Vtliene heeft postkantoor, vaar men kan afdingen... alles kl kan met getalm» velpon „Executies waren uit zolderraam te zien" Laatste totale maansverduistering die in komende elf jaar in ons land zichtbaar is Vijf mei 1965: „Maak er een feest van" Grieken drie weken zonder post bij de wisseling des jaars sigaren uitzonderlijk goed! AEGTURNA LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 In nacht van 18 op 19 december: MAAR IN '75 BRANDEN ER LAMPJES. (Van een onzer redacteur Het loont de moeite om bij heldere lucht in de nacht van rijdag 18 op zaterdag *19 dec. s. enige uurtjes rust op te offe ren: in ons land zal dan de laat ste totale maansverduistering te zien zijn tot 18 november 1975, dus in de komende 131 maanden een uitzonderlijk lange periode. En daar zit dan nog een pi kant aspect aan: men zou kun nen zeggen dat de maansver duistering aan het eind van deze week de allerlaatste onvervalste totale maansverduistering is, die nog ooit in ons land waarge nomen kan worden. Want in 1975 branden er lichtjes op de maan; vijf jaar na het eerste vluchtige menselijke bezoek aan onze trouwe wachter zal daar hoogstwaarschijnlijk al een se- mi-permanente basis gevestigd zijn. Grijpt dus Uw laatste kans. Tweede van dit jaar De komende maansverduistering is de tweede totale van dit jaar, die Nederland zichtbaar is; de eerste vond plaats op 25 juni. Een totale maansverduistering is in drie fasen te onderscheiden: de verduistering door de halfschaduw, de totale ver duistering en ten tweede male de verduistering in de halfschaduw. In bijgaande tekening, waarover straks r, wordt een en ander verduide lijkt. De maan zal in de nacht van vrij dag op zaterdag om twee uur de half schaduw binnentreden. Korte tijd la ter begint de verduistering door de kernschaduw. Van dat moment af zal er een steeds grotere „hap" uit de schijf van vollemaan verdwijnen, tot om 3.08 uur de verduistering totaal Is. Deze totalit-'.t eindigt om 4.07 uur, wanneer weer een klein sikkeltje van de maan verschijnen zal. Dit sikkeltje zal aangroeien tot de maan weer vol is om 5.15 uur, waarna alleen nog een korte periode de maan iets minder helder zal zijn gedurende het passeren van de halfschaduw. Van deze halfschaduw zal echter weinig te zien zijn: de maan zal dan nau welijks minder helder zijn dan ge woonlijk. Onder bijzonder gunstige omstan digheden zal de maan overigens ook waarneembaar blijven tijdens de to taliteit van de verduistering. De maan vangt dan weliswaar geen di rect zonlicht meer op, maar mogelijk, nog wel enig door de aardse atmos feer afgebogen licht, dat de maan schijf een roestbruine kleur geeft. Zoals gezegd: dit zal alleen onder bijzonder gunstige atmosferische toe standen waarneembaar zijn. Door (1e schaduw van de aarde In bijgaande tekening wordt een schets gegeven van net ontstaan van een maansverduistering. De zon straalt zelf licht uit, de aarde en de maan weerkaatsen dit slechts doch zijn geen zelfstandige licht bronnen. De aarde heeft derhalve een schaduwkegel aan de van de zon afgekeerde zijde, welke schaduwke gel een gemiddelde lengte heeft van een miljoen kilometer. De maan wen telt om de aarde op de veel kortere gemiddelde afstand van 384.400 kilo meter en zij zal dus af en toe door die schaduwkegel trekken. Dan ont vangt de maan geen zonlicht meer en treedt een maansverduistering op. De steeds grotere „hap" die dan uit de maanschijf verdwijnt is niet an ders dan de schaduw van de aarde, waarin de maan tenslotte bij een totale verduistering geheel zal ver dwijnen. De, maan treedt eerst de „half schaduw" binnen, dat wil zeggen dat de maanschijf nog wel geheel door de zon wordt belicht maar niet meer door de gehele zon, die van de maan uit gezien dan al voor een deel ach ter de aarde schuil gaat. Op bij gaande tekening is dit uitgebeeld door intekenen van de lichtstralen van de rand van de zon langs de rand van de aarde. Later volgt een periode wanneer een deel van de maan in het geheel geen zonlicht meer ontvangt en een deel zich nog in de halfschaduw bevindt. In deze periode broeit de „hap" uit de maan. Daarna is de maan volledig in de kernschaduw verdwenen, zodat de maanschijf in het geheel geen direct zonlicht meer ontvangt. In die perio de is de verduistering totaal. Daarna volgt in omgekeerde richting de gang van zaken van voorheen: groëiende maan, maan in halfschaduw en her stel van de volle glorie van de vol le maan. V erhoudingen (Van onze Haagse correspondent) ,Maak er een feest van". Onder dit motto wil het „Nationaal comité viering bevrijdingsdag 1965" het Nederlandse volk stimu leren de vijfde mei van volgend jaar feestelijk door te brengen. Een feest zonder losbandigheid, maar ook zonder ingetogenheid. Eén van de adviseurs, de directeur van het „Rijksmuseum voor oorlogs documentatie", dr. De Jong, heeft verklaard, dat met name door de te levisie-uitzendingen over bezetting en bevrijding het tij voor werkelijke viering van de bevrijding zeer guns tig ls. Routine-achtig Voorzitter mr. H. A. M. T. Kolf schoten, burgemeester van Den Haag, betwijfelt dan ook of er een geeste lijke krachttoer voor nodig zou zijn om nu de bevrijding te vieren, ook al heeft de jeugd het drama '40'45 ternauwernood meegemaakt. Maar ook zegt hij: „Het is jammer te zien, hoe routine-achtig en kleinmoedig het bevrijdingsfeest tot nu toe is be naderd". Om een goede overgang te vinden tussen de dodenherdenking op 4 mei en het bevrijdingsfeest de dag daar na, zal er in de ochtend van de vijfde mei in de Pieterskerk in Leiden een dankstonde worden gehouden, 's Avonds zal er in de RA.I. in Am sterdam een programma worden ge geven in de geest van „dit is uw le ven" met in de hoofdrol „Nederland in de afgelopen twintig jaar". Radio en televisie zullen beide manifesta ties integraal uitzenden. Echt feest Het comité, dat volgens mr. Kolf schoten „echt niet zelf een rol wil spelen, maar wil stimuleren en ad viseren", ziet als één van zjjn prin cipiële taken de echte feestelijkheid. Het dringt daarom nu al aan op in stelling van comité's over het hele land en het zal deze graag terzijde staan met adviezen en materiaal en suggesties voor een programma. Adres van het comité: Heren gracht 519 in Amsterdam, telefoon 020—236222. grootten en afstanden in de bijgaan de tekening gezegd worden: die ver houdingen kloppen namelijk op geen stukken na, maar dat was nodig om een duidelijk beeld te geven van wat er bij een maansverduistering aan de hand is. Wanneer afstanden en afmetingen juist zouden zijn weergegeven op de schaal van ongeveer 1 op 1.000.000.000 waarop de aarde in deze schets is getekend, zou de zon een bol zijn van anderhalve meter doorsnee op ruim 150 meter van de aarde en de maan een bolletje van 3 Vz millimeter doorsnee op een afstand van 40 cen timeter van de aarde. Petitie van 32 professoren over verjaringswet Een groep van 32 professoren heeft de Westduitse Bondsdag een petitie aangeboden, waarin aan gedrongen wordt op verlenging van de wet op de verjaring inzake nazi- misdadigers. De woordvoerder voor de groep, dr. Weber, zei, dat in de petitie in twij fel getrokken wordt of 1945 het juis te jaar is als begindatum voor de wet, daar de federale republiek Duitsland pas veel later het wettige ïzag van de geallieerden overnam. Daarenboven, zei hij, is een groot aantal belangrijke documenten be treffende nazi-misdadigers nog niet door de autoriteiten onderzocht. Advocaat verdacht van bedriegelijke bankbreuk (Van onze Venlose correspondent) Als verdacht van bedriegelijke bankbreuk heeft de Venlose politie 44-jarige advocaat uit Venlo aangehouden en ingfesloten. Tegen hem was in eerste instantie :n onderzoek gaande door de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst. Tijdens dit onderzoek kwam het vermoeden van een bedriegelijke bankbreuk aan het licht. De Amerikaanse senator Ed~ ward Kennedy heeft gisteren het ziekenhuis verlaten waarin hij verpleegd werd na een half jaar geleden rugletsel te hebbek op~ gelopen bij een vliegtuigongeluk Hij werd bij het ziekenhuis af ge* haald door zijn echtgenote en zoontje. Collega's helpen Venlose machinist bij betalen boete (Van onze Venlose correspondent) Thans is ook de geldboete nage noeg ongedaan gemaakt, nadat reeds eerder een degradatie en over plaatsing, terugzetting in een andere toongroep en een hem boven het hoofd hangende gevangenisstraf van een 47-jarige Venlose N.S.-machi nist was uitgevoerd en later onge daan werd gemaakt. Slechts een geldboete van f. 250, die door de Roermondse Rechtbank was opgelegd, bleef over van al het onheilspellende, dait de machinist te wachten stond. De machinist sprong in augustus 1963 van een rijdende elektrische locomotief af. Ten gevolge waarvan dit gevaarte in Venlo van een in aanbouw zijnd bruggehoofd stortte. Na het uitbetalen van het maand loon bleek, dat woensdag de onge veer honderd collega's van de machinist ruim f. 200 hadden ge stort in een collectiebus, ten einde de geldboete van hun collega aan zienlijk te verlichten. WESTDUITSE RECHTBANK CONSTATEERT: Onderzoekingen van de West duitse rechtbank van Frankfort in het dodenkamp Auschwitz hebben uitgewezen, dat execu ties bij de beruchte „zwarte muur" door gevangenen konden worden gezien uit een zolder raam op honderd meter afstand. Op deze plaats zijn zeker 20.000 personen doodgeschoten of op andere wijze vermoord. Dit was een zeer belangrijk tech nisch punt in de zaak tegen ten minste drie van de beklaagden, die in Frankfort worden berecht. Het zijn Boger, Stark en Delewski. L j belangrijkste getuigenissen tegen Bo ger c.s. komen van voormalige ge vangenen, die door dit ruitje keken of door een klein gat in de muur er vlak boven, tijdens de executies. Wan neer deze plaats hadden dan moes ten de gedetineerden in hun blókken en weg van de ramen blijven. „Al lés kon duidelijk worden gezien", al dus de openbare aanklager in Frank fort. Boger, Stark en Delewski waren zo bekend, dat men hun ge zicht niet behoefde te zien om te weten wie het waren". Ook rechter Hotz klom op de zolder om zich van de situatie te overtuigen. De officier van Justitie in Frank fort verklaarde verder nog, dat de inspectie „in het algemeen het beeld, dat de getuigen van Auschwitz heb ben gegeven, heeft bevestigd". Vele beweringen van het openbaar minis terie zijn ondersteund, zo zei hij, evenals een aantal punten die de verdediging heeft aangevoerd. De advocaat van Boger, Hans Shal- lock, zei opgemerkt te hebben, dat hij in Auschwitz en in het nabije Krakau bekend begint te worden als de verdediger van „de duivel van Autschwitz". Hij was daarom bijzon der getroffen, dat de Polen hem met grote beleefdheid behandelen. Klehr Het hof controleerde ook de ge tuigenis over Klehr, die er van wordt beschuldigd de harten van oude ge vangenen te hebben ingespoten met carbolzuur. Getuigen hebben ver klaard, dat zij hem de dodelijke in jectie zagen toebrengen in cellen blok 20 terwijl zij toekeken uit an dere kamers en van andere verdie pingen. Het hof bevond, dat men in Klehrs kamer kon kijken van de gang af, maar niet uit andere ka- De Westduitse inspectieploeg kreeg gisteren bezoek van Kielar, een Pool se gevangene uit Auschwitz. Kielar zei dat hij destijds bij de zwarte muur de stoffelijke resten van de gevangenen moest weghalen. Kielar, die zijn verklaringen aflegde voor de openbare aanklager in Frankfort, denkt dat hij naar West-Duitsland zal worden geroepen om te getuigen tegen Stark en Delewski „die ik mij nog uitstekend kan herinneren". Vrijdag zullen de Westduitse ju risten naar Frankfort terugkeren. Zij verwachten, dat het proces tegen de voormalige kampbeulen in februari of maart zal zijn beëindigd. Lantaarn pendule van geslepen messing met „zilvertoon" slag. Modern en elegant magnifiek! Gratis kleurenfolder op aanvraag bij: Mauthe - Nederland Postbus 2140 - Utrecht liarme ondanks tekortkomingen n onze correspondent in Athene) Pier dagen heb ik geen post vangen. De vijfde dag komt d postbode Stèlios weer gs. „Ja", zegt bij, „ik ben ziek veest" Maar dat is I niets vergeleken bij wat me [de aanstaande feestdagen te chten staat. Een dag als ria Hemelvaart (15 augus- is al in staat het Griekse itverkeer een week lang te Brrichten. Tijdens de ko lde feestenvloed zal ik zeker 5 weken zonder post blijven, en op nieuwjaarsdag of de [daarna komt Stèlios met een onbekende collega een hele- I opgepotte poststukken, st nieuwjaarskaartjes, bren- om ook zijnerzijds „het ge- enk", de nieuwjaarsfooi op strijken (met Pasen doet hij nog eens). eel van de stagnatie In het ikse postverkeer van deze we- wordt veroorzaakt door de „va ran de natie", de parlements- n, die het recht hebben tot gra- gebruik van telefoon en tele- if en gratis frankering. Van laatste maken ze met nieuwjaar alleruitbundigst gebruik: mil- len wensen worden naar de kie- gestuurd met wie ze persoon betrekkingen onderhouden, en z\jn in beginsel allen. 5 tegen 7 januari, als de Griek- eestenreeks met de naamdag van lannen ten einde loopt, begint er r wat binnen te druppelen, en begint tevens een hoogst inte- ante periode. In het centrale kantoor, waarover straks meer, den de oude postzakken openge- ikt De kranten uit Nederland toen ook weer te komen. Maar i begint met de meest recente :en, om langzaam heen te wer- naar de oudste, die'nog on-open- aakt waren gebleven in een grijs eden, in een reeds oer-oud jaar. krijg ik tegen 17 januari nog brief van 17 december, en wat aardiger is: de kranten ko- in kreeftengang: 4 januari, vól le dag 3 januari, daarna 2 lari, om te eindigen met 22 de- cember. U weet niet half hoe inte ressant en ook leerzaam het is om van het nieuws in de wereld op deze wijze kennis te nemen! Stèlios heeft overigens iets tegen al die kranten. Die van zaterdag be reikt mij gewoonlijk wat later d.wjs. na die van de volgende maandag en dinsdag, soms wel een week la ter: „Die is zo zwaar". De Griekse posttarieven zijn om de een of an dere reden twee- a driemaal zo hoog als in de rest van de wereld. Een vriend van mij die hier met een beurs zat, schreef naar zijn moeder die zich beklaagde over het uitblij ven van post: „Maar elke brief is een maaltijd! En de service is twee driemaal zo slecht. Wee degenen die een pakje krijgt toegestuurd uit zijn vaderland dat hij moet afha len op het sombere kantoor aan de Sophoklesstraat, een vies woord voor alle vreemdelingen hier die er al eens een ochtend en een tientje zijn kwijtgeraakt. Driewerf wee de toerist die zich in augustus de dingen „poste restante Athene" laat'opsturen: de toestan den bij dit loket zijn onbeschrijf lijk. Maar: het postkantoor van Athene, dat vele malen te klein is, heeft nu tenminste een verfje ge had. En wat werkelijk een goed ding is: het blijft elke avond tot midder nacht open. Bovendien is het mis schien het enige postkantoor in Eu ropa waar men kan afdingen, of als men de frankering te duur vindt naar een ander loket kan gaan waar zij goedkoper uitvalt Ongeveer de helft van de post stukken die ik naar bekenden in een dorp op Korfoe stuurde, is aan gekomen. Dit geldt ook vice versa. Het postkantoor in dat dorp is in een timmermanswerkplaatsje geves tigd. De postbode gebruikte ook de postzakken als kussens voor zijn uitvoerige siesta's. Maar later was er helemaal geen postbode meer, en ook niemand die het nog wilde zijn. Het loonde niet. Ook het verschijn sel van het „dode busje" komt op Korfoe voor, evenals in de rest van Griekenland. In de lente kreeg ik soms de dingen van de herfst, want het busje werd in de winter niet gelicht, Over het algemeen is men zich hier wel bewust dat de Griekse pos terijen („TFT") een van de dingen ziin, die bij de grote toeristische ont wikkeling van het land ten achter blijven. Maar elke nieuwe minister moet woekeren met hetzelfde kleine budget. En de tekortkomingen gaan met veel charme gepaard. Het blijft aardig, je postbode bij zijn voor naam te noemen. Hij doet het mij ook! WASAUTOMAAT |Öp een oppervlakte van <1 pet meer darr 50x50 cm [plaatst U de AEG turna, 1 [volwaardige wasauto maat van geheel aparte - '.klasse. Een sprookje voor y de vrouw die thuis VP'S liefst 5 kg) „laat" wassen® geheel automatisch met de producten AEG'! TELEFUNKEN OSRAM wereldvermaard sinds mensenheugenis Samenwerking van Polen en Krupp Van de zijde van het Krupp-con- cern is meegedeeld, dat besprekin gen, die de directeur van dit bedrijf, Berthold Beiz, met premier Cyran- klewicz van Polen heeft gevoerd, zullen leiden tot nauwe economische samenwerking tussen Polen en Krupp. De volgende maand zal een dele gatie van Krupp naar Polen vertrek ken om de laatste details te be spreken. Burgemeester Van Walsum deelde gistermiddag, tijdens de vergadering van de Rotterdamse gemeenteraad mee, dat de voorgenomen tariefs verhoging van de Rotterdamsche Elektrische Tram per 19 december aji. wel doorgaat, met uitzondering van de verhoging van de prijs voor schoolabonnementen en de kinder kaartjes. De gisteren gehouden besprekin gen met vertegenwoordigers van de ministeries van Verkeer en Water staat en Economische Zaken, waarbij ook de Rijksinspecteur voor het Vervoer aanwezig was, en die gin gen over de fasering van de verho ging speciaal die van de school abonnementen en de kinderkaarten hebben tot overeenstemming ge leid. Over deze laatste verhogingen zullen de raad binnenkort nadere voorstellen worden gedaan. TRAM EN BUS TOCH DUURDER ÏN ROTTERDAM

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13