen mensen ademen als vissen De Leidse fysioloog, dr. Johannes A. Kylstra, heeft in New York klaard, dat de een of andere dag sen gedurende lange periodes onder water kunnen blijven door ap paraten te gebruiken die hen in staat stellen zuurstof uit het water in te ademen zoals de vissen dat doen, Dr. Kylstra heeft voor het genoot schap van narcotiseurs verklaard, dat hij reeds in staat was honden ge durende 43 minuten in water, dat overzadigd was met zuurstof, ln het leven te houden. Hun longen filtereren de zuurstof uit het water en nemen die op, al dus dr. Kylstra. Hij voegde er echter aan toe, dat slechts 6 van de 16 hon den de overgangsperiode om ze weer normaal te laten ademen, overleef den. Hij voorziet uiteindelijk het ge bruik van tanks gevuld met een op lossing van water en zuurstof voor duikers, zeggend dat zij dan dieper kunnen duiken dan de huidige diepte van 91,4 meter. Hij zei, dat de grote I hinderpaal zal zijn het wegnemen Ivan de oplossing uit de longen om de duiker in staat te stellen weer ge- I wone lucht in te ademen. KWESTIE-KONGO IN VEILIGHEIDSRAAD De Sowjet-Unie heeft gisteren in de Veiligheidsraad van de Kindoe, op de opstandelingen her- Verenigde Naties verklaard, dat de Amerikaans-Belgische red dingsoperatie in Kongo ,,een monsterachtige misdaad" is geweest tegen het Kongolese volk. Hoewel de Russische woordvoerder, Fedorenko, soms op forse wijze zijn mening naar voren bracht, vonden Westelijke waarnemers zijn rede betrekkelijk gematigd. Hij stelde geen formele eis België, de V.S. en Engeland door de raad te doen veroordelen. „Onwettig gebruik" Fedorenko sloot zich geheel aan by de aanvallen van Afrikaanse af gevaardigden, die voor hem het woord hadden gevoerd. Hy zei het oog op het gebruik dat van het eiland Ascension is gemaakt als tussenstation voor de Belgische pa rachutisten, dat aan het „onwettig gebruik" van dergelijke koloniale be zittingen als militaire basis een eind moet worden gemaakt. Hy steunde de Afrikaanse eis tot terugtrekking van de blanke vrijwil ligers, die volgens hem tezamen met de militaire raadslieden de troepen Tsjombe aanvoeren om de wet- Bot ziet nood studentenkamers verdwijnen „Naar het zich laat aanzien, zal zo wel in Leiden, Amsterdam en Delft, als in de andere steden waar univer siteiten of hogescholen zyn geves tigd over een aantal jaren in be langrijke mate in de behoefte aan studentenkamers kunnen worden voorzien", aldus de minister var K. en W„ mr. Th. H. Bot. in brief aan de vaste commissie Onderwys, Kunsten en Wetenschap pen van de Tweede Kamer. Hy neemt hierby aan, dat zich geen verhoopte moeiiykheden zullen v doen hy het ter beschikking stellen van de nodige bouwterreinen door de betrokken gemeenten. Thans zyn onder auspiciën van plaatseiyke stichtingen voor studen tenhuisvesting 4380 kamers in ex ploitatie. In 1965 en '66 zullen 4043 kamers gereedkomen en tot 1968 nog eens 4957 kamers. De positie van de gehuwde student heeft ook ten aanzien van de huis vesting de volle aandacht van de minister. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens: Doctoraal Ned. recht mevr. C. A. L. Smit—Nygh (Den Haag)kandidaats Engelse taal- en letterkunde de heer H. J. M. Kortekaas (Warmond)kan didaats Duitse taal en letterkunde de heer O. S. Gerretsen (Den Haag) groottentamen godgeleerdheid mej. C. J. Albers (Voorburg); kandidaats n geneeskunde de heren J. J. D. Baren- drecht (Den Haag)Th. Cool (Delft) J. Kapteyn (Groningen); L. C. M. v. Keulen (Den Haag)A. E. Poelgeest (Alphen aan den Ryn); Tee Djien Tik (Voorburg); H. E. Veraart (Was senaar) en J. Zee (Hoorn). tige Kongolese strydkrachten, die het land van koloniale overheersing wil len bevryden, te onderdrukken. On der dë 500 vry willigere in Kongo dan 120 Belgen en er zyn 250 Belgische adviseurs die in feite de operaties van het Kongolese leger leiden, zei hy. Fedorenko sprak na de minister m Buitenlandse Zaken van Tanza- ia, Kambona, die had verklaard dat „de operatie in Stanleystad de ge schiedenis zal ingaan als de gemeen ste, de meest ongerechtvaardigde en provocerende interventie van de Westerse wereld in de aangelegenhe den van het Afrikaanse continent". Meer steun Premier Tsjombe van Kongo heeft gisteren in Düsseldorf gezegd, dat het Westen onmiddellijk meer eco nomische steun dient te geven aan Kongo. Indien dit niet gebeurt zou Kongo een prooi worden van het communisme en de rest van Afrika met zich meesleuren. Tsjombe sprak op een byeenkomst die georganiseerd was door een club van Westduitse zakenlieden. Hy zei dat zyn land een soort plan-Mars hall nodig heeft om te worden ge red. Hy vroeg eveneens om meer particuliere investering in Kongo en beloofde, dat buitenlands kapitaal zou worden bescherm van Kongo deed zyn hy er niet in was geslaagd in Bonn financiële steun te verkrygen van de Westduitse regering. Ongeveer 1000 personen woonden de byeenkomst by en applaudisseer- den herhaaldeiyk tydens de toe- >raak van Tsjombe. De voorzitter an de byeenkomst noemde Tsjombe en moedig patriot. By het begin van de toespraak an de premier schreeuwde een aan tal Afrikaanse studenten „Loemoem- „moordenaar". De groep werd snel uit de zaal verwyderd. Er deden zich geen andere incidenten voor. worden gevoch ten. Militaire kringen in de Kongo lese hoofdstad verklaarden, dat de opstandelingen, met steun van loca le stamleden, zware aanvallen biy- ven uitvoeren op de stad Paulis, in het noordeh van Kongo. Paulis is vrijwel geheel door opstandelingen omsingeld. Deze tegenstand maakt de uitvoering van een plan om vyftig blanke vry willigere en tweehonderd Kongolese soldaten te laten doorsto ten naar de steden Watsa en Wamamba, waar nog Europeanen als gyzelaars gevangen worden gehou den, voorlopig onmogelyk. Militaire waarnemers in Leopolds tad menen, dat de opstandelingen bevoorraad worden en veel steun krygen van plaatseiyke stammen. Enige Soedanese officieren hebben toestemming gekregen als vrywilli- gers „aan de revolutionaire strijd in Kongo" deel te nemen, zo is van be voegde zyde in Chartoem vernomen. De betrokken officieren zyn vry ge laten na enige jaren in de gevan genis te hebben vertoefd, zy waren door de militaire regering Soedan veroordeeld. volmondig „ja" had de gratis logies kunnen bezorgen, maar hij zei: Welneeik kan niet eens fietsen". ,JWisschien overwoog u die fiets te verkopen", bood de president aan. „Ook niet. Zo'n ouwe fiets brengt toch niks op. Ik wilde gewoon gearresteerd worden", hield de zwerver vol. Het ei De officier van Justitie eiste toen maar noodgedwongen vrij spraak, waarna de pleiter pleit te voor een plaatsje in de war me cel. „Het is zielig als hij voor het oude jaar vrijkomt", zei hij. De president keek er ook triest van. Hij bladerde nog eens in het dossier en plotseling klaarde zijn gezicht op. Zo blij alsof hij het ei van Columbus had gevonden: Hij zei: „Ver dachte heeft nog een kans. Op 30 december komt hij hier terug bij de politierechter. Hij heeft nog iets uitgehaald met een pakje sigaretten. Hoe zat dat, verdachte?" vroeg hij. Ja, dat heb ik weggenomen", zei de zwerver. Iedereen in de rechtszaal keek blij. „En toen?" informeerde de president. „Heb ik het weer teruggegeven"De stem zakte ineen. De president deed nog een laatste poging: „Maar waarom nam u de siga retten weg?" de spanning steeg weer. „Ik had niets te roken". Eindelijk een goed antwoord. De president, de officier en de ver dediger glunderden. Verdachtes zaak, op 30 december, staat er goed voor: hij zal bijna zeker worden veroordeeld Bar winterweer in de V.S. Een groot deel van de Verenigde Staten heeft te kampen met bar winterweer. Vooral in de noordwes- teiyke staten vriest het reeds hard en is veel sneeuw gevallen. In de staat Montana is een deel van de veestapel verloren gegaan. Een kudde van 1000 schapen, die in een sneeuwstorm doelloos ronddwaal de, is door het ys gezakt op een meer ten zuiden van de stad Miles City. Meer dan 250.000 kalveren en 320000 schapen zouden te Ujden hebben gehad van de sneeuw en het koude weer. De boeren geloven, dat meer dan de helft van hun vee ver loren is gegaan. Brushed nylon DAMES NACHTHEMDEN - 11.50 - MET LANGE MOUWEN - 17.95 - NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Gebroken enkels Een 46-jarige brugwachter uit Lei den is gistermorgen omstreeks kwart over tien met zyn bromfiets op de Morsweg geslipt en gevallen. Hy brak zyn rechterenkel en moest door de EHD naar het Academisch Zieken huis worden vervoerd. In de Waardstraat werd gistermid dag omstreeks half zes een zesjarige Leidse jongen aangereden door een fiets, toen hy plotseling tussen twee geparkeerde auto's door de rybaan overstak. Het ventje kreeg een lin- kerenkelfractuur. Hij is door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. „Zoete" Eddy LIDO Leiden wordt de laatste tyd rijkeiyk bedeeld met films van Eddy Constantine. Het jongste pro- dukt van deze Franse mannetjesput ter heet „Eddy in volle vaart". Eddy noemt zich ditmaal Napoleon, zyn circus is failliet gegaan en hy gaat zyn geluk beproeven in de exploi tatie van een skelterbaan. Boze lie den willen dat om overigens on- begrypelyke redenen verhinderen en dat levert een aantal vechtpar- tyen en auto-ongelukken op. Napo leon heeft vriendschap gesloten met een jeugdige skelterkampioen, die hem helpt by de exploitatie van de skelterbaan en het te lyf gaan van de boze lieden. Met die vriendschap is het mis, als er een vrouw op de skelterbaan verschynt. De liefde van de Jeugdige kampioen voor de skel ter is echter groter dan die voor de vrouw en ook Eddy heeft andere idealen, zodat de vrouw vertrekt en Eddy en zyn beschermeling zich geheel aan hun liefhebberij kunnen wyden. De film heeft niet zoveel vaart als de titel doet veronderstel len. Constantine schynt zich niet helemaal gelukkig te voelen met het verhaal De skelterwedstryden leve ren een aantal spectaculaire opna men op. TRIANON „De Vikingen komen" brengt de strijd in beeld tussen zeevarende Noormannen en woestijnvechtende Moren, met als inzet een reusachtige massief gouden klok. Het is een woeste film, een klein spektakelstuk in kleuren met een fantastisch ver haal, die het aanzien niettemin waard is, mede door de knappe vertolking van de hoofdrollen door Sidney Poitier (als Moren- hoofdman), Richard Widmark (als Vikingen Oscar Homolka Hevige strijd Volgens gisteren ln Leopoldstad ontvangen berichten hebben troepen het nationale leger Kalima, in het noordoosten van de provincie Koningin Louise in ziekenhuis Vooral deze laatste zet een heer- lyk ruwe Noorman op het filmdoek. Op zyn best ziet. men hem tydens een weldadig bacchanaal in het Noorse kamp, waar de mannen het eerst naar bier grijpenen dan De gouden klok luidt alsmaar in het hoofd van de Viking Rolfe, die deze by een schipbreuk by toeval heeft ontdekt. Hy gaat er met een schip vol Noormannen naar op zoek, komt met man en muls in een enor me storm terecht, ïydt weer jam- meriyk schipbreuk en de Noorman nen vallen in handen van de Moren. De Morenhoofdman, Emir Mansuh, heeft ook de klepel wel eens horen luiden, maar de klok weet hy niet te vinden. Na wat folteringen, en een grandioos tafereel in de harem van de Emir, waar de Noormannen met niet te stuiten plezier met de vrouwen vechten, gaan de Moren met de Noren als krygsgevangenen ge- zameniyk op zoek naar de klok. Die wordt tenslotte gevonden, maar de Noren gaan er mee vandoor, na een flink robbertje vechten. De film is niet tragisch, niet by- zonder gruweiyk, maar wel amusant. Kortom, een plezierige verpozing op De 75-jarige Koningin Louise van I een grijze avond. Sommige scènes, Zweden is voor onderzoek in een zie- zoals die van het Vikingschip in de kenhuis in Stockholm opgenomen, zo vliegende storm en die van de is vandaag meegedeeld. Nadere by- Noorse brasparty zyn bovendien zonderheden ontbreken nog. knap gefilmd. RICHARD WIDMARK Les Amants: vierde week STUDIO Louis Malles gave film „Les Amants", die jaren geleden op het filmfestival van Venetië met de speciale prijs van de jury werd be kroond biyft ook een vierde week in Leiden.' Dwars door de vuurlinie Zeer rustige oorlogsfilm LUXOR De opmars van de Amerikaanse generaal Patton een bullebak met een zeer gevoelig hart is een van de grote spectaculaire gebeurtenissen geweest van de twee de wereldoorlog. Hy rukte zo snel op, dat zyn eigen bevoorrading hem aanvankelyk op geen stukken na kon byhouden. Dankzy een serie briljante improvisaties een kilo meterslange colonne, die af en aan reed slaagde men er in de onstui mige generaal op tyd van benzine, munitie en voedsel te voorzien. Eén zo'n colonne wordt geleid door luitenant Campbell, geen dienstklop per, evenmin een allemansvriend. Hy heeft een hoge opvatting van zyn taak, maar wordt voortdurend dwars gezeten door een sergeant, met wie hy eens dik bevriend is geweest. De vriendschap is in haat verkeerd, om dat de sergeant hem schuldig acht aan de dood van zyn broer. Het con flict biyft lang smeulen in de co lonne, die dag en nacht moet door rijden en slechts weinig rust krijgt Tot een uitbarsting tussen die twee komt het nauweiyks, hoezeer de ser geant daar ook op uit is. De luite nant pareert alles tactisch; er staan op dat moment grotere belangen op het spel. Het tweetal vindt elkaar tenslotte als de colonne met groot levensgevaar een brandend dorp moet trachten door te komen. De film is niet met die wilde over drijving gemaakt, zoals met vele van zyn genre is gebeurd. Aan de an dere kant is hy nu eigeniyk een werkstuk zonder markante hoogte punten geworden. Voor een film telt hy wat weinig pakkende gebeur tenissen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13