Muziek voor de zieken Leids-Chinese zegel Leiden en Omstreken' had uitstekend jaar LEERZAME UITEENZETTING KATHEDRAAL VAN CHARTRES BRANDS BIEREN BOOM _0pgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 december 1964 Tweede blad no. 31444 St.-Elisabeth Ziekenhuis heeft nu ook een eigen ziekenradioprogramma 311 „11 luistert weer naar uw eigen programma: de Vrije Lijn!" Met deze woorden ging gisteravond de ziekenradio van het St.-Elisa- mthziekenhuis in Leiden van start. „De Vrije Lijn" verzorgt elke woensdagavond via de omroepinstallatie van het ziekenhuis een 1 \tadioprogramma van twee uur, dat speciaal is bestemd voor de pa tiënten. „We hebben vorige week ook al uitgezondenmaar dat II«>as experimenteel" vertelt de heer D. Wijnen, die de leiding en nè organisatie van de ziekenomroep heeft. i een klein kamertje op de beneden verdieping van het St.-Elisabeth- ziekenhuis staan drie bandrecorders en een platenspeler opgesteld. De apparatuur wordt bediend door Hug0 Jansen» terwyl de heer WU- nen de programma's aankondigt. Die programma's zyn zeer geva rieerd. De patiënten kunnen behal- veel muziek, luisteren naar reportages over actuele zaken, klankbeelden en een verzoekplaten- 2i programma. De uitzendingen wor- den besloten met een door een van 4.| de zusters van het ziekenhuis uit gesproken avöndsluiting. Alle pro- gramma's worden zelf gemaakt en samengesteld. d Hobby l, we doen dit helemaal als hob- Tby", vertelt de heer Wijnen, die van i beroep schilder is. „De Vrije Lijn" is begonnen met ziekenprogramma's in Oegstgeest niet tegen uitbreiding Universiteit I In ons blad van maandag j.l. heb ben wy uitvoerige aandacht besteed aan de beslissing van de Kroon over het uitbreidingsplan van Oegstgeest, waarbij ook de uitbreiding van de Leidse Universiteit in de „Leeuwen hoek" betrokken was. Ten onrechte wordt in de koppen boven dit arti kel de indruk gevestigd, dat Oegst geest zich tegen de voorgenomen Universitaire uitbreiding zou hebben verzet. Het tegendeel is waar: Oegst geest heeft voortdurend bereidheid getoond, deze uitbreiding op Oegst- geester terrein mogelijk te maken. Wat Oegstgeest betrof waren er slechts kwesties over kassenbouw in het geding, welke aangelegenheid de gemeente voor een belangrijk deel door de Kroon in het gelijk is ge steld. Advertentie Zoekt U GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG Schoolvolleybaltoernooi Het jaarlijkse schoolvolleybaltoer nooi wordt woensdag 23 december gehouden. Dit „monster "-toernooi, dat reeds om negen uur begint en eerst om kwart over zes met de prijs uitreiking in het Gymnasium wordt besloten, zal in zeven zalen Gym nasium, Zweilandlaan, Franchi- montlaan, Du Rieustraat, Van Vol- lenhovenkade, Plesmanlaan en Pie- terekerkgracht worden gespeeld. De teams zijn in vier groepen onderverdeeld. het Academisch Ziekenhuis, wij reeds schreven. De uitzendingen werden, daar een groot succes, reden rom men besloot ook in 'andere Leidse ziekenhuizen een ziekenom roep te gaan organiseren. Het St.* Elisabethziekenhuis is nu begonnen er bestaan gevorderde plannen r iets dergelijks in het nieuwe Diaconessenhuis. De programma's in het Elisabethziekenhuis worden ge maakt in nauwe samenwerking met „De Vrije Lijn" uit het Academisch Ziekenhuis, hoewel de organisaties los elkaar staan. Ook de afdeling geestelijke verzorging van het Elisa bethziekenhuis is nauw bij de pro gramma's betrokken en geeft alle medewerking. „Reacties van de patiënten? Enthousiast!" zegt de heer Wij nen. „Vooral voor de verzoekpla- tenprogramma's bestaat bijzonder veel belangstelling". In de uitzen ding van gisteravond was behalve dit verzoekplatenprogramma een klankbeeld te beluisteren over het Achter de „knoppen"links Hugo Jansen, rechts de heer D. Wijnen, die de programma's aan élkaar praat. L.D./Holvast) carrillon van het Leidse Stadhuis, dat bespeeld werd door de beiaar dier Leen 't Hart. Honk in Zuid West van het Volkshuis Het Leidse Volkshuis heeft in de Weid'efhof (no. 57) in Zuid-West een honik kunnen huren om ook daar kinderen en volwassenen, voor wie het te ver is om geregeld naar de binnenstad te komen, gastvrijheid te bieden. Het is een gezellige kleine ruimte, waar naar het bestuur hoopt vele bewoners van dit stadsdeel zich binnenkort thuis zullen voelen. Voor lopig wordt begonnen met enkele kinderclubs en een gitaarclub, maar men denkt ook aan bejaardenclubs en naailessen voor moeders. DUIVENSPORT De Reisduif De postduivenvereniging „De Reis duif" organiseert zaterdag en zondag a.s. een tentoonstelling in de boven zaal van Café De Grot (Beesten markt) De bekende keurmeester Kruse uit Den Haag zal het deskun dig oog over 180 ingezonden duiven laten gaan. Konijnenslachten Het konijnenslachten voor parti culieren in het Openbaar Slachthuis in Leiden waarover wij gisteren schreven heeft niet plaats op maan dag,dinsdag en woensdag, maar op dinsdag, woensdag en donderdag van de volgende week. Grote collectie ANTIEKE STIJLKLOKKEN W. BROUWER SPECIAALZAAK IN UURWERKEN HAARLEMMERSTRAAT 23 TELEFOON 22076 - LEIDEN TS a jaarsvergadering Coöp. Veiling Onder voorzitterschap van de De bestuursverkiezing had tot heer B. van Vliet hield de Coö- peratieve Groenten-, Fruit- Bloemenveilingsvereniging ..Lei den en Omstreken" G.A. haar najaarsvergadering in de klei zaal van de Stadsgehoorzaal. Na zijn welkomstwoord tot de aanwezigen verzocht de voorzit ter enkele ogenblikken stilte ter herdenking van hen, die de ver eniging in 1964 door de dood waren ontvallen. In het bijzon der stond hij stil bij het lijden van de administratieve medewerker, de heer G. de Boer, Voor de vereniging was 1964 uitstekend jaar; de totaal-omzet is dit jaar weer met 1.8 miljoen geste gen en zal dit jaar vermoedelijk 18 miljoen gulden bedragen. Dit is uit sluitend te danken aan de verder gaande uitbreiding van het glas areaal en de sterke aanwas van ledental. Zo konden dit jaar we leden worden ingeschreven, waaronder enkele zeer grote bedrij- Tuinders Voor de tuinders waren de uit komsten echter zeer teleurstellend. Door het buitengewoon groeizame waren de oogsten overal in Europa abnormaal groot, waardoor 'n groot deel van de aanvoer niet ver kocht kon worden en de prijzen be neden een redelijk peil bleven. In dit verband wees de heer Van Vliet op dat het zaak zal zijn om in perioden van overproduktie uitslui tend de hoogste kwaliteits-produkten te voeren en de mindere kwali teiten op de tuin te houden. Dit uit de markt nemen van het surplus biedt echter alleen kans van slagen, ïeer het in landelijk verband geschiedt. DS. CHARENSOL: In de serie voordrachten van "Le Centre Culturel Francais te Leyde" is ds. Charensol, predikant van de Waalse kerk, in de Universiteit opgetreden om te spreken over de kathedraal van Chartres. Zijn beschouwing verdiepte zich niet in de kerkbouw- techniek, maar concentreerde zich op hét theologisch aspect van al het daarmee verbonden kunstwerk. Wat toentertijd zo'n geheel, en niet alleen in Chartres, bedoelde is: „een bijbel in stenen vorm". Hot ging bij deze beeldhouwkunst heden is de getaltensystemiatiek in niet zonder meer om de kunst zelf als esthetisch gegeven. De middel- kerk met haar beeldverhalen had de waarde van een bijbel voor de armen en ongeletterden, „ver steende" het geloof van de middel- s. Voor wie meer wil weten over de betekenis der Franse middeleeuwse religieuse kunst ver- het standaard boek van Emile M&le (L'Art religieux France). Wat dit beeldwerk, dat in z'n dragende functie een onmisbaarheid vormde in het bouwkundig samen stel presenteerde, moet men niet zien als bijv. een compleet leven van Christus, het gaf episodes, gaf dat gene wat voor de meditatie en als illustratie van kerkelijk leeronder- De kathedraal als monument is geconditioneerd door geest en sfeer de eredienst en door de karak teristiek van de devotie (en mede de kennis) in een bepaald tijd perk. Van zeker ogenblik af is de compositie niet meer overgelaten aan het vrije initiatief van de betrokken kunstenaars. Spreker wees erop, hoe ook de glazenierskunst in deze orde van denken werd betrokken en gaan deweg de beeldbouwkunst is gaan verdwijnen. Het is ons helaas onmogelijk, in klein bestek de vele besproken varianten, historische ontwikkelin gen en verbijzonderingen (als groeiende Maria-verering) van thema's van de gehouden voordracht te detailleren, de gebondenheid de stand van de middeleeuwse weten schap (de opvatting van de schep ping o.a.), de rol van legende vor ming (martelaren! en heiligen historie. De kunstenaar vertolkte wat hij van de kansel hoorde, het denk' patroon werd hem ingegeven door theologen. Een der merkwaardig- de groeperingen: 4, 12, 16, 24, refere rend aan Evangelisten, de „vier die- apostelen, bijbelboeken in het Oude Testament, enz. Wat de kathedraal van Chartres betreft, heeft ds. Charensol uiter aard bijzondere aandacht gewijd aan de befaamde portalen, op verschei dene tijdstippen ontstaan en van welke het onovertrefbare westerpor- ,al (Portail Royal) het oudste is Dit driedubbele portaal vertoont ;n samenvatting van de Christelijke srlossingsgedlachte met als centrale voorstelling in het tympanon van het middenporbaal het Laatste Oordeel de Openbaringen, een voorstellingswijze al eerder te vinden Hoissac. Chartres heeft derhalve inspiraties van oudere bouwwerken opgenomen. bijv. de Christus van Moissac nog de Byzantijnse starheid aanwijst, staat de Christus hier in volle mildheid. Overgang en diploma ziekenverpleging Bij de Psychiatrische Inrichtingen „Endegeest" c.a. slaagden voor het lste overgangsexamen voor diploma ziekenverpleging B zusters M. R. van Breukelien, Buitenhuis, E. M. Mulder, G. Wijnands; voor het 2de overgangs examen de zusters: E. Cranskens, G. M. Geveke, R. v. Noort, G. de Poor- tere. Voor het diploma ziekenverpleging B: slaagden de zusters: A. Devos, J. C. Harskamp, J. B. I. KooiwiJk, M. M. A. Kramer, A. Ottersberg, A. Tauran, R. M. G. Vameyken. M. M, Vruggink, H. J. Wasstok, P. A. G. Peeters. kathedraal van Chartres van de eerste zendelingen af, die Druïden n, om besluitend de vormende geestesinvloeden van haar bouwkunst nemoreren op literatoren als Marcel Proust en Charles Péguy, en op spreker zelf. B(j lichtbeelden volgden nog toe lichtingen. Advertentie PILS 50 ct. per pul 37 ct. per flesje. OUD BRUIN 45 ct. per pul 32 ct. p. flesje BRANDS UP 48 ct. BRANDS EX 48 cG WIJNHANDEL - SLIJTERIJ KRAA IERSTRAAT 1 hoek Nieuwe Rijn - TEL. 20229 ABRI BIJ GROOT AANTAL HALTEN Op verzoek van en in overleg met het gemeentebestuur zal in 1965 ee: groot aanbal N.Z.H-halten van abri worden voorzien. Bij B. en W. is ee: plan ingediend dat ondermeer voor ziet in de plaatsing van schuilgele- genheden op- de volgende punten: Hoge Rijndijk/Meerburg, Hoge Rijn- dU'k/Wilhelmtoabrug, Hoge Rijndijk/ HBS, Burggravenlaan/Hoge Rijndijk, Burgigiravenlaan/Lyoeum, Tuinstad- wijk, Lammensohansweg, Roosevelt- laan, Vijf-Meipleim, Comielis Sohuyt- laam, Boshuizerioadie/Vljf Hoven, Ter Haarkade, Lage Morsweg, Rijnsbur- gerweg/Posthof, Rijnsburgerweg/ Academisch Ziekenhuis, Houtlaan/ Diaconessenhuis en Kooipark/Java- straat. Bovendien worden deze maand in daarvoor in aanmerking komende abri's bankjes geplaatst, t.w. bij de stopplaatsen Hofwijck in Oegstgeest, het Raadhuis in Katwijk en „De Kieviet" to Wassenaar. sultaai dat de 2de voorzitter, de heer L. Verhaar, die zich in verband met zijn leeftijd niet meer herkiesbaar had gesteld, werd opgevolgd door de heer J. B. v, Sandijk. De heer Slap- pendel zag zijn mandaat wederom vernieuwd en de heer L. v. d. Eyk, die niet herkiesbaar was, werd als lid van de Raad van Toezicht ver vangen door de heer A. Noordam. Hierna dankte de voorzitter de heer L. Verhaar voor de grote dien sten die hij als bestuurslid geduren de een onafgebroken zittingsperiode van 33 jaar aan de Vereniging had bewezen. Vervolgens stelde hij de vergadering voor, de heer Verhaar, op grond van diens grote verdiensten, te benoemen tot erelid; dit voorstel werd, onder grote bijval aangeno- De heer Verhaar dankte voor de hem toegezwaaide lof en voor de be noeming als erelid. De voorzitter deelde mee dat de bouwvergunning nog steeds niet is afgekomen, maar dat er goede hoop bestaat dat dit binnenkort zal ge beuren. Alles is gereed om direct te kunnen beginnen, het wachten is slechts op Den Haag. Tarief gebruik gem. gymnastieklokalen Bij raadsbesluit van 23 maart wer den voor het verhuren van gemeen telijke gymnastieklokalen nieuwe ta rieven vastgesteld. Daarbij werd on derscheid gemaakt tussen sport- en gymnastiekverenigingen (daaronder begrepen door het college aan te wij zen personen en instellingen, die de zalen voor sport- of culturele doeleinden gebruiken) cn overige ge bruikers. Aan laatstgenoemden, voornamelijk scholen, wordt een huur in rekening gebracht, welk ge lijk is aan de kostprijs. Sinds de totstandkoming van de nieuwe tarieven zijn de exploitatie kosten van de gymnastieklokalen, met name die voor schoonhouden, tengevolge van de loonsverhogingen, belangrijk gestegen. In verband hiermee komt het B. en W. wense lijk voor het tarief voor de overige gebruikers met ingang van 1 januari 1965 aan te passen aan de gestegen kostprijs. In de tarieven voor de sport- en gymnastiekverenigingen e.a., die met ingang van 1 oktober 1964 werden verhoogd, komt momenteel B. en W. een herziening nog niet noodzakelijk Op grond van bovenstaande over wegingen, komt het B. en W. wense lijk voor om de tarieven voor het verhuren van gemeentelijke gymnas tieklokalen voor gebruik door ande ren dan sport- en gymnastiekver enigingen en daarmee gelijkgestelde personen en instellingen, met in gang van 1 januari 1965, nader vast te stellen op: voor gymnastiekloka len, met een oppervlakte van 180 m2 of groter, alsmede de gymnas tieklokalen van-het Rembrandt-Ly ceum en de Gemeentelijke Bedrijfs- technische School: a. per wekelijks lesuur per jaar f 150, b. per wekelijks lesuur per half jaar f75, c. per we kelijks lesuur per kwartaal f40, d. per uur, bij verhuur anders dan voor een jaar, een halfjaar of een Bouwplan Elisabethshof en Hof van Zessen By besluit van 7 augustus 1961 heeft de raad, zoals bekend, zich ta beginsel verenigd met overdracht van het Elisabethshof en het Hof van Zessen aan de Stichting tot be hartiging van de belangen van min der valide en verzorging behoevende bejaarden. Op grond van ddt besluit heeft de Stiohting opdracht gegeven het sohetsplan voor de restauratie van dit complex nader uit te werken. Voor de uitwerking van deze plan nen en de uitvoering van voorbe reidende werkzaamheden is thans een bedrag van f. 100.000 hoddg. De Stichting verzoekt dit bedrag voor lopig beschikbaar te stellen in de vorm van een verhoging'van het bij raadsbesluit van 18 juni 1962 be schikbaar gestelde rekening-courant krediet ad f. 125.000 voor de aankoop van de in de restauratie te betrek ken panden Oude Vest 19 en 21. Dit krediet werd in 1962 verstrekt tegen een rente van 4%. BU een verhoging van het rekening-courantkrediet zouden B. en W. de rente voor het gehele bedrag, te rekenen van 16 november 1964 af, meer in overeen stemming willen brengen met die thans geldende rentevoet en willen stellen op 4 3/4%. In verband met de heersende kapitaalschaarste en de voor de gemeenten geldende kredietbeper king, zullen B. en W. zich met het bestuur van de Stichting nog nader beraden omtrent de financiering van het bouwplan, dat, naar verwacht wordt, in 1965 in uitvoering kan komen. kwartaal f3.75 en voor de overige gymnastieklokalen: a. per wekelijks lesuur per jaar f100, b. per weke lijks lesuur per halfjaar f50, c. per wekeiyks lesuur per kwartaal f25, d. per uur, bij verhuur anders dan voor een jaar, een halfjaar of een kwartaal f2.50. Een Leids produkt Is onderwerp pan een Chinese postzegell Tot die (plezierige) ont dekking kwam de directie van de Leidse Ap paraten Fabriektoen zij onlangs een brief ontving van een vertegenwoordiger op For mosa. De brief was gefrankeerd met de hier naast afgebeelde postzegelHet afgebeeld apparaat, dat in Leiden gemaakt wordtdient om flesjes of capsules te vullen en wordt ge bruikt in de farmaceutische industrie voor het verpakken van o.a. antibiotica, zowel in vloei bare als poeder vorm. De posterijen van For mosa (Nationalistisch China) geven op het ogenblik een serie van vier postzegels uit, waarop de ontwikkeling van de Chinese in dustrie wordt afgebeeld. Het apparaat 1 de „Multifill" werd ongeveer drie jaar ge leden voor het eerst naar China geëxpor teerd. De Leidse Apparaten Fabriek begon tien jaar geleden met de fabricage van de vulmachine, die inmiddels naar ruim 80 lan den geëxporteerd is. Kerststukjes bij T. en P. De afdeling Leiden van de Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft gisteravond in 't Gereformeerd Jeugdhuis het afde- lingsjaar 1964 afgesloten met een goedbezochte ledenbijeenkomst, die geheel in het teken stond van het komende kerstfeest. Onder leiding van de heer J. Buur man werd nameiyk een onderlinge wedstrijd in het maken van kerst stukjes gehouden. Op uitnodiging van het bestuur namen aan deze leerzame wedstryd ook dames en heren deel, die de cursus bloemschikken en -bin den hebben gevolgd. Deze cursus werd in de maanden oktober en no vember j.l. door de afdeling in sa menwerking met het damescontact St. Antonius parochie georganiseerd. Gezien de geleverde prestaties van gisteravond, die alle min of meer biyk gaven van goede smaak en de coratieve handigheid, had de jury, gevormd door mevrouw N. Swen-v.d. Wal en de heren J. H. Smit en H. Eradus, geen gemakkeiyke taak by de beoordeling en de toekenning van de beschikbaar gestelde prijzen. Na afloop rijkte de heer Smit de pryzen aan de gelukkige winnaars (essen) uit. De uitslag luidt: 1. A. Mulder; 2. mevrouw E. M. Overduin-Bril; 3. A. P. Donselaar; 4. mevrouw D. Koudyzer-Renes; 5. B. Schouten; 6. mevrouw P. H. Sar- meel-Parijs; 7. H. van der Salm; 8. Volkstuinders moeten meer betalen By besluit van B. en W. werden -an de Leidse Bond van Volkstuin- dersverenigingen tot wederopzeggens in gebruik gegeven als tydeiyk resp. lste en 2de volkstuincomplex enige percelen tuinland, gelegen in de Oostvlietpolder in Zoeterwoude, zulks tegen een vergoeding van f 0.04 per m2 en per jaar. Gezien de kostenstyging der laat- st<* Jaren en de gestegen waarde van de opbrengst van de op de betrok ken gronden te kweken produkten is, volgens het college een vergoeding van f 0.10 per m2 en per jaar alles zins redely k te achten. In verband hiermee zullen B. en W. de raad binnenkort voorstellen aan genoem de bond als 3de tijdehjk volkstuin complex in gebruik te geven enige, in de Oostvlietpolder gelegen, per celen tuinland met een gezamenhjke oppervlakte van ongeveer 4% a 5 ha, tegen een vergoeding van f0.10 per m2 en per jaar. Gelet op de onder linge ligging der complexen en ter voorkoming van discrepantie ware naar het oordeel van het college, voor de drie complexen een unifor me vergoeding van f 0.10 per m2 en per jaar vast te stellen en dit tarief voor het lste en 2de complex per 1 Januari 1965 in rekening te bren gen. M. Engberts-Venema; 9. K. Begeer-Baaterup; 10. W. J. Buys-Koster. „CLE0" voor de Leidse schooljeugd „Cleo de 5 7" is een moderne» veelbesproken Franse film. Leerlin gen van negen VHMO-scholen in Leiden en omgeving hebben het ci nematografische produkt, dat ook in de kolommen van het Leidsch Dag blad ruime aandacht heeft gekregen, gistermiddag in het Lido-theater ge zien. Zij waren daartoe in de gelegen heid, dank zy de bemoeienissen van K. en O. en de Leidse Jeugd Actie. De jongelui hebben met grote be langstelling van dit nieuwe filmwerk kennis genomen. Het is door de zeer bekwame regisseuse Agnes Var da ver vaardigd. Zy heeft het verhaal het gaat over een zangeresje dat meent ernstig ziek te zyn en op de uitslag van het geneeskundig onderzoek wacht met een typisch vrouweiyke verfyning in de nouvelle vague-sfeer uitgewerkt. De doelloze omzwervin gen van het jonge, dodelijk ongeruste, naieve meisje door de drukte van Pa rijs werden poëtisch nauwkeurig ge regisseerd. Met groot meesterschap heeft Agnes Varda het verhaal ech ter ondergeschikt weten te maken aan haar visie op het onderwerp. Het ging haar in de eerste plaats om de vormgeving van het onderwerp, dus niet om het verhaal zelf. Het resul taat van deze filmopvatting is overal enthousiast ontvangen, nu ook by de Leidse schooljeugd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3