LEIDSCH DAGBLAD VEEL DOOR SCHEPEN IN NOOD ZUIDWESTERSTORM Landbouwoverleg EEG hangt af van Italianen Tv-eiland jn andere handen Rukwinden grepen auto's: twee doden Frankrijks oppositie achter hi Amerikaans schild, zegt Rusk. Loodsjol kapseisde: drie mannen in zee e {Zware gevechten in t zuiden van Vietnam @uc/ QltèltWS gericht 1 maart 1860 MAANDAG 14 DECEMBER 1964 No. 31441 Lectern: E. A E. van Disboeck bofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Woest weer voorkwam actie tegen de R.E.M. entallen journalisten, fotografen en 'cameralieden staan gereed om elk ogenblik met reeds gecharterde ;pen uit te varen om het spoe- verwachte justitieel optreden het REM-eiland voor de eykse kust van dichtbij te i volgen. Tijdens het woeste ;einde is er niets van gekomen. Ook vanochtend was de zee nog roerig, maar het KNMI voorspelde om tien uur „overwegend matige jrind", waardoor de kans on een awL,. Iftie de justitie groter wordt. voornaamste nieuws in het iweekeinde was het volgende com- j^puniqué van de REM: „De N.V. I feeclame - Exploitatiemaatschappij heeft voorlopig het gebruik W rn de exploitatie van de door haar gehuurde radio- en televisiezenders geëindigd op vrijdag 11 december om 24.00 uur. De exploitatie is met i dit tijdstip in handen buitenlandse maatschappij Welke maatschappij? venzeer in nevelen als het op de vraag, wie nu 1 platform het korte com- ntaar van de Amsterdamse offi- r van Justitie mr. dr. J. F. Hart- !r. Hij meende echter, dat het iet eerste gezicht niet zoveel aakt, dat het nu een buiten maatschappij is, die radio- evisie-uitzendingen verzorgt i onder Nederlandse juris- vallend eiland. Het ziet er i niet naar uit, dat hij zijn actie om die reden zal uitstellen, ben zie ook onze radio- en t.v.- rubriek) Het schip is later door de sleepboot Holland naar Emden gebracht. Vanmorgen vroeg liep het bijna 5000 ton metende Li'beriaanse schip Navida bij Ameland op een zandbank. Een sleepboot en redding boten zijn uitgevaren om hulp le biec'en. Vervolg pagina 2 COLLEGEGELD NIET HOGER (Van onze parlementaire redactie). Minister Bot (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) heeft afgezien van zijn voornemen, het collegegeld te verhogen. De bewindsman heeft dit meegedeeld in een brief aan de Nederlandse Studentenraad. Mr. Bot wil thans andere maatregelen nemen om deze inkomstenderving voor het Rijk op te vangen. Een woordvoerder van het ministe rie van Onderwijs kon vanmorgen nog niet meedelen, welke deze maat regelen zullen zijn. In studentenkringen bestaat de in druk, dat mi op bepaalde voorzienin gen voor studenten zal worden bezui nigd. De voorgenomen verhoging van het collegegeld was door de Tweede- Kamercommissies voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen unaniem veroordeeld. Onplezierig voor De Gaulle i De Amerikaanse minister van De minister wees het verzet Bui.enlandse Zaken, Dean Rusk. 1 De Gaulle tegen de MLF van J heeft president De Gauile en de rest hand als „een secondare zaak-' ;-Europa er gisteren beleefd de er daarna de nadruk leg- De hevige zuidwester storm (bijna windkracht tien) heeft tijdens het weekeinde in ons land en voor onze kust negen schepen in moeilijkheden ge bracht. Bij IJmuiden strandden twee schepen. Spectaculair was de redding van de bemanning van het Engelse schip Yewcraft dat vlakbij de noordpier aan de grond liep. Ook sloeg voor IJmuiden een loodsjol, met drie mannen, om. Ze konden worden gered. Gevaarlijke rukwinden grepen twee auto's, die tegen een boom botsten. Twee perso nen kwamen om het leven. Aan weerszijden grote verliezen communistische Vietcong-strijd- hebben gisteren in een ge- t met Zuidvietnamese regerings- e verliezen geleden. De i speelde zich af op enkele kilo- m de stad Hoée in midden- De opstandelingen lieten gesneuvelden op het slag- d achter. Zy trokken zich met een dtal gewonden terug. Aan de van de regeringstroepen vielen doden en negendertig gewon- l Een Amerikaanse adviseur werd getroffen. Het aantal Ame- militairen, dat in de stryd de Vietcong is gevallen, is s gestegen tot 236. |ln Saigon hebben zegslieden van I regering bekendgemaakt dat er fcelopen vrijdag en zaterdag in het ferste zuiden van Vietnam een feks bloedige gevechten heeft plaats ponden waarbij van de regerings- Weerbericht dl Veranderlijke wind j'Het K.N.M.I. verwacht van heden- ■'jt morgenavondhalf tot zwaar be- t met voornamelijk in het zui- van het land plaatselijk enige i. Zwakke tot matige verander - wind, later noordelijk. Dezelfde iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 DECEMBER ii op: 8.42 uur; onder: 16.25 uur. ian op: 14.31 uur; onder 3.31 uur ■ogwater in Katwijk te 11.59 uur; igwater te 7.34 en 19.57 uur. bestaat uit 18 pagina's. troepen 134 soldaten zijn gevallen, onder wie vyf Amerikanen. De strijd begon vrijdagochtend, toen de Vietcong de post Long My in de provincie Tsjoeong Thien be stookte. Twee compagnieën van de plaatselijke militie werden als ver sterking naar de post gedirigeerd. Zij werden in een hinderlaag gelokt, maar wisten de aanvallers te ver drijven. Twee Amerikaanse militairen en 36 Vietnamese militairen zyn omge komen toen een transportvliegtuig vrijdagavond op het vliegveld van Da Nang, 611 kilometer ten noord oosten van de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon neerstortte, zo is giste- Het toestel, een C-123 transport vliegtuig. dat door Vietnamezen werd gevlogen, vloog kort na het opstij gen tegen een berg. Aan boord waren zes Vietnamese bemanningsleden, 30 Vietnamese soldaten van de speciale groepen en twee Amerikaanse mi litairen. Hongerstaking Boeddhistische leiders zijn zater dag in hun nationale hoofdkwartier in Saigon een hongerstaking van 48 uur begonnen om te bidden voor de spoedige val van de regering van pre mier Tran Van-hoeong. Deze laatste vindt dat de boeddhisten geen gel dige redenen voor een campagne tegen hem hebben en hy heeft ver klaard maatregelen te zullen nemen indien er een komplot zou bestaan om zijn regering omver te werpen. Het Chinese „Volksdagblad", or gaan van de communistische partij schreef zaterdag dat geheel ïndo- China in een conflict betrokken zou geraken indien de V.S. de oorlog in Zuid-Vietnam uitbreiden. In dat ge val zou de Amerikaanse nederlaag worden bespoedigd, aldus het blad. De Nederlandse kustvaarder Willy Boehmer (599 brt.) van de N.V. Nautic in Rotterdam liep zaterdagmiddag om vier uur op de noordpier van IJmuiden. Het schip was zonder loods, op eigen risico, van Amsterdam uit naar zee gegaan. Twee sleepboten trachtten door „raketten" een verbinding tot stand te brengen, maar tweemaal brak de kabel. De derde maal was scheeps recht. Om zeven uur 's avonds werd de kustvaarder losgetrokken en naar een haven gebracht. Daar bleek de bodem van de Willy Boehmer op diverse plaatsen zwaar ingedeukt te zijn. Jol sloeg om Een uur vóór de Willy Boehmer strandde, kapseisde een loodsjol, met drie mannen. Ze vielen in de zeer ruwe zee, maar konden zich dryven- de houden met zelf-opblaasbare zwemvesten. De loodsboot Deneb, op weg vond hen en ondanks het slechte weer konden ze aan boord worden gehaald. Daarna werd de loodsdienst IJmuiden voor alle schepen gestaakt. Eén van de mannen is met een shock in een ziekenhuis opgenomen! De jol spoelde op het strand by Egmond aan Zee aan. De Britse vrachtvaarder Yew craft (943 brt.) liep ook by IJmui den aan de grond. De Brit wilde gistermorgen zonder loods de pieren binnenlopen. De schroefas brak. Zware zeeën sloegen over de Yew craft. Om half twaalf kwam een eerste sleepverbinding tot stand, maar die brak. De Brit raakte op drift en strandde vervolgens gevaar lijk dicht bij de noordpier, op dezelf de plaats waar de Willy Boehmer daags tevoren was vastgelopen. Het schip stootte zwaar op de keien. Met raketten werd gebracht een lijn over te schieten, maar de staaldraad brak steeds weer. Om half 'twee kwam de reddingboot Neeltje Jacoba langszij en nam zeven man aan boord. Vijf mannen bleven nog op de Yewcraft. Intussen raakte de noordpier druk bevolkt. Honderden mannen, vrou wen en kinderen zagen dat het de sleepboot Titan omstreeks' drie uur gelukte een kabel over te schieten, die het hield. Toen werd de Yewcraft vlotgetrokken en naar Amsterdam gebracht. Koningin Juliana, die op weg was naar IJmuiden om het reddingswerk gade te slaan, keerde naar Soestdyk terug, toen ze vernam, dat de Yew craft was vlotgekomen. Twee schepen kregen in de Wes- terschelde moeilijkheden. Zaterdag morgen liep de Panamese tanker Texaco Virginia (23500 brt.) bij het invaren van de Boudewijnsluis aan de grond. De vaarweg naar Antwer pen werd hierdoor voor grote sche pen geblokkeerd Pogingen om de tanker vlot te trekken faalden Pas 's avonds om acht uur kwam de tanker met sleepboothulp vry en kon de Panamees de reis naar Ant werpen vervolgen. Ook een Franse tanker liep zaterdag op^de Westerschelde bij Zandvliet vast Belgische sleep boten zijn te hulp gekomen. Scheur de lijn Hoek van Holland-Harwich, is zaterdagnacht bij het ontmeren in Hoek van Holland in de storm be schadigd. Er ontstond een flinke scheur by de machinekamer. Het schip is daarom niet uitgevaren en de passagiers hebben de nacht aan boord moeten doorbrengen. Zy zyn gisteren met de dagboot naar Enge land gegaan. Het onder Liberiaanse vlag varende schip Mitera (7263 brt.) Gisterochtend vrachtschip "Yewcrojt" van 943 ton op de Noorderpier in IJmui den gestrand. Het schip, dat la ter door de zeesleper Titan" werd vlotgetrokken, op de pier in de jagende golven. verkeerde zaterdag ten noorden van Terschelling in moeilijkheden. In de storm verloor de Mitera haar schroef. aan herinnerd, dat de Franse presi dent zijn „doe-het-alleen-politiek" bedryft achter een krachtig, be- Britse trouwbaar Amerikaans schild. Zon der namen te noemen, zei minister Rusk dit in een korte verklaring voor de pers bij zijn aankomst per vliegtuig van IJsland waar hij de nacht had doorgebracht. Rusk is naar Parys gekomen voor bespre kingen met de ministers van Buiten landse Zaken van de bondgenoten en om de jaarvergadering van de NAVO bij te wonen, die morgen be gint. Mr. Biesheuvel: eerst slagveld overzien (Van onze Brusselse correspondent) Achttien ministers en staats secretarissen en 250 technici en andere deskundigen van de zes E.E.G.-landen hebben van za terdagochtend 10 uur tot zon dagochtend acht uur beraad slaagd over de Europese graan prijzen en andere landbouwpro blemen. Resultaat: vanochtend om elf uur zou men verder gaan en zien of men het eens kan worden over door de E.E.G.- commissie uitgewerkt compro misvoorstellen. Veel kans tot overeenstemming was er niet ondanks goede wil van ver scheidene zijden. De Italiaan se vertegenwoordigers konden enerzijds geen nauwkeurig man daat tonen met betrekking tot o.a. de compensaties en ander- derzijds moeten zij vandaag terug naar Rome in verband met de presidentsverkiezingen en het daarop volgend ontslag van het huidige kabinet. De Duitse delegatie heeft gisteren een telegram ontvangen van het al machtige Duitse Bauernverband waarin dit betreurt dat de Duitse re gering toch had toegezegd de prijs van zachto tarwe te verlagen tot het in het plan-Mansholt genoemde be drag van 425 Duitse mark per ton. in- plaats van het aanvankelijke Duitse minimum van 440 Duitse mark. Het is dus best mogelyk^ dat Duitsland zyn positie die zaterdag vry soepel leek weer zal verstarren. Het was zaterdagmiddag al opge vallen, dat de minister van Land bouw, Werner Schwarz, spoorslags niet zondei trots zei hij zelf: in 2 uur en 20 minuten per auto van Bonn naar Brussel was komen rijden om zich bij de Duitse delegatie te voegen. Het dreigende telegram van het Bau ernverband moet hem toen reeds be kend zyn geweest. Mogelijk heeft hij het zelf gevraagd als pressie om op een ander gebied gehoor voor Duitse verlangens te vinden! Twee keer zijn de ministers in be sloten zitting bijeen geweest. De eer ste keer van 1 uur zaterdagnacht tot even over 4 zondagochtend en daarna nog eens van kwart voor zes tot acht uur. Voor ons land waren er de mi nisters Biesheuvel, Luns en Witte- veen. Minister Andriessen werd ver tegenwoordigd door drs. Hoogwater en mr. Luns werd terzijde gestaan door staatssecretaris De Block. Tegen zijn gewoonte in heeft onze bewinds man van Buitenlandse Zaken deze keer overigens niet al te veel gezegd. Hij stond vanwege de omstandighe den dat het voor alles om landbouw problemen gaat in de schaduw van vice-premier mr. Biesheuvel en het was insiders duidelijk, dat hij dat helemaal niet plezierig vond. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat enig optimisme niet ongerecht vaardigd was. Zo bleek dat de meer derheid van de landen wel als datum van ingang van de gemeenschappe lijke graanprijzen 1 juli 1967 kon cepteren. Compensatie De moeilijkheid begon met het punt: compenserende maatregelen. Dat is dus het probleem van de ver liezen aan inkomsten voor de land bouw welke in bepaalde landen het gevolg zijn van de prijstoenadering. Enige vragen die zich daarbij voor- J i: hoever moeten ze gaan?; moe zij worden gefinancierd door de EEG of de lidstaten?; in welke vorm moeten zij worden gegoten? Daarbij is er veel geharrewar geweest over de verdeelsleutel voor de betalingen, over de bedragen zelf, over het eventueel de concurrentie vervalsend karakter in nationale subsidies enz. Tenslotte bleken er ook moeilijkhe den bij de ordening van de markt groenten en fruit. Te elfder ure, was toen even na middernacht, men de Italiaanse ministers plot seling met twee nieuwe werkdocu menten ter tafel. Dr Mans'iolt meen de, dat Italië met „onmogelijke" za ken" aankwam. De ministers hadden de indruk, dat Italië met deze door hen „bizar" genoemde documenten Minister Luns en de West- duitse minister voor Economi sche Zaken Schmücker in ge sprek tijdens de vruchteloze JjEG-conferentie in Brussel over de Europese graanprijzen. op dat Amerika „gereed zal blijven" zijn verplichtingen aan het NAVO-gebied volledig na te komen en „volledig te zullen vasthouden aan de rechten en verplichtingen die voor ons ontstaan zijn uit de tweede wereldoorlog". Deze rechten en verplichtingen omvatten bescherming van West- Berlijn en een groot aandeel in elke uiteindelijke oplossing voor geheel Duitsland als een van de belangrijk ste overwinnaars van de tweede Dit betekent ook de voortdurende aanwezigheid van een groot en sterk Amerikaans leger op Westduits grondgebied, een doeltreffend atoom- schild tussen een mogelijke commu nistische aanval en de rest van West-Europa. Met andere woorden, aldus Rusk, het hoofddoel van de NAVO is West- Europa en Noord-Amerika te be schermen tegen communistische agressie. Tot zover de Amerikaanse minister. Vier geallieerde ministers van Buitenlandse Zaken, die rechtstreeks betrokken zijn by het Duitse vraag stuk, zullen vanavond in het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken bijeenkomen. Het zijn Dean Rusk, Amerika; Gordon Walker. Engeland; Couvé de Murville. Frankrijk; Schro der, West-Duitsland. Zjj zullen de toestand ln de twee sectoren van Duitsland en die in Berlijn bespreken. Een dergeiyke vierlandenontmoeting aan de voor avond van de ministerzittingen van de NAVO is niets ongewoons. Eerder op de dag zou Schröder (om 5 uur hedenmiddag) een be spreking voeren met Rusk in de Amerikaanse ambassadeur voor een overzicht van de Amerikaans-West- duitse betrekkingen, waaronder de vooruitzichten van een NAVO-kern- commando met Westdultse deel neming. kwam aanzetten omdat de Italiaanse delegatie uit Rome geen instructies meekreeg. Daarop nam men in be perkte zitting alles nog weer eens door. De vyf landen buiten Italië bleken toen toch wel hun standpunten na der tot elkaar te hebben gebracht. Zoals mr. Biesheuvel later zei: het is verstandig nu eerst het slagveld eens te overzien. Het zou jammer zyn wanneer men nu de zitting verdaag de tot begin januari omdat in zo'n tijdsverloop vaak dergelyke winst punten verloren blyken te zyn gegaan. I CJit het Leidsch Dagblad van 15 December 1864: Maandag j.l. in den vroegen morgen heeft een r duel te 's Gravenhage plaats gehad, tusschen een kapitein van de grenadiers en een ge pensioneerd ritmeester van ie dragonders, waarhij laatstgemelde werd geivond. (Advertentie) Neêr- landsch Koftijhuis. Buiten- J gewoone voorstelling van Charles Bernard, danser met J één been. bijgenaamd Dona- to van Weenen Prijzen der plaatsen '3 rang 75. 2e rang 1 50 ets. G. A. J. Tethoff.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1