Vriend" W. Veerman koninklijk goud Bouw brug over Zijl met oprit 1.544.825 Sanering van een stadswijk Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 16 december 1964 Tweede blad no. 3144S g Leidse Christelijke Besturenbond huldigt „man van het eerste uur Voor de diensten, die de secretaris van de Christelijke Besturen- !bond in Leiden, de heer W. Veerman, veertig jaar lang de Chris telijke vakbeweging bewezen heeft ontving hij gisteravond uit han den van loco-burgemeester S. Menken de gouden medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. De koninklijke onder scheiding geschiedde bij bevordering want de heer Veerman was al drager van de zilveren medaille. Wethouder Menken wees op de uitstekende Staat van dienst van de jubilaris. Op een bijeenkomst in restaurant Van der Heijden werd de 69-jarige „man-van-het-eerste-uur" door ver schillende sprekers in het zonnetje gezet. De voorzitter van de Leidse Christelijke Besturenbond, de heer A. L. Verhoog richtte als eerste het woord tot de heer Veerman. „We kunnen wel spreken van „de bond van Veerman", als we het over de Christelijke Besturenbond hebben" Jj Chr. Besturenbond hebben" zei de 7 heer Verhoog, die daarmee wilde uit- J drukken hoezeer „vriend" Veerman jl zijn stempel op de bond heeft ge- drukt. Namens het bestuur overhandigde* de heer Verhoog de jubilaris een en- ZOEKT U EEN SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE, HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG veloppe met inhoud, waarna hij de heer Veerman benoemde tot erelid van do Christelijke Besturenbond. Uniek Collega's van de afdelingen, colle ga's van het NW en NKV: zij had den bijzonder veel waardering voor de wijze waarop de heer Veerman zijn vaak zware taak verricht heeft. De heer J. van Rhenen van het hoofdbestuur van de CNV noemde de plaats die de heer Veerman in de vakbeweging innam uniek'. „Vriend Veerman heeft de allermoeilijkste tijd van de vakbeweging meege maakt", zei -hij. Op de bijeenkomst waren de wethouders C. J. Piena van Openbare werken en P. S. Harm- sen aanwezig. Ook waren er vele vertegenwoordigers van CNV-dis- tnctsbesturen Nadat de heer Ver hoog de heer Veerman de draagme- daille behorend by de onderscheiding had overhandigd voerden nog ver schillende sprekers het woord. De heer Veerman werd in 1895 in Leiden geboren. Na de lagere school was hy in verschillende be drijven werkzaam. In 1918 deed hy als bestuurder zyn intrede van de toenmalige Nederlandse Chr. Bond van personeel in publieke dienst. In 1924 werd hy lid van de Christeiyke Besturenbond in welke bond hy se dert 1931 de functie van eerste se cretaris vervulde. Een functie, wel ke hy eerst kortgeleden neerlegde. Eisensteins Iwan de Verschrikkelijk( voor K. en 0. Alleen reeds om het zeer indruk wekkende gedeelte in kleuren was de vertoning van Eisensteins „Iwan de Verschrikkelüke", deel 2, gister avond voor K. en O.'s „Filmkring" in de Universiteit ruim de moeite waard. Deze prachtige passages van het monumentale werk van de Rus sische regisseur waren nog niet eer der vertoond. Geconstateerd mag worden, dat de beste fragmenten van dit deel in kleuren tot de toppunten van de wereldfilmproduktie behoren en ook na twintig jaar nog zeer in drukwekkend zyn. Einsteins zwakke punten zyn be kend: een neiging tot melodramatiek en hier en daar het gevaar van stilering. Niettemin is de voornaam ste indruk van dit tweede deel van „Iwan de Verschrikkeiyke" toch die van zeer imponerende monumenta liteit. Het opmerkelijke van Eisen steins werk is, dat hy er in slaagt de gedetailleerde tekening van zyn hoofdpersonen te combineren met een vaak verrassend hoog tempo. Dit tweede deel is wel buitengewoon boeiend door de onthulling van de samenzwering door de tante van de tsaar, die haar zwakke zoon Wladl- mir de troon wil laten beklimmen. Aan dramatische effecten dus geen gebrek. Eisensteins vormgeving is vorsteiyk en tegeiykertyd luguber door de sfeer van meedogenloze heerszucht van Iwans hof. Het is wel heel jammer, dat de kunstenaar er niet meer in is geslaagd een derde deel aan de eerste twee toe te voe gen. De kleurenpassages beloofden zóveel, dat dit oprecht betreurd kan worden. Molenmuseum „De Valk" Zoals bekend heeft de raad on langs besloten de molen „De Vlak" tot molenmuseum te bestemmen en gelden beschikbaar te stellen voor de restauratie van de molen en voor de inrichting van de molen tot mu- Met de vereniging „De Holland- sche Molen" is thans overeenstem ming bereikt inzake een ontwerp overeenkomst van bruikleen, waar- by deze vereniging, onder voorwaar den, een collectie molen-onderdelen en daarmee samenhangende voor werpen, gratis aan de gemeente in bruikleen verstrekt voor de inrich ting van het museum. B. en W. stellen de raad voor deze overeenkomst onder de daaraan ver bonden voorwaarden, met de vereni ging „De Hollandsche Molen" aan te gaan. IN ZUID-WEST 3 FLATGEBOUWEN Bouw van in totaal 192 vierkamerflats De NV Beleggingsmaatschappy Ne derlands Bouwsyndicaat te 's-Gra- venhage heeft verzocht van de ge meente te mogen kopen enige per celen bouwterrein, gelegen in het uitbreidingsplan „Leiden-Zuldwest 1959", nabij de Schubertlaan en de Mendelssohnkade. De NV is voornemens de gronden te bebouwen met 3 flatgebouwen, elk bevattende 64 vierkamerflats in 8 woonlagen. Met adressante is overeenstem ming bereikt omtrent de ver- koopprys van f 728.560 in totaal (bouwryp en in de staat, waarin de grond zich bevindt) en voorts onder de nader door het college te stellen voorwaarden. Tegen deze verkoop be staat naar de mening van het col lege geen bezwaar. Loco-burgemeester S. Menken speldt de heer W. Veerman de Koninklijke onderscheiding op Rechts mevrouw Veerman. Oegstgeest ontvangt f. 363.000 van Leiden Op 22 april 1963 besloot de raad tot beschikbaarstelling van een kre diet van f 1.060.000 voor de door trekking van de Wassenaarseweg. Op grond van artikel 9 van de Bouw- en Woning-verordening van de gemeente Oegstgeest, vordert deze gemeente van de gemeente Leiden een bydrage van f3 per m2 in de kosten van uitbreiding der gemeen te, voor door de verlenging van de Wassenaarseweg op haar grondge- gebied verkregen bouwterrein. De oppervlakte van het door de gemeen te Oegstgeest als bouwterrein aan gemerkte gebied, dat bestemd is voor de Universitaire gebouwen-com plexen voor organische chemie en voor de niet-klinische laboratoria van de medische faculteit, is bere kend op 121.000 m2. De aan de ge meente Oegstgeest te betalen bydrage bedraagt f 363.000. R.K. KLEUTERSCHOOL EN KERK IN Z.W. Reeds in augustus 1958 besloot de raad tot verkoop aan het kerkbe stuur van de parochie St.-Leonar- dus a Portu Mauritio van een per ceel bouwterrein, groot ongeveer 4000 m2, gelegen in het uitbreidings plan „Leiden-Zuidwest" aan en na bij de Vyf Meilaan ten behoeve van de bouw van een r.-k. kerk met pas torie en verenigingsgebouw voor de prys van f 35 per m2. Nadien zyn de grenzen van de in middels ingestelde parochie St.-An- tonius van Padua, waaraan de te bouwen kerk zal gaan behoren, zo danig gewyzigd, dat met de bouw van een kleinere kerk, dat aanvan kelijk nodig werd geacht, kan worden volstaan. In verband hiermee heeft het kerkbestuur aan de gemeente ver zocht een deel van het destyds ge kochte terrein, ter grootte van on geveer 1620 m2, te mogen ruilen tegen de aan! de gemeente in eigen dom toebehorende perceelsgedeelten grond, tezamen groot ongeveer 430 Voor de gemeente opent de voor gestelde ruil de mogelykheid om het ontworpen instructiebad by de op het aangrenzende o.b.g.-terrein te bouwen sporthal groter te doen bou wen dan aanvankeiyk gedacht was, waardoor het meer aan de tegen woordige behoefte zal beantwoorden. Hiertoe zal de door de gemeente door de ruil te verkrygen grond be stemd moeten worden voor de bouw van de ten noorden van de te bou wen kerk geprojecteerde r.-k. kleu terschool, terwyl de op de hoek van de Telderskade en de Boshuizerlaan ontworpen school „verschoven" zal moeten worden. Het kerkbestuur is bereid een by drage te verlenen in de kosten van aanleg van bedrag van f14.000. By besluit van 25 mei JJ. besloot de raad aan de provincie Zuid-Holland financiële medewerking toe te zeggen voor de bouw van een brug over de Zyi, in het verlengde van de Willem de Zwygerlaan, met bykomende werken, op de voet van een percentuele kostenverdeling, welke tussen de provincie en de gemeenten Lelden en Leiderdorp voor de verschillende onderdelen van het project was overeengekomen. Inmiddels hebben Ged. Staten B. en W. een op het tegenwoordige loon- en pryzenpeil gebaseerde ra ming van de kosten van de door de provincie te bouwen brug met oos telijke oprit doen toekomen, welke inderdaad aanzienlyk hogere bedra gen aangeeft dan de begroting van 1960. De kosten van de onder- en bovenbouw van de brug worden thans geraamd op resp. f 1.200.000 en f500.000, derhalve in totaal op f 1.700.000, terwijl de kosten van de. tevens aan nieuwe verkeerseisen aangepaste, oostelyke oprit met uitzondering van een geheel voor re kening van Leiderdorp komende ver bindingsweg inclusief de grond- kosten thans op f 1.600.000 zyn be groot. Het aandeel van de gemeente Lei den zal volgens de huidige raming en de overeengekomen kostenverde ling belopen: 40% van f 1.700.000 (onder- en bovenbouw van de brug; aanvankelyke raming f 1.290.000) F 680.000 10 van f 1.600.000 (ooste lyke oprit; aanvankelyke raming f835.000): f160.000 in totaal f 840.000. Daarby komen de kosten van de door Leiden nog te maken westelyke oprit by de Willem de Zwygerlaan, welke geheel voor zyn rekening bly- ven en die, inclusief de grondkosten thans zyn geraamd op f 704.825 tegen aanvankeiyk f 352.000. Hiervan zal f63.000 worden terug ontvangen van Esso Nederland in verband met de voor haar rekening komende meerdere bestrating voor de vestiging van een benzinestation aan de noordzyde van de Willem de Zwygerlaan naby de oprit. Met betrekking tot de voor reke ning van Leiden komende kosten van onderhoud en bediening van de brug, welke in 1960 op f2.500 resp. f18.000 waren geraamd, hebben B. en W. Ged. Staten verzocht een na der voorstel ten aanzien van de af koop van deze bedragen te mogen ontvangen. Nu ook Prov. Staten van Zuid- Holland zich binnenkort over project zullen uitspreken en spoedige uitvoering in de bedoeling ligt, is het gewenst, dat de raad krediet beschikbaar stelt tot in totaal f 1.544.825. ADVERTENTIE Projbfyiej IN DIVERSE UITVOERINGEN Omgeving Herengracht - Zuidsingel Reeds eerder schreven wij uitvoerig over de stedebouwkundige maatregelen, welke de gemeente denkt te treffen voor de sanering van het gebied tussen de Herengracht, de Nieuwe Rijn, de Zijl singel en de Zuidsingel. Zowel de Leidse raad als de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid hebben in beginsel met het ontwerp-plan ingestemd. Voor wat betreft de toekenning van een financiële bijdrage in gevolge de „Beschikking bijdragen saneringsplannen" (de z.g. 80%-regeling) is nóg nader overleg met het Rijk gaande. Voor het verkrijgen van een bijdrage zal in de eerste plaats moeten worden beschikt over een geldig stedebouwkundig plan. ONTEIGENING VAN PERCELEN Dit plan beoogt niet alleen het scheppen van betere bebouwings mogelijkheden voor de toekomst, doch ook het leggen van een basis voor de nodige onteigening percelen in een gedeelte vt bebouwde kom. De bestaande be bouwing in het onderhavige ge bied, welke hoofdzakelijk uit oude woningen bestaat ongeveer 400 vele rug-aan-rug PLASTISCHE CHIRURGIE VEREIST INTEGRATIE VAN SPECIALISMEN Openbare les dr. Frederiks Gistermiddag heeft mej. dr. E. Frederiks het ambt van ge woon Leids lector in de plas tische chirurgie officieel aan vaard met een openbare les in het Groot Auditorium onder de titel „Instrument in Uw han den". In haar openbare les besprak dr. Frederiks allereerst de wetenschap pelijke problemen verbonden aan enige van de meest gebruikte tech nieken van de plastische chirurgie, die der vrije en gesteelde transplan tatie van huid, bot en andere weef sels. Blyven de cellen van deze- trans- plantaten zelf in leven of worden zy vervangen door andere, welke om standigheden zyn de meest bevorder- lyke voor overleving, voor behoud van vorm en functie? De methode van de gesteelde transplantatie werd aan enige moderne voorbeelden ver duidelijkt, waarby combinaties van weefsels verplaatst worden, zoals by de nieuwe operaties voor lipspleten, duimreconstructies en tumoren in het gelaat. De gesteelde transplantatie als danig bleek echter niet een nieuwe, maar juist zeer oude methode te zyn, die reeds 3000 jaar vóór Chr. in India werd toegepast. Spreekster volgde daarop de geschiedenis der plastische chirurgie door de loop der eeuwen en vele landen heen tot in de tyd na de tweede wereldoorlog, waarin Engelands plastische chirur gen de meest toonaangevende zyn geweest. Het universitaire onderwys ir plastische chirurgie zal zich richten op het bekend maken met de moge- lykheden van hulp die deze tak van chirurgie kan bieden by ongevallen, aangeboren afwykingen en destruc tieve ziekteprocessen, en met de ba sis der technieken waarby het ope- j| ratieplan steeds op logische wyze op gebouwd moet worden: welk weefsel is voor herstel nodig, waar vandaan, langs welke weg ter plaatse te brengen? Als onderdeel van het wereldwyde zoeken naar mogeiykheden van weefseltransplantatie van de ene mens op de andere, wordt onderzoek verricht naar de invloed van homo loge huidtransplantaten op de af weermechanismen van de mens zo als deze zich in het bloed voordoen. Op geheel ander terrein ligt het on derzoek naar het ontstaan van byv. spleten in het gelaat, waarby wat de foimale genese betreft door spreek ster nieuwe embryologische feiten naar voren zyn gebracht, en wat de chausale genese betreft diepergaand erfelijkheidsonderzoek dan tot nu toe geschiedde nodig zal kunnen zyn. Samenvattend moet volgens dr. Frederiks de plastisch chirurg in de eerste plaats diagnosticus zyn, bou wend op kennis van de aard van laesis, anomalie of ziekteproces, in de tweede plaats technicus, functio neel herstel, brengend met vaardig heid, en in de derde plaats moet iets van het inzicht van de kunstenaar tot de meest acceptabele uiteriyke vorm by dragen. In het kader van de gebruikeiyke toespraken werd by zonder de na druk gelegd op de wensciykheid van integratie van het werk van alle spe cialisten ten bate van de patiënt. Na de openbare les recipieerde mej. Frederiks in de ontvangstzaal van de Academie, ningen -, is van een zodanige slechte kwaliteit, dat uit een oog punt van volkshuisvesting binnen afzienbaar tijdsbestek afbraak noodzakelijk is. Het gebied leent zich door zyn ligging ten opzichte van het stads centrum uitstekend voor nieuwe be- dryfsvestigingen met een wykverzor- gend karakter en uitbreiding van kele aan de periferie reeds aai zige bedryven, alsmede voor de bouw van kantoren en winkels waarboven woningen. Naast het slopen slechte woningen, het dempen enkele weinig aantrekkeiyke grach ten en het stichten van een nieuwe passende bebouwing, heeft het plan ten dele ook een conserverende strekking en wel ten aanzien vaj te handhaven panden langs de He rengracht en een gedeelte van Nieuwe Ryn. Voorts voorziet het plan in de aanleg van openbare par keergelegenheid, terwyl een goede ontsluiting van het gebied kan den verkregen by doortrekking va Oosterkerkstraat naar de Ir. Dries- senstraat en door een brugverbin- ding over de Nieuwe Ryn in het verlengde van de te dehipen Waard- gracht. BEZWAARSCHRIFTEN Het ontwerp-plan heeft, voorzien van uitvoerige kaarten, van 23 juni tot en met 22 juli 1964 ter gemeen tesecretarie voor een ieder ter inzage gelegen. Tegen het ontwerp is tydig een aantal bezwaarschriften ingediend. Zo maakt o.a. de NV Meelfabriek „De Sleutels" v/h de Koster en Co bezwaar tegen het plan in verband met de voorgenomen bouw van nieu- tarwe-silo's op haar terrein aan de Oosterkerkstraat, De toegestane bouwhoogte varieert van 8 tot 20 meter. De NV verzoekt het plan zo danig te wyzigen, dat een bouwhoog- •an 8 tot 45 m is toegestaan. Hoewel het B. en W. uit stedebouw kundige overwegingen minder ge wenst voorkomt, dat een reeds hoog omvangrijk gebouwencomplex, ge legen in de naaste omgeving van het stadscentrum, in de toekomst nog verder wordt vergroot, menen zy, dat het met het oog op de nu eenmaal bestaande situatie en op de verdere uitbreiding van het bedryf toelaat baar is aan het verzoek tegemoet te komen. Voorts vestigt reclamante er de aandacht op, dat by de geprojec teerde bedryfsbebouwing aan de Zuidsingel haars inziens de mogelyk heid dient te worden geschapen voor In- en uitgang, welke mede door vrachtauto's kan worden gebruikt. Met betrekking tot dit punt wyzen a W. er op, dat het ontwerp-sa- neringsplan het maken van de ge wenste in- en uitgang niet by voor baat uitsluit. Te zyner tyd zal by de verwezeniyking van de ontwor pen bedryfsbebouwing de situering een inrit in samenhang met de aanleg van een parkeerterrein ter plaatse worden bezien. Het derde be- r van reclamante is gericht tegen de bestemming van het ter rein, gelegen op de noordoosteiyke hoek van de Oosterkerkstraat en de te dempen Waardgracht, tot open bare weg en benzineverkooppunt. Reclamante is van oordeel, dat ook dit terrein voor parkeerruimte moet worden aangewezen ten einde daar van in de toekomst gebruik te kun nen maken als aan- en- afvoerweg voor haar bedryf. Aangezien in het ontwerp-saneringsplan volledig reke ning is gehouden met een nieuwe toegangsweg tot het fabrieksterrein van af de Waardgracht, ter verv ging van de huidige zeer beperkte gang aan de Oosterkerkstraat, ach ten B. en W. het bezwaarschrift, voor wat dit onderdeel betreft, gegrond. Mocht er by de NV in de toekomst behoefte bestaan aan r parkeerruimte dan ter plaatse is ontworpen, dan zal zy daartoe zelf de nodige voorzieningen op eigen terrein moeten treffen. Vernieuwing Kerkpleinbrug Ten aanzien van het bezwaar, van Bakker's Automobielbedryf, Heren gracht 79 dat de verwezeniyking van het saneringsplan een vermin derde toegankely kheid tot het be dryf zou meebrengen, merken B. en W. op, dat de desbetreffende perce len thans via de Herengracht en de Oranjegracht bereikbaar zyn. Vol gens het plan zal de Oosterkerk straat in de toekomst via de Ir. Driessenstraat tot aan de Hooigracht worden doorgetrokken. Het is daar by noodzakeiyk de over de Heren gracht gelegen Kerkpleinburg te vernieuwen en belangrijk te verbre den. Het kruispunt Oosterkerkstraat- Herengracht, dat deel zal gaan uit maken van de oprit van de nieuwe brug, kan dan om verkeerstechni sche redenen niet gehandhaafd bly ven. In verband hiermee is ten oos ten van het huidige kruispunt ter hoogte van de Langestraat een nieu we en overzichtelyke kruising ont worpen. Dit betekent eveneens, dat het automobielbedryf over een goe de verbinding met de Oosterkerk straat zal blyven beschikken. Met betrekking tot reel amants be vaar tegen de vestiging van een garagebedryf en benzineverkooppunt Ie hoek van de Waardgracht en de Oosterkerkstraat merken B. en W. op, dat de toeneming van het aantal motorry tuigen de totstandko ming van een tweede garagebedryf a. alleszins rechtvaardigt. Geen directe afbraak Het bezwaarschrift van C. v. d. Vlist en 15 anderen, betreft de be stemming van een complex in goede staat verkerende woningen, gelegen de Korte Langestraat, de Nieuwe Waardstraat en de Oranjegracht, tot openbare straat en openbaar par keerterrein. Naar de mening van B. en W. heeft by reclamanten het misver stand post gevat, dat de woningen in het kader van de uitvoering van Kerstkaartenactie voor de Unicef Leerlingen van het Rembrandt- lyceum hebben in de afgelopen we ken een kerstkaartenactie gehou den ten bate van de Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Naties. De jongens en meisjes haalden voor dit doel 'n bedrag van ruim f 3100 op. Dit is veel meer dan in voorgaande jaren byeen werd gebracht. Een jon gen uit de eerste klas presteerde het om meer dan f 400 te collecteren. Aar deze kerstkaartenactie nemen o.a. ook deel leerlingen van de Sted. Gymnasium, de Louise de Coligny- h.b.s., leden van het Leidse Volkshuis en van de r.-k. club ..De Duikboot". Het contact-adres van deze actie is mevrouw Gorter—Muller, Rynsbur- gerweg 161. Schoonmaak gebouwen kost ruim een ton meer Voor het schoonmaken van het Stadhuis, het politiebureau en de ge- meentelyke schoolgebouwen en gym nastieklokalen is op de gemeentebe groting voor 1964 een bedrag uitge trokken van f290.020. In hoofdzaak als gevolg van het na het opmaken der begroting ran kracht worden van diverse door de minister van Economische Zaken goedgekeurde prijsverhogingen, biykt, dat thans een bedrag van f408.100 nodig is voor de schóonmaakwerkzaamheden. In verband daarmee stellen B. en W. de raad voor een aanvullend kre diet beschikbaar te stellen van f 118.080. het plan op korte termyn zouden moeten worden afgebroken. Dit is niet het geval. By het opstellen van het plan is er reeds van uitgegaan, dat de woningen, waarvan de kwali teit die van de overige ter plaatse aanwezige woningen belangryk over treft, zolang mogelijk kunnen wor den gehandhaafd zonder dat de ver wezeniyking van het plan, voor wall de onmiddeliyke omgeving betreft, wordt bemoeilijkt. Op den duur zul len de woningen moeten worden af gebroken. Verwacht mag echter wor den, dat dit eerst zal geschieden op een tydstip, waarop het sanerings plan nagenoeg zal zyn gerealiseerd. Het is overigens vanzelfsprekend, dat de bewoners te zyner tyd van gemeentewege medewerking zal wor den verleend voor het verkrygen andere passende woonruimte. Vergoeding van te lyden schade is gewaarborgd. De bezwaarschriften van I. Gyze- ny, en N. Smittenaar hebben nage noeg dezelfde strekking. Reclaman ten hebben geen bezwaar tegen het saneringsplan als zodanig. Zy drin- er echter op aan, dat hun pan den binnen een jaar na de vaststel ling van het plan door de gemeente worden aangekocht, waarby ten einde een onpartydige bepaling van de schadeloosstelling te verkrygen zo mogelyk een z.g. vereenvoudigde onteigeningsprocedure zou moeten worden toegepast. en W. merken hierby op, dat zy zowel in het belang van een goe de voortgang van de sanering als in het belang yan reclamanten, be reid zyn de aankoop van de panden spoedig mogelyk te bevorderen. Het is evenwel niet raadzaam hier- een bindende termyn vast te stellen. Indien met belangheb benden geen overeenstemming kan worden bereikt over de aankoop van percelen, zal tot onteigening daarvan moeten worden overgegaan. Resumerend zyn B. en W. van oordeel, dat de bezwaarschriften, sover daaraan, biykens het vo renstaande, niet kan worden tege- moet gekomen, ongegrond moeten worden verklaard. In dezelfde vergadering a.s. maandag waarin over deze be zwaarschriften een beslissing wordt genomen, leggen B. en W. de raad ter goedkeuring hele verordeningen Kritiek op statuut van Koninkrijk „Suriname heeft tweederangs positie" Tydens een byeenkomst in Kras- napolsky in Amsterdam van de ver eniging „Ons Suriname" en de Suri- nse Studentenverenigingen uit Amsterdam en Leiden is gisteravond felle kritiek geuit op de werking van het Statuut voor het Koninkryk der Nederlanden gedurende de tien jaar zyn bestaan. De drie verenigin gen gaven een gezameniyke verkla ring uit, waarin wordt gesteld dat „de praktyk van het Statuut onom wonden heeft aangetoond, dat Suii- e door dit statuut een onderge schikte, tweederangspositie heeft in het Koninkryk der Nederlanden en dus als koloniaal gebied beschouwd dient te worden". De ondertekenaars menen dat Suriname weer is terug gevallen op het economisch-finan- cièle peil van voor 1937 en uitten kritiek op de benoeming van vol gens hen „totaal ondeskundige personen in hoge functies, die de economische en zedelyke ontwikke ling van Suriname tot staan hebben gebracht". Aan het slot van de verklaring wordt opgeroepen tot een „daadwer- leiyk verzet tegen de oprichting van een politiestaat Suriname". De heer A. Haakmat, van de vere niging Ons Suriname, hield een rede, waarin hy als zyn mening uitsprak dot „Nederland uit eigen morele be weging aan Suriname het zelfbe schikkingsrecht moet geven". Volgens spreker is er in Suriname een werk loosheid van 25% geregistreerd. Voorts kritiseerde hy sommige be dryven in Nederland, „die de Suri- namers openiyk discrimineren door by voorkeur Grieken, Turken of Spanjaarden in dienst te nemen",

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3