LEIDSCH DAGBLAD SUCCES IN BRUSSEL: lEEN GRAANPRIJS EEG Begin actie tegen REM? Langdurig applaus voor plan-Mansholt: grote dag voor EEG Kabinet Esjkol van premier afgetreden GEEN OVERLEG Helikopters boven t.v.-eïland MEER IN JEMEN OVERSTROMING IN VIETNAM: 500 DODEN Auto tegen tram zes gewonden Amerika en Engeland trekken attachés uit Sowjet-Rusland terug Liberiaans schip nog steeds vast 8AM7 o, HASh TWEE KLEUTERS UIT EEN GEZIN VERDRONKEN Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 15 DECEMBER 1964 No. 31442 DirecteurA van Dlsdoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Brussel) Europa krijgt op 1 juli 1967 een gemeenschappelijke graanprijs. Ie beslissing daarover viel vanochtend om vijf minuten voor half Ijf in de ministerraad van de Europese Economische Gemeen- Êhap in Brussel. De vergadering begon zaterdagochtend om uur en duurde, met een onderbreking op zondag, veertig uur. p aankondiging van de voorzitter van de Europese ministerraad, i Duitse minister van Economische Zaken Schmücker, dat hier- lee het „plan-Mansholt" was aanvaard, werd met een langdurig pplaus begroet. De moeilijke onderhandelingen hebben in totaal ertien maanden geduurd. Het akkoord is tot stand gekomen kort por de uiterste datum, die president De Gaulle in het begin van :t jaar genoemd had. Hij dreigde toen, dat Frankrijk uit de .E.G. zou treden als op 15 december, dus vandaag, geen akkoord i zijn bereikt. De gemeenschappelijke graanprijs in Europa betekent het weg- tmen van een grote hinderpaal voor de „Kennedy-ronde". Dat had in Brussel uiteraard weer allerlei gissingen doen ontstaan. Zo kon men horen, dat de Franse rege ring de NAVO-ministers die thans in Parys vergaderen, met die reis duide- Grote concessies van de Duitsers Landen als West-Duitsland en Ita- die thans hogere prijzen kennen, Hen hun boeren schadeloosstellen r het verlies aan inkomen, in som- Ige gevallen tot 1970. De thans vast stelde prijzen gelden voor het sei- 1967/68. Met ingang van 1966 ten zij herzien worden. Het prys- il zal elk jaar door een meerderheid 1 de ministerraad van de „Zes" irden vastgesteld. De Nederlandse nister van Landbouw, mr. Biesheu- i, noemde het resultaat „bevredi ttd" voor onze landbouw. Van bu nder belang noemde hij het, dat besloten is tot de volledige vrij Ung van het handelsverkeer in de fedelingsprodukten van de Zes ren, slachtpluimvee en varkens- es op dezelfde datum als de in' rkingtreding van de gemeenschap. Ijjke graanprijs. „Wij hadden lie- gezien", aldus mr. Biesheuvel, at die gemeenschappelijke prijs op Dli 1966 van kracht zou zijn gewor- D maar de Duitse delegatie stond ak op het standpunt, dat het r later zou zijn. Toen de anderen h daarbij aansloten, legde Neder- id zich daarbij neer", ije strijd was moeilijk geweest door- ït, toen de Duitsers eindelijk ak- J warén gegaan met het plan-j nsholt, nogal wat aarzeling er istand van de zijde der Italianen tond. De Italiaanse delegatie, had zend op de presidentsverkiezingen daarmee samenhangende adz aa k tot het vormen van een uw kabinet, reeds direct bij het be- de zitting gezegd, dat zij wei- mogelijkheid zag van haar oor- wikelyk mandaat af te wijken. La- is gebleken dat het wel meeviel en geregeld telefonisch contact met /as er voor de Italianen toch 5 wel speelruimte te vinden. >e optimisten hebben dus gelijk ge len. Het „onderhandelingspakket" aanvaard. De Franse delegatie was fs de eerste die haar akkoord gaf, monde van generaal De Gaulle's nister van Buitenlandse Zaken, i de Murville. Met zijn ambtge- van Financiën, Giscard d'Es- j was hij in het begin van de lilt per vliegtuig uit Parijs geko- lijk had willen maken, dat het Euro pa van de Zes haar belangrijker is dan de Noordatlantische Verdragsor ganisatie. Ook kon men dat eruit moest blijken dat president De Gaulle de „zes" er duidelijk had willen herinneren dat het de vijftiende december, de fatale datum dus, was geworden. Een andere, daarbij de minst officieuze lezing was, dat men in Parijs aanvankelijk niet had verwacht dat de landbouw- besprekingen zo vlot, zonder wat een „marathon" pleegt te zouden verlopen. De Franse regering heeft toen ter elfder ure besloten dat behalve minister Pisani. die al vanaf het begin aanwezig was. ook twee dere leden van het kabinet „acte de présence" moesten geven om zowel naar buiten als aan de binnenlandse openbare mening te laten blijken hoe belangrijk het resultaat van de be sprekingen was. Wil tot akkoord Dr. Mansholt, naar wie het uit vember 1963 daterende plan vooi eenmaking van de graanprijzen is ge noemd, kan vanochtend vroeg vol blijdschap van „een grote dag Europa" spreken. Deze jongste landbouwministerraad van de EEG was zeker veel minder spectaculair dan die van eind 1963. Er zijn geen uitgesproken conflicten ge weest, de tegenstellingen in de belan gen waren veel minder groot dan toen. Bovendien hadden de delega ties ditmaal ook meer dan de vorige Regeringscrisis in Israël leuze uit 5000 pantalons I in elke maat - model of prijs rtc BROEKEN- I SPECIALIST BMRLEMMERSTRAAT 195—197 fEERBERICHT KOUDER [Het KNMI verwacht van heden- I morgenavondhalf tot zwaar be- Ifct, plaatselijk mist en aanvan- hier en daar enige regen. tot matige wind, morgen I naar zuid tot zuidoost, ff, met in de ochtend tempera- het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 16 DECEMBER 0 op: 8.42 uur; onder: 16.29 uur. ton op: 14.53 uur; onder: 4.54 uur «gwater te Katwijk te 0.31 en 53 uur; taagwater te 8.37 en 20.54 It nummer bestaat uit 14 pagina's) De Israëlische regering van premier Levi Esjkol is gisteren afgetreden. Zondag had de pre mier al op een vergadering van het centrale comité van de Ma- pai-partij verklaard, dat hij zou aftreden als het comité zich zou scharen achter het voorstel van Ben Goerion om een nieuw on derzoek in te stellen naar de tien jaar oude zaak-Lavon. De stap van Esjkol heeft automatisch de val van het gehele kabinet tot gevolg. Naar verluidt heeft Esjkol besloten af te treden, omdat hij niet zeker was van een meerderheid. Vandaag zou de Israëlische regering zich ge plaatst hebben gezien voor een motie van wantrouwen in verband met de afhandeling in de zaak-Lavon. Alle leden van de regering hebben hun spijt betuigd over de stap van Esjkol. Men heeft grote waardering voor het werk, dat hij in de achttien maanden van zijn bewind heeft ver richt. In deze kringen vertrouwt men er op, dat het spoedig mogelijk zal zijn een nieuwe regering te Pinhas Lavon, een politieke aarts vijand van oud-premier Ben Goerion trad in 1955 af als minister van De- De ministers van Buitenlandse Zaken v.l.n.r.) Dean Rusk van de V.S., Gerhard Schroder van West-Daitsland, Gordon Wal ker van Engeland en Couve de Murville van Frankrijk hebben gisteravond in Parijs voorbe sprekingen gevoerd voor de NAVO-conferentie. fensie, nadat hem was verweten het Jaar te voren een veiligheidsoperatie te hebben gelast, die tot mislukking was gedoemd. De minister ontkende schuld en het kabinet zuiverde hem in december-1960, tegen de zin van Ben Goerion, van alle blaam. De bijzonderheden van deze „vei- ligheidsfout" zijn geheim ofschoon de regering vorige week een verkla ring van het ministerie van Justitie heeft gepubliceerd die luidde, dat er grote schade is toegebracht aan de staat en dat er mensenlevens ver loren zijn gegaan. Naar verluidt was de „fout" het oprollen van een Is raëlisch spionagecentrum in Cairo. De 78-jarige Ben Goerion en Esjkol hebben meer dan 30 jaar samenge werkt. Een maand geleden kwam het al tot een heftige botsing tussen het tv/eetal, toen het centrale comité van de Mapai besloot tot een samengaan met de linkse Achdoet Avoda partij. Premier Esjkol was daar voor. De Achdoet Avoda had laten weten, dat zij alleen met de Mapai in zee wil len gaan als de aanhangers van Lavon in die party in ere werden hersteld. Ben Goerion trad toen uit het centrale comité. Op de party - :rg adering van zondag slingerden Ben Goerion en Esjkol elkaar bittere verwijten naar het hoofd. Officieel is nog geen reden van het aftreden van Esjkol gegeven, aldus de ministers, die hadrlen deelgeno- aan een bijzondere kabinetszit ting. Volgens hen had Esjkol echter -andere keus.. Hij moest wel heengaan om een breuk in de party voorkomen. Het centrale comité van de Mapai heeft een buitengewone vergadering geannuleerd, kennelijk omdat de par tij te zeer verdeeld is. keer reeds dadelijk van het begin af de wil getoond tot overeenstemming te komen. Minister Biesheuvel verklaarde, dat de Duitse delegatie „belangrijke poli tieke concessies" heeft gedaan en daarmee een groot aandeel heeft in het bereikte, belangrijke resultaat. De bondsrepubliek verlangde aanvanke lijk aanzienlijk hogere prijzen en ho gere schadeloosstelling voor de boe ren, die door een lagere graanprijs hun Inkomens zien verminderen. Maandag is in Cairo dat het voorgenomen vredesoverleg tussen de Jemenitische koningsge- zinden en republikeinen, dat reeds tweemaal werd uitgeschakeld, thans voor onbepaalde tyd van de baan Prinses Beatrix heeft gister avond in het Scheveningse Kur- haus het eindconcert van de leerlingen van het Kon. Conser vatorium in Den Haag bijge woond. De Prinses in gesprek met v.l.n.r. Hans Roerda, leer ling hobo, Paula van Gilst, leer linge viool en Louis Stotijn. diri gent van het conservatorium orkest. /an, onze verslaggever op zee) De actie tegen het REM-eiland schijnt begonnen. Twee heli kopters cn een „Neptune" op- sporingsvliegtuig van de Ma rine Luchtvaart Dienst ver schenen rond één uur boven In het midden van Zuid-Vietnam zijn by nieuwe overstromingen als gevolg van langdurige regenval bjjna vijfhonderd mensen om het leven gekomen, zo meldt het Zuidvietna- mese persbureau. Twintigduizend mensen zjjn dakloos geworden. In de provincie Ninh Thoean is zeven tig procent van het vee verdronken. Enkele weken geleden eisten over stromingen in hetzelfde gebied dui zenden slachtoffers. Op een eiland voor de kust is m boot aangespoeld met vijf doden erin. Aan boord van het scheepje trof men ook zeven Chinese geweren een Chinese vlag aan. Het betreft hier kennelijk infiltranten die hun poging met de dood hebben moeten bekopen. Op het kruispunt Kinkerstraat- Nassaukade in Amsterdam zijn van ochtend een tramstel van lijn 7 en auto met elkaar in botsing ge komen, waarby zes personen gewond zjjn geraakt. Twee ernstig en vier licht. Na de botsing, die met grote kracht geschiedde, liep de tram uit de rails en reed over het trottoir een bakkerswinkel binnen, waar grote ravage werd aangericht. Het verkeer ondervond op dit drukke punt grote vertraging. Drie Amerikaanse militaire atta- -Aé's en een Britse assistent-marine attaché zullen uit Moskou worden teruggetrokken, aldus is gisteren medegedeeld. De vier attaché's zjjn m september jl. door de Sowjetrus- sische autoriteiten van spionage be schuldigd, toen zvia de Transsi- berische spoorweg, op weg waren naar Wladiwostok-Tokio. De Britse minister van staat voor Buitenlandse Zaken Thomson heeft voorts in het Lagerhuis medegedeeld dat de Britse regering de Sowjet- Unie heeft verzocht een aan de Sowjetrussische ambassade in Lon den verbonden assistent-marine-at taché terug te trekken. De vier attaché's zjjn teruggetrok ken omdat zjj, na het incident, geen vergunning meer van de Russische autoriteiten kregen om buiten Mos kou te reizen. Het zjjn de Ameri kaanse legerattaché kolonel Aubrey, Dertien man van boord (Van onze Groningse correspondent) De in de nacht van zondag op maandag bij Ameland gestrande Liberiaanse vrachtboot Navidad, die nog steeds vastzit, is het grootste deel van zjjn bemanning kwijtge raakt, hoewel het schip niet in direct gevaar verkeert. Dertien be manningsleden verlieten gistermid dag by hoog-ty het oude schip, ge deeltelijk met eigen reddingssloep, gedeeltelijk met de Amelander-red dingsboot. De 13 mannen, allen Spanjaarden gaven als reden op, dat zij bang zijn, dat het schip zou bre ken. Maar de eilanders vertelden ons, dat hier weinig kans op is. De schepelingen zullen per trein naar Spanje terugkeren. zijn plaatsvervanger luitenant-kolo nel Liewer, de plaatsvervangende Amerikaanse luchtmachtattaché ma joor Smith en de Britse assistent marine-attaché luitenant-ter eerste-klasse Laville. De Amerikaanse regering heeft van haar kant het vertrek geëist van drie aan de Russische ambassade in Washington verbonden militaire at taché's. Voorts heeft de Amerikaanse bassadeur in Moskou gisteren by het Sowjetrussische ministerie van Bui tenlandse Zaken geprotesteerd tegen de aan de drie Amerikaanse militai re attaché's opgelegde reisbeperking. Hy verklaarde dat dit erop neer kwam dat de attaché's tot „onge wenste personen" waren verklaard, hoewel dit niet officieel door het Kremlin was medegedeeld. Van Russische kant is na de ar restatie van de vier Westelijke at taché's indertijd verklaard dat in hun bagage spionagemateriaal als mede meer dan 900 foto's van mi litaire installaties in de Sowjet-Unie sn gevonden. VN-macht nog drie maanden op Cyprus Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft aanbevo len dat de Veiligheidsraad het man daat van de vredesmacht van de vol kerenorganisatie op Cyprus nog eens drie maanden zal verlengen. In een rapport aan de raad zei hy dat er geen redelyk alternatief op het ver lengen van de levensduur van de macht schynt te zyn. Het mandaat van de 6.279 man sterke macht loopt op 26 december af. Thant is in een ziekenhuis her stellende van een maagzweer en wordt spoedig op het hoofdkwartier de Verenigde Naties verwacht. eet U graag' Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten in de. braadpan en het is klaar. Slechts f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uit gekoelde toonbank, Hei kenbaar aan de raambiljetten Oók in Uw omgeving is een dergelijke winkel. I MAALTIJDEN CORTMQIEN *DEU HAAS TEL 13*125 SSai het eiland. De helikopters wierpen peillood in zee en keerden even later terug naar hun basis Valkenburg. Boven dien voeren de politiepatrouil leboot Zilvermeeuw en het douanevaartuig Dolfijn rond het eiland. Drie mijnenvegers verschenen aan de horizon. De verwachting is gerechtvaardigd, dat de peilingen rond het eiland gebeurden om met een groter schip het eiland te kunnen ente ren. Vrywel onafgebroken „be waakt" een legertje journalisten, fotografen en cineasten het eiland. Het is echter niet mogeljjk nader contact te krijgen met de mannen op het eiland. Angstvallig houden ze de touwladders en vanglijnen binnen boord. GEEN VERZOEK De officier van Justitie in Amster dam, mr. Hartsuiker, deelde het ANP echter mee van een operatie tegen de REM niets af te weten. „Ik heb er geen verzoek toe ge daan", verklaarde hy. Hy voegde hieraan toe. dat hy ook niet de bevoegdheid heeft om de medewer king van de Marine by een actie tegen het REM-eiland in te roepen. Minister Scholten verklaarde het ANP vanmiddag dat hij nog geen mededeling had te doen. (Van onze Leeuwardense correspondent). Twee kinderen uit één gezin in Leeuwarden zyn gistermiddag doo» verdrinking om het leven gekomen. Het zyn Douwe (2 jaar) en Ida Massaut (3 Jaar). Hun stoffelijke resten werden uit het water van de Noordvliet gehaald. Van 's ochtends elf uur af werd naar de kinderen gezocht De vader vond zyn beide kinderen, kort nadat twee mannen hen op het droge hadden gehaald. Ze moeten uren in het water hebben gelegen. Ida en Douwe waren de twee middel sten uit het gezin Massaut uit de Esdoornstraat, zy waren met een buurmeisje aan het spelen. Dit vierjarig meisje kwam omstreeks half elf by haar moeder met de mededeling, dat Ida in het water lag. Helaas is aan deze opmerking, die voor kinderpraat werd gehou den, geen aandacht geschonken. Honderdduizenden wy leven in een wereld van grote getallen en steeds groter wordende aantallen. Toch kan de by na dage lijks voorkomende hoeveelheid „hon derdduizenden" nog wel iets byeon- ders zyn. By de Koninkiyke Etna in Breda Is begin december het 300.000ste Etna gasapparaat uit de produktie 1964 gekomen. Al deze apparaten werden by Ne derlandse gezinnen afgeleverd en desondanks kan nog niet onmiddel- ïyk aan de steeds stygende vraag worden voldaan. Dat is niet alleen een compliment >or de Etna, maar vooral ook voor het gezonde verstand van de Neder landse huisvrouw, die oa. uit de over vloed van keuze, in overgrote meer derheid steeds weer het Etna gas fornuis kiest, het merk dat haar het beste voor haar geld garandeert. Dat behalve de kwaliteit, de prys wel degelyk een rol biyft spelen, biykt ook by de verkoop van de nieuwe gasconvectoren. Ook daarvan is Etna thans reeds het meest verkochte merk. De con sument wil kwaliteit voor zyn geld (9uc/ Qffimws Uit het Leidsch Dagblad van i 15 Dec. 1864: t Woensdagavond is mevr. t Rosa de Vries opgetreden in f de Kon. Franschen Schouw- i f burg te s-Hage en wel in „La f Juive". Zij werd wederom met f bloemruikers vereerd. 4 De vroeger bestaande be- 4 paling, waarby zonen van 4 onderwijzers aan het gymna- i sium te 's-Hage werden ver- 4 klaard vrij te zijn van de be- 4 taling van het minerval of i schoolgeld is ingetrokken.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1