LEIDSCH DAGBLAD Verwarring duurt nog rond steeds R.E.M. voort Boxtel verontwaardigd over fataal politieschot STILTE VOOR DE STORM? erolme herhaalt: Ik ben en blijf loyaaV OPTREDEN TEGEN R.E.M. IN VOORBEREIDING A.O.W. nog verder omhoog? Uitzinnige Leo Horn slaat man tegen grond EIS 11/2_ JAAR TEGEN SOLDAAT Autoriteiten zwijgen Radio en t.v. in overgangstijd KABINET BESLIST VOOR 1 MAART '65 Italiaanse kunstmaan „San Marco I" in beoogde baan temvs Iflpgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 16 DECEMBER 1964 No. 31443 Ptraaeur; B. a. a «u, DlsbMC* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teletoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 pofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 De verwarring rond het televisie-eiland voor de Noordwijkse rost duurt nog steeds voort. Vanmiddag omstreeks half twee vas er nog nergens enige bedrijvigheid waargenomen, dat de erwachting zou rechtvaardigen, dat de justitie vandaag nog zou ptreden tegen de sinds vrijdagnacht illegale TV-Noordzee. Minister-president Marijnen kon vanmiddag nog niet veel zeggen op 3 dringende vragen, die gisteren in de Eerste Kamer bij de algemene schouwingen op hem werden afgevuurd. Er bestond in de Senaat twij- tl aan de wil van de regering daadwerkelijk op te treden tegen het eelomstreden eiland. Mr. Marijnen kon deze twijfel niet wegnemen. den door de bepalingen van Lloyds. Overigens pleitte hy er evenals zijn fractiegenoten in de Tweede Kamer voor om van de REM-zender een le gale derde net te maken. Loyaal staatsburger De heer C. Verolme, die van half oktober tot gisteren in het buiten land vertoefde, heeft vanochtend een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt bij zijn vertrek naar Brazilië en Amerika de instructie te hebben achtergelaten, dat niets mocht wor den gedaan, dat strijdig zou kunnen zijn met de anti-R.E.M.-wet, wan- ïer die was aangenomen. HU wil „geen tittel of jota" af doen aan zün eens afgelegde ver klaring, dat hU zich als een loyaal Nederlands staatsburger zou gedra gen, maar hü wil er ook niets aan toevoegen. Hem was tevoren niet be kend, dat de R.E.M. in buitenlandse handen zou overgaan, maar nu de R.E.M. tydig haar activiteiten heeft gestaakt en zU dus geen strafbaar feit heeft gepleegd, keurt hU het beleid van zyn gemachtigde goed. Ook de overgang van de exploitatie in de zender naar een buitenlandse maatschappij "acht hij niet strijdig met zijn loyaliteit als Nederlands staatsburger. Maar die loyaliteit mag nooit zover gaan, dat hij de belan gen van de aandeelhouders van de REM en dié van de Volksaandelen Trust in gevaar zou brengen. Hij dis- tanciëert zich nadrukkelijk van pu- blikaties als zou hij de overheid niet achten. „Voor zover ik wordt geroe pen om vorenbedoelde belangen mede te verdedigen en te beschermen, zal ik het als mijn plicht achten dit op vroegen de minis- •-president klare wijn te schenken «r de plannen van het kabinet. Ir. s (PvdA) eiste met stemverheffing, it de heer Marijnen de Kamer een waarop de ille- ile radio- en tv-zender het zwijgen ordt opgelegd. De heren Geuze 3HU) en Van Lieshout (KVP) slo- zich hierbij aan. Alleen mr. Van el (VVD) reageerde anders. „De ridische molens malen langzaam, fijn", zo verzekerde hij. Volgens can men de regering geen ver- |ten maken in dit stadium. Men oet eerst alle gegevens kennen en sten. welke instructie* de assura- het tv-eiland hebben ge leven. Mr. Van Riel zei te weten, dat Se handen van de REM zijn gebon- Mr. Marijnen be voorbereidingen voor een daad- werkeiyk optreden tegen de R.E.M. zijn getroffen. Dit heeft de minis ter-president mr. V. G. M. Marij- nen vanmiddag in de Eerste Kamer meegedeeld. !U merkte op, dat het in het belang is van een verantwoorde uitvoering van de genomen beslissing, dat geen verdere mededelingen over het voorgenomen optreden worden gedaan. „Er is geen enkele reden voor twijfel, dat de Justitie niet j zal optreden", aldus de minister president. HU deelde de Kamer mee, dat direct nadat de algemene maatregelen van bestuur in het Staatsblad waren verschenen, door de officier van Justitie in Amsterdam aan een vertegenwoordiger van de REM werd meegedeeld, dat een overtre ding van de Telegraaf- en Tele- foonwet op de installatie straf- rechtelijk zal worden vervolgd. Mr. Marijnen stelde, dat de regering zo zorgvuldig mogeiyk zal proce deren, opdat „de zaak goed kan verlopen". HEDENMORGEN EN OVERMORGEN grote MEUBELSHOW in „AVONDRUST", VLIET N.Z. 36 van 2.30—5.30 uur en 7—10 uur. Woninginrichting VERDUYN RIJNSBURG - TEL. 01718—3036 WEERBERICHT IETS KOUDER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Overwegend droog en zwaar be wolkt weer met plaatselijk mist, en slechts hier en daar een opklaring. Matige tot zwakke wind, aanvanke lijk oostelijk, later veranderlik. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 17 DECEMBER Zon op: 8.43 uur; onder: 16.29 u Maan op: 15.21 u.; onder: 6.21 u Hoogwater te Katwijk te 1.23 en 13.41 uur. Laagwater te 9.33 en 21.45 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's een stijlvolle én waardige wijze te doen geschieden", aldus de heer Ve rolme. Geen topconferentie REM-directeur J. Brandei is ook weer op zijn post na vier dagen af wezigheid. Hij vertelde, dat hij in het buitenland diverse zaken had af te wikkelen. Hü ontkent, dat er gisteren een „topconferentie" van REM-func- tionarissen zou hebben plaats gehad. „Men moet wel begrypen, dat ik vol komen buiten de gehele affaire rond het t.v.-eiland sta. Ik heb my alleen bezig gehouden met de programma's en heb mij opzettelijk nooit bemoeid met de juridische aspecten", aldus de heer Brandei, die eraan toevoegde, dat de programmaproduktie thans stil ligt. Hij verwacht, dat het perso neel zal worden ingekrompen. De rest zal dan de werkzaamheden doen, die in verband staan met de actie van de TROS. Een overzicht van de aanvang van de geheime zitting van de NAVO, welke gisteren in Parijs begonnen is. (Van onze parlementaire redactie) Minister Veldkamp (Sociale Za ken) heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hy een eventuele aanpassing van de sociale uitkeringen per 1 januari aan de te verwachten loonontwikkeling in 1965 nog in overweging heeft. De be windsman hoopt hierover op korte termyn een beslissing te kunnen ne men. Voor deze aanpassing, die de AOWruitkering al dadelijk boven het sociale minimum van f3642 (gehuw den) en f2550 (ongehuwden) zou brengen, was gepleit door de KVP-er Van der Ploeg, die langs deze weg de lastenverzwaring van de hogere ziekenfondspremies wilde compense ren. Het pleidooi werd door ver schillende andere woordvoerders ge steund. „LELIJKE KATTENMEPPERS" (Van gnze Zwolse correspondent) De jachtpartij die Leo Horn gisteren in de Noord-Oostpolder aan richtte is in een onbeschrijflijke tumult geëindigd. De bekende scheidsrechter was met enkele tientallen vrienden gaan jagen op zijn terrein aan de Espelerweg onder Emmeloord. Op de ge meentelijke boomkwekerij vlak bij het jachtterrein waren twee plantsoenarbeiders aan het werk, toen plotseling schoten klon ken: een konijn viel op enkele meters van de werklieden neer. Toen hierover opmerkingen werden gemaakt, waarbij later het woord „kattenmepper" viel was de lont in het kruitvat ontstoken. Dood konijn De heer Horn stormde enige ogen blikken later op één der mannen af en begon in het wilde weg te schoppen en te slaan. Zo kwamen de klappen aan, dat de man, de 44-jarige J. van der Meu- len, zich onder doktersbehandeling moest stellen. De politie maakte tegen Leo Horn proces-verbaal op. Een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorar rest en ontslag uit de militaire dienst eiste de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair gerechtshof tegen een 20-jarige soldaat uit Rotterdam, die op 24 augustus van dit jaar uit het bureau van de korpsadministra teur van het Korps Commandotroe pen in Roosendaal een bedrag van ongeveer f80.000 had weggehaald. De krijgsraad te Velde-west had de soldaat al tot een zelfde straf veroor deeld, maar hij was in appel geko men, omdat hy de strafmaat te hoog vond. Uitspraak op 5 januari. WAAROM SCHOOT HOOFDAGENT OP FRUITKWEKER OLISLAGERS? (Van onze Bossche correspondent) De 32-jarige groente en fruitkweker A. Olislagers uit Boxtel, is zoals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplage kon berichten maandagnacht rond half één door een Boxtelse hoofdagent van gemeentepolitie met een pistoolschot van zijn tractor afgeschoten. Het slachtoffer, dat met zyn buur man Voorboom op zyn eigen land aan het jagen was op konynen, die daar veel schade aanrichten, viel zwaargewond neer. Nauwelyks ander half uur later overleed de heer Olisla gers in het ziekenhuis, enkele minu ten voordat zijn jonge vrouw, die mocilyk gewaarschuwd kon worden, aan het ziekenhuisbed kwam. De heren Olislagers en Voorboom de laatste had vorige week een jachtakte gekregen waren om on geveer half twaalf maandagavond niet een goed verlichte tractor een van de weiden van de heer Olislagers ingegaan, met het doel een aantal konynen te schieten. Het tweetal ge bruikte de lampen van de tractor als een soort lichtbak. Zes konijnen In een uur tijd losten ze zeven schoten, waarby zes konijnen werden gedood. Ze vonden het rond half één welletjes en wilden huiswaarts keren. Maar juist toen zij de weg wilden oprilcen in de Boxtelse buurtschap Hal, schoot een Jlits van een lamp over de wei. Vrywel gelyktydig klonk een schot, dat de heer Olislagers trof tussen hart en maag. Het slachtoffer viel var zyn stuurstoel en kwam naast zijn tractor terecht. Zijn collega Voorboom sprong ylings van 't voer tuig af, waarna hy ontdekte dat de heer Olislagers zwaargewond was. Gisteren werd het laatste gat gesloten in de stroombrekende stenen dam door de Grevelin- gen, welke bij eb boven water komt. De dijk is opgebouwd door steenstorting uit gondels ■jan een kabelbaan Een foto ge nomen vanuit een van de gon dels. waarop het dijklichaam te zien is met op de achtergrond het laatste stroomgat. Uit dienstpistool Een hoofdagent van de Boxtelse gemeentepolitie en een Vughtse jachtopziener bleken de mannen, die het voorzien hadden op Olislagers en zün buurman. Het dcdelyk schot kwam, zo als de Boxtelse gemeen tepolitie zestien uur na het gebeur de bekend maakte uit het dienst pistool van de hoofdagent, die in Boxtel speciaal is belast met de be strijding van stroperij. De jachtop ziener had op het terrein van het ongeluk niets te maken. Waarom „Waarom is er geschoten?", zo vraagt men zich in Boxtel af. De twee mannen waren beslist geen stropers. Dat blijkt uit de open lijke manier, waarop zij te werk gin gen. Hebben de hoofdagent en de jachtopziener tevoren gewaarschuwd? Is de agent nog op vrye voeten? Wat deed de jachtopziener in diens gezelschap? Wat was de roï van de ze Vughtenaar? Noch de Boxtelse gemeentepolitie noch de officier van Justitie in Den Bosch wil antwoord op deze vragen geven. De rijksrecher che stelt een onderzoek in naar het op het eerste oog in alle opzichten ongemotiveerde schot. Het officieel perscommuniqué spreekt met geen woord over de achtergronden. In Boxtel heerst een felle verontwaar diging over het gebeuren. Het geval speelde zich af om om streeks half vier gistermiddag. De twee werklieden waren op de kwe kerij bezig. De heer Van der Meu- len, nog geheel onder de indruk van het gebeurde, vertelt: „Wy mijn collega Popcema en ik wa ren aan het werk op de kwekery toen we de schoten hoorden. Er werd niet best geschoten. De hagel floot ons om de oren. Popcema zei, dat hij een kogeltje langs zijn haar voelde gaan. Hij had inderdaad een klein plekje aan de slaap. Voor ons lag een dood konyntje". Twee jagers met een hond kwamen op de plantsoenarbeiders af. De heer Van der Meulen riep hen toe weg te gaan. (Ze waren op de grond van de kwekerij). Toen ze dat niet deden sommeerde de heer Van der Meulen hen nogmaals te verdwijnen. Kwaad riep hij de ja gers toe hoe onverantwoordelijk zy hadden geschoten. Daarbij viel de uitdrukking „lelijke kattenmep pers" Voor één van de Jagers was het aanleiding te zeggen: „Zeg jy lelijke kattenmeppers? Dat zal ik eens aan meneer Horn zeggen" De heer Van der Meulen besloot naar de politie te gaan en juist toen hy zijn fiets wilde pakken stormde Horn op hem toe. Onbewogen „Heb jy lelijke kattenmepper gezegd? Dan zal ik je". En voor hy er op verdacht was, kreeg de heer Van der Meulen een harde stomp. De man werd door de uitzinnige Horn tegen de grond geslagen en in de lendenen getrapt. Twee jagers van het gezelschap keken onbewogen toe. Pas toen er bloed vloeide maakten zy de heer Horn los. De heer Van der Meulen, overdekt met schrammen, strompelde naar zyn flets en deed aangifte van de mis handeling. Hy stelde zich onder doktersbehandeling. In het verleden is het optreden van de heer Hora in de Noord-Oostpol der ook al eens aan ernstige kritiek onderhevig geweest. Enkele Jaren geleden schoot hy een kat dood de ironie wil dat het de kat waa van de heer Van der Meulen. De regering zal vóór 1 maart de Sta ten Generaal haar zienswRze mede delen omtrent de voorwaarden, waaronder gedurende de over gangsperiode aan eventuele nieuwe gegadigden een zendmachtiging voor radio en/of televisie zal wor den verleend. Voorts zal zy ook haar mening geven over de wRze, waarop voorlopig reclame in radio en televisie zal worden toegelaten. De regering legt daarby de nadruk op „voorlopig", want zy onderstreept, dat dit alles zal gebeuren in af wachting van de totstandkoming van een nieuwe omroepwet. Er kan aan deze voorlopige regeling gener lei recht worden ontleend in het door de nieuwe omroepwet te rege len bestel. Een Italiaanse ploeg technici heeft gisteren op Wallops Is land in Virginia de „San Mar co" gelanceerd, een ruimtevaar tuig dat 115 kilogram weegt. Een viertraps Scout-raket, 22 meter hoog. ging om 22.20 uur Ned. tijd op Wallops Island, 200 km ten zuidoosten van Washington, de ruimte in. De raket bracht de San Marco in een baan om de aarde, die in hoogte varieert van 214 tot 677 kilometer. Het was het eerste ruimteschip dat door een buitenlandse ploeg van een Amerikaanse basis werd gelanceerd. Italië wordt na de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten het derde land dat een ruimtevaartuig in een baan om de aarde bracht. Amerikaanse ploegen hebben een Canadese en twee Engelse satellieten gelanceerd. San Marco I is de eerste van een reeks Italiaanse satellieten die Italië wil lanceren ter bestudering van de lonosfeer en het meten van de dicht heid van de atmosfeer op grote hoog ten. Latere San Marco's zullen wor den gelanceerd van af drijvende ba ses in de Indische Oceaan. Dit hebben minister-president Marü- nen en minister Bot (O K en W) aan de voorzitter van de Tweede Kamer geschreven. In verband met het gestelde akkoord van Wasse naar over het televislebeleld heb ben de bewindslieden de voorzitters van de fracties van de KVP, WD, ARP en CHU van dit besluit op de hoogte gesteld. (Men zie verder onze radio- en tv- rubriek). Voor goed auto-onderhoud (Ducf 1 Woensdagmorgen ten half elf ure vloog een groot aan tal ooljevaars vanuit het zuidwesten naar het zuidoos- ten al klepperende over 's-Gravenhage. Een hoogst zeldzaam verschijnsel. 1 Volgens de in het licht j verschenen Almanak van het Leidsche Studentencorps voor 1865 bedroeg het aantal stu- denten in het geheel 512.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1