erslagenheid bij Universiteit ver drastische bouwbepcrking wj Kritiek in Warmond s raad op rapport Kaag Ongewijzigde situatie rond het R.E.M.-eiland Raad Leitlerdorp gaat begroting behandelen Werken in uitvoering mogen worden voltooidtot 1968 niets nieuws onderhanden KIND ONDER Milde straffen voor fraude Vijftig procent besnoeid STOOMWALS: ONGEDEERD examen Vriendelijker stemming BEURS VAN AMSTERDAM llïto LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 [alle Leidse Universitaire kringen heerst jgenheid nadat de regering bekend heeft aakt, dat er drastische beperkingen moeten Jen toegepast op de Universitaire nieuw- anvankelijk heeft het er naar uitgezien, dat in een aart tal grote projecten moest len stopgezet of aanzienlijk vertraagd. De heeft thans toestemming gegeven, deze Universiteit had, in de verwachting dat dit bedrag toegestaan zou i, circa veertig miljoen gulden voor kapitaalswerken in 1965 aange- Dertig miljoen daarvan was bestemd voor de verdere bouw van in uitvoering zijnde werken. Er werd echter slechts een bedrag van miljoen toegewezen, dus aanzienlijk minder dan nodig was voor tting van de werken. Thans heeft de minister als gezegd toestemming i het werk niettemin voort te zetten, doch onder beding dat extra hiervan boven de toegewezen twintig miljoen ten laste zullen van de begroting 1966. Toekomst rampzalig en ander werd hedenochtend jedeeld in een persconferentie was belegd door het Univer- tsbestuur, dwz het college van het bestuur van de se- belangrjjkste bouwwerken, -arvan de uitvoering mag voortgezet nadat aanvanke- dreigde dat de bouw stopgezet st worden, zijn de eerste fase het chemiecomplcx aan Rjjks- IV, onder meer de hoogbouw organissche chemie die thans ongeveer eèn verdieping per nd vordert en het pre-kandi- ngebouw voor de chemie, voorts lieuwbouw van het Kamerlingh :s Laboratorium die onder de is, de verdere bouw van het isorium aan de Schelpenkade, de r van de Polikliniek voor in- geneeskunde aan de Wasse- jjseweg (waarvan de eerste ge- begin komend jaar in ge- innen worden genomen) en le kleinere objecten, n zal echter niet verder kun- gaan met de bouw van het ratorium voor medische chemie, het heiwerk reeds was vol- lar de ruw bouw nog niet aanbesteed. «wel dus de situatie althans de voortzetting van de bouw (65 dank zij' de toestemming de minister om vooruit te lopen begroting 1966 enigszins in reine is, is de toestand overi- bijzonder ernstig. financiële gevolgen betekenen, bü gelijkblijvende toewijzingen de ontwerpbegroting 1965 rgesteld, tot medio 1968 alle be- kbare financien voor de hier- vermelde in uitvoering zijn- werken bestemd zouden moeten den. Zulks impliceert, dat tot me- in het geheel niets nieuws het gebied van nieuwbouw, aan- n verbouw opgedragen zou worden. WASSENAAR B.B.'ers kregen medailles voor trouwe dienst >an 74 Wassenaarse leden van.de die in 1953 of 1954 een verban d- e tekenden en op tien jaar trou- dienst kunnen terugzien is de zo- naarnde „Vrijwilligersmedaille" gekend. Aan een groot aantal van heeft burgemeester mr. W. J. ertsema tijdens een samenkomst het Verenigingsgebouw deze on- fscheidingen en de bijbehorende fkonden uitgereikt. )e burgemeester deelde in een spraak mee, dat Üe heer W. H. i Ballegoijen de Jong, commissa- van politie, op 1 januari a.s. zijn ictie van Hoofd Zelfbescherming neerleggen. De minister acht &H)k de combinatie van functies commissaris van politie en d zelfbescherming ongewenst. Wat in de vacature zal zijn v de heer G. J. Boven, plaats- fvangend hoofd zelfbescherming de cante functie waarnemen. Burgemeester mr. Geertsema ökte in zijn toespraak de kern van liwilligsters en vrijwilligers voor i trouw aan de zaak van de BB. belangstelling 'voor zaken betref- ide Bescherming Bevolking irk verminderd, nu de' internatio- politieke hemel opgeklaard kt. Mr. Geertsema meende echter i zich daardoor niet in slaap ag laten wiegen. burgemeester dankte deze BB- voor hun volhouden en reikte aarna de onderscheidingen 'oorden van dank sprak hij tot de Van Ballegoijen de Jong, die een wel zeer moeilijke periode de 'ding van het BB-werk heeft ge- iad. Na een pauze sprak het kring- i van de BB, kolonel Wulfhorst de betekenis van de BB-organi- atie. De Universiteit had, voortgaande in het tempo van de laatste ja- in tien jaar de achterstand kunnen inhalen. Hiervan zou, wan de situatie van thans voort duurt, geen sprake kunnen zijn. Zonder een drastische wijziging in de toewijzingen kunnen thans op velerlei gebied grote achterstanden ontstaan, van tien jaar of meer, verantwoord wetenschappelijk onderzoek en onderwijs onmogelijk maken. De thans ontstane situatie, aldus curatoren en senaatsbestuur, baart grote zorg en doet zelfs de vraag rijzen, of onder de huidige blij kens het standpunt van de rege ring dwingend geoordeelde om standigheden het college van cu ratoren de mogelijkheid blijft be houden een verantwoord beleid te onder handen zijnde bouwwerken te voltooien, doch onder voorwaarden die vooralsnog een zeer ernstige situatie in de toekomst doen voor zien. Er zal in de naaste toekomst geen moge lijkheid bestaan, nieuwe projecten in uitvoering te nemen, ondanks het feit dat de plannen daar toe gereed liggen en dat hun verwezenlijking van essentieel belang is voor de Universiteit als wetenschaps- en onderwijscentrum. tragingen opgetreden in de bouw van het chemie-complex. Het is moge lijk, dat van aannemerszijde op grond daarvan een schadeclaim zal wor den ingediend, doch vooralsnog be hoeft men zich daarover geen zor gen te maken. Claims van deze aard vergen over het algemeen een zeer langdurige afwikkelingsperiode, zo dat men voorlopig nog niet voor deze extra kosten zal komen te staan. Overigens is nog geen claim van deze aard ingediend. Veel verwachtingen bodem ingeslagen De gang van zaken is temeer te leurstellend, omdat in de afgelopen Jaren min of meer uitzicht geboden was op een continu financieel ge leid ten aanzien van de universitai- Verantwoord beleid lelijk onmogi Kleine hoop Overigens hopen curatoren en se naat nog steeds, dat overredings kracht en eventueel ontwikkeling de economische situatie het mo gelijk zullen maken, dat in 1966 NIET in de werkelijke uitgaven be hoeft te' worden ingelopen, wat nu als „extraatje" op de begroting voor dat jaar mag worden uitgelopen in 1956 en dat de toewijzingen dan weer royaler zullen zijn. Aanwijzingen daarvoor zijn er op dit moment niet. Zoals bekend heeft de regering een vrij drastische investeringsbeperking gelast, waarvan onder meer ook Rot terdam de dupe is geworden. Thans treft deze slag ook de Leidse Uni versiteit. Dit kan mede veroorzaakt zijn omdat Leiden zover in zijn ont wikkelingsplannen was, dat een forse investering nodig is voor de ontwik keling. Het Universiteitsbestuur kon hedenochtend niet mededelen, in hoeverre ook andere Universiteiten door de maatregelen getroffen zijn, maar het is mogelijk dat de beper king van vijftig procent in Leiden zeer zwaar is, door dat hier de ont wikkeling juist in volle kostbare gang is. In Amsterdam is b.v. een procentueel veel kleinere kor ting ingevoerd, maar daar was het aangevraagde totaalbedrag ook veel lager. De aanvraag bedroeg daar 24 miljoen, de toewijzing twintig mil joen. Nog geen schade-claims Het Universiteitsbestuur heeft ongeveer tweeëneenhalve maand in het onzekere verkeerd wat betreft de mogelijkheden voor 1965, dus voordat de minister 't „extraatje- op-de-toekomst" toestond. In die tijd zijn enkele n-:lt onbelangrijke ver- de bouw. Daarvoor zyn plannen ge maakt, die nu in de ijskast moeten worden opgeborgen, daardoor zijn ook verwachtingen b.v. van hoog leraren die reeds geruime tijd uit zien naar betere instituten en die ondermeer in opzet van wetenschap pelijk onderzoek rekenden op betere huisvesting en outillage, de bodem ingeslagen. Bovendien wordt het nu bijzonder twijfelachtig, of de komende aanwas van studenten thans zijn er 7386 ingeschreven opgevangen zal kunnen worden. Slag voor alle wetenschappen De drastische beperking van de bouwcapaciteit is niet alleen diep teleurstellend voor de hoogleraren der B-faculteiten, die over het alge meen zeer kostbare instituten nodig hebben, doch tevens voor de A- faculteiten, die hiermede het Witte- singel-plan op de lange baan zien geschoven. Het lag in het voorne men, een nieuwe Universiteitsbiblio theek te bouwen op de plaats van het oude Diaconessenhuis en daarbij aansluitend langs de Witte Singel royale instituten voor de A-facul teiten te bouwen. Bij 't nu zeer on verwachts ingevoerde strakke finan ciële „hongerlijders-beleid" zal de eerste twintig jaar van dit plan waarschijnlijk niets terecht kunnen komen. Men hoopt dan ook op een ombuiging, nu of op korte termijn, waardoor de Universiteit zich zal kunnen blijven uitbouwen zoals in de afgelopen jaren is geschied. Al leen dan zal het mogelijk zijn tot een verantwoorde wetenschapsbeoefe ning en een verantwoorde opleiding van academici te komen. (Van onze Haagse correspondent) Bij het asfalteren van een straat Den Haag is gistermiddag een s-jarig kind door een stoomwals overreden. Het kind struikelde en de betonnen rol van de wals ging over het linkerbeen. Bij aankomst in het Juliana-kin- derziekenhuis bleek het slachtoffer tje toch geen noemenswaardig let sel te hebben opgelopen. Dat komt waarschijnlijk, omdat het been door de wals in het warme en nog zachte asfalt is gedrukt. Al de hele middag liepen kinderen >n 29-jarig walsmachinist in de weg Hij was al een paar maal boos van zijn wals naar beneden gekomen, toen om half vijf het ongeluk gebeur- waar bij alsmaar bang voor was. De machinist kon vanaf zijn hoge zitplaats achterop de wals de 6-jarige jongen voor de rol onmogelijk zien. Het kind, dat de wals naderbij zag komen, wilde vluchten, maar strui kelde van schrik. Extra vergadering over recreatie Op verzoek van de recreatie commissie uit de gemeenteraad, bestaande uit de heren G. J. v. d. Kroft, A. Scheepers en A. A. Willemsen, kwam de raad van Warmond in een extra openbare vergadering bijeen. Enige agen dapunt was: bespreking van het recreatievraagstuk. De heer Scheepers verduide lijkte dat deze vergadering bij een was geroepen omdat het recreatievraagstuk slechts in be sloten vergaderingen en zeer ter loops is besproken, terwijl het toch een belangrijke zaak voor de gemeente is. De heer Van der Kroft wilde tijdens deze vergadering duidelijk de standpunten en verantwoordelijkhe den uit de doeken zien gedaan. Op het verzoek tot vergaderen had de voorzitter in eerste instantie ge reageerd met een besloten vergade ring. De heer Van der Kroft vroeg zich af waarom. Hü vond dit hele maal niet democratisch. Het wachten op de uitslag van net beroep op de Kroon betreffende de Zwanburgerpolder resulteert, aldus de heer v. d. Kroft, In een reeks jaren van afwachten. Verder beschuldigde hij het college van gebrek aan visie door niet te reageren op het zeer eenzijdige rap port van die watersportvereniging De Kaag omtrent de plassen. Voorts miste hij antwoorden op adviezen die door die recreatiecommissie in de af gelopen tijd zijn uitgebracht. De heer Willemsen noemde als reden van deze vergadering dat War mond op het gebied van de recreatie steeds meer achterop komt. Hij had in het rapport van „De Kaag" begrepen dat deze de plas sen wilde laten zoals ze zijn. Daar door komen ze slechts ten goede aan een kleine gemeenschap. Het rapport schenkt weinig aandacht aan de woonboten en dan nog wel in nega- Laatste berichten In de situatie rond het R.E.M.-ei- land voor de Noordwijkse kust was vanmiddag nog geen wijziging ge komen. Politiemannen hadden de wacht betrokken op de vier hoeken van het eiland. De „Delfshaven" lag voor anker op enige honder den meters afstand. Dc duurbetaalde „persvloot" keerde terug naar de havens IJmuiden en Scheveningen. Net op tijd voor vele „niet-zeewaardige" journalis ten. Uit het zuiden was een stijve bries opgekomen. De golfslag nam flink toe. Er vielen af en toe buien. De R.E.M.-operatie had op een goed tijdstip plaats gehad. Pas later in de middag zou de of ficier van Justitie in Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker de journalis ten ontvangen om te vertellen, hoe alles op het eiland precies in zijn werk ia gegaan en welke maatrege len zijn genomen. Ook bij Lloyds in Londen wacht men in spanning de mededelingen van mr. Hartsuiker af. Pas nadat uit voerige inlichtingen zijn verkregen over de stappen van de Nederland se regering zal de verzekerings maatschappij beslissen tot welke actie zal worden overgegaan. Dat Is vooral belangrijk voor de ve len, die enige tijd geleden hun ver trouwen hebben gegeven aan de Volks Aandelen Trust. Zullen zü nog iets van hun geld terugzien? Waarschijnlijk zal Lloyds op de ze vraag antwoord moeten geven. Beweerd wordt, dat het eiland voor negen miljoen gulden is verzekerd, maar een woordvoerder voor verzekeraars zei niet in staat te zijn die cijfers officiëel te beves tigen. tieve zin, terwijl over oeverrecreatie helemaal niet wordt gesproken. De heei* Willemsen stelde voor, dat de raad aan een deskundige instan tie opdracht geeft reoreatdeplannen voor het gehele plassengebied te ontwerpen met als opzet financiële voordelen voor de gemeente en uit breiding van het natuurschoon. Geen plannen In zijn beantwoording stelde de voorzitter dat er tot nu toe geen behoefte was aan een vergadering over de recreatie aangezien er geen plannen en rapporten waren om over te praten. De Ned. Heide heeft opdracht een plan te ontwikkelen. Hjj vond het daarom niet opportuun vooruit lopend hierop, nu reeds een verga dering te houden. Sprekende over de Hofpolder en over de opmerking dat met dit plan geen haast wordt gemaakt, zei de voorzitter dat het college altijd mening is geweest dat de Hofpolder niet de meest geschikte plaats is intensief recreatie te beoefenen. Het artikel in de Nieuwe Leidse Courant vond hij met zichzelf tegenspraak omdat het enerzijds met ontroering spreekt over de ongerept heid van de plassen ën anderzij dis Warmond is aangewezen recreatiegebied omdat de pla ongerept zijn en het dorp veel tuursdhoon heeft. Gaat men aantasten door veel vertier, dan blijft er niets van over. Ook was nog geïnformeerd i de reactie van -het college op het vèrzoek van de VW om een subsidie van f. 5000. De voorzitter zei, dat het college wel bereid is die subsidie in overeenstemming te brengen met de contributie die bij de VW binnen komt, maar dan zou de huidige sub sidie van f. 1500 verlaagd moeten worden. Het rapport van De Kaag had de voorzitter wel gelezen, maar hij had geen behoefte gevoeld hierop reageren. Besloten De voorzitter zei, dat indien wat meer over de recreatie moest mededelen, hij dit toch wel in besloten vergadering wilde doen. De heer Van der Kroft verzette zich hiertegen, doch men ging uiteinde lijk toch even in besloten vergade ring om uit te maken of de verga- gadering in het openbaar zou wor den voortgezet. Na de heropening volgden nog wat replieken van de sprekers op het antwoord van de voorzitter. Verder is het gebleken dat er toch wel enkele verschilpunten zijn over het rapport van De Kaag. De heer Groenendijk was van mening dat de voorzitter de mening van de raad toch wel had kunnen vragen. Het college wekt nu de indruk het met het rapport eens te zijn. Betreffende de woonboten, w van die voorzitter had gezegd, dat dit een zaak van de provincie is, zei de heer Groenendijk, dat het college toch wel invloed kan aanwenden tot het crëëren van ligplaatsen bovendien bevoegdheid heeft op het gebied van de openbare orde. Ter bespreking van verdere details ging de raad weer In besloten zit ting. (Van onze correspondent) De studenten, die bij de fraude bij de dierenarts-examen betrokken jn, hebben van het tuchtcollege de Rijksuniversiteit te Utrecht de uitspraak ontvangen. De twee stu denten, die het nauwst bij de fraude betrokken waren, worden in de ge legenheid gesteld 't onderdeel bacte riologie over 5 maanden over te doen, na eerst dan weer de daarvoor be nodigde co-assistentschap te hebben gelopen. De andere studenten kunnen na 6 weken, waarvan 3 met terug werkende kracht, het onderdeel bac teriologie overdoen, waarna de exa mencommissie zal bepalen, of zij over het geheel geslaagd zijn. De uit spraak van het tuchtcollege is door de universitaire gemeenschappen als een verrassend mild vonnis ontvangen. Duidelijk is, dat het belang van de studenten voorop heeft gestaan, maar dat het tuchtcollege de zaak niet ge heel zonder sanctie wilde laten pas- Enkele belastingverhogingen Maandagmiddag om 2 uur zal de raad van Leiderdorp in openbare ver gadering bijeen komen. Het zal voor de eerste keer zijn, dat een raadsver gadering 's middags al begint. In deze vergadering zal de begroting voor het jaar 1965 worden vastgesteld, de exploitatievergoedingen aan de verschil lende scholen, centrale verwarming voor de hervormde schoolKastanje laan en de verhogingen van de gemeentelijke belastingen: hondenbelasting, reinigingsrechten, begrafenisrechten, wegen- en rioolbelasting. Voorts is er een voorstel tot wijziging van het raadsbesluit tot verkoop van grond aan de Protestants Interkerkelijke Stichting voor Bejaardenverzorging, ten be hoeve van de bouw van 18 bejaardenwoningen. Jaarlijks dient de raad het bedrag per leerling vast te Stellen dat be schikbaar wordt gesteld voor het la ger en uitgebreid lager onderwijs. Voor het jaar 1965 kan dat bedrag voor het lager onderwijs vastgesteld worden op f71,60 per leerling en voor het ulo-onderwijs op f 122,90 per leerling. Het bestuur van de hei*vormde schoolvereniging heeft een verzoek tot de raad gericht om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor het veranderen van inrichting van de school aan de Kastanjelaan. Door de onvoldoende warmtedoor- stroming is de temperatuur in de beide uiterste lokalen en in het nood- lokaal op de eerste verdieping te laag. Centrale verwarming zal tot de nodi ge verbetering leiden. B. en W. heb ben geen bezwaar. Honden Hondenbezitters zullen hogere hon denbelasting moeten gaan betalen, als de raad het ter tafel liggende voor stel goedkeurt. Voor „luxe" honden wordt het tarief nu f 25 (was f 19) voor waakhonden f20 (was f 15) en voor bedrijfshonden f7.50 (was f5). Naar raming zal de meerdere op brengst f1725 bedragen. Het tarief van de reinigingsrechten bedraagt nu f2,25 per kwartaal. Het college meent, dat het verantwoord is het tarief vast te stellen op f3 per kwartaal. De meerdere opbrengst zal dan, volgens raming f6300 p.j. bedra gen. VOORSCHOTEN K.W.-vereniging koos voorzitter De Koningin Wilhelminavereniging in Voorschoten heeft weer een voor zitter. Met algemene stemmen werd de waarnemend-voorzitter de heer L. J. van Aken, als zodanig gekozen De Wilhelminavereniging had gis teravond in „De Werf" een buitenge wone ledenvergadering uitgeschreven met als belangrijkste punt op de agenda de bestuursverkiezing. De voorzittersstoel was leeg gekomen, door het bedanken van de heer B. Hoogwerff Kroon. De waarnemend- voorzitter, de heer L. J. van Aken prees de heer Hoogwerff Kroon voor het vele werk dat hij gedurende jaren voor de 60-jarige vereniging heeft verzet en kon begrip opbrengen voor de wens van de scheidende voorzitter zijn plaats aan een jongere kracht af te staan. Dit jaar overleed plotseling het be stuurslid de heer S. H. Kuijpers, een kort in memoriam werd gesproken en gewezen op bijzondere waarde van de heer Kuijpers op het gebied van de culturele zorg ten behoeve van de Wilhelminavereniging. De aftredende bestuursleden, de heren J. de Bres, J. G. van Gent en P. C. Kraaijeveld werden herkozen. In de drie vacatures, waarvoor zes kandidaten gesteld waren, werden gekozen, de heren A. Planje, J. A. Versluis en P. J. Wiertsema. Aanwe zig waren in totaal slechts 17 leden. De voorzitter deed mededeling, dat dit 3aar de KW-vereniging niet al leen Koninginnedag zal verzorgen, maar ook de Bevrijdingsdag. Het is evenwel niet mogelijk de financiële kosten van twee dagen te dekken en daarom zal een verzoek naar het ge meentebestuur uitgaan voor finan ciële bestand voor de 5de mei. Deze dag zal in Voorschoten met grote luister worden gevierd. De ledenvergadering bekrachtigde de benoeming van de heer B. Hoog werff Kroon tot ere-lid der Koningin W ilhelmina vereniging. Een voorstel uit de vergadering tot verhoging van de minimumcontribu tie van f2,50 per jaar tot f3,50 per jaar werd afgewezen. Het is beslist onnodig tot verhoging over te gaan van de jaarcontributie, dringend no dig is een aantal nieuwe leden. Begraafplaats De tarieven van de verordening op de heffing en invordering van rech ten voor het gebruik van de algemene begraafplaats zijn vastgesteld bij raadsbesluit van 26 oktober 1960. In verband met de sedertdien opge treden prijsstijgingen is het gewenst de tarieven voor het onderhoud, af nemen en herplaatsen der graftekens te verhogen terwijl het voorts ge wenst is de verhouding tussen de hoogte der verschillende tarieven van het afnemen en herplaatsen van graftekens anders te regelen, waar door een gedeelte van deze tarieven niet behoeft te worden gewijzigd, en ander gedeelte belangrijk moet worden Verhoogd. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kandldaatsex. ge schiedenis mej. M. J. Versteeg (Rot terdam), doet. ex. sociologie vrije stu dierichting de heer W. G. L. de Haas cum laude (Delft); kand. ex. N. W. sociologie de heren J. F. R. M. Veling (Amsterdam), J. H. J. Jeurissen (Utrecht) en_M. H. Dol (Wervers- hoof) kand. ëx. cult, anthropologic de heer H. F. W. Bantje (Koudekerk aan den Rijn)kand. ex. psychologie de heer D. N. M. de Gruyter (Den Haag) en mevr. D. A. MaierTermos (Delft)doctoraal ex. psychologie mej. J. W. Kalmijn (Rijswijk) Z.-H. BEURSO VERZICHT Ondanks het feit, dat de Neder landse hoofdfondsen gisteren in Wall Street merendeels wat lager sloten, hebben deze fondsen zich vanmid dag zeer goed gehouden. De stem ming was vriendelijk tot vast. Phillips ging grif van de hand op f. 151.50, tegen gisteren als slotprijs f. 151.10. Philips gaat in Stadskanaal belangrijk uitbreiden. Het aanbod vam Amerikaanse zijde in de Philips- hoek had niet veel te betekenen. Daartegenover stond vraag van het publiek alsmede van Zwitserland. Ook de overige hoofdfondsen lagen gunstig. Kon. Olie verbeterde 70 cent tot f. 155,30. Unilever gaf een koersavance te zien van 20 cent tot f. 144,50. Aku bijna een punt hoger op 487%, terwijl voor Hoogovens 546 (onv.) als advieskoers werd opgege ven. De handel in alle fondsen was kalm. Ondanks het verzegelen van de REM-zender werd voor de aandelen f. 16.75 eerder geboden (f. 16.50). De Scheepvaartsector deed weder om van zich spreken door hogere koersen te noteren met een toene mende affaire^ Deze koerswinsten bedroegen 1 tot 3 punten. Van de leidende cultures waren HVA en Deli hoger. Voor de lokale waarden begint het publiek wat meer aandacht te tonen. Er gaat de laatste dagen in deze fondsen meer om, dan de laatste tijd het geval is geweest. De gunstige tussentijdse mededelingen van vele Nederlandse maatschappijen over de gang van zaken in het lopende boek jaar, de dividendvoorstellen, alsmede de aangekondigde bonus-uitkeringen in agio-aandelen, hebben het publiek wakker gemaakt voor het veelal lage koersniveau waarin vele lokale waarden zich thans bevinden. Aan delen Nederlandse Overzee Bank werden iets hoger gewaardeerd op de dividendverhoging tot 11 (10)%. Daalderop lag iets beter op de be langrijk hogere produktie. Donderdag, 17 december 1964 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1 1.000.- vorige slotkoere koers v heden Ned. '64 5% 96A 98% Ned. '64 5 93% 96' 2 Ned '58 4% 92% 93% Ned '59 4% 93A 92% Ned. '60-1 4% 92% 93% Ned 60-11 4% 91% 92% Ned 59 4'4 98% 91% Ned. 60 4% 90A 90 A Ned. '61 4% 90% 90% Ned. '63 4% 89H 89% Ned 47 3% 79] 1 79« Ned. '53 3% 87 y8 87A Ned '48 3% 77% 77% Ned '50 I-Ll 3% 78% 78% Ned '54 I-11 3% 80% 8iy4 Ned '55 I 3% 80% 80% Ned. '55 n 3% 84 ya 84% Ned. '37 3 84% 84% Ned. Gb obi '46-3 84% 84% Ned dol In 47 3 89% 89% Ned. Inv cert. 3 96% 96% indie '37 A 3 90 90 Ned wonbl '57 6 102^ 102% N. wonbl. 58-'59 90% 91% •ïed. wonbl 60 4% 91% 92% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 111A 110% Ver. HVA-ml). 141% 144% A.K.O 486% 487% Deli My cert 116 116.80 Hoogovens cert. 546 547 Philips gem. bez 151.15 161.50 Unilever cert 144.35 144.30 Dordtse r^tr. 704 704% Kon P (50 f 20) 154.40 154.80 Holl Amer. Lyn 100% 100% Java China Pak. 146%* 152 KLil. 71.70 71.60 Kon Ned St.boot 141% 143% Kon. Paket My, 160% 163% Stoom v My Ned 133 132% Nlev Goudr cert 97A 97% 9. Ommeren cert 243 245 Kon. Rott. Loyd 132% 132% N Scheepv Unie 129% 129% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov ën Gem.lenlngen A'dam 47 3% 88% 88 y4 A'dam 48 s% 88% 92 R'dam '52-1 4% Idem "37 l-HJ 3% 89% - Bankwezen Sank N O 85 5% 97fi 94 97% dem '68 6 94% idem '64 6 94 94% 1 N WB 62 4% 90% 90% SVG Rspbr '62 169 196% 3VG Rspbr 1 500 144 144 (naustr Obligaties Jhlllpa Dol 61 87% b 87% 1 VERKLARING OER TEKEN!» Jedaan en laten Gedaan en bieden 83 86', i 85 78% 78 77% 77$ 78 77$ 76% 89% 87% 100% Premieleningen Alkmaar 56 2% A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '56 t 2% A'dam '56 H 2% A'dam '56 lil 2% A'dam '59 2% Breda '54 2% Dordrecht '56 2% Eindhoven 54 2% Enschede 54 2% Den Haag '52 i 2% Idem n 2% R'dam *52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht 52 3% Z.-Holl 1957 2%. Zuid-Holl '59 2% 88% 89 NIET-ACTIEVE AANDELIiN Bank- en Kredietinstellingen tnterunie f60 203.50 204. Nefo f50,- 108.50 108! ftobeco 228 228 Unltas 150,- 498 496 Ver Bea v 94 f50 127 127 Europa I L0 pb 532 532 Alg Bank Ned. 296 299 Am™ 65.50 66, Cultuurbank 19 ig Holl Bank O eert 241 242 Ned Mid Dank 105.50 106 R.VB cert. 800 800 Industrie Ondernemingen Albert HeljD 613 624 Berkel'e Pat. 218 221 Sorsumy-Wehry 65% 176 CaJvé Delft eert K Pap v. GeJdei 137 K Ned Grótsm 105 De Gruytei pref t 150 Holl Constructie 435 x tng dut ömljv 157 internatio 278% v. Kemp en Beg 138 Kon Zout RetJeD 915 Leidse Wolspj-y 375 Mtlller en Co. NB 290 Ned Kabeifabr. 337 Philips prei 53.60 Rott Drooga Ml) 254% EMS 232 Ver MacbJabr.. 165% Ver Touwfabr 389% Vihamy 169 Walvisvaart 69% Wernink's öetml) 206 Wilton FUenoorö 190% Wyk Heringa 125 992% Zaai berg MRnboaw BUlton 2de t. 405 Kon Petr. (t 20) 154.60 Ame» fondsen J&naa Pacific R Intern Ntcxej 104% 1 petroleum 53% Bethlehem JM Jitlee Service Jener&j Motors tennecott Republic Stee) Shell OU Onion Pacific On States steel Bieden e* dividend Kxnalm Laten 52 35 74% 94% 90% 58% 48% 52%

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15