Commerciële t.v. van de baan Spoedige invoering tv-reclame mogelijk Bollenkwekers boos op N.T.S. over film AVRO annuleert t.v.- duel over boek „Ik. EDWIN STELT ELKIE Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 16 december 1964 Derde blad no. 31443 L.D. OVER RADIO EN T.V. -i'- L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. vandaag Liberale en christelijk-historische ministers hebben een niet haalbarezaak thans losgelaten (Van onze parlementaire redactie) De weg naar een spoedige invoering van televisiereclame lijkt vrij, nu het kabinet heeft be sloten, dat er in ons land geen commerciële televisie zal komen en de fractievoorzitters van de K.V.P., de V.V.D., de A.R.P. en de C.H.II. in de Tweede Kamer hiermee hebben ingestemd. Minister-president Marijnen en minister Bot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heb ben vervolgens de Tweede Kamer laten weten, dat de regering vóór 1 maart 1965 haar ziens wijze zal geven over radio- en televisie in overgangstijd (zie pagina één). Commerciële televisie is dus van de baan. Daaronder wordt televisie 1 verstaan, die door een onafhankelijke zendgemachtigde wordt verzorgd met het doel winst te maken en die wordt gefinmcierd uit de opbrengst van reclameboodschappen. Een plan van deze opzet was destijds vervat in de nota inzake reclametelevisie van de vroegere staatssecretaris IScholten. Maar zohls men zich zal herinneren is deze gedachte vorig jaar door de Tweede Kamer met grote meerderheid verworpen. Het kabinet is ongetwijfeld tot zijn nu genomen besluit gekomen ónder- invloed van de motie, die de KVP-er Baeten had ingediend in de openbare lissievergadering over de onder wijsbegroting. Die motie kreeg de steun van KVP, PvdA, ARP en een in de CHU. De heer Baeten vroeg de regering in deze motie voor z l maart haar zienswijze kenbaar te n, over de vraag volgens welke alle zendgemachtigden gelijke criteria aan andere groepen naast de huidige omroeporganisaties reeds vóór ae inwerkingtreding van een nieuwe omroepwet een voorlopige zendmach tiging kan worden gegeven. Voorts wenste de motie het standpunt van regering te horen over de moge lijkheid op voorlopige basis réclamé ir de radio en/of televisie toe te la ten. Crisisgevaar In het plenaire kamerdebat over de [onderwijsbegroting volgende week adag zou deze motie opnieuw in bespreking komen. De kans was groot, dat de oude tegenstelling tussen de gHregeringspartijen over het omroepbe leid dan weer levensgroot aan de dag treden met als mogelijk gevolg, j dat het voortbestaan van de huidige N regeringsconstellatie ernstig in gevaar m«ou komen. Onder invloed hiervan heeft het kabinet zich opnieuw op de omroep- kwestie beraden. In parlementaire kringen verluidt, dat vooral de libe- en christelijk-historische minis- ters de huidige samenwerking in het 5e"j kabinet van groter betekenis achten dan het verdedigen van een televisie- beleid, dat evenals de nota-Schol ten vorig jaar in de Tweede Ka mer toch niet haalbaar is. Ingelicht Vervolgens hebben de minister-pre sident en minister Bot de fractievoor zitters van de KVP, de WD, de ARP, en de CHU, de heren Schmelzer, Geertsema, Smallenbroek, en Beer- nink van het kabinetsbesluit inge licht. Naar verluidt heeft vooral de heer Beernink nog bezwaren aange voerd, maar na enig beraad heeft hij zich, evenals zijn liberale collega Geertsema, bij het besluit van het ka binet neergelegd. Volgende week maandag zal kunnen blijken of de le den van de vier fracties het stand punt van hun voorzitters delen. Een van"5 de vragen, waarvoor het kabinet zioh zag gesteld was, of een Advertentie Onrustige Zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten voorlopige regeling van het omroep- vraagstuk in overeenstemming is met het Akkoord van Wassenaar. In dat akkoord, dat aan het regeringsbeleid ten grondslag ligt, is immers over eengekomen het omroepbeleid te la ten bestuderen door een pacificatie commissie die daarvoor tot 1 julM965 de tijd kreeg. Weliswaar wordt de commissie in tact gelaten en zal, na dat zij haar advies heeft uitgebracht ontwerp- omiroepwet worden op gesteld, maar door het jongste kabi netsbesluit is de pacificatiecommissie in feite op dood spoor gezet. Reorganisatie Het besluit, dat er geen ciële televisie zal komen, betekent niet, dat er in de organisatie van de omroep niets zal veranderen. De re gering blijft streven naar een open- bestel, naast de bestaande omroep- Kamevlid Mr. BAETEN tijdbom weggenomen verenigingen zullen andere zendge machtigden op niet-commerciële basis worden toegelaten. Dit kunnen cul turele instellingen zijn, zoals bijvoor beeld Teleac, maar ook organisaties die .open staan voor leden of contri buanten, zoals mogelijk de TROS. Deze organisaties zullen echter niet zelf tv-reclame mogen verzorgen. Wel zullen zij, met de bestaande omroep organisaties, kunnen delen in de op brengst van de luister- en kijkgelden. Tijdens de rondvraag van de in Haarlem gehouden vergadering van de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft de voorzit- van het Produktschap voor Sier- tssen en erelid der vereniging, dr. A. J. Verhage, vragen beantwoord het uitzenden van een filmpje het vernietigen van hyacinte- bollen in het televisiejournaal. Volgens dr. Verhage is een ploeg t-n de Nederlandse Televisie Stich ting onder valse voorwendsels bin nengedrongen in de schuur waar bol len vernietigd werden. Verklaard werd, dat de schuurchef toestemming hebben verleehd, maar volgens spreker was deze mededeling onjuist. Men is aan het werk gegaan en heeft het filmpje uitgezonden, dat verkeerd beeld gaf van de si tuatie. Meegedeeld werd dat bollen hyacinten, tulpen en narcissen vernietigd werden. Het ging echter uitsluitend over hyacinten. Door het prachtige weer is een rijke oogst van hyacdntebollen ontstaan en het bloembollenbedrijf beschikte overeen groot overschot. Om de kwekers in zulke gevallen min of meer schade loos te stellen bestaat reeds enige jaren het surplus-fonds. 'Daaraan betalen de kwekers regelmatig en thans is het mogelijk, hen gedeelte lijk schadeloos te stellen. De hyacin ten zijn vernietigd. Destijds is aan de NTS verzocht, de film niet in het buitenland te laten vertonen, maar volgens dr. Verhage is aan dit verzoek geen ge volg gegeven. In Engeland en Duits land is de film toch vertoond en VOOR DONDERDAG 17 DECEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende .15 Ouver 8XK) *Nws!*38.15°V"(I ture..., verv. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Franse operamuz. 11.00 V. d. zieken. VPRO: MsmilBLlipriori onafhankelijke televisie volgens ïuoeiiijKnecten j t zoals büvoorbeeld de 0t Er komt naar het zich laat aan zien wel op korte termijn reclame in de televisie maar deze wordt dan verzorgd door een instantie, die ge heel los staat van de zendgemachtig den. De opbrengst van de reclame wordt naar verhouding óver alle hou ders van een zendvergunning ver leend. Hoe de opzet van deze recla memaatschappij zal zijn, moet nog nader worden uitgewerkt. Ook moet nog een antwoord worden gevonden op de vraag, of de pers daarbij moet worden betrokken. Over deze laatste vraag kunnen nog veel moeilijkheden rijzen. Toch kan men niet aan de indruk ontkomen, dat thans - het grootste geschilpunt, n.l. dat over de onaf hankelijke commerciële televisie is opgelost. Dit houdt in, dat de tijdbom, die sinds de openbare commissievergadering onder het kabinet lag, is weggenomen. Het besluit van het kabinet en de instemming van de fractieleiders moet vooral een offer hebben bete kend voor de liberale en de christe lijk-historische bewindslieden en fractievoorzitters. Reeds geruime tijd ook bij de verkiezingen van vorig jaar hebben zij zich ingezet voor opzet zoals bijvoorbeeld de OTEM, Nu deze wens niet haalbaar bleek hebben zij er de voorkeur aan gege- j ven, de scherpe kanten daarvan af te slijpen en aldus een voortbestaan van i de huidige regeringscoalitie mogelijk te maken. In Zierikzee MAN (25) DOODT ZIJN VROUW De Rijkspolitie in Zierikzee heeft een 25-jarige monteur aangehouden, die na verhoor heeft bekend, gister morgen zijn 22-jarige echtgenote door wurging om het leven te heb ben gebracht. Familieleden van de vrouw troffen het lichaam van de vrouw gistermid dag aan op de vloer van de achter kamer. Het twee jaar oude kind lag boven in bed. De man was naar zijn werk gegaan. Reeds geruime tijd waren er in het gezin moeilijkheden. Volgens de politie was de man niet overspan nen, toen hij zijn vrouw om het le ven bracht. Het kind is bij familie ondergebracht. Uitgever en criticus verontwaardigd (Van onze correspondent Het televisieduel tussen Geerd Lubberhuizen, directeur van de uitgeverij „De Bezige Bij", en de criticus Van Doorne van het dagblad „Trouw" over het boek „Ik, Jan Cremer" —-Van Doórne had hierover een vernietigende recensie geschreven gaat niet door. De A.V.R.O. heeft beslist dat zo'n ontmoeting in de tele visierubriek „Man tegen man" van Piet Beishuizen te commercieel zou zijn. Me eled. t.b.v. land- én tuinbouw 12.33 Deze Week. 13.00 Nws. 13.15 Klassieke gram. 13.45 V. d. vrouw. NCRV: 14.15 -17.00 17.45 Gi taarspel. 17.55 Sportrubr. KRO: 18.10 Koorzang. 18.30 Sociaal perspectief, lezing. 18.40 Instr. trio: 19.10 Radiokrant. 19.50 Lichte gram. progr. 22.00 Kerkorgelconcert: Kiass en moderne muz. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverd. 22.55 Boekbespre king. 23.00 Platennws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum n, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 72\ Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gr 8.50 Ochtendgym. 9.00 De groenteman. Ie?2nfó1 14.30 Dieren daardoor krijgt men aldaar een ver keerde indruk over het Nederlandse bloembollenvak. Daarbij werd ook ten onrechte vermeld dat tulpe- en narcissebollen vernietigd zijn. Bui tenlanders krijgen de indruk dat zij bollen tegen een te hoge prijs moeten kopen, terwijl men in Nederland tot vernietiging overgaat. Aarï het vak wordt volgens dr. Verhage schade ge daan door vertoning van een derge lijk filmpje mét commentaar, om men wel eens minder zou kunnen gaan kopen. Dr. Verhage betreurde de- verto ning van de film ten zeerste. Uit de vergadering ging een stem op, een rechtsvervolging tegen de NTS in tellen, maar men zag hier ten- Commentaar De NTS heeft het volgende com mentaar gegeven op uitlatingen van dr. A. J. Verhage ten aanzien van een filmpje, uitgezonden door de journaaldienst van de NTS over het vernietigen van hyacintenbollen. De NTS heeft wel degelijk, zo wordt van die zijde verklaard, toestemming tot filmen gehad. Men is geenszins op slinkse wijze, zoals beweerd wordt door dr. Verhage, in de bollenschuur doorgedrongen. Men had een af spraak met deze particuliere veiling. Men kon komen en men is gegaan. De film was gedeeltelijk mislukt en men is toen enkele dagen later na overleg, opnieuw gaan filmen en iedereen heeft dat kunnen zien. De film is niet naar het buitenland ge gaan, aldus de NTS. In het commentaar is inderdaad gesproken over meer dan hyacinte- bollen. Op de brief van het schap, dat de NTS op deze fout attendeerde, is door het journaal geantwoord. Men erkende de fout en bood aan deze te herstellen door het filmpje nog eens te vertonen en de correctie daarbij aan te brengen. Dat is op december aangeboden. Daarop kwam uit kringen van bollenkwekers zelf het verzoek, er maar niét i op terug te komen. Het zou eerder schade berokkenen aan de zaak door deze nog eens op te halen. Daarom werd het beter geoordeeld d© kwestie naar te laten rusten". De samensteller van de rubriek had het idee van deze ontmoeting dezer dagen ter tafel gebracht. Op 29 december komt „Man tegen man" in de ether. Maar regisseur Ruud Kiers en producer Stinga moeten al tijd beslissen over het al of niet aanvaarden van zo'n idee. Zij ad viseerden eenstemming „neen" en de AVRO-leiding heeft dat advies op gevolgd. Enthousiast Zowel de heer Lubberhuizen, als de heer Van Doorne is vijf dagen geleden benaderd door de AVRO om het tegen elkaar op te nemen. Bei den waren zeer enthousiast op dit voorstel ingegaan. Groot was echter hun verbazing toen de AVRO gis termiddag ineens het plan terzijde schoof. notedop. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 18.20 Uitz. van de A.R. Partij. Tot U spreekt: mr. W. R. van der Sluis, secr. van de AR. Party. 18.30 Lichte orkest- muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Sport- 1.20.00 Voordracht. 21.30 Mezzo-sopraan en plano: klassieke en moderne liederen. 22.00 Promenade-ork.: amusjnuz. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.05 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: AVRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pauze. 16.00-16.15 Voor de kind. NTS: 19.30 Op weg naar het be- 20.00 Nws. KRO: nergens op sloeg. De AVRO is vol gens mij zo in en in fatsoenlijk dat de uitzending heeft geschrapt uit angst dat er misschien toch ge waagde passages uit Jan Cremers boek zouden worden aange haald. Meh durft bij deze zuil eenmaal geen openhartige gesprek- aan. Men is doodsbang of minder oirbare woorden. Ik vind een dergelijke burgerlijke r taliteit sterk te veroordelen. Belachelijk EERSTE NET VPRO 7.30 uur Stichting Socetura 7.35 uur Patrouillewagen 54, film 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Filmsterportret: David Niven 9.00 uur Latin American Rhapsody 9.25 uur Het offer van Abraham, televisieballet 9.50 uur Psychokinese, experiment 10.35 uur NTS-journaal. TWEEDE NET VARA 8.00 uur Nieuws in het kort NTS 8.01 uur - Tussen Bach en Beatle: Cor Steyn 8.20 uur programma over Hendrick de Keijzer 8.45 uur Tiger Bay, speelfilm. ew gióteren Hans van Manen Alain Teister, redacteur van „Vrij Nederland", dichter en kunstcriticus, presenteerde een programma dat gewijd was aan Hans van Manen, de artistiek leider van hét Ned. Dans- Theater. Het werd op Neder land 2 een boeiende uitzending. Vier straatinterviewtjeswaar uit .bleek dat Hans van. Manen geen onbekende naam was. Enkele karakteristieken van artistieke medewerkers. Frag menten uit een paar balletten waarin hij zelf nog meedanste, en die hij zelf gecreëerd had. Repetities waarbij hij op rustige maar door zijn kennelijke vak- manschap dwingende wijze, de dansers en danseressen diri geerde. Van Manen lopend over straat. Van Manen thuis, bezig aan zijn „creatief proces", Van Manen in gesprek met Alain Teister, die zich een intelligent gesprekspartner toonde en niet alleen bleek te kunnen luiste ren, maar ook te kunnen be grijpen wat ér weid gezegd (verbeterend„in bewegingen kan je je niet meer uitdrukken dan op het toneel, maar wel essentieier"), en tenslotte Van Manen bij schilder Vroom thuis geheel zichzelf temidden van vrienden, waar ook de camera (gehanteerd door William Vogler) een vriend geworden leek. Een door regisseur Peter Goessens goed in elkaar gezet programma, een waardig opvol ger van „literaire ontmoetingen" als het op deze weg voortgaat. Statuutviering „Stadhuis op stelten" en van de film „Plantage Tamarinde", heeft in de oorlog op Curasao gewoond en schijnt daarom als de aangewezen man te zijn be zetten. De enige luister die hij via zijn eenakter „Recht en vrijheid" bijzette, was echter „kleutertje luister". De domme opzettelijkheid droop er vanaf. Het leek alsof men langs een groep verklede ledepoppen liep in het tropisch museum. Ja, maar, zal Keuls zeggen, je moet dit niet zien als een gewone eenakter, maar als een soort verbeelding van die gedachten en meningen die indertijd leef den onder de verschillende be volkingen en de lagen van die bevolkingen. Het is echter de taak van een schrijver ons tijdens het spel duidelijk te maken hoe we dat spel moeten zien. Hij had of een documen taire moeten maken, wat ook interessant had kunnen zijn, of een normaal televisiespel, zoals „Plantage Tamarinde" toch tot het bruikbare toneel behoorde, al was het geen hoogvlieger. Nu werd het een halfslachtige- ver toning, waaraan o.a. door Pim Dikkers medewerking werd ver leend. Zou toneelspelen een soort dwangarbeid zijn dat je wel moet doen, op straffe van verbanning of zoiets? Of vond Dikkers het misschien een aar dig script, waaraan hij met hart en ziel zijn medewerking wilde verlenen? Want een beetje hart en 2iel mag van ons, Nederlan ders, toch wel verwacht worden bij zo'n Statuutviering. Rotterdamse haven „Brandpunt" voerde ons een klein half uur door de Rotter damse haven. Het was een in teressante tocht, vooral tech nisch knap uitgevoerd. Maar het is met eenhaven als met een treinreis door Zwitserland. Al die bergen (resp. schepen en gigantische bedrijven) zijn bij zonder fascinerend, maar op den duur kun je niet aan de indruk ontkomen dat zij eigen lijk allemaal op elkaar lijken.. „Alleman" nu ook in Russische bioscopen t HAANSTRA maakt nieuwe speelfilm1 Ook de heer Lubberhuizen heeft weinig goede woorden over voor deze gang van zaken. Hij heeft een brief aan het AVRO-bestuur gezonden, waarin hij zegt de beslissing bela chelijk, flauw en onredelijk te vin den. De heer Lubberhuizen ziet het besluit dan ook als een persoonlijke aanval op zijn integriteit. (Van onze A'damse correspondent). De kans is groot, dat de film „Alleman" en de korte films „Glas" en ,jZoo" binnenkort in de bioscopen van de Sowjet-Unie worden gedraaid. Dit vertelde ci neast Bert Haanstra, die gister middag met zijn vrouw van een bezoek aan Rusland op Schiphol terugkeerde. Acht boeren bij overval onthoofd Acht boeren zyn gisteren ont hoofd by twee aanvallen van geüni formeerde bandieten op boerderijen in het zuiden van de staat Tolima in Columbia. Volgens een zegsman van het Co lombiaanse leger, dat een zuiverings actie tegen de bandieten is begon nen, zijn zeven boeren by de eerste en is er een bij de tweede aanval onthoofd. Verder hebben de bandie ten huizen geplunderd en in brand gestoken, alvorens op de vlucht te slaan. _4j was naar de Sowjet-Unie ge gaan op uitnodiging van de bond van filmers-USSR, die had gevraagd in Moskou een speciale voorstelling van Haanstra-films te geven. De voorstelling werd door 1000 fil mers, regisseurs en acteurs bezocht, die zich bijzonder enthousiast toonr den. Haanstra, die daarna een soort gelijke filmavond in Leningrad heeft verzorgd, is zonder films in Nederland teruggekeerd. De Russen hebben ge vraagd ze nog even te mogen houden om te zien of ze in roulatie kunnen worden gebracht. Bert Haanstra heeft een uitnodi ging gekregen om van de zomer het Moskouse filmfestival by te wonen. Hij heeft deze moeten afwijzen om dat hij het komende jaar bijzonder druk bezet zal zijn met het maken van een nieuwe speelfilm. „Ik kan nog niet vertellen hoe die film zal zijn. Ik heb-trouwens alleen maar de entourage in gedachten. Het verhaal moet nog worden geschreven. Maar het wordt wel een satirische film". Britse zangeres in televisieshow De achttienjarige Britse zan geres Elkie Brooks stond on langs in een Hilversumse studio voor opnamen van hét AVRO- programma „Hoofdstuk II". In deze show, die op 26 januari wordt uitgezonden, presenteert Edwin Rutten deze Engelse zan geres, wier ster sinds Knokke pijlsnel is gestegen aan de Ne derlandse televisiekijkers. Het Britse zangeresje kreeg tijdens het Eurovisiesongfestival in Knokke in juli van de internationale pers de prijs voor de beste individuele pres tatie. Daarvóór was Elkie nauwelijks bekend. Een. jaar geleden stond ze nog in vaders bakkerswinkel de klan ten te bedienen. Wel zong ze toen al 's avonds in haar woonplaats Man chester. Elkie was échter al in de greep van de showwereld en ze trok naar Londen om daar met zingen haar brood te verdienen. Toen ze op een avond in een Lon- dense club optrad, vroeg Ian Sam- well (haar huidige manager) of ze een plaatje wilde maken. Sindsdien was Elkie's kostje gekocht. Tot ver buiten Engeland kent men nu haar naam. Na Knokke, waar ze in het middelpunt van de belangstelling stond, trad ze in september drie we ken op in New York. In januari komt Elkie Brooks voor de tweede maal naar Nederland. Misschien zal ze dan haar televisie optreden kunnen zien. Maar daar komt ze niet voor. Nee, dan gaat ze persoonlijk haar nieuwe plaat in ons land introduceren. T ango-componist Canaro overleden De Argentijnse tango-componist Francisco Canaro is maandag na een hartaanval, op 73-jarige leeftijd in Buenos Aires overleden. Hij compo neerde meer dan 100 tango's, waarvan de meest bekende waren „Sentimien- to guacho", „Adios pampa mia" .Ja tablada" en .Madre Selva". Malando-orkest terug uit Japan Met een vaatje Sake Rijstdrank bij zich is orkestleider Malando, by de burgerlijke stand de 58-jarige Arie Maasland, gisteren uit Tokio teruggekeerd op Schiphol. Met hel violistenduo Bennie Behr en Sem Nijveen en met zijn 16 leden tel lende tango-orkest heeft hij een tournee van 24 dagen door geheel Japan achter de rug met in totaal 18 voorstellingen, inclusief drie t.v.- opnamen. Malando had Japanse liedjes voor zijn eigen orkest bewerkt en met deze tango-arrangementen op Ja panse leest geschoeid heeft het or kest furore gemaakt. Er is in Japan een speciale langspeelplaat van uit gegeven. Behr en Nijveen, die met het orkest meespeelden, traden na tuurlijk ook apart met hun eigen befaamde Fiddler's duet voor het voetlicht en boekten daar successen

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5