Tegen Kerstmis overal muziek in Duitsland aanvaardt ook loonakkoord Tweede Kamer kunst kalei öoscqqp GEBOORTEREGELING P.v.d.A.-motie kreeg geen kans in Kamer Frontale botsing eist twee levens Rijk garant voor de Fokker F-28 A In huizen en kerken vrolijke klanken OPENING NIEUW BUMAHUIS DOOR MINISTER SCHOLTEN 'Opgericht 1 maart I860 Woensdag 16 december 1964 Vierde blad no. 31443 „Galante liefde" bij Haagsche Comedie Als Nieuwjaarspremière geeft „De Haagsohe Comedie" „Galante liefde", („The beaux Strategem"), het laat ste en beste stuk van de Engelse toneelschrijver George Parquahar, daterend uit 1707. Het stuk is bewerkt door Ernst van Altena, die er ook liedjes bij schreef. Paul Steenbergen voert de regie. De muziek is verzorgd door Jurriaan Andriessen. Nog steeds moeilijkheden rond muziekschool Breda Zomerpaleis Koningen van Knossos Griekse oudheidkundigen ge loven, dat de resten van een ge- pbouw met zeven vertrekken, dat onlangs bij Heraklion is opge graven, deel hebben uitgemaakt van het zomerpaleis van de oude i Koningen van Knossos. Kleurige ^muurschilderingen, reliefs van ►grote kunstzinnige waarde en amforen zijn in goede toestand I ^aangetroffen. I Hogere bijslag derde kind? (Van onze parlementaire redactie). Belialve verhoging van de kinder bijslag- voor de grote gezinnen (15 cent per dag voor het vierde vijfde kind en 25 cent per dag het zesde kind), die in het loonak koord met het bedrijfsleven is „eengekomen, is ook verhoging va bijslag voor het derde kind (met 10 cent per dag) in overweging. Dat heeft minister Veldkamp gisteren tij dens het loondcbat in de Tweede Kamer meegedeeld. De minister zei, dat nog moet wor den bekeken of de verhoging op 1 juli (gelijk met de belastingverla ging) dan wel eerder (bijv. in april) moet ingaan. Wordt het derde kind bij de verhoging betrokken waar voor vooral van K.V.P.-zijde werd gepleit da© is met dg maatregel die 36 miljoen gaat kosten een pre miestijging van 0,18 pot (op jaar basis) gemoeid. Minister Veldkamp kondigde aan op korte termijn een wetsontwerp te zullen voorleggen aan de S.E.R., nadat hij de Stichting van de Arbeid over de maatregel heeft gehoord. De bewindsman zei later op de dag bij de behandeling van zijn be groting ook de verwerking van een vakantietoslag in de uitkeringen te zullen overwegen. Daarop was aangedrongen door de christelijk- historische heer Kikkert, die op deze wijze de grote gezinnen wat meer tegemoet wilde komen. Weinig nieuws Het loondebat van gistermiddag le verde weinig nieuwe gezichtspunten op. Minister Veldkamp kreeg de Ka- gemakkelijk mee met het ak koord, dat hij de vorige week met het bedrijfsleven aanging. Daarbij betwistte de bewindsman nadrukke- dat zijn aanvankelijke voor stellen als een formeel kabinetsbe sluit waren bedoeld. Het waren ilechts loonpolitieke uitgangspunten, de regering het bedrijfsle- Voor de eerste maal treedt het Nationale Ballet van Korea igang" in Parijs op. Het is het begin van een grote Euro pese tóurnée. Hierboven het Ballet in een folkloristische dans. ven wilde horen, zo zei hij. De mi nister kon niet inzien, dat het over heidsgezag door zijn optreden een deuk heeft gekregen. Hij vond, dat hij helemaal niet buiten zijn loon politieke boekje is gegaan. Het com promis is binnen de aangegeven uit gangspunten gebleven en verschilt materiëel weinig van de aanvanke lijke voorstellen. Er waren dan ook geen nieuwe economische ramingen, die de regering veroorloofden op die uitgangspunten terug te komen. De wens om de loonpolitieke samenwer king met het bedrijfsleven te be houden, heeft de regering haar com promis ingegeven. Ander gysteem Dr. Veldkamp bleek bereid het overleg over dat systeem van loon vorming met het bedrijfsleven t« openen, zoals de vakcentrales heb ben gevraagd. Daarbij waarschuwde hij ervoor al te zeer op vrijheid voor de bedrijfstakken aan te dringen. Coördinatie in het beleid is onont beerlijk. Het gaat er om een systeem te vinden dat onder alle conjunc turele omstandigheden voldoet en dat iedereen kan bevredigen. Na het overleg in de Stichting van de Ar beid zal in elk geval de S.E.R. om advies worden gevraagd over een wettelijke regeling van de loonvor ming. Minimumloon i het ;n prijsindexcij fers bleek de minister huiverig, al wilde hij er zich over beraden. De optrekking van de vrouwenionen vond de bewindsman een zaak, waar over partijen in de bedrijfstakken zelf kunnen beslissen als de verbe teringen maar binnen de ruimte blijven, die voor de lonen beschik baar is. De Kamer maakte het de bewinds man bepaald niet lastig. Algemeen had men waardering voor de bemid deling van de minister, al had men liever gezien dat hij dadelijk meer klare wijn had geschonken in de Stichting van de Arbeid. (Van onze parlementaire redactie) Een motie van de socialistische fractie, waarin werd gevraagd om breed samengestelde commis sie die over de verkoop en verstrek king van anti-conceptiemiddelen moeten adviseren, is gisteravond kort indiening in de Tweede Kamqr weer ingetrokken. Dat gebeurde, nadat staatssecreta ris Bartels (Volksgezondheid) aan neming van de motie had ontraden, hoewel hij de strekking ervan niet verwierp. Volgens de motie, die was ingediend door de Rotterdamse huisarts Lam berts zou de commissie ook moeten rapporteren over de vraag of de voor lichting over huwelijk, gezin, kinder- n geboorteregeling niet voor sub- in aanmerking komt. De staats secretaris had aan deze motie niet alleen geen behoefte, hij zag ook geen mogelijkheden om tot de gevraagde wede samenstelling te komen. Meer heil bleek de onderminister te zien e gespreksgroep, die hij onlangs heeft ingesteld en die onder leiding prof. Muntendam zich reeds soortgelijke vragen, als in de motie aan de orde gesteld, beraadt. Niet ontlopen De staatssecretaris wilde de pro blemen allerminst ontlopen, maar gaf de voorkeur aan eerste het open gesprek, dat thans over het vraagstuk op gang komt, af te wachten. De 68-jarige heer J. Jager uit Apeldoorn en zijn 65-jarige echtge note M. W. Jager—Van der Heide zyn gisteravond bij een verkeerson geluk in de omgeving van Assen om hec leven gekomen. De personenau- to, waarin zij op weg waren naar Groningen, kwarrf bij Peeloo fron- taal in botsing met een uit de rich- ting Groningen komende auto be- istuurd door de 46-jarige employé I van de N.V. Grontmij De Bilt, de heer B. Westerhof, uit Assen. De heer Jager moet op slag dood zijn geweest. Zijn echtgenote, die waar schijnlijk de auto bestuurde, werd uit de wagen geslingerd. Met zware verwondingen haar beide benen I werd afgekneld is zij naar het j ziekenhuis in Assen vervoerd, waar zij na aankomst overleed. De heer I Westerhof werd zwaargewond in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toe stand is redelijk. Beide auto's wer- 1 den totaal vernield. Nog eens herhaalde de bewinds man. dat er voor de regering in elk geval geen taak ligt om, wat hij noemde, inbreuk te maken op de fun damentele vrijheid van opvatting, die op dit terrein bestaat. Het probleem raakt het levensgeluk van iedereen, maar de meningen zijn nog altijd verdeeld, zo constateerde hij. 't Gaat om zaken, die in de persoonlijke sfeer van de mensen liggen en waarin de eigen verantwoordelijkheid centraal staat. Daarom wilde de staatsse cretaris voorzichtig te werk gaan en het opkomende gesprek niet forceren. In die opvatting kreeg drs. Bartels de Kamer achter zich. De socialisten namen daarop de motie terug, die overigens toch geen meerderheid zou hebben gekregen. De meeste fracties hadden aan zo'n uitspraak geen be hoefte. Een wetsontwerp om voor de ont wikkeling van de Fokker F-28 naast een rijksgarantie van f 51.500.000 aan aflossing en rente ook een rijks financiering tot eenzelfde bedrag te geven, is thans bij de Tweede Kamer ingediend. De minister van Verkeer en Water staat deelt mee, dat onderhandelin gen voor samenwerking met buiten landse vliegtuigfabrieken tot het ge wenste resultaat hebben geleid. Onder normale omstandigheden zal Fokker de produktie van de F-28 uit eigen middelen kunnen financieren. De ontwikkelingskosten worden op f 145 miljoen geraamd. Buitenlandse bedrijven zullen hierin voor f 42 mil joen participeren. De Staat zal via het Ned. Instituut voor Vliegtuigont wikkeling 50 procent van de verdere ontwikkelingskosten ad f 103 min fi nancieren tot een bedrag van f 51.500a000. Daarvan komt in 1965 f 14,5 min ter beschikking van het NIV. Fokker 'zal voorts leningen kunnen opnemen, die door de staat zullen wordne gegarandeerd, indien de ver koop van dea F-28, licenties en on derdelen onvoldoende opbrengt om dit geleende aandeel van Fokker goed te maken. Instituut Grafische Techniek T.N.0. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Instituut voor Gra fische Techniek TNO is gistermiddag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen'in Amsterdam een herden kingsbijeenkomst gehouden. Het Stichtingsbestuur van de par ticuliere muziek en balletschool in Breda, heeft opnieuw een actie ondernomen tegen de gemeente Breda om het voortbestaan van de school zolang mogelijk te rekken. In een adres aan het stadsbestuur dreigt de stichting met een proces wegens „ontoelaatbare concurrentie" wanneer die gemeente niet bereid is de lestarieven van de stedelijke muziekschool, die per 1 januari opengaat, af te stemmen op die van de particuliere school, die per gelijke datum zijn verdubbeld. Die verdub beling moest volgens het stichtings bestuur worden doorgevoerd, wil de particuliere school zich zonder ge meentesubsidie handhaven. Zoals bekend krijgt de particuliere school geen subsidie meer. opdat zij haar activiteiten zal staken en de ge meente het muziekonderwijs zelf ter i hand kan nemen. 196S» Mt EN heeft Duitsland het land van de muziek genoemd en In derdaad wordt er vermoedelijk nergens in Europa zo veel en zo ijverig gemusiceerdgezongen en gespeeld als in Duitsland. Vooral gedurende de belangrijke christelijke feestdagen klinken er in elk I huis vrolijke tonen. Natuurlijk wordt er lang niet meer zo veel huis muziek gemaakt als vroeger toen er nog geen grammofoonplaten y Iwaren en radio en televisie nog ontdekt moesten worden. Maar het \'|fr foc/t wel zo dat veel mensen nog bezield zijn van de liefde voor n nde muziekook wanneer ze zelf geen instrument meer bespelen. een roos ontsprongen" stamt nog uit de vijftiende eeuw, al werd het dan ook pas rond het jaar 1600 gedrukt. Een ander lied, het populaire. „Vom Himmel hoch, da komm' ich her", dat oorspronkelijk als kerklied ge componeerd werd, verscheen in 1539 voor de eerste keer. Tegenwoordig wordt het nog in de kerken van de beide grote christelijke religies, de protestanten en de katholieken, ge zongen en Bach heeft er een meer stemmige koraal van gemaakt. Nog ouder zijn de wiegeliederen, die ter ere van het kerstkind gecom poneerd werden. Enkele hiervan stammen nog uit het begin van de veertiende eeuw. Aanvankelijk wer den zij in de oude kerktaal, het Latijn, als wisselzang geschreven. Evenals vroeger worden zü tegen woordig soms begeleid door kleine speelscènes, dat wil zeggen dat men ze graag op kerstvieringen van jeugd groepen zingt en wel voor een levend beeld, waardoor de geboorte van Christus wordt gespeeld. In talrijke liederen gebruikt men tegenwoordig bovendien tegelijk de Duitse taal en het Latijn, zoals bijv. in de lieflijke compositie „In dulci jubilo, nun sin- Grote meesters j Vooral gedurende de kersttijd is Ier nauwelijks een Duits gezin waar gezongen wordt. „Weihnachts dat is een vast begrip in ^iüuitsland, dat iedereen kent. Men kan dit in 2 grote sectoren verdelen: [da particuliere, waarop talrijke ver lende kerstliederen gezongen en ;ld worden en de publiekelijke ;t zijn grote concerten in zalen kerken. Zij zijn'in de kersttijd weer ver- de klanken van de grote ;ters, waarvan Duitsland er zo 'veel heeft. I Zo is er de in Thüringen geboren [meester Heinrioh Schütz, die i n de [zeventiende eeuw in Venetië bij Ga- [brieli tot componist en organist werd Jopgeleid. Later werkte hij als hof- r™ kapelmeester in de Saksische hoofd je stad Dresden en als koninklijke ka pelmeester in Kopenhagen. Van hem «tarnt het in 1664 dus precies drie honderd jaar geleden, te Dresden het eerste uitgevoerde kerstora torium, die „Historia da* freuden- reiclien Geburt Gottes und Marien 8ohnes Jesu Christi". Ook tegen woordig nog wordt het vaak met Kerstmis uitgevoerd, zoals dat het geval is met het kerstoratorium van Johan Sebastian Bach, dat hij in 1744 componeerde. In dit werk wor- j\ den zes Kantaten tot een geheel ver bonden, waarin bijbelwoorden en bij belse teksten met lyrische dichting als toevoeging tot een nieuwe een heid werden samengevoegd. In tal rijke kerken en zalen kan men dit beroemde oratorium elk jaar weer in de kersttijd horen. Advents- jj en wiegeliederen j Maar reeds lang voor kerstavond, jl de „Heilige Abend", wordt in talrijke gezinnen gezongen en gespeeld. Tal rijke Adventsliederen die de aan gaande geboorte van Jezus Christus aankondigen en zijn op feestelijke wijze verkondigde „aankomst" (in ji het Latijn:'Advent) vormen de In- I leiding van de kerstmaand. Daarom 1 heten de laatste vier zondagen voor f kerstmis Adventszondagen. In veel gevallen gaan deze zondagen verge- ran een bijzonder feestelijke mu- tiek. die zowel in de kerken als in de gezinnen gespeeld en gezongen wordt. „Macht hoch die Tür, die Tor ïnacht weit!", zo heet een van de bekendste Adventsliederen en het onvergelijkbaar mooie lied: „Er is get und seid froh Onuitputtelijke schat Van de herdersliederen komen de meeste bekende uit Bohemen, Sile- zié en Zuid-Duitsland; uit oerduitse landstreken dus. Vele hiervan wor den veelvuldig als dialoog tussen de herders, de eigenaar van de herberg en Jezus en zijn ouders gezongen, zo bijv. „Kommet, ihr Hirten, ihr Manner und Fraun!" De liederen worden niet zelden op de blokfluit begeleid en vooral daar waar kinde- De jeugd van Van Oberam- mergau trekt er op kerstavond met een lichtende ster en mu ziekinstrumenten op uit om de burgerij met zang te verblijden ren zijn, die reeds op de lagere schooi dit instrument leren bespelen. Wie hi december 's avonds een wandeling door de straten van een Duitse stad maakt, zal altijd weer hier of daar kerstliederen door de vensters horen klinken en de voor het merendeel van oudsher overlever de schat aan composities en teksten lijkt wel bijna onuitputtelijk te zijn. De raadkamer van de Rechtbank in Amsterdam heeft gistermiddag op vordering van de officier van Justitie mr. J. H. Bergsma de voorlopige hechtenis opgeheven van de Amster damse schrijver, die kortgeleden wegens het verhandelen van mari huana werd aangehouden. Ander halve wéék geleden werd door de zelfde raadkamer zijn voorlopige gevangenhouding met 30 dagen ver lengd. Omtrent de reden van de vrijlating wenste noch de raadsman, H. A. Kater, noch de officier van Justitie mededelingen te doen. waren dringende persoonlijke redenen" aldus verklaarde desge vraagd mr. Bergsma, die verwacht diat de strafzaak medio januari zal worden behandeld. Na de vrijlating heeft mr. Kater het door hem inge stelde appèl bij het gerechtshof tegen de gevangenhouding van zijn cliënt ingetrokken. De ministerie van Justitie, mr. Y. Schotten heeft in aanwezigheid van een groot aantal genodigden, o.w. de vertegenwoordiger van de minister van O. K. en W., secretaris-generaal mr. H. Schölvinck, het nieuwe kantoorgebouw van het bureau voor muziekauteursrecht Buma in het Overtoomse Veld in Amsterdam officieel geopend. Deze plechtigheid werd gecombineerd met een door bijzondere omstandigheden een jaar uitgestelde herdenking van het feit dat het Buma 50 jaar geleden werd opgericht. De minister deelde mee dat de directeur van Buma, mr. J. van Nus, de man die het meeste werk verricht de ziel van het werk van het Buma en het centrum waarom heen zich de rest groepeert aldus de minister is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Minister Scholten bracht ook het ontwerp tot wijziging van de auteurswet ter sprake. Hij achtte dit ontwerp ook voor het Buma van groot belang. „Ik denk daarbij in de x plaats aan de wijziging in de definitie van het begrip „openbaar making", voorts aan het voorstel om overtredingen van de auteurswet tot gewone delicten te maken, en dus het vereiste van een klacht te doen vervallen. Verder aan de verscher ping van de strafsancties en, aan de toevoeging van artikel 35b, dat strafbaar stelt „het doen van on juiste schriftelijke opgaven omtrent feiten die van belang zijn voor de vaststelling van het wegens auteurs recht verschuldigde bedrag", aldus de minister. De directeur mr. Van Nus zeide, zich wendend tot de vertegenwoordi ger van het Amsterdamse gemeente bestuur. de wethouder voor de Kunstzaken mr. R. van den Bergh dat het bureau aan de stad, waar Bumamensen 50 jaar hebben ge werkt en waar het Buma een eigen plaats heeft gevonden, uit dankbaar heid iets wilde aanbieden en wel in de vorm van een sculptuur, gemaakt dooi* de beeldhouwer Nic. Jonk. De feestelijkheden werden 's avonds voortgezet met een concert in het Amsterdamse concertgebouw, met medewerking van o.a. het Ned. Ka merkoor en het Metropole Orkest. De Tweede Kamer heeft gis teren gesproken over het loonbe- leid. Op de foto de heer Roe mers (links) in gesprek met zijn fractiegenoot Baart. Schrijver vrijgelaten

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7