Leiden mag 1965 maar tot 1 november 17 miljoen lenen Leidse raad naar de vraagt om inzicht woningbehoefte B. en W. beslist onvoldoende Het licht schijnt in de duisternis Welke soort huizen gewenst? -Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 december 1964 Tweede blad no. 31440 Op voorschrift van de rijksoverheid is het le~ lingsplafond voor de gemeente Leiden voor de jeriode van 1 november 1964 tot 1 november 1965 vastgesteld op 17 miljoen gulden. Van leze som heeft de gemeente nu reeds vijf mih oen geleend. Met het oog op de vele investerin- jen, welke in de komende maanden moeten wor- jen gedaan, acht het College dit bedrag veel te ^ag. Alleen reeds voor de Lichtfabrieken moet pen in de komende 12 maanden rekenen op een investering van 16.3 miljoen. Voorts zal voor de bouw van een serie systeemscholen in die periode nog eens circa 2 miljoen nodig zijn, voor de bouw van de veemarkt plm. 3.5 miljoen en voor bruggen e.d. nog eens twee miljoen. Om dan nog maar te zwijgen over de andere projecten, waarvan de bouw in die tijd zou moeten aan vangen, aldus de wethouder van financien, de heer P. S. Harmsen, bij zijn verdediging van het beleid van het College van B. en W. Uitvoering werken komt in gevaar Het College, dat verruiming van dit plafond dringend noodzakelijk acht, leeft aan deze materie reeds twee vergaderingen besteed, terwijl een derde ]n de komende week volgt. Een schriftelijk contact, dat met de minister was ipgenomen, heeft helaas tot een negatief resultaat geleid. Toch zetten wij Joor, aldus de heer Harmsen, die vooraf de raad reeds een inzicht had ge lieven van het netelige vraagstuk van de uitkeringen uit het Gemeentefonds. TELEURGESTELD Spreker vestigde er de aandacht lp, dat de verfijningsuitkeringen l 'een extra uitkering) ten laste I ian het Gemeentefonds komen m het totaal van alle uitkeringen loor de gezamenlijke gemeenten liet doet toenemen. M.a.w. het I edrag, dat wegens verfijning I an bepaalde gemeenten wordt pegekend, doet het bedrag van Iet totaal van de „normale" uit dringen voor de gezamenlijke \emeenten met eenzelfde bedrag \erminderen. Met vele leden is ook het College pleurgesteld over de inhoud van het C.B. van juli 1964 inzake de bevol- Lifhngsagglomeraties. Nu komen slechts jEmeenten met tenminste 150.000 nwoners voor de verfijning in aan- lnerking. B. en W. zitten echter niet Qtii de pakken neer. Op 18 december iebben wij over deze materie een Cjespreking met een aantal ge beenten. I Of een motie, althans in de vorm bals deze door de heren Ten Broek, t) lam en Van Egmond is ingediend, Ie meest juiste weg is, betwijfelt de Indien men de verfijning tot iedere agglomeratie- tem, ongeacht het aantal inwoners or- zoals de voorstellers menen dan ijdal het resultaat daarvan zijn, dat je gemeenten hun verfijning nage noeg met hun eigen geld zullen moe- pefen betalen. Meer voelde spreker voor ten adres, waarin wordt aangetoond, I flat de toelichting op het K.B. als het n flare op het lijf van de gemeente is ileieschreven. Voorbereidingen daartoe S?orden reeds door het College over wogen. Ophalen van huisvuil :wel het College ervan over- is, dat de verhoging van de •en voor het ophalen van huis- (van f 0,50 naar f 1,00 per d en per emmer) in procenten litgedrukt belangrijk is, is zij even ioodzakelijk. Indertijd zijn de reini gingsrechten door de regering voor beschreven. Met de wet in de hand ^jjou het mogelijk zijn deze rechten jot een zodanig bedrag te heffen, dat |r zelfs een matige winst wordt ver- tregen. Daaraan, aldus de wethou- jr.ler, is Leiden nog lang niet toe. De posten worden, ook na de verhoging, log maar gedeeltelijk gedekt, dj De reinigingsdienst, die de emmer '|ratis beschikbaar stelt, maakt deze Lo(mmer voor 12 cent per keer leeg. Uit :5,1e Algemene Middelen wordt dan aog per keer tien cent bijbetaald. 0,De wethouder verwachtte, dat de ecfaad voor deze uiteenzetting begrip jou hebben en het voorstel zal aan- i(j [aarden. Spreker deed een dringend 'beroep op de burgerij om de reini- |r jingsdienst volledige medewerking te Heeft U de DESSO geïllustreerde catalogus 1965 al ontvangen? BESTEEDT ER ALLE AANDACHT AAN De complete collectie is nu al in huis bij Haarlemmerstraat 172 174 - 179 MIDZA verlenen in het rein houden van de stad en zich te houden aan de in structies in de Verordening gesteld. Zo werkt een juiste plaatsing van i emmers (langs de stoeprand) tyd- i kostenbesparend. Rioolbelasting In verband met de voorgestelde verhoging van de tarieven van de straat- en rioolbelasting, merkte de wethouder op, dat de raad destijds heeft bepaald, dat deze ten laste van de eigenaar zouden komen. Inmiddels zijn er tal van kostenverhogende fac toren ontstaan. Het College stelt nu aan de raad >or de tarieven met 30% te ver hogen. Hierdoor zal weer dezelfde verhouding ontstaan tussen de kos- ;n de opbrengst van de belasting. De belasiting dekt n.l. 35% van de kosten. Het College blfljft van mening, dat de vastgestelde wijziging in overeen stemming blijft met de destijds met algemene stemmen genomen beslis sing. Op grond daarvan staat het College afwijzend tegenover het door de heren Portheine en Zitman in gediende amendement om deze extra verhoging ten laste van de gebruiker te brengen. Wethouder P. S. Harmsen bedrag veel te laag. Uitbreiding Archief urgent De wnd. voorzitter, wethouder S. Menken, die na deze financiële uit eenzetting de raad van repliek dien de, merkte op, dat het College nog geen positief standpunt inneemt t.a.v. de ombudsman (vertrouwensman). Tn tal van steden en kringen heerst over het optreden van deze figuur nog verschil van mening. Wij moe ten, aldus de wethouder, nog maar eens afwachten wat er uit de bus komt. B. en W. hebben nog geen behoefte aan districtsvorming. Voor zover bepaalde zaken elkander raken, stre ven B. en W. naar een zo goed mo gelijke samenwerking met de rand gemeenten. Enkele malen per jaar is het Col lege wel bereid om de raadzaal aan het Jeugdparlement af te staan, doch dit moet een uitzondering blij ven. In het stadhuis zijn vrij rede lijke zalen om bijeenkomsten te houden. De uitbreiding van het Archief is als één van de meest urgente objec ten naar voren geschoven. Het Col lege venvacht in het begin van 1965 de Ryksgoedkeuring. Het College, dat er zich over ver heugd, dat de afdeling voorlichting thans een feit is, verwacht dat deze dienst zowel naar binnen als naar buiten goede contacten zal leggen. Over de uitgave van een stadperio- diek is thans een intern beraad gaande. De mening overheerst, dat dit een kwartaal-uitgave moet worden. Industrieschap Grote Polder Wethouder Plena gaf de raad te gen het einde van de avondzitting nog een inzicht van de stand van zaken met het Industrieschap De Grote Polder. Uit zyn uiteenzetting bleek, dat er in de afgelopen tyd vele moeilijkheden en teleurstellin gen waren te incasseren. Zoeterwoude, aldus de wethouder, heeft reeds tot driemaal toe een beslissing doen stranden. Spreker vertrouwde er echter op, dat deze zaak tot een goed einde kan worden gebracht. Na deze toelichting werd de zit ting geschorst tot maandagmiddag. Dan komt de raad in tweede instan tie over financiële aangelegenheden aan het woord. Dr. Braat sprak over de oudste kastelen In een lezing voor leden van de vereniging „Oud Leiden" heeft dr. W. C Braat gisteravond in 't museum de Lakenhal gesproken over de oud ste kastelen van Nederland. Het ont staan van de oudste kastelen was het directe gevolg van de maat schappelijke structuur van de tijd waarin het kasteel gebouwd werd. Dit uitte zich vaak ook in de bouw wijze en in de vorm van het kasteel. Dr. Braat ging terug tot de tijd van het Romeinse rijk. Toen ontstond in Nederland een serie kastelen, die diende voor de grensverdediging van het rijk. Na de val van het Ro meinse rijk werden tal van versterkte plaatsen gebouwd in de Karolin gische tijd. De invallen van de Noor mannen vormden een onmiddellijke aanleiding tot het bouwen van ver sterkingen, waarin de gehele bevol king van een plaats een veilig on derkomen kon vinden bij een aanval van de plunderaars. Uit die tijd da teren de vestingen langs de Neder landse kust, zoals bij Middelburg, Brittenburg bij Katwijk en bij Den Burg op Tssel. Een verschil met latere Zondag 20 december oecumenische adventsbijeenkomst in Stadsgehoorzaal De oecumenewelke de laatste tijd sterker wordt beleefd dan tn het verledenzal ook op zondag 20 december in de Stadsgehoorzaal gestalte krijgen. Voor de derde achtereenvolgende maal belegt dan de Oecumenische Raad Leiden in nauwe samenwerking met het Dekenaat der R.K. Kerk en het Comité Advent en Kerstmis een oecumenische adventsbijeenkomst. Het thema voor deze bijeenkomst luidt: „Het Licht schijnt in de duisternis". In tegenstelling met voorgaande jaren zullen twee spre kers over dit thema het woord voe- Bilderbeek, doopsgezind predikant, die spreekt „Christus is het Licht der wereld" en kapelaan J. B. Seysener de parochie Herensingel, Burg op Texel. Een versshil met late- I korte toespraak gebaseerd is op „Gfj burchten is, dat de bouwsels uit de hele bevolking waren. Later was het bouwen van kastelen een bezigheid van de toen ontstane adel. Dr. Braat lichtte zijn lezing toe met dia's. zijt het licht der wereld". Er zal in deze samenkomst veel gezongen worden, o.a. ook door een koor van leerlingen der Chr. Kweek- Kerstmis voor laatste vluchtelingen En dus ook laatste beroep Veertien dagen geleden schreef ik mijn eerste oproep voor Kerstmis om enkele vluchtelingen in barakken, in kazernes en kelders met Kerstmis van warmwaterzakken en kolen te voor zien. Het was toen eerste Advent. En terwijl gewoonlijk op elke Ad ventszondag een oproep uitgaat voor 1 JARIGE IN RAAD 1 1 Vlak voor de theepauze ont- 1 H hulde de voorzitter, dat de g H raad deze dag een jarige in g g zijn midden had. Het was de g 1 nestor van de raad, de heer n g P.C. A. ten Broek, die 78 jaar g H werd. Een hartelijke geluk- g I wens van de gehele raad viel g 1 hem ten deel. GOEDE VOORTGANG MET BEGROTINGSBEHANDELING Er zit goede voortgang in de behandeling van de Leidse Gemeentebegroting voor het jaar 1965. In eerste instantie voerde de raad gisteren het woord over groep 2 (Volkshuisvesting en Openbare Werken), terwijl men deze dag ook een eind op streek kwam met de discussie over groep 3 (Onderwijs en Culturele Zaken), waar onder ook de sport valt. Bovendien kwamen in de avondzitting reeds de wethouder van Finan ciën, de heer P. S. Harmsen en wethouder S. Menken aan het woord. Verdedigde wethouder Harmsen het financiële beleid van B. en W., wethouder Menken nam ditmaal in zijn kwali teit van loco-burgemeester o.a. de zaken van het Archief voor zijn rekening. Hem wacht straks nog de verdediging van de sociale paragraaf. G. J. de Bruyn (PSP) binnenstad afsluiten voor doorgaand verkeer Dat het allemaal zo vlot gaat, Is mede toe te schrijven aan het vervallen fan de thee- en koffiepauze. In overleg met het seniorenconvent wordt deze .hartversterking" in de raadzaal geserveerd, waarvoor de zitting dan telkens foor enkele minuten wordt geschorst. om een duidelijke uitspraak t.a.v. het aanbrengen van een lift in flats met vier of meer woonlagen. Spreker toonde zich een voorstander van het bouwen van meer woningen in de premie- en vrije sector, die dan be schikbaar komen voor gezinnen, die thans noodgedwongen in een woning wetwoning wonen. Dit is een nood toestand. Er moet door Leiden ge vochten worden voor een groot con tingent woningen in de premie- en vrije sector. Spreker vroeg enkele op helderingen over de nog niet gebruik te woningcontingenten, o.a. in Zuid- West en Noord. De heer K. de Bree (KVP), die de Instelling van een studiecommissie in huisvestingsaangelegenheden toe juichte, is het om het even wat er ge bouwd wordt als er maar gebouwd wordt. Gelet op de arbeidersbevolking (plm 65%). Komt het spreker evenwel voor, dat er aan woningwetwoningen de grootste behoefte is. Mevr. J. GeelkerkenBrusse (Prot. Chr.) vond een fontein 'n statussym- „BURCHT WORDT NIET VERKOCHT" De heer L. Zitman (V.V.D.), die nog even terugkwam, op hetgeen hij donderdagavond gezegd had, merkte o.m. op dat de onder houdskosten van woningen sterk zijn gestegen. Een normaal huis aan de buitenzijde verven, vergt een uitgave van een jaar-bruto- huur. De huren hebben hiermede geen gelijke tred gehouden. De heer J. C. J. Lambermont (KVP) wilde de stad wat aantrekke lijker maken en brak een lans voor het plaatsen van fonteinen en meer dere zitbanken en bloembakken. Ook wordt z.i. „Den Burcht niet verkocht". Voorts bepleitte spreker een betere verlichting van de Hogewoerd en de Nieuwe Rijn. Het PSP-lid, de heer G. J. de Bruyn zei, dat grondverkoop meer en meer dient te worden vermeden. Flats moeten leefbaar worden gemaakt. Met flatneurose worden steeds meer medici geconfronteerd. De binnenstad moet z.I. In de toe komst voor doorgaand verkeer wor den afgesloten, met uitzondering van wielrijders, openbaar vervoer en vrachtwagens van dienstdoende be- Eentonig beeld Mej. A. J. van Nienes (PvdA) waar schuwde voor de situering van grote woonblokken bij de invalswegen van de stad, waardoor zo spoedig 'n een tonig beeld ontstaat. Een pleidooi hield zij voor een verruiming van wo ningwetwoningen. Ook bij de bouw van die woningen moet met een kwa liteitsverbetering rekening worden gehouden. Noodtoestand Zoekt u een GERO-CASSETTE van f 40.- .of f 400.- v. d. WATER De Gero Specialist Haarlemmerstraat 181 heeft ALTIJD VOORDELIG. M. SOMMELING .Wat voor woningen moeten wij bouwen? bool van de stad en een bron van vreugde voor ieder. die er naar kykt. Van Doezastraat tot de Universi teitsbibliotheek zag zij gaarne een trottoir aangelegd. Mevr. J. v. d. Blom-Vijlbrief vroeg naar het behoeftepercentage van de bij het Huisvestingsbureau ingeschre ven staande woningbehoevenden. Vooralsnog blijft zij naar de mening overhellen, dat Leiden het meest ge brek heeft aan woningwetwoningen. Nadat de heer P. Fakkel (PvdA) een lans had gebroken voor gem een- tepersoneel, dat nog steeds een wo ning zoekt (179 ambtenaren, buiten het onderwijzend personeel), vroeg de heer J. Lij ten (KVP) of het vertrek van het hoofd van de Sted. Bouw kundige dienst, ir. Drost, naar Eind hoven geen ongunstige invloed zal uitoefenen op de gang van zaken by deze dienst. Woningbehoefte Gehoord de vele discussies over de woningbouw, vroeg de heer M, Som- meling (PvdA) op korte termijn naar een onderzoek naar de woningbehoef te. Eerst dan weten wij waar wjj met de keuze van bouw aan toe zijn. Aan dit verzoek knoopte spreker nog een beschouwing over het huidige bouw beleid en huurvraagstuk vast. Met klem drong spreker erop aan om na de grenswijziging aan te dringen op een groter bouwcontingent voor Lei den. De heer B. de Kier (Prot. Chr.) als laatste spreker over deze groep. was het met de heer Som meling eens, dat het zeer gewenst is, dat de raad duidelijk inzicht krijgt van de Leidse woningbehoefte. De heer De Kier vond het tyd worden, dat de Lange- gracht nu eens eindehjk „echt" ge dempt wordt. „Het gaat allemaal zo traag". hulp aan deze mensen, die 20 jaar geleden moesten vluchten en nooit meer tot een normaal bestaan zijn gekomen door de ontberingen en ziekten, kan ik nu volstaan met deze tweede en tevens laatste oproep. Een juist deze week ontvangen ex pres bracht de heuglijke tyding, dat werkelijk nu allen voor Kerstmis uit de barakken verlost zyn. Een heuglijke tyding. Maar dit betekent, dat oude en zieke mensen vlak voor Kerstmis de 15de gaan ze „over" met hun armzalige bezit moeten trekken van de barak of kazerne naar de echte woning, met dit bezit zoals ik het meer dan eens zag geladen op een kar of ook wel in een kinderwagen, die ze zelf moeizaam voortduwen. In plaats van een groot Kerstfeest voor hen aan te richten wat, nu ze niet meer bij elkaar zitten, uitgeslo ten is, hoop ik het vele toevertrouwde geld te benutten in de eerste plaats voor gordynen, dat ze tenminste zich geborgen voelen in een eigen kamer en zo ook afgeschut zijn tegen de duisternis en de tocht. En verder om daar te helpen waar de garantiesom (die neerkomt op enkele maanden „inkomen" en die altijd geëist wordt, ook van deze mensen) een onoverko melijke moeilijkheid is. Wat dan overschiet, wordt gebruikt voor brandstof in de kille, net klaar ge komen flatjes, die nog niet eens „drooggestookt" zyn Mogelijk is, dat er in één vergeten kazerne ook nog mensen Kerstmis moeten doorbrengen. We willen pro beren in de enkele dagen daar na te gaan waar uw geld het meeste uit komst brengt. Dan blijven nog aparte gevallen van door ziekte onbetaalde rekenin gen, de schulden op het kleine Pro testantse kerkje (indien u daarvoor geeft graag dit op de girostrook ver melden) en al die onverwachte no den, die steeds weer opdoemen en altyd weer nieuwe problemen en... oplossingen betekenen. Met myn hartelijke dank ook aan de vele N.N.-gevers eindig ik deze laatste oproep voor hulp aan de vluchtelingen van de tweede wereld oorlog. In Januari hoop ik te berich ten wat er door uw hulp mogeiyk is gebleken. E. A. Franken-Duparc, Lamme nsohansweg 133, Leiden. Giro 285812. Uitbreiding vakonderwijs bepleit SCHOOLHOOFD MOET ZICH MEER VRIJ KUNNEN MAKEN VOOR TAAK Om half vjjf maakte de raad gistermiddag nog een aanvang met de be handeling van de derde groep: „Onderwijs en Culturele Zaken". De heer J. W. J. Wiertz (KV.P.) vroeg om op korte termijn het aantal uren voor vakonderwijs bij het G.L.O. uit te breiden en zo mogelijk te verdubbelen. Hierdoor zouden, volgens spreker, de hoofden van deze scholen in staat worden gesteld zich meer vrij te maken voor hun taak als hoofd. Hoofden van scholen moeten z.i. voldoende gelegenheid hebben om hulp en leiding te geven aan he tpersoneel. Een financieel be lang mag in dit geval niet preva leren boven het onderwijsbelang. VVV ontbreekt het aan reserves Ook by deze begrotingsbehande ling brak de heer M. van Aken (P.v. dA.) een lans voor de uitbreiding van het toeristenbezoek. Een hechte samenwerking tussen de diverse V W-kan toren en een inpassen van eikaars belangen achtte spreker drin gend noodzakeiyk. Ook dit is een agglomeratie- vraagstuk. Aangezien het Leidse WV-kantoor geen financiële reserves heeft, is het zeer moeiiyk, dat men in deze kring nieuwe activiteiten ontwikkelt. Bo vendien heeft WV te kampen met een tekort aan belangstelling ook financiële van velen uit de Leidse burgerij. Meerdere aspecten zouden ook in het Leidse comité aan de orde kun nen komen by internationale con tacten. Drie zuilen in één school Mevr. J. GeelkerkenBrusse (Prot. Chr.), die in de avondzitting de dis cussie over deze groep voortzette, was buiten de begroting om verontrust over de inbraken, welke de laatste tyd in schoolgebouwen plaats vinden. Spreekster gaf het ad vies: laat geen geld in scholen ach ter. Aangezien het onderwijs van ge handicapte kleuters zeer gespeciali seerd is. deed zy de suggestie om by stichting van een school de „drie zui len" in één school (en ln klassever- band) onder te brengen. Nu ln de toekomst, zoals spreekster verwacht, de Louise de Coligny-hbs een HAVO-school zal worden, deed zflj de suggestie om van deze school dan een gemengde school te maken (meisjes en jongens). De heer G. J. de Bruyn (PSP) pleitte ervoor, dat het onderwijs in de seksualiteit op de middelbare scholen een integrerend onderdeel moet zyn van het onderwys in de biologie. Openluchtrecreatie De heer L. F. Molle (P.v.dA.) ging uitvoerig in op de problematiek rond de recreatie: Vooral de openlucht recreatie vraagt, volgens speker, de grootste aandacht. Voorzieningen moeten zo mogeiyk in de eigen woon wijk. worden gevonden. Na de heer Molle werd de discus sie over de onderwysparagraaf opge schort tot maandag teneinde de wet houder van Financiën, de heer P. S. Harmsen, gelegenheid te geven het financiële beleid van het College te verdedigen. school. Onder leiding van Chris Hanegraaff zullen zy een vertolking geven van het „Laudate Dominum omnes fenbes" (Psalm 117) van Ph. Telemann. Het lezen van toepasse lijke bybelgedeelten zal door leken worden verzorgd. Het orgel (ver sterkt met trompetten) zal deze avond worden bespeeld door mevr. A. BlankensteinOffenberg. De by eenkomst, welke om 8.15 uur aanvangt, zal niet langer dan een uur duren. Kerstzang op Stadhuisplein Ook dit jaar zullen er aan de vooravond van Kerstmis op het Stadhuisplein weer kerstliederen worden gezongen en wel van 7.45 tot 8.15 uur. Niemand wordt voor deze kerst zang uitgenodigd, maar het Comité Advent en Kerstmis, dat deze mas sa-zang organiseert, verwacht dat velen zullen komen om in lied en lofprijzing te zingen 'over Christus' komst in de wereld en zyn geboorte in Bethlehems stal. Ter inleiding van deze kerstzang, waarbij ook het Sbadhuiscarillon zich zal laten horen, luiden de kerkklokken van 7.30 tot 7.45 uur. Prof. Landsmeer naar New York De Amerikaanse vereniging voor handchirurgie herdenkt op 8 januari as. haar twintigjarig bestaan. Bij ge legenheid daarvan zal professor Landsmeer Leids hoogleraar in de anatomie én embryologie, de agn. „Founders Lecture" houden. De voordracht van professor Lands meer, die zich in het byzonder met de anatomie van de hand bezighoudt, ie gewyd aan het anatomisch en func tioneel onderzoek van dit lichaams deel. Hoewel de genoemde Amerikaanse vereniging slechts twintig Jaren be staat, is zy het oudste gezelschap van deze professie ter wereld. Vooral in en door de tweede wereldoorlog is de handchirurgie tot ontwikkeling geko men. Onderscheiding dr. Voorhoeve Tot officier in de Orde van Oranje Nassau is benoemd dr. P. Voorhoeve, wetenschappeiyk hoofdambtenaar A by de Leidse Universiteit wonende in Den Haag. De versierselen, behorende by deze onderscheiding, werden giste ren aan dr. Voorhoeve uitgereikt ter gelegenheid van zyn afsoheid van het Koninkiyk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde in Den Haag in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd van 65 laar, door dr. A. J. Piekaar, direc teur-generaal voor de wetenschappen van het Ministerie van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen. Exposities in „De Lakenhal" Maadagavond 21 december om 8 uur wordt in het museum „De Laken hal" een tentoonstelling van heden daagse Italiaanse grafiek geopend, byeengebracht door de „Associazone Incisori Veneti". Het Leids Toon kunstorkest, onder leiding van Chris Verhoog, zal het Concerto per la Not- te di Natale" van Arcangelo Corelll uitvoeren. Tegeiykertyd met deze opening wordt de expositie ,40 foto's van Chris Paul Stapels" gehouden, waarvan de opening op dezelfde avond en het zelfde uur plaats vindt. Geveilde percelen In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen ge veild: T.o.v. notaris M. P. Kaptein te Leiden: Woonhuis Middelste Gracht 20 op f 11.100,door L. J. v. Rooyen q.q. T.o.v. notaris K. Günther te War mond: Woon- en winkelhuis De Kempenaerstraat 69, Oegstgeest, op f. 43.000,door -J. N. Lancel q.q. Auto-ivasserette in Groningen Groningen heeft de primeur van een volledig nieuwe apparatuur op het gebied van auto-wassen, die is aangepast aan de huidige eisen van de ^elf-bediening". Voor een bedrag van f 1 per 5 minuten, is het mogelyk het zelf autowassen in tyd terug te brengen tot gemiddeld tien minuten. Een kleine wagen, kan door een geoefende automobilist in 5 mi nuten worden gewassen. De auto wasserette functioneert automatisch door inwerpen van een munstuk.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3