Recital Yi-Kwei-Sze: gemengde indrukken 'Minerva een sober monument van gedurfde opzet en stijl Veelzijdiger functie NIET ALLEEN VOOR CORPSLEDEN i 'on«kaa'*- na pauze een feil Leidse verfhandel „de Valk" n.v. CONCERT KUNSTKRING Meesterschap eerst Architecten en uitvoerders leverden prachtig stuk werk y' le( Ba de indeling en Inrichting van de sociëteit, waarvan de totale kosten engeveer 2.9 miljoen gulden hebben bedragen, is uitgegaan van de gedachte -Jat het febouw meer dan vroeger ook ton dienste van niet-corpsleden moet ■Hunnen staan, zelfs van niet-aoademleburgers. Zo ztfn er reeds thans enkele ruimten waarvoor gebruik door organisaties buiten universitair verband op D(het programma staat. Zoals men zich zal herinneren ^erci het oude gebouw in december 1959 door een brand grotendeels ver- tHield. Hoewel men nog een tijd lang het idee gekoesterd heeft het over gebleven gedeelte te herstellen en hit te breiden, bleek al spoedig, dat hpt de voorkeur verdiende een ge heel nieuw gebouw te ontwerpen, ïer van belangrijkste argu- Jmenten voor dit gewaagde plan is geweest de overweging, dat door de ..toegenomen verzwaring van de stu- '|Uieprogramma's het sociëteitsleven niet. meer beperkt kan en mag zijn lot de nachtelijke gezelligheid. Daarom zal het nieuwe Minerva ■naar leden ook in de uren overdag i rfele mogelijkheden tot onspanning hunnen bieden. Behalve een grote conversatiezaal, die uitloopt in de tal, zijn in het gebouw opgeno- een kegelbaan, een toneelzaal, squashcourt, die ook voor an- sportieve doeleinden gebruikt worden, een donkere kamer, ge- Jicel ingericht voor het ontwikkelen, —Afdrukken en vergroten van foto's cn verschillende dispuuts- en verga derruimtes. In het ontwerp heeft vooropge staan het idee, dat de vele facilitei ten uniek of zeer schaars in Lei den niet alleen ten dienste van de eigen leden moesten komen, maar ook door niet-leden gebruikt moet kunnen worden. Diverse kegelclubs Tiit Leiden en omgeving hebben reeds een aanvraag ingediend voor het gebruik van de kegelbanen en de n:Neaerlandse Sport Federatie heeft foor de aanleg van de squashcourt pen renteloze lening ter beschikking ongesteld, toen bekend werd dat deze'' ;3>ok voor niet-leden toegankelijk zou pijn. aangevoerd worden vanaf in de Rijn gelegde zolderschuten, waarop ook gevestigd. de bouwketen Trap centraal 1 dienste van anderen dan Corps- leden staat, en dat bovendien ge bruikt kan worden voor grotere vergaderingen. (Foto L.D./Holvast) De grote eetzaal heeft zijn lengte as loodrecht op die van de conver satiezaal. De conversatiezaal ligt in zijn lengte langs de Breestraat, de eetzaal ligt langs de Vrouwensteeg. Na het bordes voor de biljartzaal volgt het bordes dat aansluit aan een gang waaraan verschillende dis puten zijn gelegen; vertrekken van verschillende grootte voor vergade ringen, feestelijke diners in kleine kring en andere bijeenkomsten. Het hierna volgende trapbordes geeft toe gang tot een ruimte waaraan de be langrijkste vertrekken voor het Be stuur zijn gelegen: kamers van het Collegium, de Commissie voor de Sociëteit Minerva, Beheerscommissie, bibliotheek, e.d. Een trapbordes hoger ligt de toegang tot de squashruimte met bijbehorende douche en toilet ruimten. Daarna volgt de z.g. to neelzaal met een bescheiden accomo date, een experimenteel toneel. Het laatste bordes voert naar de foyer, behorende bij de toneelzaal. De foyer heeft een groot dakterras. Bij het ontwerpen van het nieuwe gebouw is tot doel gesteld de ver eiste ruimten zo geconcentreerd mo gelijk te groeperen rond een trap- hal, die als een plein in een stadion moest fungeren. Deze traphal is het ruimte-bindend element. Elk trapbordes geeft aansluiting aan een bepaalde ruimte of een bepaalde groep vertrekken. Doordat de trap- bordessen op verschillende niveaux zijn gebracht, krijgen de aansluiten de ruimten verschillende hoogten. Hierdoor ontstaat nergens een ge voel van uniformiteit, integendeel elk vertrek krijgt op deze manier een eigen karakter, een eigen leven. Zo wordt het grote geheel gevormd door kleine eenheden, ieder met zijn eigen, leven: een weerspiegeling van de studentengemeenschap. Indeling De trap start op de begane grond en geeft via het belangrijkste, eerste bordes toegang tot de grote conver satiezaal en aansluitend daaraan de eetzaal. De conversatiezaal heeft tot hoofdelement de grote open haard, die in de lengte-as van de zaal ligt. Nabij de haard lig het grote buffet, onder een ingescho ven verdieping, de biljartzaal, die men van een op de conversatiezaal volgend bordes, bereiken kan. Constructie Het gebouw is geconstrueerd in een skelet van vloeren en kolom men in gewapend beton. Waar dit dienstig leek is de con structie tot uitdrukking gebracht, b.v. bij de toegang tot de grote con versatiezaal, in de eetzaal, in de to neelzaal en zo meer. Ook in de gevels is het skelet tot uitdrukking gekomen, hier in samen spel met de bakstenen wanden en de raamindeling. Berekend op groter bezoek Het gebouw is berekend op een grote toename van het aantal leden. I een toename, die te verwachten is op i ^grond van de prognose, dat de uni- j Iversiteit in 1970 ongeveér 10.000 stu- i Jdenten zal tellen, tegen plm. 68001 thans. Thans telt het LSV 1300 le- 'ft ml De benodigde gelden, f2.9 miljoen, pokerden bijeengebracht door acties Onder het bedrijfsleven, de reünisten )jjb de leden. cel Het gebouw is ontworpen door het architectenbureau ir. J, W. C. Boks, JV. Eijkelenboom en A. Middelhoek !njb Rotterdam en werd uitgevoerd idoor de N.V. Aannemtngsmaatschap- Hpü v/h H. en P. Voormolen, eveneens [tïjit Rotterdam, die er in slaagde 'binnen de geraamde termijn het ge bouw op te leveren. Uniek Het is welhaast uniek in Neder landse bouwwereld van vandaag, dat oohet gebouw binnen de vastgestelde en binnen de geraamde kos ten kon worden opgeleverd. De bouw, die extra moeilik werd door de wei- beschikbare werkruimte en door moeilijke grondwerklechniek, be- ]]gon in april van het vorig jaar met het slaan van de eerste paal. Dank rij een enorme kraan op de binnen- jplaats van het postkantoor kon het ("bouwmateriaal op de bouwplaats De fameuze Chinese baszanger Yi-Kwei-Sze. die het vorig jaar met het Residentie-Orkest furore maakte, bewoog zich thans, tijdens het concert voor de ..Kunstkring" op het gewaagde terrein van het liederenrecital. Extra gewaagd voor een figuur, die in de eerste plaats opera zanger lijkt te zijn. Nog gewaagder, omdat zich bij hem een zekere tweeslachtigheid openbaart: met een been staat hij in de Oosterse, met het andere in de Westerse wereld. Het is daarom niet verwonderlijk, dat Yi-Kwei Sze zich ondanks het feit, dat hij reeds sinds vele jaren in Amerika woont toch het meest in de eerste vertrouwd voelt, hetgeen na de pauze in Moussorgsky's „Liederen en dansen van de dood" en de cyclus van vijf oude Chinese liederen van Alexander Tscherepnin nadrukkelijk en overtuigend tot uiting kwam. Zijn stem type en ganse sfeer-uitbeel ding maakten hier een overrompe lende indruk. Het was zelfs zó, dat men het gevoel had in een totaal an dere wereld overgeplaatst te zijn: Yi- Kwei-Sze's „eigen" wereld, onlosma kelijk van zijn ganse wezen! Het Is zonder enige tegenspraak, dat hier getuigd mag worden van een formidabele, glanzende, technisch su perieur ontwikkelde bas, die in alle nuances, van het tederste pianissi mo, tot het hevigste forte toe, een zeldzame verscheidenheid aan kleu ren openbaart, het indrukwekkendst, Duidelijk toont deze foto de centrale functie van het trappen huis, dat het bindende element tussen de talloze zalen en ver trekken van het nieuwe Minerva vormt. (Foto L.D./Holvast) daar waar het dramatische pathos zich het meest doet gelden. Dit gaat gepaard met een geëmotioneerde, in nerlijk diep doorleefde voordracht, waarin echter menigmaal 't „woord" zelfs een „lettergreep", een sterk over-geaccentueerde en ongewenste belichting verkrijgt, hetgeen stylis- tisch althans naar onze opvattin gen in een Bach, een Brahms of Strauss zeker volkomen ongewoon is. Dit gaat dan terwille van het rijk effect. Bovendien maakte de pianobegelei ding van Felix de Nobel in de aria's van de beide Bachs Joh. Seb. Bach en diens zoon Wilhelm Friedrich hoe voortreffelijk ook gespeeld, een .te schamele indruk, om tenvolle te bevredigen. In Brahms' „Vier ernste Gesange" ging het al een heel stuk beter toe, hoewel ook hier het telkens sterk benadrukken van het woord en een gebrek aan een vloeiend legato wonderlijk aandeed. Hetgeen niet uit sluit, dat Yi-Kwei-Sze in deze zan gen vele momenten van ontroerende schoonheid en geestelijk doorwrocht beleven schonk, waarbij de expressi viteit tot een van grootse allure uit groeide. In de liederen van Strauss, wel enigszins aan de zoetelijk-roman- tische kant, leek Yi-Kwei-Sze over genoegzaam affiniteit met diens idioom te beschikken, om geen al te contrasterende indrukken daarmee YI-KWEI-SZE Na de pauze echter, was alles er plotseling, zoals het zijn moest. Toen bleken ook de af en toe hinderlijke ritmische schommelingen, die het sa menspel tussen zanger en pianist niet ideaal gemaakt hadden, volkomen verdwenen. Het stemkarakter veran derde als op slag en het grote kunste naarschap van deze zanger ontwik kelde zich naar de volle maat, evenals in een der toegiften, het bekende Wolgalied. Wat Yi-Kwei-Sze qua uitbeeldings kracht presteerde, ondersteund door een stemtimbre dat met deze Rus sische en Chinese wereld tot in het uiterste verweven was, beantwoordde geheel aan onze hooggestemde ver wachtingen: het riep reminicenties op aan de unieke avond, toen hij hier met het R.O. fragmenten uit Boris Godounow ten gehore bracht. Nu uitte zich de fijnzinnige diep voelende artiest van allerhoogste klasse, die de intiemste geheimenissen van een voor hem door en door ver trouwde wereld aan de ademloos toe- toeluisterende „Westerlingen" wist te openbaren. Dat Felix de Nobel hem tot in het subtielste détail wist op te vangen, bewees, welk een groot en veelzijdig kunstenaar ook hij is. Nederlandse musici naar Japan De pianist Marinus Flipse en de violist Henryk Szeryng zullen dins dag a.s. naar Japan vertrekken voor een concerttournee van een maand. Onder meer zullen ze con certen geven in Tokio, Koyoto en Kobe. Sint-Luciaviering Morgen is de vierdag van Sint Lucia, die anders dan uit de beili- genlegenden van haar verwacht j mocht worden in de noordelijke landen het symbool is geworden van het binnen komen van het licht van I Kerstmis. In die zin zal in de Remonstrantse I kerk morgen het feest van Sint Lucia in de dienst worden gevierd: 't licht wordt binnen gedragen en alle kerkgangers worden genodigd, mee te delen van haar goede gaven. Dit laatste dan vooral in een samenzijn na afloop van de dienst. Aan de muzikale verzorging is speciale aandacht besteed. De dienst wordt geleid door ds. J. Th. I Mackenzie. Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL WAGEMAKERS AUTOLAKKEN TEOFLUX NEMI MUURVERVEN HASCO LAKKEN j WIENESE LADDERS I F.S.A. compressoren, airless en gereed schappen LAMMERMARKT 3 - LEIDEN - TELEFOON 33909—33300 l Verkoop engros. ^Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 december 1964 Vierde blad no. 31440 Literaire prijzen voor Russin en Italiaan Een internationale jury heeft de Etna-Taormina prijs van een mil joen lire toegekend aan de Russische dichteres Anna Achmatowa. De prijs werd haar toegekend als waardering voor 50 jaar literaire werkzaa.mheden. Een soortgelijke prijs voor schrij vers in de Italiaanse taal werd toege kend aan de Italiaanse dichter Mario Luzi voor diens boek „Nella Magnma" (In de lava». eb 3lo Sober, zonder overdadige luxe. maar toch bij zonder smaakvol in een duidelijke, eerlijke stijl er yaarin stoerheid en sierlijkheid met elkaar wed- lnijveren: zo is de eerste indruk van de nieuwe So- :ieteit Minerva, die vrijdag 8 januari a.s. offi- (I ieel in gebruik zal worden genomen. Over het mitenaanzicht van het moderne gebouw aan de Jreestraat kunnen de meningen uiteen lopen, over het interieur is slechts één mening mogelijk: een gedurfde opzet op bewonderens waardige wijze gerealiseerd. Het is een resul taat, waarop de initiatiefnemers, de architecten, aannemers, uitvoerders en niet in 't minst ook de bouwcommissie van het LSC en de vele andere studenten die hun krachten aan het werk gaven, terecht zeer trots kunnen zijn. w* r> vmÊÊm De onregelmatige raamindeling draagt er toe bij om de grote ge velvakken van glas tot wanden te maken met een enigszins gesloten karakter. Alle ruimten zijn zeer eenvoudig van afwerking. De rijkdom van de totaliteit der ruimten behoeft geen toepassing van dure materialen. Al leen het plafond van de conversatie zaal is uitgetimmerd met cassetten van hout. Verleidelijk Het overgrote deel van de muren is wit gesausd, waardoor wel bijzon der verleidelijke gelegenheden tot al of niet vandalistische proeven van muurschilderkunst worden ge boden. In het zweetkamertje heeft dit tot een aardige decoratieve ach tergrond voor moeilijke ogenblikken gezorgd, maar het zal wel heel wat moeite kosten om er voor te zorgen, dat de nieuwe sociëteit niet tot een daar kunnen voorzien in de steeds groei- Een kijkje het uit- ende en varierender eisen van het geoutilleerde keuk de uitstekend dat de genoeg-1 honderden maaltijden per dag het al of niet rus- j kunnen worden bereid. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7